Plata programera

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#126 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:39, edited 1 time in total.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#127 Re: Plata programera

Post by KIseljak12 »

mirsek wrote:
KIseljak12 wrote:Treba da sto vise poslodavaca izbjegava placanje ovih obaveznih doprinosa, te istovremeni porez na prihode i na dodanu vrijednost, sve do kolapsa sistema kada ce se likvidirati drzavni zdravstveni i penzijski fondovi.

Obavezni doprinosi i nameti raznih vrsta uglavnom sluze za finansiranje debelih birokratskih uhljeba pogotovo u ovom Uhljebistanu, tako da je svaki izostanak podrske za njih od strane privatnog sektora vise nego dobrodosao.

Neplacanje doprinosa i poreza je realno jedna od bolji i moralnijih stvari koje se mogu raditi u ovakvom sistemu. Ko to ne konta, ne konta BiH sistem.

P.S. forumas @Puf je vec objasnio aspekt javnog zdravstvenog osiguranja.
Ili ce pojacati inspekcije koje ce stvarno raditi svoj posao ili ce se zaduziti sa novim kreditima ili ce izmisliti novi porez/taksu da namire te pare, drzavni aparat ima dosta opcija da iscrpi da bi dosao do krajnje granice pronalazenja izvora za punjenje budzeta.
Jedine opcije su glasati za one koji nesto rade da se poreski teret na gradjane i firme smanji(ili da se stvara nova vrijednost oz toga), revolucija ili da bjezis odavde.
Ne zaboravi da drzava uvijek ima polugu sile koju moze primjeniti kad je neko neposlusan.
U biti se slazem s tobom da treba glasati za one koji ce smanjiti namete na privatni sektor (i gradjane i kompanije), ali takvi nece nikada pobijediti sve dok postoji glasacka masinerija finansirana prihodima od tih istih nameta, imaju dobru povratnu spregu koju je tesko razvaliti.

MMF radi ponesto na tome, ali to je premalo, za pocetak polazem nade u sto skoriju privatizaciju telekoma.
User avatar
Truba
Posts: 81634
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#128 Re: Plata programera

Post by Truba »

meni je san bio da budem informatičar ilitiga programer
ne zbog keša
ko je o tome razmišljao 1997.
nego što sam stvarno volio mašine

a onda sam skonto da sam ograničen za to

matematičari su mi nabili komplekse :D

sad kad vidim plaće... bio sam pametan ko mali :D ali nedovoljno da ostvarim snove :lol:
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#129 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:35, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81634
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#130 Re: Plata programera

Post by Truba »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: snovi se ostvaruju drugim ljudima :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#131 Re: Plata programera

Post by ExNihilo »

Black swan wrote::mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: snovi se ostvaruju drugim ljudima :D
:lol:

Kralj.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#132 Re: Plata programera

Post by PeeJay »

...
Last edited by PeeJay on 23/05/2018 08:34, edited 1 time in total.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#133 Re: Plata programera

Post by sandzokan »

Koliko se plaća dobar html koder? :mrgreen: :mrgreen:
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#134 Re: Plata programera

Post by Cookie85 »

sandzokan wrote:Koliko se plaća dobar html koder? :mrgreen: :mrgreen:

HTML coder??
Prvo HTML nije i jest programski jezik (vise nije nego sto jest)
drugo HTML je nista bez CSS-a i JS

Sta si ti mislio "kodirati" sa HTML-om ? web stranice ?
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#135 Re: Plata programera

Post by sandzokan »

Cookie85 wrote:
sandzokan wrote:Koliko se plaća dobar html koder? :mrgreen: :mrgreen:

HTML coder??
Prvo HTML nije i jest programski jezik (vise nije nego sto jest)
drugo HTML je nista bez CSS-a i JS

Sta si ti mislio "kodirati" sa HTML-om ? web stranice ?
haha zajebavao sam se. Imam havera, radi u Beču kao programer, i po njemu znam kako programeri reaguju na ˝hvaljenje˝ sa html-om. Kad hoću da ga zajebavam to radim sa html, jer druge fazone iz te oblasti ne kontam :mrgreen:
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#136 Re: Plata programera

Post by Cookie85 »

sandzokan wrote:
Cookie85 wrote:
sandzokan wrote:Koliko se plaća dobar html koder? :mrgreen: :mrgreen:

HTML coder??
Prvo HTML nije i jest programski jezik (vise nije nego sto jest)
drugo HTML je nista bez CSS-a i JS

Sta si ti mislio "kodirati" sa HTML-om ? web stranice ?
haha zajebavao sam se. Imam havera, radi u Beču kao programer, i po njemu znam kako programeri reaguju na ˝hvaljenje˝ sa html-om. Kad hoću da ga zajebavam to radim sa html, jer druge fazone iz te oblasti ne kontam :mrgreen:
Izgleda da svi isto reagujemo na HTML "programere" :-D :D
User avatar
Truba
Posts: 81634
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#137 Re: Plata programera

Post by Truba »

programirqam u bejziku i pitomu :D
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#138 Re: Plata programera

Post by kiligonzales »

Cookie85 wrote:
sandzokan wrote:
Cookie85 wrote:

HTML coder??
Prvo HTML nije i jest programski jezik (vise nije nego sto jest)
drugo HTML je nista bez CSS-a i JS

Sta si ti mislio "kodirati" sa HTML-om ? web stranice ?
haha zajebavao sam se. Imam havera, radi u Beču kao programer, i po njemu znam kako programeri reaguju na ˝hvaljenje˝ sa html-om. Kad hoću da ga zajebavam to radim sa html, jer druge fazone iz te oblasti ne kontam :mrgreen:
Izgleda da svi isto reagujemo na HTML "programere" :-D :D
To su strukturasi. Nicht programeri.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#139 Re: Plata programera

Post by sandzokan »

Pa svi koji se bave front end web developmentom su strukturaši, koderi...jesam li u pravu?
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#140 Re: Plata programera

Post by Puf »

sandzokan wrote:Pa svi koji se bave front end web developmentom su strukturaši, koderi...jesam li u pravu?
Kratko : NE.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#141 Re: Plata programera

Post by Xillenn »

Pozz, da malo oživimo staru temu.. :D


Zanima me kako se kreću trenutno firme sa primanjem juniora?

Prije dvije godine sam se zainteresovao sa Arduinom i Raspberry Pi-ovima, i od toga se zaletim na Python i C, i automatizaciju kuće, napravim bruku projekata koji prije nisu postojali na internetu, sve stoji na GitHubu i dan danas. U međuvremenu prošle godine uzmem da učim od Competie Network+ i za Cisco CCNA certifikate, uskoro polažem za CCNA, uzeo vaučer, spreman.

Kod kuće imam i jedan Dell HP 360 g7 server, ma od a do ž sam ja na njemu odradio stvari, digao na ESXi po stotinu različitih VM-ova, iskonfigurisao, po kući provukao mesh UniFi-je, bla bla.. Haman sve pare bacio na ovaj hobi :D

Paralelno sam počeo učiti sa umrežavanjem i NETSEC, riješio 15-tak projekata na VulnHub-u, rješavao na githubu bagove drugih repo-a..



I evo sad ide kraj srednje, vrijeme za faks.

Još uvijek učim, pa rekoh, mislim da je taman vrijeme da se zaposlim negdje.

Problem mi je ne znam tko bi me primio, koliko vidim firme u BiH su zainteresovane većinom za Web Developere. Ove branše sys admina, mrežnih admina, sigurnosti i slično, se ponekad samo seniori traže i to je to.



Gdje, kuda? Hvala unaprijed :kiss:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#142 Re: Plata programera

Post by mirsek »

Xillenn wrote:Pozz, da malo oživimo staru temu.. :D


Zanima me kako se kreću trenutno firme sa primanjem juniora?

Prije dvije godine sam se zainteresovao sa Arduinom i Raspberry Pi-ovima, i od toga se zaletim na Python i C, i automatizaciju kuće, napravim bruku projekata koji prije nisu postojali na internetu, sve stoji na GitHubu i dan danas. U međuvremenu prošle godine uzmem da učim od Competie Network+ i za Cisco CCNA certifikate, uskoro polažem za CCNA, uzeo vaučer, spreman.

Kod kuće imam i jedan Dell HP 360 g7 server, ma od a do ž sam ja na njemu odradio stvari, digao na ESXi po stotinu različitih VM-ova, iskonfigurisao, po kući provukao mesh UniFi-je, bla bla.. Haman sve pare bacio na ovaj hobi :D

Paralelno sam počeo učiti sa umrežavanjem i NETSEC, riješio 15-tak projekata na VulnHub-u, rješavao na githubu bagove drugih repo-a..



I evo sad ide kraj srednje, vrijeme za faks.

Još uvijek učim, pa rekoh, mislim da je taman vrijeme da se zaposlim negdje.

Problem mi je ne znam tko bi me primio, koliko vidim firme u BiH su zainteresovane većinom za Web Developere. Ove branše sys admina, mrežnih admina, sigurnosti i slično, se ponekad samo seniori traže i to je to.



Gdje, kuda? Hvala unaprijed :kiss:
Uci za devOps-a, to ti je najbolji put sa trenutnim znanjem a trazi se i dobro placa. Ne moras biti senior, dovoljno je da si bio solidan sys admin i mozes se lako presaltati na devOps.
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#143 Re: Plata programera

Post by Xillenn »

mirsek wrote: Uci za devOps-a, to ti je najbolji put sa trenutnim znanjem a trazi se i dobro placa. Ne moras biti senior, dovoljno je da si bio solidan sys admin i mozes se lako presaltati na devOps.
Uh, znam da sad ni ja ne bih trebao kao junior birati. Ali devOps mi je baš nešto.. :-?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#144 Re: Plata programera

Post by mirsek »

Xillenn wrote:
mirsek wrote: Uci za devOps-a, to ti je najbolji put sa trenutnim znanjem a trazi se i dobro placa. Ne moras biti senior, dovoljno je da si bio solidan sys admin i mozes se lako presaltati na devOps.
Uh, znam da sad ni ja ne bih trebao kao junior birati. Ali devOps mi je baš nešto.. :-?
Sto, upgraded sys admin koji je odlicno placen ?
Xillenn
Posts: 152
Joined: 01/02/2015 20:43

#145 Re: Plata programera

Post by Xillenn »

mirsek wrote:
Xillenn wrote:
mirsek wrote: Uci za devOps-a, to ti je najbolji put sa trenutnim znanjem a trazi se i dobro placa. Ne moras biti senior, dovoljno je da si bio solidan sys admin i mozes se lako presaltati na devOps.
Uh, znam da sad ni ja ne bih trebao kao junior birati. Ali devOps mi je baš nešto.. :-?
Sto, upgraded sys admin koji je odlicno placen ?
Koliko se otprilike krece za juniore to odlično?
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#146 Re: Plata programera

Post by mirsek »

Xillenn wrote:
Koliko se otprilike krece za juniore to odlično?
1400+ KM
MrShadow
Posts: 564
Joined: 02/01/2011 13:56

#147 Re: Plata programera

Post by MrShadow »

konkretno u mojoj firmi juniori 1800+ , plus placen prekovremeni po satnici.
Seniori do 3.000.

Ministry of Programming, Atlant i Authority Seniori do 6.000 po pricama drugih
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#148 Re: Plata programera

Post by mirsek »

MrShadow wrote:konkretno u mojoj firmi juniori 1800+ , plus placen prekovremeni po satnici.
Seniori do 3.000.

Ministry of Programming, Atlant i Authority Seniori do 6.000 po pricama drugih
Koje pozicije, devops ili generalno ?
Ako pocetnici juniori imaju 1800+ to je odlicna plata, koja je to firma ?
Seniori, jel mislis OD 3000+ jer je nekako malo za seniore DO 3000 KM ?
amilana
Posts: 25
Joined: 09/01/2020 11:35

#149 Re: Plata programera

Post by amilana »

zdravo, moze li mi neko reci koliko se krecu cijene plate za data analyst-a kod nas u Sarajevu? i da li se uopce isplati raditi kao data analyst ili je mozda bolje raditi kao qa tester? i koje su plate za qa testere takodjer?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18616
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#150 Re: Plata programera

Post by SmokingMan »

Smiješne plate Juniora, primjerice u Austriji je 4.400 KM + prekovremeni rad + pokloni za praznike + kolektivni izlasci Petkom + osiguranje koje ovde možete sanjati, s tim što si osiguran i na putovanjima. Puna plata za 3 mjesca bolovanja, 70% plate nakon 3 mjesec + besplatni dodatni neophodni kursevi koje plaća kompanija.

Govorim drugarici da napusti ove bankare što je gule i ode živjeti vani kao hadžinica. Ali bošnjački mentalni sklop, equal to zero. Ne zna unovčiti svoje znanje, ali zato to znaju iskoristit ovi naši Timovi, koji preko leđa programera klepaju dobar novac.
Post Reply