Plata programera

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
asaric
Posts: 10
Joined: 22/08/2007 01:39

#1 Plata programera

Post by asaric »

Interesuje me ako neko zna kolika je plata programera sa Microsoft tehnologijama (C#, .NET, SQL) i vise od 8 godina iskustva (uglavnom u USA) na podrucju Sarajeva. Ako iko zna molim odgovorite i o kojoj se industriji radi (IT, telekom, finansije, itd). Hvala
php()
Posts: 30
Joined: 26/01/2008 22:09
Location: www.trijumf.co.nr
Contact:

#2 Re: Plata programera

Post by php() »

Jedina kompanija koja daje dobre plate u BIH svojim "programerima" je parlament BIH (citaj vlast - politika). Oni imaju "solidne" plate, samo sumnjam da njima treba takva vrsta programera :oops:,
asaric
Posts: 10
Joined: 22/08/2007 01:39

#3 Re: Plata programera

Post by asaric »

Hvala php. Imate li ideju o ciframa za rad u parlamentu i izvan njega?
php()
Posts: 30
Joined: 26/01/2008 22:09
Location: www.trijumf.co.nr
Contact:

#4 Re: Plata programera

Post by php() »

asaric wrote:Hvala php. Imate li ideju o ciframa za rad u parlamentu i izvan njega?
pa eto prica se da imaju od 3 pa do 5 tisuća (sa tendencijom stalnog rasta, of course )
:-) :-) :-)
asaric
Posts: 10
Joined: 22/08/2007 01:39

#5 Re: Plata programera

Post by asaric »

Hvala velika. Znate li ista o bankama i njihovim platama za programere?
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#6 Re: Plata programera

Post by medaaa »

2000-3000 KM...

a preko posla, otom-potom... :-) :-)
asaric
Posts: 10
Joined: 22/08/2007 01:39

#7 Re: Plata programera

Post by asaric »

Hvala medaaa. Sta podrazumjevas pod "preko posla"?
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#8 Re: Plata programera

Post by pita »

medaaa wrote:2000-3000 KM...

a preko posla, otom-potom... :-) :-)
uh..hebote to bolje nego u dezeli :D
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#9 Re: Plata programera

Post by sojka »

medaaa wrote:2000-3000 KM...

a preko posla, otom-potom... :-) :-)
malo, slabo... :cry: :run:
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#10 Re: Plata programera

Post by newone »

"preko-posla" znaci "preko shtele". Za posao u banci treba ti zestoka vjersko-politicko-familijarna veza. Osim toga njima treba uglavnom Cisco certified IT inzenjer pa da pokusas dobiti posao bez shtele. Telekom zaboravi jer je to SDA klub. I da sa Nobelovom nagradom iz tehnickih nauka dolazis u Bosnu iz Amerike u Telekomu ne mozes dobiti posao. Mozda kod nekog od privatnika dobijes posao, ali ti je plafon plata od 1200 km. Pokusaj u Soft Labu u Sarajevu. Ako si zaista jako dobar programer i maher u svom poslu kod njih ces dobiti posao i plate su im odlicne. Naravno, to je Slovenacka kompanija i shtele tu ne funkcionisu.
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#11 Re: Plata programera

Post by Bumbar »

sojka wrote:
medaaa wrote:2000-3000 KM...

a preko posla, otom-potom... :-) :-)
malo, slabo... :cry: :run:
ti se zezas? :shock: :shock: :?
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#12 Re: Plata programera

Post by paratrooper »

Bumbar wrote:
sojka wrote:
medaaa wrote:2000-3000 KM...

a preko posla, otom-potom... :-) :-)
malo, slabo... :cry: :run:
ti se zezas? :shock: :shock: :?
a ti se nisi nikad bavio programiranjem osim mozda na nekom kursu :lol:
User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#13 Re: Plata programera

Post by Bumbar »

paratrooper wrote:
a ti se nisi nikad bavio programiranjem osim mozda na nekom kursu :lol:
ja se nikad nisam bavilA programiranjem :D i ne namjeravam, iako kad plate vidim...u danasnjoj Bosni...sve mi se cini da sam gadno fakultet promasila :D :D...
User avatar
kaubojstina
Posts: 364
Joined: 30/03/2007 07:12
Location: Pitaj Bobija :)

#14 Re: Plata programera

Post by kaubojstina »

Nije losa stari.

Neki dan kad sam is'o trazit' pos'o kroz fakultet...i gledam u oglasima, X kompaniji potreban programer, plata $98 po satu.
Ja se zijanih. :D Odmah sam poceo sa procedurom za promjenu smjera. :lol:
Sad, ako si dovoljno motiviran...slobodno trazi vizu...i dolazi ovamo. Tog' posla ima bruku.

*bez radnog iskustva, to sam zaboravio dodat' :shock:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#15 Re: Plata programera

Post by madner »

newone wrote:"preko-posla" znaci "preko shtele". Za posao u banci treba ti zestoka vjersko-politicko-familijarna veza. Osim toga njima treba uglavnom Cisco certified IT inzenjer pa da pokusas dobiti posao bez shtele. Telekom zaboravi jer je to SDA klub. I da sa Nobelovom nagradom iz tehnickih nauka dolazis u Bosnu iz Amerike u Telekomu ne mozes dobiti posao. Mozda kod nekog od privatnika dobijes posao, ali ti je plafon plata od 1200 km. Pokusaj u Soft Labu u Sarajevu. Ako si zaista jako dobar programer i maher u svom poslu kod njih ces dobiti posao i plate su im odlicne. Naravno, to je Slovenacka kompanija i shtele tu ne funkcionisu.
Kod banaka je oko 1700 na prema gore otvorenoj skali. Zato je radno vrijeme "fleksibilno". Štela ne treba. Za telecom treba. :D

Kod privatnika su plate iste kao i kod softlaba, jer se takmiče za isti "materijal". 1200 za početak nije loše, ali ko zna i umije... :D

Preko posla znaci posao koji uzmeš da uradiš u privatnoj režiji, uz honorar.
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#16 Re: Plata programera

Post by paratrooper »

Bumbar wrote:ja se nikad nisam bavilA programiranjem :D i ne namjeravam
pametno pametno :)
paratrooper
Posts: 713
Joined: 20/02/2008 08:05

#17 Re: Plata programera

Post by paratrooper »

kaubojstina wrote:Nije losa stari.

Neki dan kad sam is'o trazit' pos'o kroz fakultet...i gledam u oglasima, X kompaniji potreban programer, plata $98 po satu.
Ja se zijanih. :D
Sto si se zijanio, cijena jednog paraprofesionalca (inzinjer sa visom skolom) je 1500 Eura po danu (ne ide njemu sve ipak) a sa visokom je odredjena tipm kontrakta i penje znatno vise i od potreba onih koji te osobe traze - ali trebas znat to sto radis zaista dobro.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#18 Re: Plata programera

Post by sojka »

Bumbar wrote:
paratrooper wrote:
a ti se nisi nikad bavio programiranjem osim mozda na nekom kursu :lol:
ja se nikad nisam bavilA programiranjem :D i ne namjeravam, iako kad plate vidim...u danasnjoj Bosni...sve mi se cini da sam gadno fakultet promasila :D :D...
Ne zezam se. :)
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#19 Re: Plata programera

Post by pita »

madner wrote:
newone wrote:"preko-posla" znaci "preko shtele". Za posao u banci treba ti zestoka vjersko-politicko-familijarna veza. Osim toga njima treba uglavnom Cisco certified IT inzenjer pa da pokusas dobiti posao bez shtele. Telekom zaboravi jer je to SDA klub. I da sa Nobelovom nagradom iz tehnickih nauka dolazis u Bosnu iz Amerike u Telekomu ne mozes dobiti posao. Mozda kod nekog od privatnika dobijes posao, ali ti je plafon plata od 1200 km. Pokusaj u Soft Labu u Sarajevu. Ako si zaista jako dobar programer i maher u svom poslu kod njih ces dobiti posao i plate su im odlicne. Naravno, to je Slovenacka kompanija i shtele tu ne funkcionisu.
Kod banaka je oko 1700 na prema gore otvorenoj skali. Zato je radno vrijeme "fleksibilno". Štela ne treba. Za telecom treba. :D

Kod privatnika su plate iste kao i kod softlaba, jer se takmiče za isti "materijal". 1200 za početak nije loše, ali ko zna i umije... :D

Preko posla znaci posao koji uzmeš da uradiš u privatnoj režiji, uz honorar.
zanimljivo....Naravno, to je Slovenacka kompanija i shtele tu ne funkcionisu :D
pa naravno da nema veze jer programer mora da nesto radi konkretno...on nije poslanik u parlamentu koji prodaje pamet...
hermes je zakon.-..tu u ljubljani su place oko 1200 - 1800 eur. u bih su vjerojatno pola manje
to da programer dobi job preko veze je nesto najzalostnije...
inace osim managerskih pozicija u sloveniji veze ne pomazu...mozda je zato top medju novim eu clanicama i bogatija od grcke i spanjolske i portugalske...fakat se dobro zvi :-) :D ...bez obzira da se non stop radi
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#20 Re: Plata programera

Post by madner »

pita wrote: zanimljivo....Naravno, to je Slovenacka kompanija i shtele tu ne funkcionisu :D
pa naravno da nema veze jer programer mora da nesto radi konkretno...on nije poslanik u parlamentu koji prodaje pamet...
hermes je zakon.-..tu u ljubljani su place oko 1200 - 1800 eur. u bih su vjerojatno pola manje
to da programer dobi job preko veze je nesto najzalostnije...
inace osim managerskih pozicija u sloveniji veze ne pomazu...mozda je zato top medju novim eu clanicama i bogatija od grcke i spanjolske i portugalske...fakat se dobro zvi :-) :D ...bez obzira da se non stop radi
Hermes je sasvim ok, ništa manje i više. Kolko znam sad su cijelu grupu kupili Srbi, pa sa nekih 500 zaposlenih idu na 1100.

Gdje sam ja rekao da programer radi preko veze? :shock:
prolaznik007
Posts: 5
Joined: 26/02/2008 11:20

#21 Re: Plata programera

Post by prolaznik007 »

znam da je offtopic, ali zna li neko ko je sada ili ko ce biti direktor Hermesa u Sarajevu?
User avatar
medaaa
Posts: 2556
Joined: 21/04/2008 13:50

#22 Re: Plata programera

Post by medaaa »

kolko sam ja u toku Hermes su kupili ComTrade Group iz Beograda, a ko ce konkretno bit direktor veze nemam,... Mozda onaj Cvijetic :-) :-) :-) :-)
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#23 Re: Plata programera

Post by pita »

medaaa wrote:kolko sam ja u toku Hermes su kupili ComTrade Group iz Beograda, a ko ce konkretno bit direktor veze nemam,... Mozda onaj Cvijetic :-) :-) :-) :-)
da..to je istina....place ce onda biti srpkse :D :D ...programeri pripremite se za narodnu menzu :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#24 Re: Plata programera

Post by madner »

pita wrote:
medaaa wrote:kolko sam ja u toku Hermes su kupili ComTrade Group iz Beograda, a ko ce konkretno bit direktor veze nemam,... Mozda onaj Cvijetic :-) :-) :-) :-)
da..to je istina....place ce onda biti srpkse :D :D ...programeri pripremite se za narodnu menzu :D
Cisto sumnjam prosto nevjerujem.
1.) Ako smanje plate gube strucnjake
2.) Ako izgube strucnjake, gdje ce naci jeftinije? Ovi Bosanski su najeftiniji. :D
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#25 Re: Plata programera

Post by pita »

madner wrote:
pita wrote:
medaaa wrote:kolko sam ja u toku Hermes su kupili ComTrade Group iz Beograda, a ko ce konkretno bit direktor veze nemam,... Mozda onaj Cvijetic :-) :-) :-) :-)
da..to je istina....place ce onda biti srpkse :D :D ...programeri pripremite se za narodnu menzu :D
Cisto sumnjam prosto nevjerujem.
1.) Ako smanje plate gube strucnjake
2.) Ako izgube strucnjake, gdje ce naci jeftinije? Ovi Bosanski su najeftiniji. :D
Zaboravio si na Kineze i Indijci..programiraju cijeli mjesec za saku riza :D :D...bio vidio upoznao ...samo sto su neorganiziraniji od balkanaca...i to je mogoce :-)
Post Reply