Jabuke 3km~1kg

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Jabuke 3km~1kg

Post by Referent za ONO i DSZ »

Unznemirujuce skupo zar ne, ali to je cijena ako hocete kupiti 1kg dobrih socnih jabuka u Sarajevu. Znam ima i po 1.5km ali ta nema ni okusa ni mirisa.
Pitam se samo kako smo dosli do te cijene da kilo banana bude 2+-km koje proputuje mora, kopna odrzava hladnjacama a nasa jabuka koja kao i sljiva u Bosni raste ko luda eto 3KM kg...ludo pa eto ti.
Pitam nije li dobra ideja pazariti kakvu livadu, posaditi vocnjak 100-200 sadnica jabuka i eto ti businessa.
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#2 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by DobroJutroKolumbo »

Referent za ONO i DSZ wrote:Unznemirujuce skupo zar ne, ali to je cijena ako hocete kupiti 1kg dobrih socnih jabuka u Sarajevu. Znam ima i po 1.5km ali ta nema ni okusa ni mirisa.
Pitam se samo kako smo dosli do te cijene da kilo banana bude 2+-km koje proputuje mora, kopna odrzava hladnjacama a nasa jabuka koja kao i sljiva u Bosni raste ko luda eto 3KM kg...ludo pa eto ti.
Pitam nije li dobra ideja pazariti kakvu livadu, posaditi vocnjak 100-200 sadnica jabuka i eto ti businessa.
Valja raditi oko jabuka , a nas narod nece da radi! Da se jabuka uzgaja na veliko u BiH , bila bi i cijena manja!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by mIRCerka »

Referent za ONO i DSZ wrote:Unznemirujuce skupo zar ne, ali to je cijena ako hocete kupiti 1kg dobrih socnih jabuka u Sarajevu. Znam ima i po 1.5km ali ta nema ni okusa ni mirisa.
Pitam se samo kako smo dosli do te cijene da kilo banana bude 2+-km koje proputuje mora, kopna odrzava hladnjacama a nasa jabuka koja kao i sljiva u Bosni raste ko luda eto 3KM kg...ludo pa eto ti.
Pitam nije li dobra ideja pazariti kakvu livadu, posaditi vocnjak 100-200 sadnica jabuka i eto ti businessa.
Tako sto nasi ljudi nece da uloze u hladnjace pa da mimo sezone imaju robu za prodati, pa ti dodje slovenac, kupi jabuke po 70 feninga za jedan kg u sred sezone, i iste tvoje jabuke ti mimo sezone prodaje za 3KM.
To sam svojim ocima vidjela i svojim usima cula za gorazdanske jabuke. A ne sjecam sam da sam sladju ikad probala.
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#4 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by poplava »

A gdje to sad zriju jabuke?
User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#5 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by djulba »

poplava wrote:A gdje to sad zriju jabuke?

Na grani :D :D ( BAR MISLIM :?: :?: )
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by mIRCerka »

poplava wrote:A gdje to sad zriju jabuke?
Procitaj moj prethodni post. Jabuke su bile u hladnjaci, duboko smrznute. NAse jabuke po evropskim cijenama.
Ilija_Cvorovic
Posts: 153
Joined: 25/12/2006 22:08

#7 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by Ilija_Cvorovic »

Ma ogulise seljaci. Deset domacih jaja 5 maraka plus sto su duplo manja od ovih "fabrickih".
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#8 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by poplava »

mIRCerka wrote:
poplava wrote:A gdje to sad zriju jabuke?
Procitaj moj prethodni post. Jabuke su bile u hladnjaci, duboko smrznute. NAse jabuke po evropskim cijenama.
Ako se misli na one greeny smith (zelene, jako socne, kostaju 2.5 do 3 KM), one nisu iz hladnjace, nego iz Cilea. Zato kostaju tri marke. A odgovorio sam na prvi post.
http://www.alibaba.com/product-tp/10040 ... Apple.html
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#9 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by Referent za ONO i DSZ »

Ove su dobre cudo jedno
Image

A ove U Gorazdu.... gdje se prodaju te nase
User avatar
Truba
Posts: 82057
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by Truba »

moramo se navikavat da će cijene hrane rasti ... najsuplja hrana u proteklih 20 godina kažu

mada ovo za jabuke :D
jednostavno ih nemoj kupovat ne znam sto bih rekao...
User avatar
kemtrejls
Posts: 185
Joined: 01/04/2008 11:42
Location: Iza sedam gora

#11 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by kemtrejls »

Prije uvođenja PDV-a,moglo se na pijaci za 10-15 maraka kupiti nekoliko kilograma voća i povrća.
Dođeš kući sa punim kesama,urežu ti se u ruke.
Sad odeš i za deset maraka kupiš malo ovog,malo onog,i sve stane u jednu kesu.
Za puna kolica u marketu,trebalo je 120-160 maraka,sad bez 220-250 maraka ne pomišljaj na malo širu kupovinu.
Zato imamo plate,hvala bogu,kao nigdje,šta kukamo!
Minimalna plata poraste za 4 godine oko 90 maraka,a troškovi namirnica porastu za par mjeseci toliko.
Ma mi smo umjetnici u preživljavanju,samo nećemo da se hvalimo! :shock:
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#12 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by poplava »

Sto jest jest, poskupilo je, ali ne moraju se jesti jabuke kad im nije vrijeme. Sad su nam blize narandze.
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#13 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by Mahalac »

ma ja stos jabuke jest koji ....c :D cuj, gospodin bi jos i jabuke jeo :lol:

...ko krompir smo ih nekad kupovali
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#14 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by poplava »

Mozda u septembru, ja se sjecam da ih u aprilu nije bio nikako na pijacama do prije nekoliko godina.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#15 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by Bosanac sa dna kace »

@mivci kolko kosta jedna hladnjaca i kolko u nju moze stat jabuka? :roll:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#16 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by jefferson »

NAS NAROD JE LIJEN I BEZOBRAZAN I ZASLUZIO JE TU CIJENU!!!
U Zenici nakon 18 godina treba proraditi integralna proizvodnja. Covjek bi rekao super. Mittal se obavezao uloziti ja mislim 32 miliona eura, ali ne, raja u Zenici misli da ne treba jer to je samo iskoristavanje nase radne snage! Elem, Mittal puno ne pita (na srecu) pa nastavlja radit, pa ko hoce taj ce raditi.
Tako je i sa jabukama. Ljudi nece da rade! Sjede i samo kukaju. E pa gospodo, samoupravljanje je proslo, ko radi taj zaradi!
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#17 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by DobroJutroKolumbo »

Ja cekam prvi malo veci urod ove godine , bice oko dvije tone plantazne jabuke , rado cu vam prodati po manjim cijenama... :D :D :D :D Za tri godine ocekujemo prvi urod oraha , nekih 140 stabala plantaznog oraha...Bice narode za baklave... :D Toliko imam i stabala jabuke otprilike...
User avatar
Referent za ONO i DSZ
Posts: 343
Joined: 12/10/2006 15:12
Location: Sarajevo
Contact:

#18 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by Referent za ONO i DSZ »

svka cast kolumbo
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#19 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by DobroJutroKolumbo »

Referent za ONO i DSZ wrote:svka cast kolumbo

Hvala! Jebiga bolje da je zemlja pod vocnjakom, nego da prdi prazna...Ne moras stalno biti tu , ne zahtijeva stalni boravak na zemlji , tako da je super... :D
User avatar
cica maca
Posts: 125
Joined: 12/09/2007 16:41
Location: Tu i tamo

#20 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by cica maca »

Kada sam prvi put posjetila Njemacku, prvo sto mi je u supermarketu zapalo za oko je kako oni kupuju masovno voce i povrce na komad, jedna jabuka, jedna kruska, jedan paradajz, to mi je bilo tako smjesno, cuj jedna jabuka. A sada izgleda i nama nista drugo ne preostaje, nego daj svega, al po jedan komad i podijeli sa ukucanima bratski po jedan griz :|
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#21 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by mIRCerka »

Bosanac sa dna kace wrote:@mivci kolko kosta jedna hladnjaca i kolko u nju moze stat jabuka? :roll:
Ovako, mi smo kupovali iz Cacka, srednji je kvalitet, super montazna, 2004.godine je bila 10,000 KM. Kapacitet 2 tone. Stane u avliju. Kad imas vise vocnjaka u blizini, formira se ZADRUGA, utale se, dobiju cak i donaciju i imaju vecu hladnjacu i veci kapacitet.
Vise nema cistih donacija, sad ti je ono MATCHING...ti das 25% a donator 75%.
Samo ima jedan problem - NECE NIKO DA RADI!
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#22 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by callmethebreeeze »

jefferson wrote:NAS NAROD JE LIJEN I BEZOBRAZAN I ZASLUZIO JE TU CIJENU!!!
U Zenici nakon 18 godina treba proraditi integralna proizvodnja. Covjek bi rekao super. Mittal se obavezao uloziti ja mislim 32 miliona eura, ali ne, raja u Zenici misli da ne treba jer to je samo iskoristavanje nase radne snage! Elem, Mittal puno ne pita (na srecu) pa nastavlja radit, pa ko hoce taj ce raditi.
Tako je i sa jabukama. Ljudi nece da rade! Sjede i samo kukaju. E pa gospodo, samoupravljanje je proslo, ko radi taj zaradi!
ako je tako, onda je zaista steta. nasa hrana ima super ukus. ovdje nije rijetkost da placas 3-4 eura za kilu paradjza koji nema ama bas nikakav ukus, a onaj ekoloski produciran je i skuplji. ako bi se mogla pokrenuti masovna proizvodnja i to ekoloska, mozda bi se moglo izvoziti. u svakom slucaju je zdravije jesti neprskani bosanski paradjz, nego prskani spanski.

prije par godina mi je zena, ciji muz je godinama radio u mljekari u sa, pricala kako nasi seljaci prosipaju mlijeko jer mi uvozimo ono dugotrajno smece iz austrije i slovenije.

mada, ovaj problem nije samo u bosni. kad sam bio na kosovu pricali su mi da im je poljoprivreda skoro izumrla, jeftinije i lakse je uvesti iz makedonije i srbije nego vlastito producirati.

ljudi trebaju znati da eu gura svoje seljake s jako puno para, mislim da su subvencije godisnje oko 550 miliona eura sto vodi ka tome da se producira vise hrane nego sto je potrebno, sto opet vodi ka tome da se hrana izvozi. gledao sam prije par godina kako u nekoj africkoj zemlji seljaci koji imaju par krava ne mogu opstati jer su skandinavski mlijecni proizvodi jeftiniji od onoga sto ti seljaci naprave. i tako sve u krug.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#23 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by Bosanac sa dna kace »

mIRCerka wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:@mivci kolko kosta jedna hladnjaca i kolko u nju moze stat jabuka? :roll:
Ovako, mi smo kupovali iz Cacka, srednji je kvalitet, super montazna, 2004.godine je bila 10,000 KM. Kapacitet 2 tone. Stane u avliju. Kad imas vise vocnjaka u blizini, formira se ZADRUGA, utale se, dobiju cak i donaciju i imaju vecu hladnjacu i veci kapacitet.
Vise nema cistih donacija, sad ti je ono MATCHING...ti das 25% a donator 75%.
Samo ima jedan problem - NECE NIKO DA RADI!
pas mu mater hocel te organizacije navrnut u Banovice kad? :? :-?
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#24 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by luciferino »

Imate na Ciglanama svega. A jabuka nije jabuka ako u njoj nema crvića. Čisto sumljam da takve koštaju 3KM. :razz:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#25 Re: Jabuke 3km~1kg

Post by mIRCerka »

Bosanac sa dna kace wrote:pas mu mater hocel te organizacije navrnut u Banovice kad? :? :-?
Ja mislim da se razgovaralo sa svim mogucim i nemogucim poljoprivrednicima i njihovim predstavnicima.
Jednostavno ne mozes ljudima objasniti da im mozes obezbijediti 75% sredstava za nesto sto mu treba i sto mu dize cijenu proizvodu, a da on treba dati 25%. Ne da i tacka. Nece da radi i tacka. I onda vidis Slovence tj mercator kako kupuje gorazdanske jabuke po 70 pf, u sred sezone i za 40 pf i onda ti je prodaje kasnije za 5 puta vise....

Cija je to greska?
Post Reply