Zivotno osiguranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#501 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Uz duzno postovanje, zasto racunas dobit u petoj godini?

Ne znam na koliko godina si krenuo, ali prve 2-3 godine oni u startu obicno potrose na reosiguranje tebe kod drugih osiguranja...

Elite? To je ono sa najtezim bolestima? Sto je polisa “sigurnija” to joj je osigurana suma manja. Isti program npr. obicnog zivotnog vs. Elite-a, bi imao osig, sumu od npr. 23.000 naspram npr. 20.000 za Elite...
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#502 Re: Zivotno osiguranje

Post by lissics »

drndalo wrote: 26/11/2020 22:41 Uz duzno postovanje, zasto racunas dobit u petoj godini?

Ne znam na koliko godina si krenuo, ali prve 2-3 godine oni u startu obicno potrose na reosiguranje tebe kod drugih osiguranja...

Elite? To je ono sa najtezim bolestima? Sto je polisa “sigurnija” to joj je osigurana suma manja. Isti program npr. obicnog zivotnog vs. Elite-a, bi imao osig, sumu od npr. 23.000 naspram npr. 20.000 za Elite...
Ne racunam nista niti se nesto posebno brinem oko toga. Dosla koverta sa tim iznosom. Cisto ako se ko pita da podijelim info.
Polisa je mislim na 30 godina, proslo je 5
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#503 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Da ti bude lakse, ja nakon 20 godina ocekujem ovih dana pismo sa obavjestenjem o oko 1200 € pripisane dobiti, mada je meni malo teze to objediniti u glavi, jer imam 2 odvojene polise...
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#504 Re: Zivotno osiguranje

Post by Ci-Nick »

Vjerovatno u zadnjih 70 godina nije bilo perioda sa manjom "pripisanom dobiti" na životna osiguranja.
Razlog je jasan, nikad niže kamatne stope, bez obzira da li se radi o gotovini ili kakvim hartijama.
Propisano je u šta novac od životnih osiguranja osiguravajuće kuće smiju ulagati, u svakom slučaju moraju biti niskorizična.
Nema tu ulaganja u Bitcion i slične egzibicije.. :run:
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#505 Re: Zivotno osiguranje

Post by dado_ »

Ako ce kome pomoci, staroj nedavno isteklo osiguranje. 16 godina uplacivano, nakon 16 god 12% dobiti na uplacenu sumu.
akcija007
Posts: 2847
Joined: 17/05/2008 23:50

#506 Re: Zivotno osiguranje

Post by akcija007 »

Ja za 5 godina kod Grawe Hrvatska taj Elite 20 sam ostavrio 106 EUR dobiti. (Period 2015-2019) Za 2019 godinu sam dobio 39 Eur dobiti. Cekam sada za 2020 info doci ce u decembru. E sada jeli ovo znaci da Grawe HR bolje ulaze nase pare od Grawe BiH ne znam....
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#507 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

dado_ wrote: 27/11/2020 12:03 Ako ce kome pomoci, staroj nedavno isteklo osiguranje. 16 godina uplacivano, nakon 16 god 12% dobiti na uplacenu sumu.
Hvala na infirmaciji, ovo je zausta konkretan podatak.
yuser
Posts: 21
Joined: 26/04/2020 12:54

#508 Re: Zivotno osiguranje

Post by yuser »

dado_ wrote: 27/11/2020 12:03 Ako ce kome pomoci, staroj nedavno isteklo osiguranje. 16 godina uplacivano, nakon 16 god 12% dobiti na uplacenu sumu.
Nadam se da ce pomoci svima da ne zakljucuju takvu prevaru. "Dobit" ispod stope inflacije + troskovi osiguranja. Bolje je bilo drzati pare na tekucem racunu...
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#509 Re: Zivotno osiguranje

Post by Ci-Nick »

yuser wrote: 02/12/2020 09:50
dado_ wrote: 27/11/2020 12:03 Ako ce kome pomoci, staroj nedavno isteklo osiguranje. 16 godina uplacivano, nakon 16 god 12% dobiti na uplacenu sumu.
Nadam se da ce pomoci svima da ne zakljucuju takvu prevaru. "Dobit" ispod stope inflacije + troskovi osiguranja. Bolje je bilo drzati pare na tekucem racunu...
i nije baš...

Znam za slučaj gdje je čovjek bio osiguran kod Uniqe i poslije dvije godine umro,.. njegova supruga naplatila dupli iznos osigaranja.
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#510 Re: Zivotno osiguranje

Post by lissics »

yuser wrote: 02/12/2020 09:50
Nadam se da ce pomoci svima da ne zakljucuju takvu prevaru. "Dobit" ispod stope inflacije + troskovi osiguranja. Bolje je bilo drzati pare na tekucem racunu...
Malo si pomijesao kruske i jabuke. Ne radi se o cistoj stednji.
dado_
Posts: 697
Joined: 25/12/2012 11:35

#511 Re: Zivotno osiguranje

Post by dado_ »

yuser wrote: 02/12/2020 09:50
dado_ wrote: 27/11/2020 12:03 Ako ce kome pomoci, staroj nedavno isteklo osiguranje. 16 godina uplacivano, nakon 16 god 12% dobiti na uplacenu sumu.
Nadam se da ce pomoci svima da ne zakljucuju takvu prevaru. "Dobit" ispod stope inflacije + troskovi osiguranja. Bolje je bilo drzati pare na tekucem racunu...
Prvo ne znam o kakvim troskovima pricas nit sam nesto previse upucen. Uzeo digitron, sracunao koliko je dobila u odnosu na kompletan uplaceni iznos (valjda sa tim tvojim troskovima). Druga stvar imala je i dodatno nesto medicinsko osiguranje, koje je uracunato u gore navedeni iznos, hvala Bogu nije joj trebalo. Treca stvar, nismi bas nesto stedna porodica, tako da 99% ona tih para sad ne bi imala. I zadnje, treba malo i o toj starosti mislit ako je covjek doceka. Vjeruj da za dvoje penzionera u ovoj usranoj drzavi znaci kad ti kapne fina cifra, jbg ima vazda deverat oko kuce, hoce li gdje otputovat itd itd...
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#512 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Ono sto vecina strucnjaka za stednju zaboravlja, a voli se praviti pametno je sama cinjenica da se za razliku od “stednji” u vecini osiguranja uplata ne radi odmah (na kamari). Ako ide na kamari, onda postoji poseban “kamara” progam, gdje je i prinos veci, jer je rizik po osiguranje = 0

Dakle kako ide uplata za npr. 12 godisnju polisu obicno? 1/12 svake godine od 12... Pa u prvoj godini, ma kolika da ti je osigurana suma, tvoje pare kod njih nose samo kao kad bi tvoja orocena ustedjevina bila 1/12 od cijele sume. Druge godine zarada na 2/12, pa trece godine na 3/12, itd...

Takodjer bih zamolio strucnjaka da nam izracuna ovu svoju tvrdnju da bi parama bilo bolje na tekucem racunu... Pa da nam izmnozi koliki bi to prinos bio ostvaren na ovim stopama koje se koriste za tekuce racune od 0-0.1%?

Ne pitaj me kako znam, ali da bi ti trosak obicnog vodjenja racuna pokrila ova “kamata”, glavnice u PLUSu moras imati > 50.000 KM...
yuser
Posts: 21
Joined: 26/04/2020 12:54

#513 Re: Zivotno osiguranje

Post by yuser »

drndalo wrote: 03/12/2020 12:09 Ono sto vecina strucnjaka za stednju zaboravlja, a voli se praviti pametno je sama cinjenica da se za razliku od “stednji” u vecini osiguranja uplata ne radi odmah (na kamari). Ako ide na kamari, onda postoji poseban “kamara” progam, gdje je i prinos veci, jer je rizik po osiguranje = 0

Dakle kako ide uplata za npr. 12 godisnju polisu obicno? 1/12 svake godine od 12... Pa u prvoj godini, ma kolika da ti je osigurana suma, tvoje pare kod njih nose samo kao kad bi tvoja orocena ustedjevina bila 1/12 od cijele sume. Druge godine zarada na 2/12, pa trece godine na 3/12, itd...

Takodjer bih zamolio strucnjaka da nam izracuna ovu svoju tvrdnju da bi parama bilo bolje na tekucem racunu... Pa da nam izmnozi koliki bi to prinos bio ostvaren na ovim stopama koje se koriste za tekuce racune od 0-0.1%?

Ne pitaj me kako znam, ali da bi ti trosak obicnog vodjenja racuna pokrila ova “kamata”, glavnice u PLUSu moras imati > 50.000 KM...
I fleksibilnost je nesto, sto se placa. Sama cinjenica da imam pristup novcu i da ne moram placati penale ukoliko odlucim da otkazem osiguranje, je po meni dovoljan razlog da je cak i tekuci racun bolji vid stednje od "zivotnog osiguranja". Nazalost vecina raje, koja je zakljucila ugovore mi kuka kako su platili 1000 KM penala jer su prijevremeno raskinuli ugovor zivotnog osiguranja. Po meni je to proizvod za zastitu porodice - djece, zene, muza itd. ali nikako za stednju kako ga vecina shavta.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#514 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Svaki agent koji imalo drzi do sebe je to tako i predstavio musterijama.

Znam i musterija koje zele nesto cuti pa idu dok ne nadju agenta koji ce im to obecati. A takvih se nadje.

Zbog toga sam prestao davno to raditi, ali sa svim svojim musterijama jos pijem kafu kad se sretnem. Drugi cesto bjeze na drugu stranu ulice od svojih.

Imam kolegicu bivsu kojoj moja obecanja nisu bila dovoljno dobra. Od druge kolegice koja je radila isti proizvod i firmu, je bilo bolje obecanje... S njom potpisala ugovor. Ja joj nisam dao dovoljno dobrog povrata kod ranijeg raskida, a kolegica jeste... Obecala joj 100% povrat kad god raskine. Ok. Sa srecom.

Nakon 3 godine mijenja firmu, otkazuje ugovor, ocekujuci trogodisnje pare. Naravno razocarenje kad dobija samo para za manje od godinu... Svi ste lopovi! Vaki, naki... Reko' sta bi s povratom kojeg ja nisam mogao obecati...? Okrenula se i od tad ne pricamo...
yuser
Posts: 21
Joined: 26/04/2020 12:54

#515 Re: Zivotno osiguranje

Post by yuser »

drndalo wrote: 03/12/2020 23:24 Svaki agent koji imalo drzi do sebe je to tako i predstavio musterijama.

Znam i musterija koje zele nesto cuti pa idu dok ne nadju agenta koji ce im to obecati. A takvih se nadje.

Zbog toga sam prestao davno to raditi, ali sa svim svojim musterijama jos pijem kafu kad se sretnem. Drugi cesto bjeze na drugu stranu ulice od svojih.

Imam kolegicu bivsu kojoj moja obecanja nisu bila dovoljno dobra. Od druge kolegice koja je radila isti proizvod i firmu, je bilo bolje obecanje... S njom potpisala ugovor. Ja joj nisam dao dovoljno dobrog povrata kod ranijeg raskida, a kolegica jeste... Obecala joj 100% povrat kad god raskine. Ok. Sa srecom.

Nakon 3 godine mijenja firmu, otkazuje ugovor, ocekujuci trogodisnje pare. Naravno razocarenje kad dobija samo para za manje od godinu... Svi ste lopovi! Vaki, naki... Reko' sta bi s povratom kojeg ja nisam mogao obecati...? Okrenula se i od tad ne pricamo...
Nisam nikad zakljucivao zivotno osiguranje, ali se vidi koliko je to sve nesredjeno:
1. agenti ocito u pojedinim kompanijama odredjuju koliki ce biti povrat. po meni suludo jer ne znam kako aktuari tako profesionalne kompanije "dobru volju" agenta uvrste u kalkulacije
2. valjda je doticna dobila neku dvolisnicu, nakav ugovor gdje joj je trebalo pisati koji iznos dobija ukoliko raskine ugovor ranije.

Ne znam, po meni je to sve pijacarski. Prodaje studentarija i ljudi s ulice. Nije namienjeno tebi i ne treba da shvatas licno, ali toliko djecurlije "prodaje" osiguranje da ne znam ko ozbiljan to moze kupiti.
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#516 Re: Zivotno osiguranje

Post by lissics »

yuser wrote: 03/12/2020 19:31 Po meni je to proizvod za zastitu porodice - djece, zene, muza itd. ali nikako za stednju kako ga vecina shavta.
Najbolje je da se ostavis komentarisanja da ne zbunjujes narod koji hice da nesto nauci na ovoj temi.
Mijesas stednju i zivotno osiguranje. To su razlicite stvari i ne mogu se porediti na taj način. Sam si to zaključio u rečenici iznad, ali i dalje poredis :-)
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#517 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

yuser wrote: 04/12/2020 00:52
drndalo wrote: 03/12/2020 23:24 Svaki agent koji imalo drzi do sebe je to tako i predstavio musterijama.

Znam i musterija koje zele nesto cuti pa idu dok ne nadju agenta koji ce im to obecati. A takvih se nadje.

Zbog toga sam prestao davno to raditi, ali sa svim svojim musterijama jos pijem kafu kad se sretnem. Drugi cesto bjeze na drugu stranu ulice od svojih.

Imam kolegicu bivsu kojoj moja obecanja nisu bila dovoljno dobra. Od druge kolegice koja je radila isti proizvod i firmu, je bilo bolje obecanje... S njom potpisala ugovor. Ja joj nisam dao dovoljno dobrog povrata kod ranijeg raskida, a kolegica jeste... Obecala joj 100% povrat kad god raskine. Ok. Sa srecom.

Nakon 3 godine mijenja firmu, otkazuje ugovor, ocekujuci trogodisnje pare. Naravno razocarenje kad dobija samo para za manje od godinu... Svi ste lopovi! Vaki, naki... Reko' sta bi s povratom kojeg ja nisam mogao obecati...? Okrenula se i od tad ne pricamo...
Nisam nikad zakljucivao zivotno osiguranje, ali se vidi koliko je to sve nesredjeno:
1. agenti ocito u pojedinim kompanijama odredjuju koliki ce biti povrat. po meni suludo jer ne znam kako aktuari tako profesionalne kompanije "dobru volju" agenta uvrste u kalkulacije
2. valjda je doticna dobila neku dvolisnicu, nakav ugovor gdje joj je trebalo pisati koji iznos dobija ukoliko raskine ugovor ranije.

Ne znam, po meni je to sve pijacarski. Prodaje studentarija i ljudi s ulice. Nije namienjeno tebi i ne treba da shvatas licno, ali toliko djecurlije "prodaje" osiguranje da ne znam ko ozbiljan to moze kupiti.
Djelimicno si u pravu kao sto ti rekoh. Ja sam zbog toga digao ruke od rada s tim, jer je tolerisano svasta, samo ako ide prodaja. Nasa posla.

Da ne bude nejasnoca, ne odredjuju agenti povrat nigdje. Oni dobiju proviziju za obavljenu prodaju. Povrat zavisi od poslovanja firme tih godina. Tu se radi o “obecanju” mene kao agenta tebi kao kupcu, ocekivanog prinosa, kao i povrata uplacenih sredstava. Te jednacine imaju neke svoje zakonitosti i ja ih nisam bio voljan preskakati zbog prodaje neki jesu, i vidi vraga, bolje su prodavali... Tu se vracam na onu gornju pricu.

Naravno da svaka musterija dobije policu (puno vise nego dvolisnicu) sa puno ispisanih podataka, suma, cifara. Tu su 2 problema, jedan je nas bolikurcizam, ko ce to sve citati... Ko kod nas procita uputstvo za upotrebu teh.stvari prije nego nesto sjebe? Tek kad nesto ne radi, citamo. Drugi problem je sto i kada uzmes citati puno je tu nejasnih/nerazumljivih stvari. Ja sam bio iznadprosjecno potkovan pa sam neke stvari morao citati po 7x da slozim u glavi, i pitati za objasnjenja. Prosjecna musterija tu slabo sta moze sama.

U svakoj polisi stoji tabela za taj slucaj, gdje pise sa koliko para za koji slucaj ranijeg prekida raspolazes. I UVIJEK su prva 2 reda u koloni raskid ugovora/povlacenje novca = 0. To je zbog troskova reosiguranja svake polise kada je sklopljena, odmah te reosiguraju u drugim kucama...

Rekoh, kod nas cesto ljudi zele nesto cuti, i to traze. Samo sto to nekad realno nema. Zato sam imao i ljudi koji su tacno znali sta im je interesantno. Covjek pocinje da radi kao komercijalist za veliku firmu, zena, 2 male djece, bice stalno na tockovima. Ne interesuje ga povrat u startu, nego sta ako pogine za volanom... E tu je sad dati bolji savjet vazno. Bila polisa (jedina za koju znam), koja je u slucaju smrti nesretnim slucajem isplacivala 3x osig.sumu, umjesto uobicajene 2x... Doduse, osig.suma je bila malo niza kod te polise. 15.000€ za tu “normalnu”, i 14.200€ za tu “slabiju”. Medjutim covjek odmah kaze: 3x 14.200 je puno vise od 2x 15.000... I kraj price... Ja bih za polisu od 15k dobio 20 KM vise od ove za 14k jer je obracun isao po osig.sumi, ali meni je to bilo nevazno...

Ali gladne oci, sto agenta, sto kupca znaju puno belaja napraviti. Moj savjet ljudima je isto bio da ne idu na >10% svojih prihoda u polisu, ma kolika primanja imali. To se ne osjeti sa iole dobrim prihodima, a sklanjas pare od sebe. Osiguran si svo vrijeme i dobijes ih nazad, uvecane, i mogu ti se isplacivati kao renta, da ne kazem penzija...

Kad neko ima viska para, jevrejske nauke kazu, nikad sva jaja u jednu korpu. Pa bila ona i banka, osiguranje, nekretnine, drago kamenje, zlato. Uvijek kombinacija neka...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#518 Re: Zivotno osiguranje

Post by iceman ze »

Ja otisao na seminar agenata u osiguranju, odslusao trening za zivotna osiguranja, meni kao laiku bilo dosta.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#519 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Pu, lopove!
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#520 Re: Zivotno osiguranje

Post by iceman ze »

Kaze mi jedan na pauzi, koji je btw neki visenagradjivani agent, najvise volim seljake, puni para, na kraju price im slozi fintu "ma nemas ti para za ovo....." nakon cega se polica odmah potpisuje... :lol:
akcija007
Posts: 2847
Joined: 17/05/2008 23:50

#521 Re: Zivotno osiguranje

Post by akcija007 »

Pala dobit. Dobio sam danas info za 2020 godinu prupisali mi dobit 36,07 eur a u 2019 je bila 38,69 eur.
Pad dobiti za 2,62 eur.
Sta nas ceka u 2021 vidjet cemo.
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#522 Re: Zivotno osiguranje

Post by mahalik »

A šta je sa firmom Safe life?
Iceman Ze piše da je bio po seminarima i meni zaista to djeluje kao prodavanje magle da te neko hrakne na ulici a vamo direktori govore da imaju astronomske pare zbog kojih su ranije poslove ostavili sto mi djeluje suludo
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#523 Re: Zivotno osiguranje

Post by zrakomlat »

mahalik wrote: 27/12/2020 22:09 A šta je sa firmom Safe life?
Iceman Ze piše da je bio po seminarima i meni zaista to djeluje kao prodavanje magle da te neko hrakne na ulici a vamo direktori govore da imaju astronomske pare zbog kojih su ranije poslove ostavili sto mi djeluje suludo
Ma jok. Sve regularno. Oni su agencija koja radi za Grawe. Ja sam bio u tome prije koju godinu pa odustao, nisam imao vremena zbog primarnog posla. Kolegica nije odustala i sad fino raducka, uzme koju stoju mjesečno u prosjeku a radi i dalje sa mnom.
A znam ljude koji dobre pare na tome zarade pa i neke što su solidne poslove ostavili, ali nije to baš tako često. Seminar ti služi da te upozna s proizvodima Grawe osiguranje i načinu rada Safe Life agencije, ostvarivanja pozicija i bodova. Ostalo je do tebe. Ima tu i prodavača magle kao i u svakom poslu, ali to je do osobe već, nema veze s osiguranjem.

Znaš li cura ili žena što rade Oriflame, Avon ili Farmasi kozmetiku? E pa ovo ti dođe isti princip. Stvaras svoju mrežu ljudi i u zavisnosti od tvoje i uspješnosti ljudi koje si uveo pa dalje ljudi koje su uveli njihovi ljudi itd, tvoja zarada je dobra ili nije. Poznanica radi za Oriflame, ima mrežu od više od 150 žena/cura ispod sebe u hijerarhiji, ponekad zaradi po 3000 u mjesecu. Kad može na karminima i maskarama od 5 maraka, što nebi moglo na životnim osiguranjima gdje se ozbiljna lova vrti po svijetu, ne samo kod nas.

Ne znam što bi te neko hrakno što si mu savjetovao da uzme policu životnog osiguranja i sve pošteno objasnio.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#524 Re: Zivotno osiguranje

Post by iceman ze »

Mrezni marketing predavanje ima i online, dosta bude jasnije
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#525 Re: Zivotno osiguranje

Post by drndalo »

Ja sam batalio taj rad upravo zbog odnosa Grawe/Safe.

Grawe je tolerisao svasta zbog polisa, a bili su pokriveni od lazi koje pricaju agenti, jer su “tudji”. Ako cemo pravo, radio je to osim Safe-a i WVP samo su oni vise volili raditi direktne austrijske polise, umjesto BiH. Bio je jedan clan u ugovoru o saradnji koji je pisao, parafrazieam: Grawe ne odgovara za budalastine koje agent obeca musteriji.

Taj dio mi se od starta nije svidjao. Nakon par godina postenog rada i dosta edukacija kada sam vidio da uz sve primjere losih praksi, koje im navodimo ne misle ukidati tu praksu, ja se povukoh. Bilo je puno boljih u prodaji i multi-level organizaciji mreze, ali ti nisu bendali sta se prica i radi. Ja to nisam htio, cak sam svojim musterijama, koji su ti uvijek u startu uzi krug ljudi, prijatelji, rodbina, kolege, pricao i sve negativne stvari koje mogu nastati. Zato sam sa svima jos dobar, a mnogi drugi agenti nisu... Svakome svacije.

Da ne bude samo lose, imao je Safe i dobrih strana, uveli su bili ekskluzivan program SafeLife sa Grawetom, ne znam ima li ga jos, koji je u slucaju smrti nesretnim slucajem imao isplatu 3x OS za razliku od svih drugi firmi. I taj proizvod je dobro isao kod komercijalista koji su puno bili na cesti... Bilo je i dobrih teferica u Marshalu na Bjelasnici na seminarima, itd...
Post Reply