Koja je ono reklama na Otoci?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 10/01/2008 22:29

burekodsira wrote:sliku visoke kvalitete koja je potrebna za onu velicinu reklame nemozes naci na internetu tek tako nego je naravno kupiti (tj sa licencom) znaci i kad bi htjeli ukrasti nebi imali gdje.
Suti bolan, sto letis pred rudu, pusti ljude nek se izofiraju vise nego majmun sa slike. :D

braconi

Post by braconi » 10/01/2008 22:46

Svrha jedne reklame je da privuce paznju potrosaca pa to makar bilo i na neki glup nacin. Bitno je da se ta reklama spominje i da ostane u sjecanju svakog ko je vidi ili cuje,tako da u ovom slucaju mislim
da je ovo bio autorov pun pogodak. Mada i ja mislim da su cigare za majmune....

d2

Post by d2 » 10/01/2008 23:29

nokturno wrote:
nokia6170 wrote:hocel i ova zgrada biti sva u staklu?
Hoce, bar je tako bilo planirano kad su zapoceli radove. Bezze, pogotovo sto se radi o prvenstveno stambenoj zgradi.
nisam siguran, mislim da je pola pola ili tako nesto

Comrad

Post by Comrad » 10/01/2008 23:38

braconi wrote:Svrha jedne reklame je da privuce paznju potrosaca pa to makar bilo i na neki glup nacin. Bitno je da se ta reklama spominje i da ostane u sjecanju svakog ko je vidi ili cuje,tako da u ovom slucaju mislim
da je ovo bio autorov pun pogodak. Mada i ja mislim da su cigare za majmune....
OK, naravno, cilj reklame jeste da se privuce paznja. Medjutim reklama je ogrooomna, ne mozes da je ne vidis, pitanje je da li su mogli obezbjediti bolje reakcije na tu reklamu i samim tim jos vecu paznju, s obzirom na lovu koju su ulozili. Sa ovim panterama, ajkulama, majmunima itd. daleko ce dogurat'... :roll:

burekodsira

Post by burekodsira » 11/01/2008 10:35

@Drvosjeca iz Dejcica u pravu si nesta se zaletih...

a sad pravno pitanje, koliko je u bih legalno eksponirati duhanske proizvode na onoliki nacin i mjeru kako to radi fds, al i drugi... zar nije doneses zakon o zabrani javnog reklamiranja duhana?

homo_sapiens

Post by homo_sapiens » 11/01/2008 11:07

burekodsira wrote:@Drvosjeca iz Dejcica u pravu si nesta se zaletih...

a sad pravno pitanje, koliko je u bih legalno eksponirati duhanske proizvode na onoliki nacin i mjeru kako to radi fds, al i drugi... zar nije doneses zakon o zabrani javnog reklamiranja duhana?

ZAKON O OGRANIČENOJ UPOTREBI DUHANSKIH PRERAĐEVINA
(Sl.Novine FBiH, br. 6/98)

IV ZABRANA REKLAMIRANJA

Član 9.
Zabranjeno je reklamiranje duhanskih prerađevina u štampi, na radiju i televiziji, putem bioskopskih dijapozitiva, filmova, panoa, tabli, naljepnica i drugih oblika reklame na javnim mjestima, na objektima i sredstvima prijevoza (saobraćaja) putem svjetlećih reklama, knjiga, časopisa, kalendara i odjevnih predmeta, uključujući i sponzoriranje sportskih, kulturnih i drugih javnih priredbi od strane preduzeća koja se bave proizvodnjom i prodajom duhanskih prerađevina.
Član 10.
Ne smatra se reklamiranjem iz predhodnog člana objavljivanje obavijesti o kvalitetu u drugim svojstvima duhanskih prerađevina u stručnim knjigama, časopisima i drugim publikacijama koje su namijenjene isključivo proizvođacima ili prodavcima duhanskih proizvoda. Reklamiranjem se ne smatra ni isticanje firme proizvođača.
Član 11.
Proizvođači i prodavači na veliko mogu obavijestiti građane, u trajanju najduže 15 dana, o pojavi na tržištu nove vrste duhanske prerađevine. Novom vrstom duhanske prerađevine, u smislu stava 1. ovog člana, smatraju se duhanske prerađevine koje imaju smanjenu količinu katrana za 10 ili više postotaka od istovrsnih duhanskih prerađevina koje su u prodaji, a koje imaju najnižu količinu katrana i nikotina. Informacije iz stava 1. ovog člana ne mogu se objavljivati na radiju ili televiziji kao ni u publikacijama namijenjenim pretežno mladim.
Član 13.
Nadzor nad primjenom ovog zakona obavlja: 1. Sanitarna inspekcija nad primjenom odredaba člana 3. stav 1., člana 4. tač. 1. i 2. i čl. 5. i 6.; 2. Inspekcija rada nad primjenom odredaba člana 3. st. 2. i 3. i člana 4. tačka 3.; 3. Tržišna inspekcija nad primjenom odredaba čl. 7, 8, 9, 11. i 12. ovog zakona. Nadzor nad primjenom čl. 7. i 8. ovog zakona pri uvozu duhanskih prerađevina obavlja Federalno ministarstvo finansija i Carinska uprava. Ako nadležni inspekcijski organi iz stava 1. tačke 3. ovog člana utvrdi da se duhanske prerađevine prodaju, odnosno reklamiraju protivno odredbi čl. 7, 8, 9, 11. i 12. ovog zakona, donijet će rješenje o zabrani prodaje, odnosno reklamiranja. Žalba protiv rješenja iz stava 3. ovog člana ne odlaže izvršenje rješenja. Troškove izvršenja snosi izvršenik.
Član 14.
Novčanom kaznom od 1.000 do 5.000 KM kaznit će se za privredni prijestup preduzeće ili drugo pravno lice koje se bavi proizvodnjom, uvozom i prometom duhanskih prerađevina, ako: 1. suprotno zakonu, na originalnom pakovanju duhanskih prerađevina ne istakne podatak iz člana 7. i upozorenje iz člana 8. ovog zakona, odnosno ako prodaje duhanske prerađevine suprotno članu 12. stavu 2. ovog zakona; 2. suprotno odredbi čl. 9, 10. i 11. ovog zakona vrši reklamiranje duhanskih prerađevina. Za privredni prijestup iz stava 1. ovog člana kaznit će se novčanom kaznom od 250 do 500 KM i odgovorno lice u pravnom licu.

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 11/01/2008 11:12

....
Last edited by DaysleepeR on 05/09/2009 16:20, edited 2 times in total.

zach

Post by zach » 21/01/2008 11:23

sliku visoke kvalitete koja je potrebna za onu velicinu reklame nemozes naci na internetu tek tako nego je naravno kupiti (tj sa licencom) znaci i kad bi htjeli ukrasti nebi imali gdje.
http://www.elbakin.net/plume/xmedia/fil ... g_iup2.jpg

ako je sliku ove velicine na google image search moguce naci uz 2 klika misa, na 5-6 klikova (za koje trenutno mrsko) je sigurno moguce naci i onu na samoj reklami, a slika takve rezolucije je sasvim dovoljna za reklamu te velicine.

ins

Post by ins » 22/01/2008 13:23

A sta se desilo sa panterom, mislim da je uklonjena?

Kako to, moze majmun a ne moze maca?

:lol:

logicar

Post by logicar » 23/01/2008 18:15

aj ne serite , cim je Bosanska reklama vam nevalja , da je Hrvatska npr. Konzum , svi bi "Kako je cool" ! , i covjek je samo pitao cija je , dobio je odg . i nema potrebe da dalje raspravljate !

Neelix

Post by Neelix » 23/01/2008 19:51

logicar wrote:aj ne serite , cim je Bosanska reklama vam nevalja , da je Hrvatska npr. Konzum , svi bi "Kako je cool" ! , i covjek je samo pitao cija je , dobio je odg . i nema potrebe da dalje raspravljate !
Image

Ivy

Post by Ivy » 23/01/2008 19:57

Nego, offtopic...

....kako je isla ona reklama kad su tek plakati poceli po gradu da nicu...ona treba, Dzejna, Dzejla, Lejla, Ajla kako se vec zvase...kao znate li ko je ....

:?

sarayewo

Post by sarayewo » 23/01/2008 20:35

"Ko poznaje Sejlu Graz?" bio je slogan... ja licno mislim da je to bila veoma efektivna kampanja. Cura na slici je neki anonimni model iz 'vako Slovacke il Ukrajine, a ime Sejla Graz je nastalo od Sejla Gracic - sto je ime kcerke Nijaza Gracica, vlasnika Europlakata.

Reklama je tada postigla upravo ono sto se htjelo... svi su pricali o tome i svi su htjeli znati ko je "Sejla Graz". Navedeni plakat pratio je plakat u stilu "Neka se cuje i za vas - Europlakat".

Ivy

Post by Ivy » 23/01/2008 20:39

sarayewo wrote:"Ko poznaje Sejlu Graz?" bio je slogan... ja licno mislim da je to bila veoma efektivna kampanja. Cura na slici je neki anonimni model iz 'vako Slovacke il Ukrajine, a ime Sejla Graz je nastalo od Sejla Gracic - sto je ime kcerke Nijaza Gracica, vlasnika Europlakata.

Reklama je tada postigla upravo ono sto se htjelo... svi su pricali o tome i svi su htjeli znati ko je "Sejla Graz". Navedeni plakat pratio je plakat u stilu "Neka se cuje i za vas - Europlakat".
da da da Sejla Graz...kul. fala.

topcam

Post by topcam » 23/01/2008 21:15

Koliko sam shvatio do sad napisano na temi, rijec je o zastinoj mrezi koja se postavlja da bi se prolaznici zastitili od "padajuceg materijala ili alata".

Mislim da je ovo lijepa gesta FDS-a koja se brine o sigurnoscu gradana.

Napisao bih zdravlju, ali ce se naci neko pametan da me boldirano citira.

Pusio ili nepusio kad te saraf scoli u glavu sa 20 sprata, citali bi ovdje temu (mozda, prije bi bio u avazu medu diplomiranima) sto nema zastitne mreze ko svuda u svijetu, ovako merhametli FDS postavio i nevalja.

Viteski potez FDS-a samo mogu reci, to sto su malim slovima napisali da su oni sponzori mreze moze se komotno zanemariti.

silence_is_sexy

#116 Re: Koja je ono reklama na Otoci?

Post by silence_is_sexy » 23/03/2008 09:45

Proslo je par mjeseci, a reklama i dalje stoji... Tacnije skinuli su dio pa ponovo postavili. Ocigledno se na FDS ne odnosi dio zakona koji propisuje zabranu outdoor oglasavanje duhanskih proizvoda ili je zakonom propisana kazna toliko smijesna da ih zaboli kurac. Samo debilan um moze da prijeti novčanom kaznom od 1.000 do 5.000 KM industriji koja obrce milione maraka godisnje...

Reklama je u medjuvremenu i po starom bosanskom obicaju presla u domen "normale" i nestala je potreba da se o tome prica. Ni Violeta horor na PMF-u nije izazvao nikakvu reakciju (cak vecina misli da je to ok) tako da je sasvim realno ocekivati da ce se javašluk u oglašavanju u Bih i dalje nastaviti te da će kuluminirati u npr. Bh telecomovim banerom na munari begove dzamije (sa argumentacijom "pa sta ima veze, zelen je, a i nekako se uklapa") ili TDR billboard medju tornjevima katedrale...

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#117 Re: Koja je ono reklama na Otoci?

Post by pape » 23/03/2008 18:02

silence_is_sexy wrote: Reklama je u medjuvremenu i po starom bosanskom obicaju presla u domen "normale" i nestala je potreba da se o tome prica. Ni Violeta horor na PMF-u nije izazvao nikakvu reakciju (cak vecina misli da je to ok) tako da je sasvim realno ocekivati da ce se javašluk u oglašavanju u Bih i dalje nastaviti te da će kuluminirati u npr. Bh telecomovim banerom na munari begove dzamije (sa argumentacijom "pa sta ima veze, zelen je, a i nekako se uklapa") ili TDR billboard medju tornjevima katedrale...
Image
Nece biti neobicno, .... kad ponestane love, .... zvonik se okiti uredjajima, a mjesecno u kasu, ... par milja keka, ... :D

Corvus

#118 Re: Koja je ono reklama na Otoci?

Post by Corvus » 29/03/2008 19:37

pape wrote:
silence_is_sexy wrote: Reklama je u medjuvremenu i po starom bosanskom obicaju presla u domen "normale" i nestala je potreba da se o tome prica. Ni Violeta horor na PMF-u nije izazvao nikakvu reakciju (cak vecina misli da je to ok) tako da je sasvim realno ocekivati da ce se javašluk u oglašavanju u Bih i dalje nastaviti te da će kuluminirati u npr. Bh telecomovim banerom na munari begove dzamije (sa argumentacijom "pa sta ima veze, zelen je, a i nekako se uklapa") ili TDR billboard medju tornjevima katedrale...
Image
Nece biti neobicno, .... kad ponestane love, .... zvonik se okiti uredjajima, a mjesecno u kasu, ... par milja keka, ... :D
hahahahahahahahah :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

DAKLE NE VJERUJEM!! :))))))

jel ovo stvarno postoji??? ne mogu vjerovati :))

hahahahha

a to me podsjeti sad, prije par godina je u Parizu na Notre Dame-u bio ogroman bilbord za neku kozmeticku kucu, Garnier cini mi se... isto su rasprave bile

ahahahah

ali ovo je prejako!

ono spojili su religiozno, ekonomski interes i napravili efikasnu gradjevinu koja je multifunkcionalna i ne zauzima puno prostora... kao da smo u Japanu jbte :D

A gdje je ovo uslikano?

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#119 Re: Koja je ono reklama na Otoci?

Post by pape » 29/03/2008 20:01

Corvus wrote: hahahahahahahahah :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

DAKLE NE VJERUJEM!! :))))))

jel ovo stvarno postoji??? ne mogu vjerovati :))

ahahahah

ali ovo je prejako!

ono spojili su religiozno, ekonomski interes i napravili efikasnu gradjevinu koja je multifunkcionalna i ne zauzima puno prostora... kao da smo u Japanu jbte :D

A gdje je ovo uslikano?
Mislim da se mjesto zove Gorssel. (Nizozemska/Holandija)

Post Reply