Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2701 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Od jedne plate se na zapadu može solidno živjeti ako si normalan, od dvije više nego opušteno. Ako hoćeš Audi A6 sa niskoprofilkama na kredu, to je drugi par opanaka...Plitka priča za plitke umove "na zapadu se radi od jutra do mraka"...
User avatar
_Reds_
Posts: 9352
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2702 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by _Reds_ »

Pa i napisao sam da se od plate živi, a od dodatno rada nešto više ostvaruje.
I naravno da ne mislim raditi ovim tempom poslije, nego polloziti stvari kako sam im zamislio, i onda raditi jedan posao, ili pak napraviti okruznje u kojem rade za tebe.

Na kraju krajeva svako sebi bira kako će i šta će. Dodjje frajer ovdje ima 1000+ za pola radnog vremena, i kaze kako.

Pa druze ima jos 20 sati u danu, iskoristi ih.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2703 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

_Reds_ wrote: 22/03/2023 14:33 Pa druze ima jos 20 sati u danu, iskoristi ih.
Oooo siđe Bezose, ša mai? :mrgreen:

A kod nas u Bosni poslova i prilika za dodatnu zaradu ko u priči :-) Nismo svi remote bankari i IT frikovi, tako da preskoči tu priču...
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2704 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Truba »

posla uvijek ima ali ne moš naplatit
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2705 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Ne moš' naplatiti parama kod nas 99% poslova. To znam iz prve ruke (i sad tako nešto svaki dan gledam i slušam).
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2706 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Truba »

teško izbit ljudima marku
znam po sebi
radije ruku u jamu sa zmijama nego u novčanik zavlačim
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2707 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Nit' smo mi ozbiljno tržite, nit' ozbiljna ekonomija, nit' ozbiljna država, tako da...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2708 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by madner »

Cuj ovog filozofa, ne bi da izgori.

Ako moze kako plata 3000 ali da se ne mora bas svaki dan radit.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2709 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

madner wrote: 22/03/2023 15:15 Cuj ovog filozofa, ne bi da izgori.

Ako moze kako plata 3000 ali da se ne mora bas svaki dan radit.
Ne, nego ću da vučem iz petnih žila 12 sati dnavno da bi vlasnik firme kupio sinu novi SUV dok je meni registracija auta moguća jedino na rate...aj ne fekališi i ti života ti!
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2710 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by madner »

Da bolje da ima godinu dana star SUV a ti nemas za registraciju. Time si mu bas pokazao ko je ko.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2711 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Nije moj problem ako si se prepoznao, ili što bi narod rekao boli me qratz!
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2712 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Ateista »

Svako valjda zna svoje potrebe, mogucnosti, zelje, ambicije i slicno, i radi u skladu sa tim. Ako je nekom dovoljno milja mjesecno i nece da se puno zamara, to je njegov izbor i pravo, kao i pravo onoga ko hoce da radi po cijeli dan za bolji auto.
Ne vidim problem ni u jednom, svako prema svojim potrebama.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2713 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by madner »

Problem je glupa logika, on bi vise.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2714 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Truba »

Ateista wrote: 22/03/2023 15:38 Svako valjda zna svoje potrebe, mogucnosti, zelje, ambicije i slicno, i radi u skladu sa tim. Ako je nekom dovoljno milja mjesecno i nece da se puno zamara, to je njegov izbor i pravo, kao i pravo onoga ko hoce da radi po cijeli dan za bolji auto.
Ne vidim problem ni u jednom, svako prema svojim potrebama.
Neke profesije i ne mogu vise

Pa cak i s masterom
Ci-Nick
Posts: 5173
Joined: 15/03/2015 17:38

#2715 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Ci-Nick »

Svakom ko puno radi moj veliki naklon.
Drustvo ima koristi od svih ljudi koji nesto konkretno rade, stvaraju novu vrijednost.
User avatar
Truba
Posts: 81644
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2716 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Truba »

U moje doba zurnalisti su bili mali bogovi
Pogotovo u ratu...kad nismo imali ljeba njijovi su jeli fino

Ko je mogao predvidjeti da ce svak moc preko vibera biti novinar...i tvitera :mrgreen:
User avatar
nepass1
Posts: 9664
Joined: 06/07/2017 07:35

#2717 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by nepass1 »

_Reds_ wrote: 22/03/2023 14:33 Pa i napisao sam da se od plate živi, a od dodatno rada nešto više ostvaruje.
I naravno da ne mislim raditi ovim tempom poslije, nego polloziti stvari kako sam im zamislio, i onda raditi jedan posao, ili pak napraviti okruznje u kojem rade za tebe.

Na kraju krajeva svako sebi bira kako će i šta će. Dodjje frajer ovdje ima 1000+ za pola radnog vremena, i kaze kako.

Pa druze ima jos 20 sati u danu, iskoristi ih.
Bezveze ulazis u raspravu sa likom koji je odustao od 20 poslova u ukupno 10 dana provedenih na tim poslovima.

Rintao sam i ja 07-22, platu nisam dirao vec trosio sto usput zaradim. Meni je gotiva bilo otici u radnju i kupiti novi mob a da ne osjetim, kupiti ps da ne osjetim, tv od dvije milje.
I buraz mi je radio dva posla, zaradjivao 3,4,5 milja mjesecno, tri puta znao otici na more, ljetovao po turskoj, hvaru i sta znam gdje nije. Oblacio se u skupim radnjama itd

Ono volio bih i ja da znam sa berzom, ili da imam neku vijugu pa da citav dan pijem sampanjac i guzim prvorazredne kurave po dubajiu dok pare lijezu na racun ali posto nemam jbg onda radim.
Sad kako je djete tu radim jedan posao, sad vise volim biti slobodan
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2718 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by zippoo87 »

Svrha svakog rada je da nesto zaradis i ostvaris.
A ako se zaposlis negdje i dobijes platu i vidis da ti ne ostane nista a da gazdi punis dzep preko svojih ledja,zasto bi iko normalan ostajao na takvom poslu???

Dakle ako ja necu od svog rada imati ni za kikiriki,trazis dalje.

Ovi sto rade za kikiriki,oni moraju a takvih je mnogo.
Ne treba to suditi po tome koliko neko mijenja poslove...to je svugdje osim u BiH pozeljno i normalno,jer se samo tako moze napredovati.
Kod nas napredovanje u firmi znaci da ti plqta poraste 100-200 KM za 3-4 godine rada u istoj firmi i to jos gazda ili uprava prikazuje kao da su ti dali milione.
A za te 3-4 godine,inflacija pojede 400 KM,pa si opet u minusu 200 KM a gazda uredno dize cijene svoje robe,svaki put kada neko na TVu spomene krizu.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2719 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by sehohari »

Lajavikrelac wrote: 22/03/2023 14:35
_Reds_ wrote: 22/03/2023 14:33 Pa druze ima jos 20 sati u danu, iskoristi ih.
Oooo siđe Bezose, ša mai? :mrgreen:

A kod nas u Bosni poslova i prilika za dodatnu zaradu ko u priči :-) Nismo svi remote bankari i IT frikovi, tako da preskoči tu priču...
Ovdje se opet vidi razlika između velikih gradova i manjih mjesta.

U Sarajevu će vazda biti poslić za nekoga poslije običnog radnog vremena, šverc ili tako nešto, dok su mogućnosti za to van velikih urbanih centara dosta manje.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2720 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Ateista »

madner wrote: 22/03/2023 15:43 Problem je glupa logika, on bi vise.
Ako hoce vise, za isto ili manje truda, onda ne valja logika. Ko hoce vise neka zasuce rukave.
User avatar
Ateista
Posts: 46531
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2721 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Ateista »

Truba wrote: 22/03/2023 16:26
Ateista wrote: 22/03/2023 15:38 Svako valjda zna svoje potrebe, mogucnosti, zelje, ambicije i slicno, i radi u skladu sa tim. Ako je nekom dovoljno milja mjesecno i nece da se puno zamara, to je njegov izbor i pravo, kao i pravo onoga ko hoce da radi po cijeli dan za bolji auto.
Ne vidim problem ni u jednom, svako prema svojim potrebama.
Neke profesije i ne mogu vise

Pa cak i s masterom
Nekima jeste teze, ali vecina moze nesto, ako nista moze i neka dokvalifikacija, ne mora se baviti samo jednom strukom. Problem je i to kod nas sto mnogi misle da kad su zavrsili fakultet da je to dovoljno samo po sebi, a nije, uvijek se treba dalje usavrsavati.
zippoo87
Posts: 15530
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2722 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by zippoo87 »

Ateista wrote: 22/03/2023 17:50
Truba wrote: 22/03/2023 16:26

Neke profesije i ne mogu vise

Pa cak i s masterom
Nekima jeste teze, ali vecina moze nesto, ako nista moze i neka dokvalifikacija, ne mora se baviti samo jednom strukom. Problem je i to kod nas sto mnogi misle da kad su zavrsili fakultet da je to dovoljno samo po sebi, a nije, uvijek se treba dalje usavrsavati.
Dzaba ti usavrsavanje i diplome,ako radis za privatnika gdje on odredjuje cijenu rada .
Koliko ja znam osoba sa diplomom koji dodju u firmu i rade za 700-800 KM i kada trazi radnika,uslov je diploma a kada se takav prijavi,onda je plata i ispod SSS.
Drugo je u drzavnoj sluzbi gdje imaju koficijenti i sistematizacija radnih mjesta...kod privatnika je kako gazdica kaze,on odredjuje sta ti znas ili ne znas i koliko vrijedi tvoje znanje.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2723 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

nepass1 wrote: 22/03/2023 17:02 Bezveze ulazis u raspravu sa likom koji je odustao od 20 poslova u ukupno 10 dana provedenih na tim poslovima.
Evo ti ćeš da me prosvijetliš i postidiš! Znaš što tako te lopove od poslodavaca napušim nakon 10 dana?

Zato što sam se najeo govana kod naše stoke radeći po cijeli dan nizašto od ranih 2000tih pa znam odmah kakav je lopovluk u pitanju. Sjećaš li se ti uopšte tog mračnog perioda za posao i karijeru mladih ljudi? Druga je stvar što neki kao ti neće da izvade glavu iz guzice i kojima vrijeme teče od 2015. godine :oops: Ili si i ti jedan od onih što je studirao do 30te ganjajući diplomske, postiplomske, magistarske i ostale titule sanjajući radno mjesto na budžetu?

Pridiku drže i sole pamet likovi koji se bave prodajom magle, programiranjem, finansijama i slično...Hajde genijalac struži parket po 12 sati dnevno ili konobariši pa mi se onda javi kako si prošao! Do otvaranja granica si cijeli dan gulio za 30-40 KM dnevno (i to je bila premija ako ubodeš), ali to nekim tastaura mešterima nikako ne ide u glavu! Ili radi komercijalu po cijeli dan da vidim kako ćeš imati vremena da ponešto odradiš pride! Sadereš se od posla, nemaš vremena ni za šta, a sve potrošiš što zaradiš idući na posao...Po vama struĆnjacima treba se naguziti svakom robovlasniku za minimalac, jerbo si beter i neradnik, bez obzira što si jedva na nuli gradeći istom šupku imperiju? Odeš da ovjeriš knjižicu staž ti nije uplaćivan mjesecima, a većinom za prijavu nisi smio ni pitati inače noga u prkno...Znaš mudrac, ne žive svi u Sarajevu na potezu Marindvor - Baščaršija, izađi malo iz te rute!

Nabijem ja na bivšeg kancelara sve takve pametne i savjetodavne!
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#2724 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Zoooka »

Sto bi strugao paket ako ne mora, ako se trudio i ucio da bude to sto jeste?

I vi fizikaneri ste posebna sorta ljudi, niko kao vi.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2725 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Kako vas prepoznam :evil:

Fizikaner nisam, učio sam i imam VSS, samo što u vremenu o kome pričam je bilo uzmi ili ostavi, AKO nemaš debelu vezu pa da te pripazi i preporuči gdje treba! A i dok sam se školovao gledao sam da izbijem sebi koji dinar...

A škola i znanje se kod nas vrednuju u pm.... :run:
Post Reply