Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#2576 Re: Kolika vam je plata?

Post by nagibSA »

laserShow wrote: 10/03/2023 13:07
nagibSA wrote: 10/03/2023 12:36 Privatnici ti daju na ruke 2-3k, i kontas dobri uslovi, a ovamo sto ako hices penziju moras uplacivati ili mozda zdravstveno ili zivotno osiguranje neko itd..odmah prepolovi.
Je li stvarno neko misli da ce za 10-20 godina moci da prezivi s penzijom od 700-800-1000KM i u nju se uzda?
Bolje i to nego nista ili minimalac neki kod privatnika sto uplate. Zar stvarno mislis da ce vecina od tih danas radnika da stvori neki kapital od kojeg ce zivjeti kad ode u penziju? Rijetki su. Pare se potrose, sto ih vise imas prema tome formiras i prohtjeve. Na kraju kad se okrenes...

Ima i drzavna mana naravno, ali kakvi su privatnici kod nas, ja se ne bih ipak mijenjao.

A sto da ne mozes prizivjeti, ti i zena toliko, u penziji se smanje prohtjevi, zivot je drugaciji, bolje nego zavisiti od djece.
User avatar
laserShow
Posts: 4071
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#2577 Re: Kolika vam je plata?

Post by laserShow »

nagibSA wrote: 10/03/2023 13:11 , ja se ne bih ipak mijenjao.
Vjerujem. Kao sto ni ja nikada ne bih radio u drzavnoj, osim da nisam +50 i da mi se ne radi :D
sumirprimus
Posts: 81276
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2578 Re: Kolika vam je plata?

Post by sumirprimus »

kokuz_sa wrote: 10/03/2023 12:03 Ja kazem, ja nisam perfekt
Al ja sam neko “starog kova” ko cijeni tako te neke osobine
Od rukopisa, vodjenja dnevnika rada itd.

Al imam neke fix stvari od kojih ne oduatajem
Redna je to da moj zaposlenik kojem rukovodim mora dabima i fin uredan rukopis.

Laptopi, tableti su tu
Ali u opisu posla ima i dosta popunjavanja nekih stvari rucno
Koje idunprema bankamani drugim organizacijama
I necu da neko zove i kaze nisam mogao procitat

Nekom to moze zvucat cudno, ludo, naopako
Al tako je kako je
kazes starog kova a nije bitna skola, to ti je malo u koliziji najblaze receno. jer old skul prvo cijeni skolu i znanje. dzaba sva prica sta i kako znas radit ako nemas osnovno, "ćage"... jer fakultet nije samo diploma nego ipak nesto malo vise od toga..
ali ko sto kazes. to si ti i tvoje pravo naravno, samo kazem stara skola je vjerovala prije svega u zvanicno i redovno obrazovanje iz kojeg je obicno i proisticalo sve ostalo :thumbup:
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#2579 Re: Kolika vam je plata?

Post by sabanss »

sumirprimus wrote: 10/03/2023 13:25 kazes starog kova a nije bitna skola, to ti je malo u koliziji najblaze receno. jer old skul prvo cijeni skolu i znanje. dzaba sva prica sta i kako znas radit ako nemas osnovno, "ćage"... jer fakultet nije samo diploma nego ipak nesto malo vise od toga..
ali ko sto kazes. to si ti i tvoje pravo naravno, samo kazem stara skola je vjerovala prije svega u zvanicno i redovno obrazovanje iz kojeg je obicno i proisticalo sve ostalo :thumbup:
Ako ćemo pošteno i škola je bila puno kvalitetnija. Vidim, gledam i ne vjerujem u šta nam se školski sistem pretvorio... Počinjem vjerovati da je namjerno.
User avatar
nagibSA
Posts: 893
Joined: 19/10/2017 01:21

#2580 Re: Kolika vam je plata?

Post by nagibSA »

Meni je 'regularna i redovna' skola dobra uglavnom zbog radnih navika. Steknes te navike, malo se usmjeris, otvoris vidike, dobijes neku odgovornost, organizaciju itd.

Po tome se vidi ko je zavrsio regularno a ko ne. Ovi drugi uglavnom hvataju krivine, nesto na brzinu, ako je kako moguce bez trunke znoja, truda...
sumirprimus
Posts: 81276
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2581 Re: Kolika vam je plata?

Post by sumirprimus »

sabanss wrote: 10/03/2023 13:30
sumirprimus wrote: 10/03/2023 13:25 kazes starog kova a nije bitna skola, to ti je malo u koliziji najblaze receno. jer old skul prvo cijeni skolu i znanje. dzaba sva prica sta i kako znas radit ako nemas osnovno, "ćage"... jer fakultet nije samo diploma nego ipak nesto malo vise od toga..
ali ko sto kazes. to si ti i tvoje pravo naravno, samo kazem stara skola je vjerovala prije svega u zvanicno i redovno obrazovanje iz kojeg je obicno i proisticalo sve ostalo :thumbup:
Ako ćemo pošteno i škola je bila puno kvalitetnija. Vidim, gledam i ne vjerujem u šta nam se školski sistem pretvorio... Počinjem vjerovati da je namjerno.
I to se slazem.
A opet vise vjerujem redovnoj drzavnoj skoli nego ovim privatnim ne mogu reci ni fakultetima nego kursevima po bosni.
sumirprimus
Posts: 81276
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2582 Re: Kolika vam je plata?

Post by sumirprimus »

Meni je sad najbitnije slobodno vrijeme, mogu li uzeti slobodne dane kad mi treba jbo platu :D
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#2583 Re: Kolika vam je plata?

Post by sabanss »

sumirprimus wrote: 10/03/2023 13:40
sabanss wrote: 10/03/2023 13:30

Ako ćemo pošteno i škola je bila puno kvalitetnija. Vidim, gledam i ne vjerujem u šta nam se školski sistem pretvorio... Počinjem vjerovati da je namjerno.
I to se slazem.
A opet vise vjerujem redovnoj drzavnoj skoli nego ovim privatnim ne mogu reci ni fakultetima nego kursevima po bosni.
To sa privatnim fakultetima je cirkus. Ne znamm nikoga da je tamo završio i da išta zna.
User avatar
Quaresma
Posts: 6688
Joined: 19/07/2010 16:37

#2584 Re: Kolika vam je plata?

Post by Quaresma »

sabanss wrote: 10/03/2023 13:47
sumirprimus wrote: 10/03/2023 13:40

I to se slazem.
A opet vise vjerujem redovnoj drzavnoj skoli nego ovim privatnim ne mogu reci ni fakultetima nego kursevima po bosni.
To sa privatnim fakultetima je cirkus. Ne znamm nikoga da je tamo završio i da išta zna.
podsjeti me na jednog lika, bio jedan meetup i prica on kakvo je stanje na privatnim fakultetima, a sam fakultet nema zavrsen

evo ja sam zavrsio privatni faks, i ne fali mi nista. upoznao tonu dobre raje, ostvario dobrih konekcija koje mi i dan danas valjaju. dobrih profesora koji su me upucivali dosta, gdje kako sta, i sto mi valja u poslu danas. Cak sam i danas s nekima u kontaktu.

imam odlican posao hvala Bogu, fantasticna plata, a evo ako Bog da ice i jos gore.


na kraju krajeva, niko nikad me nije pitao za skolu, svi su gledali sta mogu sa mnom dobiti, naravno i ja sam gledao kako mogu napredovati u toj firmi.
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#2585 Re: Kolika vam je plata?

Post by sabanss »

Jeste ako si u IT-u. To je zanat, trenutno dobro plaćen i ne treba fakultet za njega slažem se.

Šta mislite zašto ne postoji privatni elektrotehnički, građevinski ili mašinski fakultet? Najbliže tehnici na privatnim fakultetima je neka informatika gdje studiraju ljudi koji bi svakako uspjeli i bez njega.
sumirprimus
Posts: 81276
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#2586 Re: Kolika vam je plata?

Post by sumirprimus »

sada se o tome i raspravlja redovna skola i li takvi kursevi sta je potebnije ....
nema zamjene za formalno obrazovanje, a nacin na kji su ustrojeni nasi privatni fakluteti izvini ali to su kursevi. ne znam kakve konekcije da uspostavite i kakve plate da imate.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#2587 Re: Kolika vam je plata?

Post by emotivac »

https://www.poslovi.ba/job/partnersorka ... a-mz-46911

CNC operater plata izađe cca 2500 € NETO + bonusi, njihov smještaj i prijevoz, oni ti vade boravišnu i radnu dozvolu.. Da li je ovo loše ? :D
Nije to težak posao :thumbup: :thumbup:
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2588 Re: Kolika vam je plata?

Post by Ateista »

Ova prica oko rukopisa me podsjeti na jednu forumasicu,ne sjecam se nicka,prije desetak godina je tvrdila da radi kao HR u nekoj firmi i da biografije koje imaju vise od jedne stranice ni ne cita vec samo preskoci, kao ko je puno mijenjao firme to su nepouzdani radnici ili tako nesto. :-)
U svakom slucaju, strasno je sto neki pojedinci imaju te neke svoje neobjektovne kriterije i predrasude a imaju mogucnost odluke, pa cesto kvalitetni ljudi ne dobiju posao zbog tih predrasuda, mogu samo zamisliti cega jos ima...
User avatar
Ateista
Posts: 46504
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2589 Re: Kolika vam je plata?

Post by Ateista »

sumirprimus wrote: 10/03/2023 14:16 sada se o tome i raspravlja redovna skola i li takvi kursevi sta je potebnije ....
nema zamjene za formalno obrazovanje, a nacin na kji su ustrojeni nasi privatni fakluteti izvini ali to su kursevi. ne znam kakve konekcije da uspostavite i kakve plate da imate.
Ne znam kakvi su privatni, ali ni drzavni nisu kakvi, ne prate aktuelna desavanja i cesto idu previse u sirinu a malo se bave sustinom. Kao sto sam vec rekao - radim u struci a na fakultetu nisam osposobljen za ono sto mi se pokazalo najvaznijim i sto sam naucio sam, te kasnije drzao edukacije drugim mladjim koegama kojima isto tako fali to kljucno znanje u ovoj struci koje ih fakultet ne nauci.
nekome
Posts: 2924
Joined: 17/05/2011 10:41

#2590 Re: Kolika vam je plata?

Post by nekome »

CVje slabo ko cita... pogotov na pozicijama gdje se puno kandidata prijavi... ako i tu prvu stranicu procita super je
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#2591 Re: Kolika vam je plata?

Post by Zoooka »

Na osnovu rukopisa procjenjivati kakav je ko radnik. Sve sam vidio
User avatar
Truba
Posts: 81580
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2592 Re: Kolika vam je plata?

Post by Truba »

Moj cv stane na 1/4 stranice

Rodjen i ziv
elk
Posts: 2791
Joined: 14/08/2006 12:03

#2593 Re: Kolika vam je plata?

Post by elk »

Pa sta ti znaci sto ti placa zdravstveno, kad ne mozes da se lijecis kako treba. I ko covjek. Mene u decembru narucili za maj za ultrazvk :roll: privatno naravno otisao. 60km.

Pa kod doktora onda. Cekas satima u vojnoj, onda te preko kurca "pregleda" za 81 sekundu. Do 13h, ako dodjes na red. Ako ne, dodji sutra. Onda ide raditi privatno. Fin i ljubazan tamo. Cak i dobar dan zna reci. 80km obicni pregled. Do vidjenja rekao cak. O kovertama, stelama, tretmanu i svemu ostalom znate i sami.

I, sta ce nam takvo zdravstveno?! Milion puta bolje raspolagati bruto platom uplacivati sebi sta i koliko hoces.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#2594 Re: Kolika vam je plata?

Post by Officer Crabtree »

Truba wrote: 10/03/2023 17:35 Moj cv stane na 1/4 stranice

Rodjen i ziv
Pa kad preostale 3/4 zauzme šahovnica
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#2595 Re: Kolika vam je plata?

Post by Ozimician »

elk wrote: 10/03/2023 17:36 Pa sta ti znaci sto ti placa zdravstveno, kad ne mozes da se lijecis kako treba. I ko covjek. Mene u decembru narucili za maj za ultrazvk :roll: privatno naravno otisao. 60km.

Pa kod doktora onda. Cekas satima u vojnoj, onda te preko kurca "pregleda" za 81 sekundu. Do 13h, ako dodjes na red. Ako ne, dodji sutra. Onda ide raditi privatno. Fin i ljubazan tamo. Cak i dobar dan zna reci. 80km obicni pregled. Do vidjenja rekao cak. O kovertama, stelama, tretmanu i svemu ostalom znate i sami.

I, sta ce nam takvo zdravstveno?! Milion puta bolje raspolagati bruto platom uplacivati sebi sta i koliko hoces.
Za takve slučajeve DA, ali ako fkt se desi nešto ozbiljno i zaglaviš u bolnici, eh tad teško da ćeš sebi moći priuštiti privatnika, ako ti je samo dan ležanja preko 200KM + sve ostalo.
User avatar
nepass1
Posts: 9658
Joined: 06/07/2017 07:35

#2596 Re: Kolika vam je plata?

Post by nepass1 »

Ozimician wrote: 10/03/2023 20:14
elk wrote: 10/03/2023 17:36 Pa sta ti znaci sto ti placa zdravstveno, kad ne mozes da se lijecis kako treba. I ko covjek. Mene u decembru narucili za maj za ultrazvk :roll: privatno naravno otisao. 60km.

Pa kod doktora onda. Cekas satima u vojnoj, onda te preko kurca "pregleda" za 81 sekundu. Do 13h, ako dodjes na red. Ako ne, dodji sutra. Onda ide raditi privatno. Fin i ljubazan tamo. Cak i dobar dan zna reci. 80km obicni pregled. Do vidjenja rekao cak. O kovertama, stelama, tretmanu i svemu ostalom znate i sami.

I, sta ce nam takvo zdravstveno?! Milion puta bolje raspolagati bruto platom uplacivati sebi sta i koliko hoces.
Za takve slučajeve DA, ali ako fkt se desi nešto ozbiljno i zaglaviš u bolnici, eh tad teško da ćeš sebi moći priuštiti privatnika, ako ti je samo dan ležanja preko 200KM + sve ostalo.
Ma to se ne pika :D nedo Bog na hemo zavrsiti ili na dijalizi itd

U turskoj u bolnici kaze za 7 dana kontrola. 300€ noc bez ikakvih usluga. Bio u hotelu sedam dana pa isli na kontrolu.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#2597 Re: Kolika vam je plata?

Post by Ozimician »

nepass1 wrote: 10/03/2023 20:45
Ozimician wrote: 10/03/2023 20:14

Za takve slučajeve DA, ali ako fkt se desi nešto ozbiljno i zaglaviš u bolnici, eh tad teško da ćeš sebi moći priuštiti privatnika, ako ti je samo dan ležanja preko 200KM + sve ostalo.
Ma to se ne pika :D nedo Bog na hemo zavrsiti ili na dijalizi itd

U turskoj u bolnici kaze za 7 dana kontrola. 300€ noc bez ikakvih usluga. Bio u hotelu sedam dana pa isli na kontrolu.
Pa to niko ne konta dok je zdrav i mlad - da zapravo u tom momentu ne plaća za sebe, nego za one stare i bolesne. Sve što se ambulantno, bez ležanja može završiti, naravno da je bolje obaviti privatno. Ali buraz ako moraš da ležiš u bolnici ili imaš hronične bolesti (dijaliza, dijabetes) ....

Također, zanima me kako bi funkcionisala Hitna pomoć kad bi bila privatna? To bi tek bio show, a ovako im psuju ako nisu tu za 10 min. :run:
elk
Posts: 2791
Joined: 14/08/2006 12:03

#2598 Re: Kolika vam je plata?

Post by elk »

Znaci trebamo svi rak dobiti, pa da se ipak "isplati" sto smo decenijama izdvajali za zdravstveno? Biva imacemo uslugu kako treba. Sto naravno da nije tacno. Bez stele te na kosevu tretira kao zadnje smece. Ne znam kako one na konziliju niko dosad nije dobro prebio. Od zgrade, cekaonice(dakle, onkoloski pacijenti, starci mahom, nemaju gdje da sjednu, ceka se u nekom oronulom i hladnom hodniku). Pristup i doktora i sestara nikakav. Neljubazan i nezainteresovan. Malo je reci da se covjek prejadno osjeca. I za to pare cijelih 40 godina?
User avatar
mirota
Posts: 2343
Joined: 11/01/2018 11:42

#2599 Re: Kolika vam je plata?

Post by mirota »

evo subota, 5 pregleda, 300 KM, nije lose, ali nisam s familijom, nekad nema ni to cijenu
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#2600 Re: Kolika vam je plata?

Post by ZoomZoomKiwi »

Jebiga, jedan vikend zaradiš, sljedeći trošiš.

Bitna je mjera i balans.

I onda ne trpi ni pos’o ni obitelj.
Post Reply