Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2726 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

zippoo87 wrote: 22/03/2023 18:17
Dzaba ti usavrsavanje i diplome,ako radis za privatnika gdje on odredjuje cijenu rada .
Koliko ja znam osoba sa diplomom koji dodju u firmu i rade za 700-800 KM i kada trazi radnika,uslov je diploma a kada se takav prijavi,onda je plata i ispod SSS.
Drugo je u drzavnoj sluzbi gdje imaju koficijenti i sistematizacija radnih mjesta...kod privatnika je kako gazdica kaze,on odredjuje sta ti znas ili ne znas i koliko vrijedi tvoje znanje.
Uglavnom je tako i ovdje kod mene. I još što je najgore sere ti po glavi nadređeni koji nema ni četvorogodišnju srednju, koji te sa bolesnim zadovoljstvom omalovažava i ponižava na svaki mogući način.

Jbt pa tamo gdje sam prije radio lik koji je postavljen za direktora nabavke ne zna da ispuni putni nalog, ne zna otpremnice da odštampa :-) Dva puta ga klepila murija zbog toga i šta je bilo? Ništa...samo je žena za pultom dobila novo zaduženje da na to pripazi :zzzz:
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#2727 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by nepass1 »

Lajavikrelac wrote: 22/03/2023 18:25
nepass1 wrote: 22/03/2023 17:02 Bezveze ulazis u raspravu sa likom koji je odustao od 20 poslova u ukupno 10 dana provedenih na tim poslovima.
Evo ti ćeš da me prosvijetliš i postidiš! Znaš što tako te lopove od poslodavaca napušim nakon 10 dana?

Zato što sam se najeo govana kod naše stoke radeći po cijeli dan nizašto od ranih 2000tih pa znam odmah kakav je lopovluk u pitanju. Sjećaš li se ti uopšte tog mračnog perioda za posao i karijeru mladih ljudi? Druga je stvar što neki kao ti neće da izvade glavu iz guzice i kojima vrijeme teče od 2015. godine :oops: Ili si i ti jedan od onih što je studirao do 30te ganjajući diplomske, postiplomske, magistarske i ostale titule sanjajući radno mjesto na budžetu?

Pridiku drže i sole pamet likovi koji se bave prodajom magle, programiranjem, finansijama i slično...Hajde genijalac struži parket po 12 sati dnevno ili konobariši pa mi se onda javi kako si prošao! Do otvaranja granica si cijeli dan gulio za 30-40 KM dnevno (i to je bila premija ako ubodeš), ali to nekim tastaura mešterima nikako ne ide u glavu! Ili radi komercijalu po cijeli dan da vidim kako ćeš imati vremena da ponešto odradiš pride! Sadereš se od posla, nemaš vremena ni za šta, a sve potrošiš što zaradiš idući na posao...Po vama struĆnjacima treba se naguziti svakom robovlasniku za minimalac, jerbo si beter i neradnik, bez obzira što si jedva na nuli gradeći istom šupku imperiju? Odeš da ovjeriš knjižicu staž ti nije uplaćivan mjesecima, a većinom za prijavu nisi smio ni pitati inače noga u prkno...Znaš mudrac, ne žive svi u Sarajevu na potezu Marindvor - Baščaršija, izađi malo iz te rute!

Nabijem ja na bivšeg kancelara sve takve pametne i savjetodavne!
Doveo si covjeka do toga da ti se pravda sto puno radi. Da se nekom drugom oravda ne bih slova napisao, ali bas tebi :lol:
Moradoh

Sto se mene tice ja prvi posao nasao sa 14g. Radio na praonici, cekao kad ce mi dijaspora dvije km baksisa baciti. Istovarao kamione, slepere. Po pet tona mi preko ruku prelazilo u satu. Radio po terenu bez auta kilometara i kilometara presao, vozao turiste na tz aerodrom za 25KM. Ozenio se sa 600KM plate. Itd itd na kraju izganjao sebi posao, zena se zaposlila evo danas dobila jos jednu povisicu plate.
I vjeruj kad smo u dva mjeseca od plata placali putovanja po egiptu i pizdarijama ja sam opet ganjao drugi posao da uzmem koju paru.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2728 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Svaka čast, sad znam sa kim pričam ako si stvarno tako radio :thumbup:

Većina ljudi što može se bi da priušti dva posla i dvije zarade su obično IT-ovci ili neki remote poslovi sa određenim radnim vremenom, a to nismo svi. Druga kategorija su majstori električari, vodoinstalateri i slično koji rade u državnim firmama pa razgule sa posla oko 11 sati i uzimaju dnevnicu privatno radeći...A i ponavljam, nismo svi u Sarajevu pa da ima prilika za ubosti tatrane.

Kad udaraš npr. komercijalu nema te ispod 10-12 sati kući, a kad dođeš samo si za kreveta pa ukrug.
zippoo87
Posts: 15539
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2729 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by zippoo87 »

Radio sam ja i lagane i teze poslove...vecinu sam proveo na stolici ali ovo gdje sam radio fizicki jace,umori se covjek,ne mozes kuci jesti od umora...i odmah te krene umor obarati i moras oko 6 sati malo odspavati a nekada se to nastavi i do ujutro.Bukvalno se nemas kada oporaviti,jer radis 6 dana u sedmici i onaj jedan dan sto imas je da zavrsis svoje privatne poslove.Ja pored obaveznog posla uvijek proljece,ljeto imam dodatnog posla svaki dan i barem 2-3 sata jos da odradim ali sreca pa je ljeti dug dan pa se stigne sve.Ali da sam se raspadao,jesam.

Skontao sam da to vise nema potrebe da radim na taj nacin...ne prihvatam vise plate ispod dostojanstva ili barem ove prosjecne neke plate a znam da visestruko dajem u odnosu na platu...jer svaki posao brzo naucim raditi i kod mene nema gresaka i pizdarija,koje mnogi prave.
Ali imam samo jedan problem...ne dam nikome da me ponizava,sere po meni i istresa se bez razloga a to odmah pokazem i glavnom,da mene nece moci jebavati i tu haman nastane problem...ako ne dopustis nekome da te kinji,to je gazdi najgore i odmah krene da te prca dok se ne razidje.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2730 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Što kažu ljudi, jebeš takav život kada radiš 20 sati da bi imao malo više od pukog krpanja do prvog...Ni života, ni uživanja u tom stečenom.
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#2731 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by nepass1 »

Lajavikrelac wrote: 22/03/2023 18:58 Svaka čast, sad znam sa kim pričam ako si stvarno tako radio :thumbup:

Većina ljudi što može se bi da priušti dva posla i dvije zarade su obično IT-ovci ili neki remote poslovi sa određenim radnim vremenom, a to nismo svi. Druga kategorija su majstori električari, vodoinstalateri i slično koji rade u državnim firmama pa razgule sa posla oko 11 sati i uzimaju dnevnicu privatno radeći...A i ponavljam, nismo svi u Sarajevu pa da ima prilika za ubosti tatrane.

Kad udaraš npr. komercijalu nema te ispod 10-12 sati kući, a kad dođeš samo si za kreveta pa ukrug.
Radio sam i podrum i komercijalu u isto vrijeme.
Od IT znam napraviti tabelu u excelu i chart u powerpointu :D

Od kad je djete doslo radim 7h i to je to. Ostalo vrijeme porodica i hobi
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2732 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Vidiš kako ti je došlo iz guzice u glavu sa vremenom ;-) Tvoje slobodno vrijeme i vrijeme sa porodicom ne može ništa da zamijeni. Samo trebaš da sazriš za tako nešto.

Ja sam isto radio dva posla, imao svoj obrt, i nakon nešto manje od godinu dana odustao jer sam bio od jutra do mraka u grču, a nisam možda imao 100-150 KM više kad podvučem crtu...jednostavno, ne isplati se... :sad:
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2733 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Ateista »

zippoo87 wrote: 22/03/2023 18:17
Ateista wrote: 22/03/2023 17:50

Nekima jeste teze, ali vecina moze nesto, ako nista moze i neka dokvalifikacija, ne mora se baviti samo jednom strukom. Problem je i to kod nas sto mnogi misle da kad su zavrsili fakultet da je to dovoljno samo po sebi, a nije, uvijek se treba dalje usavrsavati.
Dzaba ti usavrsavanje i diplome,ako radis za privatnika gdje on odredjuje cijenu rada .
Koliko ja znam osoba sa diplomom koji dodju u firmu i rade za 700-800 KM i kada trazi radnika,uslov je diploma a kada se takav prijavi,onda je plata i ispod SSS.
Drugo je u drzavnoj sluzbi gdje imaju koficijenti i sistematizacija radnih mjesta...kod privatnika je kako gazdica kaze,on odredjuje sta ti znas ili ne znas i koliko vrijedi tvoje znanje.
Sve to stoji, ali ko se vise usavrsava i usvaja razlicita znanja i vjestine, ima vise mogucnosti za promjenu posla.
Ne kazem da to kod nas garantuje uspjeh, puno zavisi i od srece da naletis u pravo vrijeme na pravi konkurs i slicno, ali povecava sanse u odnosu na one koji su zavrsili fakultet i ocekuju da im neko servira posao i sve.
zippoo87
Posts: 15539
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2734 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by zippoo87 »

Ateista wrote: 22/03/2023 20:18
zippoo87 wrote: 22/03/2023 18:17

Dzaba ti usavrsavanje i diplome,ako radis za privatnika gdje on odredjuje cijenu rada .
Koliko ja znam osoba sa diplomom koji dodju u firmu i rade za 700-800 KM i kada trazi radnika,uslov je diploma a kada se takav prijavi,onda je plata i ispod SSS.
Drugo je u drzavnoj sluzbi gdje imaju koficijenti i sistematizacija radnih mjesta...kod privatnika je kako gazdica kaze,on odredjuje sta ti znas ili ne znas i koliko vrijedi tvoje znanje.
Sve to stoji, ali ko se vise usavrsava i usvaja razlicita znanja i vjestine, ima vise mogucnosti za promjenu posla.
Ne kazem da to kod nas garantuje uspjeh, puno zavisi i od srece da naletis u pravo vrijeme na pravi konkurs i slicno, ali povecava sanse u odnosu na one koji su zavrsili fakultet i ocekuju da im neko servira posao i sve.
Pa to je stvar svakog individualca...da li zeli da zna vise ili ne zeli.Logicno ako znas vise,da ce ti biti lakse snalaziti se kroz zivot...svako znanje pomaze,ne odmaze.
Ali kod nas poslodavci plate fiksiraju i oni ne gledaju ko se prijavljuje na posao,njima je bitnije da je to neko jadniji,sa losijom zivotnom pricom,jer je veca sansa da ce mu takav pristati na njegove uslove i da ce duze ostati raditi po njegovim uslovima.
Ja sam licno dozivio...zaposlio se kao mlad,22 godine mislim u opticarskoj radnji i nisam imao tu skolu a ni znanje...isao sam na neku osnovnu obuku 15 dana u drugi grad 150 km i osnovne stvari neke pofatao i poceo raditi,tek otvorena optika,vlasnica (doktorica) specijalista oftamolog ali bez iskustva u vodjenju posla,optici i generalno u tom svijetu.I tako smo mi radili par godina i odlucim ja da vanredno upisem u Sarajevu za opticara,polaze se razlika predmeta,kojih je bilo jako puno,jer sam skroz drugu skolu zavrsio redovno.

I tako sam ja neke 2 godine to isao u Sarajevo,polagao ispite kada bude ispitni rok,potrosio svojih dobrih par hiljada KM u nadi da ce mi doktorica (vlasnica) povecati bar malo platu kada to zavrsim,jer sam radio za federalni minialac i gle cuda...ja zavrsim,pitam moze li mi se plata povecati bar za 50 KM...i nije ni to htjela,odbila me.
Jedan njen pregled je kostao od 10-30 KM tada a sada je 40-50 KM i bukvalno sam joj ja bukirao pacijente za vikend,kada je ona dolazila i vrsila preglede.I vodio sam optiku,vrsio nabavu i prodaju,cistio,prao,odrzavao,isao sa njom po terenu da uhvati u nekim drzavnim firmama po nekoliko hiljada KM za par dana,na to nisam ni 10 KM dobio na platu.Jednom mi u 6 godina dala 100 KM za godisnji odmor.
Subotom samo od pregleda je bila cijela moja plata a gdje su prodate naocale i sve ostalo,sociva,bla bla i nije mi dala ni 50 KM vecu platu.
Pa eto skontaj kakva je nasa seljacka bagra (i ova je seljanka) i koliko je to ljigavo.
markopd
Posts: 880
Joined: 01/12/2019 23:08

#2735 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by markopd »

I dok vi ovde raspravljate o iznosu koji je dovoljan za pristojan život,o uslovima rada kod ovih naših "privatnika",neki poručuju da se posao danas "ne smije birati".Kakva promocija robovlasništva putem medija i televizije,ovde odmah primjeniti onaj Do-dickov zakon o uvredi. :-)

zippoo87
Posts: 15539
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2736 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by zippoo87 »

Evo ovakve krezave su idealni robovi za nase gazde.
Nije problem otici ni poslije posla,malo kucu usisati,obrisati prasinu,oprati tepihe (sve u plati od 500 KM)...jer "posao ne treba birati" a dobri gazdica ce me "pripaziti" na poslu :lol:
User avatar
billy organ
Posts: 1439
Joined: 04/07/2021 19:19

#2737 Re: Kolika vam je plata?

Post by billy organ »

fortaleza wrote: 22/03/2023 13:46
billy organ wrote: 21/03/2023 23:26 Sef te potapse po ramenu i kaze svaka cast momcino naporan rad se uvijek isplati. On ode u 2 sa posla da tuce kokain i kara studentice dok ovaj ostane jos 8 sati da radi jer - rad se isplati. A onda kad te srce i stitna zlijezda nauce lekciju bice kasno.
Srce ode i kad karaš, pogotovo u starijim godinama.
Bojim se da to nije tema danasnje emisije.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#2738 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Officer Crabtree »

I još jedna tema o korisnom ekonomskom pokazatelju pretvorena u pljuvanje privatnika :lol:

Čekam vas i na temi koji ste film danas gledali ali ne na engleskom jeziku :run:
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2739 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by _Reds_ »

Znam na desetine ljudi koji su uspjeli i bez fakulteta, radili za privatnike, radili i tražili bolje, radili, ali imali svoje ideje i vjerovali u njih i u sebe, imali hrabosti da se sami odavaze u neke poslove.

Naravno prije toga su debelo zasukali rukave od jutra do mraka, i te pare koje su tada zradili nisu trosili na Iphone, ljetovanje po Turskoj, Maldivima i šta znam gdje, nego ih ulozili u svoje poslove.

Radi lik za milju maraka, ali nosi iphone od 2.500 hiljade kupljen na rate naravno.
Ili znam ovih što imaju dijete, žene mu ne radi, prima onu naknadu porodiljsku, ali naravno ona nosi iphone, jer da se nema jesti, to nije važno, ali se iphone na stolu mora imati.
zippoo87
Posts: 15539
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2740 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by zippoo87 »

To su mentalni invalidi i njih je nazalost najvise.
Taj mentalni sklop se ne moze promijeniti,to su osobe koje tako zive cijeli zivot,sve nazor,sve na rate,sve na posudbu i najbolje je takve zaobici u sirokom luku.Nazalost,neko se upeca i udje u brak sa takvim osobama i fino se zahebe.
Dodaj na to i poroke...kladionica,alkohol,droga i takvi ni sa 5000 mjesecno da imaju,nemaju marke.
Znam ovakvih puno i za njih nema spasa...ja to zovem fukara
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2741 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Ateista »

zippoo87 wrote: 22/03/2023 20:35
Ateista wrote: 22/03/2023 20:18
Sve to stoji, ali ko se vise usavrsava i usvaja razlicita znanja i vjestine, ima vise mogucnosti za promjenu posla.
Ne kazem da to kod nas garantuje uspjeh, puno zavisi i od srece da naletis u pravo vrijeme na pravi konkurs i slicno, ali povecava sanse u odnosu na one koji su zavrsili fakultet i ocekuju da im neko servira posao i sve.
Pa to je stvar svakog individualca...da li zeli da zna vise ili ne zeli.Logicno ako znas vise,da ce ti biti lakse snalaziti se kroz zivot...svako znanje pomaze,ne odmaze.
Ali kod nas poslodavci plate fiksiraju i oni ne gledaju ko se prijavljuje na posao,njima je bitnije da je to neko jadniji,sa losijom zivotnom pricom,jer je veca sansa da ce mu takav pristati na njegove uslove i da ce duze ostati raditi po njegovim uslovima.
Ja sam licno dozivio...zaposlio se kao mlad,22 godine mislim u opticarskoj radnji i nisam imao tu skolu a ni znanje...isao sam na neku osnovnu obuku 15 dana u drugi grad 150 km i osnovne stvari neke pofatao i poceo raditi,tek otvorena optika,vlasnica (doktorica) specijalista oftamolog ali bez iskustva u vodjenju posla,optici i generalno u tom svijetu.I tako smo mi radili par godina i odlucim ja da vanredno upisem u Sarajevu za opticara,polaze se razlika predmeta,kojih je bilo jako puno,jer sam skroz drugu skolu zavrsio redovno.

I tako sam ja neke 2 godine to isao u Sarajevo,polagao ispite kada bude ispitni rok,potrosio svojih dobrih par hiljada KM u nadi da ce mi doktorica (vlasnica) povecati bar malo platu kada to zavrsim,jer sam radio za federalni minialac i gle cuda...ja zavrsim,pitam moze li mi se plata povecati bar za 50 KM...i nije ni to htjela,odbila me.
Jedan njen pregled je kostao od 10-30 KM tada a sada je 40-50 KM i bukvalno sam joj ja bukirao pacijente za vikend,kada je ona dolazila i vrsila preglede.I vodio sam optiku,vrsio nabavu i prodaju,cistio,prao,odrzavao,isao sa njom po terenu da uhvati u nekim drzavnim firmama po nekoliko hiljada KM za par dana,na to nisam ni 10 KM dobio na platu.Jednom mi u 6 godina dala 100 KM za godisnji odmor.
Subotom samo od pregleda je bila cijela moja plata a gdje su prodate naocale i sve ostalo,sociva,bla bla i nije mi dala ni 50 KM vecu platu.
Pa eto skontaj kakva je nasa seljacka bagra (i ova je seljanka) i koliko je to ljigavo.
Naravno, jasno kakva je vecina nasih poslodavaca. Iako sam ja imao srece da do sad naletim na malo normalnije i korektnije, vidjao sam svasta i cuo. Dovoljno mi je na trenutnom poslu ali drugi odjel (dvojica vlasnika, svako vodi svoj dio) kad vidim sta idiot radi, ne bih kod njega ni dana radio kako se izivljava nad ljudima. Sreca pa nema toliko uticaj na moj posao, jeste povezan posao ali nije mi nadredjeni, nije ni meni idealno ali je ok.

Zato svima koji nisu zadovoljni savjetujem da se edukuju i ako to ne pomaze na trenutnom poslu da traze drugi, ako treba i da se prekvalifikuju ako u toj bransi ne mogu naci nesto pristojno.
Ja trenutno radim prakticno dva posla, jer mi je izletilo dosta nekog privatnog koji mi je po satu puno isplativiji nego ovaj redovni, radim na tome da vremenom predjem samo na to i mozda otvorim svoju firmu ili obrt, samo kad budem siguran da cu imati dovoljno i redovno posla. Spreman sam tad raditi i neke stvari koje bas i ne volim i nikad nisam radio, ali polako se i na to prebacujem i pripremam.
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2742 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by _Reds_ »

Život je pun uspjeha i padova, ne postoje poslovi bez rizika. Ko ne pokuša, nikada neće ni uspjeti.

Šta vi mislite da su privatnici uspjeli, tako što su uboli iz prve, jeste jedna 5%, ili da su uspjeli tako što su radili i vodili se pilitikom o kojom kojoj piše ovaj L...

Svi mi imamo drugačije ciljeve i vodilje. Došao je vaktd kad je dnevnica majstora u rangu dnevnice inženjera, neke i skuplje, ali slabo bi ko da bude majstor. Dakle kao što napisa neko, ako ne mozete naći bolji i plaćeniji posao u toj branši prekvalifikujte se.

Evo dečko nedavno mi radio pločasti namještaj, ubi dečko poslom, ne može stići, čeka se po mjesec-dva. sam sebi diriguje raspored i vrijeme, prije toga radio kod privatnika, ušparao love, kupio mašine i krenuo sam, usput sada upolio još jednog momka da mu pomaze. I ne, nije iz Sarajeva.

Evo Zippo dečko de uvijek bori, radi nešto, uvijek nešto vrti sa strnae po olx, tamo vamo, svaka para sa strane dobro dođe. On vjerovatno to i voli, pa nekad bude ugodno sa korisnim.

Treba imati realni cilj i malo odvažnosti, bez toga se ne moze naprijed.
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#2743 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by nepass1 »

_Reds_ wrote: 23/03/2023 09:08 Život je pun uspjeha i padova, ne postoje poslovi bez rizika. Ko ne pokuša, nikada neće ni uspjeti.

Šta vi mislite da su privatnici uspjeli, tako što su uboli iz prve, jeste jedna 5%, ili da su uspjeli tako što su radili i vodili se pilitikom o kojom kojoj piše ovaj L...

Svi mi imamo drugačije ciljeve i vodilje. Došao je vaktd kad je dnevnica majstora u rangu dnevnice inženjera, neke i skuplje, ali slabo bi ko da bude majstor. Dakle kao što napisa neko, ako ne mozete naći bolji i plaćeniji posao u toj branši prekvalifikujte se.

Evo dečko nedavno mi radio pločasti namještaj, ubi dečko poslom, ne može stići, čeka se po mjesec-dva. sam sebi diriguje raspored i vrijeme, prije toga radio kod privatnika, ušparao love, kupio mašine i krenuo sam, usput sada upolio još jednog momka da mu pomaze. I ne, nije iz Sarajeva.

Evo Zippo dečko de uvijek bori, radi nešto, uvijek nešto vrti sa strnae po olx, tamo vamo, svaka para sa strane dobro dođe. On vjerovatno to i voli, pa nekad bude ugodno sa korisnim.

Treba imati realni cilj i malo odvažnosti, bez toga se ne moze naprijed.
Ma joj poznanik u trecem srednje napustio skolu to je bilo oko 1999-2000g, pokrenuo privatni biznis (legalan, nije droga :D ). 2003 vozio bmw7, pun para. I danas rastura. Samo ne znam je li ikad srednju zavrsio.
Znam da je tad imao 5k mjesecno od nekog ugovora sa austrijancima.
Jebi ga, ja gledao gdje se zacugati za cenera i kakvu dojku da stavim u usta :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2744 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Ljudima koji su svojim radom, trudom i upornošću razvili svoj privatni biznis ja se naklonim do poda, ali takvih je nažalost jako malo (dosta ih je propalo za vrijeme korone). Poenta je da u mom okruženju svaki uspješniji privatnik ili biznismen u zadnjih 10 godina je uglavnom imao debelu zaleđinu zahvaljujući kojoj je mogao da mulja i pliva u mutnom na početku. Ja sam u BL, a ovdje je poslovno okruženje specifično - sve je upetljano sa politikom.
KojiJa
Posts: 395
Joined: 03/03/2023 14:24

#2745 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by KojiJa »

_Reds_ wrote: 23/03/2023 09:08 Život je pun uspjeha i padova, ne postoje poslovi bez rizika. Ko ne pokuša, nikada neće ni uspjeti.

Šta vi mislite da su privatnici uspjeli, tako što su uboli iz prve, jeste jedna 5%, ili da su uspjeli tako što su radili i vodili se pilitikom o kojom kojoj piše ovaj L...

Svi mi imamo drugačije ciljeve i vodilje. Došao je vaktd kad je dnevnica majstora u rangu dnevnice inženjera, neke i skuplje, ali slabo bi ko da bude majstor. Dakle kao što napisa neko, ako ne mozete naći bolji i plaćeniji posao u toj branši prekvalifikujte se.

Evo dečko nedavno mi radio pločasti namještaj, ubi dečko poslom, ne može stići, čeka se po mjesec-dva. sam sebi diriguje raspored i vrijeme, prije toga radio kod privatnika, ušparao love, kupio mašine i krenuo sam, usput sada upolio još jednog momka da mu pomaze. I ne, nije iz Sarajeva.

Evo Zippo dečko de uvijek bori, radi nešto, uvijek nešto vrti sa strnae po olx, tamo vamo, svaka para sa strane dobro dođe. On vjerovatno to i voli, pa nekad bude ugodno sa korisnim.

Treba imati realni cilj i malo odvažnosti, bez toga se ne moze naprijed.
Najveći privatnici i najuspješniji su ratni i poratni profiteri koji su tu uboli kapital, veze sa političkim strankama a izdigli se eksploatacijom i tuđom nesrećom.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2746 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Ateista »

Lajavikrelac wrote: 23/03/2023 10:02 Ljudima koji su svojim radom, trudom i upornošću razvili svoj privatni biznis ja se naklonim do poda, ali takvih je nažalost jako malo (dosta ih je propalo za vrijeme korone). Poenta je da u mom okruženju svaki uspješniji privatnik ili biznismen u zadnjih 10 godina je uglavnom imao debelu zaleđinu zahvaljujući kojoj je mogao da mulja i pliva u mutnom na početku. Ja sam u BL, a ovdje je poslovno okruženje specifično - sve je upetljano sa politikom.
:thumbup:
To je tacno, vecina privatnika ima neku podlogu za svoj biznis, ne mora to biti uvijek ni politika i ratno profiterstvo iako cesto jeste, nekad je to i odredjeni splet okolnosti, kontakti koji omoguce dosta posla, recimo kontakti iz inostranstva i slicno. Treba i to znati iskoristiti, ali realno je malo onih koji samo zahvaljujuci svom radu i trudu budu uspjesni, vecinom se to mora oklopiti sa jos necim.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2747 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

_Reds_ wrote: 23/03/2023 09:08 Šta vi mislite da su privatnici uspjeli, tako što su uboli iz prve, jeste jedna 5%, ili da su uspjeli tako što su radili i vodili se pilitikom o kojom kojoj piše ovaj L...
To je po meni jako optimistična procjena, prije bi rekao da ih je 0,5% ubolo iz prve na pošten način i da sad ubire plodove svog rada. Naglasak na pošten način poslovanja...
User avatar
_Reds_
Posts: 9353
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#2749 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by _Reds_ »

KojiJa wrote: 23/03/2023 10:05
_Reds_ wrote: 23/03/2023 09:08 Život je pun uspjeha i padova, ne postoje poslovi bez rizika. Ko ne pokuša, nikada neće ni uspjeti.

Šta vi mislite da su privatnici uspjeli, tako što su uboli iz prve, jeste jedna 5%, ili da su uspjeli tako što su radili i vodili se pilitikom o kojom kojoj piše ovaj L...

Svi mi imamo drugačije ciljeve i vodilje. Došao je vaktd kad je dnevnica majstora u rangu dnevnice inženjera, neke i skuplje, ali slabo bi ko da bude majstor. Dakle kao što napisa neko, ako ne mozete naći bolji i plaćeniji posao u toj branši prekvalifikujte se.

Evo dečko nedavno mi radio pločasti namještaj, ubi dečko poslom, ne može stići, čeka se po mjesec-dva. sam sebi diriguje raspored i vrijeme, prije toga radio kod privatnika, ušparao love, kupio mašine i krenuo sam, usput sada upolio još jednog momka da mu pomaze. I ne, nije iz Sarajeva.

Evo Zippo dečko de uvijek bori, radi nešto, uvijek nešto vrti sa strnae po olx, tamo vamo, svaka para sa strane dobro dođe. On vjerovatno to i voli, pa nekad bude ugodno sa korisnim.

Treba imati realni cilj i malo odvažnosti, bez toga se ne moze naprijed.
Najveći privatnici i najuspješniji su ratni i poratni profiteri koji su tu uboli kapital, veze sa političkim strankama a izdigli se eksploatacijom i tuđom nesrećom.
Nisam govorio o milionerima, nego o puno malih firmica koje nisu uspjele iz prve i preko noći. Posao se mora razvijeti, nekad možda raditi i u minusu, dok stekneš klijentelu i reference i ubudeš posao koji će te izdići.

Kod nas većini ljudi se "ne isplati" i ima 100 "ali". Ali treba raditi više, ali treba se sekirati, ali šta ako ovo, ai šta ako ono.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2750 Re: Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Post by Lajavikrelac »

Pa u tome i jeste najveći problem kada se uvališ u debeli minus...onda nisi nigdje prispio :-? Ja sam svoj batalio kada je saldo krenuo prema minusu.

A ovi paćenici što se zadužuju za novi Iphone, Samsung, premium lumuzinu 17 godina staru, kafanu, kladionicu i slično ne računam u normalan narod...to je za mene polusvijet, ljudski talog društva...
Post Reply