Plata, troškovi života, koliko nam treba...?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4183
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#2651 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by skrbavi-admin »

karitas kad placa ne gleda u racun
moee
Posts: 1379
Joined: 07/06/2011 10:44

#2652 Re: Kolika vam je plata?

Post by moee »

Šta da ti kažem...nemaš velike troškove, nemaš kredita, riješeno stambeno pitanje, auto, imaš nešto ušteđevine...vjerujem da ti 1.100 KM može to pokriti. Ne znam koja je konkretno pozicija u pitanju, mislio sam da je u ŽFBiH malo veća plata.

Ako si 45+ godina, ili barem 40+, pređi u državnu. Ako si mlađi, zaradi još nešto, nauči njemački i možeš u Deutche Bahn uvijek 😁
Last edited by moee on 21/03/2023 23:45, edited 2 times in total.
User avatar
manuchao91
Posts: 1363
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#2653 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by manuchao91 »

Kakve li su plate u Nevesinju,Gackom,varešu,banovićima,zavidovićima,zvorniku
snijeg_led
Posts: 6675
Joined: 08/12/2019 21:35

#2654 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by snijeg_led »

zippoo87 wrote: 21/03/2023 15:46 Ja na drugoj temi pisao da su plate male i da uopste ne rastu sa porastom inflacije ali ne vjeruju ljudi,sit gladnom ne vjeruje.
U manjim sredinama su plate jos manje,jer poslodavci drze monopol na platu,tj.dogovore se izmedju sebe max platu za radnike i onda ako i hoces preci iz firme u firmu,neces nista dobiti tj.profitirati.
Za ljude koji vec placaju kirije i mogu se seliti,neka idu u malo ruralnije dijelove,gdje se moze proizvesti sebi hrane,neki vrtlic posijati,koju kokosku ograditi u zicu i barem smanjiti troskove za hranu.
Ko sve kupuje i nema nista svoje...porodici ni 3000 KM nije dovoljno
Vala neko i realno da napise, svaka cast
Cuj kakav je to zivot kad svaki dan moras pola marke gledat. A tek kad djeca narastu i pocnu veci troskovi.
Cuj, cuva komsinica, a sta ce djeca nauciti od nje ako ne budu sa svojim vrsnjacima u vrticu.
To valjda ima neku cijenu
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#2655 Re: Kolika vam je plata?

Post by nlt »

Ma idi u državnu firmu i sačuvaj zdravlje
Produžiti ćeš sebi život time. Vjeruj
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#2656 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by dječak sa šibicama »

A sto hiljade i hiljade porodica idu u Njemacku i ostalu dijasporu, situacija je takva kakva je.

Mnogo ljudi radi za niska primanja. U BiH su u prosjeku preniska primanja za cijene koje su na rafama. Jako los standard, ne razumijem kako jos uvijek ima ljudi koji se kao cude da je to tako i tvrde da nije tako. Spali smo na manje od 3 miliona stanovnika, o tome se sve glasnije govori, trenutno po najoptimisticnijim procjenama 2.9 miliona.
Ljudi idu gdje im je bolje.
citroen xm
Posts: 17930
Joined: 17/04/2012 22:57

#2657 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by citroen xm »

manuchao91 wrote: 21/03/2023 17:14 Kakve li su plate u Nevesinju,Gackom,varešu,banovićima,zavidovićima,zvorniku
Sve mala mjesta ili provincije, a u svim nabrojanim mjestima su uslovi života poprilično različiti. Hiljadu faktora utiče na način i kvalitet života, ne sama visina plate.

U velikom gradu su najveće mogućnosti, najveća zarada, ali i najveći troškovi.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2658 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by zippoo87 »

nepass1 wrote: 21/03/2023 16:37
zippoo87 wrote: 21/03/2023 15:46 Ja na drugoj temi pisao da su plate male i da uopste ne rastu sa porastom inflacije ali ne vjeruju ljudi,sit gladnom ne vjeruje.
U manjim sredinama su plate jos manje,jer poslodavci drze monopol na platu,tj.dogovore se izmedju sebe max platu za radnike i onda ako i hoces preci iz firme u firmu,neces nista dobiti tj.profitirati.
Za ljude koji vec placaju kirije i mogu se seliti,neka idu u malo ruralnije dijelove,gdje se moze proizvesti sebi hrane,neki vrtlic posijati,koju kokosku ograditi u zicu i barem smanjiti troskove za hranu.
Ko sve kupuje i nema nista svoje...porodici ni 3000 KM nije dovoljno
Kako gdje, zeni plata porasla 600 a meni 400 u zadnje tri godine
Ne znam ja sam jedino nervozan i nadrkan kad nemam love, tako da bih uvjek gdje se vise zaradi.
Meni je jako drago kada ovo cujem...jos samo da postane pravilo a ne izuzetak.
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#2659 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by korisnicki »

manuchao91 wrote: 21/03/2023 17:14 Kakve li su plate u Nevesinju,Gackom,varešu,banovićima,zavidovićima,zvorniku
Vjeruj da u prosjeku u tim vukojebinama imaju bolji ručak na stolu negoli u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Banjaluci. A prednost je i to da je u svemu slabija konkurencija.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#2660 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by nlt »

Kako ono
Budala živi tamo gdje se rodio
Pametan tamo gdje mu je bolje
citroen xm
Posts: 17930
Joined: 17/04/2012 22:57

#2661 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by citroen xm »

Konkurencija jeste slabija jer većina i nema neku računicu da zbog par hiljada ljudi pokreće neki biznis. Tako da to i nije neka velika prednost, ali za prosječan ručak se slažem. U tim manjim mjestima ljudi obično kombinuju prednosti grada i sela.
User avatar
Isner
Posts: 804
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#2662 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by Isner »

Ljudi u manjim mjestima (selima) uglavnom nemaju keš ali imaju hranu, opremu i vlasnici su nekretnina/zemlje. Kod pola Sarajeva u zamrzivacima ljudi nemaju 20 kg mesa koliko na selu ima svaka kuća... ali tamo nemaju operativna finansijska sredstva i biznis....
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#2663 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by Dope_Man »

korisnicki wrote: 21/03/2023 18:47
manuchao91 wrote: 21/03/2023 17:14 Kakve li su plate u Nevesinju,Gackom,varešu,banovićima,zavidovićima,zvorniku
Vjeruj da u prosjeku u tim vukojebinama imaju bolji ručak na stolu negoli u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Banjaluci. A prednost je i to da je u svemu slabija konkurencija.
Manje i siromasnije trziste nikad nije prednost.
I ljudi koji tamo zive mogu imati bolji rucak samo ako imaju neku svoju proizvodnju, tj vrt, sto obicno i imaju. Ko jos ima i zivotinje (a to vec nije pravilo) mozda ima svoje mlijeko, jaja i meso. Al zato i svaki taj obrok zahtjeva direktan rad da ga sebi obezbjedis.

Al ako govorimo o bilo cemu sto ne raste u vrtu, onda im je daleko teze doci do nekakvih sarenih cuda koja imas u velikim trznim centrima, bilo da se radi o hrani, odjeci, materijalima itd... A da ne govorimo o tome kad trazis auto, da moras 100+ km otici da bi pogledao jer u okolini imas ponudu od dva golfa, jedan kec i drugi dvica. I milion drugih stvari koje covjek radi izmedju jela.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2664 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by zippoo87 »

Dope_Man wrote: 21/03/2023 19:25
korisnicki wrote: 21/03/2023 18:47

Vjeruj da u prosjeku u tim vukojebinama imaju bolji ručak na stolu negoli u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Banjaluci. A prednost je i to da je u svemu slabija konkurencija.
Manje i siromasnije trziste nikad nije prednost.
I ljudi koji tamo zive mogu imati bolji rucak samo ako imaju neku svoju proizvodnju, tj vrt, sto obicno i imaju. Ko jos ima i zivotinje (a to vec nije pravilo) mozda ima svoje mlijeko, jaja i meso. Al zato i svaki taj obrok zahtjeva direktan rad da ga sebi obezbjedis.

Al ako govorimo o bilo cemu sto ne raste u vrtu, onda im je daleko teze doci do nekakvih sarenih cuda koja imas u velikim trznim centrima, bilo da se radi o hrani, odjeci, materijalima itd... A da ne govorimo o tome kad trazis auto, da moras 100+ km otici da bi pogledao jer u okolini imas ponudu od dva golfa, jedan kec i drugi dvica. I milion drugih stvari koje covjek radi izmedju jela.
Neka naseljenija i normalnija sela su sada infrastrukturom odlicno opskrbljena i manje vise sve osnovne stvari imas tu.
Naravno za shoping brendirane odjece i ostale luksuznije stvari se mora potegnuti do veceg grada ali to ni ovu sto zive u gradu ne rade svaki dan,tako da nije neki problem otici svaka 3 mjeseca u radnju i kupiti odjece i tako to.
Marketa imas u svakom malo naseljenijem mjestu,ambulantu,skolu,postu.
E sada ova sela sa 500-1000 stanovnika i rastrkana po brdima,to je drugo...odatle svi bjeze ili su vec pobjegli ili u veci grad ili vani.

Naravno da je zivot u urbanijoj sredini bolji ali nije bas urbana sredina za svakog gradjanina (seljaka) a vjerujem da svi mi imamo po nekoliko primjera gdje je seljober izasao iz opanaka ali nije opanak iz njega :D
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#2665 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by korisnicki »

citroen xm wrote: 21/03/2023 19:07 Konkurencija jeste slabija jer većina i nema neku računicu da zbog par hiljada ljudi pokreće neki biznis. Tako da to i nije neka velika prednost, ali za prosječan ručak se slažem. U tim manjim mjestima ljudi obično kombinuju prednosti grada i sela.
Recimo, znam za primjere gdje su neki došli do dobrih radnih mjesta u javnim institucijama bez nekih jakih veza. U većim gradovima to nikada nebih mogli.
citroen xm
Posts: 17930
Joined: 17/04/2012 22:57

#2666 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by citroen xm »

Dope_Man wrote: 21/03/2023 19:25
Manje i siromasnije trziste nikad nije prednost.
I ljudi koji tamo zive mogu imati bolji rucak samo ako imaju neku svoju proizvodnju, tj vrt, sto obicno i imaju. Ko jos ima i zivotinje (a to vec nije pravilo) mozda ima svoje mlijeko, jaja i meso. Al zato i svaki taj obrok zahtjeva direktan rad da ga sebi obezbjedis.

Al ako govorimo o bilo cemu sto ne raste u vrtu, onda im je daleko teze doci do nekakvih sarenih cuda koja imas u velikim trznim centrima, bilo da se radi o hrani, odjeci, materijalima itd... A da ne govorimo o tome kad trazis auto, da moras 100+ km otici da bi pogledao jer u okolini imas ponudu od dva golfa, jedan kec i drugi dvica. I milion drugih stvari koje covjek radi izmedju jela.
Istina je negdje u sredini. I tvoj svaki obrok zahtjeva direktan rad, samo što radiš za novac kojim posle kupuješ to što kupuješ za razliku od onoga na selu. Onaj ko živi u ruralnom području, a radi u nekoj firmi otprilike uzgaja koliko njegovoj porodici treba i ne troši pare za hranu. U tim mjestima nema ni podstanarstava, za grijanje ljudi obično koriste sopstveni ogrijev.... pa im novac nije u tolikoj mjeri potreban. Onaj ko ne radi u firmi drži više stoke i vjeruj mi sve što proizvede bez obzira gdje živi, proda na kućnom pragu. Trgovci i ugostitelji dolaze sami.

Istina je, fali visokih škola, fali kvalitetnih bolnica, fali prodavnica specifične robe... ali nisu ta mjesta toliko udaljena od većih centara. Auta koja se voze voze se više iz drugih razloga, nego zbog neimaštine. Možemo mi misliti šta hoćemo, ali teško da je ikada postojalo i da će ikada postojati kompletnije auto za BiH ruralni kraj od polovnog Golfa 2 i ti ljudi tamo će voziti ta auta dok se posljednji primjerak ne raspadne toliko da ga je nemoguće praviti. Nerijetko se za ta auta daje u tim mjestima novac dovoljan za 15-20 godina mlađe auto.


Svi mi imamo rodbinu u takvim krajevima, otprilike je svuda slična situacija.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2667 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by zippoo87 »

citroen xm wrote: 21/03/2023 20:02
Dope_Man wrote: 21/03/2023 19:25
Manje i siromasnije trziste nikad nije prednost.
I ljudi koji tamo zive mogu imati bolji rucak samo ako imaju neku svoju proizvodnju, tj vrt, sto obicno i imaju. Ko jos ima i zivotinje (a to vec nije pravilo) mozda ima svoje mlijeko, jaja i meso. Al zato i svaki taj obrok zahtjeva direktan rad da ga sebi obezbjedis.

Al ako govorimo o bilo cemu sto ne raste u vrtu, onda im je daleko teze doci do nekakvih sarenih cuda koja imas u velikim trznim centrima, bilo da se radi o hrani, odjeci, materijalima itd... A da ne govorimo o tome kad trazis auto, da moras 100+ km otici da bi pogledao jer u okolini imas ponudu od dva golfa, jedan kec i drugi dvica. I milion drugih stvari koje covjek radi izmedju jela.
Istina je negdje u sredini. I tvoj svaki obrok zahtjeva direktan rad, samo što radiš za novac kojim posle kupuješ to što kupuješ za razliku od onoga na selu. Onaj ko živi u ruralnom području, a radi u nekoj firmi otprilike uzgaja koliko njegovoj porodici treba i ne troši pare za hranu. U tim mjestima nema ni podstanarstava, za grijanje ljudi obično koriste sopstveni ogrijev.... pa im novac nije u tolikoj mjeri potreban. Onaj ko ne radi u firmi drži više stoke i vjeruj mi sve što proizvede bez obzira gdje živi, proda na kućnom pragu. Trgovci i ugostitelji dolaze sami.

Istina je, fali visokih škola, fali kvalitetnih bolnica, fali prodavnica specifične robe... ali nisu ta mjesta toliko udaljena od većih centara. Auta koja se voze voze se više iz drugih razloga, nego zbog neimaštine. Možemo mi misliti šta hoćemo, ali teško da je ikada postojalo i da će ikada postojati kompletnije auto za BiH ruralni kraj od polovnog Golfa 2 i ti ljudi tamo će voziti ta auta dok se posljednji primjerak ne raspadne toliko da ga je nemoguće praviti. Nerijetko se za ta auta daje u tim mjestima novac dovoljan za 15-20 godina mlađe auto.


Svi mi imamo rodbinu u takvim krajevima, otprilike je svuda slična situacija.
:thumbup:
Dobar komentar...u praksi je tako.
na selu ljudi koriste ono sto im treba a ne ono sto je u ocima komsije "bolje".
Golf 2,3,4 su idealni za sela,jer su visenamjenski...mozes u njima dovuci svasta,odlicni za lose puteve i makadam,pouzdani i jeftini za odrzavanje jer se najvise koriste za posao.
Mnogi golf 2 koriste za prevoz roba i zivotinja a drugo auto imaju za grada,jer obicno ova auta za rad nisu ni registrovana.
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#2668 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by laik1981 »

manuchao91 wrote: 21/03/2023 17:14 Kakve li su plate u Nevesinju,Gackom,varešu,banovićima,zavidovićima,zvorniku
U Gacku ih pola radi u termoelektrani.. Nije im nimalo lose..
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2669 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by sehohari »

laik1981 wrote: 21/03/2023 20:09
manuchao91 wrote: 21/03/2023 17:14 Kakve li su plate u Nevesinju,Gackom,varešu,banovićima,zavidovićima,zvorniku
U Gacku ih pola radi u termoelektrani.. Nije im nimalo lose..
Banovići su nakačeni na rudnike.

Mislim da su najtežem stanju u BiH Bos. Grahovo i Ljubinje.
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#2670 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by laik1981 »

sehohari wrote: 21/03/2023 20:12
laik1981 wrote: 21/03/2023 20:09
U Gacku ih pola radi u termoelektrani.. Nije im nimalo lose..
Banovići su nakačeni na rudnike.

Mislim da su najtežem stanju u BiH Bos. Grahovo i Ljubinje.
U Grahovu skoro da i nema nikoga.. Ljubinje je gluho bilo.. Nevesinje isto tako.. Ekonomija zasnovana na ilegalnoj sjeci suma i svercu cigara.. Masa je tih manjih mjesta gdje apsolutno nikakve perspektive nema.. Omladina se uglavnom i iselila iz tih mjesta i novcem zaradjenim vani izdrazavaju roditelje koji su ostali.. Pola drzave prezivljava od novca koji dolazi iz dijaspore..
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2671 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by sehohari »

laik1981 wrote: 21/03/2023 20:27
sehohari wrote: 21/03/2023 20:12

Banovići su nakačeni na rudnike.

Mislim da su najtežem stanju u BiH Bos. Grahovo i Ljubinje.
U Grahovu skoro da i nema nikoga.. Ljubinje je gluho bilo.. Nevesinje isto tako.. Ekonomija zasnovana na ilegalnoj sjeci suma i svercu cigara.. Masa je tih manjih mjesta gdje apsolutno nikakve perspektive nema.. Omladina se uglavnom i iselila iz tih mjesta i novcem zaradjenim vani izdrazavaju roditelje koji su ostali.. Pola drzave prezivljava od novca koji dolazi iz dijaspore..
U BiH postoje tačno tri mogućnosti da neka manja sredina ima bilo kakvu budućnost:

1. U blizini je velikog urbanog centra (npr. Visoko)
2. Ima plodnu zemlju (Posavina)
3. Ima sopstvenu industriju (rijedak slučaj, ali su dobri primjeri ovdje Tešanj ili gradovi oko Tuzle)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#2672 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by Dope_Man »

sehohari wrote: 21/03/2023 20:12
laik1981 wrote: 21/03/2023 20:09
U Gacku ih pola radi u termoelektrani.. Nije im nimalo lose..
Banovići su nakačeni na rudnike.

Mislim da su najtežem stanju u BiH Bos. Grahovo i Ljubinje.
Dodaj i Glamoc, generalno taj dio zapadne BiH juznije od Bihaca i sjeverno od Livna je zaboravljen od svega. A ni istocna Hercegovina nije nesto bolja.
User avatar
sehohari
Posts: 7962
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#2673 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by sehohari »

Dope_Man wrote: 21/03/2023 20:31
sehohari wrote: 21/03/2023 20:12

Banovići su nakačeni na rudnike.

Mislim da su najtežem stanju u BiH Bos. Grahovo i Ljubinje.
Dodaj i Glamoc, generalno taj dio zapadne BiH juznije od Bihaca i sjeverno od Livna je zaboravljen od svega. A ni istocna Hercegovina nije nesto bolja.
Zato što su ostali bez populacijskih centara kojima gravitiraju.

Zapadna Bosna je gravitirala Splitu, a istočna Hercegovina Mostaru ili Dubrovniku (Trebinje prije svega). Nezavinošću, a u slučaju RS-a samoizolacijom ti gradovi su postali slijepa crijeva kojem nedostaje bilo kakva akumualcija kapitala, ljudstva, znanja da napreduje.

Evo, kada uđete u Mostar npr. ima ona poslovna zona na južnom ulazu u grad. Kada putujem iz pravca i. Hercegovine, imam osjećaj da se ondje za sat vremena više love obrne nego na cijelom potezu od Mostara do Trebinja.

A i sela su zavisna od gradova i velikih urbanih centara. Džaba ti najbolji sir, najbolje meso kada ga nemaš kome prodati. Ili ti ode na gorivo do iduće pijace pola para, ili si zbog male potražnje prinuđen tražiti dosta umanjenu cijenu.
zippoo87
Posts: 15363
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2674 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by zippoo87 »

Da,to je kljucno...da bi se selo razvijalo ili barem opstajalo,mora biti blize nekom vecem urbanom centru,sa kojim ce se obavljati trgovina i transakcije i ponuda roba i dobara.Onaj ko proizvodi recimo povrce i voce blizu veceg centra,moze dovuci svoju robu i prodati je u vecem gradu .
A tamo gdje se roba ni dobra nemaju kome prodati,tu je bespuce i ta sela umiru ili su vec umrla.
Evo svakodnevno se pojavljuju informacije da se u mnogim manjim sredinama zatvaraju banke a kada se zatvori banka,to onda znaci da ni sluzbeno tu vise nema nikakvih novcanih tokova.
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#2675 Re: Svi mi koji živimo sa 1000 KM ili manje

Post by korisnicki »

sehohari wrote: 21/03/2023 20:12
laik1981 wrote: 21/03/2023 20:09
U Gacku ih pola radi u termoelektrani.. Nije im nimalo lose..
Banovići su nakačeni na rudnike.

Mislim da su najtežem stanju u BiH Bos. Grahovo i Ljubinje.
B.Grahovo koliko mi je poznato vapi za radnom snagom. U zadnjih nekoliko godina proradila je Ciglana,nekoliko manjih pogona drvne industrije i jedna velika drvna industrija Poljani d.o.o., tu je tresetište Pržine, Šumarija B.Grahovo ima oko 150 zaposlenih. Tu je sjedište Granične policije i sve druge "ustanove" koje svaka opština ima. Mnoštvo domaćinstava sa velikim stočnim fondom. Sve to na realnih 1000 stalnih stanovnika. Ne vjerujte u te žalopojke i kuknjavu, prava sirotinja obično nezna ni kukati.
Post Reply