RS napreduje brze...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#1 RS napreduje brze...

Post by Smartex »

NJemačka štampa :Republika Srpska napreduje brže od Federacije BiH

FRANKFURT, 16. JULA /SRNA/ - Republika Srpska /RS/ privredno brže napreduje od Federacije BiH /FBiH/, a premijer RS Milorad Dodik, za razliku od bošnjačkih i hrvatskih lidera koji ostaju na obećanjima, postiže mnogo - piše njemački list „Frankfurter algemajne cajtung”.

Ovaj list upoređuje privredni razvoj u dva entiteta, a statistički podaci su na strani RS.

„BiH stagnira, ustav je isuviše komplikovan, reforma policije koju traži EU je na čekanju. Doduše, trenutno je atmosfera u RS bolja nego u FBiH. U Banjaluci je premijer Milorad Dodik neprikosnoveni vođa. NJegov Savez nezavinskih socijaldemokrata /SNSD/ na proteklim izborima suvereno se izborio za vladajuću poziciju” - podsjeća „Frankfurter algemajne cajtung”.

Prema jednom izvještaju njemačke Agencije za inostranu privredu, na koji se poziva ovaj list, u FBiH je indusrijska proizvodnja prošle godine porasla za 7,5 procenata, a u RS čak 19 odsto.

„Međunarodne finansijske institucije su jedinstvene u ocjeni: RS ide naprijed. Posebno brzo napreduje okolina grada Banjaluka. Zapadni analitičari procjenjuju da će u ovom entitetu privreda tokom 2007. porasti za devet procenata, dvostuko više nego u FBiH” - piše njemački list.

U tekstu, koji prenosi „Dojče vele”, ističe se da RS ima zvanična trgovačka predstavništva u Štutgartu i Moskvi, a uskoro će ih imati u Zagrebu i Briselu.

„Frankfurter algemajne cajtung” primjećuje da su u Banjaluci posebno dobrodošli Rusi.

„Kada je Dodik u januaru posjetio Moskvu, ruski šef diplomatije Sergej Lavrov govorio je o velikim planovima saradnje” - podsjeća ovaj list.

Lavrov je tada rekao, kako se navodi, da su odnosi Rusije sa RS „lokomotiva za ruske odnose sa BiH”.

„A za lokomotivom klopara bošnjačko-hrvatski vagon” - zaključuje novinar „Frankfurter algemajne cajtunga”.

Kada ce nasi politicari poceti vec jednom da gledaju prosperitet za narod a ne samo svoje dzepove???
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#2 Re: RS napreduje brze...

Post by artzy »

Smartex wrote:NJemačka štampa :Republika Srpska........ oceti vec jednom da gledaju prosperitet za narod a ne samo svoje dzepove???
Netocni podatci. Rusija u istoj recenici sa rijecju napredak?
Krhljo
Posts: 69
Joined: 05/06/2007 08:41
Location: Cazin - Sarajevo

#3

Post by Krhljo »

A one malverzacije oko prodaje drzavne imovine u RS sto su im berzu totalis razvalile to niko nikada ne spominje. Ljudi malo se sire informirajte pa otkrijte kako je Dodik samo postigao kontra efekte sa prodajama onako punih usta. U biznisu nije sve samo prodati i prodati nego pametno prodati sto on nikako nije uradio ni sa jednim od sada projekata. Uglavnom ona rafinerija ce im popiti sav dobitak od prodaje Telekoma. Eto dajte malo se bacite na biznis stranice pa ce te vidjeti sta se ustvari desava iza kulisa.
belay_djecko
Posts: 90
Joined: 31/07/2006 07:46

#4

Post by belay_djecko »

Kako li će napredovati sad kad su prodali sve ono što je bar malo vrijedilo u Šumskoj ? :roll:
mileS
Posts: 74
Joined: 01/05/2006 19:20

#5

Post by mileS »

Rast industrijske proizvodnje ove godine je
veci u Federaciji nego u PC-u.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#6 Re: RS napreduje brze...

Post by nineac »

artzy wrote:
Smartex wrote:NJemačka štampa :Republika Srpska........ oceti vec jednom da gledaju prosperitet za narod a ne samo svoje dzepove???
Netocni podatci. Rusija u istoj recenici sa rijecju napredak?
netacni podaci???
jaro moj Rusija ima trgovinski suficit blizu 140 milijardi dolara. Rusija toliko napreduje da se utrkuju svi ko ce uci tamo. Imam prijatelja koji je vanredni profesor na Univerzitetu u St. Petersburgu i koji kad kod ode ostane zapanjen kako Rusija napreduje.
Janes Dafense procjenuje da se rusija vratila tehnoloski na skoro istu ravan sa amerikom sto se tice vojne industrije te ponovo je neprikosnoveni izvoznik oruzja, sto znaci PARE! Mnoge zemlje nemogu priustiti preskupu americku opremu pa se okrecu Rusiji, i mnogi su vise zadovoljni nego americkom opremom, tako da ja bas nebi rusiju tek tako kvalifikaovao kao ti!

rugo, uzmimo da njemacki mediji lazu (sto je NEMOGUCE sa stanovista njihove etike i profesionalizma), sto mi to nebi uzeli kao kritiku, i rekli " e pa hajmo sjest i vidjet sta trebamo radit." NE! Mi odmah drvlje i kamenje na njih, kao nije to istina. A sta je to federalna vlada uradila? Vise projekata ima zenicka opcina nego federalna vlada. Brankovic kao njegov nekadasnji mentor, Bicakcic, kopa temeljce za neke kucice, a vamo nameti na plate guse privrednike, nema novih projekata za puteve, turizam, nema strategije privlacenja investicija, kupuju se nova auta ministrima, te se ide ubrzo na odmor!
Ma super!
RS mora jos napredovat da bi stigla federaciju, ali mozemol mi malo sebe kriticki gledati, i reci da mozemo bolje?
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#7 Re: RS napreduje brze...

Post by rashid »

nineac wrote:
artzy wrote:
Smartex wrote:NJemačka štampa :Republika Srpska........ oceti vec jednom da gledaju prosperitet za narod a ne samo svoje dzepove???
Netocni podatci. Rusija u istoj recenici sa rijecju napredak?
netacni podaci???
jaro moj Rusija ima trgovinski suficit blizu 140 milijardi dolara. Rusija toliko napreduje da se utrkuju svi ko ce uci tamo. Imam prijatelja koji je vanredni profesor na Univerzitetu u St. Petersburgu i koji kad kod ode ostane zapanjen kako Rusija napreduje.
Janes Dafense procjenuje da se rusija vratila tehnoloski na skoro istu ravan sa amerikom sto se tice vojne industrije te ponovo je neprikosnoveni izvoznik oruzja, sto znaci PARE! Mnoge zemlje nemogu priustiti preskupu americku opremu pa se okrecu Rusiji, i mnogi su vise zadovoljni nego americkom opremom, tako da ja bas nebi rusiju tek tako kvalifikaovao kao ti!

rugo, uzmimo da njemacki mediji lazu (sto je NEMOGUCE sa stanovista njihove etike i profesionalizma), sto mi to nebi uzeli kao kritiku, i rekli " e pa hajmo sjest i vidjet sta trebamo radit." NE! Mi odmah drvlje i kamenje na njih, kao nije to istina. A sta je to federalna vlada uradila? Vise projekata ima zenicka opcina nego federalna vlada. Brankovic kao njegov nekadasnji mentor, Bicakcic, kopa temeljce za neke kucice, a vamo nameti na plate guse privrednike, nema novih projekata za puteve, turizam, nema strategije privlacenja investicija, kupuju se nova auta ministrima, te se ide ubrzo na odmor!
Ma super!
RS mora jos napredovat da bi stigla federaciju, ali mozemol mi malo sebe kriticki gledati, i reci da mozemo bolje?
Mozemo bolje ... ali treba jedan pozitivac u tome ...
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#8

Post by kustah »

Dva blentiteta, dva jada, dvije kolonije se takmice koja je bolja!!! Ludilo! Ova tema i nije vrijedna paznje.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#9

Post by Fair Life »

kustah wrote:Dva blentiteta, dva jada, dvije kolonije se takmice koja je bolja!!! Ludilo!
Ova tema i nije vrijedna paznje.
Meni ovo izgleda na...

Mili boze cuda velikoga
kad potjera corav sakatoga...
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#10 Re: RS napreduje brze...

Post by artzy »

nineac wrote:
artzy wrote:
Smartex wrote:NJemačka štampa :Republika Srpska........ oceti vec jednom da gledaju prosperitet za narod a ne samo svoje dzepove???
Netocni podatci. Rusija u istoj recenici sa rijecju napredak?
netacni podaci???
jaro moj Rusija ima trgovinski suficit blizu 140 milijardi dolara. Rusija toliko napreduje da se utrkuju svi ko ce uci tamo. Imam prijatelja koji je vanredni profesor na Univerzitetu u St. Petersburgu i koji kad kod ode ostane zapanjen kako Rusija napreduje.
Janes Dafense procjenuje da se rusija vratila tehnoloski na skoro istu ravan sa amerikom sto se tice vojne industrije te ponovo je neprikosnoveni izvoznik oruzja, sto znaci PARE! Mnoge zemlje nemogu priustiti preskupu americku opremu pa se okrecu Rusiji, i mnogi su vise zadovoljni nego americkom opremom, tako da ja bas nebi rusiju tek tako kvalifikaovao kao ti!

rugo, uzmimo da njemacki mediji lazu (sto je NEMOGUCE sa stanovista njihove etike i profesionalizma), sto mi to nebi uzeli kao kritiku, i rekli " e pa hajmo sjest i vidjet sta trebamo radit." NE! Mi odmah drvlje i kamenje na njih, kao nije to istina. A sta je to federalna vlada uradila? Vise projekata ima zenicka opcina nego federalna vlada. Brankovic kao njegov nekadasnji mentor, Bicakcic, kopa temeljce za neke kucice, a vamo nameti na plate guse privrednike, nema novih projekata za puteve, turizam, nema strategije privlacenja investicija, kupuju se nova auta ministrima, te se ide ubrzo na odmor!
Ma super!
RS mora jos napredovat da bi stigla federaciju, ali mozemol mi malo sebe kriticki gledati, i reci da mozemo bolje?
Ne radi se o Njemackim medijima nego o jednom clanku... Njemacka ima veliki interes jer je Rusija velika zemlja, veliko trziste za sve od paste za zube do cokolade... Naravno da Rusija ima kapacitete i da se razvija vrlo brzo ali ako ti treba software - ides u Indiju, ako ti treba hardware - ides u Taiwan, ako ti treba jeftina proizvodnja - ides u Kinu... Iz rusije samo dolazi skracivanje ljudskih prava i sloboda, novi vid diktature sa politickim ubistvima itd...

Rusija nema sta prodati osim resursa kao plin, ugalj itd... kao sto rs prodaje sumu a kupuje masine... zato Putin zvecka oruzjem - jer nema cime drugim... i posto to rekoh; potrazim podatke:

http://www.users.globalnet.co.uk/~chegeo/index2.htm

...skoro 70% mineralna ulja, plin, ugalj... Reko bi covjek pa nije lose kad imas resurse... medjutim svako bi radje proizvodio i izvozio proizvode viseg tehnoloskog nivoa jer zivimo u ... informatickom dobu...

Visi tehnoloski nivo podrazumijeva vise obrazovanog kadra, manje zagadjivanja okoline, vece profite, kvalitetniji zivot i mnogo drugih stvari normalnih u 21 stoljecu... Zato se Rusija moze nositi sa svijetom i onih desetak tajkuna mogu zaradjivati - ali to ne znaci puno ako nisu u stanju konkurirati Kini u proizvodnji necega kao sto je automobil ili ves-masina... (50 posto od uvoza su masine i sredstva transporta)...

Zato mi je to zvucalo kao prilicno suplja prica.

"Federacija" ima vise ljudi i urbanija je i ima vise strucnog kadra. Bolje trziste. Bolji uvjeti za razvoj trzista. To su razlozi zbog kojih "rs" bi morala bazirati svoj razvoj na integraciji sa "federacijom" i profitirati.

Ili mi se samo cini? :)
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#11

Post by kustah »

Srijeda, 18.07.2007
  • Robna razmjena BiH s inozemstvom: Deficit u prvom polugodištu
    premašio 3,5 milijardi KM


    U aprilu, maju i junu pokrivenost uvoza izvozom pala sa 45 na 42 posto.

    Robna razmjena BiH s inozemstvom u prvom polugodištu 2007. godine
    nepovoljnija je nego u istom periodu lani. Izvoz je iznosio 2,865 milijardi, a
    uvoz čak6,443 milijarde maraka, tako da je deficit u prometu roba s drugim
    državama povećan na 3,578 milijardi maraka.

    Ako se nastavi ovaj trend, a sve su prilike da hoće, do kraja godine deficit bi
    mogao premašiti sedam milijardi maraka. Naime, pokrivenost uvoza
    izvozom, koja je u prva tri mjeseca 2007. premašivala 45 procenata, u
    aprilu, maju i junu pala je na 42 posto.

    Iznoseći ove podatke Agencije za statistiku BiH, Zdenko Milinović, direktor
    Agencije, jučer je na konferenciji za novinare naglasio da je nepovoljnom
    trendu najviše doprinio rast uvoza.

    - Iako je izvoz porastao za 17,9 posto, povećanje uvoza za čak 27,2
    procenta utjecalo je na porast odliva novca za stranu robu za preko milijardu
    maraka - ocijenio je on.

    Milinović je istakao da jedino ohrabrenje daje struktura izvoza i uvoza. I na
    jednoj i na drugoj strani u vrhu su metali, mašine i elektrotehnička roba, što
    daje nadu da se uvoze sredstva rada koja će proizvoditi za domaće potrebe i
    tako supstituirati uvoz.

    BiH je, kako je naglasio direktor Agencije, veoma ovisna o nekim robama,
    mineralnim tvarima (nafta, gas), koji u uvozu samo za pola godine
    učestvuju s 924,4 milijarde KM. Nema, međutim, razloga da uvoz hrane i
    pića iznosi isto toliko.

    Najviše u zemlje EU

    BiH je i u prvom polugodištu 2007. najveću razmjenu ostvarivala sa
    zemljama EU - 45,7 posto ukupnog uvoza i 59,3 posto ukupnog izvoza.

    Pojedinačno je, ipak, najveća razmjena s Hrvatskom - izvoz 551,9 miliona, a
    uvoz 1,037 milijardi KM.
I sta reci...ko je "bolji"...publiko!? "Nas ili njihov, As vs. Them". Plebejac iz
"naseg" blentitea ima 550 BAM, a iz "njihovog" 500 BAM. A patriciji, i iz
jednog i izdrugog gule nas, u hiljadama! Milionima kada je su ovi pri vrhu u
pinanju pa mogu raditi sa duhanom.

Ludilo od teme!

Ali patricijima, novac vise nije dovoljan, Političari žele biti jači od zakona

Oslobodjenje 19.07.2007
  • Nastavljeni nepovoljni trendovi u razmjeni BiH

    Tope se pozitivni efekti koje je donijelo uvođenje poreza na dodatnu
    vrijednost • Od susjeda suficit samo sa Crnom Gorom

    Nepovoljni trendovi u vanjskotrgovinskoj razmjeni nastavljeni su i junu.
    Pokrivenost uvoza izvozom pala je na 44,3 posto, što je ispod prosjeka za
    cijelu prošlu godinu.

    Dobitak stečen u prošloj godini zbog efekata nastalih uvođenjem PDV i
    drugih pozitivnih promjena nastavlja se topiti i biće poništen prije isteka ove
    godine, kazali su na konferenciji za novinare u Sarajevu Igor Gavran,
    projekt-menadžer u Odjeljenju za makroekonomsku analizu u
    Vanjskotrgovinskoj komori BiH i Milan Lovrić, potpredsjednik Komore.

    Naša zemlja je u prvih šest mjeseci ostvarila izvoz od 2,91 milion maraka,
    što je za 19,2 posto više nego u istom periodu prošle godine. Vrijednost
    uvoza iznosila je 6,3 milijarde maraka, što je porast od 26,9 posto. Deficit je
    povećan za čak 865 miliona maraka ili 34,3 posto.

    - Uz ovakve trendove u narednih pedeset godina nećemo doći do
    poželjnih odnosa razmjene,
    a kamoli u nekom kratkom periodu, kazao je
    Igor Gavran.

    Prema njegovim riječima, promjena nema niti će ih biti bez značajnijih
    zaokreta, prije svega u odnosu države prema privredi.

    Upozoravajući da je pokrivenost uvoza izvozom sa 57 posto u januaru spala
    na 44 posto u junu, Milan Lovrić je naglasio da mala i srednja preuzeća nisu
    uspjela da se nametnu kao značajni igrači na tržištu regije i Evropske unije.

    - Stupanje na snagu sporazuma o zoni slobodne trgovine CEFTA neće našoj
    zemlji dati šansu, a to je jedino na čemu bi trebalo insistirati. Potrebna je
    radikalna akcija, a prije svega da se što prije promijene zakoni o carinskoj
    politici i akcizama kako bi se naše kompanije dovele barem u ravnopravan
    položaj sa onima u susjedstvu, kazo je Lovrić.

    U prvih šest mjeseci nije došlo do dramatičnih promjena u strukturi
    razmjene. Najveći porast izvoza bilježimo na tržištima Mađarske (43 posto),
    Srbije i Crne Gore (42 posto), Austrije (27 posto) i Hrvatske (24 posto), pri
    čemu je Crna Gora jedna od rijetkih država s kojom imamo suficit. Najveći
    porast uvoza naša zemlja je imala sa Sjedinjenim Državama (99 posto),
    Srbijom i Crnom Gorom (41 posto), Turskom (38 posto), Austrijom (36
    posto) itd.

    Izvoz je najviše povećan u oblasti kamena, kreča, cementa, betona i drugih
    materijala, a najmanje u oblasti mašina, aparata, mehaničkih uređaja i dr.
    Izvoz je smanjen u sektorima mineralna goriva i hemijski i farmaceutski
    proizvodi, dok je uvoz povećan u proizvodnji ruda, metala i drugih proizvoda.
Post Reply