Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Deset u pola
Posts: 68
Joined: 19/02/2007 11:06
Location: Sarajevo

#1 Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by Deset u pola »

Da li neko zna koja je banka u Sarajevu najpovoljnija kod zamjene KM u EUR?
Tj. koja banka ima najmanju proviziju?
User avatar
Hantraga
Posts: 3358
Joined: 19/10/2006 18:13
Location: Sent Lujis

#2

Post by Hantraga »

Haj stas se stisko, devize tio u dzepu, a ti gledas u par feninga... :D
Deset u pola
Posts: 68
Joined: 19/02/2007 11:06
Location: Sarajevo

#3

Post by Deset u pola »

Hantraga wrote:Haj stas se stisko, devize tio u dzepu, a ti gledas u par feninga... :D
Ma nije za mene nego za jednog mog prijatelja :D :D :razz: :razz:
Deset u pola
Posts: 68
Joined: 19/02/2007 11:06
Location: Sarajevo

#4

Post by Deset u pola »

Pa šta je sad????????
Gdje su oni što stalno mijenjaju, što su puni ko brodovi?
Halooooooooooooo
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#5

Post by burekodsira »

najbolje zamjenis na benzinskoj... kurs ti je 195km za 100 eura skoro svugdje samo jos proviziju usparas na prema banci...
ali ako se radi o vise stoja moras il obici vise benza ili u banku.. a ovo se podrazumjeva da je na dobrovoljnoj osnovi na benzama :)
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#6

Post by FFK as Lucy01 »

Da ne otvaram novu temu....je li bolje mijenjati eure i dolare u banci u Bosni, ili pokusati prodati nekome? (mozda se i provaljujem, ali zaista nemam pojma)
bolero1968
Posts: 64
Joined: 23/01/2004 00:00

#7

Post by bolero1968 »

Raiffeisen banka ako se radi o vecoj sumi.
Novac stoji deset dana i onda prebacis na devizni konto bez provizije po srednjom kursu :-D
sportman
Posts: 20
Joined: 05/08/2007 23:13
Location: Ze

#8

Post by sportman »

bolero1968 wrote:Raiffeisen banka ako se radi o vecoj sumi.
Novac stoji deset dana i onda prebacis na devizni konto bez provizije po srednjom kursu :-D
Istu uslugu nudi i Hypo Alpe Adria Bank. Polozis novac na KM racun i nakon par dana ga mozes po srednjem kursu prebaciti na devizni racun. Vazi i obrnuto.

Ja mislim da kod Raiffeisen banke novac treba da "odlezi" samo jedan dan :roll:
kerot
Posts: 59
Joined: 20/03/2007 20:02

#9

Post by kerot »

sportman wrote:
bolero1968 wrote:Raiffeisen banka ako se radi o vecoj sumi.
Novac stoji deset dana i onda prebacis na devizni konto bez provizije po srednjom kursu :-D
Istu uslugu nudi i Hypo Alpe Adria Bank. Polozis novac na KM racun i nakon par dana ga mozes po srednjem kursu prebaciti na devizni racun. Vazi i obrnuto.

Ja mislim da kod Raiffeisen banke novac treba da "odlezi" samo jedan dan :roll:
U ProCredit Bank mozes odmah, cim polozis KM prebacit na devizni racun bez provizije. A najpovoljnije ti mjenja Zepter banka, ono kad radis direktno na salteru KM za EURO.
englbert
Posts: 16
Joined: 19/12/2011 13:34

#10 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by englbert »

Pozdrav,

imam neku kolicinu EUR-ica i trebao bih prebaciti u KM. E sada, vidim neki to rade nakvo prebacivanje u bankama.

Mozete li mi objasniti kako se to radi, sta cu reci onoj teti u banci :). Znaci DA polozim EUR i za 10 dana uzmem svu tu lovu u KM, jer trebaju mi KM a da me ne ogule sa provizijom i nakvim %?

Hvala vam
User avatar
dinooh
Posts: 5303
Joined: 16/09/2011 17:10
Location: XXX

#11 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by dinooh »

englbert wrote:Pozdrav,

imam neku kolicinu EUR-ica i trebao bih prebaciti u KM. E sada, vidim neki to rade nakvo prebacivanje u bankama.

Mozete li mi objasniti kako se to radi, sta cu reci onoj teti u banci :). Znaci DA polozim EUR i za 10 dana uzmem svu tu lovu u KM, jer trebaju mi KM a da me ne ogule sa provizijom i nakvim %?

Hvala vam
Nemas sta cekati 10 dana, dadnes im Eure a oni tebi KM. Sad ne znam koliko daju, uvijek sebi nesto uzmu ali kurs je uvijek isti 1,95583. Ja sam neki dan zamjenio 200 eura za KM na Bascarsiji u mjenjacnici. Dobio nazad 389KM, znaci uzeli samo oko 2KM.
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#12 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by rekla-kazala »

englbert wrote:Pozdrav,

imam neku kolicinu EUR-ica i trebao bih prebaciti u KM. E sada, vidim neki to rade nakvo prebacivanje u bankama.

Mozete li mi objasniti kako se to radi, sta cu reci onoj teti u banci :). Znaci DA polozim EUR i za 10 dana uzmem svu tu lovu u KM, jer trebaju mi KM a da me ne ogule sa provizijom i nakvim %?

Hvala vam
Ne znam da li je deset dana dovoljno, mislim da novac treba biti nešto duže na računu, mislim da se radi o 20 dana. Pitaj u Raiffeisen banci a za konverziju je Intesa bila najbolja i kod njih se za 1 euro dobijao 1,946 KM.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#13 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by respo »

Kako je 1,946 najbolji kad je kurs 1,95883
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by drndalo »

Jest 1.95583 najbolji zvanicni, i teoretski je takav... Kada mijenjas uvijek dobijes manje, pa trazis tamo gdje ce ti najmanje umanjiti... Vjerovatno je mislio na lovu koja se dobije "na ruke", nakon kursne razlike i mjenjacke provizije...
User avatar
karanana
Posts: 47211
Joined: 26/02/2004 00:00

#15 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by karanana »

do prije nekoliko godina nije bilo provizije na prodaju i kupovinu evra i kurs za sve je bio 1.95583, sto je i logicno jer je nasa valuta vezana za evro i nema kursnih oscilacija.
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#16 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by drndalo »

Kao prvo nije lijepo nikoga etiketirati pogrdnim nazivima, posebno generalisati...

Kao drugo, zamjena efektive je uvijek i svuda u svijetu, pa i ovdje ukljucivala kursnu razliku i/ili mjenjacku proviziju... Jer svaka banka koja radi ima neke troskove baratanja i prevoza tih valuta do/od sefa/trezora... Naravno da hoce i da zarade pri tome... Nisu bankari iz altruizma... Jedino mijenjanje koje je bilo bez ikakvih provizija je bilo kod uvodjenja EUR-a, kada su se DEM-ovi polozeni na stedne racune automatski preracunavali po "papirnom" kursu... Za efektivu je uvijek isla neka provizija, ma kako da su je zvali...

Znam i za par izuzetaka kada su pojedine banke svojim odlukama izbacije ove provizije kada je njima trebalo da imaju veci promet KM -> EUR jer su imale "viska" EUR-a, a manjak KM-ova u opticaju... Znam sigurno za Nova BL Banka, sadasnja Unicredit BL, i Komercijalna banka. Radi se o periodu 2004-2007 god....
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#17 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by rekla-kazala »

respo wrote:Kako je 1,946 najbolji kad je kurs 1,95883
Kao što reče drndalo moraju i banke od nečeg živjeti.
Prije recesije su ljudi kupovali i tražili eure pa su šverceri na ulici otkupljivali eure po 1,95 a prodavali na 1,96 ali kako se stiglo do zida i ljudi iz šteka vade eure i mjenjaju za KM-ove sad šverceri za euro daju samo 1,94 KM pa je ovo što u Intesi dobiješ na ruke ( 1,946 KM za jedan euro) vjerovatno maksimum osim da se položi na štednju i sačeka propisani vremenski period.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#18 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by respo »

drndalo wrote:Jest 1.95583 najbolji zvanicni, i teoretski je takav... Kada mijenjas uvijek dobijes manje, pa trazis tamo gdje ce ti najmanje umanjiti... Vjerovatno je mislio na lovu koja se dobije "na ruke", nakon kursne razlike i mjenjacke provizije...
al ti ne mjenjaju na 194 nego na 195 i onda provizija 1-2%
tako da na koju god cifru podijelis nece biti isti kurs
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#19 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by respo »

rekla-kazala wrote:
respo wrote:Kako je 1,946 najbolji kad je kurs 1,95883
Kao što reče drndalo moraju i banke od nečeg živjeti.
Prije recesije su ljudi kupovali i tražili eure pa su šverceri na ulici otkupljivali eure po 1,95 a prodavali na 1,96 ali kako se stiglo do zida i ljudi iz šteka vade eure i mjenjaju za KM-ove sad šverceri za euro daju samo 1,94 KM pa je ovo što u Intesi dobiješ na ruke ( 1,946 KM za jedan euro) vjerovatno maksimum osim da se položi na štednju i sačeka propisani vremenski period.
pogledaj post iznad kojim sam odgovorio drndalu
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2886
Joined: 24/08/2003 00:00

#20 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by Novi_Nick »

[quote="Deset u pola"]Da li neko zna koja je banka u Sarajevu najpovoljnija kod zamjene KM u EUR?
Tj. koja banka ima najmanju proviziju?[/quote]

Ne znam za Banke ali mjenjacnice uzimaju dvije (2) provizije koje su caa 11%.
Prvo te uzmu oko caa 10% na kupovini tvoje valute koja je manja u odnosu na prodajnu cijenu te iste dnevne valute, onda te uzmu na prodaju valute koju ti zelis po dnevnom tecaju valute (to ti je u prodaji tvoje i kupovini nove valute oko caa 10%) Van toga te uzmu jos oko 1% za njihove kao u principu administrativne troskove (zaposlenih itd) To sve znaci da mjenjacnice zaradjuju ca 10% na kupo- prodaji dnevne valute i caa 1% za administrativne troskove kao sto je iznajmljivanje lokala, zaposleni, porezi drzavi itd. Da bi sve ovo prekontrolisao pogedaj koliko ti placaju po dnevnom kursu tvoju valutu u BM u odnosu na valutu koji ti prodaju.

Lijep Pozdrav.
englbert
Posts: 16
Joined: 19/12/2011 13:34

#21 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by englbert »

rekla-kazala wrote:
respo wrote:Kako je 1,946 najbolji kad je kurs 1,95883
Kao što reče drndalo moraju i banke od nečeg živjeti.
Prije recesije su ljudi kupovali i tražili eure pa su šverceri na ulici otkupljivali eure po 1,95 a prodavali na 1,96 ali kako se stiglo do zida i ljudi iz šteka vade eure i mjenjaju za KM-ove sad šverceri za euro daju samo 1,94 KM pa je ovo što u Intesi dobiješ na ruke ( 1,946 KM za jedan euro) vjerovatno maksimum osim da se položi na štednju i sačeka propisani vremenski period.
znas li mozda koji je propisani vremenski period?

Hvala
lajk
Posts: 2700
Joined: 01/06/2011 13:40
Location: Ilijaš

#22 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by lajk »

Intesa najmanja provizija :izet:

razlika na 2300 eura u njih i rajfajzen 10 km :shock:
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#23 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by drndalo »

englbert wrote:
rekla-kazala wrote:
respo wrote:Kako je 1,946 najbolji kad je kurs 1,95883
Kao što reče drndalo moraju i banke od nečeg živjeti.
Prije recesije su ljudi kupovali i tražili eure pa su šverceri na ulici otkupljivali eure po 1,95 a prodavali na 1,96 ali kako se stiglo do zida i ljudi iz šteka vade eure i mjenjaju za KM-ove sad šverceri za euro daju samo 1,94 KM pa je ovo što u Intesi dobiješ na ruke ( 1,946 KM za jedan euro) vjerovatno maksimum osim da se položi na štednju i sačeka propisani vremenski period.
znas li mozda koji je propisani vremenski period?

Hvala
Obicno je desetak dana...
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#24 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by milojicabrzi »

...heh, provizija nije mala, ako su veci iznosi u pitanju.

Hajde promijeniti 50-100 eur, pa provizije marka-dvije, ali sta kad je veci iznos...

Ja sam jednom prodao auto i covjek mi dao cca 12000 KM ali u eurima...otisao da promjenim u KM, kad me opalise po usima sa oko 50 KM provizije... zijanih jednu dobru dnevnicu...ali tad jos nije bilo ove opcije sa vise racuna, el. bankarstvu i prebacivanju sa racuna na racun bez provizije, tako da je pitanje postavljaca teme na mjestu :D :D
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#25 Re: Zamjena KM u EUR - Visina provizije?

Post by burekodsira »

ma jarane nebi se zajebavo radi 50 maraka na 12hiljada, nesta prebacivati s racuna na racun motati tamo vamo :D
Post Reply