razlog poskupljenja stanova u sa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#1 razlog poskupljenja stanova u sa

Post by irfan2 »

mozda je bila tema, ne znam ...
ugl zanima me zasto su poskupili stanovi u sa? sjecam se prije par godina kad je cijena bila u prosjeku 1000 km za m kvadratni, i kad uporedim oglase od tada i sad, isti omjer ponude ..nije potraznja nista posebno porasla, samo su cijene naglo skocile u pm ..uporedbe radi, u zenici npr cijena je i dalje oko 1000-1200 km ...
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#2

Post by Mislilac »

Uporedbe radi u Zenici je za kvadrat stana prije godinu dvije trebalo izdvojiti od 500-700 KM.

Poređenje Zenice i Sarajeva je smiješno.

Poređenje Zavidovića i Zenice je presmiješno.

Poređenje krušaka i jabuka je nemoguće.

Cijene stanova se formiraju na osnovu više varijabli. Stanogradnja, dileri, inflacija, potreba, krediti, stanje u ekonomiji...

I da, postoji tema veom bliska ovoj.

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... &start=100
User avatar
irfan2
Posts: 3656
Joined: 09/04/2004 22:41
Location: sarajevo

#3

Post by irfan2 »

da, poredjenje sarajeva i drugih gradova vjerovatno nema smisla ..medjutim, upravo na osnovu te teme na kojoj je otprilike samo kuknjava pokrenuh ovu ..jer me zanima, onako grubo i intuitivno, upravo to o tim varijablama (stanogradnja, inflacija itd ...)

ekonomija se nije ni sekunde popravila u zadnjih par godina, al ruku na srce nije bilo ni inflacije..valuta stoji kako stoji od rata naovamo ...nista se nije promjenilo, isti broj stanova u oglasima ..zasto su onda pocele cijene rasti?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#4

Post by atko »

Stekli se uslovi za monopol.

-Agencije preuzele mnogo stanova
-Dijaspora daje nerazumne sume za stanove koje nije ni vidjela
-Skoro da se nista ne gradi
-Poskupljuje i gradjevinski materijal itd itd...

-Banke trljaju ruke i deru kamate

-I na sve to dolazi iprivredni kriminal jer je tlo vrlo pogodno.


Kao mlad covjek konstatujem sa zaljenjem da su svi uslovi ispunjeni da ne postoji ni teoretska sansa da dodjem do korva nad glavom :shock:

Jer, ne pada mi na paemt da se zavaljujem u kredit od 100 000 KM i da vracam skoro duplo u narednih 10-20 godina (sve i kad bi postojal mogucnost da mi neko da toliki iznos) za neku betonsku kocku staru 20-25 godina od nekih 55 kvadrata i da molim boga da vec nije pod hipotekom.

Mladi ostajte ovdje jer nijedna druga drzava nece vas derat i karsti i varati kosto vasa vas dere
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#5

Post by nineac »

Cijen stanova u Zenici je naglo skocila zbog ekonomskog napretka. U zadnje dvije godine kvadrat gradjevinskog zemljista je skocio preko 100%, a cijena stanova oko 70%, te i dalje rastu strasnom brzinom.
Sve ovo je OK, medjutim posto vlada federacije se bavi svacim osim svojim poslom (nabavke novih automobila, komisije itd) nema strategije razvoja kao ni stambene gradnje. Nesto ce se brzo morati uraditi, inace ja stvarno neznam gdje BiH ide.
Samo kad uporedim neke zemlje sta rade i cime se bave muka mi dodje. Ali eto, ljudi su glasali u oktobru i htjeli su ovo, pa sad cekajte 2010 i opet glasajte za iste ljude koji vec 17 godina razvaljuju zemlju i prave idiotima narod.
Neznam stvarno cemu federalna vlada trenutno sluzi i sta radi osim sto kupuju nova auta. U isto vrijeme stanovi strasno rastu zbog toga sto je ekonomski sektor odlucio da ignorise politiku a stanovi se negrade te nema velike ponude.
Mislilac
Posts: 270
Joined: 21/08/2004 21:42

#6

Post by Mislilac »

irfan2 wrote:da, poredjenje sarajeva i drugih gradova vjerovatno nema smisla ..medjutim, upravo na osnovu te teme na kojoj je otprilike samo kuknjava pokrenuh ovu ..jer me zanima, onako grubo i intuitivno, upravo to o tim varijablama (stanogradnja, inflacija itd ...)

ekonomija se nije ni sekunde popravila u zadnjih par godina, al ruku na srce nije bilo ni inflacije..valuta stoji kako stoji od rata naovamo ...nista se nije promjenilo, isti broj stanova u oglasima ..zasto su onda pocele cijene rasti?
Ekonomija se popravila. Ne radikalno, ali značajno.

Inflacije, ima. Okači mačku o rep curency board aranžman.... Inflacije ima i vezana je za DM odnosno Euro. Kolika je inflacija u Njemačkoj, tj. koliko Euro odnosno DM trpi, toliko trpi i KM.

Kako se nije promijenilo? Dođi u ZEnicu, pa ćeš vidjeti promjene. Gradi se. Čak se i radi. :D

Oglasi, to je jedno veliko sranje. Dao sam jedan oglas prije 6 mjeseci, i javio im da ga skinu, i zamisli, još stoji tamo.
surajaa
Posts: 603
Joined: 23/11/2006 16:07

#7

Post by surajaa »

Ne znam za razlog poskupljenja, mislim da i ne mogu naci opravdavajuci razlog u cinjenici da u razmaku izmedju dvije sedmice cijena stanova raste od 50 do 100 KM ili i vise:roll: :roll: Kakav je ovdje razlog u pitanju??


Ovo ne govorim napamet...moj tata vec vise od 8 mjeseci trazi adekvatan stan za kupnju, spojio se s mnogim agencijama, agentima, upoznao neke ljude, prelistava oglase, pa mu se valjda desi da vise puta nazove broj koji je vec nekad zvao i tako se iscudjava da stan za koji se vec bio informisao sada vise ne kosta 80. 000, vec 100.000, sto je pretuzno, a sve to u razmaku od nekoliko dana...(a svi znamo kakva je trenutna ponuda stanova)

Ah, da, jedini valjan razlog za drasticno posupljenje stanova u Sarajevu je ljudska pohlepa, bezobrazluk i glad za novcem...

Prica o tome kako ce Sarajevo, (ako vec nije) postati centar jugoistocne Evrope ili tzv. mali Brisel mi je smijesno opravdanje za njihovo utrkivanje sa sto vecim cijenama nekretnina...povraca mi se od toga
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18185
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#8

Post by GandalfSivi »

Nedavno sam cuo jednu teoriju koja je poprilicno realna. Crnogorski muslimani koji imaju stanove ili kuce na primorju iste masovno rasprodaju, s obzirom da je cijena po kvadratu dole od 4000 do 8000 eura, zavisno od lokacije. Sa tim parama kupuju stanove i jos pokrecu privatluk u Sarajevu, tako da je to diglo cijene stanova. Da me ko pogresno ne shvati, nemam nista protiv ljudi, samo kazem da je to veliki dio razloga zasto su cijene stanova skocile (a poklapa se sa skokom cijena u crnogorskom primorju, od kako su dobili nezavisnost).
Bobi
Forum administrator
Posts: 32126
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#9

Post by Bobi »

Ma gradjevinski materijal je o`sho u MP3 gore :D .Armature i cement 100 %(po kazivanju gradjevinaca)...proizvodnja u Mittalu(armatura) i Kaknju(cement) je unaprijed rasprodana veletrgovcima( hiljade i hiljade tona...oklen im lova tolika :lol: ).Ako hoces uzet 1000 tona cementa moras chekat u redu par godina :D...duzhe nego za ovaj novi Boeing 787... :lol: .
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#10

Post by kub lajkan »

Autoput takodje dize cijenu nekretnina... sto blize Zenici, to vece cijene...
tbaharis
Posts: 313
Joined: 09/07/2005 07:37
Location: Odma' pored iza...

#11 Re: razlog poskupljenja stanova u sa

Post by tbaharis »

irfan2 wrote:mozda je bila tema, ne znam ...
ugl zanima me zasto su poskupili stanovi u sa? sjecam se prije par godina kad je cijena bila u prosjeku 1000 km za m kvadratni, i kad uporedim oglase od tada i sad, isti omjer ponude ..nije potraznja nista posebno porasla, samo su cijene naglo skocile u pm ..uporedbe radi, u zenici npr cijena je i dalje oko 1000-1200 km ...
zbog onakhiv kao sto je mihrija pelak i njena familija...
bedifferent12
Posts: 99
Joined: 18/02/2007 12:11

#12

Post by bedifferent12 »

atko wrote:Stekli se uslovi za monopol.

-Agencije preuzele mnogo stanova
-Dijaspora daje nerazumne sume za stanove koje nije ni vidjela
-Skoro da se nista ne gradi
-Poskupljuje i gradjevinski materijal itd itd...

-Banke trljaju ruke i deru kamate

-I na sve to dolazi iprivredni kriminal jer je tlo vrlo pogodno.


Kao mlad covjek konstatujem sa zaljenjem da su svi uslovi ispunjeni da ne postoji ni teoretska sansa da dodjem do korva nad glavom :shock:

Jer, ne pada mi na paemt da se zavaljujem u kredit od 100 000 KM i da vracam skoro duplo u narednih 10-20 godina (sve i kad bi postojal mogucnost da mi neko da toliki iznos) za neku betonsku kocku staru 20-25 godina od nekih 55 kvadrata i da molim boga da vec nije pod hipotekom.

Mladi ostajte ovdje jer nijedna druga drzava nece vas derat i karsti i varati kosto vasa vas dere
taman tako... zivjeti se, nazalost, mora... gdje i kako.. hmmm... :sad:
samo_malo
Posts: 117
Joined: 10/07/2007 16:12
Location: c-faZa

#13

Post by samo_malo »

atko wrote:Stekli se uslovi za monopol.

-Agencije preuzele mnogo stanova
-Dijaspora daje nerazumne sume za stanove koje nije ni vidjela
-Skoro da se nista ne gradi
-Poskupljuje i gradjevinski materijal itd itd...

-Banke trljaju ruke i deru kamate

-I na sve to dolazi iprivredni kriminal jer je tlo vrlo pogodno.


Kao mlad covjek konstatujem sa zaljenjem da su svi uslovi ispunjeni da ne postoji ni teoretska sansa da dodjem do korva nad glavom :shock:

Jer, ne pada mi na paemt da se zavaljujem u kredit od 100 000 KM i da vracam skoro duplo u narednih 10-20 godina (sve i kad bi postojal mogucnost da mi neko da toliki iznos) za neku betonsku kocku staru 20-25 godina od nekih 55 kvadrata i da molim boga da vec nije pod hipotekom.

Mladi ostajte ovdje jer nijedna druga drzava nece vas derat i karsti i varati kosto vasa vas dere
tuzno...ali istinito...
marijindvorac
Posts: 245
Joined: 21/10/2006 18:40

#14

Post by marijindvorac »

Sve to sto je spomenuto stoji ali kod razlike u cijeni stanova u Sarajevu treba dodati i onu 'zapadnjacku' gdje se cijena odredjuje po tri osnovna elementa:
- Lokacija
- Lokacija, i
- Lokacija

Moj prijatelj ima stan u Sarajevu odmah iza Narodne Banke. Lokacija 1/1, veliki stan (dvosoban sa 85 m2). Razgovarali koliko se moze dobiti i on misli KM 2000-2500. Ja mu tvrdim da grijesi: najmanje Eura 2000/m2 ili vise zato sto se takva lokacija i dobar kvalitet izgradnje ne moze dobiti. Pa ko nece da plati, ne mora. Naci ce se 'dijasporac' ili lokalac sa gotovinom.
sibelius
Posts: 314
Joined: 10/07/2007 01:29

#15

Post by sibelius »

marijindvorac wrote:Sve to sto je spomenuto stoji ali kod razlike u cijeni stanova u Sarajevu treba dodati i onu 'zapadnjacku' gdje se cijena odredjuje po tri osnovna elementa:
- Lokacija
- Lokacija, i
- Lokacija

Moj prijatelj ima stan u Sarajevu odmah iza Narodne Banke. Lokacija 1/1, veliki stan (dvosoban sa 85 m2). Razgovarali koliko se moze dobiti i on misli KM 2000-2500. Ja mu tvrdim da grijesi: najmanje Eura 2000/m2 ili vise zato sto se takva lokacija i dobar kvalitet izgradnje ne moze dobiti. Pa ko nece da plati, ne mora. Naci ce se 'dijasporac' ili lokalac sa gotovinom.
i to je još žalosnije...

ljudi sa velikim glavama će živjeti u centru grada...

zar mi onda i treba krov na glavom u takvom gradu?
LjepoticaiZvjer
Posts: 190
Joined: 23/02/2007 05:52

#16

Post by LjepoticaiZvjer »

mislim da je smijesno i pitati, odgovor je vise nego jednostavan mala ponuda a konstantno velika potraznja. poslije rata su se stanovi jednako i trazili i nudili, ljudi su htjeli van i u sarajevo. danas svi koji su tu zele tu i da ostanu pa je i ponuda manja.

uzmimo u obzir progresiju stanovnistva glavnog grada, sto priliv sa strane sto stvaranje novih mladih porodica, a obratite paznju koliko se u sustini kod nas malo gradi, par zgrada i to je to. nama je potrebno plansko prosirivanje grada, citava naselja da bi pokrili trenutnu potraznju i ponudili za prosjecnog stanovnika prihvatljivu cijenu kvadrata.
Post Reply