Mala i srednja preduzeća u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Da li mislite da su mala i srednja preduzeća šansa za razvoj BiH?

Da
14
82%
Ne, mislim da se trebamo fokusirati na velika preduzeća
3
18%
 
Total votes: 17

Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#1 Mala i srednja preduzeća u BiH

Post by Dezze »

Zna li neko u cijoj nadleznosti (kojeg nivoa vlasti) je sektor malog i srednjeg binzisa?

EU jako puno ulaze u taj sektor, a cak su mala i srednja preduzeca prepoznali kao generatore konkurentnosti evropske ekonomije, pa su ih zato oznacili kao strateski sektor u svojim razvojnim planovima.

Mene zanima, da li se neko u ovoj zemlji ozbiljnije ovim bavi? ima li kakav program podsticaja za ovaj sektor?

Hajde, da vidimo sta ostatak forumasa misli o ovome.....

Ja mislim da bi se cijelo ministarstvo trebalo tome posvetiti.......
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#2

Post by Dezze »

User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#3

Post by uozo »

Bogami, kakav se odnos ima prema poslu uopste, tesko da ima buducnosti za neka nas mala i srednja preduzeca. :roll: Iz skorasnjeg iskustva mogu samo da kazem da su, cast izuzecima naravno, glavne odlike neseg pristupa prema poslu neprofesionalnost, lijenost, bahatost, volja za prevarom, neodgovornost i gramizljivost. Tako da se desava da slovacka firma u kojoj radnik ima tri puta vecu platu nego onaj u bosanskoj dobija poslove na tenderu jer je, vjerovali ili ne duplo jeftinija nego bosanska firma. :shock: Za ne povjerovat´. Onda se poslije iscudjavamo kako nemamo posla dok strane firme dolaze i odradjuju poslove ovdje i zaradjuju lovinu. Ni ponudu nisu u stanju da naprave, mada im sto puta kazes kako treba da je naprave. :roll: Npr. ponudu od jedne firme koja se veoma trudi da dobije poso cekam vec dva mjeseca, a od njihvih konkurenata iz Francuske, Italije ili Madjarske ponude su u razmatranju vec mjesec dana. Tesko da se sa ovakvim mentalitetom, opet kazem cast izuzecima sa kojima se ponosim, moze bilo sta postici. :sad:
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#4

Post by Hendrix »

Ma kakva mala preduzeća , pa oni nemaju nikakve šanse protiv korumpirane države.Iz iskustva mog oca u prodaji znam kako je kad imaš malo preduzeće a nemaš milione da platiš nekoga da te "čuva".Inspekcija ti je svake sedmice na vratu , traže dlaku u jajetu , kazne lupaju u enormnim ciframa i na kraju te zatvore.
Kakvi podsticaji , nema tu ničega.Privatluk je vrlo zajeban kad si mali ili srednji čak nemoguć u mnogim branšama.Šverceri pred nosom robu prodaju a tebi inspektor drži predavanje o 5 maraka poreza.Da vidite kako država ekspresno naplaćuje pare a kad i htreba vratiti oduži godinama , kad ti lupi kaznu to je odmah da fino zatovriš i ubiješ se.
Otac mi je zatvorio firmu jer nema više živaca za ovoga , poslije 10000 papira koje je vadio i zahtjeva i ovoga i onoga plaćenih državi na kraju te ona sama zgazi ko mrava. :roll:
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#5

Post by _stoKA_ »

teorija desno - praksa lijevo :D istina, small and medium enetprises jesu firme koje povecavaju zivotni standard, al ko ima koristi od toga danas u bih.
drzavnim ekonomijama uopste, se ne bavi narod vec uzak i zatvoren krug ljudi, a mi ja mislim nemamo niti taj krug ljudi sto znaci da nema kome da bude ili ne bude od interesa. rastemo na divlje ko sumske jagode, a svi znamo razliku izmedju divljh i kultivisanih jagoda (slikovito receno)
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#6 Re: Mala i srednja preduzeća u BiH

Post by Dezze »

Marco-x wrote:
Dezze wrote:Zna li neko u cijoj nadleznosti (kojeg nivoa vlasti) je sektor malog i srednjeg binzisa?

EU jako puno ulaze u taj sektor, a cak su mala i srednja preduzeca prepoznali kao generatore konkurentnosti evropske ekonomije, pa su ih zato oznacili kao strateski sektor u svojim razvojnim planovima.

Mene zanima, da li se neko u ovoj zemlji ozbiljnije ovim bavi? ima li kakav program podsticaja za ovaj sektor?

Hajde, da vidimo sta ostatak forumasa misli o ovome.....

Ja mislim da bi se cijelo ministarstvo trebalo tome posvetiti.......
Definiraj, što su mala i srednja poduzeća? Što je glavna osnovica za razvrstavanje poduzeća po veličini - prihodi ili broj zaposlenih?

U perspektivi, možda i osnivanje državne nekomercijalne Banke, kao izvor za vanjska financijska zaduženja za projekte od državnog interesa. Recimo visina kamate max. do iznosa EURIBOR-a ili LIBOR-a.
Definicija malih i srednjih preduzeca se upravo svodi na to sto si rekao: broj zaposlenih, ostvareni prihod....mada se obicno uzima broj zaposlenih...zavisi kako ko na to gleda.

Sto se tice drzavne nekomercijalne banke - dobra ideja, ali mislim da to kod nas nije opcija (nazalost), jer tu treba biti zaista razvojno orijentisan-a nasi politicari to nisu.... Mada, ima takva banka u FBiH....ne znam kako se tacno zove....
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#7

Post by Hendrix »

Marco-x wrote:
Hendrix wrote:Ma kakva mala preduzeća , pa oni nemaju nikakve šanse protiv korumpirane države.Iz iskustva mog oca u prodaji znam kako je kad imaš malo preduzeće a nemaš milione da platiš nekoga da te "čuva".Inspekcija ti je svake sedmice na vratu , traže dlaku u jajetu , kazne lupaju u enormnim ciframa i na kraju te zatvore.
Kakvi podsticaji , nema tu ničega.Privatluk je vrlo zajeban kad si mali ili srednji čak nemoguć u mnogim branšama.Šverceri pred nosom robu prodaju a tebi inspektor drži predavanje o 5 maraka poreza.Da vidite kako država ekspresno naplaćuje pare a kad i htreba vratiti oduži godinama , kad ti lupi kaznu to je odmah da fino zatovriš i ubiješ se.
Otac mi je zatvorio firmu jer nema više živaca za ovoga , poslije 10000 papira koje je vadio i zahtjeva i ovoga i onoga plaćenih državi na kraju te ona sama zgazi ko mrava. :roll:
Slažem se sa citiranim. ali to je problem cijele države.
Šta ćemo sjediti i gledati znajući da je funkcionalnost države u q...., da je korumpirana, neučinkovita, inertna...
Ili ipak ići prema nekim rješenjima, koja bi barem malo mogla poboljšati situaciju. Svako, pa i najmanje poboljšanje poslovnog okružja je ogroman uspjeh u ovakvoj situaciji.
Pa ne kontam kako ti misliš to mijenjati.Daj mi jedno riješenje koje ne ovisi o glavonjama u vlasti?
Obični privatnici ne mogu ništa učiniti osim da zatvore firmu.Moj otac je dobio kazni koliko hoćeš i neke od njih je dobio da mu država mora vratiti na vrhovnom sudu.Šta misliš koliko je para dobio nazad?Žalio se i obdusmenima koji su samo "preporučili" državi da vrati pare , jedan sud odluči da vrate oni prebace na drugi i tako redom do vrhovnog suda.Sada naravno opet sve stoji , pa onda hoće da vrate ali bez kamata.Pa gdje to ima? Država ti računa zatezne kamate za svaki dan kašnjena pa makar bila i 5 KM oni će zaračunat pa ne plati , ali zato kad oni vraćaju nakon 10 godina onda nema kamata.
Mogu vam ja čitav dan nabrajati samo stvari koje sam lično vidio u očevoj firmi šta su mu radili a mogu mislit koliko toga još ima.
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#8

Post by _stoKA_ »

covjek prica iz iskustva, stash. mi imamo problema u samim temeljima osnivanja ove prcvarnice od drzave i tako ce nam biti dok nas bude bilo na mapi.

kad vidim ovdje gdje sam kako ljudi imaj respekt prema himnoj, zastavi, drzavnom dobru, bude mi krivo. pokrasti drzavu u turskoj je isto sto i izdajnik u ratu. kad bi neko posaro stolicu u tramvaju pa svi bi skocili da ga biju...

a u nas... deset mangupa ode na kraj tramvaja i klackaju se sa onima na drugom kraju... zastavu, pa kako da je volim kad nije moja... himnu, a mi to imamo? pokrasti drzavu? - pozeljno pa ionako je svi razvlace...

kakva pitanja malih i srednjh preduzeca, mi moramo poraditi na elementarnim stvarima. :sad:
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#9

Post by Dezze »

Upravo si stoko, hajmo mi sjesti i plakati i ne pricati (dakle, ne pripremati se) ni o cemu sto nema veze sa reformom ustava.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#10

Post by nineac »

Hendrix wrote:
Marco-x wrote:
Hendrix wrote:Ma kakva mala preduzeća , pa oni nemaju nikakve šanse protiv korumpirane države.Iz iskustva mog oca u prodaji znam kako je kad imaš malo preduzeće a nemaš milione da platiš nekoga da te "čuva".Inspekcija ti je svake sedmice na vratu , traže dlaku u jajetu , kazne lupaju u enormnim ciframa i na kraju te zatvore.
Kakvi podsticaji , nema tu ničega.Privatluk je vrlo zajeban kad si mali ili srednji čak nemoguć u mnogim branšama.Šverceri pred nosom robu prodaju a tebi inspektor drži predavanje o 5 maraka poreza.Da vidite kako država ekspresno naplaćuje pare a kad i htreba vratiti oduži godinama , kad ti lupi kaznu to je odmah da fino zatovriš i ubiješ se.
Otac mi je zatvorio firmu jer nema više živaca za ovoga , poslije 10000 papira koje je vadio i zahtjeva i ovoga i onoga plaćenih državi na kraju te ona sama zgazi ko mrava. :roll:
Slažem se sa citiranim. ali to je problem cijele države.
Šta ćemo sjediti i gledati znajući da je funkcionalnost države u q...., da je korumpirana, neučinkovita, inertna...
Ili ipak ići prema nekim rješenjima, koja bi barem malo mogla poboljšati situaciju. Svako, pa i najmanje poboljšanje poslovnog okružja je ogroman uspjeh u ovakvoj situaciji.
Pa ne kontam kako ti misliš to mijenjati.Daj mi jedno riješenje koje ne ovisi o glavonjama u vlasti?
Obični privatnici ne mogu ništa učiniti osim da zatvore firmu.Moj otac je dobio kazni koliko hoćeš i neke od njih je dobio da mu država mora vratiti na vrhovnom sudu.Šta misliš koliko je para dobio nazad?Žalio se i obdusmenima koji su samo "preporučili" državi da vrati pare , jedan sud odluči da vrate oni prebace na drugi i tako redom do vrhovnog suda.Sada naravno opet sve stoji , pa onda hoće da vrate ali bez kamata.Pa gdje to ima? Država ti računa zatezne kamate za svaki dan kašnjena pa makar bila i 5 KM oni će zaračunat pa ne plati , ali zato kad oni vraćaju nakon 10 godina onda nema kamata.
Mogu vam ja čitav dan nabrajati samo stvari koje sam lično vidio u očevoj firmi šta su mu radili a mogu mislit koliko toga još ima.
Vracamo se opet onome sto je "stoka" rekao, a to su elementarne stvari.
Mi bosanci nemamo politicke odgovornosti. Ja razumijem da smo mlada nacija, koja je okusila demokartiju tek 1991 godine, pa rat, ali bosna vise nema nikakvog izovora za stanje kakvo vlada. Prvenstveno bosanci i hercegovci. Zadnji izbori su pokazali da je ljudima koji zive u BiH dobro! Da nije, nebi birali ljude koji svoju politiku baziraju na nacionalnoj mrznji i radikalizmu, ljude bez ikakvog ekonomskog plana. Sta je to u BiH pokrenuto na ekonomskom planu od izbora? Samo su ko fol 8km auto-puta nastavili pravit, i to ce kao biti uspjeh. Premijer nam je "doktor" iz saobracajne struke, a drzava nam nema kontrolu nad svojim nebom. Prakticno jedini pravi civilni aerodrom nema mogucnost prilaza za CATIII proceduru, pa nam je zatvoren skoro cjele zime. Ja vise necu da uopce letim iz sarajeva. Iskreno, kada drzavi nije u interesu da zaradi pare i osposobi aerodrom, sto bi ja rizikovao svoj posao ovdje zato sto je magla u sarajevu. Nego fino preko Zagreba, pa njima pare ostavit, kad ljudi znaju.
To je primjer samo jednog problema. Svaka oblast u drzavi ima istih problema, a koji se svode na ODGOVORNOST. Vjerovatno niko nije imao priliku vidjeti web stranicu tuzilastva ZE-DO kantona. Pa to je smijesno, kao da je dijete od 6 godina pravilo web stranicu.
E sad, nas problem je sto smo mi izolovani, sto mladje generacije realno nemaju zive veze gdje zive, te nisu ni zainteresovane da im bude bolje.
Ja se necu vratiti dole jer necu da se odreknem privilegija koje mi pruza uredjena drzava. Nemislim na pare, nego na to da svako odgovara za svoje postupke. ja kada svake godine odradim obracun takse uvijek dobijem nazad nesto para, i uvijek drzava posalje u isto vrijeme cek! Niko se nezajebava sa ljudima, jer drzavni aparat postoji radi ljudi, sto nasi politicari a i glasaci nikako da shvate. Ako taj aparat nefunkcionise, hajmo ga brate mijenjat, ili mjenjajmo ljude na vlasti. Ne, kod nas jedni te isti ljudi 17 godina krcme drzavu, te okrivljuju "glupe" strance za sve.
Najgora bosanska uzrecica koja postoji je "glupi stranci." Pa eto, hajmo analizirati kako zive ti "glupi stranci" a kako mi?
Danas ljudi ne samo u zapadnoj evropi, nego i u drzavama istocnog bloka razmisljaju jeli isplatnije vozati diesel ili hibrid, dok mi jos nemamo kako treba aerodrom.
Stoga ta prica o malim i srednjim preduzecima nemoze piti vode, jer da bi ta preduzeca opstala treba da postoji neko ko ce kupiti proizvode od njih. Znaci mora postojati neka korporacija, ili ti po komunisticki "gigant" koji ce poslovati globalno. Ali ako je potrebno 100 dana, test urina i sl da bi se registrovala firma, onda sretno bosno, ali ima mjesta na ovoj planeti gdje se sve to obavi za par sati.
Znaci, kada prosjecan bosanski glasac skonta, da je do njega onog jutra kada ode glasati, hocel imati penziju od 150 ili 400km, hocel vozati po makadamu ili ce voati po asfaltu, hocel neko ko leti cesto i dalje dozivljavati frustracije na sarajevskom aerodromu zimi, e onda mozemo reci da imamo drzavu. Sve do tad, mala i srednja preduzeca su samo sredstvo da se moze srati ljudima preko TV-a, jer i ovo privatnih malih i srednjih preduzeca sto posluje, funkcionise zbog konjskih zivaca njihovih vlasnika a nerjetko i zbog toga sto je to paravan drugim nekim "aktivnostima."
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#11

Post by _stoKA_ »

htjedoh napisati kako bosni treba lider po definiciji i jasna vizijia onog gdje se zeli vidjeti za zivota tog lidera, pa se sjetih da bosni trebaju ljudi koji je vole i postuju i koji zele uciniti nesto za nju. sjetih se da preko %50 njenog stanovnistva bi radije bilo autonomno ili povezano s nekim od susjeda...

stvarno grijesimo od samog starta. kad smo vec pucali i bili spremni na sve trebali su nas brate pustit da zavrsimo jednom tu farsu pa da na kraju vidimo cija je ovo avlija! pa ovo vise nema smisla, gle fino mi mladji i pricamo o nekakvim SME i ekonomskim pravcima i na kraju sve se svede na mlacenje praze slame jer nemamo jos ni temelja da primjenimo ono o cemu nas uce po skolama.
ne zelim biti prozivan, ovo je samo moje misljenje, al bosni nema naprijed bez jos jednog okrsaja... jes da cemo jos 20 unatrag, ali bolje i krenut 20 godina kasnije ali punom parom nego ko danas 15 godina tapkati u mjestu.
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#12

Post by AA CA »

_stoKA_ wrote:teorija desno - praksa lijevo :D istina, small and medium enetprises jesu firme koje povecavaju zivotni standard, al ko ima koristi od toga danas u bih.
drzavnim ekonomijama uopste, se ne bavi narod vec uzak i zatvoren krug ljudi, a mi ja mislim nemamo niti taj krug ljudi sto znaci da nema kome da bude ili ne bude od interesa. rastemo na divlje ko sumske jagode, a svi znamo razliku izmedju divljh i kultivisanih jagoda (slikovito receno)
Upravo tako mala i srednja preduzeca donose "korist" pojedincu (vlasniku)ali ne i drustvu u cjelini.

U bosanskim uslovma takva preduzeca su anemicna jer se ne radi o razvojnim ili proizvodnim preduzecima. Oni se bave trgovinom i uvozom, dok za izvoz doslovno nemaju snage (znanje, novac, kvalitetan proizvod)

Mislim da mala i srednja preduzeca mogu biti dobar servis velikim preduzecima, a kako je Bosna velika preduzeca svela na 1KM (unistila ih) onda su mala preduzeca sama sebi cilj. Pod terminom servis podrazumjevam male pogone koji ce dopunjavati proizvodni asortiman velikih preduzeca. Npr Bosnalijeku treba 200 čepova mjesečno, Pivari 350 čepova ... da ne bi svako od njih otvarao poseban pogon za tako male serije najbolje rješenje je malo preduzece koje ce dijelom raditi za njih a dijelom za svoje potrebe.

Naravno da EU ulaze u taj sektor. Ljudi vec imaju jake velike kompanije i ovi mali im povremeno trebaju za poslove manjeg obima i na krace vrijeme. Osim toga mali su mali pa kad zasmetaju velikim brzo ce biti zgazeni. Veliki ne vole konkurenciju....

Prakticno mala i srednja preduzeca su lokalnog karaktera, bas su dobra za jedne carsije, vec susjedna carsija nije nikad cula za njih, a izvoza ni na mapi. Ne kazem da takva preduzeca ne trebaju, ali mislim da se u Svijet ne moze iskljucivo tako. Eto cuvene carsijske cevabdzinice Hodzic ili Zeljo - imaju li negdje lanac hotela i restorana kao McDonalds ili Hilton ili za njih zna samo Sarajevska carsija i ni makac dalje...

Na kraju - bas bih voljela da mi navedes primjer zemlje koja ima zavidne ekonomske pokazatelje i privredu baziranu iskljucivo na malim i srednjim preduzecima.
RPM
Posts: 1047
Joined: 11/01/2004 00:00

#13

Post by RPM »

Svaka profitabilna firma koja ulaze u kvalitetne ljude i njihov razvoj je sansa za BH. Velike firme takodje oko sebe ukljucuju velik broj manjih i srednjih preduzeca.

Kako danas stvari stoje, firme se uglavnom bore dobiti poslove za Vladu gdje se, nerijetko, u jaranskim talovima jos masnim od janjetine, ne trazi neki ucinak i rezultat. Posljedica je ta da firme i ne trebaju kvalitetnije ljude, postaju nekonkurentne i na kraju propadaju, tj vijek trajanja je koliko i jarana politicara.

Veca sansa za razvoj BH kroz mala i srednja preduzeca postoji ako ista rade za strano trziste i time unose svjez kapital u BH, imaju kvalitetne ljude i konstantno se bore za poslove.
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#14

Post by Dezze »

AA CA wrote:
_stoKA_ wrote:teorija desno - praksa lijevo :D istina, small and medium enetprises jesu firme koje povecavaju zivotni standard, al ko ima koristi od toga danas u bih.
drzavnim ekonomijama uopste, se ne bavi narod vec uzak i zatvoren krug ljudi, a mi ja mislim nemamo niti taj krug ljudi sto znaci da nema kome da bude ili ne bude od interesa. rastemo na divlje ko sumske jagode, a svi znamo razliku izmedju divljh i kultivisanih jagoda (slikovito receno)
AA CA wrote:Upravo tako mala i srednja preduzeca donose "korist" pojedincu (vlasniku)ali ne i drustvu u cjelini.
Visestruka je korist. Direktno od malog biznisa samo vlasnik ima korist. Indirektno, i drustvo ima od toga korist (porezi i ostali prihodi, novac koji vlansik zaradi trosi u toj zemlji sto utice na rast potrosnje, otvaraju se nova radna mjesta.....). A i kad propadne ovakva kompanija, nije frka, jer se zatvori pet-deset radnih mjesta. Za razliku od velikih kompanija, gdje odmah ostane 1.000 ljudi bez posla.

AA CA wrote:Na kraju - bas bih voljela da mi navedes primjer zemlje koja ima zavidne ekonomske pokazatelje i privredu baziranu iskljucivo na malim i srednjim preduzecima.
Evo podaci o znacaju malih i srednjih preduzeca:

U 2000. godini 99,8% kompanija u EU su bila MSP (cca 18 miliona). Ona su zaposljavala 70% radne snage i generirala oko 56% ukupnog prometa.

Izvor: Azra Hadziahmetovic, Ekonomija Evrope, 2005., str. 189.
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#15

Post by AA CA »

Dezze wrote:
AA CA wrote:Na kraju - bas bih voljela da mi navedes primjer zemlje koja ima zavidne ekonomske pokazatelje i privredu baziranu iskljucivo na malim i srednjim preduzecima.
Evo podaci o znacaju malih i srednjih preduzeca:

U 2000. godini 99,8% kompanija u EU su bila MSP (cca 18 miliona). Ona su zaposljavala 70% radne snage i generirala oko 56% ukupnog prometa.

Izvor: Azra Hadziahmetovic, Ekonomija Evrope, 2005., str. 189.
Dezze,

Nismo se razumjeli nisam te pitala za Azrine procente iz 2000-te godine, nego koja je to zemlja koja uspjesno funkcionise a cija je privreda bazirana iskljucivo na malim i srednjim preduzecima.

EU je veoma sirok pojam i nemoj mi reci da oni cak ni 2000 nisu imali nijednog giganta ili preduzece sa manje od 50 do 100 zaposlenih.

Azra je inace neko koga ja sa razlogom ne cijenim jer je u moje vrijeme bila asistent na Ekonomiji i nije znala sastaviti postenu recenicu. A ti se probaj sjetiti price o "Alpskom mlijeku" pa vidi ko je pomenuta hanuma. :shock:
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#16

Post by AA CA »

Dezze wrote:
Evo podaci o znacaju malih i srednjih preduzeca:

U 2000. godini 99,8% kompanija u EU su bila MSP (cca 18 miliona). Ona su zaposljavala 70% radne snage i generirala oko 56% ukupnog prometa.

Izvor: Azra Hadziahmetovic, Ekonomija Evrope, 2005., str. 189.
Uzmimo da su navedeni procenti tacni, probaj ih procitati jer ti oni jasno kazu da 0,2% velikih preduzeca zaposljava 30% radne snage i generira 44% ukupnog prometa.

A ja bih jos skromno dodala da takve "velike" firme imaju "pluca" odnosno snagu potrebnu za izvoz koji ovdje ocajno nedostaje.

I jos bih napomenula da promet i prihod nisu isto.
Promet ne znaci da je neko toliko "dobar" odnosno da je toliko zaradio.
Ja mogu imati promet 1.000.000 i da poslovanje zavrsim sa znacajnim gubitkom od npr 200.000, jer sam ostvarila 1.000.000 prihoda a naspram toga 1.200.000. rashoda.

Uci jos i jos.... Leprsas... I ne slusaj previse Azru ona je malkice ekonomista malkice politicar. A ovo drugo je posebna sorta - prvo ja u "padze" pa za narod sta bude...

Bosna ne smije zivjeti iskljucivo od malih i srednjih preduzeca, jer ce je pojesti okruzenje. Ona mora imati onih Evropskih 0,2% velikih preduzeca da je povuku iz blata...
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#17

Post by Dezze »

AA CA wrote:
Dezze wrote:
AA CA wrote:Na kraju - bas bih voljela da mi navedes primjer zemlje koja ima zavidne ekonomske pokazatelje i privredu baziranu iskljucivo na malim i srednjim preduzecima.
Evo podaci o znacaju malih i srednjih preduzeca:

U 2000. godini 99,8% kompanija u EU su bila MSP (cca 18 miliona). Ona su zaposljavala 70% radne snage i generirala oko 56% ukupnog prometa.


Izvor: Azra Hadziahmetovic, Ekonomija Evrope, 2005., str. 189.

Dezze,

Nismo se razumjeli nisam te pitala za Azrine procente iz 2000-te godine, nego koja je to zemlja koja uspjesno funkcionise a cija je privreda bazirana iskljucivo na malim i srednjim preduzecima.


Ali ovo nisu Azrini procenti. Ovo su podaci EU (Eurostat pretpostavljam) koje je ona samo prenijela. Niko nije rekao da je privreda neke zemlje bazirana ISKLJUCIVO na maloj privredi, ili da bi to tako trebalo biti. Ali, ono sto ja jesam rekao, jeste da je EU donijela stratesku odluku da se okrene ka razvoju malih i srednjih preduzeca, jer smatra da ce tako stvoriti knowledge-driven ekonomiju, kako u svojim dokumentima navode. Ja sam pitao samo da li forumasi misle da to isto BiH treba uraditi. Ja mislim da treba.

Dakle, znanje su u EU prepoznali kao resurs, a smatraju da se taj resurs najbolje moze iskoristiti kroz mala i srendja preduzeca (pretpostavljam zato sto se ona usko specijaliziraju).
AA CA wrote:EU je veoma sirok pojam i nemoj mi reci da oni cak ni 2000 nisu imali nijednog giganta ili preduzece sa manje od 50 do 100 zaposlenih.
Ni to nisam ustvrdio. Ako pazljivo procitas podatke (procente) koje sam prenio, shvatices da 0,2% kompanija iz EU cine velike kompanije. Dakle, ako 99,8% kompanija spada u MSP, onda ostatak (0,2%) predstavljaju velike kompanije. Dakle, ima i velikih, ali su u manjini. Sada je situacija vjerujem drugacija, jer je doslo do prosirenja EU na 27 zemalja clanica ukupno. U 2000. ih je bilo 15.

Usput, EU je odavno ekonomski integrisana, tako da se moze komotno reci da je ekonomija EU kao ekonomija neke druge zemlje.
AA CA wrote:Azra je inace neko koga ja sa razlogom ne cijenim jer je u moje vrijeme bila asistent na Ekonomiji i nije znala sastaviti postenu recenicu. A ti se probaj sjetiti price o "Alpskom mlijeku" pa vidi ko je pomenuta hanuma. :shock:
Nemam namjeru da branim doticnu gospodju, ali mislim da tvoje negativno iskustvo sa Azrom nema veze sa podacima EU. Ne bih dalje o tome.
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#18

Post by Dezze »

AA CA wrote:
Dezze wrote:
Evo podaci o znacaju malih i srednjih preduzeca:

U 2000. godini 99,8% kompanija u EU su bila MSP (cca 18 miliona). Ona su zaposljavala 70% radne snage i generirala oko 56% ukupnog prometa.

Izvor: Azra Hadziahmetovic, Ekonomija Evrope, 2005., str. 189.
Uzmimo da su navedeni procenti tacni, probaj ih procitati jer ti oni jasno kazu da 0,2% velikih preduzeca zaposljava 30% radne snage i generira 44% ukupnog prometa.
Ne bih se slozio s tvojim tumacenjem ovih podataka. Dakle, predlazem da ih ti probas jos jednom procitati, bas zato sto nisu jasna koliko se cini. Dakle, prostom logikom si dosla do podatka da, ako MSP generisu 70% radnih mjesta, onda ostatak otpada na velika preduzeca (30%). (Laik bi mozda, ali samo mozda, upao u zamku kod ovih pokazatelja. Ti si upala a kao ekonomista ne bi trebala.). O cemu se radi? Pa radna mjesta ne stvaraju samo preduzeca (mala, srednja i velika) vec i administracija, neprofitni sektor i druga pravna lica koja nisu (!) profitna. Dakle, onih tvojih 30% radnih mjesta generisu sigurno velika preduzeca, ali i administracije tadasnjih 15 zemalja clanica, cjelokupan birokratski aparat EU (koji je glomazan), te mnogobrojne obrazovne, zdravstvene i ine institucije, neprofitne organizacije, itd. Znaci da samo jedan dio u okviru ovih 30% radnih mjesta generisu velika preduzeca.

Ista logika vazi i za ovih 44% prometa.
AA CA wrote:A ja bih jos skromno dodala da takve "velike" firme imaju "pluca" odnosno snagu potrebnu za izvoz koji ovdje ocajno nedostaje.
Slazem se sa ovom skromnom tvrdnjom. Ipak, treba pogledati i nedostatke velikih kompanija u BiH. A to je da, prije svega, imamo jako malo velikih preduzeca koja dobro posluju. A i ona koja to rade (kao, npr., Aluminij Mostar) izvoze sirovine ili u najbolju ruku poluproizvode. Hocu da kazem da je udio finalnih proizvoda u izvozu velikih kompanija (uglavnom onih koje se bave samo primarnom preradom resursa) poprilicno mali. Dodatan nedostatak velikih kompanija jeste to sto je potrebno jaaaako puno u njih uloziti da bi postali veliki, a takav rizik u ovakvoj zemlji ce tesko ko prihvatiti. Jednostavno nisu realne sanse da ce se u narednih, recimo, pet godina pojaviti neka velika kompanija koja bi znacajno uticala na rast stope ekonomskog rasta.
AA CA wrote:I jos bih napomenula da promet i prihod nisu isto.
Promet ne znaci da je neko toliko "dobar" odnosno da je toliko zaradio.
Ja mogu imati promet 1.000.000 i da poslovanje zavrsim sa znacajnim gubitkom od npr 200.000, jer sam ostvarila 1.000.000 prihoda a naspram toga 1.200.000. rashoda.
Hvala za napomenu. Mozda nekom bude potrebna. Meni nije jer vrlo dobro znam razliku izmedju prometa i prihoda.
AA CA wrote:Uci jos i jos.... Leprsas... I ne slusaj previse Azru ona je malkice ekonomista malkice politicar. A ovo drugo je posebna sorta - prvo ja u "padze" pa za narod sta bude...


Ucim, dok mi se cini da si ti s tim davno zavrsila (mozda se zato protivis knowledge-driven ekonomiji) a k tome i neke stvari zaboravila (da se i naizgled ocigledni statisticki rezultati trebaju pazljivo tumaciti...doduse, to ima veze i sa inteligencijom...). No, nista od ovo dvoje ne bi bilo strasno da se ne ponasas tako rasipnicki sa svojim neznanjem.

Iako mislim da je ovaj tvoj provokativni ton posljedica mog izvora podataka. Izgleda da ti je Azra bas na zulj stala kad napadas sve zivo sto s njom veze ima. Sto je tvoje pravo, naravno. A ja sam njenu knjigu kao izvor koristio jer sam, citavsi je, poceo razmisljati o situaciji u BiH po tom pitanju. A ako iznosim podatke, kao one statisticke, trebam navesti i odakle mi, da ljudi znaju da ne izmisljam.
AA CA wrote:Bosna ne smije zivjeti iskljucivo od malih i srednjih preduzeca, jer ce je pojesti okruzenje. Ona mora imati onih Evropskih 0,2% velikih preduzeca da je povuku iz blata...
Ne treba iskljucivo zivjeti od MSP. Slazem se. Ali koliko je zaista realno da ce se pojaviti nekoliko velikih kompanija u skoroj buducnosti?

Uostalom, ako je strateska opredjeljenost ove zemlje da postane dio EU, a Unija je vec sad odlucila da se fokusira na razvoj malih i srednjih preduzeca, znaci da to i nas ceka najkasnije kad postanemo dio ove zajednice. Zar nije bolje odmah s tim poceti? :roll:
Last edited by Dezze on 12/06/2007 00:02, edited 2 times in total.
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#19

Post by Dezze »

Marco-x wrote:
AA CA wrote:
Dezze wrote:
Evo podaci o znacaju malih i srednjih preduzeca:

U 2000. godini 99,8% kompanija u EU su bila MSP (cca 18 miliona). Ona su zaposljavala 70% radne snage i generirala oko 56% ukupnog prometa.

Izvor: Azra Hadziahmetovic, Ekonomija Evrope, 2005., str. 189.
Uzmimo da su navedeni procenti tacni, probaj ih procitati jer ti oni jasno kazu da 0,2% velikih preduzeca zaposljava 30% radne snage i generira 44% ukupnog prometa.

A ja bih jos skromno dodala da takve "velike" firme imaju "pluca" odnosno snagu potrebnu za izvoz koji ovdje ocajno nedostaje.

I jos bih napomenula da promet i prihod nisu isto.
Promet ne znaci da je neko toliko "dobar" odnosno da je toliko zaradio.
Ja mogu imati promet 1.000.000 i da poslovanje zavrsim sa znacajnim gubitkom od npr 200.000, jer sam ostvarila 1.000.000 prihoda a naspram toga 1.200.000. rashoda.

Uci jos i jos.... Leprsas... I ne slusaj previse Azru ona je malkice ekonomista malkice politicar. A ovo drugo je posebna sorta - prvo ja u "padze" pa za narod sta bude...

Bosna ne smije zivjeti iskljucivo od malih i srednjih preduzeca, jer ce je pojesti okruzenje. Ona mora imati onih Evropskih 0,2% velikih preduzeca da je povuku iz blata...
1. Prihod (po računovdstvenim standardima) i promet (po tajkunskom govoru :D ) su identični. Nemoj miješati prihode i dobit.
2. Mislim da tema i nije bila postavljena s namjerom isključivog baziranja gospodarstva BiH na mala i srednja poduzeća, ali postavljač teme ti vjerojatno može više reći o tome...

Mala i srednja poduzeća su fleksibilna, dinamična, sa mogućnošću brzog prilagođavanja tržištu. Oni su onaj dodatni "začin" gospodarstvu jedne zemlje.

Ne znam je li dobar ovaj trend okrupnjavanja kapitala. Sve se čini da će u svakoj branši vladati pet-šest velikih korporacija, a mala i srednja poduzeća će biti njihov servis i ovisit će od njih, što ih automatski stavlja u podređeni i nepovoljniji položaj. Sad, ja vjerujem da će se uvijek naći mjesta i za manje u nekoj branši, baš zbog inertnosti velikih sustava, pa će dinamičnije tvrtke opet uzimati jedan manji dio tržišnog kolača.

Znači u bankarstvu 5-6 velikih svjetskih banaka će držati možda preko 80% svjetskog financijskog tržišta, 5-6 osiguravateljskih kuća slično, 5-6 građevinskih korporacija, pa dalje u nafti, metalnoj industriji, drvopređivačkoj, energetici itd. itd.
Rekao bih da nas čeka jedna vrsta oligopola.
Korporacije su stvarno najveći (a u budućnosti možda isključivi) svjetski centri moći.
Marco je upravu. Temu sam pokrenuo zbog toga jer me zanima sta ostali misle o ovom sektoru privrede u BiH. A iznesene podatke nisam postavio kako bih ukazao na potrebu da se cijela bh privreda svede na mala i srednja preduzeca, vec da bih ukazao na znacaj malih i srednjih preduzeca.

@Marco
Nisam ni ja siguran koliko je dobro ukrupnjavanje kapitala. Zapravo, mislim da je to lose. Jer to znaci koncentraciju moci u malom broju centara.... Sjeti se samo azijske krize koja je nastala zato sto je nekoliko velikih investitora (krupni kapital) povuklo svoju imovinu.... Ma sve sto je radikalno po meni nije dobro.

:sad:
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#20

Post by AA CA »

Steta, nismo se razumjeli... :sad: ali nema veze....

Uostalom davno sam digla ruke od ovoga sto neki nazivaju ekonomijom... Ja i Bosna smo se po pitanju ekonomije definitivno posvadjale u momentu kad su velike firme bez "pardona" i bez bilo kakvog pokusaja da se vrate na ino-trziste, poceli prodavati za 1KM a na sva zvona poceli hvaliti MSP kao jedina, vazna, bitna i sama sebi dovoljna.... svih ovih godina efekti su vertikalno nanize.... :( :(

Marko-x, nisam pomjesala prihod po MSFI-u i dobit...procitaj ponovo taj dio... Govorim rjecnikom koji ce razumjeti i oni koji nisu ekonomisti po struci, jer mislim da se to njih itekako tice....

Ostaje cinjenica da mali hodaju po avliji i presipaju iz supleg u prazno, a veliki hodaju po svijetu i prave novac....
Sva mala i srednja preduzeca koja sam do sada vidjela su na nivou granapa - po principu uvezi i prodaj na lokalnom trzistu. Ne vidjeh ni razvoja ni izvoza. Zato sam zestoki protivnik iskljucivo MSP.

No, dobro, sa srecom :zzzz:
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#21

Post by Dezze »

AA CA wrote:Steta, nismo se razumjeli... :sad: ali nema veze....

Uostalom davno sam digla ruke od ovoga sto neki nazivaju ekonomijom... Ja i Bosna smo se po pitanju ekonomije definitivno posvadjale u momentu kad su velike firme bez "pardona" i bez bilo kakvog pokusaja da se vrate na ino-trziste, poceli prodavati za 1KM a na sva zvona poceli hvaliti MSP kao jedina, vazna, bitna i sama sebi dovoljna.... svih ovih godina efekti su vertikalno nanize.... :( :(
Eh, slazem se tu s tobom. Imali smo jaka velika preduzeca, imali.....proslo vrijeme. I nisu MSP kriva sto su ta velika preduzeca propala....kriv je rat zbog razaranja i postratna politika koja nije htjela spasiti sto se spasiti moglo.... ratnoprofiterska logika, jasno.... no, valja nama ovdje zivjeti i razmisljati sta dalje...da li opet graditi ogromne organizacije ili pruziti podrsku malim i srednjim preduzecima? Pa i ja bih volio da je Energoinvest jak kao sto je nekad bio..... ali opet kazem, realnost je drugacija. Nazalost. Zato mislim da trebamo iskoristiti sansu sa MSP. Kao sto Marco-x rece, ona su fleksibilnija, itd.
AA CA wrote:Sva mala i srednja preduzeca koja sam do sada vidjela su na nivou granapa - po principu uvezi i prodaj na lokalnom trzistu. Ne vidjeh ni razvoja ni izvoza. Zato sam zestoki protivnik iskljucivo MSP.

No, dobro, sa srecom :zzzz:
Nisu bas sva mala i srednja takva. Brojna postratna preduzeca su ustvari poceli kao MSP (i jos uvijek su cini mi se). Lijanovici su pocelo kao vrlo mali, Violeta, onda ima onaj jedan ciko u Hercegovini cija kompanija proizvodi svijece (radi za Ikeu), itd. PA brojni hercegovacki proizvodjaci vina....Ima ih, dakle. Samo ne treba sa negativnim stavom pristupiti svemu sto je novo.

A ima i onih koji ne odmaknu dalje od granapa, kako kazes. Za takve je, po meni, kljucna podrska drzave. E o tome isto treba diskutovati.
AA CA
Posts: 152
Joined: 23/12/2005 22:47
Location: ptica selica

#22

Post by AA CA »

Dezze wrote:
Ucim, dok mi se cini da si ti s tim davno zavrsila (mozda se zato protivis knowledge-driven ekonomiji) a k tome i neke stvari zaboravila (da se i naizgled ocigledni statisticki rezultati trebaju pazljivo tumaciti...doduse, to ima veze i sa inteligencijom...). No, nista od ovo dvoje ne bi bilo strasno da se ne ponasas tako rasipnicki sa svojim neznanjem.

Iako mislim da je ovaj tvoj provokativni ton posljedica mog izvora podataka. Izgleda da ti je Azra bas na zulj stala kad napadas sve zivo sto s njom veze ima. Sto je tvoje pravo, naravno. A ja sam njenu knjigu kao izvor koristio jer sam, citavsi je, poceo razmisljati o situaciji u BiH po tom pitanju. A ako iznosim podatke, kao one statisticke, trebam navesti i odakle mi, da ljudi znaju da ne izmisljam.
Uci, uci tako i treba.

I pogledaj jos jednom boldirano pa reci ko je bio plitak i nedorecen?
Cini mi se da si ti u prvom momentu naveo statisticke podatke onako kako tebi odgovara, odnosno tako da idu u prilog tvrdnji da su MSP idealno i jedino rijesenje za ovdasnju ekonomiju i da nam veliki nikako ne trebaju. Pa si nakon mog posta poceo dalje da sabiras i oduzimas procente, kao da to nije bila prvobitna namjera. Mudro, priznajem....
Drugi put analiziraj problem iz vise uglova, nista nije jednostavno i jednostrano.

Ja sa Azrom nisam i nemam problem. Ja i ona smo se srele na ispitu, ja polozila a ona jos dugo ostala asistent na fax-u.

Azra je u ovoj prici za tebe izvor podataka, a za mene simbol onih koji su domacu proizvodnju u par navrata strmeknuli i dali prednost uvozu iz licnog interesa. Tako da sa "Azrom" problem ima Bosna a ne ja. Izvini ja se takvima ne mogu diviti, a ti kako hoces, tvoje pravo.
User avatar
Zavatoni
Posts: 1641
Joined: 06/07/2005 07:44
Location: Sarajevo

#23

Post by Zavatoni »

Nisam ekonomista, ali moram uzeti za pravo da dam doprinos ovoj diskusiji.

MSP moraju postajati i mogu predstavljati pozitivnu stvar za BH ekonomiju (naročito recimo u ICT sektoru). Ulogu pokretača velikog privrednog razvoja ili neke vrste ekonomskog buma nikada neće preuzeti i ostat će u nivou pružanja dodatnih usluga.

Veći rast privrednog razvoja u BiH može se desiti samo ako drzavne / entitetske institucije pokrenu velike projekte u elektroenergetskoj i cestovno - infrastrukturalnoj oblasti, gdje bi se kapaciteti većih kompanija (a uz njih i tih MSP) mogli angažirati na realizaciji.
_stoKA_
Posts: 174
Joined: 30/04/2007 12:54

#24

Post by _stoKA_ »

....od cijeg razvoja, ponavljam, neko na kome je sve to da pokrene, nema koristi...


pa nije ekonomija sergija za dzamiju pa da sve ide po ferpleju, globalni ratovi se zapocinju samo zbog interesa par ljudi, budimo posteni prema sebi i recimo: stisla nas je pacificka pesnica globalizacije i od danas smo samo majmuni koji igraju onako kako im se zasvira... i uradimo nesto po tom pitanju - placimo u horu!
Dezze
Posts: 1286
Joined: 16/06/2005 19:59

#25

Post by Dezze »

AA CA wrote:
Dezze wrote:
Ucim, dok mi se cini da si ti s tim davno zavrsila (mozda se zato protivis knowledge-driven ekonomiji) a k tome i neke stvari zaboravila (da se i naizgled ocigledni statisticki rezultati trebaju pazljivo tumaciti...doduse, to ima veze i sa inteligencijom...). No, nista od ovo dvoje ne bi bilo strasno da se ne ponasas tako rasipnicki sa svojim neznanjem.

Iako mislim da je ovaj tvoj provokativni ton posljedica mog izvora podataka. Izgleda da ti je Azra bas na zulj stala kad napadas sve zivo sto s njom veze ima. Sto je tvoje pravo, naravno. A ja sam njenu knjigu kao izvor koristio jer sam, citavsi je, poceo razmisljati o situaciji u BiH po tom pitanju. A ako iznosim podatke, kao one statisticke, trebam navesti i odakle mi, da ljudi znaju da ne izmisljam.
AA CA wrote:Uci, uci tako i treba.

I pogledaj jos jednom boldirano pa reci ko je bio plitak i nedorecen?
Plitak je onaj ko ne razumije ton mog odgovora (boldiranog) tebi.... ;)
AA CA wrote:Cini mi se da si ti u prvom momentu naveo statisticke podatke onako kako tebi odgovara, odnosno tako da idu u prilog tvrdnji da su MSP idealno i jedino rijesenje za ovdasnju ekonomiju i da nam veliki nikako ne trebaju.
Prvo, logicno je navodim ove podatke jer su me oni i podtsakli da pokrenem ovu temu.... Zaista ne znam sta je tu problem?! :?

Drugo, Nisam nigdje rekao da su MSP "jedino i idealno" rjesenje za BiH. Niti sam ustvrdio da nam veliki ne trebaju. Procitaj ponovo sta sam o tim velikim rekao...
AA CA wrote:Pa si nakon mog posta poceo dalje da sabiras i oduzimas procente, kao da to nije bila prvobitna namjera. Mudro, priznajem....
Drugi put analiziraj problem iz vise uglova, nista nije jednostavno i jednostrano.
Moje tumacenje statistickih pokazatelja, za razliku od tvog, je bilo upravo iz vise uglova.
AA CA wrote:Ja sa Azrom nisam i nemam problem. Ja i ona smo se srele na ispitu, ja polozila a ona jos dugo ostala asistent na fax-u.
Bas mi je milo....
AA CA wrote:Azra je u ovoj prici za tebe izvor podataka,
Upravo to, iskljucivo izvor podataka. Zato nije potrebna insinuacija da joj se divim:
AA CA wrote:Izvini ja se takvima ne mogu diviti, a ti kako hoces, tvoje pravo.
I ono sto sam ti gore preporucio (da pazljivije citas statisticke pokazatelje) prosirio bih za slijedece: pazljivije citaj i postove. 8-)
Post Reply