Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#7076 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by TouringBiker »

Mehemed wrote: 17/09/2020 11:00 Nema veze je li debitna ili kredita, bitno je da je VISA ili Mastercard. Maestro prije nije mogla, ne znam da li sada može i ne znam šta je sa American Express karticama.
ja imam spojene i obje Diners, i obicnu i Plus. Plus koristim kad nesto skuplje placam pa hocu da mi se razgodi na rate
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7077 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

zLatk0 wrote: 27/09/2020 00:38 Kako si došao do ovog "čačkatora", da ne gubim vrijeme na ostale, isto mi se desilo sa prijemom uplate? Hvala
jedva drug. ides na dnu na HELP, pa tu čačkaj sa onim njihovim beskorisnim "auto asistance", dok ne vidiš negdje "Contact Message center".
Onda te Message centar pita šta je problem. ukucaš bilo sta, npr : "can't get funds", onda ti on ponudi 5 beskorisnih odgovora, ali sad dole imaš opciju send message to agent , E TU ga uhvatiš za uši, i pošalješ pitanje, onda ti se poslije 24 sata javi neka baba, sa nekim standarnim odgovorom, koji nema veze sa tvojim pitanjem... sad dolazi ključni tren: OSTANI MIRAN... napišeš, dear baba, thank you, BUT my question was...., I had never anyissues, can you check again. i ako budes lucky, javi ce ti se drugi tip za 24 sata sa rješenjem, ako naletiš na pravu osoubu... Nemoj pisati eseje, sve objasni u 2-3 rečenice.

Sve druge metode ne rade. ni telefon, ni email, nema ništa.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
User avatar
Leverage
Posts: 9513
Joined: 27/05/2018 16:32

#7078 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Leverage »

:lol:

Sabaheta, Dragan i baba na aparatima.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7079 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

Leverage wrote: 27/09/2020 12:57 :lol:

Sabaheta, Dragan i baba na aparatima.
:lol:
baba, baba.... nije baba, u programu ste
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
User avatar
farenhajt983
Posts: 246
Joined: 30/05/2019 11:02

#7080 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by farenhajt983 »

MrShadow wrote: 26/09/2020 16:13 nije problem u porezu jer ja sam ga platio u fening a uzeo sam preko 100k na freelancingu prosle godine na projektima i drzava fino profitira od mene, ali sada smisljaju nova pravila, tipa ovo da dostavis listu klijenata.
Sada kada sam im dostavio to, zale se da nije ispravno raditi na takav nacin vec da moram imati firmu registrovanu.

Dakle radim posteno
Platim porez
Dostavim dokaze za sve to da sam platio
Dostavim listu klijenata

I onda me opterecuju jos da moram imati firmu.

Ne zelim imati firmu jer imam vec radni odnos i stalno zaposlenje gdje me prilicno dobro placaju i ne zelim to da odbacujem i idem u minus.
Bas je drzava te tjera da trazis nacine da zaobidjes sistem
treba ih pitati, je li ispravno da ljudi odrade jednu smjenu, pa kasnije ili tokom vikenda rade druge poslove i pare na ruke. Ili npr. preprodaje na pijaci vise auta a kasnije pravom vlasniku da nesto sitno
Jos im mi platimo porez, a ovamo sta su dobili?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7081 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

MrShadow wrote: 26/09/2020 16:13 nije problem u porezu jer ja sam ga platio u fening a uzeo sam preko 100k na freelancingu prosle godine na projektima i drzava fino profitira od mene, ali sada smisljaju nova pravila, tipa ovo da dostavis listu klijenata.
Sada kada sam im dostavio to, zale se da nije ispravno raditi na takav nacin vec da moram imati firmu registrovanu.

Dakle radim posteno
Platim porez
Dostavim dokaze za sve to da sam platio
Dostavim listu klijenata

I onda me opterecuju jos da moram imati firmu.

Ne zelim imati firmu jer imam vec radni odnos i stalno zaposlenje gdje me prilicno dobro placaju i ne zelim to da odbacujem i idem u minus.
Bas je drzava te tjera da trazis nacine da zaobidjes sistem
zato što im je pegla to pratiti, čak i ako sve plaćaš... sami su priznali da je zakon o honorarnom radu nakaradan i destimulirajući, da te natjeraju da otvoriš firmu. jer, valjda, to ime je lakše pratit.

Eh sad pitanje za tebe: ako si već odlučio da im plaćaš porez , što ne otvoriš stvarno firmu. Najbolje samostalnu djelatnost (konsultacije) ili dopunsku djelatnost. Možeš otvoriti i na tuđe ime, kao konsultacije. Plaćaš bookija (knjigovođu) 200-300 mjesečno, utališ se za office utroje, to ti je 200 KM. Možeš firmu otvoriti u svojoj opštini, i zatvoriti kad hoćeš. I miran si.
To je moja logika, ako već imaš stalne prihode u godini i želiš plaćati taj izmišljeni porez, onda ti je firma dobra opcija.

Za sve ove nas druge, koji će radije i u zatvor, nego im i feninga dat, taj savjet ne vrijedi.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:18, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7082 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

MrShadow wrote: 23/09/2020 18:41 Toliko o profesionalnosti Raiffeisen banke, danas pokrenuta masovna zatvaranja racuna svima koji ne dostave podatke o svojim klijentima te dokaze o placenom porezu na Paypal uplate. Pored toga sto je upitna zakonitost ovakvog postupka, meni je nevjerovatan stepen neljubaznosti od strane banke.

Konkretno ja sam dostavio sve, dokaz o placenom porezu, Paypal izvod, potvrdu porezne uprave ali sam odbio dostaviti podatke o svojim klijentima i blokirali su mi racun.

Strašno.
Ako PayPal, kao najstrožiji auditor po pitanju sumnjivih transakcija nema problema sa tim transakcijama, ne znam šta RF hoće i zašto su im ti podaci relevantni.
Plus platio si poreskoj sve što su tražili od tebe.
Niđe veze. Ovo je baš za napustiti banku.
Otvori par računa i kartica u Intesa, BBI i NLB, sve poveži na paypal.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:17, edited 2 times in total.
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#7083 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by BadSanta »

Nikad ne povlacim novac manually, vec uvijek cekam automatski pocetkom mjeseca. Novac se prebacivao u erurima na racun u nasoj banci. Medjutim 1. 10 . mi paypal sam konvertuje eure u bam i uzima fee od 9 km prilikom automatskog povlacenja relativno male sume.

Sta uraditi i kako stvari vratiti na staro?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#7084 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by pinkman »

Leverage wrote: 26/09/2020 16:11 Najbolje da otvorite račune u drugim državama, u kojim su takve stvari regulisane i to je to. Istina, valja se provozat do druge države zbog toga ali jednom to završite i budete rahat.
Po Zakonu o deviznom poslovanju FBIH, rezidenti FBIH ne smiju imati racune u inostranstvu osim ako dobiju dozvolu. :D

Kao neko ko zna nekoliko osoba koje su radile ili rade u bankama kazem vam da dzaba spominjete advokate i tuzbe. Samo cete baciti novac na advokate i sudske troskove. Oni ce vas naravno prihvatiti za klijenta i onda vam reci da ste izgubili na prvom stepenu, ali postoji drugostepeni sud gdje se moze ponistiti ta presuda, pa i to ako ne bude uspjesno, onda ima apelacija na Ustavnom sudu, itd. A to sve kosta.

Postoji Zakon o sprecavanju pranja novca i finansiranja terorizma BIH, te Odluka Agencije za bankarstvo FBIH koja banke tjera da identifikuju rizicne transakcije. Evo ovdje je ta Odluka: https://www.fba.ba/images/banke_podzako ... 15_bos.pdf
Član 6.
Politikom o prihvatljivosti klijenta banke su dužne definirati faktore rizika na osnovu kojih utvrđuju prihvatljivost klijenta ...

...

država porijekla lica koje s klijentom obavlja transakcije, bez obzira na to gdje se ta država nalazi na listama iz tačke

...

država porijekla lica koje s klijentom obavlja transakcije, bez obzira na to gdje se ..

...
Znaci, banka ima obavezu da definise kriterije po kojima odlucuje da li ce nekoga prihvatiti za klijenta ili nece. A kad vam neko posalje novac putem PayPal to znaci da se ne zna drzava porijekla lica s kojim obavljate transakciju, ko je uopste u pitanju, itd.

Sto se tice poreza i sl., morate znati da cak i pravna lica imaju obavezu da salju svoje finansijske izvjestaje banci.

Ako fizicko lice radi sa vecim iznosima, normalno je da ce traziti od vas sto vise dokumenata kako vi procijenili vas rizik. Razmislite ko je rizicniji - osoba koja dostavi 'izvode' sa PayPal, poreznu prijavu, ugovore sa klijentima ili neko ko sve to krije? :D

A sto se tice PDV-a, u Hrvatskoj ovih dana je aktuelna prica gdje njihova Porezna uprava zeli da prijavite sva placanja digitalnih usluga prema stranim biznisima. Vise o tome ovdje: https://www.netokracija.com/porezna-ino ... obe-170810

Naime, PDV placa kupac i ako se nalazi u Hrvatskoj i placa online uslugu Netflixu u Irskoj npr. onda ce Netflix obracunati hrvatski PDV zato sto se smatra da je usluga izvrsena tamo gdje je primalac usluge. U ovom slucaju u Hrvatskoj.

Medjutim, cini se da njihova PU zeli da stranci fakturisuu bez PDV-a, a da onda primalac usluge izvrsi obracun.

Nedavno je bio clanak o digitalnom oporezivanju i PDV-u u BIH buduci da nam predstoji izmjena Zakona o PDV-u gdje ce se ove stvari dodatno regulisati.

Ukratko, moj savjet svima koji rade sa vecim iznosima i inostranstvom jeste da angazuju ozbiljnog poreznog konsultanta (ne advokata) kako bi bili sigurni da je sve ok. Ako su bas veliki iznosi onda je najbolje je to uciniti od firme iz tzv. big four. To su Deloitte, KPMG, PwC, E&Y. Ono sto je Google i Facebook u IT-u to su oni u porezima, reviziji. Ili mozda angazovati neku drugu vecu lokalnu racunovodstvenu agenciju koja bi vam napravila sve procjene.

Jedna od bitnih stvari u biznisu je upravljanje rizicima. Ako nesto pogrijesite i onda vam obracunaju zadnjih par godina sa zateznim kamatama mozete napraviti sebi problem sa biznisom.

Bolje se fokusirati na razvoj biznisa, svijet je veliko mjesto i veliki je broj potencijalnih klijenata nego na prevare sa porezima.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7085 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

ma daleko smo mi od tih velikih iznosa... barem ja
ja razumijem, ko ima stalnog klijenta u INO, i fine prihode, i razrađene šeme, i da pristane na taj fiktivni "freelancer porez" ili otvori firmu. Šta god. Da ga ne boli glava. podržavam 100%

ALI

ima nas mnogo, nezaposlenih, živimo od projekta do projekta.
Ima period 3 mjeseca nema ništa. Bilo je perioda 2 godine nikakvih INO primanja. Pa nekad bude neki fin jači projekat, pa malo kompnezira. Pa opet ništa.
I tako već 15 godina. Niko mi riječi nije rekao ni pitao za porez.NIKAD. Nije postojao izraz freelancer. A kamoli to dvoje da se sastavi.
I onda lafo 2018. eh, evo saćemo porez na dohodak. I to retroaktivno 3 godine- E od mene nećeš vala. Govorim ovim iz poreske i Šerifu i njegovom pomoćniku.
Radije ću jest travu i neću ni raditi , nego njima davat 14% nizašta. Nemam zdravsteno i penziono, nisam na birou... i da dam 14%, i opet da nemam ništa. Pa nisam pao sa kruške.

Mislim da je ovo razuman stav, jednog razumnog čoeka.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:17, edited 2 times in total.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#7086 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by vjesticanametli »

👍👌
A serifu 🖕 da se pocasti

Oni da znaju sta su projekti i freelance😂😂 znaju samo vikendom otic u vukojebinu iz koje su sljegli....projektno na vikend🤮
User avatar
TMovac
Posts: 1192
Joined: 07/03/2010 00:39

#7087 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by TMovac »

Poštovanje, imam artikal kolekcionarske vrijednosti. Artikal sam postavio u facebook grupu fanova artikla. Javio mi se potencijalni kupac iz inostranstva, koji želi kupiti artikal. Predložio je plaćanje paypalom. Gledao sam neke tutorijale kako se zaštititi od raznih prevara. Pa me zanima koliko mi je sigurno prodati artikal na taj način, bez da koristim neku selling platformu? Ono isključivo da kreiram Invoice na paypalu? U invoice-u naravno navedem osnovne podatke o artiklu ( dimenzije, tezinu, sliku artikla, kao i sve sto ide uz sami artikal ). Ono što me zanima, kolike su šanse da kupac dobije refund ukoliko ga zatraži od paypala, nakon par dana, mjesec, dva, nebitno. Ukoliko ja kao dokaz paypalu priložim Tracking broj pošiljke, kao i poštansku potvrdu da je narudžba poslata na adresu koju je kupac naznačio prilikom plaćanja invoice-a. Tj da li bi CASE sigurno tada bio presuđen u moju korist ili? Unaprijed hvala svima na pomoći.
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#7088 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

95% da bi case bio presuđen u njegovu korist, pa ti vidi da li ti se na 5% isplati rizikovati.
User avatar
TMovac
Posts: 1192
Joined: 07/03/2010 00:39

#7089 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by TMovac »

Mehemed wrote: 04/10/2020 14:03 95% da bi case bio presuđen u njegovu korist, pa ti vidi da li ti se na 5% isplati rizikovati.
Uredu, znaci iskljucivo da idem na prodaju putem Ebay-a? Koliko sam shvatio ebay uzima 10% fee od ukupne transakcije? Zelim prodati artikal za 750 dolara odnosno 650 eura plus troskovi dostave
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7090 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

TMovac wrote: 04/10/2020 13:29 Poštovanje, imam artikal kolekcionarske vrijednosti. Artikal sam postavio u facebook grupu fanova artikla. Javio mi se potencijalni kupac iz inostranstva, koji želi kupiti artikal. Predložio je plaćanje paypalom. Gledao sam neke tutorijale kako se zaštititi od raznih prevara. Pa me zanima koliko mi je sigurno prodati artikal na taj način, bez da koristim neku selling platformu? Ono isključivo da kreiram Invoice na paypalu? U invoice-u naravno navedem osnovne podatke o artiklu ( dimenzije, tezinu, sliku artikla, kao i sve sto ide uz sami artikal ). Ono što me zanima, kolike su šanse da kupac dobije refund ukoliko ga zatraži od paypala, nakon par dana, mjesec, dva, nebitno. Ukoliko ja kao dokaz paypalu priložim Tracking broj pošiljke, kao i poštansku potvrdu da je narudžba poslata na adresu koju je kupac naznačio prilikom plaćanja invoice-a. Tj da li bi CASE sigurno tada bio presuđen u moju korist ili? Unaprijed hvala svima na pomoći.
nipošto paypal. tamo je kupac uvijek u PRAVU.
Plus, tebi kad legne lova na paypal, biće ON HOLD (blokirana na 30 dana), ne možeš je podići.
A ako kupac bude prevarant ili đon obraz, može ti napraviti probleme.
Plus , paypal je trenutno u rasulu, nemaš nigdje naći živog čovjeka na telefon ili email.

Ti moraš odlučiti.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:16, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7091 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

TMovac wrote: 04/10/2020 14:14
Mehemed wrote: 04/10/2020 14:03 95% da bi case bio presuđen u njegovu korist, pa ti vidi da li ti se na 5% isplati rizikovati.
Uredu, znaci iskljucivo da idem na prodaju putem Ebay-a? Koliko sam shvatio ebay uzima 10% fee od ukupne transakcije? Zelim prodati artikal za 750 dolara odnosno 650 eura plus troskovi dostave
pa opet će sve ići preko paypala ? zar ne ?
Last edited by victom on 01/03/2021 02:16, edited 2 times in total.
MrRango
Posts: 166
Joined: 10/08/2012 11:47

#7092 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by MrRango »

BadSanta wrote: 03/10/2020 22:41 Nikad ne povlacim novac manually, vec uvijek cekam automatski pocetkom mjeseca. Novac se prebacivao u erurima na racun u nasoj banci. Medjutim 1. 10 . mi paypal sam konvertuje eure u bam i uzima fee od 9 km prilikom automatskog povlacenja relativno male sume.

Sta uraditi i kako stvari vratiti na staro?
Ista situacija ovo zadnje povlačenje novca, naplatili proviziju 9 KM, i to dva puta, imao sam € i $ valute.
Pratim odgovore, kako vratiti..
User avatar
BadSanta
Posts: 387
Joined: 30/11/2011 22:43
Location: Sarajevo

#7093 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by BadSanta »

MrRango wrote: 04/10/2020 23:25
Ista situacija ovo zadnje povlačenje novca, naplatili proviziju 9 KM, i to dva puta, imao sam € i $ valute.
Pratim odgovore, kako vratiti..
Meni jos niko nije iz customer supporta odgovorio :-) Samo se izvlače na covid, je li ovo iko uspio da riješi?
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#7094 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by TouringBiker »

victom wrote: 04/10/2020 21:04
TMovac wrote: 04/10/2020 13:29 Poštovanje, imam artikal kolekcionarske vrijednosti. Artikal sam postavio u facebook grupu fanova artikla. Javio mi se potencijalni kupac iz inostranstva, koji želi kupiti artikal. Predložio je plaćanje paypalom. Gledao sam neke tutorijale kako se zaštititi od raznih prevara. Pa me zanima koliko mi je sigurno prodati artikal na taj način, bez da koristim neku selling platformu? Ono isključivo da kreiram Invoice na paypalu? U invoice-u naravno navedem osnovne podatke o artiklu ( dimenzije, tezinu, sliku artikla, kao i sve sto ide uz sami artikal ). Ono što me zanima, kolike su šanse da kupac dobije refund ukoliko ga zatraži od paypala, nakon par dana, mjesec, dva, nebitno. Ukoliko ja kao dokaz paypalu priložim Tracking broj pošiljke, kao i poštansku potvrdu da je narudžba poslata na adresu koju je kupac naznačio prilikom plaćanja invoice-a. Tj da li bi CASE sigurno tada bio presuđen u moju korist ili? Unaprijed hvala svima na pomoći.
nipošto paypal. tamo je kupac uvijek u PRAVU.
Plus, tebi kad legne lova na paypal, biće ON HOLD (blokirana na 30 dana), ne možeš je podići.
A ako kupac bude prevarant ili đon obraz, može ti napraviti probleme.
Plus , paypal je trenutno u rasulu, nemaš nigdje naći živog čovjeka na telefon ili email.

Ti moraš odlučiti.
Ja da mi vise ne bi drzali pare ON HOLD, morao sam dosta stvari prodati preko eBay i dobiti pozitivne feedback-e, dok me nisu poceli smatrati verifikovanim prodavcem i sad su pare odmah na raspolaganju cim neko plati PayPal-om
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7095 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

TouringBiker wrote: 06/10/2020 14:13
victom wrote: 04/10/2020 21:04
TMovac wrote: 04/10/2020 13:29 Poštovanje, imam artikal kolekcionarske vrijednosti. Artikal sam postavio u facebook grupu fanova artikla. Javio mi se potencijalni kupac iz inostranstva, koji želi kupiti artikal. Predložio je plaćanje paypalom. Gledao sam neke tutorijale kako se zaštititi od raznih prevara. Pa me zanima koliko mi je sigurno prodati artikal na taj način, bez da koristim neku selling platformu? Ono isključivo da kreiram Invoice na paypalu? U invoice-u naravno navedem osnovne podatke o artiklu ( dimenzije, tezinu, sliku artikla, kao i sve sto ide uz sami artikal ). Ono što me zanima, kolike su šanse da kupac dobije refund ukoliko ga zatraži od paypala, nakon par dana, mjesec, dva, nebitno. Ukoliko ja kao dokaz paypalu priložim Tracking broj pošiljke, kao i poštansku potvrdu da je narudžba poslata na adresu koju je kupac naznačio prilikom plaćanja invoice-a. Tj da li bi CASE sigurno tada bio presuđen u moju korist ili? Unaprijed hvala svima na pomoći.
nipošto paypal. tamo je kupac uvijek u PRAVU.
Plus, tebi kad legne lova na paypal, biće ON HOLD (blokirana na 30 dana), ne možeš je podići.
A ako kupac bude prevarant ili đon obraz, može ti napraviti probleme.
Plus , paypal je trenutno u rasulu, nemaš nigdje naći živog čovjeka na telefon ili email.

Ti moraš odlučiti.
Ja da mi vise ne bi drzali pare ON HOLD, morao sam dosta stvari prodati preko eBay i dobiti pozitivne feedback-e, dok me nisu poceli smatrati verifikovanim prodavcem i sad su pare odmah na raspolaganju cim neko plati PayPal-om
naglasak je na DOSTA :)
prije je bilo opcija da se pare odmah dobiju. Sad je paypal propo ko kauč, plus smo kao zemlja na crnoj listi.
Čovjek u njemačkoj dobije odmah pare na raspolaganje, da ne proda nijedan produkt...a ovi iz čunga lunga zemalja moraju da se dokazuju.
Prije se moglo telefonom pregovarati da te puste, ali sad sa Covidom, nemas skim pricati.
Paypal kao opcija da ti neko pošalje pare u BiH je NAJGORA MOGUCA OPCIJA.
Last edited by victom on 01/03/2021 02:16, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7096 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

BadSanta wrote: 05/10/2020 19:04
MrRango wrote: 04/10/2020 23:25
Ista situacija ovo zadnje povlačenje novca, naplatili proviziju 9 KM, i to dva puta, imao sam € i $ valute.
Pratim odgovore, kako vratiti..
Meni jos niko nije iz customer supporta odgovorio :-) Samo se izvlače na covid, je li ovo iko uspio da riješi?
ja sam dobio živog čovjeka na messanger. AL JEDVA !
Last edited by victom on 01/03/2021 02:16, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7097 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

TMovac wrote: 04/10/2020 14:14
Mehemed wrote: 04/10/2020 14:03 95% da bi case bio presuđen u njegovu korist, pa ti vidi da li ti se na 5% isplati rizikovati.
Uredu, znaci iskljucivo da idem na prodaju putem Ebay-a? Koliko sam shvatio ebay uzima 10% fee od ukupne transakcije? Zelim prodati artikal za 750 dolara odnosno 650 eura plus troskovi dostave
kako završi prodaja ?
Last edited by victom on 01/03/2021 02:16, edited 2 times in total.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#7098 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by TouringBiker »

victom wrote: 07/10/2020 04:05
TouringBiker wrote: 06/10/2020 14:13
Ja da mi vise ne bi drzali pare ON HOLD, morao sam dosta stvari prodati preko eBay i dobiti pozitivne feedback-e, dok me nisu poceli smatrati verifikovanim prodavcem i sad su pare odmah na raspolaganju cim neko plati PayPal-om
naglasak je na DOSTA :)
prije je bilo opcija da se pare odmah dobiju. Sad je paypal propo ko kauč, plus smo kao zemlja na crnoj listi.
Čovjek u njemačkoj dobije odmah pare na raspolaganje, da ne proda nijedan produkt...a ovi iz čunga lunga zemalja moraju da se dokazuju.
Prije se moglo telefonom pregovarati da te puste, ali sad sa Covidom, nemas skim pricati.
Paypal kao opcija da ti neko pošalje pare u BiH je NAJGORA MOGUCA OPCIJA.
Ima i gora - da ti plate na IBAN račun doznakom, onda te banka "prikolje" za provizije, zato što nismo u EU
User avatar
TMovac
Posts: 1192
Joined: 07/03/2010 00:39

#7099 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by TMovac »

victom wrote: 07/10/2020 04:06
TMovac wrote: 04/10/2020 14:14
Mehemed wrote: 04/10/2020 14:03 95% da bi case bio presuđen u njegovu korist, pa ti vidi da li ti se na 5% isplati rizikovati.
Uredu, znaci iskljucivo da idem na prodaju putem Ebay-a? Koliko sam shvatio ebay uzima 10% fee od ukupne transakcije? Zelim prodati artikal za 750 dolara odnosno 650 eura plus troskovi dostave
kako završi prodaja ?
Znati cu ovo dan dva. Frajer je rekao da ce poslat western unionom pare. Predhodno sam se informisao kod DHL-a za cijenu postarine ( naveo im adresu primaoca, velicinu i tezinu artikla, kao i naravno da se radi o elekronicnom uredjaju ). Rekli su da ce on tamo morati platiti carinu i takse, obavjetio sam ga o svemu. Na cijenu artikla ukalkulisali i PTT. Pa cim dobijem pare u ruke ( ako dobijem ) poslat cu mu taj ili naredni dan. Ono sto je meni cudno jeste da je lik pristao poslati toliki iznos preko WU. Ali dobro, ako bas toliko zeli artikal, eto mu ga. Cim ja dobijem svoju lovu. Planirao sam snimiti i video kada sve spakujem i predam u DHL i posaljem mu. Cisto da skinem odgovornost sa sebe.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#7100 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by victom »

TouringBiker wrote: 07/10/2020 07:47
victom wrote: 07/10/2020 04:05
TouringBiker wrote: 06/10/2020 14:13
Ja da mi vise ne bi drzali pare ON HOLD, morao sam dosta stvari prodati preko eBay i dobiti pozitivne feedback-e, dok me nisu poceli smatrati verifikovanim prodavcem i sad su pare odmah na raspolaganju cim neko plati PayPal-om
naglasak je na DOSTA :)
prije je bilo opcija da se pare odmah dobiju. Sad je paypal propo ko kauč, plus smo kao zemlja na crnoj listi.
Čovjek u njemačkoj dobije odmah pare na raspolaganje, da ne proda nijedan produkt...a ovi iz čunga lunga zemalja moraju da se dokazuju.
Prije se moglo telefonom pregovarati da te puste, ali sad sa Covidom, nemas skim pricati.
Paypal kao opcija da ti neko pošalje pare u BiH je NAJGORA MOGUCA OPCIJA.
Ima i gora - da ti plate na IBAN račun doznakom, onda te banka "prikolje" za provizije, zato što nismo u EU
pa veće ti je provizija na paypalu neko preko deviznog , plus pare preko deviznog su odmah raspolozive, dok na paypalu za 99,9% stanovnista su pare zarobljenje 30 dana
Last edited by victom on 01/03/2021 02:16, edited 2 times in total.
Post Reply