Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
cb1994
Posts: 86
Joined: 25/01/2020 22:58

#7926 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cb1994 »

Ej ljudi, ima li iko ovdje da ima račun u Sberbanku? Očigledno se zatvara sljedeće godine a ja sam u RS i stvarno nemam pojma gdje bih onda otvorio Visu jer opcije su mi RF (ne pada mi na pamet), Intesa (koja više ne radi za PP) a ostali neće da daju Visu uopšte, možda Unicredit jedino.
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2261
Joined: 14/02/2013 14:11

#7927 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Hercegoviina »

cb1994 wrote: 11/11/2021 21:08 Ej ljudi, ima li iko ovdje da ima račun u Sberbanku? Očigledno se zatvara sljedeće godine a ja sam u RS i stvarno nemam pojma gdje bih onda otvorio Visu jer opcije su mi RF (ne pada mi na pamet), Intesa (koja više ne radi za PP) a ostali neće da daju Visu uopšte, možda Unicredit jedino.
bbi
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#7928 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cassius »

cb1994 wrote: 11/11/2021 21:08 Ej ljudi, ima li iko ovdje da ima račun u Sberbanku? Očigledno se zatvara sljedeće godine a ja sam u RS i stvarno nemam pojma gdje bih onda otvorio Visu jer opcije su mi RF (ne pada mi na pamet), Intesa (koja više ne radi za PP) a ostali neće da daju Visu uopšte, možda Unicredit jedino.
Imam ja, ne znam sta ce biti sa Sber. Sparkasse mozes otvorit, ali moras prilozit neki papir o tome da ne finansiras terorizam i da oni imaju uvid ko te placa preko paypala.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2579
Joined: 16/05/2015 12:49

#7929 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SpecialOffer »

SanskiBiser wrote: 11/11/2021 16:32
amarildo1 wrote: 11/11/2021 16:00 Prekoracio kvartalni limit od 7000 KM, nakon cega su mi trazili informacije o firmi koja uplacuje novac, izvod sa paypala od zadnje 2 godine, ugovor sa klijentom, fakture na osnovu kojih su uplate izvrsene i dokaz da sam platio porez. Dostavio sve trazeno putem maila (uplate regularne, redovno porez placao) i sljedeci dan mi poslali mail o blokadi racuna.
99.99% slucajeva ti je u RF garantovana blokada cim predjes taj limit sta good da im posaljes, samo te navuku da im posaljes papire da bi sebe opravdali...i to Kvartalno sto su uradili da se moze primati do 7000 je nezakonito s njihove strane jer sve se oporezuje i trebali bi u startu traziti papire cim pocnes povlaciti novac, to je trazeno od Intese pa nisu htjeli da to rade i potpuno su privremeno odustali od PayPal samo mozes placati njihovim karticama preko PayPal ali ne i povlaciti novac vise, ali eto nasli su iz RF neku semu sa agencijom za bankarstvo... :-)
Meni se svaki mjesec tako blokira, a radi se od desetinama hiljada svaki mjesec. Nazovem ih, posaljem izvod/porijeklo uplata i u roku od sat vremena me nazovu i kazu da imam 24h rok da povucem novac na racun.

Koliko me sjecanje sluzi, ova blokada je zbog Agencije za bankarstvo, neki zakon o pranju novca, terorozam i sl.

Ja nisam imao nikad nekih problema sa RF a cijeli zivot koristim njihove usluge.
cb1994
Posts: 86
Joined: 25/01/2020 22:58

#7930 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cb1994 »

cassius wrote: 11/11/2021 21:16
cb1994 wrote: 11/11/2021 21:08 Ej ljudi, ima li iko ovdje da ima račun u Sberbanku? Očigledno se zatvara sljedeće godine a ja sam u RS i stvarno nemam pojma gdje bih onda otvorio Visu jer opcije su mi RF (ne pada mi na pamet), Intesa (koja više ne radi za PP) a ostali neće da daju Visu uopšte, možda Unicredit jedino.
Imam ja, ne znam sta ce biti sa Sber. Sparkasse mozes otvorit, ali moras prilozit neki papir o tome da ne finansiras terorizam i da oni imaju uvid ko te placa preko paypala.

BBI nema u mom gradu a u Sparkasse sam probao otvoriti početkom ove godine kad je bio belaj sa Intesom i nije moglo. Biće veselo bome.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8691
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#7931 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

SpecialOffer wrote: 11/11/2021 21:19
SanskiBiser wrote: 11/11/2021 16:32

99.99% slucajeva ti je u RF garantovana blokada cim predjes taj limit sta good da im posaljes, samo te navuku da im posaljes papire da bi sebe opravdali...i to Kvartalno sto su uradili da se moze primati do 7000 je nezakonito s njihove strane jer sve se oporezuje i trebali bi u startu traziti papire cim pocnes povlaciti novac, to je trazeno od Intese pa nisu htjeli da to rade i potpuno su privremeno odustali od PayPal samo mozes placati njihovim karticama preko PayPal ali ne i povlaciti novac vise, ali eto nasli su iz RF neku semu sa agencijom za bankarstvo... :-)
Meni se svaki mjesec tako blokira, a radi se od desetinama hiljada svaki mjesec. Nazovem ih, posaljem izvod/porijeklo uplata i u roku od sat vremena me nazovu i kazu da imam 24h rok da povucem novac na racun.

Koliko me sjecanje sluzi, ova blokada je zbog Agencije za bankarstvo, neki zakon o pranju novca, terorozam i sl.

Ja nisam imao nikad nekih problema sa RF a cijeli zivot koristim njihove usluge.
Zato te i pustaju i moju prijateljicu isto vec godinama koristi ne prave joj probleme odblokiraju isto tako, ja sve predao sto su trazili i blok racuna i dodjite sutra da zatvorite racun, kolega isto nakon Intese otvorio isto kao i ja u RF i blok nakon pola godine sve im poslao...kazem ti samo da pokriju sebe a unapred vec znaju da ce ti blokirati racun, izgleda imaju kvote koliko korisnika mogu imati aktivnih. U Intesi su htjeli isto da pokusaju da organizuju na taj nacin ali su odustali a trazili su od svih klijenata koji su koristili PayPal retroaktivno izjave i izvode za 2020 sa PayPal da sebe pokriju kod agencije.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8691
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#7932 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

amarildo1 wrote: 11/11/2021 21:05
SanskiBiser wrote: 11/11/2021 16:32

99.99% slucajeva ti je u RF garantovana blokada cim predjes taj limit sta good da im posaljes, samo te navuku da im posaljes papire da bi sebe opravdali...i to Kvartalno sto su uradili da se moze primati do 7000 je nezakonito s njihove strane jer sve se oporezuje i trebali bi u startu traziti papire cim pocnes povlaciti novac, to je trazeno od Intese pa nisu htjeli da to rade i potpuno su privremeno odustali od PayPal samo mozes placati njihovim karticama preko PayPal ali ne i povlaciti novac vise, ali eto nasli su iz RF neku semu sa agencijom za bankarstvo... :-)
Imas li preporuku za banku koja mi nece u pola frke blokirati racun? Bitno mi je da nema tih zavrzlama tipa limit od 500 KM po paypal transakciji i slicno.
Mikrofin mozda jer su transparentni i reklamiraju se za freelancere da nude ostvarivanje priliva bez glavobolje :D
https://mfbanka.com/novosti/no-stress-f ... lavobolje/
DON_eARL
Posts: 3726
Joined: 31/10/2010 22:26

#7933 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by DON_eARL »

Idu neke izmjene koje se tiču i BiH.
Amendments to the Fees

Effective: 28 January 2022 we are

We are simplifying the rates for sending PayPal Payouts and receiving international micropayments for users in Andorra, Albania, Bosnia & Herzegovina, Georgia, Croatia, Iceland, Monaco, Moldova, Serbia, Faroe Islands.
We are updating our Additional Fees by adding other currencies and applicable fees for withdrawals you make to your card (also known as Original Credit Transfers).

Amendments to the Consumer Fees page and Merchant Fees page
https://www.paypal.com/BA/webapps/mpp/u ... dium=email

Link sa novim naknadama:

https://www.paypalobjects.com/marketing ... 012822.pdf
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#7934 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by _Astra_ »

Jesul ovo omogucili od januara 2022 da se moze koristiti ppal balance za slanje ?
Posto vidim pise:

"Payment Method Sender Market/Region Recipient Market/Region Rate
PayPal Balance or Bank
account
AD, HR, IS, & MC Canada, Europe I, Europe
II, Northern Europe, & US
1.99 EUR
Any other market 3.99 EUR
AL, BA, MK, MD, ME, &
UA
Canada, Europe I, Europe
II, Northern Europe, & US
1.99 EUR
Any other market 3.99 EUR
NZ Any market 6.99 NZD
Any other market where
available
Any market 4.99 USD"
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#7935 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

Mogao se uvijek koristiti balance za slanje, ali u drugim zemljama, ne za BiH. NIti će moći ubuduće.
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#7936 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by _Astra_ »

Znam da je mogao, za accounte koji su registrovani u drugim zemljama...ali nije mogao u BiH.
Ali u ovim novim policy-ma stoji SENDER Market - BA - PPal balance, pa reko' da nisu sta promijenili....
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7937 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by EasyMan »

Treba mi par informacija u vezi PP racuna.

U kojoj banci je najbolje otvoriti PP racun?
Imam racun u NLB banci na koji primam platu pa me zanima da li je pametno otvoriti PP preko tog racuna?
Da li mogu uplatiti reklamu na Youtube i slicno preko PP ili ide uplata samo kreditnim karticama?
Procitah sad na prethodnim stranicama o nekim prepaid karticama za Paypal pa me zanima kakva su iskustva s tim?
Nelaa32
Posts: 17
Joined: 14/04/2019 11:30

#7938 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Nelaa32 »

Je li se ikom desilo da Paypal zadrzava novac na 72 sata? Rekli su mi da pokusam povuci novac tek nakon 72 sata. Kakvi kreteni.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#7939 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cassius »

EasyMan wrote: 16/11/2021 00:47 Treba mi par informacija u vezi PP racuna.

U kojoj banci je najbolje otvoriti PP racun?
Imam racun u NLB banci na koji primam platu pa me zanima da li je pametno otvoriti PP preko tog racuna?
Da li mogu uplatiti reklamu na Youtube i slicno preko PP ili ide uplata samo kreditnim karticama?
Procitah sad na prethodnim stranicama o nekim prepaid karticama za Paypal pa me zanima kakva su iskustva s tim?
Treba ti VISA kartica, ja ne bih otvarao preko tog racuna na koji ti lijeze plata. Mozes uplatit sve, gdje pise opcija paypal za placanje.
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#7940 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by EasyMan »

cassius wrote: 18/11/2021 10:12
EasyMan wrote: 16/11/2021 00:47 Treba mi par informacija u vezi PP racuna.

U kojoj banci je najbolje otvoriti PP racun?
Imam racun u NLB banci na koji primam platu pa me zanima da li je pametno otvoriti PP preko tog racuna?
Da li mogu uplatiti reklamu na Youtube i slicno preko PP ili ide uplata samo kreditnim karticama?
Procitah sad na prethodnim stranicama o nekim prepaid karticama za Paypal pa me zanima kakva su iskustva s tim?
Treba ti VISA kartica, ja ne bih otvarao preko tog racuna na koji ti lijeze plata. Mozes uplatit sve, gdje pise opcija paypal za placanje.
Hvala.

Preporuka za banku koja dobro radi s paypalom?
Melisa84
Posts: 217
Joined: 14/09/2010 13:21

#7941 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Melisa84 »

Jedno pitanje.. Imam paypal preko RFB kartice, pa me zanima mogu li rođaku u Njemačkoj poslati novac (170€) i koliko ce mi banka uzeti provizije, obzirom da to nisam prije nikada radila?
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#7942 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by _Astra_ »

Banka nista ako saljes u eur... tj prema kursu eur-a naplacuje...
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#7943 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cassius »

Melisa84 wrote: 20/11/2021 12:48 Jedno pitanje.. Imam paypal preko RFB kartice, pa me zanima mogu li rođaku u Njemačkoj poslati novac (170€) i koliko ce mi banka uzeti provizije, obzirom da to nisam prije nikada radila?

Mozes, nece banka nista, uzet ce ti paypal :D meni je na 30 eura uzeo malo manje od 5 eura :D
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#7944 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

Melisa84 wrote: 20/11/2021 12:48 Jedno pitanje.. Imam paypal preko RFB kartice, pa me zanima mogu li rođaku u Njemačkoj poslati novac (170€) i koliko ce mi banka uzeti provizije, obzirom da to nisam prije nikada radila?
Banka će ti uzeti 1%(3-4KM) ali paypal će ti uzeti puno više. Prije nego pošalješ pisati će ti koliki je paypal fee. Uzeti će ti ja mislim blizu 10€ na 170€.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#7945 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by HerrFlick999 »

Ako planiram da na PayPal zaprimam uplate u USD, da li da stavim default currency na USD ili BAM? Planiram samo da prebacujem sve na tekuci BAM racun u banci. Kakva su iskustva ovde?
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#7946 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

Stavi USD i povlači na karticu USD (ne možeš na račun direktno, sve ide kao refund na VISA karticu prvo), banka će konvertirati u BAM što je daleko povoljnije nego da PayPal konvertira.
the_stick
Posts: 1170
Joined: 16/02/2002 00:00

#7947 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by the_stick »

Nekoliko pitanja oko paypal, ako neko moze pomoci :)
1. Imam neki mali balans, oko 6 USD, koji stoji godinama i koji je nastao zbog verifikacije kartica. Zasto mi pri kupovini ne dozvoljava da koristim taj balans nego pri kupovini uzima puni iznos sa kartice?
2. Da li paypal naplacuje neki fee? Imam bankovnu karticu preko koje mi se ne naplacuje konverzija za transakcije u stranoj valuti (testirano online i na putovanjima). Maloprije platio nesto 12 USD preko paypal, po trenutnom USD kursu to bi trebalo biti cca 20,8 BAM, a na banci rezervacija 21,8 BAM. Je li moguce da mi uzimaju marku na transakciju od 20?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#7948 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

1. Za verifikaciju uzme oko 2$, odnosno malo ispod 2$, tačno 1.95$ ako se ne varam, to 6$ ne vjerujem da je uzelo za verifikaciju, jedino ako nije od verifikacije tri kartice pa se sakupilo 5.85$.
2. Uključeno ti je da paypal vrši konverziju umjesto banke, a paypal dere i uvijek ima lošiji kurs nego banka, prilikom svakog plaćanja moraš odabrati da ti konverziju vrši banka a ne paypal. Prije se to moglo jednom podesiti i uvijek tako bude, ali su to isključili da bi navukli što više para od konverzija i sada se to mora promijeniti prilikom svakog plaćanja.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#7949 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Tesla Edison »

Imam PayPal, registrovane kartice i sve ok u tom dijelu. Sad, nemam aplikaciju, nije moguće instalirati u BiH, pa me interesuje da li sa ovom aplikacijom PayPal Business mogu da se vrše transakcije, budući da me ulogovalo uredno u moj account, ali još nisam pravio nikakve transakcije preko te aplikacije, pa da upitam ovako, da li je možda neko uspio i da li to radi?
Mehemed
Posts: 5713
Joined: 20/11/2012 22:32
Location: Visoko
Vozim: automobil

#7950 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed »

Ne vjerujem da će moći ta business aplikacija. Ja sam sebi instalirao onu regularnu, malo sam rizikovao i skinuo APK i instalirao. Naravno uredno radi.
Post Reply