Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7701 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

Ma western union ispada povoljniji. Pogotovo ko salje iz EU preko wu aplikacije plati 5eur provizije. Ja sada moram svojim kupcima racunati po paypal kursu i kad se sve sabere, dodje skuplje nego najskuplja wu provizija.

Nego, zar oni smiju imati tako los kurs eura?
Hajde razumijem za druge valute, ali euro bam je uvijek 1.95583 ...

Ne mogu nigdje naci kako da promijenim da mi banka vrsi konverziju. To je prije bilo tamo u payments, sad toga uopste nema. 🤷🏽‍♂️
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7702 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

un1ted wrote: 02/05/2021 02:59 Boli njih ona stvar hoćeš li ili nećeš. Vjerovatno hoćeš jer ako si do sada korisiti, nemaš alternative.

Zašto mijenjaju stvari? Pa upravo da bi hajrovali na proviziji.
Jednom ranije sam im pisao za to, i uplatili su mi 5 dolara na balance kao izvinjenje. Sad cu ih ishandriti dok mi ne uplate sve.
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7703 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

SanskiBiser wrote: 09/06/2020 10:01
Forummeho wrote: 09/06/2020 08:14
SanskiBiser wrote: 01/06/2020 16:11 uredno prosao automatski, intesina Visa debitna...isto prije par dana uredno povukao novac bez problema, nesto vam sa nalozima na PayPal nije ok...
Kad povlacis novac da li palacas onaj fee ili ti PayPal vrsi konverziju?. Imam Visa iz Intese i radila je normalno do sad. Imam isti problem kao ovaj gore.
Ne, kod mene je valuta kartice postavljena na Euro to sam trazio od njih da urade nakon sto sam razgovarao sa support i to po njihovom savjetu, vec sam pisao o tome i kad povlacim moja banka automatski radi konverziju a ja placam samo 4 Eura PayPal za povlacanje tako je za sve valute kod mene po default sad i nema potrebe vise da podesavam onu skrivenu opciju koje vise i nema. Meni su refundirali sve sto su na konverziji uzeli oko 20ak Eura je bilo i to su vratili tako da nisam bio na gubitku tih 3-4 povlacenja gdje su oni svoj kurs nametali...


Nelegalno tj. krivicno djelo je po nasim zakonima da banka ili mjenjacnica ili PayPal po svom vlastitom nahodjenju koristi kurs koji nije 1.955 s obzirom da je nasa valuta "pegged to Euro" mogu ti naknadu naplatiti ili taksu neku za usluge ali conversion rate ne mogu imati manji od 1.955, ne zaboravite da PayPal mora imati ugovor sa svakom zemljom u kojoj je dostupan i postovati zakone te zemlje. Valute koje su Pegged to Euro - tu PayPal ako ljudi povlace novac u Eurima ne bi smio nametati svoj kurs vec bi morao omoguciti korisnicima da im banke u njihovim zemljama rade konverzije, znaju oni to dobro u PPal nismo mi jedina zemlja ima ih tuce koje su vezale svoju valutu za Euro..za ostale valute mogu svoj kurs forsirati...
Nasao sam ovaj stari post.
Kako si ih uspio ubijediti da ti vrate razliku konverzije?
Meni je kartica podesena na bam, i sad kontam ako ju podesim na euro, onda ce mi dolare opet nepovoljno konvertovati... tako da ne znam kakonda to izbjegnem.
Dopisujem se sa njima preko poruka od juce i nece da popuste, cak svaki put ponavljaju da je currency conversion non refundable. A sjecam se da su mi prije par godina uplatili nekih 5 dolara sto je bilo izgubljeno zbog konverzije.
Inace, prosli mjesec mi je konverzija isla preko banke, ovaj mjesec iz ne znam kojeg razloga opet preko njih. Znaci uzasno je bezobrazno to sto rade, i mijenjaju bez naseg znanja.
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8693
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#7704 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

nane81 wrote: 02/05/2021 13:36
SanskiBiser wrote: 09/06/2020 10:01
Forummeho wrote: 09/06/2020 08:14

Kad povlacis novac da li palacas onaj fee ili ti PayPal vrsi konverziju?. Imam Visa iz Intese i radila je normalno do sad. Imam isti problem kao ovaj gore.
Ne, kod mene je valuta kartice postavljena na Euro to sam trazio od njih da urade nakon sto sam razgovarao sa support i to po njihovom savjetu, vec sam pisao o tome i kad povlacim moja banka automatski radi konverziju a ja placam samo 4 Eura PayPal za povlacanje tako je za sve valute kod mene po default sad i nema potrebe vise da podesavam onu skrivenu opciju koje vise i nema. Meni su refundirali sve sto su na konverziji uzeli oko 20ak Eura je bilo i to su vratili tako da nisam bio na gubitku tih 3-4 povlacenja gdje su oni svoj kurs nametali...


Nelegalno tj. krivicno djelo je po nasim zakonima da banka ili mjenjacnica ili PayPal po svom vlastitom nahodjenju koristi kurs koji nije 1.955 s obzirom da je nasa valuta "pegged to Euro" mogu ti naknadu naplatiti ili taksu neku za usluge ali conversion rate ne mogu imati manji od 1.955, ne zaboravite da PayPal mora imati ugovor sa svakom zemljom u kojoj je dostupan i postovati zakone te zemlje. Valute koje su Pegged to Euro - tu PayPal ako ljudi povlace novac u Eurima ne bi smio nametati svoj kurs vec bi morao omoguciti korisnicima da im banke u njihovim zemljama rade konverzije, znaju oni to dobro u PPal nismo mi jedina zemlja ima ih tuce koje su vezale svoju valutu za Euro..za ostale valute mogu svoj kurs forsirati...
Nasao sam ovaj stari post.
Kako si ih uspio ubijediti da ti vrate razliku konverzije?
Meni je kartica podesena na bam, i sad kontam ako ju podesim na euro, onda ce mi dolare opet nepovoljno konvertovati... tako da ne znam kakonda to izbjegnem.
Dopisujem se sa njima preko poruka od juce i nece da popuste, cak svaki put ponavljaju da je currency conversion non refundable. A sjecam se da su mi prije par godina uplatili nekih 5 dolara sto je bilo izgubljeno zbog konverzije.
Inace, prosli mjesec mi je konverzija isla preko banke, ovaj mjesec iz ne znam kojeg razloga opet preko njih. Znaci uzasno je bezobrazno to sto rade, i mijenjaju bez naseg znanja.
Ne znam sta da ti kazem pametno, ja kad sam dodao novu karticu prije 3 mjeseca iz RF banke isto su mi nametali svoj kurs cim sam dodao tu karticu i samo sam im poslao poruku i trazio promjenu valute kartice u Euro tako da RF Banka moze da radi konverziju po zvanicnom fiksnom kursu i to su mi uradili u roku od 24 sata nakon sto sam poslao poruku. Na toj novoj kartici nisam povlacio novac dok nisu promjenili valutu a prvi put sa Intesinom karticom su mi uredno refundirali sve sto su uzeli na konverziji oko 20ak Eura je bilo...Inace sa ovim svojim kursom oko 16 eura imaju zarade na 500 Eura...
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7705 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

A kako kad povlacis dolare? Kako onda konvertuju? Jer i taj kurs im je nepovoljniji u odnosu na raiff.
Napisao sam im sve ovo pegged to euro blabla pa evo vidjecemo.
Prebaceno mi je 436,10 EUR = 827,35 BAM
1 EUR = 1,8971 BAM
A to je trebalo biti oko 860... da ne spominjem da su mi i dolare konvertovali grozno, al ajde tu je bilo "samo" 170dol...
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8693
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#7706 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser »

nane81 wrote: 02/05/2021 14:37 A kako kad povlacis dolare? Kako onda konvertuju? Jer i taj kurs im je nepovoljniji u odnosu na raiff.
Napisao sam im sve ovo pegged to euro blabla pa evo vidjecemo.
Prebaceno mi je 436,10 EUR = 827,35 BAM
1 EUR = 1,8971 BAM
A to je trebalo biti oko 860... da ne spominjem da su mi i dolare konvertovali grozno, al ajde tu je bilo "samo" 170dol...
Nema kod mene uplata u USD samo Euro vec godinama.
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7707 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

Opet imam problem sa paypalovim pretvaranjem valute u valutu bez nekog razloga

Poslano mi je cca 94KM i bilo mi je mjesec dana pending i cijelo vrijeme je pisao iznos u KM.
Nakon mjesec dana, to je preslo u available, ali iznos vise nije u KM, iako mi je valuta kartice KM, nego mi je pretvoreno u dolare. Iako mi je primary valuta na paypali euro.
I sad vise nemam 94KM nego u dolarima, koje kad budem prebacivao vise nece boti 94KM nego manje

94,86 BAM = 55,79 USD

Zasto prebacuju iz valute u valutu?
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#7708 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by dragan53 »

Pozdrav,

treba da primim neku uplatu preko Paypala a nisam ga nikad koristio. Otvorio sam nalog šta treba da pošaljem klijentu koji treba da mi uplati novac i da li on vidi moje podatke koje sam unio tamo na nalogu.. Ime , telefon i ostalo... ne kontam ovaj sajt stvarno :D
Aang
Posts: 63
Joined: 15/03/2021 15:00

#7709 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Aang »

dragan53 wrote: 14/05/2021 19:44 Pozdrav,

treba da primim neku uplatu preko Paypala a nisam ga nikad koristio. Otvorio sam nalog šta treba da pošaljem klijentu koji treba da mi uplati novac i da li on vidi moje podatke koje sam unio tamo na nalogu.. Ime , telefon i ostalo... ne kontam ovaj sajt stvarno :D
Samo email s kojim si otvorio paypal
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#7710 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by dragan53 »

medo-medo wrote: 14/05/2021 21:33
dragan53 wrote: 14/05/2021 19:44 Pozdrav,

treba da primim neku uplatu preko Paypala a nisam ga nikad koristio. Otvorio sam nalog šta treba da pošaljem klijentu koji treba da mi uplati novac i da li on vidi moje podatke koje sam unio tamo na nalogu.. Ime , telefon i ostalo... ne kontam ovaj sajt stvarno :D
svjestan si, da moras verifikovati karticu i da ce ti novac biti 30 dana na cekanju. neces ga moci dici 30 dana.
Ma to je OK, napravio sam Personal Account jel moram ovde unijeti pravo ime ili mogu ime firme kao što sam unio ili neko korisničko koliko vidim potpuno je svejedno... potvrdio sam karticu, skinuli su mi onih 1,9USD i mislim da sam to završio.
Znači samo pošaljem mejl ovome što uplaćuje i taj mejl je jedini podatak koji on može vidjeti o meni..
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#7711 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Diverse »

Sad gledam podatke ljudi kojima sam nesto placao. Ima stavka contact information. Neki su unijeli, telefon i mejl, neki samo mejl, uz to i ime firme. To se vidi, ali to ti odlucujes sta ces upisati. Takodje se vidi u zaglavlju ime, uglavnom je firma ili ime tu. Sad sta cet ti od toga da uneses, to je do tebe.
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7712 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

medo-medo wrote: 14/05/2021 21:39
nane81 wrote: 11/05/2021 01:37 Opet imam problem sa paypalovim pretvaranjem valute u valutu bez nekog razloga

Poslano mi je cca 94KM i bilo mi je mjesec dana pending i cijelo vrijeme je pisao iznos u KM.
Nakon mjesec dana, to je preslo u available, ali iznos vise nije u KM, iako mi je valuta kartice KM, nego mi je pretvoreno u dolare. Iako mi je primary valuta na paypali euro.
I sad vise nemam 94KM nego u dolarima, koje kad budem prebacivao vise nece boti 94KM nego manje

94,86 BAM = 55,79 USD

Zasto prebacuju iz valute u valutu?
nema rješenje. u njihovim si rukama. paypal radi šta želi, po kojem kursu želi. prebacuju iz jedne u drugu, da te uzmu na "konverzijama"
pošto čekaš 30 dana, bolja ti je mozda opcija da otvoris $ ili € devizni račun u bilo kojoj banci, i da ti šalju na IBAN.
To traje 2-3 dana maximalo, a možeš po potrebi diektno i dolare podići u poslovnici, i zamjeniti ih u mjenjačnici sa najboljim kursom.
Iako je i to sve u 5 deka.
Imam iban, ali je tu provizija jos veca.
dragan53
Posts: 275
Joined: 29/12/2012 10:19

#7713 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by dragan53 »

medo-medo wrote: 15/05/2021 12:26
dragan53 wrote: 15/05/2021 07:50
medo-medo wrote: 14/05/2021 21:33

svjestan si, da moras verifikovati karticu i da ce ti novac biti 30 dana na cekanju. neces ga moci dici 30 dana.
Ma to je OK, napravio sam Personal Account jel moram ovde unijeti pravo ime ili mogu ime firme kao što sam unio ili neko korisničko koliko vidim potpuno je svejedno... potvrdio sam karticu, skinuli su mi onih 1,9USD i mislim da sam to završio.
Znači samo pošaljem mejl ovome što uplaćuje i taj mejl je jedini podatak koji on može vidjeti o meni..
pa nisi pitao sta moze vidjeti o tebi, vec sta trebas unjeti da primis uplatu...
vidjece tvoje ime i prezime (koje si naveo pri registraciji) i emai adresu.
a posto si unjeo pogresno ime, postoji mogucnost da te nekad terminaraju
mnogo kuburimo s tebe.
uvijek pitaj direktno sta te zanima, a ne okolo naokolo
Šta znači terminirati :D
Pitao sam " i da li on vidi moje podatke koje sam unio tamo na nalogu".
Unio sam naziv firme ali na personalni nalog jer poslovni nisam mogao zbog nečega da napravim. Kao da je postavljeno da se samo iz SAD-a može napraviti poslovni. Jel mi to neće praviti problem kod podizanja novca ?
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7714 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

Ma cekanje mi je najmanji problem.
nane81
Posts: 77
Joined: 07/02/2017 13:48

#7715 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nane81 »

Ma cekanje mi je najmanji problem.
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#7716 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Elokventni »

Pozdrav, putem jedne stranice sam zaradio nekoliko dolara. Navedena stranica isplate vrsi iskljucivo putem paypala, a interesantno je sto oni automatski vrse isplatu do 21-og u mjesecu. Tako je na tom site-u naznaceno da je uplata izvrsena 10.05., a na mom paypal racunu nema nista. Ja sam tek danas verificirao karticu koja je ujedno i mastercard debitna kartica pri RF banci. Navodim to s obzirom da sam vidio da sa mastercard karticama ima problema. Pa bi moje prvo pitanje bilo da li je sada moguce primati uplate putem navedene kartice? I da li bez obzira na karticu ja mogu primiti uplatu na paypal (bez da isplacujem dalje na svoj racun)? Nije mi jasno do cega moze biti problem. Nije mi toliko znacajna navedan isplata, kao neke koje tek treba da slijede. Hvala unaprijed na odgovorima :)
User avatar
Leverage
Posts: 9469
Joined: 27/05/2018 16:32

#7717 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Leverage »

Elokventni wrote: 17/05/2021 16:16 Pozdrav, putem jedne stranice sam zaradio nekoliko dolara. Navedena stranica isplate vrsi iskljucivo putem paypala, a interesantno je sto oni automatski vrse isplatu do 21-og u mjesecu. Tako je na tom site-u naznaceno da je uplata izvrsena 10.05., a na mom paypal racunu nema nista. Ja sam tek danas verificirao karticu koja je ujedno i mastercard debitna kartica pri RF banci. Navodim to s obzirom da sam vidio da sa mastercard karticama ima problema. Pa bi moje prvo pitanje bilo da li je sada moguce primati uplate putem navedene kartice? I da li bez obzira na karticu ja mogu primiti uplatu na paypal (bez da isplacujem dalje na svoj racun)? Nije mi jasno do cega moze biti problem. Nije mi toliko znacajna navedan isplata, kao neke koje tek treba da slijede. Hvala unaprijed na odgovorima :)
Ukratko, možeš primiti uplatu na PayPal račun ali ne možeš je povući preko Mastercarda nego samo preko VISA-e.

Koja je stranica u pitanju, nije nemoguće da si naletio na neki scam pa da su te povukli za uši.
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#7718 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Elokventni »

Nije scam, teachers pay teachers je u pitanju.

Pokušat ću onda kontaktirati jedne i druge da vidim šta je u pitanju.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#7719 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by liaar »

Moram da potvrdim, imam na Paypalu povezanu Visa Electron i Mastercard karticu. Zbog situacije sa Intesom i Paypalom nisam mogao povući na Visu, pa sam ručni withdraw uradio na Mastercard i prošao je.
Elokventni
Posts: 141
Joined: 30/07/2010 00:32

#7720 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Elokventni »

Provjerio sam sa stranicom koju sam naveo iznad i sa Paypalom, navodno moram imati Visa karticu kako bi sredstva uopce mogla biti prihvacena na Paypal balance. Ovo mi djeluje skroz apsurdno.

Postoji li neka jeftina opcija sa Visa karticom? Nisam trenutno u mogucnosti mijenjati ovu mastercard koju imam. Pa bih otvorio racun sa nekom Visa karticom, samo da bude jeftino i da se mogu sredstva povlaciti. Vjerovatno ne bi sluzila drugim stvarima.
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#7721 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

Elokventni wrote: 18/05/2021 15:52 Provjerio sam sa stranicom koju sam naveo iznad i sa Paypalom, navodno moram imati Visa karticu kako bi sredstva uopce mogla biti prihvacena na Paypal balance. Ovo mi djeluje skroz apsurdno.

Postoji li neka jeftina opcija sa Visa karticom? Nisam trenutno u mogucnosti mijenjati ovu mastercard koju imam. Pa bih otvorio racun sa nekom Visa karticom, samo da bude jeftino i da se mogu sredstva povlaciti. Vjerovatno ne bi sluzila drugim stvarima.
https://www.sberbank.ba/bs/stanovnistvo/visa-electron
User avatar
Averus
Posts: 20338
Joined: 13/02/2008 17:07

#7722 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Averus »

....
Harun777222
Posts: 1
Joined: 22/05/2021 00:46

#7723 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Harun777222 »

Novi paypal sam otvorio i novu karticu povezao uneo sam sekjuriti kod ..medjutim kad sam hteo prebacit novac rekli su mi da slikam id poslo sam i pise na cekanju. A refund nemogu posiljaocu... Zanima me hocel ss vratiti novac posiljaocu ili ce propast?
kazo
Posts: 1513
Joined: 08/03/2012 19:57

#7724 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by kazo »

Kako mogu rijesti problem sa niskim EUR kursom? Hoce da prebacim pare na racun i nudi mi 1 EUR = 1,8972 BAM, po ovom kursu izgubim 35 KM + 9 KM za transfer. :D
nekome
Posts: 2880
Joined: 17/05/2011 10:41

#7725 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nekome »

kazo wrote: 24/05/2021 11:00 Kako mogu rijesti problem sa niskim EUR kursom? Hoce da prebacim pare na racun i nudi mi 1 EUR = 1,8972 BAM, po ovom kursu izgubim 35 KM + 9 KM za transfer. :D
samo teorija:
zavisi ko pretvara ali mozes napraviti devizni racun i onda prebaciti novac ovdje na racun pa onda vrsiti konverziju gdje bi trebao biti 1.95583. U teoriji... tako bi ti samo naplatili transfer fee. Sa druge strane kako se paypal veze za debitnu karticu ne znam da li mozes dobiti debitnu u eur kod nas...
Post Reply