Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8051 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

elq wrote: 07/02/2022 12:29
tri_poloski wrote: 05/02/2022 06:57

Tu dodajes valute u kojima primas uplate. Ako primas npr USD i EUR, dodaj obje i uplate ce ici na odgovarajuce 'racune', opet bez njihove konverzije. Ispod opcije 'PayPal balance' imas Visa karticu **1464, nju odaberi i podesi odgovarajucu valutu.
trenutna valuta je bam. jel trebam promjenit u usd il eur?
Image
Image
Da, izaberi onu u kojoj primas novac
amarildo1
Posts: 11
Joined: 03/10/2011 18:54

#8052 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by amarildo1 »

Koju banku preporucujete ako ce mjesecno preko paypala na racun da legne oko 3-4 hiljade KM?
nixonkom
Posts: 3
Joined: 15/02/2022 18:44

#8053 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by nixonkom »

tri_poloski wrote: 07/02/2022 14:08
elq wrote: 07/02/2022 12:29
trenutna valuta je bam. jel trebam promjenit u usd il eur?
Image
Image
Da, izaberi onu u kojoj primas novac
Zdravo. Treba mi mala pomoć. Imam opciju primanja novca na paypal u eur i usd valuti. Zanima me šta je pametnije izabrati zbog konverzija.
Imam tekući račun u RB banci sa, naravno, bam valutom. Dakle da li primati na paypal dolare pa postaviti valutu kartice (na paypalu) u dolar ili sve to samo zamijeniti sa eurom ? Puno hvala.
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8054 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

nixonkom wrote: 15/02/2022 18:53 Zdravo. Treba mi mala pomoć. Imam opciju primanja novca na paypal u eur i usd valuti. Zanima me šta je pametnije izabrati zbog konverzija.
Imam tekući račun u RB banci sa, naravno, bam valutom. Dakle da li primati na paypal dolare pa postaviti valutu kartice (na paypalu) u dolar ili sve to samo zamijeniti sa eurom ? Puno hvala.
Idi sa EUR. Kurs je stabilan i ne razlikuju se prodajni i kupovni.
User avatar
amko100
Posts: 4
Joined: 23/10/2017 13:27

#8055 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by amko100 »

Može li se koristiti Raiffeisen debit VISA Classic kartica za paypal ili mora biti VISA Electron
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#8056 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Hyperthalamus »

tri_poloski wrote: 15/02/2022 20:47
nixonkom wrote: 15/02/2022 18:53 Zdravo. Treba mi mala pomoć. Imam opciju primanja novca na paypal u eur i usd valuti. Zanima me šta je pametnije izabrati zbog konverzija.
Imam tekući račun u RB banci sa, naravno, bam valutom. Dakle da li primati na paypal dolare pa postaviti valutu kartice (na paypalu) u dolar ili sve to samo zamijeniti sa eurom ? Puno hvala.
Idi sa EUR. Kurs je stabilan i ne razlikuju se prodajni i kupovni.
Ja mislim da nije pametno da ide sa EUR...jer je vecina stvari na internetu koje kupujes u $ ....pa ako nesto kupis u $ PP ce izvrsiti po svom (nepovoljnom) kursu konverziju iz $ u EUR, a onda poslati banci da banka izvrsi konverziju iz EUR u KM...imas gubitak na konverziji $ u EUR koji vrsi PP. Bolje je da ides sa $...neka me neko ispravi ako grijesim.
Saka
Posts: 2586
Joined: 25/02/2011 11:49

#8057 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka »

amko100 wrote: 16/02/2022 13:15 Može li se koristiti Raiffeisen debit VISA Classic kartica za paypal ili mora biti VISA Electron
Samo nek je VISA, Classic debit je još bolja od electron, a može i kreditna. :)
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8058 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

Hyperthalamus wrote: 16/02/2022 14:46
tri_poloski wrote: 15/02/2022 20:47

Idi sa EUR. Kurs je stabilan i ne razlikuju se prodajni i kupovni.
Ja mislim da nije pametno da ide sa EUR...jer je vecina stvari na internetu koje kupujes u $ ....pa ako nesto kupis u $ PP ce izvrsiti po svom (nepovoljnom) kursu konverziju iz $ u EUR, a onda poslati banci da banka izvrsi konverziju iz EUR u KM...imas gubitak na konverziji $ u EUR koji vrsi PP. Bolje je da ides sa $...neka me neko ispravi ako grijesim.
Prilikom online kupovine moguce je odabrati placanje u valuti proizvoda kojeg kupujemo u kojem ce slucaju konverziju izvrsiti izdavac kartice, a ne PayPal. U tom slucaju nema bespotrebnih gubitaka. Najbitnije je da je valuta kartice jednaka valuti u kojoj se primaju uplate. Moze to biti i USD ako vlasnik tako preferira. Meni licno je drazi EUR jer je stabilan (vezan za BAM), a i kupovni kurs je jednak prodajnom, pa ce iznos primljen na PayPal u EUR konacnim dolaskom na domaci racun biti veci nego ekvivalentan iznos primljen u USD.
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#8059 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Hyperthalamus »

Al vidi...ti kupis nesto sto kosta...lupam 22 $ a oznacio si da PP tvojoj banci apply € to znaci da ce PP izvrsiti konverziju iz $ u €, pa onda € poslati banci...a znamo da PP konverzija nikako nije povoljna....zar nije bolje ako si nesto kipio u $ oznaciti da PP apply u $ i da samo tvoja banka izvrsi konverziju ?
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8060 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

Podesavanje valute kartice znaci da je ta valuta primarna za transfer novca i za online placanje (u ovom primjeru EUR). Medjutim, prilikom kupovine necega sto ima vrijednost u USD moguce je odabrati placanje u toj valuti (mislim da na PayPal wallet-u mora biti dodata valuta USD). Tada PayPal tereti karticu u USD (iako je valuta kartice EUR), a banka to pretvori u BAM i naplati.
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#8061 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Hyperthalamus »

Pa o tome ti ja i pricam...PP ce te klepiti po usima radi te konverzije iz dolara u euro...kakva korist od toga sto je kod nas euro stabilan kad te je PP klepio i poslao joj da ti nesto sto je kostalo 10 $ naplati tebi 12 € (karikiram)...zar nije bolje da PP nesto sto je kostalo 10 $ dodje do banke kao 10 $ i onda to banka samo konvertuje kao sto i inace radi jer je povoljnije.
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8062 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

Ja upravo i govorim da se u slucaju kupovine u USD, kartica koja je podesena na EUR valutu moze teretiti u USD ako se prilikom same kupovine odabere ta opcija. Tada nema konverzije od strane PayPal-a.
ImageImageImage
User avatar
Hyperthalamus
Posts: 637
Joined: 06/11/2015 21:16

#8063 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Hyperthalamus »

Sad ne kontam....sta bi bilo da je roba koju placas bila u €...bil te opet pitalo hoces li u € ili $ ili bi samo prosla transakcija posto je roba u € a i ti si racun namjestio da bude u €. Ne kontam koja je svrha tog podesavanja ako te ipak pita u kojoj ces valuti...
tri_poloski
Posts: 58
Joined: 13/03/2018 13:41

#8064 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by tri_poloski »

I tada bi bila opcija, kao sto sam i ovo mogao platiti u EUR. Podesavanje valute kartice na PayPal-u je korisno prije svega zbog transfera sredstava, odnosno da se iznos koji imamo na stanju ne bi konvertovao prije automatskog transfera na karticu.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#8065 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by HerrFlick999 »

Jel povezao neku ziro racun svoje firme ili svoj s.p. na PayPal pa tako da prima uplate? Da li je to tehnicki moguce kod nas?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8066 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by _Reds_ »

HerrFlick999 wrote: 17/02/2022 23:58 Jel povezao neku ziro racun svoje firme ili svoj s.p. na PayPal pa tako da prima uplate? Da li je to tehnicki moguce kod nas?
Da jeste, ako je kartica vezana sa devizni račun možeš da je povežeš. I onda nema koverzije kod uplata.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#8067 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by HerrFlick999 »

_Reds_ wrote: 18/02/2022 00:32
HerrFlick999 wrote: 17/02/2022 23:58 Jel povezao neku ziro racun svoje firme ili svoj s.p. na PayPal pa tako da prima uplate? Da li je to tehnicki moguce kod nas?
Da jeste, ako je kartica vezana sa devizni račun možeš da je povežeš. I onda nema koverzije kod uplata.
Hvala na odgovoru. Jel ima neki poseban razlog zasto bas ide povezivanje na devizni a ne na ziro racun?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8068 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by _Reds_ »

HerrFlick999 wrote: 18/02/2022 01:40
_Reds_ wrote: 18/02/2022 00:32

Da jeste, ako je kartica vezana sa devizni račun možeš da je povežeš. I onda nema koverzije kod uplata.
Hvala na odgovoru. Jel ima neki poseban razlog zasto bas ide povezivanje na devizni a ne na ziro racun?
Ne razumijem ? AKo hoces da primas dolare sa paypala onda paypal mora biti vezan za tvoj devzini račun u dolarima, a pošto ne možeš povezati direktno račun, moraš karticu koja je vezna za tvoj devizni račun, dolarski.

Žiro ? tekući, i to je KM račun, ne možeš na njega primati ništa osim KM-ove.
User avatar
HerrFlick999
Posts: 189
Joined: 08/02/2021 09:44

#8069 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by HerrFlick999 »

_Reds_ wrote: 18/02/2022 01:43
HerrFlick999 wrote: 18/02/2022 01:40

Hvala na odgovoru. Jel ima neki poseban razlog zasto bas ide povezivanje na devizni a ne na ziro racun?
Ne razumijem ? AKo hoces da primas dolare sa paypala onda paypal mora biti vezan za tvoj devzini račun u dolarima, a pošto ne možeš povezati direktno račun, moraš karticu koja je vezna za tvoj devizni račun, dolarski.

Žiro ? tekući, i to je KM račun, ne možeš na njega primati ništa osim KM-ove.
Jasno mi je sta zelis da kazes. Samo iz mog iskustva recimo imam tekuci racun kao fizicko lice u banci na koji sam izvadio VISA karticu i uredno primam EUR/USD uplate na nju. Banka samo odradi konverziju i BAM legne na tekuci racun.

Iz toga sam se zapitao jel potrebno uopste kao SP da Paypal vezem za devizni racun, rekoh jel mozes istim principom na BAM?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#8070 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by _Reds_ »

HerrFlick999 wrote: 18/02/2022 02:02
_Reds_ wrote: 18/02/2022 01:43

Ne razumijem ? AKo hoces da primas dolare sa paypala onda paypal mora biti vezan za tvoj devzini račun u dolarima, a pošto ne možeš povezati direktno račun, moraš karticu koja je vezna za tvoj devizni račun, dolarski.

Žiro ? tekući, i to je KM račun, ne možeš na njega primati ništa osim KM-ove.
Jasno mi je sta zelis da kazes. Samo iz mog iskustva recimo imam tekuci racun kao fizicko lice u banci na koji sam izvadio VISA karticu i uredno primam EUR/USD uplate na nju. Banka samo odradi konverziju i BAM legne na tekuci racun.

Iz toga sam se zapitao jel potrebno uopste kao SP da Paypal vezem za devizni racun, rekoh jel mozes istim principom na BAM?
Ako ne zelis da ti banka radi koverzije onda povezes na devizni. Pa ti sa tog deviznog kasnije mozes da placas na internetu opet bez koverzije, i tu je usteda kad ide na devizni. Nadam se da si me razumio.

A nisi obavezan da bude povezan na devizni naravno. Mozes ti imati povezanih vise kartica, i devzine i one koje su vezane za BAM.
printy4911
Posts: 89
Joined: 05/10/2013 12:33

#8071 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by printy4911 »

...
pizonnn
Posts: 2
Joined: 18/02/2022 13:36

#8072 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by pizonnn »

Jel neko uspio riješit ovo sa 7000 limitom i kako?
Koji mi je najbolji način da to riješim?
Pare dobijam na paypal isključivo od reklama na fb stranici i prodaji digitalnih stvari online.
blacksabah
Posts: 1
Joined: 18/02/2022 20:15

#8073 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by blacksabah »

....
Last edited by blacksabah on 10/11/2022 00:08, edited 1 time in total.
User avatar
yamakashii
Posts: 179
Joined: 04/07/2017 15:28

#8074 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by yamakashii »

Ima li neki nacin da se moze potrositi PayPal balance direktno? Naime banka mi je blokirala povlacenje/withdrawal sa PP na karticu vec par mjeseci. U medjuvremenu sam dobio neki sitno novac na PP, a li ne mogu da ga povucem na karticu (i potrosim u BAM) zbog ovog gore problema. Nemam namjeru da se peglama sa bankama oko ovoga (nisu neke pare, a i *ebe mi se iskreno). Volio bih da mogu da ih potrosim online za neku kupovinu. Pokusao sam na eBay ili na Asos da platim sa tim PP balance, ali mi ne nudi tu opciju ouopste, vec samo da platim direktno sa kartice (pokaze onih 4 zadnja broja od VISE).

Je li ko imao slican problem, mogu li se ove pare kao PP balance uopste potrositi/iskoristiti? :D
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#8075 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Diverse »

yamakashii wrote: 19/02/2022 18:55 Ima li neki nacin da se moze potrositi PayPal balance direktno? Naime banka mi je blokirala povlacenje/withdrawal sa PP na karticu vec par mjeseci. U medjuvremenu sam dobio neki sitno novac na PP, a li ne mogu da ga povucem na karticu (i potrosim u BAM) zbog ovog gore problema. Nemam namjeru da se peglama sa bankama oko ovoga (nisu neke pare, a i *ebe mi se iskreno). Volio bih da mogu da ih potrosim online za neku kupovinu. Pokusao sam na eBay ili na Asos da platim sa tim PP balance, ali mi ne nudi tu opciju ouopste, vec samo da platim direktno sa kartice (pokaze onih 4 zadnja broja od VISE).

Je li ko imao slican problem, mogu li se ove pare kao PP balance uopste potrositi/iskoristiti? :D
Mislim da jos uvijek nema, ako se nesto nije promijenilo. Mislim da ti je jedino rjesenje da promijenis banku.
https://www.paypal-community.com/t5/Pay ... -p/1573160
Post Reply