Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Globus
Posts: 4196
Joined: 03/07/2008 18:06
Location: tu tamo

#726 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Globus »

Pa drugo ti je to za sign in sto ti treba mail i password tvog korisnickog racuna .. a trebaju ti ta 4 broja kada potvrdis karticu pise ti tamo negdje da ukucas ta 4 broja ne mozes prije toga nista raditi ..
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#727 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by respo »

poslao sam im mail da mi odblokiraju pa cekam odgovor ako nista ne bude onda cu preko tebe bullmastiff ako jos vrijedi ponuda :D
ivannn
Posts: 923
Joined: 14/06/2008 19:25

#728 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by ivannn »

Nije direktno vezano za paypal,no...ima veze s e-bayom i paypalom
Je li točno da ispod 100€/km/$ (nisam siguran ni u valutu) se ne naplaćuje carina, ukoliko ne- je li u taj iznos ukupno uračunata cijena i poštarina (shipping) ili samo cijena kupljenog proizvoda?
User avatar
LilBear
Posts: 112
Joined: 12/02/2007 21:45

#729 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by LilBear »

ivannn wrote:Nije direktno vezano za paypal,no...ima veze s e-bayom i paypalom
Je li točno da ispod 100€/km/$ (nisam siguran ni u valutu) se ne naplaćuje carina, ukoliko ne- je li u taj iznos ukupno uračunata cijena i poštarina (shipping) ili samo cijena kupljenog proizvoda?
meni su u Upravi za indirektno oporezivanje objasnili da unos robe do 200 KM ne podlijeze carinjenju, ali da se to odnosi samo na robu koju unosimo kao putnici pri ulasku u zemlju. sve ostale posiljke koje narucujemo kao fizicka lica podlijezu carinskoj kontroli, odn. carinjenju i oporezivanju. da li ce neka posiljka biti carinjena ovisi o njenoj vrijednosti. moja iskustva su pokazala da je vecina posiljki koja se salje putem poste (USPS, Royal Mail itd.) oslobodjena od carine - plati se samo carinski pregled (nekad 8 KM, a nekad 3,5 KM), a sve sto mi je dostavljano putem DHL-a ili FedExa uglavnom je carinjeno. carina i PDV se placaju na ukupnu vrijednost (cijena robe + dostave) i na to jos idu troskovi carinjenja. placa se otprilike 40% na ukupnu cijenu.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#730 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by respo »

evo upravo sam dobio mail da mi je account odblokiran
niko sretniji od mene ;)

hvala u svakom slucaju bullmastiff
User avatar
Globus
Posts: 4196
Joined: 03/07/2008 18:06
Location: tu tamo

#731 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Globus »

LilBear wrote:
ivannn wrote:Nije direktno vezano za paypal,no...ima veze s e-bayom i paypalom
Je li točno da ispod 100€/km/$ (nisam siguran ni u valutu) se ne naplaćuje carina, ukoliko ne- je li u taj iznos ukupno uračunata cijena i poštarina (shipping) ili samo cijena kupljenog proizvoda?
meni su u Upravi za indirektno oporezivanje objasnili da unos robe do 200 KM ne podlijeze carinjenju, ali da se to odnosi samo na robu koju unosimo kao putnici pri ulasku u zemlju. sve ostale posiljke koje narucujemo kao fizicka lica podlijezu carinskoj kontroli, odn. carinjenju i oporezivanju. da li ce neka posiljka biti carinjena ovisi o njenoj vrijednosti. moja iskustva su pokazala da je vecina posiljki koja se salje putem poste (USPS, Royal Mail itd.) oslobodjena od carine - plati se samo carinski pregled (nekad 8 KM, a nekad 3,5 KM), a sve sto mi je dostavljano putem DHL-a ili FedExa uglavnom je carinjeno. carina i PDV se placaju na ukupnu vrijednost (cijena robe + dostave) i na to jos idu troskovi carinjenja. placa se otprilike 40% na ukupnu cijenu.
Kolika je bila vrijednost toga sto ti je dolazilo sa dhl-om i fedexom .. ja imam nesto sto mi ide dhl-om oko 50 KM je ja mislim sa shippingom i ako mi uzmu porez jebo sam sam sebe da izvines :D
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#732 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Sounder »

Evo jedno off-topic pitanje za carinu, iako samo o carini pricate....

Otisao si negdje vani, vracas se nakon mjesec dana i nosis sa sobom MacBook recimo, da li se udara carina na to? Ako da, kako taj sto udara zna da si ti to kupio tamo a ne u BiH?
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#733 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Eborg »

Sounder wrote:Evo jedno off-topic pitanje za carinu, iako samo o carini pricate....

Otisao si negdje vani, vracas se nakon mjesec dana i nosis sa sobom MacBook recimo, da li se udara carina na to? Ako da, kako taj sto udara zna da si ti to kupio tamo a ne u BiH?
Neki carinici imaju obichaj da ti u pasosh zapishu laptop kada napushtash BiH ili ulazish u neku zemlju i njegov serijski broj pa u povratku pitaju gdje ti je i slichno. Pa bi tako mogli da pitaju zashto nemash zapisan isti u pasosh ako si ga vec "ponio iz Bosne".

Uvijek mozhesh fino raspakovati sve i staviti u ruksak pa reci da te niko nije pitao ili da ti je bio u torbi koja je ishla u avion i sl. Nisam siguran da li je to zakonom dozvoljeno ali znam da su neki Srbi znali da stave par Word dokumenata i filmova na desktop da pokazhu da laptop "nije nov vec da ga koriste vec duzhe vrijeme" jer su im provjeravali sadrzhaje istih.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#734 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by burekodsira »

Sounder wrote:Evo jedno off-topic pitanje za carinu, iako samo o carini pricate....

Otisao si negdje vani, vracas se nakon mjesec dana i nosis sa sobom MacBook recimo, da li se udara carina na to? Ako da, kako taj sto udara zna da si ti to kupio tamo a ne u BiH?
"problem" je u tome sto si ti taj koji mora dokazati porjeklo a ne carinik.
User avatar
LilBear
Posts: 112
Joined: 12/02/2007 21:45

#735 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by LilBear »

Globus wrote:Kolika je bila vrijednost toga sto ti je dolazilo sa dhl-om i fedexom .. ja imam nesto sto mi ide dhl-om oko 50 KM je ja mislim sa shippingom i ako mi uzmu porez jebo sam sam sebe da izvines :D
sve je bilo preko 200 KM, a stvari koje sam dobijala UPS-om do 200 KM su prosle bez ikakvog pregleda. vjerujem da ces i ti slicno proci sa svojom posiljkom. kakogod, dojavi nam kako si prosao, pa da probamo konacno rasvijetlit misteriju (ne)carinjenja. :D
User avatar
Globus
Posts: 4196
Joined: 03/07/2008 18:06
Location: tu tamo

#736 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Globus »

LilBear wrote:
Globus wrote:Kolika je bila vrijednost toga sto ti je dolazilo sa dhl-om i fedexom .. ja imam nesto sto mi ide dhl-om oko 50 KM je ja mislim sa shippingom i ako mi uzmu porez jebo sam sam sebe da izvines :D
sve je bilo preko 200 KM, a stvari koje sam dobijala UPS-om do 200 KM su prosle bez ikakvog pregleda. vjerujem da ces i ti slicno proci sa svojom posiljkom. kakogod, dojavi nam kako si prosao, pa da probamo konacno rasvijetlit misteriju (ne)carinjenja. :D
Trenutno imam narucene dvije stvari .. dvije iste stvari skoro samo model razlicit .. ista cijena .. Jedna mi ide preko dhl-a jedna obicnom postom .. oboje kupljeno preko ebay-a .. jedno iz tailanda jedno iz hong konga :D .. znaci obadvoje cijena oko 50 KM ne znam tacno.. sa postarinom ... Pa cu vidjet sta ce biti .. Evo sad cu narucit neku malu stvar 5 KM elektronika..konvertor za struju neki .. pa da vidim kako i to ide da li ce mi na to ista naplatit .. mada 5 KM :D Pa javim sve kad stigne .. poslato 10-og obadvoje .. ne ocekujem prije nove godine iskreno :D
Akibh
Posts: 1978
Joined: 06/07/2009 12:27

#737 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Akibh »

Globus wrote:
LilBear wrote:
Globus wrote:Kolika je bila vrijednost toga sto ti je dolazilo sa dhl-om i fedexom .. ja imam nesto sto mi ide dhl-om oko 50 KM je ja mislim sa shippingom i ako mi uzmu porez jebo sam sam sebe da izvines :D
sve je bilo preko 200 KM, a stvari koje sam dobijala UPS-om do 200 KM su prosle bez ikakvog pregleda. vjerujem da ces i ti slicno proci sa svojom posiljkom. kakogod, dojavi nam kako si prosao, pa da probamo konacno rasvijetlit misteriju (ne)carinjenja. :D
Trenutno imam narucene dvije stvari .. dvije iste stvari skoro samo model razlicit .. ista cijena .. Jedna mi ide preko dhl-a jedna obicnom postom .. oboje kupljeno preko ebay-a .. jedno iz tailanda jedno iz hong konga :D .. znaci obadvoje cijena oko 50 KM ne znam tacno.. sa postarinom ... Pa cu vidjet sta ce biti .. Evo sad cu narucit neku malu stvar 5 KM elektronika..konvertor za struju neki .. pa da vidim kako i to ide da li ce mi na to ista naplatit .. mada 5 KM :D Pa javim sve kad stigne .. poslato 10-og obadvoje .. ne ocekujem prije nove godine iskreno :D
Ovo od 5,10,15 KM prolazi bez problema, nema sanse da platis za to.
Roba se ceka otprilike oko 20-aK dana, bar je meni tako bilo za posiljke iz Hong Konga i Kine.
E sad za ove moje posiljke sam uredno platio carinu i PDV, istina bile su preko 100KM vrijednosti, za 50-ak KM nemam pojma sta ce biti...
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#738 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by hakazvaka »

Globus wrote:
LilBear wrote:
Globus wrote:Kolika je bila vrijednost toga sto ti je dolazilo sa dhl-om i fedexom .. ja imam nesto sto mi ide dhl-om oko 50 KM je ja mislim sa shippingom i ako mi uzmu porez jebo sam sam sebe da izvines :D
sve je bilo preko 200 KM, a stvari koje sam dobijala UPS-om do 200 KM su prosle bez ikakvog pregleda. vjerujem da ces i ti slicno proci sa svojom posiljkom. kakogod, dojavi nam kako si prosao, pa da probamo konacno rasvijetlit misteriju (ne)carinjenja. :D
Trenutno imam narucene dvije stvari .. dvije iste stvari skoro samo model razlicit .. ista cijena .. Jedna mi ide preko dhl-a jedna obicnom postom .. oboje kupljeno preko ebay-a .. jedno iz tailanda jedno iz hong konga :D .. znaci obadvoje cijena oko 50 KM ne znam tacno.. sa postarinom ... Pa cu vidjet sta ce biti .. Evo sad cu narucit neku malu stvar 5 KM elektronika..konvertor za struju neki .. pa da vidim kako i to ide da li ce mi na to ista naplatit .. mada 5 KM :D Pa javim sve kad stigne .. poslato 10-og obadvoje .. ne ocekujem prije nove godine iskreno :D
ja sam 14.10 narucio http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... K:MEWNX:IT

Price: $15.00
Shipping: $19.00

Ovo iznosi (Using exchange rates for 17.11.2009. from RSS feed of Central Bank of Bosnia and Herzegovina) 44.43 KM

The item left Hong Kong for its destination on 19-Oct-2009
2.11.2009. sam ja na vrata dobio dres i to me je kostalo dodatne 3 KM.

Takodjer neki dan je stigao i izvod iz banke, i lijepo stoji oznacena transakcija od Paypal, 45 KM :D znaci ne zakidaju, nema gluposti i tako to.
User avatar
Globus
Posts: 4196
Joined: 03/07/2008 18:06
Location: tu tamo

#739 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Globus »

Hmm nadam se da ce i meni stici tako brzo .. jer sam ja prije nego sam kupio pitao ovog od koga sam uzeo to i on je rekao da ce trebat za Bosnu jedno 40-45 dana jer kao nema dovoljno linija u ovom pravcu ... E sad mozda je to on bubno jer nije bio siguran ili zna ... Vidjet cemo dok stigne .. Al bi mi fakat znacilo da stigne do kraja mjeseca ovog ..
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#740 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by mala-i »

Kupujem sve i svašta preko neta i imam super iskustva, Paypal i Ebay su moji najbolji prijatelji. Jedino carinjenje sam imala za neke stvari koje nisu kupljene na Ebay-u , a došle su EMS-om ( Express Mail) i tada su mi na carini rekli da stvari koje tako dođu obično carine.
User avatar
Globus
Posts: 4196
Joined: 03/07/2008 18:06
Location: tu tamo

#741 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Globus »

Zna li neko kako ide ovo sa "tracking number" Dobio sam taj broj poslao je dhl-om i na dhl stranici nema rezultata kad ukucam ovaj broj u pracenje posiljke .. a ni na stranici poste nase sto je i logicno valjda ... ZNa li neko kako to ide ..
User avatar
Globus
Posts: 4196
Joined: 03/07/2008 18:06
Location: tu tamo

#742 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Globus »

I zna li neko ...Onaj mi je rekao na ebay da je poslao 11.og i doslo mi ono na mail da je shipped .. a tek mi danas na paypal stiglo da je shipped .. imal to kakve veze ? :D
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#743 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by hakazvaka »

Globus wrote:Zna li neko kako ide ovo sa "tracking number" Dobio sam taj broj poslao je dhl-om i na dhl stranici nema rezultata kad ukucam ovaj broj u pracenje posiljke .. a ni na stranici poste nase sto je i logicno valjda ... ZNa li neko kako to ide ..
pitaj tipa od kojeg si kupio gdje ces provjeriti taj tracking number
User avatar
Globus
Posts: 4196
Joined: 03/07/2008 18:06
Location: tu tamo

#744 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Globus »

Evo malo cacko i naso na hong kong stranici njihove poste i ukuco broj i izbacilo mi da je isplovilo :D iz hong konga 19.11. ti majke drage :D Imal neko iskustva sa ovim koliko ce mu trebat do bajrama sljedeceg ? :D
Edit: Evo procito sam ovo gore znaci pocetkom sljedeceg mjeseca da ocekujem ...
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#745 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by burekodsira »

globuse valjda znas koliko treba dok obidje globus :D
nista do sledece godine :lol:
User avatar
Globus
Posts: 4196
Joined: 03/07/2008 18:06
Location: tu tamo

#746 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by Globus »

burekodsira wrote:globuse valjda znas koliko treba dok obidje globus :D
nista do sledece godine :lol:
Znam ja otic do Hong Konga pa im nesto od njihovih prijatelja Japanaca pokazat :D
elvirr
Posts: 45
Joined: 03/10/2009 20:00

#747 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by elvirr »

Samo da prenesem svoja iskustva...
Dobio dig.fotoaparat iz amerike preko usps-a, sve doslo kako treba, samo morao platiti 9km, aparate je bio nov samo sto nije bio u kutiji :wink:
Dobio par rutera, isto tako bez problema, platio opet 9km.
Dobio Nokiu N86, platio 9km, al je ovaj put pisalo na kutiji da je vrijednost posiljke $150 (iance je bio $400), kontam ajd ako mi nestane bolje naplatiti i tih 150 nekog nista, i ponovo sve stiglo, platio samo postarinu 9km.
Znaci sta god sam dobio od elektronike, nikada nije carinjeno, a i ostale stvari su stizale u roku od 10-14 dana, samo sam jednom u paketu dobio tudje slike (valjda kako su pregledali na carini pa ubacili u moj paket).

Eto znaci od fizickog lica prema fizickom licu koristeci usps sve stize u roku i neocarinjeno :wink:

Sto se tice pracenja (tracking), koristite usps-ovu stranicu dok ne dodje u nasu postu paket, a onda pratite preko bhp.ba jer se stalno azurira dok amerikanci kasne.
Mozda je malo off topic, ali ce biti korisno onima koji planiraju nesto da naruce vani :wink:
celo43
Posts: 41
Joined: 21/07/2007 11:03

#748 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by celo43 »

U kojoj banci se moze dobiti debitna kartica da je moguce koristiti na paypalu a da ne moras primati placu preko nje i sl. odnosno samo da mozes trositi ono sto uplatis?
kone
Posts: 972
Joined: 03/10/2008 18:02

#749 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by kone »

celo43 wrote:U kojoj banci se moze dobiti debitna kartica da je moguce koristiti na paypalu a da ne moras primati placu preko nje i sl. odnosno samo da mozes trositi ono sto uplatis?
Raiffeisen :wink:
djecak76
Posts: 3
Joined: 18/03/2006 11:49

#750 Re: Paypal poceo sa radom u Bosni i Hercegovini

Post by djecak76 »

Meni je danas stigao ext. hard disk FedEx-om iz USA, na kojem jasno pise GIFT (ako to njima ista znaci) i zovu me da platim carinu preko 50 KM.
Pa je li to normalno!!?
Vise mi se isplati kupiti ovdje nego narucivati.
A u zakonu stoji, kao do 200 KM vrijednosti da se ne carini.
Ne kontam. ko koga ovdje j*** ?
Post Reply