Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Averus

#5651 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Averus » 01/02/2018 12:35

Pa koliko sam skontao sad ima zakon da preko 4 prosječne plate zarade na godišnjem nivou ide provjera prihoda

Tako da - ako ne dobiješ u kešu lovu, sve se prati, pa će tražiti

Bolje mi je da sam to obavim, nego da me gOnjaju :D

NikolaKZ91

#5652 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by NikolaKZ91 » 01/02/2018 12:42

Moras. Uplata 15 februara ce se osloboditi 15 marta, i mozes povuci uz fee od 5$, ili sacekati 1. naredni da se povuce dzabe.
Naredna uplata ce isto biti zadžana 30 dana, tako da ce uplata 28 feburara biti oslobodjena 28 marta. Hvala ti puno na odgovoru! A jel to vazi samo za prve dvije uplate ili za sve? Jer ja treba da dobijam platu preko pejpala. Pa mi stvarno puno da cekam po mjesec dana.

Saka

#5653 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka » 01/02/2018 12:56

NikolaKZ91 wrote:A jel to vazi samo za prve dvije uplate ili za sve? Jer ja treba da dobijam platu preko pejpala. Pa mi stvarno puno da cekam po mjesec dana.
Za sve. Prije si mogao tražiti od onog ko ti uplaćuje da klikne da oslobodi pare, ali mislim da je PayPal sad ukinuo tu opciju.

SanskiBiser

#5654 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser » 01/02/2018 13:00

Averus wrote:Pa koliko sam skontao sad ima zakon da preko 4 prosječne plate zarade na godišnjem nivou ide provjera prihoda

Tako da - ako ne dobiješ u kešu lovu, sve se prati, pa će tražiti

Bolje mi je da sam to obavim, nego da me gOnjaju :D

Gdje ti je taj zakon?

Ti si obavezan platiti porez na sve prihode preko PayPal sam na kraju godine :D nebitno da li je preko 4 prosjecne plate, ide 10% imas poseban obrazac za to. Imas sajtove posvecene tome i forume gdje imas dosta raje iz BiH pa opali google search.

mehoxy

#5655 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by mehoxy » 01/02/2018 13:07

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 10:47, edited 1 time in total.

un1ted

#5657 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by un1ted » 01/02/2018 14:19

mehoxy wrote:Meni je nedavno jedna strana kompanija poslala novac i nisam morao cekati 30 dana da ga podignem. Doduse mali iznos je bio u pitanju, ne znam ima li to neke veze.

Usput, jedno pitanje : Kolika je sansa da vas skinu sa biroa sa zaposljavanje ukoliko u jednom mjesecu primite 150 - 250 KM na karticu ?
Mala, ali postoji. Bilo je takvih primjera.

mehoxy

#5658 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by mehoxy » 01/02/2018 14:55

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 10:47, edited 2 times in total.

SadioMane

#5659 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SadioMane » 01/02/2018 15:03

Ej drugari, radim neke eseje online i otvorio sam racun na paypalu sa debitnom mastercard karticom. Sve sam verifikovao i odradio ali jos uvijek ne mogu da primim novac iz inostranstva. Ne znam u cemu je problem pa eto ako neko ima vise iskustva bio bih zahvalan na pomoci. :-D

NikolaKZ91

#5660 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by NikolaKZ91 » 01/02/2018 15:45

Neko ovdje napisa da ja neki porez treba da platim ako primam uplate preko pejpala. Zar nije dovoljno sto mi oni skidaju 5% od svake uplate i plus ce mi jos banka vjerovatno skidati kad budem dizao lovu sa viza kartice jer primam novac na pejpal u dolarima pa to treba da se pretvori? I jel se to nesta automatski skida il treba da prijavim nekome? Jer moje zanimanje spada u freelancing i msm da je oslobodjeno poreza?

Averus

#5661 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Averus » 01/02/2018 15:56

NikolaKZ91 wrote:Neko ovdje napisa da ja neki porez treba da platim ako primam uplate preko pejpala. Zar nije dovoljno sto mi oni skidaju 5% od svake uplate i plus ce mi jos banka vjerovatno skidati kad budem dizao lovu sa viza kartice jer primam novac na pejpal u dolarima pa to treba da se pretvori? I jel se to nesta automatski skida il treba da prijavim nekome? Jer moje zanimanje spada u freelancing i msm da je oslobodjeno poreza?
I ja freelancam, zato me i zanima jer mi kolega reče da je nedavno donesen taj neki zakon štali...

Zar naplaćuju konverziju? :zoka:

perfect_guy

#5662 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by perfect_guy » 01/02/2018 16:03

Averus wrote:
NikolaKZ91 wrote:Neko ovdje napisa da ja neki porez treba da platim ako primam uplate preko pejpala. Zar nije dovoljno sto mi oni skidaju 5% od svake uplate i plus ce mi jos banka vjerovatno skidati kad budem dizao lovu sa viza kartice jer primam novac na pejpal u dolarima pa to treba da se pretvori? I jel se to nesta automatski skida il treba da prijavim nekome? Jer moje zanimanje spada u freelancing i msm da je oslobodjeno poreza?
I ja freelancam, zato me i zanima jer mi kolega reče da je nedavno donesen taj neki zakon štali...

Zar naplaćuju konverziju? :zoka:
u raiffeisen je 1% od uplate

NikolaKZ91

#5663 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by NikolaKZ91 » 01/02/2018 16:08

Meni rece drugarica da joj je od 220$, pejpal skinuo 12$. A na kraju krajeva, kakav zakon i odakle oni znaju cime se ja bavim. Nigdje nisam prijavljen, samo primam uplate na pejpal 2x mjesecno. I da im jos placam porez?? Ma mrs.

Averus

#5664 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Averus » 01/02/2018 16:09

lol nisam ja to nikad primjetio, doduše nisam nešto ni obraćao pažnju :oops:

meni legne $30, ja kupujem sa ebaya dok ne potrošim :D

NikolaKZ91

#5665 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by NikolaKZ91 » 01/02/2018 16:34

Ako neko zna oko tog poreza neka odg. Naime, ja sam poceo da predajem Japancima engleski preko neta i radim pomalo, uopste nemam neke velike prihode i ako jos budem morao na to porez da platim ovim smradovima onda ga j...

SanskiBiser

#5666 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser » 01/02/2018 16:59

NikolaKZ91 wrote:Ako neko zna oko tog poreza neka odg. Naime, ja sam poceo da predajem Japancima engleski preko neta i radim pomalo, uopste nemam neke velike prihode i ako jos budem morao na to porez da platim ovim smradovima onda ga j...
Odes u poresku upravu i pitas ih. :lol:

underground

#5667 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by underground » 01/02/2018 17:24

SadioMane wrote:Ej drugari, radim neke eseje online i otvorio sam racun na paypalu sa debitnom mastercard karticom. Sve sam verifikovao i odradio ali jos uvijek ne mogu da primim novac iz inostranstva. Ne znam u cemu je problem pa eto ako neko ima vise iskustva bio bih zahvalan na pomoci. :-D
Ne mozes primati novac preko Paypala sa povezanom MasterCard karticom, mora biti Visa kartica da bi mogao da primas/povlacis novac na Paypal

boshniak

#5668 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by boshniak » 01/02/2018 19:24

Da li zna neko postoji li neka VISA kartica koja se moze naruciti online u BIH poput LeuPay VISA kartice i koja se moze povezati na paypal. LeuPay ne salje u BiH, eto koja smo crna rupa u evropi kad sve okolne države uključujući i Kosovo mogu dobiti tu karticu samo u BIH ne šalju.

Averus

#5669 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Averus » 01/02/2018 22:13

NikolaKZ91 wrote:Ako neko zna oko tog poreza neka odg. Naime, ja sam poceo da predajem Japancima engleski preko neta i radim pomalo, uopste nemam neke velike prihode i ako jos budem morao na to porez da platim ovim smradovima onda ga j...
Ako me kolega nije furao, što me ne bi ni začudilo vala, onda se porez plaća tek ako imaš prihode veće od četiri prosječne plate u BiH.
Dakle ako ne primaš 3428KM ili više, onda ne bi trebao plaćati porez.

Ono što je meni najcrnije, ako je istina ovo oko poreza, je što stoka ne zna iskoristiti to da podstakne mlade da se tako angažuju, nego nam još i lomi noge. Koliko je nezaposlenih u ovoj državi, a oni bi još i porez da im otmu :-)
A porez već plaćen kroz otvaranje, održavanje bankovnog računa, (re)izdavanje kartice, za sve što platimo tim novcem itd.

Mislim, 10% poreza nije neka velika cifra. Jbg ako zaradim 5000, jebe mi se za 500KM. Samo mi smeta što ću ga ja platiti, a Alemko, Čengići, Selimovići i slični neće ništa na svoje milione...

kloniran

#5670 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by kloniran » 01/02/2018 22:26

Po toj logici ni mi koji radimo ovdje ne bi trebali placati poreze, sto da nam drzava lomi kicmu s njima :-)

toure123

#5671 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by toure123 » 01/02/2018 22:34

Sta se desava sa PayPalom u zadnje vrijeme, login uopste ne radi?

NikolaKZ91

#5672 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by NikolaKZ91 » 01/02/2018 22:49

Necu zaraditi ni blizu tog iznosa iskreno :). Govorim o iznosu po 100 KM mjesecno ponekad kad ugrabim vremena da to radim :). A neke mjesece necu raditi nikako tako da mi je ovo neki dodatni prihod i to poneki mjesec samo. Na kraju krajeva, obavljam posao na inostranom serveru za inostrane ljude i moja zarada je vec oporezovana jer ta kompanija placa porez na zarade zaposlenih u drzavi gdje je registrovana.

SanskiBiser

#5673 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser » 01/02/2018 23:03

Averus wrote:
Ako me kolega nije furao, što me ne bi ni začudilo vala, onda se porez plaća tek ako imaš prihode veće od četiri prosječne plate u BiH.

Ono što je meni najcrnije, ako je istina ovo oko poreza, je što stoka ne zna iskoristiti to da podstakne mlade da se tako angažuju, nego nam još i lomi noge. Koliko je nezaposlenih u ovoj državi, a oni bi još i porez da im otmu :-)
A porez već plaćen kroz otvaranje, održavanje bankovnog računa, (re)izdavanje kartice, za sve što platimo tim novcem itd.

Mislim, 10% poreza nije neka velika cifra. Jbg ako zaradim 5000, jebe mi se za 500KM. Samo mi smeta što ću ga ja platiti, a Alemko, Čengići, Selimovići i slični neće ništa na svoje milione...

http://www.6yka.com/novost/126021/radit ... ula-u-lov-
Počeo je lov na ljude koji ostvaruju dohodak iz inostranstva

U RS je u posljednje vrijeme primjetan trend povećanja broja osoba koja ostvaruju prihode iz inostranstva, prevashodno na način da u RS obavljaju određene IT usluge, odnosno da vrše takozvani udaljeni rad za poslodavca u inostranstvu.

Iz tog razloga, Poreska uprava Republike Srpske obavještava fizička lica koja po bilo kom osnovu ostvare prihod iz inostranstva, uključujući i prihode od IT usluga ostvaren udaljenim radom (freelancer), a na koji nije plaćen porez po odbitku, da su dužna da taj prihod prijave i plate porez na dohodak, navodi se na zvaničnoj stranici Poreske uprave RS.

Naime, plaćanje poreza na taj dohodak vrši se u roku od sedam dana od dana naplate prihoda, a prijavljivanje se vrši mjesečno i godišnje podnošenjem odgovarajuće poreske prijave.

Pojašnjenja radi, mjesečno prijavljivanje vrši se do 10. u mjesecu za naplaćeni prihod u prethodnom mjesecu, putem prijave Obrazac 1002-Mjesečna prijava poreza po odbitku, na dodatnom listu DL3-Ostali dohodak, isključivo elektronski sa elektronskim potpisom.

S druge strane, godišnje prijavljivanje vrši se do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu, putem prijave Obrazac 1004-Godišnja prijava za porez na dohodak, sa prilogom na obrascu 1005, a podnosi se u dva primjerka, nadležnoj područnoj jedinici Poreske uprave prema mjestu prebivališta fizičkog lica.

Porez na dohodak obračunava se po poreskoj stopi od 10 posto na osnovicu koju čini naplaćeni prihod tog fizičkog lica.

Niko od freelancera kojima smo se obratili nije želio da komentariše ovu akciju Poreske uprave RS, ali su nam gotovo svi rekli kako je počeo "lov na njih"

:shock: :shock: :shock:

I ako ti je poslodavac iz USA, otvoris Payoneer account, dobijes Payoneer Mastercard, otvoris virtuelni bank account u USA preko Payoneer a na koji ti je vezan Payoneer account i na koji ti poslodavac salje novac i boli te neka stvar za poreskom. Dizes pare na bankomatima sa Payoneer Mastercard. :lol:

Averus

#5674 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Averus » 01/02/2018 23:15

SanskiBiser wrote:
Averus wrote:

http://www.6yka.com/novost/126021/radit ... ula-u-lov-
Počeo je lov na ljude koji ostvaruju dohodak iz inostranstva

U RS je u posljednje vrijeme primjetan trend povećanja broja osoba koja ostvaruju prihode iz inostranstva, prevashodno na način da u RS obavljaju određene IT usluge, odnosno da vrše takozvani udaljeni rad za poslodavca u inostranstvu.

Iz tog razloga, Poreska uprava Republike Srpske obavještava fizička lica koja po bilo kom osnovu ostvare prihod iz inostranstva, uključujući i prihode od IT usluga ostvaren udaljenim radom (freelancer), a na koji nije plaćen porez po odbitku, da su dužna da taj prihod prijave i plate porez na dohodak, navodi se na zvaničnoj stranici Poreske uprave RS.

Naime, plaćanje poreza na taj dohodak vrši se u roku od sedam dana od dana naplate prihoda, a prijavljivanje se vrši mjesečno i godišnje podnošenjem odgovarajuće poreske prijave.

Pojašnjenja radi, mjesečno prijavljivanje vrši se do 10. u mjesecu za naplaćeni prihod u prethodnom mjesecu, putem prijave Obrazac 1002-Mjesečna prijava poreza po odbitku, na dodatnom listu DL3-Ostali dohodak, isključivo elektronski sa elektronskim potpisom.

S druge strane, godišnje prijavljivanje vrši se do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu, putem prijave Obrazac 1004-Godišnja prijava za porez na dohodak, sa prilogom na obrascu 1005, a podnosi se u dva primjerka, nadležnoj područnoj jedinici Poreske uprave prema mjestu prebivališta fizičkog lica.

Porez na dohodak obračunava se po poreskoj stopi od 10 posto na osnovicu koju čini naplaćeni prihod tog fizičkog lica.

Niko od freelancera kojima smo se obratili nije želio da komentariše ovu akciju Poreske uprave RS, ali su nam gotovo svi rekli kako je počeo "lov na njih"

:shock: :shock: :shock:

I ako ti je poslodavac iz USA, otvoris Payoneer account, dobijes Payoneer Mastercard, otvoris virtuelni bank account u USA preko Payoneer a na koji ti je vezan Payoneer account i na koji ti poslodavac salje novac i boli te neka stvar za poreskom. Dizes pare na bankomatima sa Payoneer Mastercard. :lol:
Čuj? Koliko je rasprostranjen Payoneer, jel' ko PayPal?
Ima li tema ovdje za Payoneer, da dublje istražim to :D
Baj d vej, ovo gore je RS, ima li šta za FBiH?

SanskiBiser

#5675 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by SanskiBiser » 01/02/2018 23:28

Averus wrote:
Čuj? Koliko je rasprostranjen Payoneer, jel' ko PayPal?
Ima li tema ovdje za Payoneer, da dublje istražim to :D
Baj d vej, ovo gore je RS, ima li šta za FBiH?
Koliko znam isti su propisi, ma pojavio se info na stranici poreske s uputama da se moraju placati porezi a onda ovi novinari naprave clanak , objave, dignu prasinu prodje par sedmica sve se zaboravi, gurne pod tepih, niko nikoga ne ganja niti lovi do narednog clanka.

Tih 10% se odnosi i na sve pare koje ljudi dobiju preko Western Union, pare koje ti brat, sestra donese iz vana i da kao hediju i na to bi trebao 10%, na sve donacije i poklone ide tih 10% poreza, samo to nisu naveli u clanku, a ko to jos radi i placa od fizicikih lica? :lol:

Ma Payoneer mozes odmah account napraviti i srediti da ti posalju Payoneer MasterCard stigne za 15ak dana, i onda trazis poslodavca u USA.

Post Reply