Paypal u Bosni i Hercegovini

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Paulaner

#3151 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Paulaner » 19/02/2015 22:51

Zar je moguce da ne mogu na PayPal racunu promjeniti drzavu stanovanja? Trebam komplet sve promjeniti od adrese,drzave do nove kartice,ali ne uspijevam :( Da li je moguce napraviti novi profil sa istim mailom i licnim podacima???

Paulaner

#3152 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Paulaner » 19/02/2015 22:57

Paulaner wrote:Zar je moguce da ne mogu na PayPal racunu promijeniti drzavu stanovanja? Trebam komplet sve promijeniti od adrese,drzave do nove kartice,ali ne uspijevam :( Da li je moguce napraviti novi profil sa istim mailom i licnim podacima???

goibos

#3153 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by goibos » 19/02/2015 23:07

z88 wrote:Pozdrav svima,

Želio bih da prenesem svoje iskustvo i da razjasnim nekoliko stvari. Na forumu se često ponavlja - krupnim - slovima - u - smislu - da - svi - vide - i - razumiju da se može otvoriti tekući račun kod Unicredit banke na osnovu koga se izdaje DEBITNA VISA ELECTRON kartica koja se onda registruje na Paypal, medjutim to nije tačno, ili bar nije potpuno tačno zato što u BIH djeluje više banaka u okviru Unicredit grupacije (Unicredit Mostar, Banjaluka i Zagrebačka banka) i nažalost ćini se da sve one različito posluju.. Tako sam ja otvorio račun u Banja Luci, prethodno dobivši uvjeravanja mjelom i od službenice koja mi je otvarala račun, da ću dobiti odgovarajuću karticu koju ću moći koristiti sa paypalom. Karticu izdaju besplatno, vodjenje tekućeg računa se naplaćuje 1,80 KM mjesečno. Kartica je crveno narandzaste boje. Trebalo bi da se čeka maksimalno 14 dana. Ja sam morao duže da čekam, jer je nisu završili, a neće da obavijeste kad je gotova, nego svako mora sam ići i provjeravati, što je dosta nezgodno. Kad su je konačno završili, nešto sam pitao službenicu u vezi paypala da bi mi ona mrtva hladna rekla da se kartica ne može koristiti za to i da mi za to treba Visa Classic (koja im je prilično skupa). Pitao sam je da mi objasni zasto mi je onda druga službenica primila zahtjev kad sam rekao da mi isključivo za to treba, na šta dobijam odgovor da ta službenica tu inače ne radi, da je bila samo na zamjeni....!!! I sada sam dobio karticu koja ima 11 cifara koje su u stvari moj broj tekućeg računa plus 4 broja koja se nalaze na foliji sa pticom (da tako kažem). A na poledjini nema nikakvog zaštitnog koda uz koji bih mogao registrovati kartcu na paypal. Moguće je da ja griješim i da se takva kartica može koristiti za paypal nalog, ako je tako, MOLIM VAS da me ispravite, ali ne vjerujem da je to slučaj.

POENTA OVOG PODUŽEG POSTA JESTE DA UPOZORIM FORUMAŠE DA NISU SVE UNICREDIT KARTICE ISTE I DA BUDETE OPREZNI, POGOTOVO AKO VADITE KARTICU KOD UNICREDIT BANKE BANJALUKA, JER NJU NEĆETE MOĆI KORISTITI NA PAYPALU! Dobra vijest je da koliko znam iste kartice koje izdaje Zagrebačka banka i Unicredit Mostar imaju zaštitni kod na poledjini uz polje za potpis i sastojr se od 16 cifara te se samim time mogu registrovati i koristiti.
nema ti ta službenica pojma, čuj visa classic za paypal...
meni paypay ide preko visa electron koja je vezana za tekući račun

mene je jedna iz unicreditbanke uvjeravala da mi se pare sa paypala neće moći prebaciti na tekući račun nego da moram otvarati devizni poseban... naravno, nije trebalo

Saka

#3154 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Saka » 20/02/2015 04:22

Paulaner wrote:Zar je moguce da ne mogu na PayPal racunu promjeniti drzavu stanovanja? Trebam komplet sve promjeniti od adrese,drzave do nove kartice,ali ne uspijevam :( Da li je moguce napraviti novi profil sa istim mailom i licnim podacima???
Moraš prvo zatvoriti stari PayPal account ili remove email koji je u pitanju (na starom PayPal-u dodaš novi email, staviš kao default, izbrišeš stari). Onda ćeš moći napraviti novi account u novoj državi sa tim mailom.

AnonimniKorisnik

#3155 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by AnonimniKorisnik » 21/02/2015 14:21

Prilikom povezaivanje kartice sa paypalom naisao sam na ovaj problem:

http://scr.hu/0cia/1ht9u

Dodao sam karticu, ali kada oni trebaju da skinu 1.95 dolara(a imam na kartici novca), pise da servis trenutno nije dostupan. Da li je ovo cesta pojava i da li cu zaista nakon nekog vremena moci to da uradim?

quarterback

#3156 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by quarterback » 22/02/2015 14:20

goibos wrote: meni paypay ide preko visa electron koja je vezana za tekući račun
ovo ti je jako pametno

Denox

#3157 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Denox » 22/02/2015 14:22

Ja imam onu visa electron ruza,od bbi,jel moguce nju regati na paypal ?

quarterback

#3158 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by quarterback » 22/02/2015 14:42

underground

#3159 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by underground » 23/02/2015 22:56

Nisam odavno povlacio sa Paypala novac ali eto danas dobih nesto i povukao sam.

Za koliko lova legne na racun otprilike, kakva su iskustva? Znam da je prije bilo par radnih dana, ne znam kako je sad.

Povezana mi je Visa Electron od ProCredit banke

Kemal Malovčić

#3160 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Kemal Malovčić » 24/02/2015 16:32

Pročitao sam posljednjih desetak stranica ove teme, i ovo pitanje koje ću postaviti je više puta postavljeno, ali nikako definitivan odgovor da pronađem.

U kojoj banci je najbolje da otvorim tekući račun i VISA Electron karticu (nju moram?), da bih se mogao nakačiti na Paypal?

Ne mogu u Unicredit, jer u njemu imam studentski račun i Maestro karticu, koje bih morao ukiniti.

quarterback

#3161 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by quarterback » 24/02/2015 19:05

rf

Mehemed

#3162 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed » 24/02/2015 22:18

Kao što je kolega iznad napisao. RF ti je druga opcija poslije UC-a kada već ne možeš u UC-u, čudno, ja u RF-u imam CLUB paket(haman isto kao studentski paket) i Maestro karticu a u isto vrijeme imam i žiro račun i Debitnu VISA-u Electron, čudi me kako ne može u UC-u isto.

quarterback

#3163 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by quarterback » 24/02/2015 22:35

provjeri za taj maestro, neko je nedavno napisao navodno da maestro sada moze

evo sam nasao, radi se o maestru rfa ali mozda radi i uc-ov

update 25.1.2015. Dzontra_Volta
Od prije cca 3 godine se može kupovati na internetu i sa Maestro debitnom karticom u izdanju Raiffeisen banke (posjeduje CVC2 kod na poleđini). Ovo znam lično, jer posjedujem jednu takvu karticu i kupujem s njom.

Ko ne želi imati otvoren tekući račun, iz raznih razloga, savjetujem mu da uzme Prepaid kreditnu karticu, zasad je izdaju BBI i Union banka u BiH, ne znam je li još neko uveo (ne mislim na Gift kartice, nego na one koje se dopunjavaju po potrebi).
Neko je pitao da li sa studentskom karticom (UniCredit) može plaćati na netu. Koliko znam, ne može, jer ne posjeduje CVC2 kod.

Kemal Malovčić

#3164 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Kemal Malovčić » 25/02/2015 11:22

Hvala vam na odgovorima.

Unicreditova Maestro kartica ne može kupovati po netu. Bar nije mogla kad sam posljednji put probao (prije pet-šest mjeseci).

Mehemed

#3165 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed » 25/02/2015 12:30

quarterback wrote:provjeri za taj maestro, neko je nedavno napisao navodno da maestro sada moze

evo sam nasao, radi se o maestru rfa ali mozda radi i uc-ov

Od prije cca 3 godine se može kupovati na internetu i sa Maestro debitnom karticom u izdanju Raiffeisen banke (posjeduje CVC2 kod na poleđini). Ovo znam lično, jer posjedujem jednu takvu karticu i kupujem s njom.
Da, može, ali na maximalno 5% stranica na cijelom internetu, paypal naravno ne podržaje Maestro u BiH, kao ni za većinu drugih zemalja, to je odmah bezveze

elvisone

#3166 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by elvisone » 25/02/2015 14:16

Prijatelji imam jedno pitanje naime na mom paypalu je primarna valuta euro i cesto primam novac u eurima medjutim dobio sam uplatu u dolarima zanima me dali ce tu biti problema prilikom prebacvanja na karticu posto sad prvog automatski ce se novac prebaciti pa me zanima dali mogu primati i druge valute od one primarne i dali i ta druga valuta prelazi automatki na karticu

_Reds_

#3167 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by _Reds_ » 25/02/2015 18:33

elvisone wrote:Prijatelji imam jedno pitanje naime na mom paypalu je primarna valuta euro i cesto primam novac u eurima medjutim dobio sam uplatu u dolarima zanima me dali ce tu biti problema prilikom prebacvanja na karticu posto sad prvog automatski ce se novac prebaciti pa me zanima dali mogu primati i druge valute od one primarne i dali i ta druga valuta prelazi automatki na karticu

Mozes da primas u svim valutama uplate.

I da prelazi na karticu, ali u KMove, osim ako ti kartica nije devizna.

mad mike

#3168 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by mad mike » 25/02/2015 20:00

zanima me,da li na svom paypal acc. mogu promjenuti broj racuna,posto sam morao napraviti novu karticu (raiffeisen),ili moram praviti novi account ?

Mehemed

#3169 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by Mehemed » 25/02/2015 20:19

mad mike wrote:zanima me,da li na svom paypal acc. mogu promjenuti broj racuna,posto sam morao napraviti novu karticu (raiffeisen),ili moram praviti novi account ?
Mozes jednostavno dodati tu novu karticu, ne moraš praviti novi account

mad mike

#3170 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by mad mike » 25/02/2015 20:42

a cek,posto primam platu iz inostranstva,hoce li biti komplikacija oko prebacivanja na taj racun ili ?

elvisone

#3171 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by elvisone » 25/02/2015 21:15

_Reds_ wrote:
elvisone wrote:Prijatelji imam jedno pitanje naime na mom paypalu je primarna valuta euro i cesto primam novac u eurima medjutim dobio sam uplatu u dolarima zanima me dali ce tu biti problema prilikom prebacvanja na karticu posto sad prvog automatski ce se novac prebaciti pa me zanima dali mogu primati i druge valute od one primarne i dali i ta druga valuta prelazi automatki na karticu

Mozes da primas u svim valutama uplate.

I da prelazi na karticu, ali u KMove, osim ako ti kartica nije devizna.
Hvala ti puno drugar

cenecimoveocino

#3172 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by cenecimoveocino » 27/02/2015 22:46

Otišao u RF,izvadio karticu i naglasio sam da želim VISA a dobio sam Maestro card,jel sad moram opet ići u banku da podignem VISU?

quarterback

#3173 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by quarterback » 27/02/2015 22:49

cenecimoveocino wrote:Otišao u RF,izvadio karticu i naglasio sam da želim VISA a dobio sam Maestro card,jel sad moram opet ići u banku da podignem VISU?
naravno, isto se desilo i meni kad sam vadio prvu karticu

John1421

#3174 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by John1421 » 28/02/2015 16:59

Pozdrav svima!
Pročitao sam desetak posljednjih stranica teme i ima nekih djelomičnih odgovora, ali ipak želim biti siguran.

Želim da otvorim PayPal račun i da vežem debitnu karticu sa njim.
Imam Hypo Visa Electron debitnu karticu I uvjerio sam se da Hypo ne dozvoljava povezivanje ove kartice sa PayPal.
Sada bih da otvorim tekući u nekoj drugoj banci kod koje ću moći imati Visa Electron debitnu koja podržava PayPal.
Razmišljao sam da li odabrati Raiffeisen ili Unicredit i odlučio se za UC prvenstveno zato sto ne naplaćuju održavanje računa u mjesecima u kojim nema prometa.
Bio sam u UC Banja Luka i rekli su mi da njihova Visa Electron debitna ne podržava PayPal, e sad me zanima kakvo je stanje sa Unicredit d.d. Mostar? Da li njihova Visa Electon debitna može??

I nevezano za PayPal ako može jedno pitanje ako neko ima iskustva. U čemu je caka sa Raiffeisen CLUB paketom, mislim nemoguće da je baš besplatan??

Duži post, ali sta ću.. :)

quarterback

#3175 Re: Paypal u Bosni i Hercegovini

Post by quarterback » 28/02/2015 22:36

uvrsten update

quarterback wrote: 1. otidji u unicredit/raiffieisen, trazi da ti otvore VISA ELECTRON DEBITNU karticu (nisam ti dzaba ovo napisao velikim slovima - to je varijanta koja provjereno radi, mogu raditi jos neke kartice jos nekih banaka, navodno rade master card i american express, ali NE RADI maestro.

Update od 10.02.2015. - momak iz RSa kaze da Visa Electron Debitna od Unicredit Banke Banja Luka -NE RADI (odnosi se samo na UC Banja Luka, ne i na UC Mostar, UC Mostar - RADI).

-------------------

Ko ne želi imati otvoren tekući račun, iz raznih razloga, savjetujem mu da uzme Prepaid kreditnu karticu, zasad je izdaju BBI i Union banka u BiH, ne znam je li još neko uveo (ne mislim na Gift kartice, nego na one koje se dopunjavaju po potrebi).
Neko je pitao da li sa studentskom karticom (UniCredit) može plaćati na netu. Koliko znam, ne može, jer ne posjeduje CVC2 kod.
-------------------

2. kada dobijes karticu polozi na nju 10 KM, registruj se na paypal i unesi karticu u paypal
3. paypal ce skinuti nesto manje od 2$ sa kartice
4. trazi od banke 4 zadnja broja te transakcije, mozes i telefonom
5. unesi te brojeve u paypal da karticu verifikujes
6. paypal ce vratiti skinuti iznos nazad tebi

od tog momenta mozes placati za usluge preko weba
quarterback wrote:
ebay, paypal, zalbe i slicno

vidim ja da nema druge nego moram pisati kao za paypal

1. kada narucite posiljku, RANIJE je bilo da je rok za prijavu da posiljka nije stigla 45 dana od dana kupovine, SADA je 30 dana od ZADNJEG dana koji je napisan kao estimated delivery na ebayu

2. tendecija je, gledajuci ovdje po forumu, da se panika dize cim itema nema 7 dana, shipping iz kine traje uobicajeno 3/4 sedmice zavisno kakve ste srece i kolika je guzva oko slanja itema, za bozic se ceka generalno jako dugo, recimo ono sto ste narucili u novembru doci ce vam polovinom januara, ne smijete zaboraviti ni kinesku novu godinu koja pada polovinom februara a ima isti efekat na posiljke kao i bozic

Ako posiljka ne dolazi, ne panicarite, dva dana ili dan prije isteka 30 dana od zadnjeg datuma deliveryja otvorite ebay i u historyju nadjite proizvod koji nije dosao, desno, ispod plavog dugmeta "leave feedback" imate drop down meni "more actions", tu kliknite na I DIDNT RECEIVE IT

3. Time obavjesavate ebay da posiljka nije dosla, otvoriti ce vam se prostor za slanje poruke selleru, ovo je samo forma, kazete mu da item nije dosao ali da nije problem i da cete sacekati da dodje. Ovo radite samo zato da bi ste produzili jos rok za cekanje itema.

3. Ebay vam otvara case i daje jos MJESEC dana da "rijesite problem", odnosno da sacekate da posiljka dodje

5. Par dana prije isteka tih mjesec dana ce vam doci email da vas podsjecaju da imate otvoren case

6. ako posiljka nije dosla ni par dana prije isteka tih dodatnih 30 dana (dakle ovo je sada vec dobra 2/3 mjeseca od kako je proizvod kupljen) KLIKNITE ESCALATE CASE, ako je posiljka dosla, naravno, zatvorite otvoreni cas

7. kada ste kliknuli ESCALATE, opet dobijete prozor za poruku, ovoga puta ebayu. Tu opisite sta je bilo, Ebay ce da provjeri sta se desilo i obavijestiti ce vas sta su odlucili. Ako su odlucili u vasu korist pare ce vam biti uplacene preko paypala nazad.

Dakle imate sigurno 2/3 mjeseca da vam posiljka dodje i nema potrebe za pisanjem po klixu i dizanjem panike, otvaranjem casea bez potrebe i slicno... Znajte da svako otvaranje casea pravi probleme selleru, i ako nekome budete pravili probleme znajte da ce izbaciti BiH iz liste zemalja u koje salje jer mu ne treba zajebavanje i gubljenje novca sa nekim ko je iz Bosne i cini 0,0000000001% njegovog trzista.

Desava se i da su rokovi isticali, vi se zalili, ebay vratio pare a item ipak dodje nekada kasnije (meni je jednom item putovao 3,5 mjeseca, davno prosli svi rokovi). Ako vam posiljka ipak dodje na kraju nekada posteno je platiti selleru jer najcesce kasnjenje nije njegova krivica nego je krivica poste, carine, prevoznika i sl.

Kako mu platiti ponovo? U paypalu imate listu transakcija, nadjite tu transakciju u kojoj su vam pare vracene i pogledajte njegov email. U paypalu je mail korisnika u stvari adresa za placanje. Ako uspijete naci kontakt ebaya javite se nakon toga i njima, ukratko napisite sta je bilo i napisite brojeve transakcija u kojima je prodavac vama vratio pare i one u kojoj ste vi njemu platili da znaju da ste posteni.

Kod mene su u ovom momentu 193 narudzbe preko ebaya (sigurno 250+ preko paypala) i od njih manje od njih 5 nikako nije doslo, nadam se da cete se sloziti da je to mizeran postotak, daleko od one panike koja se dize po ovom forumu. Jednostavno budite strpljivi i cekajte, a ne placite po forumu kako nista ne dolazi. Doci ce, polako! Kada uradite kupovinu u svoj mobitel unesite reminder koji ce vas obavijestiti par dana prije isteka roka za zalbu, na taj nacin ako imate puno narudzbi necete zaboraviti kada sta treba doci.

Vrijeme isporuke varira iz nepoznatih razloga, moje najbrze iz Kine je bilo 5/6 dana (free shipping + tracking /cini mi se, davno je bilo/), najduze je bilo 3,5 mjeseca, generalno govoreci posiljku mozete ocekivati iz HK (bez trackinga, free shipping) za oko 4 sedmice, s tim da vrijeme moze biti i duze ako su praznici (bozic i kineska nova godina).

Iako mi se znalo desiti da otvaram vise caseova istovremeno (kad bas zaglavi pa nista ne dolazi), nikada nisam bio blokiran - posto je ta prica ovdje na forumu cesta.

Update 02.02.2015.
Radi kasnjenja oko nove godine ukupno sam otvorio mozda 3 casea a ebayu i 2 na paypalu (jer sam imao 2 itema preko banggooda), dobio sam 2 refunda (oko 15-20$ vrijednosti ukupno), 1 case jos cekam odluku (vrijednost 2$ !!!!!) ostale sam zatvorio jer su itemi dosli, da bih desetak dana nakon otvaranja caseova dobio sljedece upozorenje od paypala

"We’ve noticed that you’ve had a higher than average rate of issues with your PayPal transactions. Such problems may include claims you have initiated with PayPal or through your financial institution or bank.

We want you to be happy with your purchases, but we may find it necessary to suspend your PayPal account privileges if we continue to notice a high number of problems with your PayPal transactions. Pending further review, we may also suspend any outstanding and future buyer protection claims, and we reserve the right to deny these claims.

We simply wanted to give you a chance to reassess your account activity for the future. You don’t need to take any action, and we don’t require a response to this message.

You can find additional information and tips about buying and selling safely on our Business Resource Center at https://www.paypal-businesscenter.com/b ... ell-safely.

Zalbe preko paypala

Navodno, jos nisam provjerio odnosno koristio tu mogucnost, paypal je od 20 i nekog novembra 2014. godine promjenio svoj policy za zalbu tako da se zaliti mozete do 180 dana od dana placanja proizvoda, ranije je rok bio 45 dana. Dakle ako ste proizvod platili paypalom ma gdje da ste ga narucili mozete se zaliti kod njih da proizvod nije dosao.

Otvorite njihovu stranicu, vidjecete u meniju link "resolution center", kliknite tu, potom na dispute a transaction - zuto veliko dugme, potom nadjite transakciju i strihirajte je, potom idite na zuto dugme conutinue. Nakon toga pisete poruku prodavcu i case se otvara.

Takodje se mozete preko paypala zaliti i na ono sto ste kupi na ebayu, moj savjet je ipak da se zalite ebayu a ne paypalu jer ebay ima pristup porukama koje ste vi i prodavac razmjenili i te poruke mogu da pomognu da presude u vasu korist. Takodje znajte da je Ebay vlasnik Paypala a nije obrnuto.

Ipak, s obzirom da je sada sa promjenom paypal policyja rok za zalbu kod njih duzi, ako je rok za zalbu kod ebaya istekao logicno zalite se onda paypalu.
Svi savjeti su dati na osnovu visegodisnjeg iskustva i u najboljoj namjeri, nisam odgovoran za bilo kakve vase novcane gubitke.

Post Reply