gradzevinac u SA?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

sarajka37
Posts: 94
Joined: 19/01/2007 11:06

#26

Post by sarajka37 »

FX900 wrote:
oli99 wrote:Hvala na odgovorima

Za univerzitet se ne bojim jer je diploma priznata u cijelom svijetu. A u poslu se naravno koriste Auto-Cad i FEM programi. Samo nisam upoznat sa polaganjem strucnog. U zemlji gdje se nalazim to se ne polaze vec si sa zavrsenim diplomskim sposoban da stavljas potpise. Kao sto je i obicajeno iskustvo se dosta gleda i ne mogu se potpisivati slozeni projekti ali kao dio projektantskog tima mogu da radim na svim projektima ( mtrl: celik, beton ili gledano na vrste projekta : mostovi ( od "obicnih" pa do pokretnih, tuneli, luke ...)
U normalnom svijetu je to tako (za stručni ispit). Ponegdje ga ima i polaže se kao prvi projekat u firmi gdje radiš (USA, Europa i sl.). Kod nas šupci traže lovu pa se sve svodi na davanje nekih 1000-1500 KM Ministrastvu za urbanizam i prostorno uređenje. Puka formalnost koja košta, jebi ga. Ovdje ćeš morati to polagati Ali vidjet ćeš gluposti tamo u nekom formularu. XY dipl. ing. građ. polaže državni stručni spit za zvanje dipl.ing.građ. Ispade da diploma ne vrijedi ništa, dok ti to "oni" (šupci) ne aminuju kroz državni stručni ispit. Bože sačuvaj. Pljačkaju lopovi. To su radili prije rata, a isti sistem je i sada. Interesantno je da završni potpis članova komisije obično daje neko netehničko lice (ekonomista, pravnik, novinar,...) Bruka za struku, ali jebi ga šta ćeš. Ministar je obično tehničko lice i on potpisuje uvjerenje o položenom stručnom ispitu. Inače ti je ovdje struka skroz pod nogama. Hajde što forumaši vrijeđaju inžinjere, nisu oni bitni, nego isti šupci sjede u vrhu države i ministarstvima. I prije rata je tako bilo, a sada je još gore. Jebaji ga, ako ništa ne mogu nam papci uzeti znanje i diplome. To je našom zaslugom stečeno. Nije mi jasno jarane, šta ćeš ti u Bosni. Za građevince još i ima posla, ali po privatnim, lopovskim firmama. Iscijede te skroz, za male pare. Inače ovdje treba ukinuti na duži niz godina rad svih škola, pa i fakulteta jer nema posla, Inžinjeri su ovdje nepotrebni. Prije ćweš ti naći selameta vani, nego ovdje. Nego da se mijenjamo. Meni ne valja pasoš i "terorista" sam, a ima posla vani. Zajebaše nas ovi šupci sa vrha. Al' bit' će valjda bolje. :(


slazem se ,struka je skroz podcjenjena i nema sanse da uspijesh ako ti stric kakav ne drzi privatnu firmu ,svaki pravnik i ekonomista je placeniji od inzinjera ,nazalost.A projektovanja gotovo da i nema,svi se projekti kupuju a ovdje se obavlja onaj fizicki dio posla ,nit ko pruza sansu za to jer nema se vremena za to,svaki privatnik gleda da se na brzinu obogati
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#27

Post by FX900 »

sarajka37 wrote:
FX900 wrote:
oli99 wrote:Hvala na odgovorima

Za univerzitet se ne bojim jer je diploma priznata u cijelom svijetu. A u poslu se naravno koriste Auto-Cad i FEM programi. Samo nisam upoznat sa polaganjem strucnog. U zemlji gdje se nalazim to se ne polaze vec si sa zavrsenim diplomskim sposoban da stavljas potpise. Kao sto je i obicajeno iskustvo se dosta gleda i ne mogu se potpisivati slozeni projekti ali kao dio projektantskog tima mogu da radim na svim projektima ( mtrl: celik, beton ili gledano na vrste projekta : mostovi ( od "obicnih" pa do pokretnih, tuneli, luke ...)
U normalnom svijetu je to tako (za stručni ispit). Ponegdje ga ima i polaže se kao prvi projekat u firmi gdje radiš (USA, Europa i sl.). Kod nas šupci traže lovu pa se sve svodi na davanje nekih 1000-1500 KM Ministrastvu za urbanizam i prostorno uređenje. Puka formalnost koja košta, jebi ga. Ovdje ćeš morati to polagati Ali vidjet ćeš gluposti tamo u nekom formularu. XY dipl. ing. građ. polaže državni stručni spit za zvanje dipl.ing.građ. Ispade da diploma ne vrijedi ništa, dok ti to "oni" (šupci) ne aminuju kroz državni stručni ispit. Bože sačuvaj. Pljačkaju lopovi. To su radili prije rata, a isti sistem je i sada. Interesantno je da završni potpis članova komisije obično daje neko netehničko lice (ekonomista, pravnik, novinar,...) Bruka za struku, ali jebi ga šta ćeš. Ministar je obično tehničko lice i on potpisuje uvjerenje o položenom stručnom ispitu. Inače ti je ovdje struka skroz pod nogama. Hajde što forumaši vrijeđaju inžinjere, nisu oni bitni, nego isti šupci sjede u vrhu države i ministarstvima. I prije rata je tako bilo, a sada je još gore. Jebaji ga, ako ništa ne mogu nam papci uzeti znanje i diplome. To je našom zaslugom stečeno. Nije mi jasno jarane, šta ćeš ti u Bosni. Za građevince još i ima posla, ali po privatnim, lopovskim firmama. Iscijede te skroz, za male pare. Inače ovdje treba ukinuti na duži niz godina rad svih škola, pa i fakulteta jer nema posla, Inžinjeri su ovdje nepotrebni. Prije ćweš ti naći selameta vani, nego ovdje. Nego da se mijenjamo. Meni ne valja pasoš i "terorista" sam, a ima posla vani. Zajebaše nas ovi šupci sa vrha. Al' bit' će valjda bolje. :(


slazem se ,struka je skroz podcjenjena i nema sanse da uspijesh ako ti stric kakav ne drzi privatnu firmu ,svaki pravnik i ekonomista je placeniji od inzinjera ,nazalost.A projektovanja gotovo da i nema,svi se projekti kupuju a ovdje se obavlja onaj fizicki dio posla ,nit ko pruza sansu za to jer nema se vremena za to,svaki privatnik gleda da se na brzinu obogati
Ma nisu oni plaćeniji. Kod nas ti je još politika uravnilovke u državnim firmama, a i kod privatnika. Znači pravnici i ekonomisti su VSS kao i inžinjeri, pa je plata ista. E sad što oni nemaju odgovornosti i stručnosti kao tehnička lica, to je druga stvar. U normalnom svijetu nema uravnilovke. Svako ima svoj ugovor i zavisi od škole, fakulteta, odnosno radnog mjesta kolika ti je plata. Ja ako projektujem ili sam nadzor na branama za hidroelektrane npr. nisam plaćen kao ekonomista ili pravnik. Onda ih šijem i nekoliko puta. Jebi ga daleko smo mi od normalnosti. Ali jeste činjenica da se tehnika i društvene nauke ne mogu stavljati u isti koš. Teže je i odgovornije završiti tehniku. Onda si pravi stručnjak, a ekonomisti npr. ne znaju izračunati postotak. Pravnici su obično "glupani" koji ne znaju ni zakone protumačiti. Tehnička lica sve te poslove od ekonomije do prava bolje rade nego ekonomisti i pravnici, jer su najpismeniji. Pa vidite samo ko ide na pravo i ekonomiju. Nekaže se džeba "student prava šuplja glava" ili "dva pravnika, tri mišljenja". To nije egzaktno, nisu to egzaktne nauke i ne bi se trebal isto cijeniti kao tehnika. U svijetu nije tako. Njutn (N),amper (A),ohm (Ω) je isto i kod nas i u Americi, Evropi,... Šta će oni sa samoupravnim dogovorom, ekonomikom preduzeća (dogovorenom) i sličnim sranjima. Nama se sve prizna, a njima ništa. I još forsiraju Bolonju da razvale i ovo malo što valja. Ali to je već neka druga tema. :x :x :x :(
sarajka37
Posts: 94
Joined: 19/01/2007 11:06

#28

Post by sarajka37 »

FX900 wrote:
sarajka37 wrote:
FX900 wrote: U normalnom svijetu je to tako (za stručni ispit). Ponegdje ga ima i polaže se kao prvi projekat u firmi gdje radiš (USA, Europa i sl.). Kod nas šupci traže lovu pa se sve svodi na davanje nekih 1000-1500 KM Ministrastvu za urbanizam i prostorno uređenje. Puka formalnost koja košta, jebi ga. Ovdje ćeš morati to polagati Ali vidjet ćeš gluposti tamo u nekom formularu. XY dipl. ing. građ. polaže državni stručni spit za zvanje dipl.ing.građ. Ispade da diploma ne vrijedi ništa, dok ti to "oni" (šupci) ne aminuju kroz državni stručni ispit. Bože sačuvaj. Pljačkaju lopovi. To su radili prije rata, a isti sistem je i sada. Interesantno je da završni potpis članova komisije obično daje neko netehničko lice (ekonomista, pravnik, novinar,...) Bruka za struku, ali jebi ga šta ćeš. Ministar je obično tehničko lice i on potpisuje uvjerenje o položenom stručnom ispitu. Inače ti je ovdje struka skroz pod nogama. Hajde što forumaši vrijeđaju inžinjere, nisu oni bitni, nego isti šupci sjede u vrhu države i ministarstvima. I prije rata je tako bilo, a sada je još gore. Jebaji ga, ako ništa ne mogu nam papci uzeti znanje i diplome. To je našom zaslugom stečeno. Nije mi jasno jarane, šta ćeš ti u Bosni. Za građevince još i ima posla, ali po privatnim, lopovskim firmama. Iscijede te skroz, za male pare. Inače ovdje treba ukinuti na duži niz godina rad svih škola, pa i fakulteta jer nema posla, Inžinjeri su ovdje nepotrebni. Prije ćweš ti naći selameta vani, nego ovdje. Nego da se mijenjamo. Meni ne valja pasoš i "terorista" sam, a ima posla vani. Zajebaše nas ovi šupci sa vrha. Al' bit' će valjda bolje. :(


slazem se ,struka je skroz podcjenjena i nema sanse da uspijesh ako ti stric kakav ne drzi privatnu firmu ,svaki pravnik i ekonomista je placeniji od inzinjera ,nazalost.A projektovanja gotovo da i nema,svi se projekti kupuju a ovdje se obavlja onaj fizicki dio posla ,nit ko pruza sansu za to jer nema se vremena za to,svaki privatnik gleda da se na brzinu obogati
Ma nisu oni plaćeniji. Kod nas ti je još politika uravnilovke u državnim firmama, a i kod privatnika. Znači pravnici i ekonomisti su VSS kao i inžinjeri, pa je plata ista. E sad što oni nemaju odgovornosti i stručnosti kao tehnička lica, to je druga stvar. U normalnom svijetu nema uravnilovke. Svako ima svoj ugovor i zavisi od škole, fakulteta, odnosno radnog mjesta kolika ti je plata. Ja ako projektujem ili sam nadzor na branama za hidroelektrane npr. nisam plaćen kao ekonomista ili pravnik. Onda ih šijem i nekoliko puta. Jebi ga daleko smo mi od normalnosti. Ali jeste činjenica da se tehnika i društvene nauke ne mogu stavljati u isti koš. Teže je i odgovornije završiti tehniku. Onda si pravi stručnjak, a ekonomisti npr. ne znaju izračunati postotak. Pravnici su obično "glupani" koji ne znaju ni zakone protumačiti. Tehnička lica sve te poslove od ekonomije do prava bolje rade nego ekonomisti i pravnici, jer su najpismeniji. Pa vidite samo ko ide na pravo i ekonomiju. Nekaže se džeba "student prava šuplja glava" ili "dva pravnika, tri mišljenja". To nije egzaktno, nisu to egzaktne nauke i ne bi se trebal isto cijeniti kao tehnika. U svijetu nije tako. Njutn (N),amper (A),ohm (Ω) je isto i kod nas i u Americi, Evropi,... Šta će oni sa samoupravnim dogovorom, ekonomikom preduzeća (dogovorenom) i sličnim sranjima. Nama se sve prizna, a njima ništa. I još forsiraju Bolonju da razvale i ovo malo što valja. Ali to je već neka druga tema. :x :x :x :(
zaista ne znam,nikako mi nije jasno kako to da su oni preuzeli kolo i vode sve.Da li su inzinjere toliko ponizili i oni su se povukli u svoje svijetove i zadovoljili se s onim malo sta dobiju,ne znam,ali je cudno,Recimo jedna firma u kojoj inzinjeri zaradjuju platu svima ,manje su placeni no ekonomisti i pravnici jer se oni pobogu razvaljuju od posla,da ne vjerujesh!!Pa ta firma i svi ostali zavise od njihovog rada ,to je tako,u banci ok,tamo je njihova zadnja ali mimo toga??u privredi?nejasno,da li direktori ne zele shvatiti ko im ustavri donosi novac,ciji posao je primaran?ne znam
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#29

Post by FX900 »

Pazi, postoji dogovor među strankama (lopovima) SDA, SZBiH i ostalim da ne zapošljavaju raju da privreda ne radi, da raja ne idu u inostranstvo, da su ljudi što zatucaniji. E sad ko je na vrhu diktira i uslove. Mi smo skroz mimo svijeta, jer nema ekonomije tj. privrede. Sve je ovo vještačko. Nema firme koja radi normalno i živi od svoga rada, od tržišta, jer tržišta i nema. Sve se svelo na trgovinu, kafanu,... Ima nešto posla za građevince, ali to je mizerija. Ubiše se od posla za nikakve pare. Ponavljam ovdje je onaj ružni sistem iz socijalizma, sistem uravnilovke. Doduše bilo je prije poslova gdje i nije baš bila uravnilovka na ovakav način, bilo je normalnije, iako ne i idealno. Sad što su ovi zasjeli na ključna mjesta, to nije do nas. Stranke određuju sve i postavljaju najgore ljude da drže sve pod kontrolom i razvale sve što i malo valja. Nema investicija, gradnje, izgubila se tržišta, otišle firme u p.m. Nema školovanja novih kadrova i ulaganja u nauku. Pa da vidiš samo komentara na temu tehnike i auta. Popljuvaše me tamo, a ljudi pojma nemaju. E takvi sjede u foteljamai određuju nam sudbinu. Ljudi su ljubomorni na pametne i školovane, jer ih ugrožavaju. Zato ovo sve i rade... Jebi ga ja još malo pa dižem sidro. Odoh odavde pa nek' se ove budale i lopovi preseravaju o politici i nacionalnim interesima, jebat ih. Crkli da Bog da. Puno sreće nama normalnima. :roll:
sarajka37
Posts: 94
Joined: 19/01/2007 11:06

#30

Post by sarajka37 »

FX900 wrote:Pazi, postoji dogovor među strankama (lopovima) SDA, SZBiH i ostalim da ne zapošljavaju raju da privreda ne radi, da raja ne idu u inostranstvo, da su ljudi što zatucaniji. E sad ko je na vrhu diktira i uslove. Mi smo skroz mimo svijeta, jer nema ekonomije tj. privrede. Sve je ovo vještačko. Nema firme koja radi normalno i živi od svoga rada, od tržišta, jer tržišta i nema. Sve se svelo na trgovinu, kafanu,... Ima nešto posla za građevince, ali to je mizerija. Ubiše se od posla za nikakve pare. Ponavljam ovdje je onaj ružni sistem iz socijalizma, sistem uravnilovke. Doduše bilo je prije poslova gdje i nije baš bila uravnilovka na ovakav način, bilo je normalnije, iako ne i idealno. Sad što su ovi zasjeli na ključna mjesta, to nije do nas. Stranke određuju sve i postavljaju najgore ljude da drže sve pod kontrolom i razvale sve što i malo valja. Nema investicija, gradnje, izgubila se tržišta, otišle firme u p.m. Nema školovanja novih kadrova i ulaganja u nauku. Pa da vidiš samo komentara na temu tehnike i auta. Popljuvaše me tamo, a ljudi pojma nemaju. E takvi sjede u foteljamai određuju nam sudbinu. Ljudi su ljubomorni na pametne i školovane, jer ih ugrožavaju. Zato ovo sve i rade... Jebi ga ja još malo pa dižem sidro. Odoh odavde pa nek' se ove budale i lopovi preseravaju o politici i nacionalnim interesima, jebat ih. Crkli da Bog da. Puno sreće nama normalnima. :roll:
ah da hehehe,to jeste,ako pokazes malo inteligencije i zelje da uchis,pa gotov si,sve dok te ne uniste skroz dal psihicki ili fizicki,nadju oni nacina.Al to su sve komunisticke kukavice koje se boje za svoja radna mjesta,dok ljudi ne shvate da im je dovoljno kifla dnevno da prezive i da ne prodaju dushu dzavolu za bijednih 100km npr bice nam ovako i s tom kiflom u pupi krenu u revoluciju,udar na lopove u srz bice nam ovako,Zivim za dan masovne pobune ,nije mi jasno ljudi gladuju a sute,nema ovdje dogovor neki ba,odma uzmjesh sjekiru i na ona vrata predsjednistva sjekirom a ne bojom,Naravno samo radi toga da se istjeraju iz kancelarija na ulicu ,lopovi,samo to ne nasilje ili ne daj boze ubijanje mada mi nije jasno i toga kako nema,ja kad bi dosla u tu fazi prvo bi nasla bar 10 ljudi koji su to zasluzili prije mene.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#31

Post by FX900 »

Ma ovo ti je već neka integralna tema. Prebacimo se onda na temu politike i osnivanja sarajevske podružnice pokreta DOSTA.
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#32

Post by water »

FX900 wrote:
oli99 wrote:Hvala na odgovorima

Za univerzitet se ne bojim jer je diploma priznata u cijelom svijetu. A u poslu se naravno koriste Auto-Cad i FEM programi. Samo nisam upoznat sa polaganjem strucnog. U zemlji gdje se nalazim to se ne polaze vec si sa zavrsenim diplomskim sposoban da stavljas potpise. Kao sto je i obicajeno iskustvo se dosta gleda i ne mogu se potpisivati slozeni projekti ali kao dio projektantskog tima mogu da radim na svim projektima ( mtrl: celik, beton ili gledano na vrste projekta : mostovi ( od "obicnih" pa do pokretnih, tuneli, luke ...)
U normalnom svijetu je to tako (za stručni ispit). Ponegdje ga ima i polaže se kao prvi projekat u firmi gdje radiš (USA, Europa i sl.). Kod nas šupci traže lovu pa se sve svodi na davanje nekih 1000-1500 KM Ministrastvu za urbanizam i prostorno uređenje. Puka formalnost koja košta, jebi ga. Ovdje ćeš morati to polagati Ali vidjet ćeš gluposti tamo u nekom formularu. XY dipl. ing. građ. polaže državni stručni spit za zvanje dipl.ing.građ. Ispade da diploma ne vrijedi ništa, dok ti to "oni" (šupci) ne aminuju kroz državni stručni ispit. Bože sačuvaj. Pljačkaju lopovi. To su radili prije rata, a isti sistem je i sada. Interesantno je da završni potpis članova komisije obično daje neko netehničko lice (ekonomista, pravnik, novinar,...) Bruka za struku, ali jebi ga šta ćeš. Ministar je obično tehničko lice i on potpisuje uvjerenje o položenom stručnom ispitu. Inače ti je ovdje struka skroz pod nogama. Hajde što forumaši vrijeđaju inžinjere, nisu oni bitni, nego isti šupci sjede u vrhu države i ministarstvima. I prije rata je tako bilo, a sada je još gore. Jebaji ga, ako ništa ne mogu nam papci uzeti znanje i diplome. To je našom zaslugom stečeno. Nije mi jasno jarane, šta ćeš ti u Bosni. Za građevince još i ima posla, ali po privatnim, lopovskim firmama. Iscijede te skroz, za male pare. Inače ovdje treba ukinuti na duži niz godina rad svih škola, pa i fakulteta jer nema posla, Inžinjeri su ovdje nepotrebni. Prije ćweš ti naći selameta vani, nego ovdje. Nego da se mijenjamo. Meni ne valja pasoš i "terorista" sam, a ima posla vani. Zajebaše nas ovi šupci sa vrha. Al' bit' će valjda bolje. :(
Samo mala korekcija kolega. U USA ne postoji strucni ispit u tom smislu kao sto ga ti opisujes. Gradjevinski inzenjeri ( a i druge struke) poslije zavrsenog studija, ( amogu i za vrijeme zavrsne godine) polazu (drzavni) ispit koji se zove F.E. (Fundamentals of Engineering), ili kako se prije zvao E.I.T. (Engineer in Training). To je cijelodnevni ispit koji obuhvata sve fundamentalne aspekte tehnike sa naglaskom na struku za koju polazes ispit. Nakon tog ispita moras imati najmanje cetiri godine kako to oni zovu progresivnog inzenjerskog iskustva sa listom projekata na kojima si radio i preporukom 5 nadglednih inzenjera da bi aplicirao za ono sto se zove Professional Engineering Exam (koji vazi u USA samo u drzavi u kojoj polazes npr. Pennsylvania, Mariland, New York i slicno, za drugu drzavu moras aplicirati posebno ali vecina ima ugovor o reciprocitetu). Da ne duljim taj ispit je relativno tezak, takodje je cjelodnevni i nakon polozenog ispita stices titulu Profesionalnog Inzenjera iliti P.E., dobijes svoj pecat kojim mozes ovjeravati projekte ili studije. Naravno to znaci veci ugled, bolji posao i slicno. Ponavljam ispit je u iskljucivoj nadleznosti drzave u kojoj apliciras i nema nista sa firmom u kojoj radis

Pozdrav svim gradjevincima
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#33

Post by FX900 »

Znam za te detalje, pa ih nisam pisao jer nemam baš vremena i prostora za sve. Ono što nisam znao, je da matična firma u kojoj radiš ne garantuje za tebe kroz projekat. Imam prijatelja, mašinskog inžinjera tamo i shvatio sam da je potrebno da uradi prvo projekat u firmi u kojoj radi, pa poslije to verificira država kroz cjelodnevni ispit (koji je inače prilično lagan, nešto kao fundamental physics). Znam za licencije i dobivanje pečata u pojedinim državama, ali nije baš da je skupo kao ovdje. Ne znam naravno kolika je cijena (vjerovatno je njima vrlo pristupačna), ali sve je puno jednostavnije nego ovdje. Nisam znao za taj drugi dio poslije 4 godine i da se tek tada dobije "sertifikat" da si PE. Mali je prije 6 godina bio na završnoj godini i polagao je taj dio fudamental physics i mislio sam da je to sve. Hvala na informaciji.
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#34

Post by water »

FX900 wrote:Znam za te detalje, pa ih nisam pisao jer nemam baš vremena i prostora za sve. Ono što nisam znao, je da matična firma u kojoj radiš ne garantuje za tebe kroz projekat. Imam prijatelja, mašinskog inžinjera tamo i shvatio sam da je potrebno da uradi prvo projekat u firmi u kojoj radi, pa poslije to verificira država kroz cjelodnevni ispit (koji je inače prilično lagan, nešto kao fundamental physics). Znam za licencije i dobivanje pečata u pojedinim državama, ali nije baš da je skupo kao ovdje. Ne znam naravno kolika je cijena (vjerovatno je njima vrlo pristupačna), ali sve je puno jednostavnije nego ovdje. Nisam znao za taj drugi dio poslije 4 godine i da se tek tada dobije "sertifikat" da si PE. Mali je prije 6 godina bio na završnoj godini i polagao je taj dio fudamental physics i mislio sam da je to sve. Hvala na informaciji.
Aplikacija za PE ispit kosta $100.00 (sto dolara) i to ti obicno firma plati. Takodje manje vise svaka firma u kojoj radis ce ti platiti visesedmicni kurs koji vecina raje pohadja da se pripremi za ovaj ispit, a koji obicno kosta sa knjigama izmedju 300 i 500 dolara. I to je manje vise sve
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#35

Post by FX900 »

Ma smiješne su cifre kod njih. Pretpostavljao sam da je tako malo, jer su im cijene za vozačke smiješne (kao i sama obuka). Hvala na informaciji. :D
oli99
Posts: 5
Joined: 02/04/2007 15:34

#36

Post by oli99 »

hvala svima na savjetima i pomoci.
vidim da je vecini krivo sto je rang inzinjera "devalviran" u BiH ali je tako i u zemlji gdje sada zivim. Ekonomisti imaju mnogo veci status od inzinjera iako je tehnicki fakultet teze zavrsiti. Plate inzinjera nisu uopste tako visoke ( 3500 KM poslije poreza) ako se porede sa ostalim platama. Covjek se nece obogatiti od inzinjerske plate ali je ipak dovoljna za jedan normalan standard. Razlog za moje bavljenje gradzevinom nisu pare vec sam od malena bio fasciniran mostovima i zato sam i mislio ako se vratim da imam tu mogucnost da radim na takvim projektima i da se barem na takav maleni nacin "oduzim" zemlji u kojoj sam rodzen i odrastao.
sarajka37
Posts: 94
Joined: 19/01/2007 11:06

#37

Post by sarajka37 »

oli99 wrote:hvala svima na savjetima i pomoci.
vidim da je vecini krivo sto je rang inzinjera "devalviran" u BiH ali je tako i u zemlji gdje sada zivim. Ekonomisti imaju mnogo veci status od inzinjera iako je tehnicki fakultet teze zavrsiti. Plate inzinjera nisu uopste tako visoke ( 3500 KM poslije poreza) ako se porede sa ostalim platama. Covjek se nece obogatiti od inzinjerske plate ali je ipak dovoljna za jedan normalan standard. Razlog za moje bavljenje gradzevinom nisu pare vec sam od malena bio fasciniran mostovima i zato sam i mislio ako se vratim da imam tu mogucnost da radim na takvim projektima i da se barem na takav maleni nacin "oduzim" zemlji u kojoj sam rodzen i odrastao.
hello,lijepo od tebe sto imash zelju za tim,ukoliko imas iskustva s programima i u projektovanju mostova ima par firmi u kojima bi mogao zaraditi oko 2000km,mozda malo manje al eto otprilike,to su dvije firme koje se jedino trenutno bave mostovima,tako da na tebi je sta zelish i koliko su oni spremni prepoznati u tebi nekoga sposobnog
Dezidijat
Posts: 168
Joined: 04/03/2007 16:16
Location: Skopje - Zenica , Zenica - Skopje

#38

Post by Dezidijat »

Image[/quote]

Hej, vi iz Sarajeva?...kad se pocinje gradit ovo na slici?
User avatar
helo
Posts: 641
Joined: 13/03/2005 17:18
Location: Sarajevo

#39

Post by helo »

Dezidijat wrote:Image
Hej, vi iz Sarajeva?...kad se pocinje gradit ovo na slici?[/quote]

Več se uveliko gradi, ova plava zgrada to je nova Avozova zgrada, a ova sivo crna zgrada to če samo abgrejt na postoječi hotel da se izvrši. Ako živiš u BiH dodži i vidi a ako si van BiH još jedan razlog da posjetiš BiH (Sarajevo) ;)
Hendrix
Posts: 4111
Joined: 27/02/2004 00:00

#40

Post by Hendrix »

Ne znam otkud vam ideja da projektovanja više ovde nema :?
Ja sam lično išao u par firmi koje imaju projektne biroe i u poslu su preko glave ,najveći zahvat je definitivno koridor Vc , koliko god se pričalo on se uveliko projektuje pa sad kad će se gradit ne znam ali se projekti rade i plaćaju.A na njemu su sve struke uposlene.
Neko me upitao za platu od 500 KM , Vranica , firma je jednom mom kolegi nakon diplomiranja ponudila tu platu jer oni imaju neku "dugoročnu politku" ma šta god to značilo.
suzana20
Posts: 70
Joined: 16/04/2007 17:26

#41

Post by suzana20 »

Hendrix wrote:Ne znam otkud vam ideja da projektovanja više ovde nema :?
Ja sam lično išao u par firmi koje imaju projektne biroe i u poslu su preko glave ,najveći zahvat je definitivno koridor Vc , koliko god se pričalo on se uveliko projektuje pa sad kad će se gradit ne znam ali se projekti rade i plaćaju.A na njemu su sve struke uposlene.
Neko me upitao za platu od 500 KM , Vranica , firma je jednom mom kolegi nakon diplomiranja ponudila tu platu jer oni imaju neku "dugoročnu politku" ma šta god to značilo.
da li znash slucajno za neke biroe koje traze inzinjere?ili neka dopunska djeltanost ...gdje to ima poslaaa :)?
Hendrix
Posts: 4111
Joined: 27/02/2004 00:00

#42

Post by Hendrix »

Pa IPSA je nedavno tražila par inžinjera građevine i elektrotehnike ja mislim , iako se ja ne bih u to pouzdao nego pravo na vrata ili pošalji CV.
http://www.ipsa-institut.com
Post Reply