Supermarketi - "slucajna" otimacina

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#26 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by vjeshalica »

Zanimljivo je kako se tesko moze desiti da oni prodaju po manjoj cijeni sebi na stetu vec iskljucivo po vecoj na stetu kupca. :mrgreen:
Ja uglavnom to expresno vratim.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#27 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by klaki »

I meni se desava samo kasno skontam inace bi frku napravio

Cuo sam od prijatelja to famozno "nije u sistemu" samo sto se njemu u austriji desilo :-) On rekao ok nije frka eto me sutra pa valjda bude :D
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#28 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Entropio »

Rjesenje je jednostavno: nemoj kupovati artikle na akciji.
edd_77
Posts: 233
Joined: 16/07/2015 12:48

#29 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by edd_77 »

Kupovao sam u najmanje 10 različitih marketa, a ovo mi se samo u Mercatoru/Konzumu desilo.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#30 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by spinel_ »

edd_77 wrote: 19/06/2022 21:55 Kupovao sam u najmanje 10 različitih marketa, a ovo mi se samo u Mercatoru/Konzumu desilo.
Isto. Samo u Konzumu. Nekako oni vole da "zaborave" ili eto dugo drze akcijsku cijenu koja kad dodjes na kasi to nije. I kazu samo nije vise na akciji. Pa sto onda i dalje drzis zutom bojom artikl. Ubjedjen sam da to namjerno rade i varaju.

Takodjer, vole prodavati i proizvode kojima je istekao rok trajanja. Neki dan kajmak president paprena cijena a istekao rok 2 dana.
kakotisesvidja
Posts: 422
Joined: 15/06/2022 14:44

#31 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by kakotisesvidja »

bio svjedok za konzum i amko da se ovo desilo
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#32 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Ozimician »

Zanimljiva tema.

Ono što sam primjetio u Konzumu/ Mercatoru - Violeta toalet papir na akciji - dođeš na kasu - očitaju ti redovnu cijenu. Onda sam primjetio da moraš baš pratiti bar code - stoje 2 potpuno ista pakovanja toalet papira, samo sa različitim bar code. Jedan će proći kao na akciji, a drugi po regularnoj cijeni. Od tad za sve artikle na akciji gledam obavezno bar code.

Ono što sam se iznenadio jeste da se u Njemačkoj dešavaju iste stvari (pogotovo kad su akcije u pitanju). A obzirom na brzinu njihovih kasirki - moraš biti baš maher da to pravovremeno skontaš. U Kauflandu mi se u petak desila takva stvar, otišao na info pult - onda oni zvali da provjere koja cijena stoji kraj proizvoda i vratili mi razliku novca i to je to.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#33 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by bumerangss »

Samo tako treba. Znaci tražiti da se naplati kako je cijena na polici ane da pristajete da stornira racun i vrsti artikal. Zato ja ne razmišljam niti virim na monitor dok kasirka provlaci.
Nego kad sve gavršim inplatim i popakujem u kolica onda se malo odaljim da nikom ne smetam i prekontrolišem cijenu svakog artikla na računu. Cim vidim da nije oknodmah se vratim na kasu ibtražim da mi vrati razliku. Interesantno da se nikad nije desilo da je cjena na racunu manja nego na polici
Cak mi se znalo desiti da na racunu nađem artikal koji nisam kupio ili da sam kupio jedan a otkucana 2 artikla. Ne kažem da je sve namjerno i greške se dešavaju ali... sve na štetu kupaca
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#34 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Dozer »

Ozimician wrote: 19/06/2022 22:12 Zanimljiva tema.

Ono što sam primjetio u Konzumu/ Mercatoru - Violeta toalet papir na akciji - dođeš na kasu - očitaju ti redovnu cijenu. Onda sam primjetio da moraš baš pratiti bar code - stoje 2 potpuno ista pakovanja toalet papira, samo sa različitim bar code. Jedan će proći kao na akciji, a drugi po regularnoj cijeni. Od tad za sve artikle na akciji gledam obavezno bar code.

Ono što sam se iznenadio jeste da se u Njemačkoj dešavaju iste stvari (pogotovo kad su akcije u pitanju). A obzirom na brzinu njihovih kasirki - moraš biti baš maher da to pravovremeno skontaš. U Kauflandu mi se u petak desila takva stvar, otišao na info pult - onda oni zvali da provjere koja cijena stoji kraj proizvoda i vratili mi razliku novca i to je to.
Sve su to trgovacke zajebancije i sitne prevare na kojima se kroz odredjeni vremenski period akumulira fina zarada.

Razlika izmedju nas i uredjenih zemalja je sto ako tamo ngdje to prijavis inspekciji, ide lupanje po usima da im zvoni momacki. Kod nas se nece desiti nista.

Takodjer, bar kod ne znaci nista, jer to moze biti sve ok na polici, i bar kod i cijena, ali u sistemu je druga cijena za taj isti bar kod. Ranija ili kasnija od akcije, svejedno. Ili uopste drugacija, bez obzira da li postoji akcija ili ne. Stvar je u tome sto ne promijene cijenu u sistemu, racunajuci upravo na to da vecina ljudi ne kontrolise racune i ne uporedjuje cijene na policama s onima na racunu.

Nedavno u Bingu, ne sjecam se kojem, jaranica kupovala neku sicu za frizider, dvije kese. Na kasi 105 KM. Skonta da nema sanse da racun moze biti toliki za stvari koje je kupila, i na licu mjesta pregleda racun. Ispostavi se da je na racunu jedna kesa naplacena 20 KM, odnosno 40 KM za dvije kese. :roll:
Odmah su joj to uredno vratili, izvinuli se, sve ok. Medjutim, koliko ih je proslo s vecim racunima, a koji nisu ovo skontali?
Sociolog
Posts: 4337
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#35 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Sociolog »

:P Jutros..u velikom Mercatoru..na Dobrinji..
Haos..galama frka, doslo patrolno vozilo policije

Prodavali a istekao rok. :mrgreen:
Ne znam kako se zavrsilo.

Image
Last edited by Sociolog on 28/06/2022 17:54, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#36 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Truba »

Dozer wrote: 24/06/2022 12:43
Ozimician wrote: 19/06/2022 22:12 Zanimljiva tema.

Ono što sam primjetio u Konzumu/ Mercatoru - Violeta toalet papir na akciji - dođeš na kasu - očitaju ti redovnu cijenu. Onda sam primjetio da moraš baš pratiti bar code - stoje 2 potpuno ista pakovanja toalet papira, samo sa različitim bar code. Jedan će proći kao na akciji, a drugi po regularnoj cijeni. Od tad za sve artikle na akciji gledam obavezno bar code.

Ono što sam se iznenadio jeste da se u Njemačkoj dešavaju iste stvari (pogotovo kad su akcije u pitanju). A obzirom na brzinu njihovih kasirki - moraš biti baš maher da to pravovremeno skontaš. U Kauflandu mi se u petak desila takva stvar, otišao na info pult - onda oni zvali da provjere koja cijena stoji kraj proizvoda i vratili mi razliku novca i to je to.
Sve su to trgovacke zajebancije i sitne prevare na kojima se kroz odredjeni vremenski period akumulira fina zarada.

Razlika izmedju nas i uredjenih zemalja je sto ako tamo ngdje to prijavis inspekciji, ide lupanje po usima da im zvoni momacki. Kod nas se nece desiti nista.

Takodjer, bar kod ne znaci nista, jer to moze biti sve ok na polici, i bar kod i cijena, ali u sistemu je druga cijena za taj isti bar kod. Ranija ili kasnija od akcije, svejedno. Ili uopste drugacija, bez obzira da li postoji akcija ili ne. Stvar je u tome sto ne promijene cijenu u sistemu, racunajuci upravo na to da vecina ljudi ne kontrolise racune i ne uporedjuje cijene na policama s onima na racunu.

Nedavno u Bingu, ne sjecam se kojem, jaranica kupovala neku sicu za frizider, dvije kese. Na kasi 105 KM. Skonta da nema sanse da racun moze biti toliki za stvari koje je kupila, i na licu mjesta pregleda racun. Ispostavi se da je na racunu jedna kesa naplacena 20 KM, odnosno 40 KM za dvije kese. :roll:
Odmah su joj to uredno vratili, izvinuli se, sve ok. Medjutim, koliko ih je proslo s vecim racunima, a koji nisu ovo skontali?
Bilo je jos radikalnijih primjera npr 66 marki za neki fantomski artikal
daljinski324
Posts: 88
Joined: 25/03/2019 19:16

#37 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by daljinski324 »

Cisto sumnjam da su te dvije kese od 40 KM, kao i fantomski artikl od 66 KM, pokusaj prevare. Ocigledno se radi o pogresci. Meni je isto nekad davno otkucan na racun neki kulen od 20 KM, a nije nikako otkucan hljeb. Kad sam skontao vratio se, objasnio i ljudi mi regularno vratili novac uz ispriku.
A sto se tice ovih akcija i pogresnih cijena, slazem se s onim sto je napisao Chmoljo. Vjerujem da se radi o tome da ljudi ne stignu zamijeniti cijene, a ne da svjesno zele varati. Sigurno da ima situacija u fazonu “ako prodje prodje“, ali mislim da to generalno nije pravilo.
User avatar
kabal1337
Posts: 8012
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#38 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by kabal1337 »

daljinski324 wrote: 29/06/2022 12:12 Cisto sumnjam da su te dvije kese od 40 KM, kao i fantomski artikl od 66 KM, pokusaj prevare. Ocigledno se radi o pogresci. Meni je isto nekad davno otkucan na racun neki kulen od 20 KM, a nije nikako otkucan hljeb. Kad sam skontao vratio se, objasnio i ljudi mi regularno vratili novac uz ispriku.
A sto se tice ovih akcija i pogresnih cijena, slazem se s onim sto je napisao Chmoljo. Vjerujem da se radi o tome da ljudi ne stignu zamijeniti cijene, a ne da svjesno zele varati. Sigurno da ima situacija u fazonu “ako prodje prodje“, ali mislim da to generalno nije pravilo.
A sto prvo ne promijene cijenu u sistemu, pa onda na policama?
Znaci da se svjesno radi "ako prodje, prodje"
User avatar
Truba
Posts: 81597
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#39 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Truba »

Nije namjerno sigurno
Ali toliko ljudi ne skonta manje sume
semsasuljakovic
Posts: 1995
Joined: 02/08/2015 21:30

#40 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by semsasuljakovic »

Najjače od svega mi je da, u 21. vijeku kad se sve radi na dodir prsta, kad treba stornirati neki artikal to je procedura da hudnice zovu šefa poslovnice koji im to mora odraditi.

I niko me ne može uvjeriti da to nije taktika da kupac jednostavno kaže: ma hajde nema veze. Ali nikad im to neću reći, uvijek čekam koliko je potrebno dok ne storniraju.

Ali evo čisto da neke i pohvalim, npr. u Bestu kad se tako nešto desi, naplate ti cijenu koja piše ispod artikla a onda očito tu razliku namiri onaj radnik koji nije izmijenio cijenu na vrijeme.
djana h
Posts: 39243
Joined: 06/08/2009 18:23

#41 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by djana h »

Malo je tu slučajnosti, ali eto, kome je drago tako da misli, neka misli :mrgreen:
Kad je kasirka ljubazna i nekako čovjek pređe preko javašluka, ali kad i ona krene s nekim nigdje veze opravdanjima, pravi kupca budalom... uglavnom, moj je pogled na kasi zakucan na monitor :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#42 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by moonca »

Ne kupovati vishe od 10 artikala, i ne prichati s zaposlenim.... dok naplachuje.. :-) :oops:
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#43 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by druzeljubiva »

Sociolog wrote: 28/06/2022 17:33 :P Jutros..u velikom Mercatoru..na Dobrinji..
Haos..galama frka, doslo patrolno vozilo policije

Prodavali a istekao rok. :mrgreen:
Ne znam kako se zavrsilo.

Image
Nije da ih branim, ali mozda je ovo oznacen datum proizvodnje
semsasuljakovic
Posts: 1995
Joined: 02/08/2015 21:30

#44 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by semsasuljakovic »

Ma kakvi, rok trajanja je ovo.
Prodaju pa kod koga upali.
U FIS-u prodaju bukvalno ubuđavio hljeb (MBA onaj Švedski). Kad im kažeš tj. ljubazno upozoriš, zahvale se kao nisu znali. Sutradan sve isto.
Bukvalno idu na fazon "ako prođe - prođe".
Moraš sada otvoriti četvere oči kod tih rokova, jer su stvarno postali bezobrazni i gledaju da uvale istekao rok kako znaju i umiju.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#45 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Dozer »

Sve je to rezultat gomile marketa, a sve slabije kupovne moci, i onda neminovno dolazi do ostajanja proizvoda i isticanja rokova. A zatim i bacanja.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#46 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by moonca »

Ta roba, kojoj je rok trajanja pri kraju. prodavnice ... plachaju nizu cijenu kod dobavljacha... :-)
Hakiz
Posts: 40314
Joined: 30/07/2015 20:01

#47 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Hakiz »

Ironmen wrote: 18/06/2022 23:37 Ma svi supermarketi rade na taj princip kradu sakom i kapom, dok inspekcija spava a i ako ih kazni kazne su toliko smijesne da samo nastavljaju dalje varati narod.
Zaradi 300.000 tako, kazni ga inspekcija, kazna 3.000.

A kako i zvati inspekciju kada kupuješ u 20 sati?

Država namjerno to tako napravila, svi vlasnici supermarketa su neko političarima. Rod, prijatelji, partijski članovi, ili su oni sami.

Radnici, opet, kako ko i kako gdje. Meni u Bingu radnica tražila da nađe kruh sa novijim datumom pakovanja. Ljudi su, i griješe i foliraju, ali se i potrude, na kakvog naiđeš.
Gimli sin Gloinov
Posts: 104
Joined: 27/09/2018 10:20

#48 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Gimli sin Gloinov »

ja u konzomu neki dan, kupim sladoled, na akciji 3.50KM. dodjem na kasu, 4.20KM. govorim onoj radnici pa nije to ta cijena, kaze ona u sistemu mi je ova. dobro reko, necu sladoled, kaze ona pa sad moram stonirat racun, moram zvat seficu. reko zovi. dolazi sefica sva ljuta, mene gleda kao u cemu je problem? samo mi je zao sto nisam zvao inspekciju jer im jos uvijek stoji istaknuta cijena na akciji 3.50, a na kasi 4.20. Kaze nije to taj sladoled, nema koji drugi biti, isti naziv, ista vrsta, ista gramaza. Neki fiktivni na akciji
User avatar
konektovan
Posts: 40484
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#49 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by konektovan »

semsasuljakovic wrote: 29/06/2022 13:13 Najjače od svega mi je da, u 21. vijeku kad se sve radi na dodir prsta, kad treba stornirati neki artikal to je procedura da hudnice zovu šefa poslovnice koji im to mora odraditi.

I niko me ne može uvjeriti da to nije taktika da kupac jednostavno kaže: ma hajde nema veze. Ali nikad im to neću reći, uvijek čekam koliko je potrebno dok ne storniraju.

Ali evo čisto da neke i pohvalim, npr. u Bestu kad se tako nešto desi, naplate ti cijenu koja piše ispod artikla a onda očito tu razliku namiri onaj radnik koji nije izmijenio cijenu na vrijeme.
Nije market, ali jeste alta waikiki prodavnica. Kupio šorc..istaknuta cijena sa popustom 50% , dodjem na kasu kad tamo full stara cijena u sistemu. Pa šta ćemo sad pitam ja radnicu?? :mrgreen: Kaže ona po pravilu ja vam moram ovaj artikal prodati po iszaknutoj cijeni....razliku nadoknadjuju radnici. Rekoh, ništa od toga...uzmite i vratite na policu, i nikom ništa...
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#50 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Dozer »

moonca wrote: 29/06/2022 14:19 Ta roba, kojoj je rok trajanja pri kraju. prodavnice ... plachaju nizu cijenu kod dobavljacha... :-)
Jasno. Ali i dalje ne mijenja nista u cinjenici da ce je na kraju baciti kada istekne rok.
Do tad, pa i nakon isteka roka, pokusavace je prodati. I izmisljati gluposti kada im se ukaze na to.
Post Reply