Supermarketi - "slucajna" otimacina

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Dozer »

Obratite paznju na racune kada kupujete u supermarketima (Konzum, Bingo, Mercator, FIS, itd.), jer vec neko vrijeme se desavaju "greske" na kojima se kvalitetno lopata iz nasih novcanika.

Princip je vrlo jednostavan i zasniva se na prikazu jedne cijene ispod artikla na polici, i skroz druge, naravno vise, koja se otkuca na kasi. Nekad to bude cak i za 50 i vise %.
Pri tome, ekrani na kasi su okrenuti kupcu ledjima, tako da kupac ne moze pratiti iznose koji se kucaju i prikazuju na ekranu, nego tek kasnije moze pregledati racun, pa ako skonta - dobro i jeate, ali se rijetko ko vrati da reklamira, a jos rijedje se uopste i gleda racun dug 1m.

Ovo se vrlo cesto desava s artiklima "na akciji", i ako se kupac na kasi pobuni i ukaze na to, opravdanje je "nije jos ta niza cijena u sistemu". Cool.... I koga zaboli za to?

Jucerasnji licni primjer u FIS-u Vitez. Uzela zena nekakve bocice ozvjezivaca zraka na akciji, 4,90 KM. Na kasi upita kasirku kad je to kucala koja je cijena, ova kaze 7,60. OK, hvala, to necemo. Kasirka nas gleda, i objasnim joj da je akcijska cijena na polici 4,90.
Kaze - pa moram sad stornirati ovaj cijeli racun, pa ponovo. OK, stornirajte i kucajte sve ponovo.

Ili, jaran prije neki dan, cini mi se u Konzumu. Akcija Nutele 8 i nesto. On se parkira sa strane i prati ekran. A kolica mu krcata. Otkucalo se vec pola kolica, i dodje Nutela na red, a ekran prikaza 11.
On kaze da je na akciji i da je 8 i nesto, a kasirka ispali isto opravdanje, kako ta cijena nije jos u sistemu.
On joj kaze da sve ponisti i da idu ispocetka, jer on sad ne zna sta sve jos nije u sistemu po cijenama na rafi, na sta se ova pobunila, da to ne moze, ovo, ono. Kralj se hladno okrene, zenu pod ruku i ostavi sve. I kolica, i kese.

Razumijem da se moze potkrasti greska, svi grijesimo, ali cini se da su ove greske vrlo ceste i ko zna na koliko artikala u korpi se odnose. A posto bar 98% ljudi ne sabira cifre dok puni korpu, a jos manje ih kontrolise kilometarski racun, izgleda da se to uveliko koristi za ostvarivanje extra profita.

Obratite paznju.
Last edited by Dozer on 18/06/2022 21:40, edited 1 time in total.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#2 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by -Chesterfield- »

U Konzumu i Fisu je ovo redovna pojava.

Što se tiče Konzuma treba paziti ako kupuješ rano ujutro jer neće da poskidaju akcijske cijene od prethodnog dana. Više puta me zajebali.

A u Fisu mi se dešavalo da kupim nešto na akciji i kada kod kuće provjerim račun bude veća cijena.
Sutradan ponesem račun i zateknem kako je i dalje ta akcijska cijena na artiklu. Prvo mobitelom uslikam i onda na kasu. :D
Malo dignem frku - zovi mi šefa... i uvijek radnica kriva. Jbg. nema vremena od instagrama i društvenih mreža skinuti cijenu.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Dozer »

I u Bingu sam nailazio na isto, ali je bilo sitno na racunu pa se nisam peglao. Medjutim, kada se to sitno sabere na kraju dana i pomnozi s brojem kupaca, pa onda pua 30 dana...jbg...ispadne petocifren iznos profita.
User avatar
Quaresma
Posts: 6660
Joined: 19/07/2010 16:37

#4 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Quaresma »

u tom slucaju treba momentalno zvati inspekciju.

ja kupujem pretezno isto i dobro se sjecam cijene sa police i cijenu koju mi izbaci racun na kraju.

trebali bi biti stroziji propisi po pitanju tih isteknutih akcija sa polica. cim isteknu treba da se to odmah poskida.
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#5 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by probook »

A koji q im ne naprave normalan sistem u kasama, pa kada nesto otkucaju da prije izdavanja racuna to mlgu obrisati ako je greska? Lakse notarski ugovor ispraviti, nego da ti u toku kucanja racuna nesto izbaci 🙄
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45220
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#6 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Chmoljo »

-Chesterfield- wrote: 18/06/2022 21:30 U Konzumu i Fisu je ovo redovna pojava.

Što se tiče Konzuma treba paziti ako kupuješ rano ujutro jer neće da poskidaju akcijske cijene od prethodnog dana. Više puta me zajebali.

A u Fisu mi se dešavalo da kupim nešto na akciji i kada kod kuće provjerim račun bude veća cijena.
Sutradan ponesem račun i zateknem kako je i dalje ta akcijska cijena na artiklu. Prvo mobitelom uslikam i onda na kasu. :D
Malo dignem frku - zovi mi šefa... i uvijek radnica kriva. Jbg. nema vremena od instagrama i društvenih mreža skinuti cijenu.
Ako mislite da imaju vremena da drljaju po telefonu malo se varate.

Obično u tim objektima ima manje ljudi nego što je potrebno da bi se moglo lako sve pratiti pa je često to uzrok tih grešaka, ako se nemogućnost kloniranja može zvati greškom. Dodajte na to nerijetko nesposobne pefove koji ne znaju posao organizovati dođe se do ovakvih stvari.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10477
Joined: 27/04/2021 22:52

#7 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by tramvajtrojka »

probook wrote: 18/06/2022 22:17 A koji q im ne naprave normalan sistem u kasama, pa kada nesto otkucaju da prije izdavanja racuna to mlgu obrisati ako je greska? Lakse notarski ugovor ispraviti, nego da ti u toku kucanja racuna nesto izbaci 🙄
vecina kasa odmah moze izbrisati 90% kasa na f8 moze izbrisati svaki artikal ako nije izvukla račun, u bingu gledam i prije nego sto otkuca upisuje u teku broj racuna i broj artikla i ceka da se onaj grmalj iz osiguranja potpiše :lol: :lol:

a laz je da je tesko ispraviti račun bukvalno pola minute posla kroz sistem ako koristi se npr SAP i jos brze ide tako da sve njihove ublehe su sarena laza znam jer sam radio na održavanju tih fiskalnih kasa neke dvije godine

a tek sto se neckaju da izvuku fiskalni racun iz sistema e to je vec druga prica , i sto varaju ljude za rok zalbe i garanciju
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10477
Joined: 27/04/2021 22:52

#8 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by tramvajtrojka »

Chmoljo wrote: 18/06/2022 22:22
-Chesterfield- wrote: 18/06/2022 21:30 U Konzumu i Fisu je ovo redovna pojava.

Što se tiče Konzuma treba paziti ako kupuješ rano ujutro jer neće da poskidaju akcijske cijene od prethodnog dana. Više puta me zajebali.

A u Fisu mi se dešavalo da kupim nešto na akciji i kada kod kuće provjerim račun bude veća cijena.
Sutradan ponesem račun i zateknem kako je i dalje ta akcijska cijena na artiklu. Prvo mobitelom uslikam i onda na kasu. :D
Malo dignem frku - zovi mi šefa... i uvijek radnica kriva. Jbg. nema vremena od instagrama i društvenih mreža skinuti cijenu.
Ako mislite da imaju vremena da drljaju po telefonu malo se varate.

Obično u tim objektima ima manje ljudi nego što je potrebno da bi se moglo lako sve pratiti pa je često to uzrok tih grešaka, ako se nemogućnost kloniranja može zvati greškom. Dodajte na to nerijetko nesposobne pefove koji ne znaju posao organizovati dođe se do ovakvih stvari.
a nisu spori da provuku fiktivni otpis kroz kasu i onda uvuku robu sa povecanim cijenama :mrgreen: :mrgreen: ne radi jedna firma to nego velika vecina koristi epson printere i elink sustav gdje imaju sve na dodir , a njihovo je da ganjanju sivu zonu i varaju mušterije jer zakon je veoma jednostavan i svi ga se pridrzavaju kad ih se malo pritisne

da vidis kako u intersportu salju felericnu odjecu u euroinspekt na provjeru i ako je nalaz pozitivan kako musterija ima pravo na zamjenski il povrat novca nema necu nego odmah ispune to samo se trebaju znati svoja prava
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#9 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by tindbe »

Samo lokalni marketi.
Em su im cijene u pet deka k'o s "velikim", em se ne usude takvim marifetlucima. Takve niko ne čuva.
korisnicki
Posts: 151
Joined: 13/03/2021 12:12

#10 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by korisnicki »

Ja primjećujem svakakve zamke. Na policama jedan do drugog skuplji i jeftiniji artikl. Cijena ovo jeftinijeg postavljena na mjesto tako da se pričini da je to cijena onog skupljeg. Valjda kako u cijelom društvu ništa ne može bez zloupotreba i prevara, zašto bih izuzetak bili tržni centri.
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#11 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Edin H. »

korisnicki wrote: 18/06/2022 22:57 Ja primjećujem svakakve zamke. Na policama jedan do drugog skuplji i jeftiniji artikl. Cijena ovo jeftinijeg postavljena na mjesto tako da se pričini da je to cijena onog skupljeg. Valjda kako u cijelom društvu ništa ne može bez zloupotreba i prevara, zašto bih izuzetak bili tržni centri.
Nije opravdanje, ali isto je to u Engleskoj, stave mala slova, sniženi artil pomiješan sa onim koji to nisu, navlakuša…
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45220
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#12 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Chmoljo »

tramvajtrojka wrote: 18/06/2022 22:50
Chmoljo wrote: 18/06/2022 22:22

Ako mislite da imaju vremena da drljaju po telefonu malo se varate.

Obično u tim objektima ima manje ljudi nego što je potrebno da bi se moglo lako sve pratiti pa je često to uzrok tih grešaka, ako se nemogućnost kloniranja može zvati greškom. Dodajte na to nerijetko nesposobne pefove koji ne znaju posao organizovati dođe se do ovakvih stvari.
a nisu spori da provuku fiktivni otpis kroz kasu i onda uvuku robu sa povecanim cijenama :mrgreen: :mrgreen: ne radi jedna firma to nego velika vecina koristi epson printere i elink sustav gdje imaju sve na dodir , a njihovo je da ganjanju sivu zonu i varaju mušterije jer zakon je veoma jednostavan i svi ga se pridrzavaju kad ih se malo pritisne

da vidis kako u intersportu salju felericnu odjecu u euroinspekt na provjeru i ako je nalaz pozitivan kako musterija ima pravo na zamjenski il povrat novca nema necu nego odmah ispune to samo se trebaju znati svoja prava
Jedno je interport, a nešto drugo supermarket. Više artikala ima na jednom odjelu u sm nego u cijelom is, a pogotovo sada kada ih cimaju da se cijene mijenjaju svako malo.

Ne tvrdim da su uprave tih firmi poštenjačine, misli da su okorjele varalice. Amko, Bingo a onda i ostali. Ali govorio sam o radnicama koje tamo rade.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5532
Joined: 04/08/2020 19:22

#13 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by -Chesterfield- »

korisnicki wrote: 18/06/2022 22:57 Ja primjećujem svakakve zamke. Na policama jedan do drugog skuplji i jeftiniji artikl. Cijena ovo jeftinijeg postavljena na mjesto tako da se pričini da je to cijena onog skupljeg. Valjda kako u cijelom društvu ništa ne može bez zloupotreba i prevara, zašto bih izuzetak bili tržni centri.
I to sam jednom reklamirao, ali mi nije uvažila reklamaciju.
Navodno mušterije zamijenile poziciju - mjesto artikla.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45220
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#14 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Chmoljo »

Inače, meni jysk jedna od većih prevara. Osim što im je kvalitet namještaja uglavnom izuzetno loš, njihova velika sniženja su cirkus gdje malo ili nimalo snize cijenu jer kao prekriženu punu stave još veću.

Stolica bude 100, snize na 95, a prekrižena cijena 130.

Kako da ne...
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#15 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by auspuhc »

Ja mislim da vi vidite u katalogu da je nesto snizeno. Kad dodjete u kupovinu ta akcija istekne. Pa se pravite ludi.

Meni se nikada nije desilo da me pokusaju prevariti.
smijesni_ste
Posts: 5967
Joined: 09/10/2009 16:46

#16 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by smijesni_ste »

auspuhc wrote: 18/06/2022 23:06 Ja mislim da vi vidite u katalogu da je nesto snizeno. Kad dodjete u kupovinu ta akcija istekne. Pa se pravite ludi.

Meni se nikada nije desilo da me pokusaju prevariti.
:lol: :lol:
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#17 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by NediM17 »

korisnicki wrote: 18/06/2022 22:57 Ja primjećujem svakakve zamke. Na policama jedan do drugog skuplji i jeftiniji artikl. Cijena ovo jeftinijeg postavljena na mjesto tako da se pričini da je to cijena onog skupljeg. Valjda kako u cijelom društvu ništa ne može bez zloupotreba i prevara, zašto bih izuzetak bili tržni centri.
Na svakoj cijeni ima bar code, pa uporedis sa artiklom, izucena skola.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10477
Joined: 27/04/2021 22:52

#18 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by tramvajtrojka »

Chmoljo wrote: 18/06/2022 23:03
tramvajtrojka wrote: 18/06/2022 22:50

a nisu spori da provuku fiktivni otpis kroz kasu i onda uvuku robu sa povecanim cijenama :mrgreen: :mrgreen: ne radi jedna firma to nego velika vecina koristi epson printere i elink sustav gdje imaju sve na dodir , a njihovo je da ganjanju sivu zonu i varaju mušterije jer zakon je veoma jednostavan i svi ga se pridrzavaju kad ih se malo pritisne

da vidis kako u intersportu salju felericnu odjecu u euroinspekt na provjeru i ako je nalaz pozitivan kako musterija ima pravo na zamjenski il povrat novca nema necu nego odmah ispune to samo se trebaju znati svoja prava
Jedno je interport, a nešto drugo supermarket. Više artikala ima na jednom odjelu u sm nego u cijelom is, a pogotovo sada kada ih cimaju da se cijene mijenjaju svako malo.

Ne tvrdim da su uprave tih firmi poštenjačine, misli da su okorjele varalice. Amko, Bingo a onda i ostali. Ali govorio sam o radnicama koje tamo rade.
skonato sam ja sta ti hoces reci ali ja sam samo dodao kako lagano u sistemu promjene cijene i sta rade :thumbup:

al svakako ako je ta cijena izrazena na artiklu mora ti tu naplatiti a ne sa kase , jer ti kao musterija si zasticen po tom pitanju i svi koji odbiju vam da otkucaju cijenu koja je u radnji na artiklu vas varaju jer nije problem musterije da nesto kosta drugacije , nego te trgovine

samo kod nas ljudi su nece da prave scene, da ih neko vidi i ne proglasi pakashem itd itd, tako je prosle sedmice u portofinu na Grbavici narucio kafu i kolu haj sto sam u praznom kaficu cekao konobara pola sata nego sto je donio nigdje veze račun sa onim sto sam narucio i ja platio samo taj racun znao sam da sam mu dao manje al kad ces se praviti budala i ne donositi racun koji je pravi i ja cu vala

tako su mi u vatri za novu godinu pokusali dati uvecani racun kaze nova godina skuplje vam je sve a u meniju nisu promijenili cijene , jednostavno nisam htio platiti dok mi nije dao racun sa pravim cijenama treba se boriti za svoja prava i da nas ne udaraju po ušima
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#19 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by bumerangss »

I u mom mahalskom mini konzumu radno vrijeme od 7:00 ali ako dođeš u pola 8 radnice piju kafu u magacinu i prate kameruni kad dođeš na kasu kolutaju očima kao što si mi poremetio čejf jutarnjeg kafenisanja :-)

I zbog toga su stare cijene na policama a nove u sistemu ali ja cim izađem iz radnje prekontrolišem i ako vidim da sam podkraden, vratim se i zahtjevam da mi naplati koliko piše na polici tj da mi vrati razliku a nedozvoljavam da stornira račun jer tako zakon kaže da je trgovac dužan da naplati cijenu koja je istaknuta na polici. Ako počneda ronda samo kažem da cu zvati prvo policiju na 122 jer sam opljačkan a onda cu taj policijski zapisnik mailom poslati kantonalnoj inspekciji da vas lupi po đepu da vam više ne naumpadne!

Normalno sitniš mi dadnu i zahvalim se i izvinem na neugodnosti jer se ono fol znamo komšijaju me ali to im ne pali kad mi zavlačiš ruru u đep da si mi babo a ne komšija ima da reagujem
User avatar
doktornauke
Posts: 686
Joined: 14/01/2022 12:49
Location: Hospital

#20 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by doktornauke »

Primjetio sam da u vecini ovi takozvanih supermarketa kase zjape prazne a na ovim sto rade redovi,bezobrazluk neviđen,jedino merkator kod hitne tu ne zabusava i svaka kasa je u funkciji.
User avatar
Ironmen
Posts: 5975
Joined: 29/07/2015 17:36

#21 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Ironmen »

Ma svi supermarketi rade na taj princip kradu sakom i kapom, dok inspekcija spava a i ako ih kazni kazne su toliko smijesne da samo nastavljaju dalje varati narod.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#22 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Dozer »

tramvajtrojka wrote: 18/06/2022 22:44
probook wrote: 18/06/2022 22:17 A koji q im ne naprave normalan sistem u kasama, pa kada nesto otkucaju da prije izdavanja racuna to mlgu obrisati ako je greska? Lakse notarski ugovor ispraviti, nego da ti u toku kucanja racuna nesto izbaci 🙄
vecina kasa odmah moze izbrisati 90% kasa na f8 moze izbrisati svaki artikal ako nije izvukla račun, u bingu gledam i prije nego sto otkuca upisuje u teku broj racuna i broj artikla i ceka da se onaj grmalj iz osiguranja potpiše :lol: :lol:

a laz je da je tesko ispraviti račun bukvalno pola minute posla kroz sistem ako koristi se npr SAP i jos brze ide tako da sve njihove ublehe su sarena laza znam jer sam radio na održavanju tih fiskalnih kasa neke dvije godine

a tek sto se neckaju da izvuku fiskalni racun iz sistema e to je vec druga prica , i sto varaju ljude za rok zalbe i garanciju
Sto ce reci - sve je to ciljana i namjerna muljaza zbog ostvarivanja extra profita. Ako ko provali, vici "greska", izvinjavaj se, i hajd' dalje na sljedeceg loji mozda nece primijetiti.
A ne primijeti 9 od 10.
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#23 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by Sociolog »

U Robotu u Hrasnom ovo je precesta pojava narocito kad stave one zute naljepnice, kao akcija za vikened.
Subota u 10 ujutro, nisu stavili u sistem da je akcija...

Wtf?? Ma vozdra.
Nije 1..nego 100x.
tap3ah75
Posts: 5942
Joined: 07/09/2009 14:14

#24 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by tap3ah75 »

Samo tražiti da ti naplate po istaknutoj cijeni.
Ništa vraćanje.

Jedina je zeza kad živiš u manjem mjestu pa se znaš sa svim radnicima - pa oni to lično shvate.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66775
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#25 Re: Supermarketi - "slucajna" otimacina

Post by plain vanilla »

U prodavnici su vam duzni robu prodati po istaknutoj cijeni. To da joj je tesko stornirat racun, nije problem kupca.
Ja sam u Bingu nesto kupovala, samo 2 artikla, inace ne bih ni skontala, i nesto sto kosta 2,5KM su mi kucali 4KM. To je bilo prije ovih poskupljenja.
I kad sam rekla kasirki da je druga cijena istaknuta ispod proizvoda, poslala je zastitara da provjeri, jer guzva pa da ne ide ona. I ja fino odem s njim i pokazem mu, i on se vrati i potvrdi, a ona se izvinjava da nisu stigli promijeniti cijenu i vraca mi razliku novca jer sam platila. Ja nisam htjela uzeti jer bih to svejedno kupila, i zao mi da neko to namiruje, ali eto dobila sam izvinjenje i ponudjen novac.
Jbg nisu ni oni krivi, milion artikala, ali ne podnosim bahatost.
Post Reply