"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#1201 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 23:13
Hakiz wrote: 07/12/2022 23:06

Pa, da. Ali, na kraju balade, ti stanovi su plaćeni po tadašnjim uslovima, zakonima i cijenama. Nisu bili besplatni.

Drugo, stanovj nisu davani u vladništvo, dacano je samo pravo na korištenje. Tek poslije rata su otkupljeni i postali vlasništvo stanara.

Veći je problem to što su svi izdvajali, ali neki, mnogi, pogotovo pred raspad, su ostali bez stanova. Oni su grijeh tadašnjeg sistema, ne ljudi koji su stanove dobili.
Mislim da je negdje krajem 60ih pa nadalje konstantno postojala nemogucnost drzave da napravi stanova koliko drustvu treba.

Znaci, sistem jednostavno nije znao, ni mogao napraviti dovoljno stanova da zadovolji potrebe. Tu se radi omjednostavnoj matematici. Nikada svi ne bi dobili stanove. Uvijek bi neko bio zakinut.

I nisu davani stanovi na koristenje (pravo koristenja jeste postojalo ali ne za ogromnu vecinu stanova). Davano je stanarsko pravo. Mnogo zafrkan pravni institut.
Da, stanarsko pravo, ali to je u suštini isto. Koristiš stan za stanovanje, stan kojem nisi vlasnik i ne plaćaš iznajmljivanje.

U svakom slučaju, bilo pa prošlo :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1202 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

Ne znam što se onaj narod onda onoliko bunio. Te studenti 1968, te štrajkovi osamdesetih, te nekakvi redovi pred prodavnicama, te one vile i vikendice po Neumu i po planinama.

A stan džabe, ljetovanje džabe, Fiću kupiš za 6 plata a Stojadina za 18.
User avatar
Truba
Posts: 81662
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1203 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

Haris.ba wrote: 07/12/2022 22:56
Truba wrote: 07/12/2022 22:38 3% od plate puta 12
X 40

Jel to dovolj o za 1 stan

30 maraka puta 12 puta 40

Kolko se zapravo odbijalo
Od koje plate 30DEM je glavno pitanje. Gledao sam neke konverzije vrijednosti plata. 80ih je prosjecna plata bila nekih 250 dolara.
Preracunato s inflacijom otprilike
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19424
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1204 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

goredole wrote: 07/12/2022 23:21
teskeredzic_22 wrote: 07/12/2022 23:09

Stvarno ?
Bez uvrede , imate li djecu , ili mlađe rođake , kolika im je stambena rata kredita bez kamate ?
Pozdrav.
Razumijem šta pokušavaš reći ali besmisleno je porediti kruške i jabuke tj. historijski period industrijalizacije gdje je bilo potrebno dovesti veliki broj ljudi iz rurarlnih sredina u gradove i danas kada nema potrebe za tim.

mislim, ljudi na zapadu citav zivot provedu tako sto ne budu vlasnici nekretnine.
Razumijem da se razumijemo.
U odvratnom , prljavom i crnom socijalizmu ljudi su dobijali krov nad glavom BESPLATNO kako bi živjeli život dostojan čovjeka , u gradu , blizu preduzeća , domova zdravlja , škola i fakulteta , svi bez obzira na rod i porijeklo , obrazovni ili stručni status.

U savremenoj tržišnoj demokratiji , niti jedan stambeni prostor u stakleno-betonskim kulama ne košta manje od 5.000 KM/m2 što predstavlja barem PET prosječnih plaća a o besplatnom stanovanju se više čak ni ne uči u školi kao dio historije.

Kažem vam , demokratija.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19424
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1205 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

Ommadawn wrote: 08/12/2022 05:47 Ne znam što se onaj narod onda onoliko bunio. Te studenti 1968, te štrajkovi osamdesetih, te nekakvi redovi pred prodavnicama, te one vile i vikendice po Neumu i po planinama.

A stan džabe, ljetovanje džabe, Fiću kupiš za 6 plata a Stojadina za 18.
Sve te komunističke vile i vikendice ZAJEDNO NEMAJU materijalnu vrijednost jednog sprata Radončićevog tornja.
Stara begovska porodica Radončić je sinu ostavila milijarde da dijete zida tornjeve i da ruglo ostane u Velešićima zauvijek.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1206 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

:bih:
teskeredzic_22 wrote: 08/12/2022 08:13
Ommadawn wrote: 08/12/2022 05:47 Ne znam što se onaj narod onda onoliko bunio. Te studenti 1968, te štrajkovi osamdesetih, te nekakvi redovi pred prodavnicama, te one vile i vikendice po Neumu i po planinama.

A stan džabe, ljetovanje džabe, Fiću kupiš za 6 plata a Stojadina za 18.
Sve te komunističke vile i vikendice ZAJEDNO NEMAJU materijalnu vrijednost jednog sprata Radončićevog tornja.
Stara begovska porodica Radončić je sinu ostavila milijarde da dijete zida tornjeve i da ruglo ostane u Velešićima zauvijek.
Otkud novac za te vile i vikendice?

Znam ja dobro šta je komunizam, šta diktatura, šta kapitalizam i šta demokratija.
Kao što dobro znam kako su se ovi novopečeni bogataši obogatili. A bogami kako su i stari partijski funkcioneri uživali u blagodetima.

Eh sad, reci mi zbog čega je bio protest studenata 1968 godine a koji nema veze sa studentskim protestima tada u Europi?
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19424
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1207 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

Ommadawn wrote: 08/12/2022 12:21 :bih:
teskeredzic_22 wrote: 08/12/2022 08:13

Sve te komunističke vile i vikendice ZAJEDNO NEMAJU materijalnu vrijednost jednog sprata Radončićevog tornja.
Stara begovska porodica Radončić je sinu ostavila milijarde da dijete zida tornjeve i da ruglo ostane u Velešićima zauvijek.
Otkud novac za te vile i vikendice?

Znam ja dobro šta je komunizam, šta diktatura, šta kapitalizam i šta demokratija.
Kao što dobro znam kako su se ovi novopečeni bogataši obogatili. A bogami kako su i stari partijski funkcioneri uživali u blagodetima.

Eh sad, reci mi zbog čega je bio protest studenata 1968 godine a koji nema veze sa studentskim protestima tada u Europi?
Ma šefe o čemu ti pričaš ?
Studentske proteste u Beogradu je lično Tito podržao.

I da je bila sto puta gora nego što stvarno jeste bila ,Titova Jugoslavija (i BiH u njoj) je bila sto puta bolja od ovog jada i čemera i parodije koju danas živimo.
Porediti ozbiljnu državu i Zahiragićeve opservacije je uvreda za sve one koji su Bosnu i Hercegovinu 1990 uveli u red srednje razvijenih evropskih država.

I onda se desilo ovo :
Image
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1208 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by crveni_makovi »

Svako vrijeme izgleda ima svog Tita. Ovaj nedavno uhapseni se izgleda isto bavio stambenim fondom.
neki
Posts: 6684
Joined: 17/02/2005 07:57

#1209 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by neki »

teskeredzic_22 wrote: 08/12/2022 13:09
Porediti ozbiljnu državu i Zahiragićeve opservacije je uvreda za sve one koji su Bosnu i Hercegovinu 1990 uveli u red srednje razvijenih evropskih država.
Nismo mi bili ni blizu srednje razvijenim evropskim državama, to su tad bile Grčka, Španija i Portugal, a SFRJ im se po BDP-u per capita u svojoj kratkoj istoriji nije ni približila..A i u takvoj SFRJ, BiH je još sporije napredovala. Veći je bio bh udio u jugosovenskom BDP-u '46 nego '90 i linearno je padao tokom tih 45 godina..
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1210 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

teskeredzic_22 wrote: 08/12/2022 13:09
Ommadawn wrote: 08/12/2022 12:21 :bih:

Otkud novac za te vile i vikendice?

Znam ja dobro šta je komunizam, šta diktatura, šta kapitalizam i šta demokratija.
Kao što dobro znam kako su se ovi novopečeni bogataši obogatili. A bogami kako su i stari partijski funkcioneri uživali u blagodetima.

Eh sad, reci mi zbog čega je bio protest studenata 1968 godine a koji nema veze sa studentskim protestima tada u Europi?
Ma šefe o čemu ti pričaš ?
Studentske proteste u Beogradu je lično Tito podržao.

I da je bila sto puta gora nego što stvarno jeste bila ,Titova Jugoslavija (i BiH u njoj) je bila sto puta bolja od ovog jada i čemera i parodije koju danas živimo.
Porediti ozbiljnu državu i Zahiragićeve opservacije je uvreda za sve one koji su Bosnu i Hercegovinu 1990 uveli u red srednje razvijenih evropskih država.

I onda se desilo ovo :
Image
I Tito podržao, veliš?
Dobro.
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#1211 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by nlt »

Amidža trebao dobiti stan na Malti i počne rat i on izvisi :zoka:
Kupi se tv na rate. Prvih par rata su prave, kasnije za tu ratu ne možeš kupiti kutiju cigara, a ostane ti televizor.
Čudna vremena, nekome dobra nekome ne
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1212 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

nlt wrote: 08/12/2022 14:39 Amidža trebao dobiti stan na Malti i počne rat i on izvisi :zoka:
Kupi se tv na rate. Prvih par rata su prave, kasnije za tu ratu ne možeš kupiti kutiju cigara, a ostane ti televizor.
Čudna vremena, nekome dobra nekome ne
Moji starci isto tako nekoliko stvari kupili.

I onda propadoše banke. Sad valja vratiti sve te dugove.
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1213 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by El_comadante »

Šta vam je HR? Valjda nema veze sa Hrvatskom to sam skontao.
User avatar
Truba
Posts: 81662
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1214 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

ljudski resursi?
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#1215 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Puf »

ooo ljudi moRel se bulazit o dzabnim stanovima?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1216 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

Puf wrote: 08/12/2022 15:46 ooo ljudi moRel se bulazit o dzabnim stanovima?
Kako da ne.
I o spavanju na klupi.
elk
Posts: 2795
Joined: 14/08/2006 12:03

#1217 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by elk »

Al nisi smio nista reci :lol:
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#1218 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 08/12/2022 05:47 Ne znam što se onaj narod onda onoliko bunio. Te studenti 1968, te štrajkovi osamdesetih, te nekakvi redovi pred prodavnicama, te one vile i vikendice po Neumu i po planinama.

A stan džabe, ljetovanje džabe, Fiću kupiš za 6 plata a Stojadina za 18.
To su se bunili neprijatelji samoupravnog socijalizma. I pijana, lijena hašišarska studentarija.

Nije se bunila radnička klasa. Ona je radila, nije imala vremena da se buni.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1219 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Bunili se filozofi, sociolozi, književnici i ostali mudoseri koji su htjeli da budu uvažavani kao inženjeri i mašinci ( kao crvena buržoazija). Ovi prvi su bili paraziti na leđima ovih drugih i radničke klase, i kada im je Tito dao podršku društvo i ekonomija su lagano krenuli gelaufen nizbrdo...Nakon toga su firme bile dužne da svake godine ispunjavaju kvotu zaposlenih sa VSS sa pripadajućim kojeficijentom i već krajem 70tih je bilo "troje piše, a jedan radi". Od tog vremena je krenulo ono "idi upiši bilo šta da ne bi radio" :oops:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1220 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

Dobro, ako je to tako bilo dobro, šta onda vi čekate?
Što ne uzmete kramp, toljagu, pušku, barakidirate ulice, porazbijate Mercedese i stakla na vilama?
Što ne mijenjate ništa? Ljudi jebote mostove u zrak dizali, vi ne možete guzice sa stolice.
Šta mislite, da će vam doći neki novi Josip Broz i promijeniti sistem, napraviti fabrike i vama svima biti opet dobro?
nlt
Posts: 2556
Joined: 18/05/2014 18:02

#1221 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by nlt »

Ommadawn wrote: 08/12/2022 14:42
nlt wrote: 08/12/2022 14:39 Amidža trebao dobiti stan na Malti i počne rat i on izvisi :zoka:
Kupi se tv na rate. Prvih par rata su prave, kasnije za tu ratu ne možeš kupiti kutiju cigara, a ostane ti televizor.
Čudna vremena, nekome dobra nekome ne
Moji starci isto tako nekoliko stvari kupili.

I onda propadoše banke. Sad valja vratiti sve te dugove.
Zastarilo je to sve
User avatar
mk ultra
Posts: 19470
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1222 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

Ommadawn wrote: 08/12/2022 18:57 Dobro, ako je to tako bilo dobro, šta onda vi čekate?
Što ne uzmete kramp, toljagu, pušku, barakidirate ulice, porazbijate Mercedese i stakla na vilama?
Što ne mijenjate ništa? Ljudi jebote mostove u zrak dizali, vi ne možete guzice sa stolice.
Šta mislite, da će vam doći neki novi Josip Broz i promijeniti sistem, napraviti fabrike i vama svima biti opet dobro?
Nema mi mrze i otrcanije izreke
Gradite nam fabrike

Vela xhavle

A onda tu pada u vodu svo to busanje znanjem i kako su nasi ljudi übermensch i kako su pravili piramide
Jah

Nije vise da nema radnika slobodnih
Ima
Ali je njihovo znanje i sposobnost uglavnom lazno, napuhano... ko nije trazio radnika, ne zna koje su to muke jbt. Sve gola ubleha

A pride je sto mi i dalje nismo svjesni koliko smo globalno siromasna zemlja.
giannibelif
Posts: 1967
Joined: 28/01/2017 22:11

#1223 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by giannibelif »

Socijalizam je bio u Jugoslaviji, a komunistička diktatura u Rumuniji. Moj deda je pobjegao poslije fakulteta iz jednog takvog sistema u ovaj naš prijašnji. Razlike su nemjerljive.
Hakiz
Posts: 40404
Joined: 30/07/2015 20:01

#1224 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote: 08/12/2022 18:57 Dobro, ako je to tako bilo dobro, šta onda vi čekate?
Što ne uzmete kramp, toljagu, pušku, barakidirate ulice, porazbijate Mercedese i stakla na vilama?
Što ne mijenjate ništa? Ljudi jebote mostove u zrak dizali, vi ne možete guzice sa stolice.
Šta mislite, da će vam doći neki novi Josip Broz i promijeniti sistem, napraviti fabrike i vama svima biti opet dobro?
I oni su '68. imali po 20. Nisu dizali revolucije sa 50. Nama je više od 50.

A izreka kaže, jebo onog čovjeka koji sa 20 nije bio revolucionar, kao i onog koji je ostao revolucionar sa 50.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1225 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by crveni_makovi »

mk ultra wrote: 08/12/2022 19:01
Nije vise da nema radnika slobodnih
Ima
Ali je njihovo znanje i sposobnost uglavnom lazno, napuhano... ko nije trazio radnika, ne zna koje su to muke jbt. Sve gola ubleha
Gola ubleha. Znam da su se uvijek ljudi mučili s npr. majstorima ali mi se čini da se znalo kad platiš više za rad kvalitetnog majstora da i dobiješ vrhunski kvalitet radova. Danas ovi priučeni svaštojedi mogu sve, znaju sve, cijene svoj rad kao vrhunski a čini se da bi bilo lakše sam naučiti i bolje uraditi neke poslove nego ih vraćati i ukazivati na sve greške nastale iz površnosti, traljavosti i manjka poštovanja i prema sebi i prema onome ko ti plaća uslugu.
Post Reply