"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1151 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Rothmans wrote: 06/12/2022 23:43 Ma djaba sto je narod otiso , opet su ostali samo gubarski poslovi za koje je uvijek bilo tesko nac radnike. Hocu rec, ko dosad nije imao stele i izbirao je poslove, isto mu je i sad
Da se i ja složim sa tobom :thumbup:
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1152 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

Rothmans wrote: 06/12/2022 23:43 Ma djaba sto je narod otiso , opet su ostali samo gubarski poslovi za koje je uvijek bilo tesko nac radnike. Hocu rec, ko dosad nije imao stele i izbirao je poslove, isto mu je i sad
Jedina opcija da se to promjeni jeste da se uvoze radnici za takve poslove jer jbg - neko mora i takve poslove da radi.
I onda kad strani radnici budu radili takve poslove, onda će biti malo bolji poslovi za domaći stanovništvo, da npr. budeš šef takvima ...

Takav je princip i na Zapadu (hvaljena Njemačka) - uglavnom takvih poslova ima koliko hoćeš - jer ih domaći neće raditi, a zna se zašto naravno. Za stance je to extra jer zarađuju ogromne cifre u odnosu na zaradu u matičnim zemljama i oni pristaju na takve poslove.
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1153 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

PaulTracy wrote: 07/12/2022 00:00 Ne branim poslodavce ali zašto niko od ljudi koji kritikuju iste ne digne kredit,pokrene vlastiti biznis, za početak zaposli 2/3 čovjeka i postepeno se širi, dođe do 50/100 zaposlenih i da im 1500-2000 KM neto plaću?? Da je većina poslodavaca smeće to stoji ali i ljudi očekuju da neko uloži svoj novac, stavi sve na kocku, pokrene biznis i da im plaću od koje će oni da voze BMW baujahr 2018 ili mlađe. To može u Austriji, Njemačkoj i još 25/30 zemalja koje se bave izrabljivanjem sirotinje širom svijeta ili im "izviru" nafta i plin.
Skoro pričam sa prijateljem koji radi u Austriji za jednu firmu koja nije ni top 50 po veličini u Austriji. Ta firma samo u Kini ima 8000 robova što je samo 1000 radnika manje od najvećeg BH poslodavca Binga. Samo to govori gdje su oni a gdje mi.
Ljudi su tehnološki, civilizacijski i u svemu ostalom ispred nas i 90% zemalja svijeta, koriste to i eksploatišu druge, uvaljuju im svoju robu i zato imaju prosječne plaće 2500€ neto a 7 milijardi sirotana istočno i južno od Austrije prosječnu neto plaću 500€.
:thumbup: Ovo ima itekako smisla.

Ono što također mnogi ne shvataju, da npr. jedna njemačka firma - kad se pojavi sa svojim proizvodom u svijetu - po defaultu je konkurentnija na tržištu od neke bosanske firme npr.

Imate interview od gazde Artisana Tešanj (jedini vrhunski proizvođači namještaja u BiH) - gdje kaže da mu je za takav namještaj najveći izazov bio da kupci u svijetu prihvate to što taj proizvod dolazi iz BiH i da je čak bilo ideja da registruju firmu u Italiji i da namještaj prodaju kao talijanski...

Jednostavno kad se vidi natpis: MADE IN GERMANY - to ide ko halva, kad vidiš MADE IN BIH - wtf is that ?

Također ovo što spominješ, outsourcing za proizvodne djelatnosti je zadnjih 20-tak god. default za evropske firme - a nekako od tada je i u Evropi krenulo nizbrdo što se tiče standarda (tj. cost of living se drastično povećao u odnosu na primanja).
User avatar
Isner
Posts: 804
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#1154 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Isner »

Od moje raje, ko ima struku i znanje u rukama ima sasvim solidna primanja. Naravno, nije to na nivou zapadne Europe ali za naše uslove sasvim, sasvim solidno (od 1800 do 2500 KM). Frka s poslom je kod ovih koji su zapeli na tri razreda srednje ali na pamet mu ne pada da se prekvalifikuje ili usavrsi.. Tipa završila sam frizersku, gadi mi se da radim svoj posao pa radim na trafici za 540 KM 7 dana sedmicno - ajoooooj.
Znam pajdu koji je naknadno zavrsio za kuhara,zaista mu taj posao ide od ruke i voli to da radi.. 2250 KM mu je plata, dobio je dva pomocna kuhara i peraca plus kad je sezona od baksisa redovno izađe na 3000 plus.. Doduše dobio je i prosirene vene na nogama pride...
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1155 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

Isner wrote: 07/12/2022 00:51 Od moje raje, ko ima struku i znanje u rukama ima sasvim solidna primanja. Naravno, nije to na nivou zapadne Europe ali za naše uslove sasvim, sasvim solidno (od 1800 do 2500 KM). Frka s poslom je kod ovih koji su zapeli na tri razreda srednje ali na pamet mu ne pada da se prekvalifikuje ili usavrsi.. Tipa završila sam frizersku, gadi mi se da radim svoj posao pa radim na trafici za 540 KM 7 dana sedmicno - ajoooooj.
Znam pajdu koji je naknadno zavrsio za kuhara,zaista mu taj posao ide od ruke i voli to da radi.. 2250 KM mu je plata, dobio je dva pomocna kuhara i peraca plus kad je sezona od baksisa redovno izađe na 3000 plus.. Doduše dobio je i prosirene vene na nogama pride...
Nije to bas tako ali eto.
Sve sto radnik u BiH trazi je da ga ne ponizavas,da mu ne psujes,ne ebes boga,roditelje,hljeb i sta sve ne,da ima neki standard ponasanja i da se zna ko kosi a ko vodu nosi.U nasim firmama od glave do pete je sve naopako ili kako ne treba.Posao vode rodjaci ili supruga,nekompetentni naravno ali ko ce zeni reci da nije za tog posla,gazda po kafanama sa drugim "gazdama" mjeri ciji je veci i ko je skuplje auto platio i mezi a radnici u firmi goloruki i bosonogi rade na gradjevini,proizvodnji,sa vatrom,vodom,kiselinama,temperaturom i cime sve ne.
I kako se taj pajdo obogatio za 1 godinu...pa fino ...radnici rade na crno,nije im kupio nista od opreme ili alata,radni kamion kupio na otpadu a prodaje to sto proizvodi po punoj trzisnoj cijeni.
Dakle to nije privrednik ni poslodavac,to je lopov i kriminalac...jer potkrada radnike,potkrada drzavu,mnogi potkradaju i partnere,posudi pare pa zavali nekog,laze,mulja a onda podmiti inspekciju,tuzioca i sudiju i nastavlja da "razvija" svoj biznis.
Dakle ja ovdje kod nas ne znam niti jednog privrednika da je cist pred zakonom...svi su za zatvora ali bukvalno svi...u svim bransama ,samo svako ima nekog jaceg koji ga stiti a ovaj placa reket.

I kako da neko misli o radnicima,trzistu,uslovima rada i platama...boli njih K...njima i ne trebaju radnici,nego samo robovi koji ce odraditi to nesto posla a svejedno on to sve na crno proda,cista para.
Kada je ko dobio racun od bilo koje gradjevinske firme ?
To ne postoji...kod nas je siva ekonomija 90% i bijela 10%
User avatar
n+1
Posts: 6912
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1156 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by n+1 »

Isner wrote: 07/12/2022 00:51 Od moje raje, ko ima struku i znanje u rukama ima sasvim solidna primanja. Naravno, nije to na nivou zapadne Europe ali za naše uslove sasvim, sasvim solidno (od 1800 do 2500 KM). Frka s poslom je kod ovih koji su zapeli na tri razreda srednje ali na pamet mu ne pada da se prekvalifikuje ili usavrsi.. Tipa završila sam frizersku, gadi mi se da radim svoj posao pa radim na trafici za 540 KM 7 dana sedmicno - ajoooooj.
Znam pajdu koji je naknadno zavrsio za kuhara,zaista mu taj posao ide od ruke i voli to da radi.. 2250 KM mu je plata, dobio je dva pomocna kuhara i peraca plus kad je sezona od baksisa redovno izađe na 3000 plus.. Doduše dobio je i prosirene vene na nogama pride...
Alaj ga ti presra, majstore.
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#1157 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Student_u_Ostavci »

n+1 wrote: 07/12/2022 01:10
Isner wrote: 07/12/2022 00:51 Od moje raje, ko ima struku i znanje u rukama ima sasvim solidna primanja. Naravno, nije to na nivou zapadne Europe ali za naše uslove sasvim, sasvim solidno (od 1800 do 2500 KM). Frka s poslom je kod ovih koji su zapeli na tri razreda srednje ali na pamet mu ne pada da se prekvalifikuje ili usavrsi.. Tipa završila sam frizersku, gadi mi se da radim svoj posao pa radim na trafici za 540 KM 7 dana sedmicno - ajoooooj.
Znam pajdu koji je naknadno zavrsio za kuhara,zaista mu taj posao ide od ruke i voli to da radi.. 2250 KM mu je plata, dobio je dva pomocna kuhara i peraca plus kad je sezona od baksisa redovno izađe na 3000 plus.. Doduše dobio je i prosirene vene na nogama pride...
Alaj ga ti presra, majstore.
Presra ga i to da valja :mrgreen:
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#1158 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Student_u_Ostavci »

macchiato wrote: 06/12/2022 23:34 Ja sam jedan kratak period konobarila čak za ogromnih sedam stoja, a ni to nisu bili u stanju redovno uplaćivati (uz neki fiktivni topli obrok koji je bio još neredovniji). :D I to većinom teglila sama u smjeni i letila na stopedeset strana, još ti dođu na kraju smjene i kažu, haj požuri malo sa čišćenjem, od čega si se umorila kad si mlada. :-)


Naravno da sam otišla poslije par mjeseci, hvala i doviđenja, čači svom lomi leđa. A čitavo vrijeme su gunđali kako je teško naći dobrog radnika i čudili što se tako malo ljudi javlja na oglas, a ni to što su imali nisu znali cijeniti.
Ja sam konobarisao dok sam studirao. I to je moglo pokrivati troškove stana i svega ostalog. I tada su se žalili da je teško naći dobrog radnika :lol:

Ali ljudi koji imaju porodice da žive sa platom konobara, to je nerealno za očekivati.
User avatar
n+1
Posts: 6912
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1159 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by n+1 »

Jebi ga, mi smo ekonomija čarapa, gaća, i autopresvlaka. Koliko god raje da ode, opet će ostati rinaka poslovi.
User avatar
Isner
Posts: 804
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#1160 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Isner »

Student_u_Ostavci wrote: 07/12/2022 01:34
macchiato wrote: 06/12/2022 23:34 Ja sam jedan kratak period konobarila čak za ogromnih sedam stoja, a ni to nisu bili u stanju redovno uplaćivati (uz neki fiktivni topli obrok koji je bio još neredovniji). :D I to većinom teglila sama u smjeni i letila na stopedeset strana, još ti dođu na kraju smjene i kažu, haj požuri malo sa čišćenjem, od čega si se umorila kad si mlada. :-)


Naravno da sam otišla poslije par mjeseci, hvala i doviđenja, čači svom lomi leđa. A čitavo vrijeme su gunđali kako je teško naći dobrog radnika i čudili što se tako malo ljudi javlja na oglas, a ni to što su imali nisu znali cijeniti.
Ja sam konobarisao dok sam studirao. I to je moglo pokrivati troškove stana i svega ostalog. I tada su se žalili da je teško naći dobrog radnika :lol:

Ali ljudi koji imaju porodice da žive sa platom konobara, to je nerealno za očekivati.
Konobarisati za period studiranja je OK, dopunjavaš budzet.. pa i neki privremeni ili povremeni posao konobarisanja isto OK, zapne u životu pa ne biras.. ali zašto da kao porodicni covjek dozvolim sebi da konobarisem za sitno.. propao godinu, propo dvije, odron gazde, handre kako stignu, samo se zavlaciti, neka hvala.. Kod Grizelja je 100 KM dan keteringa i to mi je jedina prihvatljiva cijena, da se bavim time...
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#1161 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by DebelinJoe »

Domaći poslodavci su dno - dna ali postoji rečenica koju domaći poslodavci rado izgovaraju:

"Ti da šta valjaš ne bi radio kod mene".

Domaći poslodavci uzivaju da kinje i ponizavaju svoje uposlenike i još se međusobno hvale time nazivajući svoje uposlenike stokom. Na meti nisu samo šljakeri, nego i kvalificirani radnici, recimo računovođe, pravnici u firmi, inzinjeri. Znam da je jedan poslodavac tjerao inžinjere iz svoje firme da mu okreče kuću, poprave vodokotlić, okopaju bastu na vikendici...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1162 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Upravo tako. Nemali broj "uspješnih" firmi je ciganija samo takva, jer polupismeni sinovi, ćere, rođaci i kumovi na rukovodećim pozicijama uživaju da kinje obrazovane i sposobne ispod sebe. Takvi i tjeraju sposobne radnike, a okolo kukaju kako niko neće da radi i kako nema kvalitetnih radnika :roll:

Ova jedna projektna firma je do prije koju godinu kandžijala arhitekte i inženjere, radili ljudi za 550 KM po 12 sati, prekovremenog ko u priči. I još je bilo ako ti nećeš ima na birou takvih u redu čekaju...Ali neee, to tako treba, nema više Tite mora se zapeti, ali za gazdin auto i kućerinu :oops:
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1163 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by fortaleza »

Haris.ba wrote: 23/08/2022 19:24
markopd wrote: 23/08/2022 17:42

Ja nešto ne vidjeh Kineze po ugostiteljskim objektima kako konobarišu bilo gdje u BiH.

Skoro sam gledao reportažu na RTL o izrabljivanju radne snage,jedan vlasnik hotela izjavi da su skoro imali situaciju kako su doveli neku Nepalku da radi kao sobarica,a ova kad je čula zvuk usisivača iz druge prostorije,od straha istrčala iz hotela.Kaže nikad vidjela tu spravu u životu. :lol: :lol: :lol:
Pricam o ucenju jezika. Kad Kinez moze nauciti nas jezik, moze svako.

I poenta je da i.a ko radit. Samo to nece biti trenutni drzavljani Bosne. Banglades samo to ne potone, a tamo zivi 250 miliona ljudi. Sta neko mii gdje ce ih naseliti?
U Zagrebu me usluživao Kinez neki dan sa polomljenim hrvatskim jezikom. Uče ljudi pomalo.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1164 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Zamisli kod nas proradi odjećaj, pa proizvode i usluge od kompanija koje ne žele zaposliti "skupe" naše, nego zaposle "jeftinije" strance, bojkotujemo.

Oni imaju pravo da zaposle koga hoće, mi imamo pravo da im damo novac.

Al' jok, nema od toga ništa.

Opet ćemo dozvoliti da nam govore "Ima ko hoće radit".
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1165 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by crveni_makovi »

Zanimalo bi me kad bi bilo moguće u praksi da se, uz objektivno izdvajanje drugih faktora, dobije analiza koliko su zdraviji svi ovi ljudi što nisu dali da im iko lomi kičmu i troši njihovu mladost na zahtjevniji, višesatni posao (što u svojim domaćinstvima, što za nekog poslodavca) u odnosu na ljude koji su iz generacije njihovih roditelja i stariji koji su od najranije dobi jednostavno radili svakodnevno i u domaćinstvu i za novac u firmama gdje su plaćani za svoj rad.
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1166 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by shape of despair »

Za mene je još bajka da je došlo vrijeme da i za gazde nije da nema zime. Tačno se osjeti promjena u zraku. Sve moje kolege iz par firmi su promjenile priču, nema više šuti i radi dobro je samo da se radi. Aaaaa ne ne, nema više toga. Sad se traže bolji uslovi, veća plata, normalan odmor i sl. i gazde pristaju, znaju da gube dobrog i iskusnog radnika. Haj sad ti nekog novog zaposli, daj mu opet debelu platu, jer će ovaj tražiti sigurno, nije više niko lud, a valja ga i obučiti, pa to je min. godina dana za osnovno znanje a na gubitku si.
User avatar
n+1
Posts: 6912
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1167 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by n+1 »

shape of despair wrote: 07/12/2022 13:56 Za mene je još bajka da je došlo vrijeme da i za gazde nije da nema zime.
Koja rečenica. :D Treba algoritam da se uprati misao. Svaka čast. :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1168 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

Lajavikrelac wrote: 07/12/2022 12:51 Upravo tako. Nemali broj "uspješnih" firmi je ciganija samo takva, jer polupismeni sinovi, ćere, rođaci i kumovi na rukovodećim pozicijama uživaju da kinje obrazovane i sposobne ispod sebe. Takvi i tjeraju sposobne radnike, a okolo kukaju kako niko neće da radi i kako nema kvalitetnih radnika :roll:

Ova jedna projektna firma je do prije koju godinu kandžijala arhitekte i inženjere, radili ljudi za 550 KM po 12 sati, prekovremenog ko u priči. I još je bilo ako ti nećeš ima na birou takvih u redu čekaju...Ali neee, to tako treba, nema više Tite mora se zapeti, ali za gazdin auto i kućerinu :oops:
Za vrijeme Tite se zapinjalo za partijske drugove i drugarice, te njihove vile i vikendice, limuzine, itd.

Dok se masa nije pobunila pa ih sklonili sa vlasti.

Sad još samo fali da se masa pobuni, pa da se dođe na neki balans gdje će svakome biti potaman. Naravno, gazda će uvijek biti gazda ali radnik neka ima solidno radno vrijeme i platu, sve ima da štima.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1169 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Zemljak, ne znam za tvoje, ali moji su radili da sagrade svoju vikendicu na moru ;-) Ja to samo mogu da sanjam.

Ovo za mijenjanje poslova i postavljanje uslova baš i nije tako...u BL su poslodavci i firme ko crijeva uvezani, tako da skakanje sa posla na posao nije baš tako lako, osim ako nemaš jaka leđa. Zato te i pitaju imaš li porodicu, djecu i kredite kako bi te mogli handriti...
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#1170 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

Kao što @n+1 kaže - mi smo ekonomija gaća i čarapa, BiH nema nijednu komparativnu prednost osim jeftine radne snage i jeftinijeg i bržeg prevoza do EU (u odnosu na Bangladeš).

Teško da tu možeš imati neka kvalitetna radna mjesta, Zapad ima kvalitetna radna mjesta jer takve vrste poslova "outsource-aju" u treće zemlje, u BiH se desio npr. procvat Call-centara u zadnjih par godina - rade za njemačko tržite najviše. Dakle neko iz Njemačke nazove njemački broj kao support, javlja mu se operater koji sjedi u Sarajevu.

Za ono što ne mogu outsourcati - npr. usluge, građevinarstvo, zdravstvo - tu onda uvoze radnu snagu.

Kod nas neko ko ima 3 razreda jedva završene srednje škole očekuje da ima platu usporedivu sa profesorom, doktorom, inžežnjerom.

Na kraju će ispasti da za nas kao narod najbolja opcija bude uvoz strane radne snage za takve poslove, kako bi domaćem stanovništvu ostali / kreirali se neki bolji poslovi - kao Zapad npr., a da ne pričamo za zaljevske zemlje.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19134
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1171 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

Ozimician wrote: 07/12/2022 18:58 Kao što @n+1 kaže - mi smo ekonomija gaća i čarapa, BiH nema nijednu komparativnu prednost osim jeftine radne snage i jeftinijeg i bržeg prevoza do EU (u odnosu na Bangladeš).

Teško da tu možeš imati neka kvalitetna radna mjesta, Zapad ima kvalitetna radna mjesta jer takve vrste poslova "outsource-aju" u treće zemlje, u BiH se desio npr. procvat Call-centara u zadnjih par godina - rade za njemačko tržite najviše. Dakle neko iz Njemačke nazove njemački broj kao support, javlja mu se operater koji sjedi u Sarajevu.

Za ono što ne mogu outsourcati - npr. usluge, građevinarstvo, zdravstvo - tu onda uvoze radnu snagu.

Kod nas neko ko ima 3 razreda jedva završene srednje škole očekuje da ima platu usporedivu sa profesorom, doktorom, inžežnjerom.

Na kraju će ispasti da za nas kao narod najbolja opcija bude uvoz strane radne snage za takve poslove, kako bi domaćem stanovništvu ostali / kreirali se neki bolji poslovi - kao Zapad npr., a da ne pričamo za zaljevske zemlje.
Do 1991 je bilo planiranje radne snage.
Nakon 1991 smo rastjerali svu stručnu radnu snagu i ne planiramo ništa.
Jedino je i dalje visoka ponuda konobara i pomoćnih kuhara a na prste jedne ruke mogu nabrojati konobare koji liče na prijeratne.

Zato raspravljamo 180 godina o načinu popunjavanja Doma naroda iz različitih kantona i popljačkali smo i razjebali sve iz Titovine što se moglo unovčiti.

Ko nas je kleo fakat nas nije štedio.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1172 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

Ozimician wrote: 07/12/2022 18:58 Kao što @n+1 kaže - mi smo ekonomija gaća i čarapa, BiH nema nijednu komparativnu prednost osim jeftine radne snage i jeftinijeg i bržeg prevoza do EU (u odnosu na Bangladeš).

Teško da tu možeš imati neka kvalitetna radna mjesta, Zapad ima kvalitetna radna mjesta jer takve vrste poslova "outsource-aju" u treće zemlje, u BiH se desio npr. procvat Call-centara u zadnjih par godina - rade za njemačko tržite najviše. Dakle neko iz Njemačke nazove njemački broj kao support, javlja mu se operater koji sjedi u Sarajevu.

Za ono što ne mogu outsourcati - npr. usluge, građevinarstvo, zdravstvo - tu onda uvoze radnu snagu.

Kod nas neko ko ima 3 razreda jedva završene srednje škole očekuje da ima platu usporedivu sa profesorom, doktorom, inžežnjerom.

Na kraju će ispasti da za nas kao narod najbolja opcija bude uvoz strane radne snage za takve poslove, kako bi domaćem stanovništvu ostali / kreirali se neki bolji poslovi - kao Zapad npr., a da ne pričamo za zaljevske zemlje.
Sve napisano stoji ali ne mozemo mi ni imati bolje poslove,kada ne radimo nista da privucemo kompanije koje imaju velike zarade i dobre uslove rada.
Tamo u nekim sredinama,gradovima...kada je neki nacelnik malo bolji i kada uredi neku poslovnu zonu ili olaksa nesto,odjednom se tu pojavi 10+ investitora kojima se isplati raditi.
E zamisli sada da se ova nasa govna svi baziraju na poboljsanje ekonomije,da smanje poreze na plate,da daju olaksice velikim korporacijama,kao sto Vucic daje u Srbiji i eto procvata...onda bi skole uvodile programe i edukacije za kadar koji treba ovim firmama,radnici izvana bi se vratili kuci ako bi mogli zivjeti od svoje plate i milion drugih pozitivnih promjena.

Ali ne moze kod nas,svi se samo i jedino bave kriminalom...neko utajom poreza,neko prevarama,ovi drugi rasturanjem droge,treci unistavanjem najvecih privrednih drustava,cetvrti nacionalnim prepucavanjima...i sta ostane gradjanima...kurko.
Ostaje da se nadaju izvlacenju na lutriji za vizu Njemacke.

Nasi prosjecni nepismeni gradjanin sve razmislja da ce politicari kada se jednom nakradu,prestati sa tim i kao sada ce se promijeniti ali u kriminalu i kradji,nema granice i oci su nezasite.
Nazalost,unistili su nam obrazovanje totalno i ja nisam optimistican da se iz ovog moze uopste iscupati...sve sto postoji kod nas je srozano...od nekog najmanjeg i banalnog primjera do najvisih drzavnih politika.
Ali dzaba kada gradjani to izgleda ne vide,iznova i iznova glasaju za kriminalce i nepismene a svi koji su drugaciji od njih su kolateralna steta.
User avatar
n+1
Posts: 6912
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1173 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by n+1 »

Samo što se bolji poslovi neće stvoriti sami od sebe nakon što dovedeš frajera iz Bangladeša da gilja građevinu.

Sektor usluga je zajeban jer podrazumijeva obrazovanu radnu snagu. Kod nas se još uvijek za većinu fakulteta kaže: što će ti to, bolje da si upisao neki zanat. A takav stav refleksija je činjenice da smo ekonomija čarapa i gaća. I onda treba doći neko iz Bangladeša da nam i to uzme. :D

Ali nisu ni sve usluge stvorene jednake, bogate ekonomije odavno outsourcaju takoreći low-level usluge, pogotovo u istočnoevropske zemlje, koje su "uspješne u tranziciji" baš zato jer su uhvatile taj voz. Jedan od primjera su i ti call centri, ali tu spadaju i raznorazne HR/recruiting usluge, knjigovodstvo, data entry, i slično. Sebi zadržavaju, naravno, R&D, inžinjering, obrazovanje.

Mi to nismo prepoznali na vrijeme i važnije nam je bilo da ovdje neko "otvori fabriku", iako je bilo jasno da Azija prekucava sve oblike proizvodnje, te da će otvorene fabrike ili završiti u stečaju, ili nuditi jadne plate da bi bile konkurentne Kini.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#1174 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Sreća za Kinu da je bila protiv otvaranja fabrika.
User avatar
n+1
Posts: 6912
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1175 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by n+1 »

Hakiz wrote: 07/12/2022 20:20 Sreća za Kinu da je bila protiv otvaranja fabrika.
Budi miran.
Post Reply