"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
P.Starck
Posts: 1138
Joined: 14/07/2010 22:46

#1101 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by P.Starck »

Ne plaća se radnik iz profita ili ti zarade!
Cijena rada radnika je isto što i cijena rada mašine, nakon što podvučeš crtu ostaje ti profit.

Ovi što se bave trgovinom i rade poslove nazovi korecijaliste ili nekog agenta, a ovi komentari mi malo tuknu na to,
zar stvarno mislite da se vaš doprinos može tačno izračunati i da je prodaja isključivo vaš lični doprinos?
Go go yeahhh we have a employee of the month! :D
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1102 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

P.Starck wrote: 22/08/2022 13:06 Ne plaća se radnik iz profita ili ti zarade!
Cijena rada radnika je isto što i cijena rada mašine, nakon što podvučeš crtu ostaje ti profit.

Ovi što se bave trgovinom i rade poslove nazovi korecijaliste ili nekog agenta, a ovi komentari mi malo tuknu na to,
zar stvarno mislite da se vaš doprinos može tačno izračunati i da je prodaja isključivo vaš lični doprinos?
Go go yeahhh we have a employee of the month! :D
Pa kad se jedini bavis tim dijelom u firmi, a koja nije komercijala, onda da..

Tako je organizirano komplet, a evo konkretno za firmu 1 nisam racunao sporedne poslove kojih bude i do 30-40%, vec samo sto je moja odgovornost.
User avatar
P.Starck
Posts: 1138
Joined: 14/07/2010 22:46

#1103 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by P.Starck »

mk ultra wrote: 22/08/2022 13:12 Pa kad se jedini bavis tim dijelom u firmi, a koja nije komercijala, onda da..

Tako je organizirano komplet, a evo konkretno za firmu 1 nisam racunao sporedne poslove kojih bude i do 30-40%, vec samo sto je moja odgovornost.
Naravno da ima specifičnih radnih mjesta. Pitanje za tebe, zašto već ne radiš u svom d.o.o.?

Kad smo već kod omjera i paušalnih procjena, kaže mi jednom jedan, radnik mi treba donijeti 3x svoju platu da bi mi se isplatio!
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#1104 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Seawolf »

EFD22 wrote: 22/08/2022 10:24
mk ultra wrote: 21/08/2022 23:18

Dobit ces neke pare
Ali ce ti produktivnost upeterostruciti

U sustini, odraditi ces ti svoje

Btw, koji vam je idealan odnos koliko si donio firmi vs koliko u brutu kostas :mrgreen:
E o tome slabo koji radnik razmišlja.

Kod mene je u prosjeku odnos 1:1.5

Nije se desilo nikad da je ispod 1:1.2

To govorimo o brutto plati i ukupnoj zaradi koju donosiš u firmu.

A kad pređe 1:1.7 redovno su imali bonuse, jer meni više ne treba, a i dešavalo se često da pređu.

Što će reći, radnik koji ima netto 1000 KM, mora zaraditi minimalno 2000 KM kako bi bio isplativ za firmu u kojoj radi. 2500 KM je idealno, a sve iznad zaslužuje ekstra bonuse ako hoćeš da ti je radnik zadovoljan.

Doduše, nas je samo 7 u firmi, i nema tajni, svi sve znaju, i koliko se zarađuje i svaki posao koji se potpiše kolika je zarada. I na šta se troše novci. Tako da evo već 7 godina ko god je došao i ostao je.
Lijepo si ovo sve pojasnio, ali je vrlo mali broj djelatnosti u kojima troškovi zaposlenih mogu biti 50%, ili veći, a da poslovanje i dalje bude u plusu.

IT jeste jedna od takvih djelatnosti.

Djelatnost u kojoj sada radim ne može sebi da dopusti troškove zaposlenih veće od 25%, jer su ostali troškovi vrlo visoki.
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1105 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

P.Starck wrote: 22/08/2022 13:17
mk ultra wrote: 22/08/2022 13:12 Pa kad se jedini bavis tim dijelom u firmi, a koja nije komercijala, onda da..

Tako je organizirano komplet, a evo konkretno za firmu 1 nisam racunao sporedne poslove kojih bude i do 30-40%, vec samo sto je moja odgovornost.
Naravno da ima specifičnih radnih mjesta. Pitanje za tebe, zašto već ne radiš u svom d.o.o.?

Kad smo već kod omjera i paušalnih procjena, kaže mi jednom jedan, radnik mi treba donijeti 3x svoju platu da bi mi se isplatio!
trebao bi mi veliki početni kapital...s čim god da krenem a da ima veze sa strujom
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#1106 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Black swan wrote: 22/08/2022 12:16 vidiš da je ljude baš briga što misle gazde :D

kuknjava vlasnika sredtava za proizvodnju nas ne zanima :D
Tačno, ne zanima.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#1107 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

mk ultra wrote: 22/08/2022 13:12
P.Starck wrote: 22/08/2022 13:06 Ne plaća se radnik iz profita ili ti zarade!
Cijena rada radnika je isto što i cijena rada mašine, nakon što podvučeš crtu ostaje ti profit.

Ovi što se bave trgovinom i rade poslove nazovi korecijaliste ili nekog agenta, a ovi komentari mi malo tuknu na to,
zar stvarno mislite da se vaš doprinos može tačno izračunati i da je prodaja isključivo vaš lični doprinos?
Go go yeahhh we have a employee of the month! :D
Pa kad se jedini bavis tim dijelom u firmi, a koja nije komercijala, onda da..

Tako je organizirano komplet, a evo konkretno za firmu 1 nisam racunao sporedne poslove kojih bude i do 30-40%, vec samo sto je moja odgovornost.
Da, ali u firmi nije jednostavna računica, ja radim taj posao, uslugu ili proizvod koji pravim a firma prodaje košta toliko, znači moj rad donosi toliko. Malo je složenija računica.

Banalno, tvoj rad nije donio ništa firmi ako marketing nije našao klijenta, tržište, kojem treba usluga ili proizvod koji praviš, i nije to prodao i naplatio kada si završio svoj rad.

I zamisli ti sam radiš neku uslugu, proizvod u firmi, a marketing u firmi čini jedan uposlenik. Ako ti ne napraviš, on nema šta prodati, ako on ne proda, džaba si radio. Čiji rad više donosi, tvoj ili njegov?

U obrtu možda postoji direktna veza, preduzeća su već komplikovanije računice.
Last edited by Hakiz on 22/08/2022 13:51, edited 1 time in total.
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1108 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

Hakiz wrote: 22/08/2022 13:46
mk ultra wrote: 22/08/2022 13:12

Pa kad se jedini bavis tim dijelom u firmi, a koja nije komercijala, onda da..

Tako je organizirano komplet, a evo konkretno za firmu 1 nisam racunao sporedne poslove kojih bude i do 30-40%, vec samo sto je moja odgovornost.
Da, ali u firmi nije jednostavna računica, ja radim taj posao, uslugu ili proizvod koji pravim a firma prodaje košta toliko, znači moj rad donosi toliko. Malo je složenija računica.
troškova osim papira, goriva i kancelarijske struje nema.
dakle, ulazi su samo to bili
a izlaz opečaćen papir :lol:
Seawolf
Posts: 7447
Joined: 14/06/2012 22:59

#1109 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Seawolf »

mk ultra wrote: 22/08/2022 13:49
Hakiz wrote: 22/08/2022 13:46

Da, ali u firmi nije jednostavna računica, ja radim taj posao, uslugu ili proizvod koji pravim a firma prodaje košta toliko, znači moj rad donosi toliko. Malo je složenija računica.
troškova osim papira, goriva i kancelarijske struje nema.
dakle, ulazi su samo to bili
a izlaz opečaćen papir :lol:
Ima li kakvih troškova obuke/školovanja, ili si samouk/rodio se naučen?
User avatar
P.Starck
Posts: 1138
Joined: 14/07/2010 22:46

#1110 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by P.Starck »

mk ultra wrote: 22/08/2022 13:49
Hakiz wrote: 22/08/2022 13:46

Da, ali u firmi nije jednostavna računica, ja radim taj posao, uslugu ili proizvod koji pravim a firma prodaje košta toliko, znači moj rad donosi toliko. Malo je složenija računica.
troškova osim papira, goriva i kancelarijske struje nema.
dakle, ulazi su samo to bili
a izlaz opečaćen papir :lol:
A đe cijena pečata, pa licenca za kojpujter eee... :kiss:

Uglavnom radnik u ovom wild west kapitalizmu bosanskom da bi preživio mora se osloniti ili na stranku ili na tetku iz njemačke.
Sve dok je realni sektor nekakav Bajro ili Anto, da me ne shvate pogrešno obojica :D , koji zaljubljeno gleda u novi bager što je jutros kupio, nema ovdje mjesta za iole pismene ljude, i radnike i neradnike. Bajro a i Anto rade za maržu od 1%, marka na marku, nešto na kraju mjeseca radnicima isplati nekakav računovođa na račune, tutnu im još koju stoju u pađe i idemo dalje. Gazde.
U Bosni jedinica mjere nije ni kom. ni m3, već procenat!
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1111 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

Seawolf wrote: 22/08/2022 14:02
mk ultra wrote: 22/08/2022 13:49

troškova osim papira, goriva i kancelarijske struje nema.
dakle, ulazi su samo to bili
a izlaz opečaćen papir :lol:
Ima li kakvih troškova obuke/školovanja, ili si samouk/rodio se naučen?
došao sa stručnim ispitom, došao sa EX protiveksplozijskim
da ne pišem predaleko
ne treba za to mnogo para i isplatilo se to 100 puta, sve dozvole i prijave

zato sam i napustio, leđa lomio u dačiji za siću, neka hvala
još koliko sam im spasio para kad se desio krš i lom vrijedan 2mil eur i dokazao da nismo bili krivi, i nikom ništa
a ovdje sada, opet samouk :lol:

i znam za neke stvari jedini u BiH... :run:
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#1112 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by tintilinic »

Black swan wrote: 22/08/2022 11:18 eto nek dovode :D i svi sretni

samo ne znam što će za biznise koji su usko vezani za komunikaciju na bhs jezicima
:mrgreen:
U prvoj fazi teska fizika,lopata,metla...ne treba jezik.Za par godina ce i jezik znati.
Tako je u cijelom svijetu s.ekonomskim migrantima.
Hakiz
Posts: 39669
Joined: 30/07/2015 20:01

#1113 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

tintilinic wrote: 22/08/2022 17:34
Black swan wrote: 22/08/2022 11:18 eto nek dovode :D i svi sretni

samo ne znam što će za biznise koji su usko vezani za komunikaciju na bhs jezicima
:mrgreen:
U prvoj fazi teska fizika,lopata,metla...ne treba jezik.Za par godina ce i jezik znati.
Tako je u cijelom svijetu s.ekonomskim migrantima.
Na naše žene će ići?

Đe su mi ono zelena spitfajerka i crne hlače i čizme :mrgreen:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4335
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#1114 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Romeo 80 »

tintilinic wrote: 22/08/2022 17:34
Black swan wrote: 22/08/2022 11:18 eto nek dovode :D i svi sretni

samo ne znam što će za biznise koji su usko vezani za komunikaciju na bhs jezicima
:mrgreen:
U prvoj fazi teska fizika,lopata,metla...ne treba jezik.Za par godina ce i jezik znati.
Tako je u cijelom svijetu s.ekonomskim migrantima.
I ti stvarno mislis da ce ti oni biti u BiH nekoliko godina?! Pa bolan, mi smo im samo tranzit za zapad, kakav njihov crni
dugotrajni ostanak ovdje.

Presli su pola svijeta, da bi se trajno stacionirali u BiH i za platu od 1000 KM?! Kako da ne :-)
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#1115 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Heller »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/pos ... 065?widget
"Ne radi se o uvozu stranih radnika da bi se dobili jeftiniji radnici, već da bi ih imali upošte u određenim strukama", naveo je Smailbegović.
Nema džaba radnika plakkkyyyy tuggyy
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 18973
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1116 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

Romeo 80 wrote: 23/08/2022 01:01
tintilinic wrote: 22/08/2022 17:34

U prvoj fazi teska fizika,lopata,metla...ne treba jezik.Za par godina ce i jezik znati.
Tako je u cijelom svijetu s.ekonomskim migrantima.
I ti stvarno mislis da ce ti oni biti u BiH nekoliko godina?! Pa bolan, mi smo im samo tranzit za zapad, kakav njihov crni
dugotrajni ostanak ovdje.

Presli su pola svijeta, da bi se trajno stacionirali u BiH i za platu od 1000 KM?! Kako da ne :-)
Ovo je zemlja prebogata pitkom vodom , šumama i sa ugodnom klimom.
Svi će oni doseliti ovdje u narednih 100 godina , tako su u istoriji opstajali i nestajali narodi i države.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#1117 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Heller »

Nadam se da neće dati dozvole, ne smetaju mi Azijci, nego nadam se da će natjerati naše poslodavce da plaćaju radnike.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 18973
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#1118 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by teskeredzic_22 »

Heller wrote: 23/08/2022 16:08 Nadam se da neće dati dozvole, ne smetaju mi Azijci, nego nadam se da će natjerati naše poslodavce da plaćaju radnike.
U Njemačkoj njihovi ljudi koji ne rade i neće da rade dobiju socijalu.
Nemamo mi para za to.
Biće klasičan transfer - naši na zapad , oni ovdje.
markopd
Posts: 864
Joined: 01/12/2019 23:08

#1119 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by markopd »

A kako su zamislili da im azijanti i ostali stranci rade kao trgovci ili konobari?Za to im je potrebno jako dobro poznavanje jezika,koji baš i nije toliko lagan za naučiti.Za ove poslove oko proizvodnje i sl. gdje samo "ćutiš i radiš",mogu da dovode koga hoće,već za uslužne djelatnosti je skoro pa nemoguće.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#1120 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Haris.ba »

markopd wrote: 23/08/2022 17:24 A kako su zamislili da im azijanti i ostali stranci rade kao trgovci ili konobari?Za to im je potrebno jako dobro poznavanje jezika,koji baš i nije toliko lagan za naučiti.Za ove poslove oko proizvodnje i sl. gdje samo "ćutiš i radiš",mogu da dovode koga hoće,već za uslužne djelatnosti je skoro pa nemoguće.
Za mjesec dana naucis dovoljno jezika za konobarisat.

Kako zaboravljamo Kineze poslije rata. Naucili ljudi jezik veoma brzo.
markopd
Posts: 864
Joined: 01/12/2019 23:08

#1121 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by markopd »

Haris.ba wrote: 23/08/2022 17:28
Za mjesec dana naucis dovoljno jezika za konobarisat.

Kako zaboravljamo Kineze poslije rata. Naucili ljudi jezik veoma brzo.
Ja nešto ne vidjeh Kineze po ugostiteljskim objektima kako konobarišu bilo gdje u BiH.

Skoro sam gledao reportažu na RTL o izrabljivanju radne snage,jedan vlasnik hotela izjavi da su skoro imali situaciju kako su doveli neku Nepalku da radi kao sobarica,a ova kad je čula zvuk usisivača iz druge prostorije,od straha istrčala iz hotela.Kaže nikad vidjela tu spravu u životu. :lol: :lol: :lol:
probook
Posts: 4581
Joined: 13/10/2013 22:38

#1122 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by probook »

U nas treba zestoka reforma svega, pocevsi od obicnog covjeka pa na dalje. Pa svako od nas zna primjer gdje su ljudi nezaposleni i na birou zadnjih 20 godina, a u tom periodu skoluju djecu, prave kuci, kupe neko auto, a lijeci se o trosku drzave npr. Tako da ova statistika o broju nezaposlenih nije ni priblizno tacna
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#1123 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Heller »

teskeredzic_22 wrote: 23/08/2022 16:10
Heller wrote: 23/08/2022 16:08 Nadam se da neće dati dozvole, ne smetaju mi Azijci, nego nadam se da će natjerati naše poslodavce da plaćaju radnike.
U Njemačkoj njihovi ljudi koji ne rade i neće da rade dobiju socijalu.
Nemamo mi para za to.
Biće klasičan transfer - naši na zapad , oni ovdje.
Nije stvar u ljudima koji neće da rade, stvar je u ljudima koji neće da rade DŽABA. Radili bi ljudi te poslove, al neće radit za 600-800 a poslodavac voza auta od 200-300k, firma se siri ko kuga, a kuka ko da hljeba nema. Ko ovo jebeno udruzenje poslodavaca, ako nemos placat radnike, zatvori firmu ko te jebe.
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1124 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

markopd wrote: 23/08/2022 17:42
Haris.ba wrote: 23/08/2022 17:28
Za mjesec dana naucis dovoljno jezika za konobarisat.

Kako zaboravljamo Kineze poslije rata. Naucili ljudi jezik veoma brzo.
Ja nešto ne vidjeh Kineze po ugostiteljskim objektima kako konobarišu bilo gdje u BiH.

Skoro sam gledao reportažu na RTL o izrabljivanju radne snage,jedan vlasnik hotela izjavi da su skoro imali situaciju kako su doveli neku Nepalku da radi kao sobarica,a ova kad je čula zvuk usisivača iz druge prostorije,od straha istrčala iz hotela.Kaže nikad vidjela tu spravu u životu. :lol: :lol: :lol:
Lici na ublehu kao kad su nasim izbjeglicama davali letke treba se kupat svaki dan i cetka je za pranje zuba
Bodkin
Posts: 21486
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1125 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Bodkin »

P.Starck wrote: 22/08/2022 13:06 Ne plaća se radnik iz profita ili ti zarade!
Cijena rada radnika je isto što i cijena rada mašine, nakon što podvučeš crtu ostaje ti profit.

Ovi što se bave trgovinom i rade poslove nazovi korecijaliste ili nekog agenta, a ovi komentari mi malo tuknu na to,
zar stvarno mislite da se vaš doprinos može tačno izračunati i da je prodaja isključivo vaš lični doprinos?
Go go yeahhh we have a employee of the month! :D
Bravo. Vidi se da ljudi samo u firmicama gdje se prodaja vrti rade
Post Reply