"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
DebelinJoe
Posts: 1619
Joined: 03/03/2021 20:06

#1226 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by DebelinJoe »

Za pet godina imat ćete vijest da nažalost Sarajevo te sedmice neće imati vodu jer od dvojice inžinjera koji rade u VIK -u jedan je na bolovanju, a drugi na godišnjem.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#1227 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

crveni_makovi wrote: 09/12/2022 08:17
mk ultra wrote: 08/12/2022 19:01
Nije vise da nema radnika slobodnih
Ima
Ali je njihovo znanje i sposobnost uglavnom lazno, napuhano... ko nije trazio radnika, ne zna koje su to muke jbt. Sve gola ubleha
Gola ubleha. Znam da su se uvijek ljudi mučili s npr. majstorima ali mi se čini da se znalo kad platiš više za rad kvalitetnog majstora da i dobiješ vrhunski kvalitet radova. Danas ovi priučeni svaštojedi mogu sve, znaju sve, cijene svoj rad kao vrhunski a čini se da bi bilo lakše sam naučiti i bolje uraditi neke poslove nego ih vraćati i ukazivati na sve greške nastale iz površnosti, traljavosti i manjka poštovanja i prema sebi i prema onome ko ti plaća uslugu.
Imaš i drugi ekstrem, kada kvalitetan pokuša naplatiti svoj rad, napadnu ga da je preskup.

Ako kvalitetnog majstora neće "niko" da plati 100 KM sat jer ima majstora koji rade po 20 a nisu kvalitetni, njemu ostaje ili da mijenja posao ili da kvalitet prilagodi cijeni koju klijent želi platiti.

Pokušavanje onih koji angažuju majstora da prođu što jeftinije na kraju, takođe, obara kvalitet. Novi kusrevi, nove knjige, cjeloživotno učenje, savladavanje novih vještina, kupovina novih alata, materijala, usvajanje novih tehnologija, sve to šta jednog majstora čini kvalitetnim košta i to treba platiti. Neće majstor u to se upuštati ako mu klijent želi platiti onoliko koliko će platiti majstora koji se ne upušta u navedeno, koji je naučio osnovno i radi na način, sa alatima i materijalima kojima se radilo prije 50, 20, pa i 10 godina.

Da li kod nas uopšte ima majstora koji se u navedeno upuštaju, to je drugo pitanje :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1228 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

Ostali smo mi ublehasi :mrgreen:
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1229 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by crveni_makovi »

Imala sam nedavno jedno mistično, gotovo ezoterično iskustvo u komunikaciji s majstorom. Neću ići do toga da kažem da nije sve izgubljeno ali ima još svašta zanimljivo oko nas.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#1230 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by fortaleza »

crveni_makovi wrote: 09/12/2022 13:05 Imala sam nedavno jedno mistično, gotovo ezoterično iskustvo u komunikaciji s majstorom. Neću ići do toga da kažem da nije sve izgubljeno ali ima još svašta zanimljivo oko nas.
De ispričaj
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2593
Joined: 16/05/2015 12:49

#1231 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by SpecialOffer »

Pa nije bas davno proslo vrijeme cim u dosta firmi onu pomoc od 1080 KM "gazde" uzimaju sebi.
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1232 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

Sta meni "majstor" ljetos naplati 400 KM,kada me srcika ne strefi.Ja popizdio kada je rekao cijenu...jer ga brat zvao i kao dogovorio sve sa njim a ja tek dosao i zatekao se kada je radio.
Naime,mijenjana vanjska stolarija ,prozori i trebalo obraditi ponovo zid sa unutrasnje strane i dole izliti malo ljepila da se sakrije pur pjena.
Za par radnih sati ,samo polijepio ljepilo i stqvio mrezicu,rucno zagladio,ne lici ni na sta...dolazio dva dana poslije posla...400 KM ruke uzeo.
Ja popizdio ...onda u tu cijenu dogovorim da mi uradi i strik za ves...imao ja strik gotov ali trebalo samo nosace na zid prosiriti...hajde uradio je to,ali kada je trebalo u zid zabiti,donio ono dvokomponentno ljepilo i zalio u rupu i na jednoj strani nije ufatilo,izvlaci se.Pa sam ja ponovo pravio za njim.
Mogao sam ja to sam sve zavrsiti ali brat strucnjak nasao krezubog "majstora" i uvalio meni da ja platim.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66156
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1233 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by _BataZiv_0809 »

zippoo87 wrote: 09/12/2022 16:35 Sta meni "majstor" ljetos naplati 400 KM,kada me srcika ne strefi.Ja popizdio kada je rekao cijenu...jer ga brat zvao i kao dogovorio sve sa njim a ja tek dosao i zatekao se kada je radio.
Naime,mijenjana vanjska stolarija ,prozori i trebalo obraditi ponovo zid sa unutrasnje strane i dole izliti malo ljepila da se sakrije pur pjena.
Za par radnih sati ,samo polijepio ljepilo i stqvio mrezicu,rucno zagladio,ne lici ni na sta...dolazio dva dana poslije posla...400 KM ruke uzeo.
Ja popizdio ...onda u tu cijenu dogovorim da mi uradi i strik za ves...imao ja strik gotov ali trebalo samo nosace na zid prosiriti...hajde uradio je to,ali kada je trebalo u zid zabiti,donio ono dvokomponentno ljepilo i zalio u rupu i na jednoj strani nije ufatilo,izvlaci se.Pa sam ja ponovo pravio za njim.
Mogao sam ja to sam sve zavrsiti ali brat strucnjak nasao krezubog "majstora" i uvalio meni da ja platim.
Jesi ti sta rijesio? Ides li vani?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66156
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1234 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by _BataZiv_0809 »

crveni_makovi wrote: 09/12/2022 13:05 Imala sam nedavno jedno mistično, gotovo ezoterično iskustvo u komunikaciji s majstorom. Neću ići do toga da kažem da nije sve izgubljeno ali ima još svašta zanimljivo oko nas.
Prekide u po predigre
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1235 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

Svega je tu bilo :mrgreen:
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1236 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by crveni_makovi »

Dok mi se slegnu utisci i prođe dovoljno vremena da vidim da li je skrivena kamera ili neka slična zezancija.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#1237 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ajatolah_ »

SpecialOffer wrote: 09/12/2022 15:54 Pa nije bas davno proslo vrijeme cim u dosta firmi onu pomoc od 1080 KM "gazde" uzimaju sebi.
Ta priča nema smisla, jer tih 1080KM ide iz džepa poslodavca, znači sam bi od sebe uzeo.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1238 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

crveni_makovi wrote: 09/12/2022 16:43 Dok mi se slegnu utisci i prođe dovoljno vremena da vidim da li je skrivena kamera ili neka slična zezancija.
Jel na duhovnom il materijalnom planu
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#1239 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by crveni_makovi »

Vala na svakom. Prvo da mi se pošteno naspavati da skontam gdje sam pa ću podvlačiti crte.
Hakiz
Posts: 40518
Joined: 30/07/2015 20:01

#1240 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Kao da ne znamo šta bi majstor mogao izmisliti, nije da su maštoviti, svi slično razmišljaju.
zippoo87
Posts: 15599
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#1241 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

_BataZiv_0809 wrote: 09/12/2022 16:38
zippoo87 wrote: 09/12/2022 16:35 Sta meni "majstor" ljetos naplati 400 KM,kada me srcika ne strefi.Ja popizdio kada je rekao cijenu...jer ga brat zvao i kao dogovorio sve sa njim a ja tek dosao i zatekao se kada je radio.
Naime,mijenjana vanjska stolarija ,prozori i trebalo obraditi ponovo zid sa unutrasnje strane i dole izliti malo ljepila da se sakrije pur pjena.
Za par radnih sati ,samo polijepio ljepilo i stqvio mrezicu,rucno zagladio,ne lici ni na sta...dolazio dva dana poslije posla...400 KM ruke uzeo.
Ja popizdio ...onda u tu cijenu dogovorim da mi uradi i strik za ves...imao ja strik gotov ali trebalo samo nosace na zid prosiriti...hajde uradio je to,ali kada je trebalo u zid zabiti,donio ono dvokomponentno ljepilo i zalio u rupu i na jednoj strani nije ufatilo,izvlaci se.Pa sam ja ponovo pravio za njim.
Mogao sam ja to sam sve zavrsiti ali brat strucnjak nasao krezubog "majstora" i uvalio meni da ja platim.
Jesi ti sta rijesio? Ides li vani?
Ne mozes bez vize niĐe...igram se lutrije 😂
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1242 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Snake Eyes »

mk ultra wrote: 08/12/2022 19:01
Ommadawn wrote: 08/12/2022 18:57 Dobro, ako je to tako bilo dobro, šta onda vi čekate?
Što ne uzmete kramp, toljagu, pušku, barakidirate ulice, porazbijate Mercedese i stakla na vilama?
Što ne mijenjate ništa? Ljudi jebote mostove u zrak dizali, vi ne možete guzice sa stolice.
Šta mislite, da će vam doći neki novi Josip Broz i promijeniti sistem, napraviti fabrike i vama svima biti opet dobro?
Nema mi mrze i otrcanije izreke
Gradite nam fabrike

Vela xhavle

A onda tu pada u vodu svo to busanje znanjem i kako su nasi ljudi übermensch i kako su pravili piramide
Jah

Nije vise da nema radnika slobodnih
Ima
Ali je njihovo znanje i sposobnost uglavnom lazno, napuhano... ko nije trazio radnika, ne zna koje su to muke jbt. Sve gola ubleha

A pride je sto mi i dalje nismo svjesni koliko smo globalno siromasna zemlja.
Legija neodgojenih, spletkama zadojenih, krembila s dvije lijeve ruke.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#1243 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Snake Eyes »

crveni_makovi wrote: 09/12/2022 16:52 Vala na svakom. Prvo da mi se pošteno naspavati da skontam gdje sam pa ću podvlačiti crte.
De napiši šta je bilo da i ja mogu spavati.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1244 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by n+1 »

Napiši nam, nestrpljivi smo i znatiželjni. :D
User avatar
no_sekirli
Posts: 4318
Joined: 02/10/2013 18:36

#1245 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by no_sekirli »

Lajavikrelac wrote: 07/12/2022 12:51 Upravo tako. Nemali broj "uspješnih" firmi je ciganija samo takva, jer polupismeni sinovi, ćere, rođaci i kumovi na rukovodećim pozicijama uživaju da kinje obrazovane i sposobne ispod sebe. Takvi i tjeraju sposobne radnike, a okolo kukaju kako niko neće da radi i kako nema kvalitetnih radnika :roll:

Ova jedna projektna firma je do prije koju godinu kandžijala arhitekte i inženjere, radili ljudi za 550 KM po 12 sati, prekovremenog ko u priči. I još je bilo ako ti nećeš ima na birou takvih u redu čekaju...Ali neee, to tako treba, nema više Tite mora se zapeti, ali za gazdin auto i kućerinu :oops:
Inzenjeri i arhitekte koje ti spominjes u konlretnom slucaju nisu nista bolje ni zasluzili, cim su dosli u tu poziciju.

Ako ne cijenis sam sebe, nece te ni poslodavac cijeniti.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1246 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

crveni_makovi wrote: 09/12/2022 16:52 Vala na svakom. Prvo da mi se pošteno naspavati da skontam gdje sam pa ću podvlačiti crte.
https://www.imdb.com/title/tt0079727/

A young couple, living in a campus apartment complex, are repeatedly harassed by an eccentric plumber, who subjects them to a series of bizarre mind games while making unnecessary repairs to their bathroom.


:lol: :lol: :lol: horor film s vodoinstalaterom
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1247 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

no_sekirli wrote: 09/12/2022 19:34 Inzenjeri i arhitekte koje ti spominjes u konlretnom slucaju nisu nista bolje ni zasluzili, cim su dosli u tu poziciju.

Ako ne cijenis sam sebe, nece te ni poslodavac cijeniti.
Do prije deceniju tim istim inženjerima i arhitektama je prosječna plata bila 600-650 KM i još su bili sretni ako imaju posao u struci. Ne znam jesi li možda to znao...Odereš dupe i oslijepiš učeći jako tešku školu i radiš za kikiriki, znaš tada je odlazak vani bio SF. Na birou bilo arhitekata, inž.građevine i geodezije koliko ti volja, za posao u struci ti je trebala debela veza. Poslije 2016 je....poslije.
User avatar
mk ultra
Posts: 19512
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#1248 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mk ultra »

no_sekirli wrote: 09/12/2022 19:34
Lajavikrelac wrote: 07/12/2022 12:51 Upravo tako. Nemali broj "uspješnih" firmi je ciganija samo takva, jer polupismeni sinovi, ćere, rođaci i kumovi na rukovodećim pozicijama uživaju da kinje obrazovane i sposobne ispod sebe. Takvi i tjeraju sposobne radnike, a okolo kukaju kako niko neće da radi i kako nema kvalitetnih radnika :roll:

Ova jedna projektna firma je do prije koju godinu kandžijala arhitekte i inženjere, radili ljudi za 550 KM po 12 sati, prekovremenog ko u priči. I još je bilo ako ti nećeš ima na birou takvih u redu čekaju...Ali neee, to tako treba, nema više Tite mora se zapeti, ali za gazdin auto i kućerinu :oops:
Inzenjeri i arhitekte koje ti spominjes u konlretnom slucaju nisu nista bolje ni zasluzili, cim su dosli u tu poziciju.

Ako ne cijenis sam sebe, nece te ni poslodavac cijeniti.
Ma nemoj
Jos jedan od slucajeva koji je samo slusao o dobijanju posla
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66156
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1249 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by _BataZiv_0809 »

Ommadawn wrote: 08/12/2022 18:57 Dobro, ako je to tako bilo dobro, šta onda vi čekate?
Što ne uzmete kramp, toljagu, pušku, barakidirate ulice, porazbijate Mercedese i stakla na vilama?
Što ne mijenjate ništa? Ljudi jebote mostove u zrak dizali, vi ne možete guzice sa stolice.
Šta mislite, da će vam doći neki novi Josip Broz i promijeniti sistem, napraviti fabrike i vama svima biti opet dobro?
Cekamo tebe da se vratis i da nas povedes
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1250 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ommadawn »

_BataZiv_0809 wrote: 10/12/2022 08:35
Ommadawn wrote: 08/12/2022 18:57 Dobro, ako je to tako bilo dobro, šta onda vi čekate?
Što ne uzmete kramp, toljagu, pušku, barakidirate ulice, porazbijate Mercedese i stakla na vilama?
Što ne mijenjate ništa? Ljudi jebote mostove u zrak dizali, vi ne možete guzice sa stolice.
Šta mislite, da će vam doći neki novi Josip Broz i promijeniti sistem, napraviti fabrike i vama svima biti opet dobro?
Cekamo tebe da se vratis i da nas povedes
Ne propagiram ja Titino vrijeme i kako je nekad bilo a kako je sad.

Što eto ti ne kreneš, ti živiš tu?
Post Reply