"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2226 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

Ozimician wrote: 15/03/2023 15:08
Lajavikrelac wrote: 15/03/2023 15:04 Evo ja u firmi koja ima oko 40 zaposlenih i nekoliko sektora pa nema tih HR besposličara...i gle čuda, sve radi ko podmazano već dvije decenije :?
Ja smatram da je HR koji nesto ispituje - izmisljeno radno mjesto.

U mojoj firmi postoji "Personalleitung" - ali taj odjel se bavi iskljucivo tehnickim stvarima, papirologijom u vezi radnika, godisnji odmori, itd.
Sa procesom zaposljavanja (osim slanja dokumenata) i daljom provjerom radnog ucinka - nemaju nikakvog dodira.
Upravo si napsisao posao personala ili personalnog odjela, HR je skroz druga filozofija oni traze najboljeg radnika za firmu a ne firmu za radnika,naravno na osnovu kvalifikacija koje neki odjel u firmi trazi......neko ko u HR zna posao moze za firmu cuda da napravi....dakle cilj HR je naci dobrog normalnog covjeka/radnika za jeftine pare i iscjediti ga koliko mogu, a hoce li radnik nasjesti na njihovu pricu to je do njega...dakle HR nije neki prijatelj radnika nego je tu zbog firme, mada bave se oni i pravima radnika tek toliko da tim pravima balansiraju ko hodom po zici naravno opet u korist firme.
User avatar
motachjointa
Posts: 843
Joined: 27/06/2007 00:49

#2227 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by motachjointa »

Koliko je minimalni iznos toplog obroka koji je poslodavac obavezan uplatiti?
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2228 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

motachjointa wrote: 16/03/2023 11:59 Koliko je minimalni iznos toplog obroka koji je poslodavac obavezan uplatiti?
https://aesc.ba/blog/neoporeziva-primanja
Naknada za ishranu (topli obrok)
Naknada za ishranu u toku rada, ili kako se to kod nas popularnije zove topli obrok, je pravo radnika čija visina varira. U slučaju kada je prijavljen u radni odnos na punih osam sati dnevno (40 sati sedmično), tada radnik ima pravo na puni topli obrok koji se reguliše internim aktima firme. Ipak, određeno je da minimalni iznos toplog obroka iznosi 0,5% prosječne neto plate isplaćene u Federaciji, a prema posljednjim objavljenim podacima Federalnog zavoda za statistiku (FZS). Maksimalni iznos toplog obroka je 1% federalnog prosjeka neto plate.

U trenutku pisanja ovog teksta, prema gore navedenom, minimalni topli obrok dnevno iznosi 5,55 KM, a maksimalni iznos je 11,10 KM. Inače, FZS svakog 15. u mjesecu objavi kolika je bila proječna neto plata isplaćena u FBiH.

U slučaju kada je radnik prijavljen na npr. pola radnog vremena, u tom slučaju ima i pravo na pola toplog obroka koji se inače isplaćuje radnicima u firmi.
Znaci minimalni TO je 0.5% od prosjecne plate...pa bi sada trebao biti negdje oko 6 KM
melac
Posts: 1550
Joined: 25/08/2008 19:33

#2229 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by melac »

zippoo87 wrote: 16/03/2023 19:05
motachjointa wrote: 16/03/2023 11:59 Koliko je minimalni iznos toplog obroka koji je poslodavac obavezan uplatiti?
https://aesc.ba/blog/neoporeziva-primanja
Naknada za ishranu (topli obrok)
Naknada za ishranu u toku rada, ili kako se to kod nas popularnije zove topli obrok, je pravo radnika čija visina varira. U slučaju kada je prijavljen u radni odnos na punih osam sati dnevno (40 sati sedmično), tada radnik ima pravo na puni topli obrok koji se reguliše internim aktima firme. Ipak, određeno je da minimalni iznos toplog obroka iznosi 0,5% prosječne neto plate isplaćene u Federaciji, a prema posljednjim objavljenim podacima Federalnog zavoda za statistiku (FZS). Maksimalni iznos toplog obroka je 1% federalnog prosjeka neto plate.

U trenutku pisanja ovog teksta, prema gore navedenom, minimalni topli obrok dnevno iznosi 5,55 KM, a maksimalni iznos je 11,10 KM. Inače, FZS svakog 15. u mjesecu objavi kolika je bila proječna neto plata isplaćena u FBiH.

U slučaju kada je radnik prijavljen na npr. pola radnog vremena, u tom slučaju ima i pravo na pola toplog obroka koji se inače isplaćuje radnicima u firmi.
Znaci minimalni TO je 0.5% od prosjecne plate...pa bi sada trebao biti negdje oko 6 KM
A moze poslodavac osigurati i topli obrok na radnom mjestu, pa ti nista ne uplati. Ili je barem prije moglo.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2230 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

Moglo je prije,a koliko znam moze i sada.
Meni je to bilo najbolje kada sam radio,ne razmisljas nista,imas hranu ili neko donosi iz kuhinje ili ides u neki lokalni restoran i to je to.
Ja volim fino jesti i nikada nisam gledao to da od kuce nosim da ustedim 1 KM na obroku ...ja jos i kafom podebljam poslije dorucka :D
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#2231 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

melac wrote: 16/03/2023 21:30
zippoo87 wrote: 16/03/2023 19:05

https://aesc.ba/blog/neoporeziva-primanja

Znaci minimalni TO je 0.5% od prosjecne plate...pa bi sada trebao biti negdje oko 6 KM
A moze poslodavac osigurati i topli obrok na radnom mjestu, pa ti nista ne uplati. Ili je barem prije moglo.
Može.

Ja bih, da sam poslodavac to volio. TO dnevno je 10 KM, u firminom restoranu radnici dobiju jelo koje me, sa platama kuhara itd, košta 4 KM. 6 KM ukradem od radnika. Ljepota.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2232 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Ja kod sebe u firmi imam kantinu i TO od firme. I klopa je sasvim dobra, nemam zamjerke...ali dobro, ja nisam izbirljiv jedem sve kad izgladnim :wink:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#2233 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 16/03/2023 22:40 Ja kod sebe u firmi imam kantinu i TO od firme. I klopa je sasvim dobra, nemam zamjerke...ali dobro, ja nisam izbirljiv jedem sve kad izgladnim :wink:
Piletine, krompira i riže u izobilju, povrća i ribe samo u tragovima, voća samo za Novu Godinu. Kolači ne postoje.

Tako nekako?
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#2234 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by DebelinJoe »

Kod mene je topli obrok 9.5 KM. Poslodavac nas često časti voćem, sokovima, kolačima, pitom, pizzama. Strana je firma, nije Bošnjo...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2235 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Hakiz wrote: 16/03/2023 22:45
Lajavikrelac wrote: 16/03/2023 22:40 Ja kod sebe u firmi imam kantinu i TO od firme. I klopa je sasvim dobra, nemam zamjerke...ali dobro, ja nisam izbirljiv jedem sve kad izgladnim :wink:
Piletine, krompira i riže u izobilju, povrća i ribe samo u tragovima, voća samo za Novu Godinu. Kolači ne postoje.

Tako nekako?
Jok. Danas baš bila riba sa umakom i povrćem. I kiseli krastavci i feferone za salatu :) Juče npr bio kupus podvarak sa kobasicom ;-) Klopa je baš dobra nemam se na šta požaliti :thumbup:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#2236 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Lajavikrelac wrote: 16/03/2023 23:24
Hakiz wrote: 16/03/2023 22:45

Piletine, krompira i riže u izobilju, povrća i ribe samo u tragovima, voća samo za Novu Godinu. Kolači ne postoje.

Tako nekako?
Jok. Danas baš bila riba sa umakom i povrćem. I kiseli krastavci i feferone za salatu :) Juče npr bio kupus podvarak sa kobasicom ;-) Klopa je baš dobra nemam se na šta požaliti :thumbup:
Sutra foie gras?

Riba je i smrznuti oslić i šanpjer.
Povrće je svježe spremljen patlidžan, tikvica, babura paprika izd, kao i smrznuto iz Binga :wink:

Kada su tartufi?
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2237 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

Hakiz wrote: 16/03/2023 22:45
Lajavikrelac wrote: 16/03/2023 22:40 Ja kod sebe u firmi imam kantinu i TO od firme. I klopa je sasvim dobra, nemam zamjerke...ali dobro, ja nisam izbirljiv jedem sve kad izgladnim :wink:
Piletine, krompira i riže u izobilju, povrća i ribe samo u tragovima, voća samo za Novu Godinu. Kolači ne postoje.

Tako nekako?
Jos kad kupis pred istek trajanja ide cijena dole koliko hoces
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#2238 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by emotivac »

Jel ovaj @Hakiz trola ili je ozbiljan ? Ja u firmi u BiH imam svaki dan 3 obroka i biram šta ću jest, stvarno bude raznih specijaliteta što bukvalno jedem samo u restoranima, što znači da bolje jedem na poslu nego kod kuće :D :D Budu i jela tipa ćevapi, pizze, hamburgeri, cheeseburgeri, chicken burgeri pa čak i miješano meso, itd...

Uz svako slano jelo imaš i jogurt ili supicu, ako odgovara uz to jelo, naravno :D

Onda bude često i desert, kolači tipa cheesecake, orange cake, baklava, pudinzi razni, ljeti sladoled, itd...

Ja prezadovoljan za razliku od nekih firmi gdje sam jeo sendviče sa salamom i paštetom :thumbup: :thumbup: :bih:
mali_balon
Posts: 11273
Joined: 12/09/2012 09:57

#2239 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mali_balon »

emotivac wrote: 17/03/2023 07:58 Jel ovaj @Hakiz trola ili je ozbiljan ? Ja u firmi u BiH imam svaki dan 3 obroka i biram šta ću jest, stvarno bude raznih specijaliteta što bukvalno jedem samo u restoranima, što znači da bolje jedem na poslu nego kod kuće :D :D Budu i jela tipa ćevapi, pizze, hamburgeri, cheeseburgeri, chicken burgeri pa čak i miješano meso, itd...

Uz svako slano jelo imaš i jogurt ili supicu, ako odgovara uz to jelo, naravno :D

Onda bude često i desert, kolači tipa cheesecake, orange cake, baklava, pudinzi razni, ljeti sladoled, itd...

Ja prezadovoljan za razliku od nekih firmi gdje sam jeo sendviče sa salamom i paštetom :thumbup: :thumbup: :bih:
Znaci dobra i jeftina klopa u nekom od parlamenata
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#2240 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by emotivac »

mali_balon wrote: 17/03/2023 07:59
emotivac wrote: 17/03/2023 07:58 Jel ovaj @Hakiz trola ili je ozbiljan ? Ja u firmi u BiH imam svaki dan 3 obroka i biram šta ću jest, stvarno bude raznih specijaliteta što bukvalno jedem samo u restoranima, što znači da bolje jedem na poslu nego kod kuće :D :D Budu i jela tipa ćevapi, pizze, hamburgeri, cheeseburgeri, chicken burgeri pa čak i miješano meso, itd...

Uz svako slano jelo imaš i jogurt ili supicu, ako odgovara uz to jelo, naravno :D

Onda bude često i desert, kolači tipa cheesecake, orange cake, baklava, pudinzi razni, ljeti sladoled, itd...

Ja prezadovoljan za razliku od nekih firmi gdje sam jeo sendviče sa salamom i paštetom :thumbup: :thumbup: :bih:
Znaci dobra klopa u nekom od parlamenata
Privatnik, cca 300 radnika, dobro-držeća firma, 90% izvoz.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2241 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Hakiz wrote: 16/03/2023 23:26 Sutra foie gras?

Riba je i smrznuti oslić i šanpjer.
Povrće je svježe spremljen patlidžan, tikvica, babura paprika izd, kao i smrznuto iz Binga

Kada su tartufi?
Aj ne baljezgaj! Najbolje da ima salama podriguša, frtalj 'ljeba i pašteta Ovako ili MiS što ni mačke neće da jedu kad im daš...Ja zadovoljan i sit, ko je razmažen, ne mogu mu pomoći... :oops:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#2242 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Dope_Man »

Neki likovi u zivotu nisu iskusili nista bolje pa onda mora da svi koji jesu lazu il pretjeruju jel.. :-)
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2243 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

Ja sam prije imao restoran sa placenom hranom, nije tako losa opcija samo je problem sto nije bio neki izbor a ja sam pravo izbirljiv i tezak. :D
Funkcionisao ne na principu dnevne ponude, s tim sto je bilo nekih stvari koje nismo mogli naruciti vec samo oni koji placaju, forsirali nama gotova jela i nekad se znalo desiti da nista ne mogu od ponudjenoh pa mi sendvic naprave, kvalitet hrane obako, zavisi kako je kuharica raspolozena.
Kasnije nam je poceo isplacivati 6KM po danu i to mi je draza opcija jer sam imao izbor sta i gdje da jedem, nekad mogu pojesti i za manje od toga a nekad se pocastim sa necim skupljim, ima blizu restoran koji je puno bolji i veci izbor, a cijene tu negdje.
Da je malo bolji restoran bio kao sto neki kazu da imaju, ne bih se bunio protiv prve opcije, iako su ukusi razliciti i mozda meni ne bi odgovaralo ni nesto sto je drugima extra. :D
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#2244 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by emotivac »

Dope_Man wrote: 17/03/2023 08:39 Neki likovi u zivotu nisu iskusili nista bolje pa onda mora da svi koji jesu lazu il pretjeruju jel.. :-)
Sve je to ok, al' kad neko očekuje tartufe, još možda bijele :lol: , za doručak na poslu to je za lomače :D :D
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2245 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

kod nas diša traži šta da kupi
da kažemo
ja kažem nutela i trend tuna

i ja ispadam negativac... kao prezahtjevan iskorištavam čovjeka i državu
jebla vas nutela
i trend tuna

one ribe koje kupuju su skuplje
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#2246 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Dope_Man »

emotivac wrote: 17/03/2023 09:17
Dope_Man wrote: 17/03/2023 08:39 Neki likovi u zivotu nisu iskusili nista bolje pa onda mora da svi koji jesu lazu il pretjeruju jel.. :-)
Sve je to ok, al' kad neko očekuje tartufe, još možda bijele :lol: , za doručak na poslu to je za lomače :D :D
Mene nervira samo sto nemam u ponudi oktopusa :lol:

Mi inace imamo kantinu sa restoranskim jelima (2 opcije dnevno - posteno jelo i veganska trava) a cijena ofrlje 1/3 cijene istog u restoranu, plus porcija kao 2 u komercijalnim restoranima, recept za raznijeti se :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2247 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

Dope_Man wrote: 17/03/2023 09:44
emotivac wrote: 17/03/2023 09:17

Sve je to ok, al' kad neko očekuje tartufe, još možda bijele :lol: , za doručak na poslu to je za lomače :D :D
Mene nervira samo sto nemam u ponudi oktopusa :lol:

Mi inace imamo kantinu sa restoranskim jelima (2 opcije dnevno - posteno jelo i veganska trava) a cijena ofrlje 1/3 cijene istog u restoranu, plus porcija kao 2 u komercijalnim restoranima, recept za raznijeti se :lol:
Koliko kila imas? :lol:
Vidis jako su ovi nasi mislili na nase zdravlje i nama davali manje porcije nego onima sto placaju. :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#2248 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Dope_Man »

Ateista wrote: 17/03/2023 09:48 Koliko kila imas? :lol:
Dovoljno da jutros guglam kakvu lako sklopivu spravu za vjezbanje :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2249 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

Dope_Man wrote: 17/03/2023 09:50
Ateista wrote: 17/03/2023 09:48 Koliko kila imas? :lol:
Dovoljno da jutros guglam kakvu lako sklopivu spravu za vjezbanje :lol:
:lol:
Vidis, kako tvoji ne misle na vase zdravlje, umjesto da vam smanje porcije. :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7757
Joined: 03/06/2016 16:31

#2250 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Dope_Man »

Ateista wrote: 17/03/2023 09:56
Dope_Man wrote: 17/03/2023 09:50

Dovoljno da jutros guglam kakvu lako sklopivu spravu za vjezbanje :lol:
:lol:
Vidis, kako tvoji ne misle na vase zdravlje, umjesto da vam smanje porcije. :D
Sve je to kapitalisticka zavjera, veca porcija, najedes se, dobijes koju kilu, moras trosit pare na teretane i sprave za vjezbanje (mada imamo u firmi i teretanu al et)
.. na kraju, samo.da se pare vrte
Post Reply