"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
PaulTracy
Posts: 695
Joined: 12/05/2021 00:19

#2201 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by PaulTracy »

Lajavikrelac wrote: 14/03/2023 12:27 @Sanjarko nisi sasvim u pravu. Nemali broj firmi je u zadnje vrijeme počeo uzimati penzionere kako bi ušparao na doprinosima ;-) Dobro penzionerima jer pored penzije imaju i dodatni prihod, a dobro i firmi jer im ostane prilično para u šehari. Jest malo morgen da nema omladine i neće da radi....
Nije lako kada ti je neprijatelj iz top 10% najjačih država svijeta.
Jedna Hrvatska koja je u top 30% država svijeta ne može da zadrži svoje radnike a kamoli BiH koja je u top 60%.
Čak i Slovenija koja je u top 20% ima te probleme.
Prošle godine u priči sa roditeljima kažem da je u pitanju klasična otimačina radne snage koju provode ekonomski najjače države svijeta, da je tačno da u BiH mnogo toga ne štima, da su uslovi daleko od dobrih ali da te probleme ima i jedna Slovenija koja je prilično razvijena i uređena država.
Odmah sam kao i ovdje dobio kontru.
Nije prošlo 20 dana mati mi priča kako mi se rođak koji živi u Sloveniji razvodi. Razlog: želi da seli u Austriju zbog veće plaće i boljih uslova a žena želi u Sloveniji da ostane 😀
rahmanjin
Posts: 1132
Joined: 21/08/2008 12:59

#2202 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by rahmanjin »

zippoo87 wrote: 13/03/2023 21:43
Officer Crabtree wrote: 13/03/2023 21:42 Tako je 6-7 sati za 800KM.

To je plata trgovca prije 2 godine, a ni sad nije veća.

Pozdrav.
Lazes.
Eno u Bingu je presla 1000 i onim sto robu na rafama redaju.
A da se tebe pita,vjerujem da ne bi prelazila 400 KM...ti si elegantni gospodin :lol:
Ruzno i nekulturno je nekome reći da laže. Pogotovo da to kaže neko ko ne govori istinu a drugom kaže da laže.
Prvo nauči razliku izmedju primanja i plate pa onda nekom reći da laže.
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#2203 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Student_u_Ostavci »

Serete da je u bingu milja plata? :shock:
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#2204 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by mirsek »

Student_u_Ostavci wrote: 14/03/2023 12:48 Serete da je u bingu milja plata? :shock:
S TO, prevozom a mozda i prethodnim stazom ali OK plata za kasu.
I na zapadu su kasirke pri dnu sa platama.
ZuzuTop
Posts: 393
Joined: 02/03/2022 12:44

#2205 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ZuzuTop »

Student_u_Ostavci wrote: 14/03/2023 12:48 Serete da je u bingu milja plata? :shock:
Kod mene jaran imao 1200 u magacinu Poljane. Gdje im je baza. Sef konta, radna sedmica 5 dana.
Isao sa njihovim busem, dole se hranio. Svaki dan nesto drugo uz obavezni grah. Mozes se nakrkati ko medjed.
Ljudi seruckaju po Bingu al ako si vrijedan mozes se dole snaci.
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2206 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by detroit-mercy »

Bloo wrote: 13/03/2023 19:36
detroit-mercy wrote: 13/03/2023 19:18
Ne razumijem, o kakvom se to ponasanju HR prica. To tuku na interview-ma, HR je samo tu da kanalise proces, jel mislis da ce HR ispitivati nekog inzinjera sta i koliko zna i koliko se razumije u neki proces. Kako je HR mogao mene ispitivati o mom znanju nekog sistema kada oni nikad ama bas nikad ne dolaze u susret sa tim sistemima ili procesima, uglavnom nasuprot tebe sjede ljudi za koje ces raditi i sa kojim ces raditi i koji se razumiju u ono sto ces raditi.
Posao HR je da iz pula kandidata pozove odredjene ljude na onsnovu onoga sto je u njihovom CV, sve nakon toga je vise stvar onih koji su uputili zahtjev HRu, i HR je tu da finalizira proces sa ponudama i detaljima ugovora.
Ocito razliciti sistemi. U BiH su HR (vecinom) mentalno i razno potkapacitirani ublehari koji su svrhu HR-a shvatili da su mali bogovi koji odlucuju o karijeri/pocetku iste.
Nekad ne stignes do intervjua gdje mozes da razgovaras o "tehnickim stvarima" vec moras prvo da prezivis telefonsku procjenu ili Skype, pa onda nakon toga ide psiholosko testiranje...
A ako vec radis a HR dosao u fokus na nivou grupe...e tek ta veselja...

Mrzim ih iz dubine duse. :D I njihove jebene plakate i mailove i team buildinge ....
Mozda ste vi losi kandidati pa vam HR kriv za sve :mrgreen:
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2207 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

Nisam nikad bio na razgovorima u firmama koje imaju pravi HR pa ne znam kako to u praksi uobicajeno izgleda, ali znam neke koji su radili kao HR u ozbiljnim firmama i kako je tamo to funkcionisalo i kako bi trebalo inace.
Naravno da HR nece ispitivati strucno znanje kandidata, oni su tu da vrse neke druge procjene, na primjer da li bi kandidati bili zadovoljni ili bi brzo otisli, da li bi se uklopili u okruzenje i slicne stvari koje su firmi znacajne. Na razgovorima treba biti i neko iz struke ko ce procijeniti strucno znanje, i zajedno u dogovoru sa HR-om bi trebali donijeti odluku, ne da HR sam donosi odluku ko ce biti primljen a ko ne, to je idiotizam.
U praksi je problem kao sa svakom strukom sto razne poslove rade ljudi koji nisu za tog posla, to sto je neko zavrsio psihologiju ne znaci da je dobar za HR, te ne znaci da mora znati dobro procijeniti ljude, kao sto je bruku inzinjera koji ne znaju raditi svoj posao i pored zavrsenog fakulteta.
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2208 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by detroit-mercy »

Ateista wrote: 14/03/2023 13:41 Nisam nikad bio na razgovorima u firmama koje imaju pravi HR pa ne znam kako to u praksi uobicajeno izgleda, ali znam neke koji su radili kao HR u ozbiljnim firmama i kako je tamo to funkcionisalo i kako bi trebalo inace.
Naravno da HR nece ispitivati strucno znanje kandidata, oni su tu da vrse neke druge procjene, na primjer da li bi kandidati bili zadovoljni ili bi brzo otisli, da li bi se uklopili u okruzenje i slicne stvari koje su firmi znacajne. Na razgovorima treba biti i neko iz struke ko ce procijeniti strucno znanje, i zajedno u dogovoru sa HR-om bi trebali donijeti odluku, ne da HR sam donosi odluku ko ce biti primljen a ko ne, to je idiotizam.
U praksi je problem kao sa svakom strukom sto razne poslove rade ljudi koji nisu za tog posla, to sto je neko zavrsio psihologiju ne znaci da je dobar za HR, te ne znaci da mora znati dobro procijeniti ljude, kao sto je bruku inzinjera koji ne znaju raditi svoj posao i pored zavrsenog fakulteta.
Ma nema tu HR nekog velikog upliva, iz mog iskustva, mi im npr. kazemo koji nam profil kandidata treba (kvalifikacije), oni nam odprilike daju neku trenutnu trzisnu vrijednost kandidata, ono zarade od do, beneficije i sl.
Za nas skeniraju CV-je i dostave nam sto misle da bi nas moglo interesovati, odnosno sto ispunjava nase neke kriterije.
Onda mi prodjemo kroz te selektovane CVje i kazemo HRu da pozove kandidate za koje mi mislimo da nam odgovaraju. Mi smo ti koji obave razgovore i koji procijene da li nam neko odgovara ili ne. Cesto vec nakon prvog intervjua znas da je to ta osoba. HR onda obavlja drugi dio posla, salje ponudu, obavalja neke svoje razgovore i sl. Moras znasti da posao HRa nije samo primanje ljudi, ima tu jos dosta toga ali nekako se smatra da su oni tu samo da odbiju dobre kandidate :mrgreen:.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2209 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

detroit-mercy wrote: 14/03/2023 14:31
Ateista wrote: 14/03/2023 13:41 Nisam nikad bio na razgovorima u firmama koje imaju pravi HR pa ne znam kako to u praksi uobicajeno izgleda, ali znam neke koji su radili kao HR u ozbiljnim firmama i kako je tamo to funkcionisalo i kako bi trebalo inace.
Naravno da HR nece ispitivati strucno znanje kandidata, oni su tu da vrse neke druge procjene, na primjer da li bi kandidati bili zadovoljni ili bi brzo otisli, da li bi se uklopili u okruzenje i slicne stvari koje su firmi znacajne. Na razgovorima treba biti i neko iz struke ko ce procijeniti strucno znanje, i zajedno u dogovoru sa HR-om bi trebali donijeti odluku, ne da HR sam donosi odluku ko ce biti primljen a ko ne, to je idiotizam.
U praksi je problem kao sa svakom strukom sto razne poslove rade ljudi koji nisu za tog posla, to sto je neko zavrsio psihologiju ne znaci da je dobar za HR, te ne znaci da mora znati dobro procijeniti ljude, kao sto je bruku inzinjera koji ne znaju raditi svoj posao i pored zavrsenog fakulteta.
Ma nema tu HR nekog velikog upliva, iz mog iskustva, mi im npr. kazemo koji nam profil kandidata treba (kvalifikacije), oni nam odprilike daju neku trenutnu trzisnu vrijednost kandidata, ono zarade od do, beneficije i sl.
Za nas skeniraju CV-je i dostave nam sto misle da bi nas moglo interesovati, odnosno sto ispunjava nase neke kriterije.
Onda mi prodjemo kroz te selektovane CVje i kazemo HRu da pozove kandidate za koje mi mislimo da nam odgovaraju. Mi smo ti koji obave razgovore i koji procijene da li nam neko odgovara ili ne. Cesto vec nakon prvog intervjua znas da je to ta osoba. HR onda obavlja drugi dio posla, salje ponudu, obavalja neke svoje razgovore i sl. Moras znasti da posao HRa nije samo primanje ljudi, ima tu jos dosta toga ali nekako se smatra da su oni tu samo da odbiju dobre kandidate :mrgreen:.
Naravno, imaju oni puno tog tehnickog posla da obave, da obavijeste kandidate da jesu ili nisu primljeni i slicno, kao i da se bave zadovoljstvom radnika koji su vec primljeni, svasta nesto.
Po meni, na intervjuima bi HR trebao vrsiti i neku procjenu kandidata, iz razliga sto neko ko moze procijeniti da li je neko dobar u poslu ili ne, mozda nece znati dobro procijeniti ambicije te osobe, zelje i potrebe. U mojoj firmi na primjer fali HR jer na nekim pozicijama koje nisu velika pamet se mijenja jako puno ljudi. Nema tu velike pameti i znanja za nauciti, treba neko ko zna dobro procijeniti ljude da li ce im odgovarati posao ili ne i hoce li se prilagoditi.
Zavisno od pozicije, to je negdje manje a negdje vise vazno.
Hakiz
Posts: 39894
Joined: 30/07/2015 20:01

#2210 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 14/03/2023 14:41
detroit-mercy wrote: 14/03/2023 14:31
Ma nema tu HR nekog velikog upliva, iz mog iskustva, mi im npr. kazemo koji nam profil kandidata treba (kvalifikacije), oni nam odprilike daju neku trenutnu trzisnu vrijednost kandidata, ono zarade od do, beneficije i sl.
Za nas skeniraju CV-je i dostave nam sto misle da bi nas moglo interesovati, odnosno sto ispunjava nase neke kriterije.
Onda mi prodjemo kroz te selektovane CVje i kazemo HRu da pozove kandidate za koje mi mislimo da nam odgovaraju. Mi smo ti koji obave razgovore i koji procijene da li nam neko odgovara ili ne. Cesto vec nakon prvog intervjua znas da je to ta osoba. HR onda obavlja drugi dio posla, salje ponudu, obavalja neke svoje razgovore i sl. Moras znasti da posao HRa nije samo primanje ljudi, ima tu jos dosta toga ali nekako se smatra da su oni tu samo da odbiju dobre kandidate :mrgreen:.
Naravno, imaju oni puno tog tehnickog posla da obave, da obavijeste kandidate da jesu ili nisu primljeni i slicno, kao i da se bave zadovoljstvom radnika koji su vec primljeni, svasta nesto.
Po meni, na intervjuima bi HR trebao vrsiti i neku procjenu kandidata, iz razliga sto neko ko moze procijeniti da li je neko dobar u poslu ili ne, mozda nece znati dobro procijeniti ambicije te osobe, zelje i potrebe. U mojoj firmi na primjer fali HR jer na nekim pozicijama koje nisu velika pamet se mijenja jako puno ljudi. Nema tu velike pameti i znanja za nauciti, treba neko ko zna dobro procijeniti ljude da li ce im odgovarati posao ili ne i hoce li se prilagoditi.
Zavisno od pozicije, to je negdje manje a negdje vise vazno.
Ko hoće da zadovolji radnika, ne treba mu HR da kaže šta treba uraditi :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2211 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 14/03/2023 14:44
Ateista wrote: 14/03/2023 14:41

Naravno, imaju oni puno tog tehnickog posla da obave, da obavijeste kandidate da jesu ili nisu primljeni i slicno, kao i da se bave zadovoljstvom radnika koji su vec primljeni, svasta nesto.
Po meni, na intervjuima bi HR trebao vrsiti i neku procjenu kandidata, iz razliga sto neko ko moze procijeniti da li je neko dobar u poslu ili ne, mozda nece znati dobro procijeniti ambicije te osobe, zelje i potrebe. U mojoj firmi na primjer fali HR jer na nekim pozicijama koje nisu velika pamet se mijenja jako puno ljudi. Nema tu velike pameti i znanja za nauciti, treba neko ko zna dobro procijeniti ljude da li ce im odgovarati posao ili ne i hoce li se prilagoditi.
Zavisno od pozicije, to je negdje manje a negdje vise vazno.
Ko hoće da zadovolji radnika, ne treba mu HR da kaže šta treba uraditi :lol:
Ne treba, ali fazon je znati ponuditi radniku sto manje a da on pristane na to i bude zadovoljan, znati procijeniti gdje mu je granica i slicno. Lako je dati ogromnu platu, ali zato neko i placa HR da za sto manje para dobije sto vise. :D
detroit-mercy
Posts: 15990
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#2212 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by detroit-mercy »

Ateista wrote: 14/03/2023 14:47
Hakiz wrote: 14/03/2023 14:44

Ko hoće da zadovolji radnika, ne treba mu HR da kaže šta treba uraditi :lol:
Ne treba, ali fazon je znati ponuditi radniku sto manje a da on pristane na to i bude zadovoljan, znati procijeniti gdje mu je granica i slicno. Lako je dati ogromnu platu, ali zato neko i placa HR da za sto manje para dobije sto vise. :D
Opet, nije bas tako, postoji nesto sto se zove trzisna vrijednost kandidata i niko nece uzeti nekog dibidusa samo zato sto je jeftin. Pa onda niko ne bi uzimao nikoga ko ista vrijedi. Vjeruj mi, u zavisnosti od kandidata, kompanije su spremne da plate i vise ako ocijene da im je bas taj profil potreban. U dosta slucajeva, gdje se radi o iskusnim ljudima, oni dodju i vec znaju sta otprilike hoce (sto se tice love). Medjutim, moja iskustva su drugacija, jer pricam sa aspekta ekonomije koja ima oko 3% nezaposlenih i ekonomije u kojoj je nezaposlenost dvoznamenkasta.
Onda bi svaka firma firma finacijski bila uspijesna primjenjujuci jednostavan model, uzmi najeftinije kandidate i dobar si.
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2213 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

detroit-mercy wrote: 14/03/2023 16:03
Ateista wrote: 14/03/2023 14:47
Ne treba, ali fazon je znati ponuditi radniku sto manje a da on pristane na to i bude zadovoljan, znati procijeniti gdje mu je granica i slicno. Lako je dati ogromnu platu, ali zato neko i placa HR da za sto manje para dobije sto vise. :D
Opet, nije bas tako, postoji nesto sto se zove trzisna vrijednost kandidata i niko nece uzeti nekog dibidusa samo zato sto je jeftin. Pa onda niko ne bi uzimao nikoga ko ista vrijedi. Vjeruj mi, u zavisnosti od kandidata, kompanije su spremne da plate i vise ako ocijene da im je bas taj profil potreban. U dosta slucajeva, gdje se radi o iskusnim ljudima, oni dodju i vec znaju sta otprilike hoce (sto se tice love). Medjutim, moja iskustva su drugacija, jer pricam sa aspekta ekonomije koja ima oko 3% nezaposlenih i ekonomije u kojoj je nezaposlenost dvoznamenkasta.
Onda bi svaka firma firma finacijski bila uspijesna primjenjujuci jednostavan model, uzmi najeftinije kandidate i dobar si.
Nisam mislio da uzimaju najjeftinije kandidate, vec im je cilj odvagati i uzeti sto bolje za sto manje para, osim ako ne govorimo o nekim gigantima koji mogu sebi priustiti najbolje i najskuplje i koji ce im ponuditi bilo sta, ali ti su rijetkost. Vecina firmi ima neka ogranicenja i cilj je naci sto bolje radnike za sto manje para, kao i mi kad kupujemo recimo auto pa vagamo koji auto nam ne najvolji odnos ulozeno - dobijeno.
HR je tu i da procijeni da li radniku treba povecati platu ili ne, opet isto - ako procijene da ce neko ostati i bez povecanja nece mu ni povecati ili mozda nesto malo, ako procijene da trebaju povecati da bi ga zadrzali opet procjena koliko je to.
Hakiz
Posts: 39894
Joined: 30/07/2015 20:01

#2214 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Ateista wrote: 14/03/2023 14:47
Hakiz wrote: 14/03/2023 14:44

Ko hoće da zadovolji radnika, ne treba mu HR da kaže šta treba uraditi :lol:
Ne treba, ali fazon je znati ponuditi radniku sto manje a da on pristane na to i bude zadovoljan, znati procijeniti gdje mu je granica i slicno. Lako je dati ogromnu platu, ali zato neko i placa HR da za sto manje para dobije sto vise. :D
Umjesto da ukine HR a plate koje bi njima isplaćivao raspodijeli radnicima :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46329
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#2215 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

Hakiz wrote: 14/03/2023 16:14
Ateista wrote: 14/03/2023 14:47
Ne treba, ali fazon je znati ponuditi radniku sto manje a da on pristane na to i bude zadovoljan, znati procijeniti gdje mu je granica i slicno. Lako je dati ogromnu platu, ali zato neko i placa HR da za sto manje para dobije sto vise. :D
Umjesto da ukine HR a plate koje bi njima isplaćivao raspodijeli radnicima :lol:
Ako imas 200 radnika, ta plata je nista dok se raspodjeli na 200 ljudi, da ne govorim o vise... :D
Officer Crabtree
Posts: 3537
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#2216 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Officer Crabtree »

mirsek wrote: 14/03/2023 12:39
zippoo87 wrote: 13/03/2023 22:58 Ja o vuku a vuk na vrata.
Traze sve pozicije koje idu na sezonu u Hr :D
Ima posla,ko hoce raditi :-D

Image
Dok ne pocnu u oglasima postavljati pocetne plate, raspone plata, ili konkretne plate za pozicije kao i sta oni nude radnicima, nek se ne nadaju puno.
Trenutno nikad veći broj prijava u ovom centru u tom gradu. Uz još jednu firmu iz oblasti industrije, dva subjekta koji imaju najviše prijava.

Nema tu nekog umijeća, tržni centar sa restoranom tipa na aerodromu, a u separe stavi iskusne konobare.

Normalno da će u sezoni ljudi ići, al i njemu je sezona čim dijaspora krene, naći će on i bez plate u oglasu.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6105
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2217 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

PaulTracy wrote: 14/03/2023 12:46
Lajavikrelac wrote: 14/03/2023 12:27 @Sanjarko nisi sasvim u pravu. Nemali broj firmi je u zadnje vrijeme počeo uzimati penzionere kako bi ušparao na doprinosima ;-) Dobro penzionerima jer pored penzije imaju i dodatni prihod, a dobro i firmi jer im ostane prilično para u šehari. Jest malo morgen da nema omladine i neće da radi....
Nije lako kada ti je neprijatelj iz top 10% najjačih država svijeta.
Jedna Hrvatska koja je u top 30% država svijeta ne može da zadrži svoje radnike a kamoli BiH koja je u top 60%.
Čak i Slovenija koja je u top 20% ima te probleme.
Prošle godine u priči sa roditeljima kažem da je u pitanju klasična otimačina radne snage koju provode ekonomski najjače države svijeta, da je tačno da u BiH mnogo toga ne štima, da su uslovi daleko od dobrih ali da te probleme ima i jedna Slovenija koja je prilično razvijena i uređena država.
Odmah sam kao i ovdje dobio kontru.
Nije prošlo 20 dana mati mi priča kako mi se rođak koji živi u Sloveniji razvodi. Razlog: želi da seli u Austriju zbog veće plaće i boljih uslova a žena želi u Sloveniji da ostane 😀
Image
zippoo87
Posts: 15362
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2218 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by zippoo87 »

Officer Crabtree wrote: 14/03/2023 17:04
mirsek wrote: 14/03/2023 12:39
Dok ne pocnu u oglasima postavljati pocetne plate, raspone plata, ili konkretne plate za pozicije kao i sta oni nude radnicima, nek se ne nadaju puno.
Trenutno nikad veći broj prijava u ovom centru u tom gradu. Uz još jednu firmu iz oblasti industrije, dva subjekta koji imaju najviše prijava.

Nema tu nekog umijeća, tržni centar sa restoranom tipa na aerodromu, a u separe stavi iskusne konobare.

Normalno da će u sezoni ljudi ići, al i njemu je sezona čim dijaspora krene, naći će on i bez plate u oglasu.
Kada kazes prijave,mislis nikada vise prijava za ove otvorene pozicije ili nesto drugo mislis?
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#2219 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by McGradySA »

Sonron wrote: 13/03/2023 18:10

To niko ne gleda ni ti diže glas ako dobar radnik napusti ili dobije otkaz. Human resources i menadžment, to su ljudi koji žive u svom svijetu i svu krivnju što se loše desi u firmi prebacuju na običnog radnika, čast izuzecima koji naravno postoje ali moje iskustvo nije tako bilo gdje je firma ima 50000 zaposlenih. Ako je nego dogurao sa pozicije običnog radnika do HR/menadžera to su ljudi koji imaju razumijevanja i zna kako je raditi i su osjeća se sa radnicima, a ovi što su završili fakultete/mastere a pogotovo sa zanimanjem ne vezanim za HR/ menadžment to su najgori ljudi za firmu.
U mojoj bivšoj firmi smo imali mladu psihologinju na mjestu recruitera. Na dvomjesečnoj bazi su svi radnici imali razgovore sa njom. Naravno poslije radnog vremena. Moraš znati da oni uvijek rade u timu sa direktorom/vlasnikom, ispitivaju teren gdje se može koga pritisnuti da radi više i jače za manje. Nema šanse da ona sama može odrediti koga da se zaposli ako je firma do 50 radnika. Pitanja tipa a zar nije moglo bolje, šta će tebi boga ti godišnji, malo više se davati za firmu itd. Pri tome njen glavni zadatak je da lijepo izgleda.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6105
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2220 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Evo ja u firmi koja ima oko 40 zaposlenih i nekoliko sektora pa nema tih HR besposličara...i gle čuda, sve radi ko podmazano već dvije decenije :?
User avatar
Ozimician
Posts: 5536
Joined: 05/09/2012 23:21

#2221 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ozimician »

Lajavikrelac wrote: 15/03/2023 15:04 Evo ja u firmi koja ima oko 40 zaposlenih i nekoliko sektora pa nema tih HR besposličara...i gle čuda, sve radi ko podmazano već dvije decenije :?
Ja smatram da je HR koji nesto ispituje - izmisljeno radno mjesto.

U mojoj firmi postoji "Personalleitung" - ali taj odjel se bavi iskljucivo tehnickim stvarima, papirologijom u vezi radnika, godisnji odmori, itd.
Sa procesom zaposljavanja (osim slanja dokumenata) i daljom provjerom radnog ucinka - nemaju nikakvog dodira.
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#2222 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Snake Eyes »

Lajavikrelac wrote: 15/03/2023 15:04 Evo ja u firmi koja ima oko 40 zaposlenih i nekoliko sektora pa nema tih HR besposličara...i gle čuda, sve radi ko podmazano već dvije decenije :?
Naći ćeš ti način da te zajebu ne zvao se ti Lajavikrelac.
User avatar
Truba
Posts: 81186
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2223 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Truba »

Naguzit ce ga ne zvao se ja truba :lol:

Salim se
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6105
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#2224 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Lajavikrelac »

Pakosne duše mogu da mi :gunjastajl:
Post Reply