"Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#501 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by daario naharis »

U firmi gdje ja radim, pocetna satnica je 5KM za inzenjere masinstva.

168 sati x 5KM...izvoli
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#502 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by dr_Evil »

daario naharis wrote: 15/06/2022 14:14 U firmi gdje ja radim, pocetna satnica je 5KM za inzenjere masinstva.

168 sati x 5KM...izvoli
:S wtf. Ja sam 2010 imao pocetnu 6KM kao inzinjer. Mjenjaj, i to pod hitno
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#503 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Ateista »

dr_Evil wrote: 15/06/2022 14:09
Ateista wrote: 15/06/2022 14:04
Treba isto imati u vidu da kad radnik mijenja posao uvijek rizikuje, jedno je sta se prica a drugo realnost, nikad se ne zna hoce li novi posap biti stvarno bolji ili ne.
To je to, niti jedna strana ne treba da spali mostove za sobom. Trenutni poslovodja se par godina moze bez problema naci u poziciji dobavljaca za svog bivseg radnika ili ne moze pronaci zamjenu, a bivsi radnik se moze opeci na novom poslu, ne mora znaciti da je trava uvijek zelenija.

Nazalost svi imamo gadni bosansko-hercegovacki mentalitet pa stvari vecinom dignemo na licnu razinu. I tu se mostovi spale.

Zato rekoh, radnik da ispostuje do kraja ugovor, obuci ljude iza sebe ako se to trazi, vlasnik firme tortu, poklon i hvala na suradnji.
To je to, trebaju svi ostati korektni do kraja. Kad sam otisao sa prvog posla, svi su bili korektni prema meni, razumjeli su moje razloge i bili su svjesni da sam prerastao tu firmu te da zelim bolje sto mi tu nisu mogli ponuditi, ostao u dobrim odnosima i sve ok.
Moj trenutni ditlrektor vec sve licno shvata, ko god ode postaje neprijatelj firme, o njemu se poslije prica sve najgore. Dugo sam ovdje, ali ce sigurno nekad kad odem isto biti i prema meni kako god da se ja ponasao i sta god da uradim, jednostavno takav mentalni sklop.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8237
Joined: 25/05/2013 23:49

#504 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by apsidejzi »

Thorgerson wrote: 14/06/2022 23:00 Mah, ta prica joj ja bih se sad vratio, naidje, nostalgija bla bla. Al cinjenica je da se niko ne vraca.

Da stvar bude gora, dijaspora koja dodje, a duze je vani. Kaze da nikad vise ne bi mogli zivjeti ovdje.

To ce vam svako reci. Super im bude 10ak dana i gotovo.

Pa jbt ja odem vani budem 10 dana, dodjem ovdje i sjebem se. A ne da zivis 10 godina negdje pa se vratis u ovu vukojebinu.
U bosnu se vecina vraca samo na tabutu, a svi odu sa idejom: ovo je samo privremeno. Sta se desi u medjuvremenu? Dobijes djecu, ona nadju prijatelje u dijaspori, krenu u skolu. Onda nadju bracnog partnera i dobiju unuke. To bude otezavajuci faktor za povratak jer nakon 10-15 godina vani, nemas se kome vise vratiti. Tvoji drugovi koji su ostali imaju svoj zivot, imaju potpuno druge probleme od tebe i ti uvidis da se nalazi u potpuno drugacijem zivotnom stadiju od tvojih drugara od kojih si jednom otisao. Kome i gdje se vratiti? Plus sto je mnogo teze praviti vece zivotne promjene nakon 40te nego u 2otim.

Tako da nije to samo ekonomija i zdravstveni sistem, mada su to dva velika faktora koji sprecavaju povratak. Da ne spominjem pragmaticnost zapada. Jbt ja sam zaboravio sta znaci stajati u redu, da moram otici u drzavnu instituciju izvaditi dokument. Imam aplikaciju na telefonu, sve potpisem preko njega i dobijem svaki moguci dokuemnt u PDF formatu. Bukvalno samo trebam platiti i gotova stvar. ne moram izaci iz kuce i otici u opstinu. Jedino kad moram otici u policiju jeste pri vadjenju pasosa.
User avatar
geralt
Posts: 5187
Joined: 14/09/2017 12:45

#505 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by geralt »

@emko1234 Jesi li ti ikad otpustio radnika, i ako jesi, zbog cega? Da li bi ti tu za sebe rekao da si bio nelojalan prema tom radniku?

Spominjes Energoinvest i predratne firme, a zaboravljas spomenuti da je u tom sistemu radnik bio zasticen "ko mrki medvjed", pa mozda u nekim aspektima i previse. Znam za slucaj kada je radnik uhvacen na djelu kako krade imovinu firme, i opet ga nisu uspjeli otpustiti.

Sada bi ti i ostali poslodavci da preuzmete kapitalisticki odnos poslodavca prema radniku, a zadrzite socijalisticki odnos radnika prema poslodavcu. E ne mere.
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#506 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by emotivac »

daario naharis wrote: 15/06/2022 14:14 U firmi gdje ja radim, pocetna satnica je 5KM za inzenjere masinstva.

168 sati x 5KM...izvoli
Kod nas sa trogodišnjom zanatskom školom dobije početnu od 5 km + topli + prijevoz. Radno vrijeme od 7 do 16, dvije pauze po 30 min, nedjelja neradna, svaka druga subota neradna. Bujrum u Tešanj :D :D :bih: :thumbup:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#507 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by dr_Evil »

emotivac wrote: 15/06/2022 14:57
daario naharis wrote: 15/06/2022 14:14 U firmi gdje ja radim, pocetna satnica je 5KM za inzenjere masinstva.

168 sati x 5KM...izvoli
Kod nas sa trogodišnjom zanatskom školom dobije početnu od 5 km + topli + prijevoz. Radno vrijeme od 7 do 16, dvije pauze po 30 min, nedjelja neradna, svaka druga subota neradna. Bujrum u Tešanj :D :D :bih: :thumbup:
A mozda je samo bio ironican, a mi se jamili :D ne mogu zamislit da je bio ozbiljan :D
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#508 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by The BEN10 »

dr_Evil wrote: 15/06/2022 14:09
Ateista wrote: 15/06/2022 14:04
Treba isto imati u vidu da kad radnik mijenja posao uvijek rizikuje, jedno je sta se prica a drugo realnost, nikad se ne zna hoce li novi posap biti stvarno bolji ili ne.
To je to, niti jedna strana ne treba da spali mostove za sobom. Trenutni poslovodja se par godina moze bez problema naci u poziciji dobavljaca za svog bivseg radnika ili ne moze pronaci zamjenu, a bivsi radnik se moze opeci na novom poslu, ne mora znaciti da je trava uvijek zelenija.

Nazalost svi imamo gadni bosansko-hercegovacki mentalitet pa stvari vecinom dignemo na licnu razinu. I tu se mostovi spale.

Zato rekoh, radnik da ispostuje do kraja ugovor, obuci ljude iza sebe ako se to trazi, vlasnik firme tortu, poklon i hvala na suradnji.
:thumbup:
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#509 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by emotivac »

dr_Evil wrote: 15/06/2022 14:59
emotivac wrote: 15/06/2022 14:57

Kod nas sa trogodišnjom zanatskom školom dobije početnu od 5 km + topli + prijevoz. Radno vrijeme od 7 do 16, dvije pauze po 30 min, nedjelja neradna, svaka druga subota neradna. Bujrum u Tešanj :D :D :bih: :thumbup:
A mozda je samo bio ironican, a mi se jamili :D ne mogu zamislit da je bio ozbiljan :D
Bit će da je to, al' iskreno ne iznenađuje me u ovoj lijepoj prelijepoj državi bilo šta :lol: :lol:
daario naharis
Posts: 597
Joined: 17/06/2015 19:42

#510 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by daario naharis »

dr_Evil wrote: 15/06/2022 14:59
emotivac wrote: 15/06/2022 14:57

Kod nas sa trogodišnjom zanatskom školom dobije početnu od 5 km + topli + prijevoz. Radno vrijeme od 7 do 16, dvije pauze po 30 min, nedjelja neradna, svaka druga subota neradna. Bujrum u Tešanj :D :D :bih: :thumbup:
A mozda je samo bio ironican, a mi se jamili :D ne mogu zamislit da je bio ozbiljan :D
Najozbiljnije. Nije moj licno slucaj, imam mnogo bolje uslove nego u skladu sa temom da kazem da jos uvijek ima neko ko hoce da radi za 5KM sat netto.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#511 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

dr_Evil wrote: 15/06/2022 14:09
Ateista wrote: 15/06/2022 14:04
Treba isto imati u vidu da kad radnik mijenja posao uvijek rizikuje, jedno je sta se prica a drugo realnost, nikad se ne zna hoce li novi posap biti stvarno bolji ili ne.
To je to, niti jedna strana ne treba da spali mostove za sobom. Trenutni poslovodja se par godina moze bez problema naci u poziciji dobavljaca za svog bivseg radnika ili ne moze pronaci zamjenu, a bivsi radnik se moze opeci na novom poslu, ne mora znaciti da je trava uvijek zelenija.

Nazalost svi imamo gadni bosansko-hercegovacki mentalitet pa stvari vecinom dignemo na licnu razinu. I tu se mostovi spale.

Zato rekoh, radnik da ispostuje do kraja ugovor, obuci ljude iza sebe ako se to trazi, vlasnik firme tortu, poklon i hvala na suradnji.
Ne može to tako.

Ako meni firma daje otkaz, ostavlja me bez egzistencije. Ne možemo se mirno i pristojno rastati.

Ako ja dajem otkaz u firmi, izdajem je, ostavljam je kada je frka itd. Opet nema mirnog razlaza.
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#512 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ucenik1234 »

emko1234 wrote: 15/06/2022 13:07
dr_Evil wrote: 15/06/2022 12:20


Firme na zapadu isplacuju bonuse za lojalnost tj. za radnika koji provodi odredjeni radni vijek ili citavu firmu, ali radnik koji mjenja posao iz bilo kojih razloga nije nelojalan, potpuno pogresan izraz. U sporu izmedju vlasnika i radnika, po pravilu sam na strani radnika, vlasnik obicno od drveta ne vidi sumu, tvoja ko lafo osobna i licna iskustva velikog biznisa kojeg si napravio, a sad nisi ti nego chacha necu ni komentarisat.

Nelojalnost kao rijeci bi se mogla upotrijebiti da je radnik ukrao odredjenu tehnologiju i odnio je u konkuretnu firmu, sto je samo sebi privredni kriminal.

Radnici napustaju posao iz vise razloga, najcesce napustaju loseg sefa. Mislim da bi svaki sef kada neko daje otkaz trebao da ponudi vecu platu, u tom slucaju ce odma saznati da li napusta njega kao loseg sefa, ili su razlozi sto zaista na drugom mjestu moze imati bolje prihode i osigurati egzistenciju svojoj familiji. Svaka firma bi trebala da ima jednom godisnje razgovor sa zaposlenicima o tome sta je dobro/lose u firmi i sta ocekuju u vezi svojih primanja.

Naravno ako ne postoji povjerenje menadzment/zaposlenici, koje se gradi od prvog dana, nikada neces dobiti tacne odgovore, nego ces cuti da je sve super dok radnik vec trazi drugi posao, dakle opet los sef.
Naravno da je nelojlan. Ako ulozis u radnika, pogotovo kad je mlad, das mu hljeb u ruke, pomognes mu da postane kvalifikovan za odredjeno zanimanje, pritom postujes sve odredbe zakona o radu i ugovora o radu, isplacujes bonuse, stimulises, ne pijes mu krv i postavis se prijateljski koliko to ta vrsta odnosa dozvoljava, a onda on ode za 2 stoje neto plate a da pritom ne poprica s tobom, sta je on po tebi?
Odnos radnik poslodavac je specifican. Prvo ne postoji covjek na svijetu koji pase sto posto svima u kolektivu, pogotovo kad je u pitanju taj odnos. Da si najfer gazda na svijetu, postojat ce radnik koji ce reci vidi mu nosa, tena ili naocala. Karikiram. Prema tome u tom odnosu ja ne trebam biti prijatelj radniku, ali cu se potruditi da budem.
Imam li ocekivanja od odnosa u koji sam ulozio? Naravno da imam. Bez obzira na vrstu odnosa. E sad zamisli ulozis u covjeka cifru, ispostujes ga po svakom osnovu, budes mu garant ko pravno lice da uzme limit u banci ili kredit, da ne pricam o ostalim normalnim stvarima iz radnog odnosa, i on dodje i kaze odoh za 2-3 stoje vece plate negdje na nevidjeno. I da ga pored svega molim, a nije se udostojio doci i reci da tezi ka tome? Pa radije bi ja uzeo i radio njegov posao.
Pritom u cijeloj toj prici ima iznadprosjecnu platu u toj industriji, bez obzira na mjesto boravka.
Emko, nemoj se ljutiti ali tvoj post je tipican stav bosanskih menadzercica koji su posesivni i gledaju jednosmjerno. Cuj ti njega gradis, pa jarane on tebi stvara novu vrijednost, donosi ti pare u firmu, da nije tih radnika ne bi ni ti vozio audija druze moj. I generalizujea pricu, rijetko kad je problem u 2 stoje, obicno je to samo izgovor za loseg sefa, okruzenje i sl.

Dobro te kolega pitao, sta je s nelojalnim poslodavcima? Znam za slucajeve gdje ljudima po 6mj produzavaju ugovor a sve obecavaju na neodredjeno i sl...
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#513 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ucenik1234 »

dr_Evil wrote: 15/06/2022 13:58
emko1234 wrote: 15/06/2022 13:07
Naravno da je nelojlan. Ako ulozis u radnika, pogotovo kad je mlad, das mu hljeb u ruke, pomognes mu da postane kvalifikovan za odredjeno zanimanje, pritom postujes sve odredbe zakona o radu i ugovora o radu, isplacujes bonuse, stimulises, ne pijes mu krv i postavis se prijateljski koliko to ta vrsta odnosa dozvoljava, a onda on ode za 2 stoje neto plate a da pritom ne poprica s tobom, sta je on po tebi?
Odnos radnik poslodavac je specifican. Prvo ne postoji covjek na svijetu koji pase sto posto svima u kolektivu, pogotovo kad je u pitanju taj odnos. Da si najfer gazda na svijetu, postojat ce radnik koji ce reci vidi mu nosa, tena ili naocala. Karikiram. Prema tome u tom odnosu ja ne trebam biti prijatelj radniku, ali cu se potruditi da budem.
Imam li ocekivanja od odnosa u koji sam ulozio? Naravno da imam. Bez obzira na vrstu odnosa. E sad zamisli ulozis u covjeka cifru, ispostujes ga po svakom osnovu, budes mu garant ko pravno lice da uzme limit u banci ili kredit, da ne pricam o ostalim normalnim stvarima iz radnog odnosa, i on dodje i kaze odoh za 2-3 stoje vece plate negdje na nevidjeno. I da ga pored svega molim, a nije se udostojio doci i reci da tezi ka tome? Pa radije bi ja uzeo i radio njegov posao.
Pritom u cijeloj toj prici ima iznadprosjecnu platu u toj industriji, bez obzira na mjesto boravka.
Posto sam ja sve to prosao, imam mnogo da kazem o tome svemu.

1. Firma zaposljava mladog covjeka bez iskustva jer:

- Ima vec tim starijih iskusnih koji su uspostavili sistem rada na svom odjelu
- Covjek sa iskustvom i samopostovanjem se teze uklapa u vec postojeci nakaradni sistem, nije fleksibilan
- Treba nekoga koga ce manje platiti odredjeni period, jer ima vremena da ga obucava, a nema novca da plati
- Mladi covjek bez iskustva je uvijek tu za poslodavca, bez prigovora radi prekovremene, postavlja uvijek posao ispred familije i prijatelja, jer je*i ga zivot ga jos nije opekao da zna da mu niko nece reci hvala.
- Mladi covjek ce se uvijek javiti kad ga zoves nedjeljom jer je u firmu stigao pelet, i vjerovatno ce tako raditi sve dok prvi put ne promijeni posao, kad ga jednom nasadis naopako tesko je to promijeniti.
- Mladi covjek bez iskustva nema osjecaj za novac koji privatnici obrcu, on je sretan jer ima svoju satnicu 6-10KM neto. Misli da je sretan, ebi ga, treba vremena da shvati da firma naplacuje njegov sat 50-100KM.
- Mladi covjek bez iskustva tesko da ce traziti naplatu prekovremenih, obicno firma to porefa hajd uzmi slobodno, ali samo nemoj sad Allaha ti, neki drugi put. Sta bi za ono 50% i 100% prekovremeni u opciji "uzmi slobodno", mladi covjek ne zna.
- Mladi covjek bez iskustva ce rado slusati kako mu sef nabija glavu, da on drzi firmu za raju i zbog raje, da njemu pare ne trebaju zapravo, i da su pakasi svi oni sta su otisli za 100KM vise. Nece i ne smije upitati sefa, a sto nam ti ne das 100KM. Pri tom ga stalno ispituje sta ima u privatnom zivotu njega i kolega, jer su oni "prijatelji". "Prijatelji" opcija, kud ces druga ostavit i otici na bolje.

Kada vec formirani covjek nakon 7-8 godina kaze odlazim i mjenjam posao, a koji je godinama obavljao ovo sve navedeno, red je da mu se ponudi vise para da ostane. AKo i dalje kaze da ne zeli, onda mu se cestita na novom mjestu, kaze se da se nadamo suradnji u buducnosti, kupi se poklon i torta zadnji dan.

Radnik nije bio nelojalan, samo je napokon stavio sebe i familiju ispred posla, za kojeg umjesto hvala dobije da je nelojalan na kraju.
To je to, sve receno, ja sam u sredini 20tih i prosao sam prethodnih par godine sve ovo, ovo mi je treci posao na kojem sam i ja korektan a i prema meni su max korektni, ali sam se i drugacije postavio.
Karikaturist
Posts: 3803
Joined: 20/12/2020 10:03

#514 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Karikaturist »

Ali pazi ti price, kao dajes mu hljeb u ruke. :lol:
Kakav bezobrazluk, kao da se taj hljeb ne zaradjuje i to vrlo cesto krvavo..
Necu dalje ni da pokusam replicirati.
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#515 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ucenik1234 »

Dope_Man wrote: 15/06/2022 14:07
emko1234 wrote: 15/06/2022 13:07 a onda on ode za 2 stoje neto plate a da pritom ne poprica s tobom, sta je on po tebi?
Cijeli problem tvojih komentara se svodi na ovo. Ti automatski pretpostavljas da odlazi zbog 100-200 maraka i to tako da posalje u tri PM sve u trenutnoj firmi prije nego zalupi vratima toliko da spadnu sa stoka.

Mnogi idu normalno, popricaju sa svojim nadredjenim, vide ima li sanse za napredovanje. U nekim situacijama jednostavno nema jer napredak je da postanes recimo sef odjeljenja, ali vec imas sefa odjeljenja koji ne ide nigdje. Ili je plata dostigla neku cifru preko koje niko na tom nivou u firmi neide, pa ne mozes gore itd... milion je finesa i situacija.

Cesto ljudi odu sasvim korektno, pa se nakon x vremena vrate, moza na visu poziciju koja je sada dostupna a prije 2 godine nije bila jer je ovaj sef odjeljenja otisao itd. Tako da ima svega, i nije svaki odlazak takav kakvim ga ti zamisljas.
Uprabi tako. Ja sam recimo sa svakog prethodnog posla korektno i civilizovano otisao, uvijek se pozdravim na ulici s bivsim naredjenim a s nekima cak i kafu popijem, jer nikad se ne zna.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#516 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by moonca »

_id=18192421 wrote:15/06/2022 17:45 E sad zamisli ulozis u covjeka cifru, ispostujes ga po svakom osnovu, budes mu garant ko pravno lice da uzme limit u banci ili kredit, da ne pricam o ostalim normalnim stvarima iz radnog odnosa, i on dodje i kaze odoh za 2-3 stoje vece plate negdje na nevidjeno. I da ga pored svega molim, a nije se udostojio doci i reci da tezi ka tome? Pa radije bi ja uzeo i radio njegov posao.
Ova situacija je skoro pa normalna u Americi... zanatlije npr. vodoinstalater.. gazda placha doskolovljavanje . da bi radnik bio /certified /da moze i sam obavljati poslove. kao i bolju platu. kao i kombi s alatom.. . precutno da i sam moze raditi .privatne poslove. i svejdno. nakon par godina. stecenog iskustva. radnik ga napushta i otvara svoj boznis . jos pu pokupi i koju musteriju..

... no, sad je problem, nachi sebi pomoch.. :lol: jer zna sta je on radio svom gazdi/ tako da vechinu radova radi sam koliko moze i ima jednog pomochika. nasheg /duleka/. koji nije vichan tom poslu..
dakle. radnika plachati shto manje . dokle izdrzi i novog zaposhljavti :zoka:
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#517 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ucenik1234 »

Karikaturist wrote: 15/06/2022 17:50 Ali pazi ti price, kao dajes mu hljeb u ruke. :lol:
Kakav bezobrazluk, kao da se taj hljeb ne zaradjuje i to vrlo cesto krvavo..
Necu dalje ni da pokusam replicirati.
Samo se kod bosanskim menadzercica plata daje :lol:

Plata se ne daje, vec zaradjuje, dvosmjerni odnos.
Karikaturist
Posts: 3803
Joined: 20/12/2020 10:03

#518 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Karikaturist »

ucenik1234 wrote: 15/06/2022 17:58
Karikaturist wrote: 15/06/2022 17:50 Ali pazi ti price, kao dajes mu hljeb u ruke. :lol:
Kakav bezobrazluk, kao da se taj hljeb ne zaradjuje i to vrlo cesto krvavo..
Necu dalje ni da pokusam replicirati.
Samo se kod bosanskim menadzercica plata daje :lol:

Plata se ne daje, vec zaradjuje, dvosmjerni odnos.
Naprosto me nista ne moze iznenaditi ali takva bahatost uvijek pokida nerv..
User avatar
Rothmans
Posts: 2861
Joined: 21/11/2019 21:32

#519 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Rothmans »

ucenik1234 wrote: 15/06/2022 17:50 To je to, sve receno, ja sam u sredini 20tih i prosao sam prethodnih par godine sve ovo, ovo mi je treci posao na kojem sam i ja korektan a i prema meni su max korektni, ali sam se i drugacije postavio.
Kako si se postavio ?
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#520 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Jadni poslodavci. Od usta otkidaju da bi isplatili platu.
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#521 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by ucenik1234 »

Rothmans wrote: 15/06/2022 18:10
ucenik1234 wrote: 15/06/2022 17:50 To je to, sve receno, ja sam u sredini 20tih i prosao sam prethodnih par godine sve ovo, ovo mi je treci posao na kojem sam i ja korektan a i prema meni su max korektni, ali sam se i drugacije postavio.
Kako si se postavio ?
Na nacin da sam maximalno dobar u poslu, fleksibilan ali da ne dam na sebe u smislu krsenja pravilnika i zakona o radu, ponavljam, dobro radim posao i ne zabusavam, sve se mozemo kao ljudi dogovoriti i popricati ali me ne mozes s visine gledat kao da me posjedujes i da si Bog.
User avatar
Rothmans
Posts: 2861
Joined: 21/11/2019 21:32

#522 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Rothmans »

ucenik1234 wrote: 15/06/2022 18:13
Rothmans wrote: 15/06/2022 18:10

Kako si se postavio ?
Na nacin da sam maximalno dobar u poslu, fleksibilan ali da ne dam na sebe u smislu krsenja pravilnika i zakona o radu, ponavljam, dobro radim posao i ne zabusavam, sve se mozemo kao ljudi dogovoriti i popricati ali me ne mozes s visine gledat kao da me posjedujes i da si Bog.
To opet vise zavisi od sredine u koju upadnes. Mozes se ti sa hajvanom dogovarat do mile volje, on ako ne izgura svoje ,izgurace tebe s posla.
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#523 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Romeo 80 »

Hakiz wrote: 15/06/2022 18:12 Jadni poslodavci. Od usta otkidaju da bi isplatili platu.
Ispravka krivog navoda! Da bi dali platu, dali! :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5588
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#524 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by fortaleza »

emko1234 wrote: 15/06/2022 13:07 Naravno da je nelojlan. Ako ulozis u radnika, pogotovo kad je mlad, das mu hljeb u ruke, pomognes mu da postane kvalifikovan za odredjeno zanimanje, pritom postujes sve odredbe zakona o radu i ugovora o radu, isplacujes bonuse, stimulises, ne pijes mu krv i postavis se prijateljski koliko to ta vrsta odnosa dozvoljava, a onda on ode za 2 stoje neto plate a da pritom ne poprica s tobom, sta je on po tebi?
Odnos radnik poslodavac je specifican. Prvo ne postoji covjek na svijetu koji pase sto posto svima u kolektivu, pogotovo kad je u pitanju taj odnos. Da si najfer gazda na svijetu, postojat ce radnik koji ce reci vidi mu nosa, tena ili naocala. Karikiram. Prema tome u tom odnosu ja ne trebam biti prijatelj radniku, ali cu se potruditi da budem.
Imam li ocekivanja od odnosa u koji sam ulozio? Naravno da imam. Bez obzira na vrstu odnosa. E sad zamisli ulozis u covjeka cifru, ispostujes ga po svakom osnovu, budes mu garant ko pravno lice da uzme limit u banci ili kredit, da ne pricam o ostalim normalnim stvarima iz radnog odnosa, i on dodje i kaze odoh za 2-3 stoje vece plate negdje na nevidjeno. I da ga pored svega molim, a nije se udostojio doci i reci da tezi ka tome? Pa radije bi ja uzeo i radio njegov posao.
Pritom u cijeloj toj prici ima iznadprosjecnu platu u toj industriji, bez obzira na mjesto boravka.
Pretjeruješ i emocionalno reagiraš. Taj ulog u radnika nije iz humanitarnih razloga već iz korisnih jer će taj radnik svoje znanje debelo isplatiti poslodavcu.

Kao i u IT-u situacija kroz koju sam nedavno prolazio, kompanija je organizirala edukacije za mlade studente, besplatne radionice i podučila ih, a zašto? Da ne bi morali dizati plaće kadrovima koji su naravno napustili brod zbog bolje ponude, a ta ista kompanija godinama dobija radnike kroz mlade kadrove koje naravno plaća 50% u odnosu na cijenu rada u struci, te ne diže plaće i naravno da čeka da obučeni radnici odu i tako u krug.

Svako gleda korist i to je to.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#525 Re: "Ima ko hoće radit" - davno prošlo vrijeme

Post by Hakiz »

Romeo 80 wrote: 15/06/2022 19:14
Hakiz wrote: 15/06/2022 18:12 Jadni poslodavci. Od usta otkidaju da bi isplatili platu.
Ispravka krivog navoda! Da bi dali platu, dali! :D
:wink:
Post Reply