Iseljavanje iz BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#26 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by moonca »

Kako stare roditelje... :-) oni koji odlaze su u 20+ roditelji imalju. 45 + zar je to staro i treba njegu :zoka:
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#27 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by akcija007 »

Nisam ni mislio na 20+ iseljenike vec na ove 35-45 god iseljenike s roditeljima oko 70 godina i vise
User avatar
Haris.ba
Posts: 24755
Joined: 08/09/2005 20:08

#28 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Haris.ba »

akcija007 wrote: 15/08/2022 22:44 Mene zanima ovi ljudi koji odlaze kako roditelje same stare ovdje ostavljaju ? Ako im treba pomoc neka i sl... ko se brine i kako o tim roditeljima ?
Ja sam do sada imao 2 ponude za iseljenje u Njemackoj i Austriji i morao sam ih odbiti jer nema se ko brinuti o roditeljima .
I volio bi to znati za ubuduce. Jeli to ako vam bilo sta bude trebalo doletit cu ja iz Minhena, Frabkfurta, Beca za par sati do Bosne !? Ne znam ali bi volio znati .
Skoro sva moja rodbina je povukla roditelje gore. Oni sto nisu cekaju da roditelji ovdje zavrse penziju, pa i oni idu.

Koliko sam skontao drzava ti nadoknadi tu neku razliku od bosanske penzije koja ti fali da zivis normalno. Roditeljima fakticki drzava placa stan i daje tu neku lovu za namirnice tim parama koji su valjda neka vrsta socijale.
Imaju zdravstveno gore. Kazu da nije nista gore nego kod nas. Cesto znaju odrade gore preglede, pa kad dodju ovdje isto urade "da utvrde". :D
User avatar
Truba
Posts: 81590
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#29 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Truba »

Iskreno
Prvi put cujem
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#30 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by akcija007 »

A kako roditelji rijese papire u EU za dugotrajniji (privremeni) boravak ? To prvi put cujem tako kao sto pises, osim da roditelji imaju EU pasos .

Ko ima samo BH pasos/non EU se mogu setati tamo vamo.90 dana gore pa 3 mj ovdje pa opet tako...
Djeca - roditelji nije spajanje porodice.

Za Hrvatsku sam cuo slucaj gdje su penzioneri iz BiH vlasnici nekretnine i pitali za privremeni boravak, i rekli im moze max 9 mjeseci, i mora se odjaviti prebivaliste iz BiH, prebaciti penzija iz BiH u HR i zdravstveno isto i onda unutar ovih 9 mj smijes samo 1 mj.napustiti HR. I ima doplata za zdravstveno 600 kuna/mj jer diprinosi za zdravstvo nisu uplacivali u HR.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24755
Joined: 08/09/2005 20:08

#31 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Haris.ba »

akcija007 wrote: 16/08/2022 00:36 A kako roditelji rijese papire u EU za dugotrajniji (privremeni) boravak ? To prvi put cujem tako kao sto pises, osim da roditelji imaju EU pasos .

Ko ima samo BH pasos/non EU se mogu setati tamo vamo.90 dana gore pa 3 mj ovdje pa opet tako...
Djeca - roditelji nije spajanje porodice.

Za Hrvatsku sam cuo slucaj gdje su penzioneri iz BiH vlasnici nekretnine i pitali za privremeni boravak, i rekli im moze max 9 mjeseci, i mora se odjaviti prebivaliste iz BiH, prebaciti penzija iz BiH u HR i zdravstveno isto i onda unutar ovih 9 mj smijes samo 1 mj.napustiti HR. I ima doplata za zdravstveno 600 kuna/mj jer diprinosi za zdravstvo nisu uplacivali u HR.
Njemacka i Austrija. Roditelji imaju samo BiH pasose. Dodju godisnje dva puta u BiH po nekih cca.mjesec.
User avatar
tvojkomsija
Posts: 1478
Joined: 21/04/2014 17:59

#32 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by tvojkomsija »

Ne planiram biti jeftina radna snaga u Njemackoj.

Imam dovoljno znanja i sposobnosti da si ovdje osiguram fin zivot.

Mrzim se osjecati kao stranac (u svakom smislu).

Vise volim zivjeti u svom, na svom, nego placati 1000 eura za prosjecan stan.

Volim svoje mirno naselje, ne volim EU multi-kulti geta.

Volim provoditi vrijeme s roditeljima i bliskim ljudima.

Kad se sve ovo uzme u obzir, mislim da (uz izuzetak vece potrebe) je sansa za odlazak oko 5%.

Smatram da ce se Sarajevo fini razviti u iducih 5-10 godina i postati jos ugodniji grad za zivot.

Odlazak mladih ce se nastaviti... zamijeniti ce ih radnici sa Istoka. Ne u tolikoj mjeri kao u zapadnoj EU, ali vise nego sada.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#33 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by moonca »

I sada... toliko 'stranaca' ( ne Sarajlija) se mota po Sarajevu.. da je upitno .. jesmo li vec u EU . :-)
Tango556
Posts: 196
Joined: 02/09/2021 16:27

#34 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Tango556 »

Haris.ba wrote: 16/08/2022 00:46
akcija007 wrote: 16/08/2022 00:36 A kako roditelji rijese papire u EU za dugotrajniji (privremeni) boravak ? To prvi put cujem tako kao sto pises, osim da roditelji imaju EU pasos .

Ko ima samo BH pasos/non EU se mogu setati tamo vamo.90 dana gore pa 3 mj ovdje pa opet tako...
Djeca - roditelji nije spajanje porodice.

Za Hrvatsku sam cuo slucaj gdje su penzioneri iz BiH vlasnici nekretnine i pitali za privremeni boravak, i rekli im moze max 9 mjeseci, i mora se odjaviti prebivaliste iz BiH, prebaciti penzija iz BiH u HR i zdravstveno isto i onda unutar ovih 9 mj smijes samo 1 mj.napustiti HR. I ima doplata za zdravstveno 600 kuna/mj jer diprinosi za zdravstvo nisu uplacivali u HR.
Njemacka i Austrija. Roditelji imaju samo BiH pasose. Dodju godisnje dva puta u BiH po nekih cca.mjesec.
Iskreno, to sto si naveo ja prvi put cujem. Znam samo da Kanada ima opciju da roditelje dovedes ali nikakva pomoc ili penzija nije u opticaju.
akcija007
Posts: 2845
Joined: 17/05/2008 23:50

#35 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by akcija007 »

Nisam ja mislio na Kanadu. Jos nisam do tamo dobacio.
Ove zemlje Austrija i Njemacka me zanimaju kako roditelje gore dovesti s BH pasosima a da mogu biti duze od 90 dana
User avatar
Haris.ba
Posts: 24755
Joined: 08/09/2005 20:08

#36 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Haris.ba »

akcija007 wrote: 16/08/2022 10:08 Nisam ja mislio na Kanadu. Jos nisam do tamo dobacio.
Ove zemlje Austrija i Njemacka me zanimaju kako roditelje gore dovesti s BH pasosima a da mogu biti duze od 90 dana
Jedni rodjaci imaju eu drzavljastvo, drugi nemaju vec stalni boravak (imaju uslove da uzmu EU drzavljanstvo, ali nece da se odreknu BiH). Da li je to tajna tog statusa da mogu dovesti roditelje, ne znam.
User avatar
mirota
Posts: 2343
Joined: 11/01/2018 11:42

#37 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by mirota »

moonca wrote: 16/08/2022 01:17 I sada... toliko 'stranaca' ( ne Sarajlija) se mota po Sarajevu.. da je upitno .. jesmo li vec u EU . :-)
a od toga 2/3 zamotani Arapi :skoljka: :P :P
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#38 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Blixen »

tvojkomsija wrote: 16/08/2022 01:11 Smatram da ce se Sarajevo fino razviti u iducih 5-10 godina i postati jos ugodniji grad za zivot.
sve se slazem sa tobom oko raje i familije

ali ovo sa razvojem grada si brate lupio da se zemlja zatresla

sta se to "ugodno" desilo u nasem gradu u posljednjih 10 godina?
parkovi?
parking prostor uz novo izgradjene zgrade?
gradski saobracaj?
bazen ili vise njih na ovaj broj stanovnika?
koje to sadrzaje nudimo gradjanima?

ja cu biti zadovoljan ako jos vise ne propadnemo za 5-10 godina
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#39 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Ironmen »

akcija007 wrote: 15/08/2022 22:44 Mene zanima ovi ljudi koji odlaze kako roditelje same stare ovdje ostavljaju ? Ako im treba pomoc neka i sl... ko se brine i kako o tim roditeljima ?
Ja sam do sada imao 2 ponude za iseljenje u Njemackoj i Austriji i morao sam ih odbiti jer nema se ko brinuti o roditeljima .
I volio bi to znati za ubuduce. Jeli to ako vam bilo sta bude trebalo doletit cu ja iz Minhena, Frabkfurta, Beca za par sati do Bosne !? Ne znam ali bi volio znati .
U TK kantonu i posavskom kantonu u svakom gradu nicu po 2-3 staracka doma. Orasje, Odzak, Samac, Brcko gdje je jako iseljavanje nicu domovi za penzionere.
User avatar
Ironmen
Posts: 6040
Joined: 29/07/2015 17:36

#40 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Ironmen »

Blixen wrote: 16/08/2022 10:19
tvojkomsija wrote: 16/08/2022 01:11 Smatram da ce se Sarajevo fino razviti u iducih 5-10 godina i postati jos ugodniji grad za zivot.
sve se slazem sa tobom oko raje i familije

ali ovo sa razvojem grada si brate lupio da se zemlja zatresla

sta se to "ugodno" desilo u nasem gradu u posljednjih 10 godina?
parkovi?
parking prostor uz novo izgradjene zgrade?
gradski saobracaj?
bazen ili vise njih na ovaj broj stanovnika?
koje to sadrzaje nudimo gradjanima?

ja cu biti zadovoljan ako jos vise ne propadnemo za 5-10 godina
Za mene koji dolazi u SA jednom u godini ima velike razlike iz godine u godinu sve mi vece i razvijenije, mozda u vasim ocima koji ste stalno u SA nije dako ali mi koji dolazimo turiticki itekako vidimo ubrzanju gradnju, pa trenutno je Sarajevo centar regije.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18594
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#41 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by SmokingMan »

Ja podržavam odlazak mladih, da imam samo koju godinu manje imao bi veće šanse za zaposlenje vani. Vjerujem kako bi pronašao svoj mali raj kada bi se usput odrekao državljanstva koje mi ništa ne znači. A biti stanovnik neke druge, bolje, šarolikije sredine, sa ljudima bez skoro ikakvih predrasuda, je divan preduslov da mogu u miru da me na kraju života ukopaju tamo gdje ni mrtav neću imati dodira sa zemljom koju stalno prekopava revizionizam.
Karikaturist
Posts: 3776
Joined: 20/12/2020 10:03

#42 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Karikaturist »

Ubrzana gradnja ne znaci da se grad razvija.
User avatar
Login77777
Posts: 8626
Joined: 18/05/2021 09:11

#43 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Login77777 »

SmokingMan wrote: 16/08/2022 12:35 Ja podržavam odlazak mladih, da imam samo koju godinu manje imao bi veće šanse za zaposlenje vani. Vjerujem kako bi pronašao svoj mali raj kada bi se usput odrekao državljanstva koje mi ništa ne znači. A biti stanovnik neke druge, bolje, šarolikije sredine, sa ljudima bez skoro ikakvih predrasuda, je divan preduslov da mogu u miru da me na kraju života ukopaju tamo gdje ni mrtav neću imati dodira sa zemljom koju stalno prekopava revizionizam.
Slobodno se uputi za Njemacku godine nisu bitne. Kada vidis kakva losa radna snaga iz Poljske, Madjarske itd stize u Njemacku nemas se sta brinuti. Jos ako znas svoj posao mozes odma poceti s radom. :thumbup:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#44 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Ozimician »

SmokingMan wrote: 16/08/2022 12:35 Ja podržavam odlazak mladih, da imam samo koju godinu manje imao bi veće šanse za zaposlenje vani. Vjerujem kako bi pronašao svoj mali raj kada bi se usput odrekao državljanstva koje mi ništa ne znači. A biti stanovnik neke druge, bolje, šarolikije sredine, sa ljudima bez skoro ikakvih predrasuda, je divan preduslov da mogu u miru da me na kraju života ukopaju tamo gdje ni mrtav neću imati dodira sa zemljom koju stalno prekopava revizionizam.
Kakvo samo gledanje svijeta kroz roze naocale, ali opet onda neki izgovor (godine?)
sabanss
Posts: 4574
Joined: 13/08/2006 11:20

#45 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by sabanss »

Blixen wrote: 16/08/2022 10:19
tvojkomsija wrote: 16/08/2022 01:11 Smatram da ce se Sarajevo fino razviti u iducih 5-10 godina i postati jos ugodniji grad za zivot.
sve se slazem sa tobom oko raje i familije

ali ovo sa razvojem grada si brate lupio da se zemlja zatresla

sta se to "ugodno" desilo u nasem gradu u posljednjih 10 godina?
parkovi?
parking prostor uz novo izgradjene zgrade?
gradski saobracaj?
bazen ili vise njih na ovaj broj stanovnika?
koje to sadrzaje nudimo gradjanima?

ja cu biti zadovoljan ako jos vise ne propadnemo za 5-10 godina
I ja se pitam isto. Ovo mi je top razlog za odlazak. Sarajevo je postalo neugodno mjesto za živjeti i svakim danom ide dublje u blato.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#46 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by babanovac »

Tamo same daju i tamo nema depresivnih. A ja jos mogu...
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#47 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by Blixen »

Ironmen wrote: 16/08/2022 12:28 pa trenutno je Sarajevo centar regije.
koje regije?

koja to velika firma posluje direktno u BiH?
sve je preko ZG ili BG, nekada je primat imala LJ
sve i jedna velika kompanija ima centar u ZG i preko njega pokriva BiH
imas dosta takvih koji recimo iz Budimpeste pokrivaju ex Yu

automobili su ti najboji primjer
osim Hastorovih brendova sve ti drugo drze susjedi
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#48 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by ProgramskiJezik »

tvojkomsija wrote: 16/08/2022 01:11 Ne planiram biti jeftina radna snaga u Njemackoj.

Imam dovoljno znanja i sposobnosti da si ovdje osiguram fin zivot.

Mrzim se osjecati kao stranac (u svakom smislu).
ne kontam ovo, imao sam ja u IT platu preko 3000KM pa sam otiso. Nije sve u Parama. Imam inace problema sa koljenom,u BiH sam otiso u bolnicu i rekli mi "ma malo meniskus zezno, trebas mozda magnetnu i operaciju al ako mozes hodat i ne boli te puno ne moras nista"

Dosao u njemackoj, dobio termin za magnetnu odma drugi dan, otiso odradio sutra po nalaze i odma doktoru covjek mi odma posavjetovao sta da radim dao mi neke tablete osjecam se kao novo rodjence, trzim, vozim biciklo bez problema..

eto, jedan razlog sto valja otici i jedini razlog sto je meni bitan. Znam da kad odem doktoru nisam tu kako bi me se samo rijesili ili tjerali da placam.

U bosni se osjecam kao stranac vise nego u Njemackoj. U Bosni samo gleda kako da te neko zajebe i kako da te iskoristi da sutra moze rec "joj jesam onog lika zajebo" kako u poslu tako i u privatnom zivotu.

Ovdje ipak ima neka kultura i profesionlizam poredeci sa nasim ljudima. Osim roditelja apsolutno nista me ne vuce u BiH.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12302
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#49 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by dr_Evil »

akcija007 wrote: 16/08/2022 10:08 Nisam ja mislio na Kanadu. Jos nisam do tamo dobacio.
Ove zemlje Austrija i Njemacka me zanimaju kako roditelje gore dovesti s BH pasosima a da mogu biti duze od 90 dana
Za te ne znam, Norveska mozes dovesti samo roditelje ako su samci, i iznad 60.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#50 Re: Iseljavanje iz BiH

Post by moonca »

ProgramskiJezik wrote: 16/08/2022 14:18 u BiH sam otiso u bolnicu i rekli mi "ma malo meniskus zezno, trebas mozda magnetnu i operaciju al ako mozes hodat i ne boli te puno ne moras nista"

Dosao u njemackoj, dobio termin za magnetnu odma drugi dan, otiso odradio sutra po nalaze i odma doktoru covjek mi odma posavjetovao sta da radim dao mi neke tablete osjecam se kao novo rodjence, trzim, vozim biciklo bez problema..
da, uz pomoch ..tableta...... bez njih . ti je isti savjet, kao i od dr u Bosni.. :-)
Post Reply