IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#451 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by n+1 »

Šta podrazumijevamo pod zasićenjem?

Firme se već ponašaju bahato po principu hoćemo seniore, ostale ko hebe. Da za kadrom zaista postoji potražnja koliko se to inače spominje, firme bi se takmičile u obuci i prekvalifikaciji, a ne bi istu naplaćivale 5k. :D

Čim se od obuke pravi biznis, znači da ne gori pod nogama.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#452 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Revolucionar ★ »

arman1 wrote: 04/11/2022 22:24
Revolucionar ★ wrote: 03/11/2022 16:19 Kakva je ova praksa sto je tech387 na klixu promovisao? O kakvom predznanju govorimo, ili ce se iskristalisat kroz online dio prakse?
Prijatelj pokušao da ih komunicira i odgovr krajnje neozbiljan. Ovaj odmah odustao. Kaže radije bi na pijaci krompir prodavao.
U kom smislu je odgovor neozbiljan? Ono, nije mi jasno na temelju cega ce se vrsit selekcija ako su pozvani svi zainteresovani na obuku. Kontam valjda neko testiranje bude, ili je barem preduslov da neko zna nesto ako se prijavi
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#453 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 04/11/2022 22:57 Šta podrazumijevamo pod zasićenjem?

Firme se već ponašaju bahato po principu hoćemo seniore, ostale ko hebe. Da za kadrom zaista postoji potražnja koliko se to inače spominje, firme bi se takmičile u obuci i prekvalifikaciji, a ne bi istu naplaćivale 5k. :D

Čim se od obuke pravi biznis, znači da ne gori pod nogama.
Upravo tako - i tako je u svim branšama danas, ne samo u IT :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Svi govore kako nemaju kadra, kako ima posla - kad dođeš da pričaš o plati i uslovima, onda skontaš i zašto nemaju kadra :run:
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#454 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by arman1 »

Revolucionar ★ wrote: 04/11/2022 23:34
arman1 wrote: 04/11/2022 22:24

Prijatelj pokušao da ih komunicira i odgovr krajnje neozbiljan. Ovaj odmah odustao. Kaže radije bi na pijaci krompir prodavao.
U kom smislu je odgovor neozbiljan? Ono, nije mi jasno na temelju cega ce se vrsit selekcija ako su pozvani svi zainteresovani na obuku. Kontam valjda neko testiranje bude, ili je barem preduslov da neko zna nesto ako se prijavi
Zamolit ću ga da napiše o čem se radi da mogu copy-paste.
User avatar
matsuda
Posts: 484
Joined: 13/07/2011 18:55

#455 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by matsuda »

Pozdrav raja, pokusacu biti kratak ali vjerovatno necu uspijeti, a bio bih plaho zahvalan ako bi mi ko mogao dati svoje misljenje .

Imam 30 godina, otisao sam iz BiH prije nekoliko godina i sve je super, osim sto radim terenski posao koji nije vezan za IT i gdje me po mjesec dana nema kuci. Volio bih se prekvalifikovati (ne samo zbog teskog posla koji radim, nego zato sto je taj posao posluzio svojoj svrsi - da zbrisem iz BiH i skupim koji dinar), a zbog srednje skole i jako malo limitiranog iskustva kroz pokusaj studiranja i rada u BiH mislim da bih se mogao naci u radu sa bazama podataka (data science) ili eventualno android development, za razliku od web developmenta gdje mi se je tesko zamisliti.

Ja sam pomalo starinska skola, moglo bi se reci da 'vjerujem u papir' jer razmisljam da u CVu u mojim godinama trebas ili da imas dugu listu rezultata rada ili minimalno neku stavku o kvalifikaciji. Zato sam, pored ucenja, razmisljao da upisem neki bootcamp. Imam opciju da dio troskova financiram kroz biro. Napr Spiced Academy u Berlinu nudi cijenu od 9.800 eura za 12 sedmica obuke, ali ima i puno jeftinijih opcija. Zanima me da li neko ima neki prijedlog za neki bootcamp/skolu ili sta vec? Ne panicim oko toga '30 godina mi je, nisam nigdje prispio', pokusavam ocekivanja drzati realnim, ali znam da nije realno da sada upisujem neki fax (jer treba zivjeti od necega u medjuvremenu) tako da mi treba neka kraca opcija za kvalifikaciju.

Ili, ukoliko je bilo sta priznato, da zagrizem metak i vratim se u BiH i pokusam upisati ovaj 'strucni studij' na ETFu jer za istu opciju ne znam u Sloveniji (posto imam njihovu vizu) ili Austriji, Slovackoj ili Ceskoj.


Dok ne vidim gdje cu i sta cu, radim na ucenju samostalno i malo je tesko naci dobre materijale/platformu jer moram sam sebi biti mentor (a realno nisam ni na nivou znanja 'irgeta' jer sam jos uvijek predaleko od samostalnih projekata). Sad za sad koristim CodeAcademy kao primarnu platformu za ucenje, ali mi ide na zivce jer imam osjecaj da vise prelazim lekcije nego sto radim na primjerima koji ce 'usaditi' materijal. Da li ima neko prijedlog za neku alternativu jer bih volio promijeniti nakon sto mi istekne ovaj prvi mjesec premiuma. Sad za sad napr dopunjavam se pokusavajuci rijesiti labaratorijske vjezbe sa Tehnika Programiranja u Pythonu i nekim YouTube materijalima.
User avatar
yamakashii
Posts: 179
Joined: 04/07/2017 15:28

#456 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by yamakashii »

matsuda wrote: 05/11/2022 22:13 ...
Ako sebe vidis u ovakvom robovskom okruzenju --> https://www.youtube.com/watch?v=ocwnns57cYQ&t=1s, ako volis da te drugi micromanage (PMs, sefovi, HR debili, razni kurci-palci), ako ti je minimalan socijalni zivot i vise volis da si u zatvorenom nego na zraku.... +2-3 god da zagrijes stolicu, onda da :bih:
User avatar
xPaco1337
Posts: 1070
Joined: 30/09/2020 14:34

#457 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by xPaco1337 »

@Ja sam u istoj situaciji zavrsio sam zanat radio po sezonama u HR ali ono uvijek sam se bavio ITom ovako kao hobi. Tacnije moj hobi je bio dizajn uvijek. I eto ove godine sam isto radio sezonski i povrijedio se na poslu vratio se kuci i na Linkedin-u sam smarao ljude da me zaposle :lol: Dobio sam sansu u manjem startupu u svom gradu, i kao sto je covjek iznad mene naveo trpim sve to evo vec 3mj ali sta drugo da radim, moram od nekud krenit :-)
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#458 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by drag_gost »

yamakashii wrote: 06/11/2022 07:27
matsuda wrote: 05/11/2022 22:13 ...
Ako sebe vidis u ovakvom robovskom okruzenju --> https://www.youtube.com/watch?v=ocwnns57cYQ&t=1s, ako volis da te drugi micromanage (PMs, sefovi, HR debili, razni kurci-palci), ako ti je minimalan socijalni zivot i vise volis da si u zatvorenom nego na zraku.... +2-3 god da zagrijes stolicu, onda da :bih:
Hajde zivota ti ne pametuj. Ako si ti u takvom okruzenju, ne znaci da je svako. @matsuda, sretno majstore. Tezak je to put, ali ako istrajes, moze se isplatiti.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#459 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by cassius »

Ispade lakse biti sezonac fizikaner nego IT jer te ovdje micromanagujeu :D
User avatar
yamakashii
Posts: 179
Joined: 04/07/2017 15:28

#460 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by yamakashii »

drag_gost wrote: 06/11/2022 07:58
yamakashii wrote: 06/11/2022 07:27

Ako sebe vidis u ovakvom robovskom okruzenju --> https://www.youtube.com/watch?v=ocwnns57cYQ&t=1s, ako volis da te drugi micromanage (PMs, sefovi, HR debili, razni kurci-palci), ako ti je minimalan socijalni zivot i vise volis da si u zatvorenom nego na zraku.... +2-3 god da zagrijes stolicu, onda da :bih:
Hajde zivota ti ne pametuj. Ako si ti u takvom okruzenju, ne znaci da je svako. @matsuda, sretno majstore. Tezak je to put, ali ako istrajes, moze se isplatiti.
Sve ti je to 'tradeoff' burazeru, zrtvujes svoju energiju i vrijeme zarad papira. Isplatit ce se tako sto ces narusiit svoje zdravlje i sj*bat kicmu, pocet nositi naocale (ako vec ne nosi), ili nauvuci neku autoimunu bolest (ili gluho bilo ono najgore) od 'sjedilackog' zivota, prekomjernog stresa (milion stvari) i lose hrane, pa ce na kraju biti primoran da 'trejduje' krvlju stecen novac da bi 'povratio' svoje zdravlje. :skoljka:
User avatar
Didier
Posts: 2197
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#461 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Didier »

:D :D :D
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#462 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Sid the sloth »

yamakashii wrote: 06/11/2022 08:26
drag_gost wrote: 06/11/2022 07:58

Hajde zivota ti ne pametuj. Ako si ti u takvom okruzenju, ne znaci da je svako. @matsuda, sretno majstore. Tezak je to put, ali ako istrajes, moze se isplatiti.
Sve ti je to 'tradeoff' burazeru, zrtvujes svoju energiju i vrijeme zarad papira. Isplatit ce se tako sto ces narusiit svoje zdravlje i sj*bat kicmu, pocet nositi naocale (ako vec ne nosi), ili nauvuci neku autoimunu bolest (ili gluho bilo ono najgore) od 'sjedilackog' zivota, prekomjernog stresa (milion stvari) i lose hrane, pa ce na kraju biti primoran da 'trejduje' krvlju stecen novac da bi 'povratio' svoje zdravlje. :skoljka:
Ovo je trol, ne moze normalan insan ovakve stvari ozbiljno napisati.
Kaze bolje na gradjevini lomiti ledja nego sjediti na stolici od 2000KM od koje ce ti otici kicma :lol: :lol:
Zdravije ti je da malo prsti promrznu u po zime na gradjevini, ono celicis se, nego da radis iz stana pa malo se poigras sa djecom pa nastavis raditi itd. fuj, nezdravo, nosit ces i naocale :lol:
User avatar
matsuda
Posts: 484
Joined: 13/07/2011 18:55

#463 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by matsuda »

I ne obazirem se na ove price o trade offu i sl (ali cijenim input) jer znam sta zelim i znam kakav sad hljeb jedem. Ne radim na gradjevini, ali ne radim ni posao iz kojeg se ide u penziju jer cu prije u ovome poslu potrositi zaradjeno da povratim izgubljeno. I sad u neku ruku to radim jer jbg, imam drage ljude za koje ne mogu biti tu, ali mogu se pobrinuti da imaju sve sto im treba. Volio bih uloziti u sebe dok nije doslo vrijeme da trosim na 'povracanje'.

Znam gdje zelim, samo mi nije skroz jasan put do tamo pa sam zato i izvukao acc iz naftalina i postao na temu.
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#464 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by drag_gost »

yamakashii wrote: 06/11/2022 08:26
drag_gost wrote: 06/11/2022 07:58

Hajde zivota ti ne pametuj. Ako si ti u takvom okruzenju, ne znaci da je svako. @matsuda, sretno majstore. Tezak je to put, ali ako istrajes, moze se isplatiti.
Sve ti je to 'tradeoff' burazeru, zrtvujes svoju energiju i vrijeme zarad papira. Isplatit ce se tako sto ces narusiit svoje zdravlje i sj*bat kicmu, pocet nositi naocale (ako vec ne nosi), ili nauvuci neku autoimunu bolest (ili gluho bilo ono najgore) od 'sjedilackog' zivota, prekomjernog stresa (milion stvari) i lose hrane, pa ce na kraju biti primoran da 'trejduje' krvlju stecen novac da bi 'povratio' svoje zdravlje. :skoljka:
Opet, kako gdje, burazeru. Uvijek zrtvujes svoju energiju i vrijeme zarad "papira'. Evo moje kolege izgledaju kao manekeni, treniraju redovno i jos rade u IT sektoru 15+ godina. To sto neko sebi dozvoli da se zapusti, nije mu IT kriv. Isto bi mu bilo da radi bilo koji posao gdje nije potreban fizicki napor.
Plus imas i privatno zdravstvo, fitpass ako si u BiH vrlo cesto i mozes se organizovati kako hoces.

@matsuda, nadam se da cemo biti kolege u IT bransi. Sretno ti, divan je to posao.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#465 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by n+1 »

Posavjetuj čovjeka, @Ozimician. Ti si inžinjer u Njemačkoj. :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#466 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Ozimician »

n+1 wrote: 06/11/2022 13:54 Posavjetuj čovjeka, @Ozimician. Ti si inžinjer u Njemačkoj. :D
Tako je druže, hvala na mention, ali se ne bavim IT-om nažalost, pa ne mogu govoriti iz prve ruke.

Mada sve je ovo individualno, naravno da je bitno radno okruženje, teško je danas upasti u normalnu firmu bilo gdje, svugdje je stres i moraš praviti kompromise. Moj kompromis je bio - manje para, ali opušteniji lifestyle. Ko želi više novca, taj mora biti spreman da svašta proguta - a ni to mu nije garancija da će doći do onog što je sebi zacrtao, a još manje da će biti sretan sa tim. :thumbup:

Također, puno lakše je svakakva "sranja" trpiti sa 20 god., nego sa 30 + , popuste živci, šta li... što više godina imaš, imaš manje šanse za nove početke... priroda i logika stvari.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#467 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Kruler »

matsuda wrote: 05/11/2022 22:13 Napr Spiced Academy u Berlinu nudi cijenu od 9.800 eura za 12 sedmica obuke, ali ima i puno jeftinijih opcija. Zanima me da li neko ima neki prijedlog za neki bootcamp/skolu ili sta vec?
Možeš bilo koji od mase bootcampova ali ono što dobiješ je obično premalo za novac koji uložiš. Medjutim, ako si nezaposlen i živiš u Berlinu, možeš izganjati da ti grad plati pune troškove https://www.spiced-academy.com/de/learn-to-code-free.
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#468 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by arman1 »

Revolucionar ★ wrote: 04/11/2022 23:34
arman1 wrote: 04/11/2022 22:24

Prijatelj pokušao da ih komunicira i odgovr krajnje neozbiljan. Ovaj odmah odustao. Kaže radije bi na pijaci krompir prodavao.
U kom smislu je odgovor neozbiljan? Ono, nije mi jasno na temelju cega ce se vrsit selekcija ako su pozvani svi zainteresovani na obuku. Kontam valjda neko testiranje bude, ili je barem preduslov da neko zna nesto ako se prijavi
Ovaj traži dlaku u jajetu. Da mu neko garantuje, nešto. Rekoh zaobiđi, u pravu si. Neće ni da pokuša, a traži posao.
User avatar
Euphoria
Posts: 10638
Joined: 15/11/2018 23:40
Location: Samo drsko na fin način!

#469 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Euphoria »

Da li neko zna neke institucije, organizacije, firme koje bi stipendirale prekvalifikaciju u IT?
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#470 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by arman1 »

Poznanik radio neko testiranje i nije prošao. Ljudi mu se lijepo zahvalili na učešću, rekli da nije prošao i da će ga sačuvati u bazi te da prati naredne konkurse. Pokušavam da mu objasnim da to sačuvan u bazi znaći da na tu firmu komotno može zaboraviti osim ako im baš ne bude gorilo pod nogama, bar je moje iskustvo i saznanja u kontaktima s drugima takvo. On se još ko tele nada da bi mogao uletjeti nekad jer mu se sviđa ideja da radi u toj firmi. Kako da mu otvorim oči?
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#471 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by n+1 »

Sačuvat će ga u bazi da znaju na koga više nikada ne gubiti vrijeme. :D
nekome
Posts: 2930
Joined: 17/05/2011 10:41

#472 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nekome »

n+1 wrote: 08/12/2022 14:04 Sačuvat će ga u bazi da znaju na koga više nikada ne gubiti vrijeme. :D
:lol: :thumbup:
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#473 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by n+1 »

Ali bukvalno je tako. Učestvovao sam u selekcijskim procesima. Dođe CV sa napomenom od HR: ovaj se već prijavljivao, nismo bili zadovoljni, nije valjalo to, to, i to. :D

Markiran kao krš u bazi za sva vremena.
User avatar
arman1
Posts: 5330
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#474 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by arman1 »

Hvala Vam. Sad ću napraviti screenshoot odgovora i poslati mu.
:thumbup: :bih:
aston_martin
Posts: 454
Joined: 26/09/2020 18:41

#475 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by aston_martin »

Euphoria wrote: 28/11/2022 08:38 Da li neko zna neke institucije, organizacije, firme koje bi stipendirale prekvalifikaciju u IT?
I mene je to zanimalo, ucenje IT-a u institucijama, ali rekose mi da se najbolje sam moze nauciti preko besplatnih kurseva na youtube i udemy. Koliko je to tacno, provjeri sama.
Post Reply