IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#76 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Guadalajara »

zigzag wrote: 13/01/2022 15:54 Sčim se vi rokate poslovno? :mrgreen:
I koliko odvojite plate za to?
“Nedavno mi je došao jedan gazda softverske kuće s par desetaka softveraša, svaki dan oni rade posao na kokainu, pola plaće troše na kokain. Koliko treba vremena da se kokain nabavi u Zagrebu? Jutros sam zvao jednog korisnika i kaže da mu treba tri minute”, rekao je.

Slavko Sakoman, neuropsihijatar, na HRT-u je prekjučer govorio o problemu s drogom u Hrvatskoj.

Rekao je kako je gotovo neshvatljivo da je u samo 4-5 godina prije pandemije naglo skočila potrošnja droga. “Samo amfetamin je s 2014. na 2015. skočio 400 posto u Zagrebu. Takve trendove ne bilježi niti jedna država EU. Sada najedanput priča povećala se potrošnja svugdje”, kaže.
Metamfetamin...žuto i droga jok... :mrgreen:
nekome
Posts: 2882
Joined: 17/05/2011 10:41

#77 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by nekome »

Guadalajara wrote: 13/01/2022 16:26
Pitar sa Kariba wrote: 13/01/2022 14:42
A vidi ono su njene rijeci. Djevojka (nije bas ni tako mlada) bez IT faxa vec dvije godine pokusava upasti bilo gdje i za bilo sta. Uci, vjezba radila je neke prakse po nekim lijevim IT firmama gdje se praksa svodi da te postave da gledas tutorijale pa dok uhvate vremena bla bla. To znam jer mi se i ranije zalila.
100% znam da je dobar junior sa znanjem OOP.
Da, mail je genericki, i nema (gotovo) nikakve sanse da se probije.
Savjetovao sam joj ili keramika ili da se weba uhvati pa da proba sama.
Nesto sam joj morao rec' a da nije Github, gradi portfolio..
. :D
Najlakše za zaraditi dinar je znati oko grafike i web dizajna i Front-End plus neki Open source CMS za bekend i bazu. Tu joj niko ne može ubijati samopouzdanja i može da se sama probija u svojoj karijeri. Može i frilensat, promovisati se, raditi direktno za strane firme. Boli je briga. Ako je zgodna i zna fluent english neka ide za PR/Marketing menadžera, pa neka ulovi nekog uspjesnog developera ili nekog da je pogura u karijeri. :D
smooth 8)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#78 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Guadalajara »

Pitar sa Kariba wrote: 13/01/2022 14:42 Uci, vjezba radila je neke prakse po nekim lijevim IT firmama gdje se praksa svodi da te postave da gledas tutorijale pa dok uhvate vremena bla bla. To znam jer mi se i ranije zalila.
100% znam da je dobar junior sa znanjem OOP.
Da, mail je genericki, i nema (gotovo) nikakve sanse da se probije...
U takvim situacijama nevezano za struku se za znanje bukvalno grebe, grize, otima, samo da se nauči. Nece niko da ti u ofisu pokaže? Nema veze, stolicu neka uzme i neka sjedi i gleda šta drugi rade. Neka kupi folove. Nema drugog načina osim ako se čovjek sam ne nametne i izbori za sebe. Neće niko da joj pridje? Nema veze, neka ona sama pridje, da vide da je to zanima i interesuje. Neka dosadjuje. Dijete dok ne zaplače, majka mu ne da mlijeka da sisa. Pa ja...

QA, administracija, DB, su zajebani ako te nema neko malo pogurati. Dok za grafiku/web/dizajn/Front-End ima dosta više mogućnosti da se čovjek izbori. I što je jako bitno radi se na onome što se može direktno prodati klijentu. ;-)
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#79 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Pitar sa Kariba »

@Guadalajara :lol:
To je prvo rekla, da joj je uhvatiti kakvog programera.
Ma to sam joj i ja rekao. Ganjaj web dev. Mislim zna cura i HTML/CSS, JS...ono pokusava pa luta sa tehnologijama pa svega udrobila.
Kazem radi web, ganjaj drugove uradi im web stranice. Da imas projekat, zanimas se necim, stelis...
Jedan po jedan, procut ce se.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#80 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Guadalajara »

Pitar sa Kariba wrote: 13/01/2022 17:31 @Guadalajara :lol:
To je prvo rekla, da joj je uhvatiti kakvog programera.
Ma to sam joj i ja rekao. Ganjaj web dev. Mislim zna cura i HTML/CSS, JS...ono pokusava pa luta sa tehnologijama pa svega udrobila.
Kazem radi web, ganjaj drugove uradi im web stranice. Da imas projekat, zanimas se necim, stelis...
Jedan po jedan, procut ce se.
On nek radi, a ona nek bude domaćica ili nešto bezze :D
Odmah neku mu dijete uvali, može i prije braka..Pa nek je poslije oženi..🤭😂
testni_akaunt
Posts: 674
Joined: 26/06/2013 08:44

#81 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by testni_akaunt »

Niste mi odgovorili.
Jel' vi fakat mislite da smo mi glupi?

Mene ako rekruiter iz simfonije kontaktira pitaću ih za 09 januar.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#82 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

testni_akaunt wrote: 13/01/2022 21:39 Niste mi odgovorili.
Jel' vi fakat mislite da smo mi glupi?

Mene ako rekruiter iz simfonije kontaktira pitaću ih za 09 januar.
Bas veceras citam Matu Tadica sudiju ustavnog suda koji kaze da je 9. januar povucen iz legislative tj. da ne postoji u pravnom sistemu RS-a kao zvanicni praznik.
Mozda Haris Memic ima neki fetis pa vise voli da ulaze i otvara centre po Srbiji i RS-u nego u FBIH a voli i da slavi nelegalne praznike po BIH da mu ne bi zamjerili..
Ovo je samo metafora i hiperbola sto ja pisem.. sve je ok. :thumbup:
talijan97
Posts: 311
Joined: 26/11/2019 18:18

#83 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by talijan97 »

mirsek wrote: 13/01/2022 21:56
testni_akaunt wrote: 13/01/2022 21:39 Niste mi odgovorili.
Jel' vi fakat mislite da smo mi glupi?

Mene ako rekruiter iz simfonije kontaktira pitaću ih za 09 januar.
Bas veceras citam Matu Tadica sudiju ustavnog suda koji kaze da je 9. januar povucen iz legislative tj. da ne postoji u pravnom sistemu RS-a kao zvanicni praznik.
Mozda Haris Memic ima neki fetis pa vise voli da ulaze i otvara centre po Srbiji i RS-u nego u FBIH a voli i da slavi nelegalne praznike po BIH da mu ne bi zamjerili..
Ovo je samo metafora i hiperbola sto ja pisem.. sve je ok. :thumbup:
Niko da definitivno, da odgovor da li su imali neradni ponedeljak? Ili su to neofirno medju sobom to nesto iskombinovali u vidu rad od kuce (a ustvari se ne radi)
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#84 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

namiami wrote: 13/01/2022 22:20
testni_akaunt wrote: 13/01/2022 21:39 Mene ako rekruiter iz simfonije kontaktira pitaću ih za 09 januar.
Hoces, malo sutra :) Koliko vas ne bi prihvatilo 1k€ vecu ponudu u bilo kojoj "rs firmi" od "federacijske"?
Pa dobro, tesko da ce nekoga vise kupiti samo sa internom kulturom firme, firme koja ne radi za 9 januar. morace cifre da poveca da privlaci radnu snagu . Ovo sve naravno ako su njegova racunica i ciljano trziste radnici iz FBIH, sto cisto sumnjam po ponasanju.
morelSeLezat
Posts: 275
Joined: 24/02/2021 23:51

#85 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by morelSeLezat »

talijan97 wrote: 13/01/2022 22:33
mirsek wrote: 13/01/2022 21:56
Bas veceras citam Matu Tadica sudiju ustavnog suda koji kaze da je 9. januar povucen iz legislative tj. da ne postoji u pravnom sistemu RS-a kao zvanicni praznik.
Mozda Haris Memic ima neki fetis pa vise voli da ulaze i otvara centre po Srbiji i RS-u nego u FBIH a voli i da slavi nelegalne praznike po BIH da mu ne bi zamjerili..
Ovo je samo metafora i hiperbola sto ja pisem.. sve je ok. :thumbup:
Niko da definitivno, da odgovor da li su imali neradni ponedeljak? Ili su to neofirno medju sobom to nesto iskombinovali u vidu rad od kuce (a ustvari se ne radi)
Ja bi ti odgovorio al ne zelim, i dalje ce se pisati kojekakve gluposti po temi, najbolje da svako vjeruje u ono sto zeli...Mozda su poslali radnike da skacu oko zastave? :izet:
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#86 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

namiami wrote: 13/01/2022 22:45 Vi kao da ste od juče :) znate li koliko raje radi za 01.03? Ne, nisu samo trgovine.
Symphony je ponosan na svoju internu kulturu, tako se javno hvale, Amko i Bingo se ne hvale internom kulturom.
Mislim, njih isto mogu kritikovati zbog 01.03 ali na drugoj temi.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#87 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

morelSeLezat wrote: 13/01/2022 22:56
talijan97 wrote: 13/01/2022 22:33

Niko da definitivno, da odgovor da li su imali neradni ponedeljak? Ili su to neofirno medju sobom to nesto iskombinovali u vidu rad od kuce (a ustvari se ne radi)
Ja bi ti odgovorio al ne zelim, i dalje ce se pisati kojekakve gluposti po temi, najbolje da svako vjeruje u ono sto zeli...Mozda su poslali radnike da skacu oko zastave? :izet:
Pa ne, ako znas fakat napisi. Meni nije jasno npr. zasto Symphony ima mnogo vise centara u Srbiji i RS-u nego u FBIH a krenuli su iz Sarajeva..
morelSeLezat
Posts: 275
Joined: 24/02/2021 23:51

#88 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by morelSeLezat »

mirsek wrote: 13/01/2022 23:44
morelSeLezat wrote: 13/01/2022 22:56

Ja bi ti odgovorio al ne zelim, i dalje ce se pisati kojekakve gluposti po temi, najbolje da svako vjeruje u ono sto zeli...Mozda su poslali radnike da skacu oko zastave? :izet:
Pa ne, ako znas fakat napisi. Meni nije jasno npr. zasto Symphony ima mnogo vise centara u Srbiji i RS-u nego u FBIH a krenuli su iz Sarajeva..
Pa napisao sam vec i opet isto, da se ponavljam koliko puta da se to prihvati? Krenuli iz Sarajeva, nisu dobili lokaciju za zgradu i otisli u rs, neko je vec pisao prije na onoj temi o tom. Iz ostatka BIH ljudi se vode kao remote radnici i vjerovarno nema dovoljno da bi se otvarali veliki hubovi, pa tako imas ljudi iz Mostara, Tuzle, Banja Luke i gdje sve ne, ali remote work.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#89 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

morelSeLezat wrote: 14/01/2022 00:07
mirsek wrote: 13/01/2022 23:44
Pa ne, ako znas fakat napisi. Meni nije jasno npr. zasto Symphony ima mnogo vise centara u Srbiji i RS-u nego u FBIH a krenuli su iz Sarajeva..
Pa napisao sam vec i opet isto, da se ponavljam koliko puta da se to prihvati? Krenuli iz Sarajeva, nisu dobili lokaciju za zgradu i otisli u rs, neko je vec pisao prije na onoj temi o tom. Iz ostatka BIH ljudi se vode kao remote radnici i vjerovarno nema dovoljno da bi se otvarali veliki hubovi, pa tako imas ljudi iz Mostara, Tuzle, Banja Luke i gdje sve ne, ali remote work.
Nisam to procitao prije, tj. mozda sam zaboravio.
A sto su otvorili 3 centra u Srbiji prije npr. Tuzle koja je imala kapacitet da napuni jedan Virgin Pulse BIH sa par stotina ljudi ?
morelSeLezat
Posts: 275
Joined: 24/02/2021 23:51

#90 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by morelSeLezat »

mirsek wrote: 14/01/2022 00:15
morelSeLezat wrote: 14/01/2022 00:07
Pa napisao sam vec i opet isto, da se ponavljam koliko puta da se to prihvati? Krenuli iz Sarajeva, nisu dobili lokaciju za zgradu i otisli u rs, neko je vec pisao prije na onoj temi o tom. Iz ostatka BIH ljudi se vode kao remote radnici i vjerovarno nema dovoljno da bi se otvarali veliki hubovi, pa tako imas ljudi iz Mostara, Tuzle, Banja Luke i gdje sve ne, ali remote work.
Nisam to procitao prije, tj. mozda sam zaboravio.
A sto su otvorili 3 centra u Srbiji prije npr. Tuzle koja je imala kapacitet da napuni jedan Virgin Pulse BIH sa par stotina ljudi ?
E to ces morati pitati direktora
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#91 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Bullet Tooth Tony »

Zato sto je trebevic kul i 3 mjeseca iznad magle i smoga ... rade u prirodi i ta prica ... ne znam sta nije jasno...imamo Tech centar na planini koja je pola sata od centra ...
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3446
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#92 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by anex »

1. Vratite se naslovu teme
2. Tema je ociscena od smeca
3. Nece se obrisat.

Bez spama dalje...
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#93 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by ProgramskiJezik »

Bullet Tooth Tony wrote: 14/01/2022 10:29 Zato sto je trebevic kul i 3 mjeseca iznad magle i smoga ... rade u prirodi i ta prica ... ne znam sta nije jasno...imamo Tech centar na planini koja je pola sata od centra ...
Ali to podrazumjeva da moram imati auto? Ili ima neki prevoz rijesen?
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20493
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#94 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Bullet Tooth Tony »

ProgramskiJezik wrote: 14/01/2022 13:23
Bullet Tooth Tony wrote: 14/01/2022 10:29 Zato sto je trebevic kul i 3 mjeseca iznad magle i smoga ... rade u prirodi i ta prica ... ne znam sta nije jasno...imamo Tech centar na planini koja je pola sata od centra ...
Ali to podrazumjeva da moram imati auto? Ili ima neki prevoz rijesen?
Ja ne radim tamo pa ne znam ali mislim da imaju neki bus samo za njih, barem mi je rekla ova jedna sto gore radi
TheRedhead
Posts: 802
Joined: 09/02/2015 18:27

#95 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by TheRedhead »

Bullet Tooth Tony wrote: 14/01/2022 10:29 Zato sto je trebevic kul i 3 mjeseca iznad magle i smoga ... rade u prirodi i ta prica ... ne znam sta nije jasno...imamo Tech centar na planini koja je pola sata od centra ...
okruzen je i gore autima i zgradama, ne znam ni koliko se moze reci da je u prirodi
morelSeLezat
Posts: 275
Joined: 24/02/2021 23:51

#96 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by morelSeLezat »

ProgramskiJezik wrote: 14/01/2022 13:23
Bullet Tooth Tony wrote: 14/01/2022 10:29 Zato sto je trebevic kul i 3 mjeseca iznad magle i smoga ... rade u prirodi i ta prica ... ne znam sta nije jasno...imamo Tech centar na planini koja je pola sata od centra ...
Ali to podrazumjeva da moram imati auto? Ili ima neki prevoz rijesen?
Ima prevoz par puta dnevno
valjdamuvjetarna
Posts: 8
Joined: 05/07/2017 21:55

#97 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by valjdamuvjetarna »

Prema najnovijoj statistici povećanje broja zaposlenih u sektoru informatike i komunikacija je 14% u posljednjih godinu dana u FBiH. Posljednji podatak je da u Sarajevu radi oko 4.000 ljudi u IT sektoru. Dakle, gruba statistika je da je otvoreno oko 400 novih radnih mjesta tokom prethodne godine. Djeluje realno čini mi se.. zna li neko, koliko u FBiH, odnosno u državi radi u IT? Kako se kreću te cifre. Kod nas se priča o mogućnosti da se zaposli još 6.000, u Srbiji 30.000..
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#98 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Pitar sa Kariba »

Znaci MOP profit-share 2021 ide za 22 covjeka. Samo za one sa 4+ staza u MOP-u sa 31.12.
Pretpostavljam da su vecina menadzment.... :oops:
Ako ko nije vidio! :mrgreen:
Sid the sloth
Posts: 2705
Joined: 30/01/2013 15:56

#99 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Sid the sloth »

Pitar sa Kariba wrote: 16/01/2022 17:19 Znaci MOP profit-share 2021 ide za 22 covjeka. Samo za one sa 4+ staza u MOP-u sa 31.12.
Pretpostavljam da su vecina menadzment.... :oops:
Ako ko nije vidio! :mrgreen:
Sasvim ok i posteno i razlog da ljudi ostanu u MOPu duze vremena a ne da idu za 100KM vise u drugu firmu.
Samo mi nije jasno kako vi citate, je li po dvije rijeci iz svake recenice pa ostalo sami u glavi sastavljate? Nemoguce je da si vidio 22 osobe a da nisi vidio da pise da je od toga 21 inzinjer a ne menadzment kako ti kazes (jedino ako mislis da je svaki lead ustvari menadzer)?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#100 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Pitar sa Kariba »

Ma ne znam, pretpostavio sam vodeci se bosanskim biznis modelom.
Kao i za Toyotu.
Meni ni iz džepa ni u džep....
Post Reply