IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#1 IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

Posto je bez opomene nestala vrlo posjecena i vrlo korisna tema o IT poslodavcima napravio sam ovu novu da nastavimo razmjenjivati iskustva, informacije i misljenja.
Takodjer o IT poslodavcima mozete diskutovati i na drugim platformama kao sto je reddit grupa

https://www.reddit.com/r/ITPoslodavci/
Last edited by mirsek on 13/01/2022 13:54, edited 4 times in total.
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#2 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Qler »

Mislim da je u RS kaznjivo raditi na entitetske praznike.. da mogu popušiti kaznu ako im radi kampus za 9. januar... ali mogli su reci svi od kuce taj dan radite... nije da ih branim, samo je manji entitet te praznike bolje regulisao... kod nas nema ni sveca ni petka..
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#3 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

U medjuvremenu u svijetu, Bolt zastalno presao na 4 days workweek , rezultati ovakve organizacije posla odlicni, mozda se i kod nas sjete toga.
https://www.cnbc.com/2022/01/05/the-4-d ... -bolt.html
User avatar
ChataDodajStaHoces
Posts: 1088
Joined: 27/01/2009 19:05

#4 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by ChataDodajStaHoces »

mirsek wrote: 11/01/2022 11:39 U medjuvremenu u svijetu, Bolt zastalno presao na 4 days workweek , rezultati ovakve organizacije posla odlicni, mozda se i kod nas sjete toga.
https://www.cnbc.com/2022/01/05/the-4-d ... -bolt.html
Ako fino rasporedis vrijeme, output ti je na nivou i u skladu s dogovorenim, mozda i mozes sebi nastimati 4d work week ili makar neki laksi petak. Ovo je jos lakse sada s remote radom napraviti.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#5 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by ProgramskiJezik »

Hajmo napraviti mali team ljudi i napraviti website kao Glassdoor gdje mozemo prikupljat informacije o firmama al samo za BiH / Balkan?
ahasoho
Posts: 225
Joined: 04/04/2012 11:22

#6 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by ahasoho »

Tema je bila shit ionako. 500 stranica, a 10 korisnih informacija. Od toga 90% neprovjerenih.
Ne znam koji k* gurate politiku u temu o IT. Imate cijelu sekciju o politici. Ako je neko kazao nesto politicko, cak i direktor IT firme, ta je tema za politiku, ne za IT.
Ovu ste isto dobro poceli. Predvidjam joj zivotni vijek 1 dan :izet:
Jedino mi fali onaj dio o steli u IT firmama :lol: :lol: :lol:

PS. svi vi koji korisite uvredljive rijeci za bilo koji narod u BiH, niste nista bolji od onih koje kritizirate. :bih:
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#7 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

Nema sad svrhe da do sudnjeg naglabamo sta se desilo, ocigledno necemo dobiti odgovore , hand of God je djelovao.
Tema je bila vrhunska sto govori broj posjeta, komentara i pracenja cak i iz menadzmenta dosta nasih IT firmi.
Nastavimo sa pisanjima bez navodjenja necijih privatnih imena, podataka ili politickih komentara i to je to.
ajdamo
Posts: 1035
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#8 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by ajdamo »

morelSeLezat
Posts: 275
Joined: 24/02/2021 23:51

#9 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by morelSeLezat »

Qler wrote: 11/01/2022 11:33 Mislim da je u RS kaznjivo raditi na entitetske praznike.. da mogu popušiti kaznu ako im radi kampus za 9. januar... ali mogli su reci svi od kuce taj dan radite... nije da ih branim, samo je manji entitet te praznike bolje regulisao... kod nas nema ni sveca ni petka..
Ja koliko znam ljudi su radili od kuce, da li je neko uzeo godisnji, slavio 9. Ili nesto 10o to nezz
kozmopolita
Posts: 13
Joined: 12/09/2021 19:47

#10 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by kozmopolita »

...
Last edited by kozmopolita on 30/05/2022 01:25, edited 1 time in total.
User avatar
drag_gost
Posts: 5508
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#11 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by drag_gost »

nekome wrote: 11/01/2022 11:14
Casual's wrote: 11/01/2022 11:12 Šteta.
Trebalo bi na ovoj osvrnuti se na ono najbitnije od stare teme.

Da krenemo:

Symphony slavi 9. januar (Dan tzv. PC). :mrgreen:
"Slave" ga i radnici sunnylanda vjerovatno ali oni nisu tema ove emisije :D
Mislim da ona cesta dijeli RS i FBiH. Ispod da je FBiH, a iznad RS. Neko mi je tako jednom rekao, nisam provjeravao.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#12 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

Bezimeni wrote: 12/01/2022 09:52 Jebo ovo odo ja na Reddit, znas da ce tamo moci ista da se "slucajno" izbrise, ako neki smrad iz Shit Alijanse ponudi mito moderatoru, ili izvrsi pritisak.
Nije ni problem sto se izbrisalo, teoretski se moze desiti, vec sto se ne pokusava vratiti obrisana tema pod izgovorom "da i nije ni bila nesto"...
To je vec malo "lame"..
Evo nek naprave anketu da li ste zadovoljni sa temom i da li ste da se maksimalno ulozi truda od administracije da se vrati da cujemo sta korisnici foruma i te teme misle.
Evo napravio sam anketu pa glasajmo koliko nam je tema bitna ili nebitna.
Last edited by mirsek on 12/01/2022 10:14, edited 1 time in total.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#13 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Pitar sa Kariba »

Pratim jbg....
Stara tema mi je bila draga, ponesto se moglo i ubosti na njoj.
Steta....
Al' desava se....kao sa temama ITAkademije... vise puta! :oops:
ajdamo
Posts: 1035
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#14 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by ajdamo »

Kako intersoft plaća developere?
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#15 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by fox-69 »

samo FKP, sve ostalo su kopije
User avatar
fox-69
Posts: 294
Joined: 06/03/2021 03:22

#16 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by fox-69 »

ajdamo wrote: 12/01/2022 14:09 Kako intersoft plaća developere?
5000 KM milja za juniore, 7000 KM za seniore... kvartalno..... bruto...
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#17 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Bobi »

stigaosam wrote: 12/01/2022 15:58 Tako, fino recite. Ionako treba napraviti bolji community a ne da zavisi od toga kako će nekog power trip udariti u glavu pa da briše cijelu temu.
Pa phpbb je besplatan, sve bolje se placa. Ako mislite da ce vam negdje biti bolje, vas izbor. Ovdje ste makar bili zasticeni, sam za info dolazilo je vec nekoliko službenih mejlova žalbi na razno razna klevetanja a to se riješi brzo, sta vam treba da se vucarate po sudovima? Bujrum imate redit, twiter facebook .
User avatar
hopi
Posts: 5626
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#18 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by hopi »

Prošla tema je bila interesantna za čitati iako nisam u toj struci. A eto moguće da je obrisana zbog sličnih razloga kao i ona lopovske auto kuće.
User avatar
gentoo
Posts: 3225
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#19 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by gentoo »

Ja se izvinjavam sto cu da lanem.. Ali jebo majku ovdje isto da niko veze nema sa IT-ijem :D . Imam osjecaj da za vecinu vas IT pocinje i zavrsava na iPhone-u i Wordpress-u :D

Doduse, IT je sirok pojam.

Dakle da jos jednom nacrtam i zavrsim sa pricom na ovu temu (predlazem i vama da ili promjenite subject ili idete na reddit):

- Baza foruma je 40+ GB

- Backup ima ali se radi na filesystem nivou. Dakle tu je u slucaju "havarije" da se sve vrati na predhodno stanje. Googlajte malo o ZFS-u, to je malo "low level IT" :D

- Vjezba sa prve godine fax-a. Napravite Mysql bazu, uradite backup iste, izbrisite 5-6 rows, vratite ih iz backup-a. Sad to ponovite sa 45GB :-)

- Dodatno na ovo iznad ja moram: uraditi restore snapshot citavog Mysql kontejnera, izvuci dump SQL baze, importovati ga u postojeci kontejner (sad vise baza nije 45GB nego 90GB, Mysql konfiguracije vise nemaju smisla.. 🙀) , napraviti skriptu sa sql upitima, exportovati to u neki poseban SQL fajl, igrati se sa "create if not exist" i moliti se svevisnjem da se sta ne sjebe u procesu.. Sve radi neke teme koju je moderator izbrisao (dakle ja ni kriv ni duzan)

- Niko pa ni vlasnici klix.ba domene nemaju pristup forum bazi niti ce ko od vas to dobiti (ne znam sta vam pada na pamet.. s toga i moj komentar u prvoj recenici)



Dakle bujrum svi da pisete i pljujete po kompanijama, direktorima, politikama niko vam ne brani..


Eto, za promjenu konacno jedan post vezan za IT :D
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#20 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

Bobi wrote: 12/01/2022 17:27
nekome wrote: 12/01/2022 17:23 znaci trebamo poceti koristiti VPN
Pa dobro, za ove naše ublehe je i to dovoljno :D
Sta ce sad nase ublehe od IT firmi kad evo do sada haman 100 ljudi registrovanih na temi ITPoslodavci
na reditu pocne pisati o njima ili kao sto kazes koristeci VPN, kako ce ih "uganjati" i ako ima za sta da ih ganjaju.
Samo su sebi medvjedju uslugu ucinili sa takvim potezima, ako misle neku presiju da rade.
@Bobi
Moze li onda globalna anketa da glasamo da li da vratimo citav forum na stanje od 01.01.2022. pa neka vecina odluci ?
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#21 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by S4mpion »

Izbrisana tema o IT industriji je mlaka voda u poređenju s temom "Jadi nas nezaposlenih". :lol:
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#22 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Bancho »

Jedan interesantan intervju
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#23 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by Dr Kova »

Čitaće se i ova tema, ali nije to to. Ovo je prekretnica foruma
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#24 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by karanana »

pa dobro, symphony jeste veliki marketinski partner (musterija) kix portala tako da nije cudo da su izbrisali (fina plavkica).

citam kako je stvar zakuho i ispolitiziro neki menadzer infodoma koji je reko da ce u buduce u ugovor o zaposljavanju stavljati da se uposlenik potpise da je bio genocid u srebrenici i da se kao ogradjuje od ratnih zlocinaca. pa se javljaju svakojaki. cudi me da je to uradio, zbog poslovnih relacija i ugovora, ali mozda nemaju klijente u srpskoj.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#25 Re: IT poslodavci u BiH, informacije, iskustva, prijedlozi, mišljenja itd..

Post by mirsek »

karanana wrote: 12/01/2022 22:09 pa dobro, symphony jeste veliki marketinski partner (musterija) kix portala tako da nije cudo da su izbrisali (fina plavkica).

citam kako je stvar zakuho i ispolitiziro neki menadzer infodoma koji je reko da ce u buduce u ugovor o zaposljavanju stavljati da se uposlenik potpise da je bio genocid u srebrenici i da se kao ogradjuje od ratnih zlocinaca. pa se javljaju svakojaki. cudi me da je to uradio, zbog poslovnih relacija i ugovora, ali mozda nemaju klijente u srpskoj.
Mogu ti poslati ako hoces SS njegovog posta na PP ili ovdje ako moderatori dozvole..
Post Reply