Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
gentoo
Posts: 3270
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#626 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by gentoo »

Iskreno druze.. ja bih trazio novi posao. Vjerujem da ce vas zajebati i zatvoriti do kraja godine.
Ne znam kako se neko moze “osloniti” na mjesecna primanja koja svaki mjesec vise u zraku ? Djeca, racuni, krediti.. :cry:

Sta ustvari tebe ili bilo koga privlaci da budete rudari ? Jesu li plate fakat toliko dobre ili sta je u pitanju ?

Ja vjerujem da bilo koji “majstor” bilo cega danas moze uzeti 1000-1200 bez problema.

Da ides kreciti stanove ljudima dobar si toliko
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3564
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#627 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Mene lično veže to što staž nije uplaćen, a sakupilo se do sada 18 godina staža koji treba uplatiti, tužba je već urađena. Osim toga radno mjesto za koje sam se borio, plata sa toplim oko 1800 KM.
E sad kad bi ja sutra samo otišao iz rudnika, ostalo bi to neplaćeno...a kad odeš od vatre slabo se ogriješ kasnije...
To me drži...
Nikom od nas nije problem napustiti sve ovo, svi smo mi radnici ljudi, našli bi nešto...možda i bolje od ovog...zdravije sigurno...
Vidi ćemo sutra...i u narednim danima ⚒⚒⚒
saimidin
Posts: 2782
Joined: 20/05/2011 17:53

#628 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by saimidin »

Dosao red I na rudnike da "propadnu", a mislim najvise su krivi "rudari", vec su svi napisali na prethodnoj strani, korupcija, nepotizam, uhljebljavanje, tenderisanje, svako je uzimao koliko je mogao, I sad se vise nema sta uzeti, eh sad ce traziti od naroda da im namiri plate, staz, ...

Cudni smo mi ljudi, nakon sto su sjebali rudnik, sad im svako kriv, a kad su oni se uhljebili, pa krali, onda im nije smetao ni direktor koji krade mnogo vise na tenderima, ni kad je uhljebio stranacke ili za pare zurnaliste, violiniste :izet:

Iz komsiluka lik vozac kamiona u kreki, vikendicu napravio I kupio stan samo od kradje, bar se tako hvalio, sta god kome treba upola cijene, I jedno pet puta sto znam da su ga hvatali, nikad posljedica, do penzije radio
torbica
Posts: 74
Joined: 12/10/2021 10:07

#629 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by torbica »

Ci-Nick wrote: 27/03/2023 21:22 Ne mogu da vjerujem da se grad nije odrekao kamate.
Da kamatari rudare.
I ta sama koncesiona naknada je glupost i ne treba je naplaćivati javnim preduzećima jer ni rudari ne naplaćuju ugalj po trzisnoj cijeni a ni Elektroprivreda struju.
Da li bi se grad odrekao kamate meni lično, mojoj firmi ili privatnoj firmi u kojoj radim?
Znači ne treba koncesiona naknada, nek se truju i eksploatišu Zenica, Tuzla, Kakanj a nek Velika Kladuša plaća po istoj cijeni ko oni struju.
Kad propadne bilo koja druga firma nikom ništa, snalazite se, a kad rudnik socijalna ustanova propada eto propade nam država.
Ci-Nick
Posts: 5152
Joined: 15/03/2015 17:38

#630 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ci-Nick »

torbica wrote: 30/03/2023 09:11
Ci-Nick wrote: 27/03/2023 21:22 Ne mogu da vjerujem da se grad nije odrekao kamate.
Da kamatari rudare.
I ta sama koncesiona naknada je glupost i ne treba je naplaćivati javnim preduzećima jer ni rudari ne naplaćuju ugalj po trzisnoj cijeni a ni Elektroprivreda struju.
Da li bi se grad odrekao kamate meni lično, mojoj firmi ili privatnoj firmi u kojoj radim?
Znači ne treba koncesiona naknada, nek se truju i eksploatišu Zenica, Tuzla, Kakanj a nek Velika Kladuša plaća po istoj cijeni ko oni struju.
Kad propadne bilo koja druga firma nikom ništa, snalazite se, a kad rudnik socijalna ustanova propada eto propade nam država.
Tvoja firma posluje u tržišnim uslovima. Samo se struja prodaje po nekim socijalnim cijenama, ni jedan drugi proizvod ne, čak ni voda.
Kad rudnici i Elektroprivreda budu imali pravo da prodaju svoj proizvod po tržišnim cijenama onda nek im naplaćuju koncesionu naknada koliku god žele.
Zamisli da nabavljaš nešto po 5 maraka a da te država tjera da prodaješ po 4 marke i još ti uzima porez od te 4 marke.
https://www.index.hr/mobile/vijesti/cla ... sti_prva_m

Gledaj kako država reaguje kad ograniči cijene,.. a duplo veće cijene su u Hrvatskoj nego kod nas,.. i domaćinstvima i privredi.
torbica
Posts: 74
Joined: 12/10/2021 10:07

#631 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by torbica »

Ci-Nick wrote: 30/03/2023 09:59 Tvoja firma posluje u tržišnim uslovima. Samo se struja prodaje po nekim socijalnim cijenama, ni jedan drugi proizvod ne, čak ni voda.
Kad rudnici i Elektroprivreda budu imali pravo da prodaju svoj proizvod po tržišnim cijenama onda nek im naplaćuju koncesionu naknada koliku god žele.
Zamisli da nabavljaš nešto po 5 maraka a da te država tjera da prodaješ po 4 marke i još ti uzima porez od te 4 marke.
https://www.index.hr/mobile/vijesti/cla ... sti_prva_m

Gledaj kako država reaguje kad ograniči cijene,.. a duplo veće cijene su u Hrvatskoj nego kod nas,.. i domaćinstvima i privredi.
Elektroprivreda ne posluje po tržišnim nego monopolskim uslovima, ja ne mogu birati od koga kupujem struju. Kopaju moj ugalj, zagađuju moj zrak, što bi na meni zarađivali?
Država, tj. Federacija neka reaguje, što se traži od grada Zenice da reaguje? Ako ih država tjera da prodaju po 4 marke, što ne traže povećanje cijene? Zato što ne postoji cijena po kojoj bi naši rudnici postali profitabilni, tu količinu nemara, nerada i nesposobnosti niko ne može realno isfinansirati, samo ovaj narod ludi koji trpi sve preko svoje grbače.
User avatar
Student_u_Ostavci
Posts: 3901
Joined: 04/09/2015 16:50

#632 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Student_u_Ostavci »

Fudo je od Zenice napravio smetljište. I bukvalno i finansijski.
Istovremeno obećava žičare i bazene. :-)

Bojim se da ovo po njega neće dobro završiti.
rikta123
Posts: 266
Joined: 13/03/2023 08:46

#633 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by rikta123 »

Student_u_Ostavci wrote: 31/03/2023 12:06 Fudo je od Zenice napravio smetljište. I bukvalno i finansijski.
Istovremeno obećava žičare i bazene. :-)

Bojim se da ovo po njega neće dobro završiti.
Frajer nema vokabulara, kamo li da vodi nesto.. Pa gledajte kad gostuje na emisijama.. Evo recimo na N1 zadnji put s Emelom. Komedija :)
Ci-Nick
Posts: 5152
Joined: 15/03/2015 17:38

#634 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ci-Nick »

torbica wrote: 31/03/2023 12:04
Ci-Nick wrote: 30/03/2023 09:59 Tvoja firma posluje u tržišnim uslovima. Samo se struja prodaje po nekim socijalnim cijenama, ni jedan drugi proizvod ne, čak ni voda.
Kad rudnici i Elektroprivreda budu imali pravo da prodaju svoj proizvod po tržišnim cijenama onda nek im naplaćuju koncesionu naknada koliku god žele.
Zamisli da nabavljaš nešto po 5 maraka a da te država tjera da prodaješ po 4 marke i još ti uzima porez od te 4 marke.
https://www.index.hr/mobile/vijesti/cla ... sti_prva_m

Gledaj kako država reaguje kad ograniči cijene,.. a duplo veće cijene su u Hrvatskoj nego kod nas,.. i domaćinstvima i privredi.
Elektroprivreda ne posluje po tržišnim nego monopolskim uslovima, ja ne mogu birati od koga kupujem struju. Kopaju moj ugalj, zagađuju moj zrak, što bi na meni zarađivali?
Država, tj. Federacija neka reaguje, što se traži od grada Zenice da reaguje? Ako ih država tjera da prodaju po 4 marke, što ne traže povećanje cijene? Zato što ne postoji cijena po kojoj bi naši rudnici postali profitabilni, tu količinu nemara, nerada i nesposobnosti niko ne može realno isfinansirati, samo ovaj narod ludi koji trpi sve preko svoje grbače.
Nije istina da ne možeš birati od koga ćeš kupiti struju.
Hajd se malo informiši.
Ali ti niko neće ponuditi jeftinije.
https://www.klix.ba/vijesti/bih/trziste ... /180503019
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#636 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Haris.ba »

Ima li ko hrabrosti da objasni ovu recenicu? :D
tokom jednog sata izvršena je i obustava proizvodnje, koja nije nanijela skoro nikakvu štetu u vidu ekonomskih troškova po rudnike"

https://www.klix.ba/vijesti/bih/rudari- ... /230404041
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#637 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Svakako ne rade.

Neki dan u onoj emisiji na FTV kažu, bager na površinskom kopu u jednoj smjeni radi 2 sata i ako bi odlučili da radi 4 sata to bi bilo odlično.

Dragi privatnik.... što bi neko trpio da mu se ljudi povlače po radnom mjestu 8 sati a da ništa ne urade.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#638 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by bitanga_sa_otesa »

sve te neradnike treba rastjerat i sve masine prodat u staro gvozdje da se namire dugovi i onda kupovat cumur iz sjeverne afrike .
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#639 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

zar ima ćumura u sjevernoj africi?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37288
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#640 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by bitanga_sa_otesa »

pa naci ce ga dotad :lol:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3564
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#641 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Ne radnici?

8-) :thumbup: :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#642 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Haris.ba »

Kad vozim Sarajevo - Tuzla, najvise kamiona je ugalj iz Miljevine koji vozi za jednu firmu u Tuzli. Firma iz Tuzle kupuje ugalj iz Foce. Golemo
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#643 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Sa ovom ekspanzijom izgradnje solarnih elektrana, rudnici će vrlo brzo pod ključ. Ostaće aktivan po jedan termoblok u Tuzli i Kaknju a čak i da ne bude ni jedan rudnik aktivan, elektroprivreda će kupovati ugalj a često i struju na tržištu. Bolje je biti trgovac nego proizvođač. Pogotovo kad ti se svaka politička opcija miješa u proizvodnju.Sad je pitanje koji će rudnik prvi biti zaključan.
HelaS
Posts: 5565
Joined: 22/09/2018 13:21

#644 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by HelaS »

Nisam našao temu o privredi, ili sl. pa ću ovdje postaviti svoje razmišljanje:
Splitski brod iskrcao Ukrajince kako bi uplovio u rusku luku! Evo što krije nevjerojatni manevar

"Trogir" je stari brod za prijevoz sipkih tereta u floti splitskog Jadroplova. Izgrađen 2001. godine, a još radi dobar posao. Eno ga između Crnog i Azovskog mora. Nezgodno područje, gotovo ratna zona. Tjesnac između Krima, golemog ukrajinskog polutotoka koji je okupirala i anektirala Rusija, te ruske crnomorske i azovske obale. U blizini Kerča i poznatog Krimskog mosta koji su ukrajinske snage nedavno oštetile, otežavajući jedinu kopnenu vezu između Krima i Ruske Federacije.

Naš "Trogir" vozio je scrap, staro željezo iz Hrvatske u Tursku. Onda je krenuo u Rusiju. Odredište - luka Port Kavkaz, usred tjesnaca koji smo vam upravo opisali, stisnuta između dva mora i dva kopna.

Bombončić prvi: (nebitno za ovu temu)

Bombončić drugi: "Trogir" će u svoja skladišta ukrcati 40.000 tona ruske željezne rude, do poklopaca grotala. Do čepa, koliko god može stati. Zatim će, pun ko brod, napustiti Port Kavkaz, Rusiju i Crno more, pa pomalo kroz Bospor u Sredozemlje i natrag u Jadran do naše riječke luke. Na iskrcaj.

Četrdeset tisuća tona ruske željezne rude prekrcat će se na Kvarneru u teretne vagone, pa će željeznicom dalje do krajnjeg odredišta u Košicama. Na istoku Slovačke, 800 kilometara sjeveroistočno od Rijeke.

Pa što, reći ćete, što je tu tako zanimljivo i kakav je to bombončić?!

Ovakav: u Košicama je velika čeličana, gladna željezne rude. Ništa neobično - ali! Zove se "U.S. Steel Košice". "United States Steel"! Najveći proizvođač čelika u središnjoj Europi, kako sami navode na mrežnim stranicama.


Ukratko: splitski brod vozi rusku željeznu rudu za potrebe američke čeličane. Dok bjesni rat Ukrajine i Rusije, neki bi rekli Amerike i Rusije, Zapada i Istoka. Iznenađujuće, kako čujemo, međunarodne sankcije ne odnose se na uvoz ruske željezne rude u Europsku uniju https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/sv ... ar-1279866
Vareš i buducnost rudnika: Evropljani su nekad dolazili raditi u gradic podno Zvijezde

Ovo mjesto, udaljeno 45 kilometara od Sarajeva ,74 kilometara od Zenice i 85 kilometara od Tuzle od davnina je poznato po rudarstvu, jer su kopanje ruda i njihova prerada generacijama u tom mjestu bili osnovni nacin privredivanja.

Riznica bogatstva Vareš je bio najveci rudnik željezne rude na Balkanu i rasadnik kadrova iz oblasti rudarstva u citavoj Evropi. A, kada je u gradicu za koji kažu da je na kraju svih puteva poceo razvoj rudarstva? Dostupni podaci kažu da se tu kopala željezna ruda i talilo željezo još u anticko vrijeme.

Kako se rudarstvo pocetkom rada vareške željezare razvijalo, najbolje govori podatak da se 1880. godišnje iskapalo 2.305 tona rude, a dostupni podaci kažu da je 1913. godine bilo iskopano 219.131 tona, što znaci gotovo stotinu puta više nego ranije.


Nakon Drugog svjetskog rata kopanje rude je povecano. Tome je doprinio i razvoj tehnologije i bolje upravljanje rudnicima,kao i poboljšanje uvjeta rada. 1975. godine je iskopano oko 3 miliona tona rude. U to vrijeme vareški je rudnik snabdijevao rudom ne samo svoju željezaru nego i zenicku i one koje su tada bile u drugim republikama zajednicke države, Sisku, Jesenicama i Smederevu.

Rudnik željezne rude zapošljavao je 1.180 radnika, željezara 890, kamenolom 30, Rudnik olova, cinka i barita 120, a stotine radnika zapošljavalo je još desetine firmi cija je proizvodnja bila oslonjena na rudarstvo.

Vareš je bio grad poznat po tome što je imao više radnika, nego stanovnika, jer su oni dolazili iz okolnih mjesta.

Dok brda Vareša i dalje kriju kako se pretpostavlja oko 200 miliona tona naslaga željezne rude https://www.easternmining.ba/company-ne ... t-rudnika/
Zar nije BiH privreda, politika, trgovci i bilo ko, zar je nemoguće ugovoriti prodaju željezne rude ovog vareškog rudnika :?
zigzag
Posts: 5707
Joined: 18/04/2014 11:26

#645 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Misliš ga mittal ne bi poklopio prije 20 godina da je šta valjalo.
HelaS
Posts: 5565
Joined: 22/09/2018 13:21

#646 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by HelaS »

zigzag wrote: 09/04/2023 13:37 Misliš ga mittal ne bi poklopio prije 20 godina da je šta valjalo.
Ne znam zašto nije i ne znam zašto ne valja? Ti znaš više?
iz zadnje klupe
Posts: 936
Joined: 27/07/2012 18:10

#647 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by iz zadnje klupe »

Vares nije kvalitetna ruda, ima dosta primjesa, ra razliku od ljubije, pricao mi je covjek koji je prije rata bio direktor u ljubiji koji je to gigant bio, u ljubiji zivjeli bosmjaci i hrvati, srba niije bilo, ne znam zasto nije bilo interesa da se u dejtonu insistira da pripadne federaciji jer je blizu entitetske linije
Da de vratimo Rudnicima
U svim Rudnicima je napravljen plan koliko koji jos ima rezerve i koliko moze raditi, prosjecno je to do 2040 godine, neki i mamje, govorim u Rudnicima koncerna u kojeg ne spada Banovici, njihove plamove za buducnost ne znam
Nisu svi Rudnici isti, Djurdjevik je 2022 zavrsio u plusu, kakanj i breza su na putu, nerjesivi problemi su, bar za sada, Zenica i Kreka
Ne rsspolazem sa svim iinformacijama zasto se Zenica aktivirala prije par godina, dakle otisla u stecaj, to proslo relativno mirno a onda nicim izazvana federalna vlada dala pare za ponovno aktiviranje Zenice, mada su sve relevantne informacije govorile da nema sanse da Zenica bude samoodrziva, to vise nije pitanje bilo niti nedostatka opreme ili produktivnosti rada, vec zbira jos mnogo faktora
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3564
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#648 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Ko je ba otišao u stecaj?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3564
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#649 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Ci-Nick
Posts: 5152
Joined: 15/03/2015 17:38

#650 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ci-Nick »

Ne znam šta strajk donosi.
Ako su prihodi 900.000 a za plate treba 1,4 miliona.
Rudari mogu samo radom i povećanjem proizvodnje dokazati da zele da opstanu.
Strajk pravi nenadoknadivu štetu i vodi ka gašenju.
To su dosad stotine firmi u BiH potvrdile.
Post Reply