Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
torbica
Posts: 74
Joined: 12/10/2021 10:07

#551 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by torbica »

Mi smo uputili zahtjev za povećanje najniže cijene rada sa 2,70 na 3,10 KM i naknade za topli obrok sa 14 na 16 KM. Smatramo da rad u danima državnih praznika treba biti kvalitetnije stimuliran, da umjesto 50 posto na dnevnicu, iznos treba biti 100 posto - Sinan Husić
Može li mi neko od rudara ili onih koji ih podržavaju pojasniti gdje ovdje piše "želimo da se administracija popolovi, a udupla broj proizvodnih radnika"?
Vas vlastite kolege neradnici vuku na dno a vi ništa ne radite po tom pitanju, samo tražite nove milione koje mi svi ostali plaćamo.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#552 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Truba »

Test1234 wrote: 23/11/2022 15:03 Image
Image
klasični gras samo rade s ugljem a ne ljudima

kakvi ublehaši
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#553 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Da podebljamo.... Možda neki rudar ne vidi...
torbica wrote: 23/11/2022 15:33
Mi smo uputili zahtjev za povećanje najniže cijene rada sa 2,70 na 3,10 KM i naknade za topli obrok sa 14 na 16 KM. Smatramo da rad u danima državnih praznika treba biti kvalitetnije stimuliran, da umjesto 50 posto na dnevnicu, iznos treba biti 100 posto - Sinan Husić
Može li mi neko od rudara ili onih koji ih podržavaju pojasniti gdje ovdje piše "želimo da se administracija popolovi, a udupla broj proizvodnih radnika"?
Vas vlastite kolege neradnici vuku na dno a vi ništa ne radite po tom pitanju, samo tražite nove milione koje mi svi ostali plaćamo.
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#554 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by addem »

Da je potplaceno zanimanje ne bi navala bila ljudi na posao u rudniku. Kada nesto ne valja onda to niko nece, red onih koji bi se istok trena zaposlili u rudnik je podugacak.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3578
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#555 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

addem wrote: 23/11/2022 15:46 Da je potplaceno zanimanje ne bi navala bila ljudi na posao u rudniku. Kada nesto ne valja onda to niko nece, red onih koji bi se istok trena zaposlili u rudnik je podugacak.
Da i tebi odgovorim, NEĆE NIKO. NEMA REDA.
2 GODINE TRAJE KONKURS, NIKO SE NE JAVLJA.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3578
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#556 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Image
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#557 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Šta ja znam.
Ja bih u današnjem vremenu prije građevinskim radnicima odao priznanje. Ljudi rade od jutra do mraka u opasnim uslovima i niko ih puno ne pita.
swanfilter
Posts: 7846
Joined: 06/06/2008 18:52

#558 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by swanfilter »

Je...es pare, kad tebi kozje mlijeko daju za piti. Pluca slikas ko selfie.

Da je 10.000 ...
Pingvin Chili Vili
Posts: 32
Joined: 18/12/2022 15:00

#559 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Pingvin Chili Vili »

Rudari

Ko nije imao posla sa tom mrakom nema pojma šta su horori

Polupismeni i nepismemi max 3 razreda osnovne škole

Sa dna društvene ljestvice ako takva postoji.

Većinom svaki ima 6 djece, bije ženu, kafana, kocka itd.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#560 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Kako rekoh poštujem svačije zanimanje ali nema puno razlike između onog što je u rudničkoj jami i onoga što nešto gradi na visini od 20-30 metara i generalno teških uslova rada građevinara.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#561 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by detroit-mercy »

zigzag wrote: 21/12/2022 14:10 Kako rekoh poštujem svačije zanimanje ali nema puno razlike između onog što je u rudničkoj jami i onoga što nešto gradi na visini od 20-30 metara i generalno teških uslova rada građevinara.
Zaostavstina proslog sistema u kome su rudari bili noble zanimanje, predvodinici revolucije, najosvjestenijii dio proleterijata.
U biti, rudnici su u poslijeratnoj Jugi uvije bili polu socijalne ustanove, da se sto vise nezaposlengo stanovnistva zaposli i skloni sa ulice posebno u tim siromasnim krajevima u kojima preovladava rudarstvo kao grana ekonomije.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#562 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

To da.
Bukvalno isto ili čak teži uslovi rada su kod građevinara ali niko ih ne ukiva u polumjesec i zvijezdu kao ove. Niti ko govori o potplaćenosti zanimanju građevinara.
Nekada se to stvarno računalo kao predvodnica industrijalizacije i odmak od volovske zapreke.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#563 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by nivla »

ma nema tih para za koje bih ja 2-3 km pod zemlju isao svaki dan i rucno lopatom kopao ugalj npr, najbolji prijatelj ti pacov i ne diras ga jer znas da ce prvi osjetiti ako sta krene po zlu pa da se mozes vracat nazad
njih je realno unistio sdp onog trenutka kad ih je pripojio elektroprivredi i stvarajuci socijalnu cijenu struje za izvoz pa je onda uvozeci preko ep hzhb po 3 puta vecoj cijeni srozao na nulu,
proizvodna cijena uglja je godinama bila dosta veca od one po kojoj su je plasirali na trziste (elektroprivredi BH), jednostavno to je i stvorilo dugove a nije se ulagalo u modernizaciju, ne treba zaboraviti ni imovinu rudnika u vidu poslovnih prostora, hotela na morima itd koja je mahom opljackana, pripojena drugim drzavama i rasprodata koliko se moglo
gradjevinari su zvanicno potplaceni ali ovo sto dolazi i radi na crno naplacuju mnogo vise od rudara po svom satu rada, a zive na racun uposlenih tj nalaze se na birou za zaposljavanje i primaju socijalnu pomoc, djecije dodatke itd itsl
problem rudnika je i prekomjerna administracija, ali i to se mora ako neko dozivi nesrecu u rudniku da ga zbog smanjene sposobnosti prebacis na mjesto koje nije fizicki rad, ima tu i zloupotreba ali ima i ljudi koji su zaista posteno radili i stradali na poslu
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#564 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by dend »

nivla wrote: 21/12/2022 14:32 ma nema tih para za koje bih ja 2-3 km pod zemlju isao svaki dan i rucno lopatom kopao ugalj npr, najbolji prijatelj ti pacov i ne diras ga jer znas da ce prvi osjetiti ako sta krene po zlu pa da se mozes vracat nazad
njih je realno unistio sdp onog trenutka kad ih je pripojio elektroprivredi i stvarajuci socijalnu cijenu struje za izvoz pa je onda uvozeci preko ep hzhb po 3 puta vecoj cijeni srozao na nulu,
proizvodna cijena uglja je godinama bila dosta veca od one po kojoj su je plasirali na trziste (elektroprivredi BH), jednostavno to je i stvorilo dugove a nije se ulagalo u modernizaciju, ne treba zaboraviti ni imovinu rudnika u vidu poslovnih prostora, hotela na morima itd koja je mahom opljackana, pripojena drugim drzavama i rasprodata koliko se moglo
gradjevinari su zvanicno potplaceni ali ovo sto dolazi i radi na crno naplacuju mnogo vise od rudara po svom satu rada, a zive na racun uposlenih tj nalaze se na birou za zaposljavanje i primaju socijalnu pomoc, djecije dodatke itd itsl
problem rudnika je i prekomjerna administracija, ali i to se mora ako neko dozivi nesrecu u rudniku da ga zbog smanjene sposobnosti prebacis na mjesto koje nije fizicki rad, ima tu i zloupotreba ali ima i ljudi koji su zaista posteno radili i stradali na poslu
Koliki je bio dug kad su pripojeni epbih? Koliki je bio dug kada je sdp dosao na vlast?
Test1234
Posts: 247
Joined: 22/02/2021 11:10

#565 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Test1234 »

nivla wrote: 21/12/2022 14:32 ma nema tih para za koje bih ja 2-3 km pod zemlju isao svaki dan i rucno lopatom kopao ugalj npr, najbolji prijatelj ti pacov i ne diras ga jer znas da ce prvi osjetiti ako sta krene po zlu pa da se mozes vracat nazad
njih je realno unistio sdp onog trenutka kad ih je pripojio elektroprivredi i stvarajuci socijalnu cijenu struje za izvoz pa je onda uvozeci preko ep hzhb po 3 puta vecoj cijeni srozao na nulu,
proizvodna cijena uglja je godinama bila dosta veca od one po kojoj su je plasirali na trziste (elektroprivredi BH), jednostavno to je i stvorilo dugove a nije se ulagalo u modernizaciju, ne treba zaboraviti ni imovinu rudnika u vidu poslovnih prostora, hotela na morima itd koja je mahom opljackana, pripojena drugim drzavama i rasprodata koliko se moglo
gradjevinari su zvanicno potplaceni ali ovo sto dolazi i radi na crno naplacuju mnogo vise od rudara po svom satu rada, a zive na racun uposlenih tj nalaze se na birou za zaposljavanje i primaju socijalnu pomoc, djecije dodatke itd itsl
problem rudnika je i prekomjerna administracija, ali i to se mora ako neko dozivi nesrecu u rudniku da ga zbog smanjene sposobnosti prebacis na mjesto koje nije fizicki rad, ima tu i zloupotreba ali ima i ljudi koji su zaista posteno radili i stradali na poslu
Nije ih SDP pripojio EPBiH, nego je odlukom tadašnjeg ministra za energetiku Vahida Heće SBIH 2010 god. 7 rudnika pripojeno EPBIH tzv koncern.
Ta odluka je bukvalno spasila rudare da se utope u svom javašluku koji je godinama trajao prije koncerna a evo i danas dan ga gledamo kroz raznu pljačku tih preduzeća i zapošljavanja.
Što se tiče SDP i vladavine premijera Nikšića u tom mandatu je investirano oko 200 miliona KM u modernizaciju rudnika, opreme i sigurnosti.
Ali nisam vidio neke značajne pomake, čak sta vise znamo kako su rudari nagradili taj čin na sljedećim izborima SDP.
Problem rudnika seže daleko dalje od nekih imena i vlada..koketiranje sindikata sa svim mogucim vladama kako bi se licni interes stavio u prvi plan ispred preduzeca je dovelo rudnik gdje jeste ili ona imal tu mene đe :run:
User avatar
enko 1964
Posts: 1084
Joined: 11/02/2010 10:45

#566 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by enko 1964 »

Zna li se koliku mjesečnu neto platu sa toplim obrokom i ostalim prinadležnostima zaradi rudar sa cca 20 godina staža?
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#567 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by nivla »

eh zaboravio sam tu ublehu od vahida hece, al kako god rudara ima malo, administracije u rudnicima previse jer im zakon to omogucava, opet tezak je to posao i nije rudar kriv sto mu je menadzment takav kakav je
da je menadzment ep bih izvozio struju po cijenama malo nizim od berzovne a ostavio domacem trzistu povlastenu tj cijenu kakva je danas, mnogo bi nam bolje bilo, ovako je aluminij uvozio bosansku struju iz hrvatske po znatno visim cijenama, i naravno ima budala koje su to dozvolile, u konacnici stradali oni koji su na dnu lanca, tj od kojih i ovisi proizvodnja el energije a to su rudari
ne znam zasto se i mital steelu daje povlastica, samo gasenje istog bi generisalo više zarade prodajom viška te struje na berzi
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3578
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#568 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Pingvin Chili Vili wrote: 21/12/2022 13:31 Rudari

Ko nije imao posla sa tom mrakom nema pojma šta su horori

Polupismeni i nepismemi max 3 razreda osnovne škole

Sa dna društvene ljestvice ako takva postoji.

Većinom svaki ima 6 djece, bije ženu, kafana, kocka itd.
Izvini Bil Gatesu, Elone Masće, nisam te prepoznao...

Evo ja sam jedan od tih ljudi koje opisuješ tako kako opisuješ...

:thumbup:
LongDong
Posts: 789
Joined: 22/04/2008 23:08

#569 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by LongDong »

enko 1964 wrote: 22/12/2022 09:44 Zna li se koliku mjesečnu neto platu sa toplim obrokom i ostalim prinadležnostima zaradi rudar sa cca 20 godina staža?
Zavisi jel u jami ili na kopu, ako je jama i to zavisi sta je u jami ( I kopač, II kopač, palioc mina, električar, bravar...) Evo npr. I kopač (koji je najplaćeniji) sad trenutno, barem u Kreki, ako je fond izrađenih sati 176 može izac na 1700-1800 KM... moram napomenuti da je od juna ili jula ove godine plata svima povećana linearno za 230 KM ali samo ako je izrađen cijeli mjesec, u suprotnom (godišnji, bolovanje) umanjuje se taj iznos... i još jedna napomena od 01.01.2023. ide još jedno povećanje za 11%
User avatar
enko 1964
Posts: 1084
Joined: 11/02/2010 10:45

#570 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by enko 1964 »

LongDong wrote: 22/12/2022 11:53
enko 1964 wrote: 22/12/2022 09:44 Zna li se koliku mjesečnu neto platu sa toplim obrokom i ostalim prinadležnostima zaradi rudar sa cca 20 godina staža?
Zavisi jel u jami ili na kopu, ako je jama i to zavisi sta je u jami ( I kopač, II kopač, palioc mina, električar, bravar...) Evo npr. I kopač (koji je najplaćeniji) sad trenutno, barem u Kreki, ako je fond izrađenih sati 176 može izac na 1700-1800 KM... moram napomenuti da je od juna ili jula ove godine plata svima povećana linearno za 230 KM ali samo ako je izrađen cijeli mjesec, u suprotnom (godišnji, bolovanje) umanjuje se taj iznos... i još jedna napomena od 01.01.2023. ide još jedno povećanje za 11%
Hvala ti.
Naravno, mislio sam na rudare koji su direktno uključeni u proizvodnju.
Malo su mi nejasne ove zajebancije oko satnica jer preko njih je nekome ko nije upućen teško skontati koliko rudari zarađuju.
Nisu mi jasne ni ove cijene prema EP jer ako ja kao fizičko lice plaćam tonu uglja bez prevoza 200 KM, zašto EP plaća skoro 3 puta manje?
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#571 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Možda zato što se za termoelektrane može slati svakav ugalj a ti moraš dobiti separisani.
User avatar
enko 1964
Posts: 1084
Joined: 11/02/2010 10:45

#572 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by enko 1964 »

zigzag wrote: 22/12/2022 13:39 Možda zato što se za termoelektrane može slati svakav ugalj a ti moraš dobiti separisani.
Pa ne mogu se pohvaliti da sam uvijek dobijao kvalitet.
Bolji sam ugalj znao dobiti sa divljih kopova nego iz rudnika.
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#573 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Pa eto, koliko i šta se onda grne u vagone kada ide za termoelektrane. Ne može svaki sloj iskopa biti kvalitetan. A onda se isporuke prema termoelektranama plaćaju prema kaloričnosti. Valjda je zato dosta jeftinije.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#574 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by nivla »

zigzag wrote: 22/12/2022 13:45 Pa eto, koliko i šta se onda grne u vagone kada ide za termoelektrane. Ne može svaki sloj iskopa biti kvalitetan. A onda se isporuke prema termoelektranama plaćaju prema kaloričnosti. Valjda je zato dosta jeftinije.
isti se ugalj šalje, plaća se prema kaloriji, EP ucjenjuje rudnike da im prodaju po toj cijeni i to je to, ta cijena od 60km po toni je manja od proizvodne cijene, tako nastaju veliki dugovi rudnika
zigzag
Posts: 5730
Joined: 18/04/2014 11:26

#575 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Je..š ga, neko mora iskihat trošak jeftine struje.

Al eto, vlada entiteta je adresa. Oni odlučuju o svemu. I da se godinama rudarima ne uplacuju doprinosi za penziono i zdravsteno ali i ostale stvari kao što su cijena uglja i cijena struje.
Post Reply