Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#602 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ci-Nick »

Zanimljiva je reakcija sindikata,.. "Držte lopova"..
Upiru prstom u Elektroprivredu a oni su 20 godina upravljali rudnicima i vodili ih do propasti.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#603 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Zakalwe »

Newsflash:

Tvoj rad je vrijedan toliko koliko ga je neko drugi spreman platiti. Ni manje ni vise.
zigzag
Posts: 5741
Joined: 18/04/2014 11:26

#604 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

nije problem plaćanje rada. problem je plaćanje nerada.

Prijavljeno zaposlenih preko 900 a aktivno radi 150 ljudi.

I kad hoćeš da otpustiš te što ne rade, žurnaliste, klince palce, onda se digne sindikat i svi obuku plave kombinezone,stave šljemove i onda ko fol štrajkuju.
Test1234
Posts: 247
Joined: 22/02/2021 11:10

#605 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Test1234 »

zigzag wrote: 15/02/2023 12:59 nije problem plaćanje rada. problem je plaćanje nerada.

Prijavljeno zaposlenih preko 900 a aktivno radi 150 ljudi.

I kad hoćeš da otpustiš te što ne rade, žurnaliste, klince palce, onda se digne sindikat i svi obuku plave kombinezone,stave šljemove i onda ko fol štrajkuju.
Klasični davljenici, hvataj sve oko sebe i guši zajedno sa sobom..
Još su smiješnijij ovi direktori rudnika, koji se ponašaju kao solisti, uvrijeđene mlade, samo im je krivo Sarajevo, EPBIH i Andelija, ali njihov, nerad, javašluk, zapošljavanje svega i svačega, stotine miliona dugovanja, loša produktivnost dugogodišnji gubici.. za sve je neko drugi kriv sem KRIVCA!!
Jeste li pročitali neki dan kako je iz RMU Kakanj nestao zupčanik težak 800 kg?? koji je nađen na nekom otpadu sekundarnih sirovina :-D
Ti isti zaposlenici koji su ti izvukli uz pomoć nadzornika, čuvara. pomoćnih radnika, viljuškariste, nekog vozača, prijevoznika svi su u talu!
Tako se desetinama godina kralo iz svih RMU!!! Od čelika, bakra, goriva, maziva, ulja, hrane, potrepština, javnih nabavki, tala sa privatnicima i njihovim mašinama..TO JE JAVNA TAJNA U KAKANJU!, u biti ko god je mogao šta na svojoj poziciji, po radnom mjestu otuđiti (čast pojedincima), "hajrovao", je od te nesretne RMU!
I onda se dešava što se dešava, hajmo štrajkat, hajmo sve kriviti osim KRIVCA!
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#606 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ci-Nick »

Test1234 wrote: 16/02/2023 08:41
zigzag wrote: 15/02/2023 12:59 nije problem plaćanje rada. problem je plaćanje nerada.

Prijavljeno zaposlenih preko 900 a aktivno radi 150 ljudi.

I kad hoćeš da otpustiš te što ne rade, žurnaliste, klince palce, onda se digne sindikat i svi obuku plave kombinezone,stave šljemove i onda ko fol štrajkuju.
Klasični davljenici, hvataj sve oko sebe i guši zajedno sa sobom..
Još su smiješnijij ovi direktori rudnika, koji se ponašaju kao solisti, uvrijeđene mlade, samo im je krivo Sarajevo, EPBIH i Andelija, ali njihov, nerad, javašluk, zapošljavanje svega i svačega, stotine miliona dugovanja, loša produktivnost dugogodišnji gubici.. za sve je neko drugi kriv sem KRIVCA!!
Jeste li pročitali neki dan kako je iz RMU Kakanj nestao zupčanik težak 800 kg?? koji je nađen na nekom otpadu sekundarnih sirovina :-D
Ti isti zaposlenici koji su ti izvukli uz pomoć nadzornika, čuvara. pomoćnih radnika, viljuškariste, nekog vozača, prijevoznika svi su u talu!
Tako se desetinama godina kralo iz svih RMU!!! Od čelika, bakra, goriva, maziva, ulja, hrane, potrepština, javnih nabavki, tala sa privatnicima i njihovim mašinama..TO JE JAVNA TAJNA U KAKANJU!, u biti ko god je mogao šta na svojoj poziciji, po radnom mjestu otuđiti (čast pojedincima), "hajrovao", je od te nesretne RMU!
I onda se dešava što se dešava, hajmo štrajkat, hajmo sve kriviti osim KRIVCA!
prije 21 godinu, primio Dom štampe Zenica 5 komercijalista da pogura prodaju koja je loše išla.
Jedan od "sretnika" sam bio i ja. Firma sa tradicijom, iskustvom, povjerujem da bi to mogla biti dobra odluka. Nažalost moju i njihovu poslije tri mjeseca dam otkaz.
Meni je to vrijeme dovoljno bilo da shvatim da je propast neizbježna.
Glavni i osnovni razlog je što su svi od portira do direktora radili protiv firme u kojoj rade, i svi se nadali da će im ta ista firma isplaćivati kakve takve plate i plaćati penziono makar dok oni ne odu penziju.
Svi su potkradali kako su znali i umjeli. Danas Dom štampe ne postoji, ni zgrada u kojoj su radili.
Slično je i sa rudnicima. Prodaje se staro željezo u bescjenje, zapošljavalo se preko veze, radnici koji nisu u prilici da se okoriste direktno finansijski koriste "makar" opciju neopravdanog bolovanja. Svakako vlada mišljenje da se rudnici zatvaraju za par godina.
Plata nije vezana za učinak i zašto bi se neko trudio, kad vidi šta se dešava oko njega. Da bi rudnici stali na noge trebaju motivatori od direktora do poslovođe, svi u nizu. A toga nema.
Test1234
Posts: 247
Joined: 22/02/2021 11:10

#607 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Test1234 »

Ci-Nick wrote: 16/02/2023 08:59
Test1234 wrote: 16/02/2023 08:41 Klasični davljenici, hvataj sve oko sebe i guši zajedno sa sobom..
Još su smiješnijij ovi direktori rudnika, koji se ponašaju kao solisti, uvrijeđene mlade, samo im je krivo Sarajevo, EPBIH i Andelija, ali njihov, nerad, javašluk, zapošljavanje svega i svačega, stotine miliona dugovanja, loša produktivnost dugogodišnji gubici.. za sve je neko drugi kriv sem KRIVCA!!
Jeste li pročitali neki dan kako je iz RMU Kakanj nestao zupčanik težak 800 kg?? koji je nađen na nekom otpadu sekundarnih sirovina :-D
Ti isti zaposlenici koji su ti izvukli uz pomoć nadzornika, čuvara. pomoćnih radnika, viljuškariste, nekog vozača, prijevoznika svi su u talu!
Tako se desetinama godina kralo iz svih RMU!!! Od čelika, bakra, goriva, maziva, ulja, hrane, potrepština, javnih nabavki, tala sa privatnicima i njihovim mašinama..TO JE JAVNA TAJNA U KAKANJU!, u biti ko god je mogao šta na svojoj poziciji, po radnom mjestu otuđiti (čast pojedincima), "hajrovao", je od te nesretne RMU!
I onda se dešava što se dešava, hajmo štrajkat, hajmo sve kriviti osim KRIVCA!
prije 21 godinu, primio Dom štampe Zenica 5 komercijalista da pogura prodaju koja je loše išla.
Jedan od "sretnika" sam bio i ja. Firma sa tradicijom, iskustvom, povjerujem da bi to mogla biti dobra odluka. Nažalost moju i njihovu poslije tri mjeseca dam otkaz.
Meni je to vrijeme dovoljno bilo da shvatim da je propast neizbježna.
Glavni i osnovni razlog je što su svi od portira do direktora radili protiv firme u kojoj rade, i svi se nadali da će im ta ista firma isplaćivati kakve takve plate i plaćati penziono makar dok oni ne odu penziju.
Svi su potkradali kako su znali i umjeli. Danas Dom štampe ne postoji, ni zgrada u kojoj su radili.
Slično je i sa rudnicima. Prodaje se staro željezo u bescjenje, zapošljavalo se preko veze, radnici koji nisu u prilici da se okoriste direktno finansijski koriste "makar" opciju neopravdanog bolovanja. Svakako vlada mišljenje da se rudnici zatvaraju za par godina.
Plata nije vezana za učinak i zašto bi se neko trudio, kad vidi šta se dešava oko njega. Da bi rudnici stali na noge trebaju motivatori od direktora do poslovođe, svi u nizu. A toga nema.
:thumbup: :bih:
User avatar
Isner
Posts: 810
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#608 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Isner »

Veoma dobra emisija "Odgovorite ljudima" na FTV na temu rudarstva i restruktuiranja rudnika u Federaciji Bosne i Hercegovine..
User avatar
Isner
Posts: 810
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#609 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Isner »

Kako kaže direktor Kreke, plata kopaca u jami je 2.080 KM. Na to idu ostali dodaci plus jos neke stvari. Direktor EPBiH Andelija kaže da je produktivnost ovog rudnika odnosno izvršenje plana rada ispod 25%.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#610 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Isner wrote: 15/03/2023 21:15 Kako kaže direktor Kreke, plata kopaca u jami je 2.080 KM. Na to idu ostali dodaci plus jos neke stvari. Direktor EPBiH Andelija kaže da je produktivnost ovog rudnika odnosno izvršenje plana rada ispod 25%.
Nema šanse da kopac dobije 2080 KM regularne plate.
1500 - 1600 može biti bez dodataka. A dodatci su topli obrok i četa za spasavanje ako je član.
zigzag
Posts: 5741
Joined: 18/04/2014 11:26

#611 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Je li se Zenici popravilo stanje sa brojem ljudi koji sada rade u smjeni?
User avatar
Isner
Posts: 810
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#612 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Isner »

Cini mi se da je direktor Kreke baš tako rekao ali hajde da uzmem sa rezervom, s nogu sam slušao, svakako planiram da premotam na pocetak i ponovo pogledam..
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#613 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

zigzag wrote: 15/03/2023 21:58 Je li se Zenici popravilo stanje sa brojem ljudi koji sada rade u smjeni?
Nije, nit će se popraviti...
Odlazi narod...
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#614 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by dend »

anex wrote: 15/03/2023 21:53
Isner wrote: 15/03/2023 21:15 Kako kaže direktor Kreke, plata kopaca u jami je 2.080 KM. Na to idu ostali dodaci plus jos neke stvari. Direktor EPBiH Andelija kaže da je produktivnost ovog rudnika odnosno izvršenje plana rada ispod 25%.
Nema šanse da kopac dobije 2080 KM regularne plate.
1500 - 1600 može biti bez dodataka. A dodatci su topli obrok i četa za spasavanje ako je član.
Nisu iste plate rudara u svim rudnicima.

Ja kako sam čuo od radnika Kreke, oni imaju najviše plate u rudnicima FBiH.

1500KM je plata bila osobe koja radi na traci koja prevozi ugalj, nadgleda da ne spadne ili zaglavi... početna. Bageristi imaju više tako da plata od 2000 bageristi nije na odmet.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#615 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

ImageImageImageImage
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#616 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ci-Nick »

Ne mogu da vjerujem da se grad nije odrekao kamate.
Da kamatari rudare.
I ta sama koncesiona naknada je glupost i ne treba je naplaćivati javnim preduzećima jer ni rudari ne naplaćuju ugalj po trzisnoj cijeni a ni Elektroprivreda struju.
zigzag
Posts: 5741
Joined: 18/04/2014 11:26

#617 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Opštinari su vjerovatno očekivali da im rudnik prepusti hotel rudar. Ali kada je već prodan, sad će ukopati rudnik putem zateznih kamata.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#618 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#619 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by Ci-Nick »

S jedne strane razumijem rudare,.. ne moze se bez plate živjeti a s druge strane,.. strajk znaci manje radnih dana, manje tona, a ionako ih je premalo, manje novca i veće izglede da već za sljedeću platu opet ne bude dovoljno novca. Strajkom rade i protiv sebe.
Dalje ako se već strajkuje treba to okrenuti prema Vladi FBiH .
Evo sad će se dijeliti stanovnistvu 50 miliona eura koji dolaze iz EU za subvencije za energente.
A znamo da kod nas struja nije poskupljivala i da je jos u prosloj godini Elektroprivreda subvencionisala 70.000 stanovnika po cca 150 KM.
Dakle u EU su Elektroenergetske kompanije dobile subvenciju od drzava da ne bi dizali cijenu do trzisne a kod nas će se kupci dva puta okoristiti,.. na stetu proizvođača el. Energije.
Rudari trebaju traziti od Vlade subvencionisanje cijene uglja do trzisne.
I da se to planira u budžetu i da se isplaćuje iz budžeta.
Pritisak na Elektroprivredu samo uvaljuje i Elektroprivredu u probleme.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#620 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

Prekosutra je April. A ja tražim platu za februar, topli obrok za januar i februar. Regres za 2022 godinu. Sve to u Aprilu??!!
Nabijem i politiku, i EP, i mater direktora RMU Zenica posebno jer on "ne zna razlog zašto smo mi stali sa proizvodnjom".
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#621 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by mali_balon »

anex wrote: 29/03/2023 15:13 Prekosutra je April. A ja tražim platu za februar, topli obrok za januar i februar. Regres za 2022 godinu. Sve to u Aprilu??!!
Nabijem i politiku, i EP, i mater direktora RMU Zenica posebno jer on "ne zna razlog zašto smo mi stali sa proizvodnjom".
Pa ne silazite u jame nek stane sve...a ako neko krene u jame umjesto vas prebite ih...
zigzag
Posts: 5741
Joined: 18/04/2014 11:26

#622 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by zigzag »

Po svemu sudeći to je zatvoren rudnik. Samo što još niko neće javno da kaže.
User avatar
gentoo
Posts: 3288
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#623 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by gentoo »

Meni nije jasno samo sto Fudi idete ? Fudo se "naljutio" jer nije kupio hotel pa se sad kao "sveti".. a ima puno pravo. Racun se odblokira onda kad razlog blokade bude rijesen. Dakle vlasnik rudnika kad uplati X KM-ova magicno se i racun odblokira i plate legnu :mrgreen: Jbg, obicni ljudi najvise ispuse, ali ne bi ni ja popustio. Sto se nisu ovi digli i protestvovali i trazili da se hotel proda Fudi jer je Fudo car,kralj i sah i do sad vam je vec 5x povlacio blokade ?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66164
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#624 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by _BataZiv_0809 »

gentoo wrote: 29/03/2023 16:21 Meni nije jasno samo sto Fudi idete ? Fudo se "naljutio" jer nije kupio hotel pa se sad kao "sveti".. a ima puno pravo. Racun se odblokira onda kad razlog blokade bude rijesen. Dakle vlasnik rudnika kad uplati X KM-ova magicno se i racun odblokira i plate legnu :mrgreen: Jbg, obicni ljudi najvise ispuse, ali ne bi ni ja popustio. Sto se nisu ovi digli i protestvovali i trazili da se hotel proda Fudi jer je Fudo car,kralj i sah i do sad vam je vec 5x povlacio blokade ?
:thumbup:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3615
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#625 Re: Rudari: potplaćeno zanimanje - mit ili stvarnost

Post by anex »

gentoo wrote: 29/03/2023 16:21 Meni nije jasno samo sto Fudi idete ? Fudo se "naljutio" jer nije kupio hotel pa se sad kao "sveti".. a ima puno pravo. Racun se odblokira onda kad razlog blokade bude rijesen. Dakle vlasnik rudnika kad uplati X KM-ova magicno se i racun odblokira i plate legnu :mrgreen: Jbg, obicni ljudi najvise ispuse, ali ne bi ni ja popustio. Sto se nisu ovi digli i protestvovali i trazili da se hotel proda Fudi jer je Fudo car,kralj i sah i do sad vam je vec 5x povlacio blokade ?
Sindikat pokušava preko Fude doći do deblokade računa jer kreten od direktora neradi svoj posao...Trebao je hajvan da ide i da pregovara sa EP i Fudom...da nađu riješenje...al boli njega rinaka za radnikom. E zato je sindikat uzeo u svoje ruke ovo odlaženje Fudi..ali krOlj je na odmoru...ne prima nikog jbg...
Danas je neki od službenika istjerao rudare iz G. Uprave.

Al upravu si, nemamo mi potrebe tražiti to od Fude...ali rješenja nemamo...Direktor nema nikakvu ovlast što se tiče svega...on je tu samo onako...slovo na papiru postavljen od EP.

Jebeno pa hajd...
Post Reply