INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
no_sekirli
Posts: 4171
Joined: 02/10/2013 18:36

#5526 Re: Poskupljenja

Post by no_sekirli »

Metar bijele ALU vanjske klupice od 25 cm 54 KM sa postavljanjem. Bez računa, naravno... :shock:
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#5527 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

laik1981 wrote: 19/05/2022 23:00 Sa kakvih li je plantaza u metropolisu :shock:

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /220519134
Dodao je da je njegov espresso skuplji u odnosu na druge kafiće jer je napravljen od zrna kafe s "posebne plantaže", koja se nalazi u Chiapasu u Meksiku. Espresso u Italiji u prosjeku košta jedan euro.
Zato znamo sa kojih je u Ministry of ćejf.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5528 Re: Poskupljenja

Post by Sanjarko »

meni stara neki dan na akciji kupila cokoladu za lapo kerma, Svislajon :zoka:
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#5529 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

Kao sto sam i govorio, istu taktiku i Konzum ima, sve sto je na akciji - a cjena akcijska je trenutna cjena, a nova cjena je prekrizena.
Dakle ABC sir sto je bio 1.30, pa je na akciji bio 1.40 a prekrizeno 1.5, sad vidim 1.75 prekrizeno, a na akciji 1.5 :)

:run:

Sta nam radi vrla vlast, hvali se rekordnim prihodima
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#5530 Re: Poskupljenja

Post by Project Lucian »

pepeljara wrote: 20/05/2022 11:51 Sta nam radi vrla vlast, hvali se rekordnim prihodima
Što veće cijene, veći PDV, više prihoda=hvale se rekordnim prihodima, dok ne bude dešavanje naroda cijene neće ići dole ni pod razno. Nažalost tako je.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#5531 Re: Poskupljenja

Post by biglebovski »

Napadaju traktore! Biće poskupljenja!

Svjetski lanac opskrbe hranom u opasnosti od hakerskih napada

Poljoprivredni roboti koji koriste umjetnu inteligenciju

Čak ni najveće tvrtke nisu sigurne od napada

"Nijedna tvrtka nije imuna na izloženost"

Benjamin Turner, glavni operativni direktor u Agrimetricsu, jednom od četiri poljoprivredno-tehnološka centra za inovacije u poljoprivredi, koje podupire britanska vlada, rekao je da napad na jedan traktor može uznemiriti proizvođača i možda oštetiti njegovu profitabilnost u cijeloj sezoni.

"No napadom na skupinu traktora odjednom imate moć utjecati na prinose u cijelim područjima zemlje", ustvrdio je.


https://www.index.hr/vijesti/clanak/svj ... ajnovije_d

Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#5532 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Dospjeli smo i u strucnu literaturu, medju najgorim smo drzavama sto se tice zadnje inflacije, sto je logicno jer svima puca kurac i svi se prave da se to ne dogadja. Cak i zadnji korisnici, oni sto moraju platiti sve te jeboguzluke.

Jos pokondirene tikve sa gadjenjem govore o novom trznom centru jer fuj na paletama je roba. Sve gospoda u pm.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#5533 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

biglebovski wrote: 20/05/2022 12:05 Napadaju traktore! Biće poskupljenja!

Svjetski lanac opskrbe hranom u opasnosti od hakerskih napada

Poljoprivredni roboti koji koriste umjetnu inteligenciju

Čak ni najveće tvrtke nisu sigurne od napada

"Nijedna tvrtka nije imuna na izloženost"

Benjamin Turner, glavni operativni direktor u Agrimetricsu, jednom od četiri poljoprivredno-tehnološka centra za inovacije u poljoprivredi, koje podupire britanska vlada, rekao je da napad na jedan traktor može uznemiriti proizvođača i možda oštetiti njegovu profitabilnost u cijeloj sezoni.

"No napadom na skupinu traktora odjednom imate moć utjecati na prinose u cijelim područjima zemlje", ustvrdio je.


https://www.index.hr/vijesti/clanak/svj ... ajnovije_d

Image
Nema druge. Vrati vozače traktora.

A tako su se obradovali biznismeni da neće morati imati ljude, da će sve raditi roboti.

Čak mi i nije žao.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5534 Re: Poskupljenja

Post by moonca »

wrote: 19/05/2022 23:00

https://www.klix.ba/magazin/zanimljivos ... /220519134
Dodao je da je njegov espresso skuplji u odnosu na druge kafiće jer je napravljen od zrna kafe s "posebne plantaže", koja se nalazi u Chiapasu u Meksiku. Espresso u Italiji u prosjeku košta jedan euro.
:oops: platio je kaznu ..
An Italian coffee shop owner is in hot water after being fined 1,000 euros ($1,050) for failing to display the cost of a 2 euro ($2.12) espresso.
. mogao mu je vratiti .. silnih 2 eura.. :-) i pishkotu gratis :lol:

..
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#5535 Re: Poskupljenja

Post by biglebovski »

Hakiz wrote: 20/05/2022 13:07
biglebovski wrote: 20/05/2022 12:05 Napadaju traktore! Biće poskupljenja!

Svjetski lanac opskrbe hranom u opasnosti od hakerskih napada

Poljoprivredni roboti koji koriste umjetnu inteligenciju

Čak ni najveće tvrtke nisu sigurne od napada

"Nijedna tvrtka nije imuna na izloženost"

Benjamin Turner, glavni operativni direktor u Agrimetricsu, jednom od četiri poljoprivredno-tehnološka centra za inovacije u poljoprivredi, koje podupire britanska vlada, rekao je da napad na jedan traktor može uznemiriti proizvođača i možda oštetiti njegovu profitabilnost u cijeloj sezoni.

"No napadom na skupinu traktora odjednom imate moć utjecati na prinose u cijelim područjima zemlje", ustvrdio je.


https://www.index.hr/vijesti/clanak/svj ... ajnovije_d
Nema druge. Vrati vozače traktora.

A tako su se obradovali biznismeni da neće morati imati ljude, da će sve raditi roboti.

Čak mi i nije žao.
Ma gluposti, još jedan u nizu investitorsko-sponzorisanih doomsday tekstova kojima se opravdavaju poskupljenja s ciljem navikavanje običnih potrošača na skupu hranu, pa eto vidite sad su i hakeri krivi, hakiraju traktore. Opskrbni lanci ugroženi, Ukrajina žitnica univerzuma, poskupljenja energije, gnojiva, hakeri, sve, sve samo nemoj pričati o nezajažljivim korporacijama, korumpiranim vladama na platnom spisku tih istih korporacija te printanjem para.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#5536 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Ako je neko i haknuo, njihovi su haknuli. Nije neka vijest da anonimusi rade za CIA-u, ili su pod kontrolom, nebitno.

Cuj neko bezveze igrao se kod kuce i haknuo traktore, mozes misliti. Sta li ce biti sljedece obrazlozenje neprekidnih poskupljenja, vanzemaljci haknuli sve zeljezare na planeti pa je zeljezo skocilo parstotina % gore.
User avatar
teskeredzic_22
Posts: 19134
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#5537 Re: Poskupljenja

Post by teskeredzic_22 »

dječak sa šibicama wrote: 20/05/2022 10:18 Ako je politika Lidla da sami grade svoje prodajne objekte... gdje su im ti objekti?

Jedino sto, bar kako sam cuo, centrala u Blazuju je pri kraju.
Ma oni su jaki.
Pozicioniranje mogu vršiti na svoj način.
Očigledno je da ne žure.

Samo zbog Senada i zbog Todorićevih blizanaca drago mi je što dolaze.
Ne očekujem ništa spektakularno , država ima jedva 3 miliona stanovnika , jako je siromašna , sa izuzetno niskim prihodima u realnom sektoru , tako da oni ne žure jer zapravo ništa posebno ni ne gube.

Samo će da dobiju.

Na temu Mere-a , ništa posebno market , zapravo oveće skladište.
Nisu ništa ni prejeftini , ruskih proizvoda nema , lokacija im je zavučena i za IS standarde , zgradom dominiraju simboli Nešićeve stranke jer su kod njega pod kirijom.

Nadajmo se da će se isplatiti dolaziti kad se malo uhodaju , zasad kupio komad neke plastike kod njih ili bilo gdje drugo - jednako je.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#5538 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

biglebovski wrote: 20/05/2022 14:30
Ma gluposti, još jedan u nizu investitorsko-sponzorisanih doomsday tekstova kojima se opravdavaju poskupljenja s ciljem navikavanje običnih potrošača na skupu hranu, pa eto vidite sad su i hakeri krivi, hakiraju traktore. Opskrbni lanci ugroženi, Ukrajina žitnica univerzuma, poskupljenja energije, gnojiva, hakeri, sve, sve samo nemoj pričati o nezajažljivim korporacijama, korumpiranim vladama na platnom spisku tih istih korporacija te printanjem para.
Debilana, samo proracunatom kupovinom i bez preseravanja se moze kazniti isti.
biglebovski
Posts: 3159
Joined: 02/11/2005 16:43

#5539 Re: Poskupljenja

Post by biglebovski »

pepeljara wrote: 20/05/2022 17:09
biglebovski wrote: 20/05/2022 14:30
Ma gluposti, još jedan u nizu investitorsko-sponzorisanih doomsday tekstova kojima se opravdavaju poskupljenja s ciljem navikavanje običnih potrošača na skupu hranu, pa eto vidite sad su i hakeri krivi, hakiraju traktore. Opskrbni lanci ugroženi, Ukrajina žitnica univerzuma, poskupljenja energije, gnojiva, hakeri, sve, sve samo nemoj pričati o nezajažljivim korporacijama, korumpiranim vladama na platnom spisku tih istih korporacija te printanjem para.
Debilana, samo proracunatom kupovinom i bez preseravanja se moze kazniti isti.
Slažem se, čini mi se da se nestašica vještački kreira i samo padom krajnje potražnje se može zaustaviti divljanje cijena i ekstra profit. Od države ne možemo ništa očekivati. Samo pametna kupovina i potrošnja.
giannibelif
Posts: 1913
Joined: 28/01/2017 22:11

#5540 Re: Poskupljenja

Post by giannibelif »

Ovdje kad čitam pojedine komentare o Istočnom Sarajevu imam osjećaj da ti ljudi misle da žive u nekom drugom uređenom sistemu koju nema veze sa ovom državom. Chisinau ima veću konkurenciju među tržnim lancima, tamo makar niko nikog ne koči đilkoškim forama, poslovanje u Sarajevu više liči na ono u Tiraspolu gdje jedan čovjek ili grupa ljudi drži sve segmente privrede. Ljudi, malo realnosti, ovo je izuzetno siromašna država, ljudi nemaju šta da jedu. To što neko ima petnaest hiljada za renoviranje kupatila ne znači da komšija do njega nema večere. A nema. Kolika je prosječna plata u Sarajevu? U Bukureštu je oko hiljadu eura. Ljudi, sirotinja smo velika.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#5541 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

biglebovski wrote: 20/05/2022 18:28
pepeljara wrote: 20/05/2022 17:09

Debilana, samo proracunatom kupovinom i bez preseravanja se moze kazniti isti.
Slažem se, čini mi se da se nestašica vještački kreira i samo padom krajnje potražnje se može zaustaviti divljanje cijena i ekstra profit. Od države ne možemo ništa očekivati. Samo pametna kupovina i potrošnja.
Ma nema trece. Spisak i u granap ili market.

Recimo bar ko zivi u Sarajevu, familijarno kupovati na Heci gdje je sve zagarantovano 50% jeftinije nego u bingacu i slicnim.
Pa familiju opskrbit, pa neka materama dizu cjene.
NArod ko ovce, pohrlio ko da je djaba.
Ja se jos uvijek ibretim da u BIH jedna fkin margarita kosta 18KM, i ne nije na carsiji ni blizu carsije.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4799
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#5542 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

Ode i parking gore za 50%
:thumbup:
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#5543 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

Pa mora i gorivo otislo :D
Svi fataju zalet, samo inspekcija laganini burek, kafa, sladoled
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#5544 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Ovo govori i kakvi smo ljudi, sad se svi utrkuju ko ce vise povecati cijene, a pretpostavljam da ista ta ekipa odnosno ljudi "u halci" su oni sto "uh fuj ne bi ja nikad u tu prodavnicu da kupujem sa palete".

Nekako mi je to i logicno, ovdje je ljudskost umrla ima i 30 godina. Pisanje po sirotinji kao nacionalni sport.

Jedino ne znam koga ce pisati kad iole normalni ljudi odu odavde, a sirotinja ionako nema para da im puni dzepove. Vec sada nema one sugave privatnikove price o punim biroima jarane ima meni ko raditi. Uskoro ce moliti ljude da im rade.
User avatar
duh_sa_sjekirom
Posts: 4799
Joined: 24/05/2007 17:50
Location: tamo gdje se vali lome...

#5545 Re: Poskupljenja

Post by duh_sa_sjekirom »

Meni ovo izgleda kao loše organizovan grupnjak, u kojem ga obični građani samo primaju...
:D
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#5546 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

dječak sa šibicama wrote: 20/05/2022 21:05 Ovo govori i kakvi smo ljudi, sad se svi utrkuju ko ce vise povecati cijene, a pretpostavljam da ista ta ekipa odnosno ljudi "u halci" su oni sto "uh fuj ne bi ja nikad u tu prodavnicu da kupujem sa palete".

Nekako mi je to i logicno, ovdje je ljudskost umrla ima i 30 godina. Pisanje po sirotinji kao nacionalni sport.

Jedino ne znam koga ce pisati kad iole normalni ljudi odu odavde, a sirotinja ionako nema para da im puni dzepove. Vec sada nema one sugave privatnikove price o punim biroima jarane ima meni ko raditi. Uskoro ce moliti ljude da im rade.
Vec jeste pomama za radnicima.
Skoro svaki objekat visi "trazi se radnik", skoro svaki restoran, kafic...
Hem dodju mala plata odu i tako :)
Kod mene su u restoranu lokalnom poskupili paz sad

tri jajeta na oko - 3 marke, pa 4 marke, sad je 5.5 :)
Troje jaja na oko :)
Kaze jel ono tvoje, reko jarane, odoh negdje drugo :)
Znam pakas, al nedam vishe.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40352
Joined: 29/06/2011 23:39

#5547 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Usli u zacarani krug, dizu cijene love u mutnom a sve manje ce ulova imati, i kako ce poslije spustati cijene kad ce ih ono sto su sami izgradili, ubijati i tjerati da drze visoke cijene, mislim na mafijasku hobotnicu koja ocekuje svoj kajmak u vidu pdva.

Uostalom, imamo vladajuce koji na rapidni odlazak gradjana vani gledaju sa odobravanjem, kako ono kazu sda strucnjaci, jaka dijaspora. Oni kontaju pljackati gradjane i kad odu u Njemacku.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#5548 Re: Poskupljenja

Post by suspect_zero »

Čuj tri jaja na oko 5.5 :roll: ....od čega su, noja?

Gledam na onoj viber grupi "uštedite" ovaj vikend na dosta mjesta fileta oko cenera, jagode oko 4 (čini mi se one plastične) ....ulje još nije sletio.
Za koji losos ste rekli da je preko 50?....sinoć u Merkatoru gledam onaj ledov 400 gr oko 11 i nešto ....znači nije kila 50. Možda ste friški gledali.

Ima li sada negdje uzeti onaj konzervirani u engleskom senf sosu, El kapitalno čini mi se ...ono meni baš dobro.
Jednom sam se zeznula i uzela u salamuri, joj to sačuvaj Bože :cry: bilo u Hošetu ali ne vidim odavno.
last mohicans
Posts: 11705
Joined: 09/08/2012 23:19

#5549 Re: Poskupljenja

Post by last mohicans »

Šta se čudite,ja pojeo omlet u Jajcu na jezeru. Bingaš naš lijepi kupio hotel. Hajde sto je omlet proslo ljeto bio 6km, ali obični, onaj ofarbani hljeb na kriske dodatno, ne sjecam se je li bio pola ili marku,dodatno na cijenu. Kad nisam oplakao. :lol: Kao da si na janjetini u Jablanici. Odmah trazio šefa, kad dođe lola ala Salem Prolic iz najboljih dana. Sve mi je bilo jasno. Složio i žalbu, ma baš su se nasikirali i odgovorili na istu.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#5550 Re: Poskupljenja

Post by pepeljara »

last mohicans wrote: 20/05/2022 23:51 Šta se čudite,ja pojeo omlet u Jajcu na jezeru. Bingaš naš lijepi kupio hotel. Hajde sto je omlet proslo ljeto bio 6km, ali obični, onaj ofarbani hljeb na kriske dodatno, ne sjecam se je li bio pola ili marku,dodatno na cijenu. Kad nisam oplakao. :lol: Kao da si na janjetini u Jablanici. Odmah trazio šefa, kad dođe lola ala Salem Prolic iz najboljih dana. Sve mi je bilo jasno. Složio i žalbu, ma baš su se nasikirali i odgovorili na istu.
Kakva crna zalba, inspekcija dodjem jednom ili nijednom....
Njima se isplati sedmicno placat kazne, da ne kazem dnevno koliko prometa prave...
INspekcija dodje ono jednomgodisnje da mediji sta pokriju...
Rekoh vam, cuvajte se akcija sada, bingo konzum mercator, sve sto je na akciji to su postavili trenutne cjene, a prekrizili nove ;)
Post Reply