INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40709
Joined: 29/06/2011 23:39

#7201 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Ja znam par ljudi koji su se iz Kanade vratili, jedan poznanik iz Chicaga, ali oni su svi taj stalez kojem je nebitno gdje zive odnosno zasto bi u Kanadi irgetili kad im je u Bosni odlicno. Danas sletio, sutra ga ceka posao na drzavnoj sisi, dobro placen, bavi se i nekim privatlukom sa sumnjivim porijeklom novca i tako dalje.

To je jedna zanemariva manjina. Oni sto idu u Njemacku, vratice se samo da umru na ognjistu svome.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#7202 Re: Poskupljenja

Post by crveni_makovi »

Uhljupi inace svuda zive istim zivotnim stilom i svejedno im je jesu li u BiH ili nekoj Njemackoj. Uvijek nadju nekoga kome ce se prikaciti i od koga ce isisavati novac. Nekad su to zene koje rintaju na vise poslova a nekad razni socijalni programi. Uhljup je inace imenica koja se nekako najvise slaze s muskarcima. Mada vjerovatno ima i zena kojima bi dobro stajala.
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#7203 Re: Poskupljenja

Post by citroen xm »

Vrati se manjina. Većina ostane tamo gdje jeste. Ja znam za jedan primjer povratka. Ljudi nisu uhljupi ni na državnom aparatu. Imaju znanje, imaju obrazovanje, imaju poznanstva. Skontali da zapad nije za njih i vratili se nazad. Pošteno rade van javnog sektora i fino žive. Mogu opet na zapad jer imaju papire, ali ne pomišljaju
User avatar
jazzer
Posts: 7201
Joined: 20/12/2004 14:44

#7204 Re: Poskupljenja

Post by jazzer »

Image

Jesi li morao postaviti ovu sliku? Taman smo se uzivili da i Nijemci zbog visine cijena jedva sastavljaju kraj s krajem
bas kao i mi, pa smo mislili da nam je to zajednicko. :)
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#7205 Re: Poskupljenja

Post by Hakiz »

jazzer wrote: 23/06/2022 12:05 Image

Jesi li morao postaviti ovu sliku? Taman smo se uzivili da i Nijemci zbog visine cijena jedva sastavljaju kraj s krajem
bas kao i mi, pa smo mislili da nam je to zajednicko. :)
Mah, to su cijene na selu, pogledaj u Minkenu...
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#7206 Re: Poskupljenja

Post by citroen xm »

bat_man wrote: 23/06/2022 12:02
jedan na 100.000
Nije baš tako veliki omjer, ali slažem se da ih daleko više ostane. Mada imaš primjera dosta iz okruženja i iz BiH, ljudi koji su donijeli kapital i vratili se, pokrenuli biznis i njima je ovde raj.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7207 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

Kad se postavljaju cijene iz Njemacke, postavljaju se obicno najjeftiniji proizvodi i to na akciji - ovdje jasno stoji da je akcija u pitanju. Tacno je da su akcije u Njemackoj puno bolje nego kod nas. Kod nas postavljaju cijenu najskupljeg maslaca 9KM, a pored njega se jasno vidi maslac od 6,5KM, a kad je Njemacka u pitanju, onda se postavljaju slike najjeftinijih proizvoda i to na akciji. A cijena ovog sira na slici od preko 12€ po kg nije za pohvaliti.

Takodjer, prije svih ovih poskupljenja, Njemacka je "tradicionalno" imala dosta nize cijene maslaca i ulja nego BiH. Trenutno su se cijene otprilike izjednacile - pa vidite ko je proporcionalno prosao gore.

Takodjer molim da se postave slike sa cijenama mesa u Njemackoj, energenata, gradjevinskog materijala, elektroinstalacija.... pa da onda vidimo i drugu stranu.
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#7208 Re: Poskupljenja

Post by citroen xm »

Valjalo bi postaviti i platne liste ako ćemo već tako.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7209 Re: Poskupljenja

Post by sime_cipol »

Konobar u Sarajevu uzme 1500 sa baksisem, nek oboje rade to je 3000 u kucni budzet. Ali nece niko tacne, svi bi da lelemudaju. Pokusajte se raspitati za cijene vodoinstalatera, keramicara, elektricara, dnevnice kao kod doktora, ali nemoj da bi ko sta novo naucio (prekvalifikacija), da se isprlja.
Gdje ce mu dijete fizikaneriti pa ga ubijaju par godina na bezveznim fakultetima ne bi li ga zavrsio i uvalio u službu za 8-10 Stoja plate.
Ulje na autu da zamijenis je minimum 100 KM, posao od pola sata, a majstor te uzeo 50 ciste zarade (dijelovi i ruke).
Ne mogu svi sefovati, mora neko i raditi.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7210 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

citroen xm wrote: 23/06/2022 12:59 Valjalo bi postaviti i platne liste ako ćemo već tako.
Platne liste ne mozemo nazalost - kod njih nema koverte :-D

Svaka tema na forumu zavrsi sa poredjenjem BiH i Njemacke, mi kad dodjemo na nivo Slovenije bit cemo raj na zemlji, a sad smo zadnja rupa.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7211 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:11 Konobar u Sarajevu uzme 1500 sa baksisem, nek oboje rade to je 3000 u kucni budzet. Ali nece niko tacne, svi bi da lelemudaju. Pokusajte se raspitati za cijene vodoinstalatera, keramicara, elektricara, dnevnice kao kod doktora, ali nemoj da bi ko sta novo naucio (prekvalifikacija), da se isprlja.
Gdje ce mu dijete fizikaneriti pa ga ubijaju par godina na bezveznim fakultetima ne bi li ga zavrsio i uvalio u službu za 8-10 Stoja plate.
Ulje na autu da zamijenis je minimum 100 KM, posao od pola sata, a majstor te uzeo 50 ciste zarade (dijelovi i ruke).
Ne mogu svi sefovati, mora neko i raditi.
Tacno, malinari se zale da ne mogu naci berace malina za 80KM (daju 4KM po kg uberene maline) - 80KM je dnevnica doktora opce prakse u Domu zdravlja u Sarajevu (u drugim mjestima jos i manja).
laik1981
Posts: 12973
Joined: 05/12/2012 13:04

#7212 Re: Poskupljenja

Post by laik1981 »

sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:11 Konobar u Sarajevu uzme 1500 sa baksisem, nek oboje rade to je 3000 u kucni budzet. Ali nece niko tacne, svi bi da lelemudaju. Pokusajte se raspitati za cijene vodoinstalatera, keramicara, elektricara, dnevnice kao kod doktora, ali nemoj da bi ko sta novo naucio (prekvalifikacija), da se isprlja.
Gdje ce mu dijete fizikaneriti pa ga ubijaju par godina na bezveznim fakultetima ne bi li ga zavrsio i uvalio u službu za 8-10 Stoja plate.
Ulje na autu da zamijenis je minimum 100 KM, posao od pola sata, a majstor te uzeo 50 ciste zarade (dijelovi i ruke).
Ne mogu svi sefovati, mora neko i raditi.
Ovo mladje sto je sposobno i vrijedno ode vani da rade te poslove koje si nabrojao.. Tamo rade za dosta bolje pare i bolje uslove na radnom mjestu.. Ovdje ostaju samo nesposobnjakovici i lezihljebovici, bar kad je mladjarija u pitanju..
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#7213 Re: Poskupljenja

Post by tandmand »

Sid the sloth wrote: 23/06/2022 09:08 Ne zivite u zabludi i ne idite zbog toga u Njemacku, tamo se ide samo ko ovdje nam dovoljno da prezivi, trbuhom za kruhom.
Ima za nekoga kruha i u Bosni dovoljno ali se boji da bi ga za par godina moglo nestati ili da ga za njegovu djecu neće biti.

Ali nije sve ni u kruhu. Ovde plafon Dino Merlin, Armin Muzaferija, one vjerske što pjeva kao da je dan žalosti a u Njemačkoj Metallica, Stonesi.

Pa i turbofolk je bolji u Njemačkoj. :D
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7214 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

tandmand wrote: 23/06/2022 13:17
Sid the sloth wrote: 23/06/2022 09:08 Ne zivite u zabludi i ne idite zbog toga u Njemacku, tamo se ide samo ko ovdje nam dovoljno da prezivi, trbuhom za kruhom.
Ima za nekoga kruha i u Bosni dovoljno ali se boji da bi ga za par godina moglo nestati ili da ga za njegovu djecu neće biti.

Ali nije sve ni u kruhu. Ovde plafon Dino Merlin, Armin Muzaferija, one vjerske što pjeva kao da je dan žalosti a u Njemačkoj Metallica, Stonesi.

Pa i turbofolk je bolji u Njemačkoj. :D
E i ovo da cujem, da neko ide u Njemacku radi muzicke scene - stvarno ste poceli pretjerivati. Pa njemackim top listama na youtube se vrlo cesto medju prvih 10 nadju balkanski izvodjaci, a ostali su njihovi (arapskog ili albanskog porijeka) koji snimaju muziku slicnu kao i Jala-Buba -samo na njemackom. Ako neko ko je odrastao i docekao 18. rodjendan u BiH - misli da ce se uklopiti u njemacki mentalitet sto se drustvenog zivota tice - taj je u teskoj zabludi. Tema je poskupljenja, mogu se postavljati cijene iz DE (pa i plate i poslovi donekle), ali muzickoj sceni nije mjesto na ovoj temi.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7215 Re: Poskupljenja

Post by sime_cipol »

Ozimician wrote: 23/06/2022 13:13
citroen xm wrote: 23/06/2022 12:59 Valjalo bi postaviti i platne liste ako ćemo već tako.
Platne liste ne mozemo nazalost - kod njih nema koverte :-D

Svaka tema na forumu zavrsi sa poredjenjem BiH i Njemacke, mi kad dodjemo na nivo Slovenije bit cemo raj na zemlji, a sad smo zadnja rupa.
Imam ja blizu rodbinu u DE.
12€/h u fabrici mesa u Dortmundu.
Imam svastiku i badzu u SWE, 25 000 SEK kao automehaničar. Ona njegovateljica, 18 000 SEK. Grad Vimmerby.
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#7216 Re: Poskupljenja

Post by citroen xm »

Ozimician wrote: 23/06/2022 13:13
Platne liste ne mozemo nazalost - kod njih nema koverte :-D

Svaka tema na forumu zavrsi sa poredjenjem BiH i Njemacke, mi kad dodjemo na nivo Slovenije bit cemo raj na zemlji, a sad smo zadnja rupa.
Nema ni kod nas u javnom sektoru i državnim preduzećima. A nema ni u ozbiljnim firmama. Ima čak i slučajeva u neozbiljnim firmama da nema koverti jer te prijavi na minimalac 5-600 KM i doda druge stavke poput prevoza i toplog obroka tako da ti recimo 1000 liježe na račun i koverte nema.

Slažem se ne treba porediti u svemu BiH i Njemačku, ali logično je da se porediš sa boljim i težiš tome. Ne zavidim ja njemcima niti našim gastarbajterima, ali činjenica je da su im cijene hrane kao kod nas ili čak povoljnije. Da im je cijena goriva tu negdje itd... a plate su tamo višestruko veće. I onda kažete kako su švabe gore prošle od BiH državljana jer im je ulje procentualno više poskupilo i sada košta isto kao u BiH. :skoljka:
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7217 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:28
Ozimician wrote: 23/06/2022 13:13

Platne liste ne mozemo nazalost - kod njih nema koverte :-D

Svaka tema na forumu zavrsi sa poredjenjem BiH i Njemacke, mi kad dodjemo na nivo Slovenije bit cemo raj na zemlji, a sad smo zadnja rupa.
Imam ja blizu rodbinu u DE.
12€/h u fabrici mesa u Dortmundu.
Imam svastiku i badzu u SWE, 25 000 SEK kao automehaničar. Ona njegovateljica, 18 000 SEK. Grad Vimmerby.
Samo dijasporu kad pitas za plate, obavezno pitaj brutto ili netto - to mnogo mijenja stvari.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7218 Re: Poskupljenja

Post by sime_cipol »

Ozimician wrote: 23/06/2022 13:44
sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:28
Imam ja blizu rodbinu u DE.
12€/h u fabrici mesa u Dortmundu.
Imam svastiku i badzu u SWE, 25 000 SEK kao automehaničar. Ona njegovateljica, 18 000 SEK. Grad Vimmerby.
Samo dijasporu kad pitas za plate, obavezno pitaj brutto ili netto - to mnogo mijenja stvari.
Netto, na ruke. Dobiju jos 4000 SEK kao djeciji doplatak za dvoje djece.
Stan npr placaju 12 000 SEK. Ali tu je sve, osim struje i interneta.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#7219 Re: Poskupljenja

Post by tindbe »

Ozimician wrote: 23/06/2022 13:14
sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:11 Konobar u Sarajevu uzme 1500 sa baksisem, nek oboje rade to je 3000 u kucni budzet. Ali nece niko tacne, svi bi da lelemudaju. Pokusajte se raspitati za cijene vodoinstalatera, keramicara, elektricara, dnevnice kao kod doktora, ali nemoj da bi ko sta novo naucio (prekvalifikacija), da se isprlja.
Gdje ce mu dijete fizikaneriti pa ga ubijaju par godina na bezveznim fakultetima ne bi li ga zavrsio i uvalio u službu za 8-10 Stoja plate.
Ulje na autu da zamijenis je minimum 100 KM, posao od pola sata, a majstor te uzeo 50 ciste zarade (dijelovi i ruke).
Ne mogu svi sefovati, mora neko i raditi.
Tacno, malinari se zale da ne mogu naci berace malina za 80KM (daju 4KM po kg uberene maline) - 80KM je dnevnica doktora opce prakse u Domu zdravlja u Sarajevu (u drugim mjestima jos i manja).
Dobro zvuči. Samo je rijetko ko dobio te pare od malinara, jagodara i ostalih. Eventualno u Hercegovini, Hrvatskoj i dalje da se s tim poslom može zaradit.
Ovdje, il te malinar zajebe, il malinara zajebe otkupljivač kršenjem ugovora il njih prevoznik. Uglavnom nećeš se kruha najest od tog posla u Bosni.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7220 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

citroen xm wrote: 23/06/2022 13:42
Ozimician wrote: 23/06/2022 13:13
Platne liste ne mozemo nazalost - kod njih nema koverte :-D

Svaka tema na forumu zavrsi sa poredjenjem BiH i Njemacke, mi kad dodjemo na nivo Slovenije bit cemo raj na zemlji, a sad smo zadnja rupa.
Nema ni kod nas u javnom sektoru i državnim preduzećima. A nema ni u ozbiljnim firmama. Ima čak i slučajeva u neozbiljnim firmama da nema koverti jer te prijavi na minimalac 5-600 KM i doda druge stavke poput prevoza i toplog obroka tako da ti recimo 1000 liježe na račun i koverte nema.

Slažem se ne treba porediti u svemu BiH i Njemačku, ali logično je da se porediš sa boljim i težiš tome. Ne zavidim ja njemcima niti našim gastarbajterima, ali činjenica je da su im cijene hrane kao kod nas ili čak povoljnije. Da im je cijena goriva tu negdje itd... a plate su tamo višestruko veće. I onda kažete kako su švabe gore prošle od BiH državljana jer im je ulje procentualno više poskupilo i sada košta isto kao u BiH. :skoljka:
Tako je, cijene hrane u prosjeku jesu vrlo slicne u BiH i Njemackoj (osim mesa), ali Njemacka je izuzetak u Evropi - otidji u HR i Sloveniju pa pogledaj cijene, a imaju znatno losiji standard od Njemacke. Moje neko vidjenje, ko je prije korone se zadesio u Njemackoj - taj je prosao dobro. Ko tek treba da ide, treba da razmisli 3x. U Njemackoj je bilo manje povecanja plata u zadnjih 3 god nego u BIH (procentualno), a cijene su procentalno vise skocile nego u BIH. Ljudi za 30m2 u Minhenu traze 1200€ kirije (nenamjesten stan, samo ima kuhinju) - sto je preslo sve mjere. Naravno mozes otici i zivjeti u nekom selu ili u nekom gradu srednje velicine u naselju gdje su imigranti (ako ti je to sreca) pa jeftinije proci.

U Njemackoj nikad nije vise nije bilo otkaza (od strane radnika) nego u zadnjih godinu dana, ali posto sam tu, Njemci (pogotovo stariji) se vode logikom - uvijek ce biti za nas uvozne radne snage, Njemacka je svima san i ne trebamo se sikirati za radnu snagu, ali praksa pokazuje suprotno.

Kad u BiH sluzbena prosjecna plata bude 2000KM; kad na nase trziste udju i strani igraci (evo Lidl npr.) - nece biti vise iseljavanja iz ekonomskih razloga.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#7221 Re: Poskupljenja

Post by Ozimician »

bat_man wrote: 23/06/2022 13:51
sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:45
Netto, na ruke. Dobiju jos 4000 SEK kao djeciji doplatak za dvoje djece.
Stan npr placaju 12 000 SEK. Ali tu je sve, osim struje i interneta.
pa ne mjeri se standard po auselenderima koji moraju plaćat iznamjljivanje stana, koje i jeste najveća stavka
nego domicilnog stanovništva, onih koji nemaju stavku plaćanja stanarine
Pa obzirom da 60% domicilnog stanovnistva u Njemackoj ne posjeduje vlastitu nekretninu - i na dobar dio njih se ovo odnosi.

A mi svakako moramo racunati i tu bitnu stavku jer mi ako gledamo da selimo - moramo placati kiriju (u Njemackoj moramo i opremiti stan namjestajem i dati 3 kirije unaprijed odmah), tako da se taj trosak mora uracunati.

12 000 SEK za stan znaci da 2/3 jedne plate ode na stan, nije bas malo, ako dvoje ne radi - nema te nigdje.
markopd
Posts: 880
Joined: 01/12/2019 23:08

#7222 Re: Poskupljenja

Post by markopd »

sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:11 Konobar u Sarajevu uzme 1500 sa baksisem, nek oboje rade to je 3000 u kucni budzet. Ali nece niko tacne, svi bi da lelemudaju. Pokusajte se raspitati za cijene vodoinstalatera, keramicara, elektricara, dnevnice kao kod doktora, ali nemoj da bi ko sta novo naucio (prekvalifikacija), da se isprlja.
Gdje ce mu dijete fizikaneriti pa ga ubijaju par godina na bezveznim fakultetima ne bi li ga zavrsio i uvalio u službu za 8-10 Stoja plate.
Ulje na autu da zamijenis je minimum 100 KM, posao od pola sata, a majstor te uzeo 50 ciste zarade (dijelovi i ruke).
Ne mogu svi sefovati, mora neko i raditi.
Može on uzeti i 15 000 mjesečno,ali psihičko maltretiranje od strane robovlasnika i njihovih iskompleksiranih žena ne može niko da nadomjesti novcem niti bilo čim.I još da ostane radno nesposoban sa proširenim venama u kasnim tridesetim,pa niko nije lud jarane ne znam čemu čuđenje već hiljade puta sažvakana tema. :-)
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#7223 Re: Poskupljenja

Post by crveni_makovi »

Logicno je da je bolje biti kokuz zdravih vena.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#7224 Re: Poskupljenja

Post by crveni_makovi »

Naravno. Zivot je ionako beskrajno dug i imamo vremena za sve.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16249
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#7225 Re: Poskupljenja

Post by sime_cipol »

bat_man wrote: 23/06/2022 13:51
sime_cipol wrote: 23/06/2022 13:45
Netto, na ruke. Dobiju jos 4000 SEK kao djeciji doplatak za dvoje djece.
Stan npr placaju 12 000 SEK. Ali tu je sve, osim struje i interneta.
pa ne mjeri se standard po auselenderima koji moraju plaćat iznamjljivanje stana, koje i jeste najveća stavka
nego domicilnog stanovništva, onih koji nemaju stavku plaćanja stanarine
U pravu si, nemaju stanarinu, imaju kredite za nekretnine.
Da vidis cijena :D
Da vidis Sveda kako se guraju za drzavne stanove i kiriju od 10-12k kruna, a ne kod privatnih za 15k+ :D
Veci % stanovništva je vlasnik nekretnine u BiH nego u Svedskoj ili Njemačkoj :D
Post Reply