INFLACIJA-poskupljenja, divljanje na tržištu BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#251 Re: Poskupljenja

Post by ExNihilo »

konektovan wrote: 16/11/2021 17:47
ElRe wrote: 16/11/2021 08:56 Brašno skočilo zbog nedostatka pšenice, tako da su poskupljenja proizvoda od brašna opravdana. Zbog nepovoljnih vremenskih prilika skočiće i cijene graha i mahunarki, kukuruza. Rod maslina je takodje prepolovljen požarima i nepovoljnim vremenskim prilikama.
Za sada jedino mlijeko i mliječne preradjevine nisu skočile.
Ja sam primijetio da su u bingetu poskupili jogurti, od noćko, inmer, dukat, smajić...
Ukratko, sve.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#252 Re: Poskupljenja

Post by Sanjarko »

World wheat production is forecast to increase marginally in 2021–22 to 779million tonnes.
World wheat consumption is forecast to increase by marginally in 2021–22 to 784million tonnes, outpacing world production and leading to a fall in world stocks.
Russia’s export tax is set to rise again from 10 November to $69.90/t. The tax is calculated from export prices and is a factor slowing exports from the country. Slower exports from Russia are contributing to the squeeze in wheat availability. Last year, Russia was the world’s top exporter of wheat.
Neznam za ostalo, ali ovo vam je hibridni rat preko svega pa i ovoga.
User avatar
shape of despair
Posts: 3110
Joined: 09/04/2008 18:41

#253 Re: Poskupljenja

Post by shape of despair »

dječak sa šibicama wrote: 15/11/2021 12:52
konektovan wrote: 10/11/2021 09:14 U jednom momentu će to sve pući,....kupci neće imati para da plaćaju skupe kifle, hljebove, pite...a prodavači će da se češkaju po glavi...
Vec im lagano puca, posto imam taj neki feler da pamtim sta se sve moze kupiti, sta je izlozeno na policama iako vecinu tih stvari niti ne namjeravam kupiti, mogu slobodno reci da je asortiman proizvoda grohnuo jako. Puno onih nekih malo skupljih a kvalitetnijih proizvoda vise nema na mnogim policama. Ima u Bingu na ciglanama jer tamo zivi elita sa puno para, ali to je jedan granap.

Smanjuju asortiman jer ljudi ne kupuju, kod nas u kvartu Vindija zatvorila prije par godina jer ljudi odu u Robot i kupe jeftiniju piletinu. Dzaba sto je u Vindiji duplo kvalitetnije sto i nije tesko, u Robotu nerijetko prodaju piletinu koja prelazi u crnu boju, toliko je losa. Ali je jeftina. Sad je i Brojler zatvoren, negdje ljetos, iako oni imaju pristupacne cijene ali pored njih vrata do vrata Hose sa jos jeftinijom robom. I Brojler kljuc u bravu.
Da ne govorim o poslovnim prostorima, idem na predratno stanje pa i posljeratno, u nizu mojih zgrada u dnu su poslovni prostori. Nekad su tu bili mesnica, frizeraj, restoran, cevabdzinica, servis ves masina, prodavnica elektro opreme, do rata i udruzenje taxista prije nego su preselili u Hrasno ili gdje vec, pekara, Spanishmarket centrala. Danas nema nista, bukvalno nista, ima neka kancelarija neke firme sto prodaje naocale i to je to. Sve ostalo prazno, polako se ispraznilo, zjapi. Nema narod para, a kao vazimo za jedno od bogatijih naselja mislim ima dosta poznatih faca.
Kod nas je i taj bogatiji sloj stanovnistva dobrim dijelom samo farsa. Kofrce se skupocjenim automobilima a kod kuce jedu pastetu, to je ona lazna elita sa instagrama.
Dobar post, slično imam mišljenje i viđenje stvari oko sebe.
Dovoljno je prošetati gradom i vidjeti da se radnje stalno otvaraju i zatvaraju i na njihovom mjestu otvaraju nove i zatvaraju i sve tako u krug. Situacija je gora čim zađeš u uličicu, tu kad se nešto zatvori ne otvara se više.
Ovih sam dana ganjao neki telefon, tačno sam osjetio da i one piljare više ne prometuju kao inače. Jednom ih nazvao da pitam imaju li jedan model telefona, to kasnije zovu, doći će, nabavit ćemo, imamo na stanju u drugom gradu dobacit ćemo....Prije se ne bi ni počešali.
zigzag
Posts: 5755
Joined: 18/04/2014 11:26

#254 Re: Poskupljenja

Post by zigzag »

Kuku,kuku......

Bitno je da banane nikad ne skupe. Nema briga dok je ekvadorske robe.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#255 Re: Poskupljenja

Post by Sanjarko »

ExNihilo wrote: 16/11/2021 17:50
konektovan wrote: 16/11/2021 17:47

Ja sam primijetio da su u bingetu poskupili jogurti, od noćko, inmer, dukat, smajić...
Ukratko, sve.
10-20 feninga, oko 10%. Samo fali da neko pukne zabranu izvoza. U Bosni psenica rodila, a njeni proizvodzaci kazu mulja se s cijenama iz uvoza. Pekari tvrde ulje i sl., poskupilo pa moraju dic cijene.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23290
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#256 Re: Poskupljenja

Post by Sanjarko »

zigzag wrote: 16/11/2021 18:04 Kuku,kuku......

Bitno je da banane nikad ne skupe. Nema briga dok je ekvadorske robe.
Banana je robovska hrana. Izvor proteina i vitamina. Cijena i njima ide gore. Nece da ih uzgajaju. Uzgajaju drogu umjesto njih.
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#257 Re: Poskupljenja

Post by saimidin »

Ah gorivo je skocilo, prevoz odmah ide gore, pa I sve ostalo

Ja radim u logistici I mislim da vecina nije svjesna koje je sranje u tokovima robe, kako na svjetskom, europskom, tako I regionalnom trzistu

Vozaca fali svugdje, I to pored sto dize cijenu, jer I njih moras vise platiti, sve kasni na sve strane

Sa druge strane upumpavanje ogromnih kolicina novca od strane usa, pa I eu jednom mora doci na naplatu, jer na globalnom trzistu svi su ti konkurencija

Naravno tu su I prirodne pojave, suse, poplave, koje kako sada izgleda ce biti sve ekstremnije, I cijene hrane ce ici gore

Sa druge strane mi bi mogli imati I nekih prednosti jer smo u umjerenoj klimi, bar na nivou licne proizvodnje zdrave hrane
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#258 Re: Poskupljenja

Post by dječak sa šibicama »

Kakav sistem, recimo Dukat mlijeko 38% ono najmasnije, u konzumu, kostalo 1,45 godinama vec, sad prvo dignu na 1,55 i tako nekoliko dana, a onda nalijepe "akcija" uz istu tu cijenu, sto znaci kad prodje akcija za koji dan, ide cijena jos gore.
ajdamo
Posts: 1053
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#259 Re: Poskupljenja

Post by ajdamo »

dječak sa šibicama wrote: 18/11/2021 17:33 Kakav sistem, recimo Dukat mlijeko 38% ono najmasnije, u konzumu, kostalo 1,45 godinama vec, sad prvo dignu na 1,55 i tako nekoliko dana, a onda nalijepe "akcija" uz istu tu cijenu, sto znaci kad prodje akcija za koji dan, ide cijena jos gore.
Sad se ljudi igraju sa cijenama dok još imaju starih zaliha.

Prave se lažne akcije itd.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#260 Re: Poskupljenja

Post by Truba »

Dobro je djecak napisao
Svaka cast na zapazanju
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#261 Re: Poskupljenja

Post by Dr Kova »

dječak sa šibicama wrote: 15/11/2021 12:52

Vec im lagano puca, posto imam taj neki feler da pamtim sta se sve moze kupiti, sta je izlozeno na policama iako vecinu tih stvari niti ne namjeravam kupiti, mogu slobodno reci da je asortiman proizvoda grohnuo jako. Puno onih nekih malo skupljih a kvalitetnijih proizvoda vise nema na mnogim policama. Ima u Bingu na ciglanama jer tamo zivi elita sa puno para, ali to je jedan granap.

Smanjuju asortiman jer ljudi ne kupuju, kod nas u kvartu Vindija zatvorila prije par godina jer ljudi odu u Robot i kupe jeftiniju piletinu. Dzaba sto je u Vindiji duplo kvalitetnije sto i nije tesko, u Robotu nerijetko prodaju piletinu koja prelazi u crnu boju, toliko je losa. Ali je jeftina. Sad je i Brojler zatvoren, negdje ljetos, iako oni imaju pristupacne cijene ali pored njih vrata do vrata Hose sa jos jeftinijom robom. I Brojler kljuc u bravu.
Da ne govorim o poslovnim prostorima, idem na predratno stanje pa i posljeratno, u nizu mojih zgrada u dnu su poslovni prostori. Nekad su tu bili mesnica, frizeraj, restoran, cevabdzinica, servis ves masina, prodavnica elektro opreme, do rata i udruzenje taxista prije nego su preselili u Hrasno ili gdje vec, pekara, Spanishmarket centrala. Danas nema nista, bukvalno nista, ima neka kancelarija neke firme sto prodaje naocale i to je to. Sve ostalo prazno, polako se ispraznilo, zjapi. Nema narod para, a kao vazimo za jedno od bogatijih naselja mislim ima dosta poznatih faca.
Kod nas je i taj bogatiji sloj stanovnistva dobrim dijelom samo farsa. Kofrce se skupocjenim automobilima a kod kuce jedu pastetu, to je ona lazna elita sa instagrama.
:thumbup: :thumbup: bra'o dječače
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#262 Re: Poskupljenja

Post by Android Knego »

dječak sa šibicama wrote: 18/11/2021 17:33 Kakav sistem, recimo Dukat mlijeko 38% ono najmasnije, u konzumu, kostalo 1,45 godinama vec, sad prvo dignu na 1,55 i tako nekoliko dana, a onda nalijepe "akcija" uz istu tu cijenu, sto znaci kad prodje akcija za koji dan, ide cijena jos gore.
Auuuu kako podloooooo...
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1605
Joined: 11/06/2011 07:36

#263 Re: Poskupljenja

Post by Kiki_Musampa »

Android Knego wrote: 19/11/2021 02:42
dječak sa šibicama wrote: 18/11/2021 17:33 Kakav sistem, recimo Dukat mlijeko 38% ono najmasnije, u konzumu, kostalo 1,45 godinama vec, sad prvo dignu na 1,55 i tako nekoliko dana, a onda nalijepe "akcija" uz istu tu cijenu, sto znaci kad prodje akcija za koji dan, ide cijena jos gore.
Auuuu kako podloooooo...
Megle 2.8,koje je godinama 1.05 sada 1.35,vajkrem za 30 pf,burek na vagu za 3 km skocio....
Sinoc kontam,meni mjesecno treba oko 300-400 podmire,sto znaci da mi treba 60-80 km vise mjesecno. Povecanje plate zadnji put bilo-nikad!
User avatar
nepass1
Posts: 9706
Joined: 06/07/2017 07:35

#264 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Sinoc usao u penny, mlijeko, hljeb, pavlaka, voda i dijete sebi nesta slatko "samo" cener
Jos ko sretan sto je jednom proslo bez cvaje
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#265 Re: Poskupljenja

Post by Project Sejuani »

Eto prilike za domaće proizvođače da se pokrenu. Al vjerujem da ćemo opet jest i pit uvozno.
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#266 Re: Poskupljenja

Post by addem »

Klasicna inflacija se desila. Cim energenti odu gore ovo se događa postepeno ali se desava. Mozda ce biti 10 posto ove godine.
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#267 Re: Poskupljenja

Post by mahalik »

mlijeko je baš poskupilo a evo čitam sad predviđaju i nestašicu tjestenine :(
User avatar
nepass1
Posts: 9706
Joined: 06/07/2017 07:35

#268 Re: Poskupljenja

Post by nepass1 »

Project Sejuani wrote: 19/11/2021 08:22 Eto prilike za domaće proizvođače da se pokrenu. Al vjerujem da ćemo opet jest i pit uvozno.
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Sta ce se pokrenuti, gledace da zarade sto vise, kao i svi ostali
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#269 Re: Poskupljenja

Post by Project Sejuani »

nepass1 wrote: 19/11/2021 13:05
Project Sejuani wrote: 19/11/2021 08:22 Eto prilike za domaće proizvođače da se pokrenu. Al vjerujem da ćemo opet jest i pit uvozno.
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Sta ce se pokrenuti, gledace da zarade sto vise, kao i svi ostali
Pa zato i govorim, a onda kad cijene opet padnu će kukat kako ih država ne štiti.
:bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#270 Re: Poskupljenja

Post by Truba »

Sta kazu po 2 marke digli pite na bascarsiji

Hm gasi strojeve motaj kablove zatvataj prostore

Jadni oni treba radne akcije za privatnike
User avatar
Copper
Posts: 404
Joined: 18/10/2021 20:34

#271 Re: Poskupljenja

Post by Copper »

Pa realno kod ugostitelja hranu treba poskupit za troduplo vise nego za cijenu kod kuce da se napravi. Narod jede smece umjesto da sami nauce hranu pravit. Pogtovo trebe koje ispijaju jutarnje kafe i nas glas pricaju kako je bolje kupit pitu nego je pravit jer onda se umori i nema vremena za instagram.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#272 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

Black swan wrote: 21/11/2021 14:38 Sta kazu po 2 marke digli pite na bascarsiji

Hm gasi strojeve motaj kablove zatvataj prostore

Jadni oni treba radne akcije za privatnike
I to ce biti i ostati trajno poskupljenje.
Sve i da se sutra vrati ulje na 2, gorivo na ispod 2, brasno na marku i ispod po kilogramu. I pekari su isto tako jedva docekali da podignu cijene. Lopovi na sve strane.
User avatar
Copper
Posts: 404
Joined: 18/10/2021 20:34

#273 Re: Poskupljenja

Post by Copper »

spinel_ wrote: 21/11/2021 14:44
Black swan wrote: 21/11/2021 14:38 Sta kazu po 2 marke digli pite na bascarsiji

Hm gasi strojeve motaj kablove zatvataj prostore

Jadni oni treba radne akcije za privatnike
I to ce biti i ostati trajno poskupljenje.
Sve i da se sutra vrati ulje na 2, gorivo na ispod 2, brasno na marku i ispod po kilogramu. I pekari su isto tako jedva docekali da podignu cijene. Lopovi na sve strane.
Nacis pravit kod kuce. Ja ozibljno znam da vecina njih ne peru zelje, higijena 0. Samo da se ustedi na svemu i svacemu za sto vise zarade.
User avatar
spinel_
Posts: 6633
Joined: 15/11/2013 02:33

#274 Re: Poskupljenja

Post by spinel_ »

Ma i ne uzimam pite nikad vani. Nego eto samo komentarisem kako svi koriste krize za (trajna) poskupljenja.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#275 Re: Poskupljenja

Post by Truba »

čemu pranje kad se prži na visokim tmp :D

stoka kapitalističko imperijalističko osmanistička :D jebem i njih i pitu
Post Reply