BINGO trgovački lanac - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#626 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

belfy wrote: 13/12/2021 21:24
ExNihilo wrote: 12/12/2021 22:51

Ali on nije u vrhu s platama ovdje. Prosjek plate njegovog radnika (u koji ulaze i plate menadžmenta) manji je za 300+ KM od PROSJEKA onoga što zaradi radnik u FBiH. Ili da ti ovako postavim stvari: gdje god se zaposliš u FBiH, možeš prosječno očekivati da ćeš zarađivati barem 300 KM više od prosječnog radnika Binga, i 500+ KM više od trgovca u Bingu. Pri tome uopće ne uzimamo u obzir da većina preduzeća tutne kovertu ispod stola, što Bingo ne radi, čime je razlika zapravo još veća.

Svjetskim retail lancima ne mora plata biti iznadprosječna, kako kažeš, da bi osporila tvoju inicijalnu tvrdnju, onu kako ni radnici vani u retail sektoru ne zarađuju bolje. Dovoljno je da nije ispodprosječna, odnosno bliža minimalnoj plati nego prosječnoj, a to svakako nije. Dakle, da sumiramo. Zasnivaš argument na tezama da je Bingo u vrhu s platama, i da radnici istog profila ni vani ne zarađuju bolje. Oboje je matematički netačno.

I konačno, sva relevatna istraživanja iz ekonomije rada pokazuju da su bolje plaćeni radnici produktivniji, a produktivniji radnici po definiciji produktivnosti zarađuju više vlasnicima kapitala. Dakle, odgovor na tvoje pitanje šta bi dobio jeste: veću produktivnost svog najvažnijeg resursa.

I zamolit ću te da se suzdržiš komentara šta bih ja kao ekonomista uradio. Barem dok ti, kao neekonomista, ne naučiš šta pojmovi poput diminishing returns zapravo znače, ako već imaš namjeru da ulaziš na taj teren i koristiš iste. :D
ja nisam rekao nigdje da je u vrhu sa platama generalno, nego u sferi trgovine, dakle sektora u koji spada. plate menadzmenta ulaze u prosjek i svih drugih trgovina, tako da to nije nikakav argument. kao sto nije ni ovo oko prosjeka sto zaradi radnik u BiH, sto sam vec naveo. i po recenom od strane one direktorice iz Binga razlika nije 300 KM od prosjecne (na generalnom nivou, a sto sam vec rekao da je pogresno mjerenje, ali uzmimo i njega u obzir kada si vec poceo sa istim) nego 150 - 200 KM (u zavisnosti od uracunatog prevoza za koji ista tvrdi da skoro svi imaju).

ako cemo se dotaci koverti i prosjecne plate moram te podsjetiti da koverte ne ulaze u proracun iste, kao da ih i, zapravo, vecina zaposlenika i ne dobija. veliki dio zaposlenih spada u djabojede ili njihove srodne duse javnih preduzeca. dakle, cijeli drzavni, entitetski, kantonalni i opstinski nivo zajedno sa vojskom, policijom, zdravstvom, obrazovanjem, elektroenergetskim sektorom, telekomunikacionim, vatrogascima i agencijama za nuklearnu energiju i ini... dakle, niko od njih ne dobija nista u koverti. kao ni kod jacih firmi kao sto su Mittal, Messer i drugi... da ne pominjem banke, farmaciju i osiguranja, a svi oni ulaze u obracun prosjecne plate i bez koverti.

mislim da je lako zakljuciti da koverta ne pravi neku bitnu razliku od prosjecne plate (mislim kod primanja, a ne kod proracuna prosjeka iste), jer istu dobija, zapravo, manji broj zaposlenih i to, opet, mahom u sektorima koji su dobrano ispod te iste prosjecne plate. sve i kada bi gledali sa nivoa radnika i drzave, onda je koverta opet nepozeljnija. ista sprecava i radnika da ima bolju penziju, kao sto i drzavi umanjuje sredstva. osim ako ne zelis reci da je koverta bolji nacin poslovanja... mada to nema previse veze sa temom o kojoj ovdje pricamo, jer Bingo ne daje istu...

da li ti tvrdis da je zaposlenje u svjetskim retail lancima pozeljno jer imaju iznadprosjecnu platu? ne rezumijem sta ti znaci ovo:
Zasnivaš argument na tezama da je Bingo u vrhu s platama, i da radnici istog profila ni vani ne zarađuju bolje. Oboje je matematički netačno.
ja sam rekao da je Bingo u vrhu sa platama u svom sektoru. ne znam sta ti znaci ovo sto sam podvukao. ako si mislio na to da dobijaju u nekoj razvijenijoj zemlji platu kao u Bingu, onda je jasno da to nisam mislio. ako si mislio reci da radnici vani u firmama kao Bingo zaradjuju vise od prosjecne plate za to bih volio vidjeti neku potvrdu. ja ti mogu uslikati jednu sutra... tako dok ne ustanovim sta si zelio reci ne mogu ni da ti odgovorim na ovo o "matematickoj tacnosti".

naravno da su bolje placeni radnici produktivniji, ali i to ima svoje granice u kojima vrijedi. vjerujem da ih i ti dobro znas. isto tako istrazivanja pokazuju i da su radnici sa kracim radnim vremenom produktivniji, ali i to u granicama za koje isto vrijedi. uvijek se tu sjetim one "matematike" da ako jedna zena rodi jedno dijete za 9 mjeseci onda ce 9 zena roditi dijete za mjesec... dakle, o produktivnosti u odnosu na platu mozemo pricati, ali treba znati da ista ima svoje granice. i one su dobrano odredjene sektorom i radnom pozicijom. rudar koji za 1k plate iskopa 10 tona nece za 10k plate iskopati 100 tona. onaj koji slaze proizvode na police isto tako. a tu je naravno i element nezaposlenosti. koliko ljudi ce pristati raditi odredjeni posao za odredjenu platu. ako su plate koje su pomenute istinite, kao i ovi bonusi, a Bingu ne nedostaje radne snage, onda o cemu pricamo? elem da ne trunim dalje na ovaj dio...

ok, ajde da ja onda ne govorim sta bi ti. reci ti iz prve ruke sta bi uradio da si prvi do Dzambica. a pojam ne bih ni koristio da ne znam sta znaci. ne znam ni sto ti je potrebno da pokusavas neko sukanje da pravis povodom istog. jako dobro upoznat sa pojmom vjerovatno prije nego si ti postao ekonomista. osim ako nisi diplomirao prije 2000/2001. naravno da mozemo i o njemu, ali on je na periferiji teme o kojoj pricamo. ali sta ti bude draze - svakako...
Ne znam šta si mislio, znam samo šta si rekao, a to je da su u vrhu po platama. Uostalom, odakle crpiš podatak da su u vrhu po platama u sektoru trgovine? Nisu trgovina samo Bingo, Merkator, i Konzum.

Već sam pisao gore drugom forumašu: plata trgovca u Bingu (sa prevozom i toplim) 770 KM, prosječna plata u Bingu (sa prevozom i toplim) 900+ KM, prosječna plata u FBiH (sa prevozom i toplim) 1200+ KM. Izvori podataka: hipi gospođa u dnevniku kod Senada i Federalni zavod za statistiku. Razliku izračunaj sam. Hint: nije 150 - 200 KM. :D

Realni sektor broji više zaposlenih od javnog. Tako da to što javni ne dobiva koverte još uvijek ne znači kako “većina zaposlenika ne dobiva koverte”. Ne znaš da li je to slučaj, ne znam ni ja, ali ja nisam ni tvrdio da većina zaposlenih dobiva koverte, nego da većina preduzeća to radi. Javne institucije nisu preduzeća, dok su javna preduzeća manjina. No, suštinski je nebitno. Prosječan radnik FBiH zaradi 300 KM više od prosječnog radnika Binga - bez koverti.

Što se tiče ovoga o radnicima u sektoru trgovine vani, nigdje nisam rekao kako im je plata vani iznadprosječna, nego da nije uporediva sa platom u Bingu. Ne u apsolutnim iznosima, nego gledano u relativnom smislu: prema prosječnoj plati ekonomije, prema medijan plati, prema kupovnoj moći, i drugim parametrima.

Koje su granice produktivnosti, o kojima govoriš? Ne znam na šta misliš, ako ne kažeš na šta misliš. Analgorija sa rudarom nije adekvatna, jer je riječ o proizvodnom sektoru, a produktivnost proizvodnog i retail sektora ne znači iste stvari.

Što se tiče pitanja šta bih ja. Postoji stara debata u ekonomiji (ili korporativnim finansijama, da budem precizniji): kome menadžment zapravo odgovara i čije ciljeve maksimizira? Vlasničke (shareholders) ili svih zainteresovanih strana (stakeholders), što podrazumijeva vlasnike, zaposlene, i širu društvenu zajednicu.

Nekada davno, 70tih godina prošlog vijeka, čika Milton Friedman, tada planetarno najveća ekonomska zvijezda, izjavio je da menadžment maksimizira isključivo interese vlasnika, koristeći sva raspoloživa sredstva koja mu tržište dopušta. Ako to znači da će plaćati radnike $1, plaćat će ih $1, jer više ne mora. Ukratko, neoklasična laissez-faire priča s kojom si ti uletio na ovu temu, a koja je u širem dijelu javnosti postala poznata pod kolokvijalnim pojmom - neoliberalizam. Friedmanova doktrina se našla u udžbenicima. Kada otvoriš bilo koji stariji ekonomski udžbenik, tamo ćeš naći da je cilj i svrha firme - maksimizacija dobiti. Tačka.

Danas su manje-više svi ozbiljni ekonomisti odustali od takve doktrine. Ne iz kojekavkih moralnih i SJW razloga. Nego zato što smo od Friedmana do danas shvatili da firme koje imaju hronično nezadovoljne radnike dugoročno ne opstaju, baš kao što ne opstaju firme koje su nemarne prema društvenoj zajednici.

Recimo, ekonomski modeli lijepo pokazuju da radnici koji smatraju da su potplaćeni, “kompenziraju” svoju platu tako što minimiziraju rad (tj. slackaju), a nerijetko i potkradaju poslodavca. Sjećam se jednog nezadovoljnog kolege, koji je radio u računovodstvu, a imao je običaj reći: “Da me hoće konkurencija kontaktirati, dao bih im sve poslovne tajne koje traže”. Firme čiji su radnici ogorčeni na samu firmu, nisu firme koje opstaju.

Ili, ako govorimo o radnicima na višem hijerarhijskom nivou, zamisli ekonomistu koji vidi potencijal za optimizaciju retail prodaje kroz prediktivnu analitiku. Mogućnosti su neograničene, od optimiziranja lokacija za supermarkete, preko utvrđivanja artikala koji donose najveću dobit kroz promociju, preko sezonalnosti cijena, itd. Ali zašto bi se neko jebavao time za hiljadu maraka? Nek' ti mama pravi prediktivne modele. To je slack. I oportunitetni trošak za Bingo.

S druge strane, jedini razlog zašto javnost još uvijek ima relativno blagonaklono mišljenje o Bingu jeste ekonomski nacionalizam. Neka ga, naš je, da ne kupujemo kod anamo onih. Međutim, promijeni li se percepcija javnosti, Bingu se ne piše dobro. Kao što rekoh gore, firme koje ne mare za društvenu zajednicu, nisu firme koje dugoročno opstaju. Možda je najaktualniji globalni primjer Facebook. Od tehnološkog superstara i čeda, kroz niz skandala, sentiment ogorčenosti prema Facebooku preselio se u američki Kongres, i sada je pitanje vremena kada će djelatnost istog biti žestoko regulisana ili će firma biti raskomadana na više dijelova.

Bingo sada jaše na jeftinoj radnoj snazi i time maksimizira Džambićev interes. Ali šta kada se nezaposlenost dodatno smanji, bilo širenjem ekonomije (eto, dolazi Lidl) ili odseljavanjem stanovništva, šta kada standard poraste, i Bingo bude prinuđen dizati cijenu koju plaća za rad, te izgubi jedinu konkurentsku prednost koju ima? Uzdat će se u lojalnost ogorčenih radnika kojima je davao 700 maraka? Uzdat će se da će ekonomski nacionalizam prosječnom građaninu biti važniji od nižih cijena Lidla? To je glupava i kratkovidna seljoberska politika.

Stoga, da sam prvi do Džambića, radio bih ono što Džambić kaže, ili ne bih bio prvi do njega. Samim tim, nije pitanje šta bih uradio da sam prvi do njega, nego šta bih uradio da sam Džambić. A odgovor je da bih maksimizirao interes svih stakeholdera. Zato što više nije 1970. I zato što želim vjerovati da nisam kratkovid.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#627 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Bobi »

Hipi gospođa :D.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5624
Joined: 04/08/2020 19:22

#628 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by -Chesterfield- »

ajdamo wrote: 14/12/2021 08:49
Koliko su te izašli troškovi postupka?
To sindikat plaća. Možda su i oni nešto smuljali?
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#629 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Impressum »

un1ted wrote: 13/12/2021 14:59 Pa moguce da jesu, ali vjerovatno imaju dovoljno prava nego kod nas. Nisam siguran da vani radnik u HIPERMARKETU odgovara za ukradeni sadržaj? Zamisli neko ukrade 100KM i radnici u toj smjeni moraju nadoknaditi.
Ne znam je li u bingetu ovakav slučaj, u merkatoru jeste.
nisam to znao
pa ko potpise takav ugovor taj nije normalan
sto kazes neko mazne a ti placas :-) :-) :-)
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#630 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Mate_Miso_Kovac »

Impressum wrote: 14/12/2021 11:41
un1ted wrote: 13/12/2021 14:59 Pa moguce da jesu, ali vjerovatno imaju dovoljno prava nego kod nas. Nisam siguran da vani radnik u HIPERMARKETU odgovara za ukradeni sadržaj? Zamisli neko ukrade 100KM i radnici u toj smjeni moraju nadoknaditi.
Ne znam je li u bingetu ovakav slučaj, u merkatoru jeste.
nisam to znao
pa ko potpise takav ugovor taj nije normalan
sto kazes neko mazne a ti placas :-) :-) :-)
Ljudi koji potpisuju takve ugovore nisu nenormalni, nego nemaju izbora. Moderno robovlasništvo . Nevidljivi lanci su podjednako gadni i čvrsti kao gvozdeni...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#631 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by problemnatravunu »

Znam ljude kojih Amko tako prca, sve moraju nadoknađivati
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#632 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Impressum »

Mate_Miso_Kovac wrote: 14/12/2021 11:44
Impressum wrote: 14/12/2021 11:41

nisam to znao
pa ko potpise takav ugovor taj nije normalan
sto kazes neko mazne a ti placas :-) :-) :-)
Ljudi koji potpisuju takve ugovore nisu nenormalni, nego nemaju izbora. Moderno robovlasništvo . Nevidljivi lanci su podjednako gadni i čvrsti kao gvozdeni...
uvijek ima Njemacka, Slovenija, Austrija
nadje se nacina
zamisli ides na posao svaki dan i mislis o tome koliko ce mi mozda otkinuti od plate
hoce li neki narkoman ili profi lopov bas danas odluciti da me ojadi
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#633 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Impressum »

problemnatravunu wrote: 14/12/2021 11:47 Znam ljude kojih Amko tako prca, sve moraju nadoknađivati
zakonski dozvoljeno ili je to samovolja gazde?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#634 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by un1ted »

Impressum wrote: 14/12/2021 11:41 pa ko potpise takav ugovor taj nije normalan
Ne bih rekao da je to u ugovoru, vec "nepisano pravilo".
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#635 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Impressum »

un1ted wrote: 14/12/2021 11:53
Impressum wrote: 14/12/2021 11:41 pa ko potpise takav ugovor taj nije normalan
Ne bih rekao da je to u ugovoru, vec "nepisano pravilo".
a ako se pobunis pretpostavljam noga s posla?

prava radnika = 0
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#636 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Mate_Miso_Kovac »

Zamisli nemaš sutra djetetu dati šta da jede? Mislim, u teoriji je vazda lako, daj otkaz, nadji drugi posao, idi u Njemacku. U praks su stvari malo teze. Ne ide se vani praznih dzepova, ne daje se otkaz praznih dzepova itd...
Elem, nije baš tako jednostavno za pojedinca. Protiv ovakvih sistemskih, širokih problema, se treba boriti sistemski i široko, udruženim snagama (kao radnici Keloggsa trenutno recimo)...
User avatar
Impressum
Posts: 1256
Joined: 30/08/2018 13:01
Location: njih je zivot razocarao dok skakucu jer ne mrze Bosnu koja je sampion oooo oooo oooo

#637 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Impressum »

Mate_Miso_Kovac wrote: 14/12/2021 11:56 Zamisli nemaš sutra djetetu dati šta da jede? Mislim, u teoriji je vazda lako, daj otkaz, nadji drugi posao, idi u Njemacku. U praks su stvari malo teze. Ne ide se vani praznih dzepova, ne daje se otkaz praznih dzepova itd...
naravno
ali opet kontam mozda imas nekoga vani
zamolis, vadi me iz ovih govana
posudi mi dok se ne snadjem
zaposli me/primi me dok se ne snadjem
bilo sta nego sjediti u strahu u nekom Amku
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#638 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by un1ted »

Impressum wrote: 14/12/2021 11:55 a ako se pobunis pretpostavljam noga s posla?
Mi nismo narod koji se buni. Eto, zasto se ne trazi odgovornost za najmanje stvari, npr neociscen trotoar, radovi koji nisu zavrseni, rezanje asfalta koji je juce postavljen....
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#639 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Guadalajara »

@ExNihilo aferim :thumbup:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#640 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Guadalajara »

problemnatravunu wrote: 14/12/2021 11:47 Znam ljude kojih Amko tako prca, sve moraju nadoknađivati
Pa i u bankama je tako na salteru..Imaš manjak u kasi...hop iz svojeg dzepa...I ispred svoje djece...Pa moraš sa kartica kredit dizati da vratiš...ili da sve kolege dio plate...
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#641 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by holowey »

Guadalajara wrote: 14/12/2021 12:23
problemnatravunu wrote: 14/12/2021 11:47 Znam ljude kojih Amko tako prca, sve moraju nadoknađivati
Pa i u bankama je tako na salteru..Imaš manjak u kasi...hop iz svojeg dzepa...I ispred svoje djece...Pa moraš sa kartica kredit dizati da vratiš...ili da sve kolege dio plate...
eh ta u banci na salteru sama broji i odgovorna je za posao koji radi, a kasirka ili prodavacica nije zastitar na ulazu pa da se njoj odbija od plate jer nije sprijecila kradju... paralela bi bila da u banci na salteru odbiju od plate zbog pljacke banke/inflacije/kraha trzista
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#642 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by detroit-mercy »

ExNihilo wrote: 14/12/2021 11:00
belfy wrote: 13/12/2021 21:24

ja nisam rekao nigdje da je u vrhu sa platama generalno, nego u sferi trgovine, dakle sektora u koji spada. plate menadzmenta ulaze u prosjek i svih drugih trgovina, tako da to nije nikakav argument. kao sto nije ni ovo oko prosjeka sto zaradi radnik u BiH, sto sam vec naveo. i po recenom od strane one direktorice iz Binga razlika nije 300 KM od prosjecne (na generalnom nivou, a sto sam vec rekao da je pogresno mjerenje, ali uzmimo i njega u obzir kada si vec poceo sa istim) nego 150 - 200 KM (u zavisnosti od uracunatog prevoza za koji ista tvrdi da skoro svi imaju).

ako cemo se dotaci koverti i prosjecne plate moram te podsjetiti da koverte ne ulaze u proracun iste, kao da ih i, zapravo, vecina zaposlenika i ne dobija. veliki dio zaposlenih spada u djabojede ili njihove srodne duse javnih preduzeca. dakle, cijeli drzavni, entitetski, kantonalni i opstinski nivo zajedno sa vojskom, policijom, zdravstvom, obrazovanjem, elektroenergetskim sektorom, telekomunikacionim, vatrogascima i agencijama za nuklearnu energiju i ini... dakle, niko od njih ne dobija nista u koverti. kao ni kod jacih firmi kao sto su Mittal, Messer i drugi... da ne pominjem banke, farmaciju i osiguranja, a svi oni ulaze u obracun prosjecne plate i bez koverti.

mislim da je lako zakljuciti da koverta ne pravi neku bitnu razliku od prosjecne plate (mislim kod primanja, a ne kod proracuna prosjeka iste), jer istu dobija, zapravo, manji broj zaposlenih i to, opet, mahom u sektorima koji su dobrano ispod te iste prosjecne plate. sve i kada bi gledali sa nivoa radnika i drzave, onda je koverta opet nepozeljnija. ista sprecava i radnika da ima bolju penziju, kao sto i drzavi umanjuje sredstva. osim ako ne zelis reci da je koverta bolji nacin poslovanja... mada to nema previse veze sa temom o kojoj ovdje pricamo, jer Bingo ne daje istu...

da li ti tvrdis da je zaposlenje u svjetskim retail lancima pozeljno jer imaju iznadprosjecnu platu? ne rezumijem sta ti znaci ovo:

ja sam rekao da je Bingo u vrhu sa platama u svom sektoru. ne znam sta ti znaci ovo sto sam podvukao. ako si mislio na to da dobijaju u nekoj razvijenijoj zemlji platu kao u Bingu, onda je jasno da to nisam mislio. ako si mislio reci da radnici vani u firmama kao Bingo zaradjuju vise od prosjecne plate za to bih volio vidjeti neku potvrdu. ja ti mogu uslikati jednu sutra... tako dok ne ustanovim sta si zelio reci ne mogu ni da ti odgovorim na ovo o "matematickoj tacnosti".

naravno da su bolje placeni radnici produktivniji, ali i to ima svoje granice u kojima vrijedi. vjerujem da ih i ti dobro znas. isto tako istrazivanja pokazuju i da su radnici sa kracim radnim vremenom produktivniji, ali i to u granicama za koje isto vrijedi. uvijek se tu sjetim one "matematike" da ako jedna zena rodi jedno dijete za 9 mjeseci onda ce 9 zena roditi dijete za mjesec... dakle, o produktivnosti u odnosu na platu mozemo pricati, ali treba znati da ista ima svoje granice. i one su dobrano odredjene sektorom i radnom pozicijom. rudar koji za 1k plate iskopa 10 tona nece za 10k plate iskopati 100 tona. onaj koji slaze proizvode na police isto tako. a tu je naravno i element nezaposlenosti. koliko ljudi ce pristati raditi odredjeni posao za odredjenu platu. ako su plate koje su pomenute istinite, kao i ovi bonusi, a Bingu ne nedostaje radne snage, onda o cemu pricamo? elem da ne trunim dalje na ovaj dio...

ok, ajde da ja onda ne govorim sta bi ti. reci ti iz prve ruke sta bi uradio da si prvi do Dzambica. a pojam ne bih ni koristio da ne znam sta znaci. ne znam ni sto ti je potrebno da pokusavas neko sukanje da pravis povodom istog. jako dobro upoznat sa pojmom vjerovatno prije nego si ti postao ekonomista. osim ako nisi diplomirao prije 2000/2001. naravno da mozemo i o njemu, ali on je na periferiji teme o kojoj pricamo. ali sta ti bude draze - svakako...
Ne znam šta si mislio, znam samo šta si rekao, a to je da su u vrhu po platama. Uostalom, odakle crpiš podatak da su u vrhu po platama u sektoru trgovine? Nisu trgovina samo Bingo, Merkator, i Konzum.

Već sam pisao gore drugom forumašu: plata trgovca u Bingu (sa prevozom i toplim) 770 KM, prosječna plata u Bingu (sa prevozom i toplim) 900+ KM, prosječna plata u FBiH (sa prevozom i toplim) 1200+ KM. Izvori podataka: hipi gospođa u dnevniku kod Senada i Federalni zavod za statistiku. Razliku izračunaj sam. Hint: nije 150 - 200 KM. :D

Realni sektor broji više zaposlenih od javnog. Tako da to što javni ne dobiva koverte još uvijek ne znači kako “većina zaposlenika ne dobiva koverte”. Ne znaš da li je to slučaj, ne znam ni ja, ali ja nisam ni tvrdio da većina zaposlenih dobiva koverte, nego da većina preduzeća to radi. Javne institucije nisu preduzeća, dok su javna preduzeća manjina. No, suštinski je nebitno. Prosječan radnik FBiH zaradi 300 KM više od prosječnog radnika Binga - bez koverti.

Što se tiče ovoga o radnicima u sektoru trgovine vani, nigdje nisam rekao kako im je plata vani iznadprosječna, nego da nije uporediva sa platom u Bingu. Ne u apsolutnim iznosima, nego gledano u relativnom smislu: prema prosječnoj plati ekonomije, prema medijan plati, prema kupovnoj moći, i drugim parametrima.

Koje su granice produktivnosti, o kojima govoriš? Ne znam na šta misliš, ako ne kažeš na šta misliš. Analgorija sa rudarom nije adekvatna, jer je riječ o proizvodnom sektoru, a produktivnost proizvodnog i retail sektora ne znači iste stvari.

Što se tiče pitanja šta bih ja. Postoji stara debata u ekonomiji (ili korporativnim finansijama, da budem precizniji): kome menadžment zapravo odgovara i čije ciljeve maksimizira? Vlasničke (shareholders) ili svih zainteresovanih strana (stakeholders), što podrazumijeva vlasnike, zaposlene, i širu društvenu zajednicu.

Nekada davno, 70tih godina prošlog vijeka, čika Milton Friedman, tada planetarno najveća ekonomska zvijezda, izjavio je da menadžment maksimizira isključivo interese vlasnika, koristeći sva raspoloživa sredstva koja mu tržište dopušta. Ako to znači da će plaćati radnike $1, plaćat će ih $1, jer više ne mora. Ukratko, neoklasična laissez-faire priča s kojom si ti uletio na ovu temu, a koja je u širem dijelu javnosti postala poznata pod kolokvijalnim pojmom - neoliberalizam. Friedmanova doktrina se našla u udžbenicima. Kada otvoriš bilo koji stariji ekonomski udžbenik, tamo ćeš naći da je cilj i svrha firme - maksimizacija dobiti. Tačka.

Danas su manje-više svi ozbiljni ekonomisti odustali od takve doktrine. Ne iz kojekavkih moralnih i SJW razloga. Nego zato što smo od Friedmana do danas shvatili da firme koje imaju hronično nezadovoljne radnike dugoročno ne opstaju, baš kao što ne opstaju firme koje su nemarne prema društvenoj zajednici.

Recimo, ekonomski modeli lijepo pokazuju da radnici koji smatraju da su potplaćeni, “kompenziraju” svoju platu tako što minimiziraju rad (tj. slackaju), a nerijetko i potkradaju poslodavca. Sjećam se jednog nezadovoljnog kolege, koji je radio u računovodstvu, a imao je običaj reći: “Da me hoće konkurencija kontaktirati, dao bih im sve poslovne tajne koje traže”. Firme čiji su radnici ogorčeni na samu firmu, nisu firme koje opstaju.

Ili, ako govorimo o radnicima na višem hijerarhijskom nivou, zamisli ekonomistu koji vidi potencijal za optimizaciju retail prodaje kroz prediktivnu analitiku. Mogućnosti su neograničene, od optimiziranja lokacija za supermarkete, preko utvrđivanja artikala koji donose najveću dobit kroz promociju, preko sezonalnosti cijena, itd. Ali zašto bi se neko jebavao time za hiljadu maraka? Nek' ti mama pravi prediktivne modele. To je slack. I oportunitetni trošak za Bingo.

S druge strane, jedini razlog zašto javnost još uvijek ima relativno blagonaklono mišljenje o Bingu jeste ekonomski nacionalizam. Neka ga, naš je, da ne kupujemo kod anamo onih. Međutim, promijeni li se percepcija javnosti, Bingu se ne piše dobro. Kao što rekoh gore, firme koje ne mare za društvenu zajednicu, nisu firme koje dugoročno opstaju. Možda je najaktualniji globalni primjer Facebook. Od tehnološkog superstara i čeda, kroz niz skandala, sentiment ogorčenosti prema Facebooku preselio se u američki Kongres, i sada je pitanje vremena kada će djelatnost istog biti žestoko regulisana ili će firma biti raskomadana na više dijelova.

Bingo sada jaše na jeftinoj radnoj snazi i time maksimizira Džambićev interes. Ali šta kada se nezaposlenost dodatno smanji, bilo širenjem ekonomije (eto, dolazi Lidl) ili odseljavanjem stanovništva, šta kada standard poraste, i Bingo bude prinuđen dizati cijenu koju plaća za rad, te izgubi jedinu konkurentsku prednost koju ima? Uzdat će se u lojalnost ogorčenih radnika kojima je davao 700 maraka? Uzdat će se da će ekonomski nacionalizam prosječnom građaninu biti važniji od nižih cijena Lidla? To je glupava i kratkovidna seljoberska politika.

Stoga, da sam prvi do Džambića, radio bih ono što Džambić kaže, ili ne bih bio prvi do njega. Samim tim, nije pitanje šta bih uradio da sam prvi do njega, nego šta bih uradio da sam Džambić. A odgovor je da bih maksimizirao interes svih stakeholdera. Zato što više nije 1970. I zato što želim vjerovati da nisam kratkovid.
Stoji sve sto si napisao ali prvo moras da imas jednu zaposlenost na nivou kao i mogucnost izbora (dostupnost novih ili zamjenskih radnih mjesta), jer nije isto mijenjati/naci posao u USA i Bangladeshu ili Bosni. Tako da zalosno je reci ali Dzombic i Bingo su trenutno nuzno zlo.
Bonus nije podijelio radi merhametluka vec vjerovatno sto vec osjeca odredjeni pritisak kao i strah od konkurencije i kako ovaj pristisak bude rastao tako ce se mijenjati i odnos prema radniku.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#643 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Guadalajara »

holowey wrote: 14/12/2021 13:32
Guadalajara wrote: 14/12/2021 12:23

Pa i u bankama je tako na salteru..Imaš manjak u kasi...hop iz svojeg dzepa...I ispred svoje djece...Pa moraš sa kartica kredit dizati da vratiš...ili da sve kolege dio plate...
eh ta u banci na salteru sama broji i odgovorna je za posao koji radi, a kasirka ili prodavacica nije zastitar na ulazu pa da se njoj odbija od plate jer nije sprijecila kradju... paralela bi bila da u banci na salteru odbiju od plate zbog pljacke banke/inflacije/kraha trzista
Pa nije ni bankarka zastitar, vec imaju angazovane zastitare. U banci su pare osigurane ako se desi pljačka, dok pri isplati na salteru sam službenik odgovara.

Ne moze se porediti odgovornost bankara i odgovornost kasirke/prodavačice. U trgovini ukradu nešto sitno vrijednosti par ili desetak maraka, dok u banci stotine hiljada, milione...

Kasirke/prodavačice mogu da i ukradu, da obračunaju veću cijenu, da ti dodaju na račun ono što nisi kupio. I to mi se nije jednom dešavalo. I to kod kupovine više artikala.

A vidio sam da i kod ovih Amko, Bingu i sl. zaštitari im dovoze/odvoze pazare. I to ih vidim u onim službenim kombijima. Negdje i Amko, Bingo i sl. Imaju zastitare, u manjim poslovnicama nemaju. ;-)
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#644 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by detroit-mercy »

zippoo87 wrote: 13/12/2021 21:47
detroit-mercy wrote: 13/12/2021 21:31
Prvo, ako je nama Bingo najprofitabilnija firma u BiH onda smo sto se ekonomije tice u kurcu ali bas velikom kurcu.
Drugo, dvoje koje radi u Aldiju u Svabiji moze da sastavlja kraj sa krajem ili da drzi nos malo iznad vode. To sto je u Svapskoj generalno standar veci doprinosi tome da izgleda da oni imaju vise ali neces se ni tamo bas nesto nauzivati radom u Aldiju niti ces tih 30 dana odmora provesti na odmoru po svjestkim destinacijama, nego ce sjediti kod kuce ili rostiljati po lokalnim parkovima.
Svugdje u svijetu su trgovine najveci po dobiti...Alibaba,Amazon,Walmart,po Njemackoj ti marketi,u BiH,Bingo...nije to dzaba...jeftina radna snaga ili cak bez velikog broja radnika,ako rade online trgovinu a marze ogromne.

Poenta je da u normalnim drzavama,cak i kada zaradjujes najmanje u lancu i dalje imas ista radnicka prava kao i onaj najbogatiji...dakle imas godisnji,imas darovanja,imas regres,imas bonus mozda,imas bolovanje...a opet te pitam,sta imas u BiH ?
Ovdje su kriminal i korupcija unistili temelje i propadanje je neminovno...a narod nece da progleda,svako brani svoju poziciju,iako je mizerna,umjesto da se svi dignemo i trazimo vise i podignemo ljestvicu svima...pa da minimalna plata bude 1000 KM a prosjecna 1500 KM,da u bolnicu kada odes,da se lijecis a ne da te neka nadrkana sestra otresa,jer je primljena preko stele u bolnicu ,da rudar ne pravi proteste za platu od milju KM a zivot mu ugrozen svake sekunde dok je dole u zemlji,jer su pokrali pare pa rudari umjesto robotima,kopaju ugalj krampama....primjera je milijarda.
Nisu, https://www.statista.com/statistics/269 ... worldwide/. Kao sto vidis, nisu cak ni po prihodima mada su u vrhu ,postoji more drugih industrija koje su manje u velicini ali puno bolje u profitabilnosti
Trgovine su jako cesto u vrhu po prihodima ali ne po dobiti ako zaronis malo dublje vidjeti ces general retail sector, profit margin je samo 2.3%. Ovi sto prodaju hranu su na dnu ljestvice dok recimo retaileri koji prodaju kozmetiku ili sportske potrebstine imaju puno bolje profit margins.
Sada, Amazon i Alibaba su nesto novo, e-commerce, ne bih cak rekao ni tipicna trgovina, sve je zasnovano na online platformama i dostavi. Ustvari oni su pocetak kraja trgovine onakve kakvu smo znali u zadnjih par hiljada godina.
Citava prica koju pricas je poredjenje BiH sa Njemackom i prica kako je u Njemackoj ili USA. Pa covjece boziji, kod nas doktori imaju hiljadu i nesto maraka plate a ovdje se prica o platama kasirki i radnika u trgovini za koje ti je potrebna minimalna strucna sprema.
Kolika je plata jednog nastavnika ili profesora u skoli u odnosu na jednu kasirku? Plata medicinske sestre u odnosu na kasirku.
Na kraju, ocekivati od nas neke stvari kao u normalnim drzavama je iluzorno, mi jos ni sa tranzicijom nismo zavrsili.
belfy
Posts: 7671
Joined: 06/08/2007 09:00

#645 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by belfy »

ExNihilo wrote: 14/12/2021 11:00
belfy wrote: 13/12/2021 21:24

ja nisam rekao nigdje da je u vrhu sa platama generalno, nego u sferi trgovine, dakle sektora u koji spada. plate menadzmenta ulaze u prosjek i svih drugih trgovina, tako da to nije nikakav argument. kao sto nije ni ovo oko prosjeka sto zaradi radnik u BiH, sto sam vec naveo. i po recenom od strane one direktorice iz Binga razlika nije 300 KM od prosjecne (na generalnom nivou, a sto sam vec rekao da je pogresno mjerenje, ali uzmimo i njega u obzir kada si vec poceo sa istim) nego 150 - 200 KM (u zavisnosti od uracunatog prevoza za koji ista tvrdi da skoro svi imaju).

ako cemo se dotaci koverti i prosjecne plate moram te podsjetiti da koverte ne ulaze u proracun iste, kao da ih i, zapravo, vecina zaposlenika i ne dobija. veliki dio zaposlenih spada u djabojede ili njihove srodne duse javnih preduzeca. dakle, cijeli drzavni, entitetski, kantonalni i opstinski nivo zajedno sa vojskom, policijom, zdravstvom, obrazovanjem, elektroenergetskim sektorom, telekomunikacionim, vatrogascima i agencijama za nuklearnu energiju i ini... dakle, niko od njih ne dobija nista u koverti. kao ni kod jacih firmi kao sto su Mittal, Messer i drugi... da ne pominjem banke, farmaciju i osiguranja, a svi oni ulaze u obracun prosjecne plate i bez koverti.

mislim da je lako zakljuciti da koverta ne pravi neku bitnu razliku od prosjecne plate (mislim kod primanja, a ne kod proracuna prosjeka iste), jer istu dobija, zapravo, manji broj zaposlenih i to, opet, mahom u sektorima koji su dobrano ispod te iste prosjecne plate. sve i kada bi gledali sa nivoa radnika i drzave, onda je koverta opet nepozeljnija. ista sprecava i radnika da ima bolju penziju, kao sto i drzavi umanjuje sredstva. osim ako ne zelis reci da je koverta bolji nacin poslovanja... mada to nema previse veze sa temom o kojoj ovdje pricamo, jer Bingo ne daje istu...

da li ti tvrdis da je zaposlenje u svjetskim retail lancima pozeljno jer imaju iznadprosjecnu platu? ne rezumijem sta ti znaci ovo:

ja sam rekao da je Bingo u vrhu sa platama u svom sektoru. ne znam sta ti znaci ovo sto sam podvukao. ako si mislio na to da dobijaju u nekoj razvijenijoj zemlji platu kao u Bingu, onda je jasno da to nisam mislio. ako si mislio reci da radnici vani u firmama kao Bingo zaradjuju vise od prosjecne plate za to bih volio vidjeti neku potvrdu. ja ti mogu uslikati jednu sutra... tako dok ne ustanovim sta si zelio reci ne mogu ni da ti odgovorim na ovo o "matematickoj tacnosti".

naravno da su bolje placeni radnici produktivniji, ali i to ima svoje granice u kojima vrijedi. vjerujem da ih i ti dobro znas. isto tako istrazivanja pokazuju i da su radnici sa kracim radnim vremenom produktivniji, ali i to u granicama za koje isto vrijedi. uvijek se tu sjetim one "matematike" da ako jedna zena rodi jedno dijete za 9 mjeseci onda ce 9 zena roditi dijete za mjesec... dakle, o produktivnosti u odnosu na platu mozemo pricati, ali treba znati da ista ima svoje granice. i one su dobrano odredjene sektorom i radnom pozicijom. rudar koji za 1k plate iskopa 10 tona nece za 10k plate iskopati 100 tona. onaj koji slaze proizvode na police isto tako. a tu je naravno i element nezaposlenosti. koliko ljudi ce pristati raditi odredjeni posao za odredjenu platu. ako su plate koje su pomenute istinite, kao i ovi bonusi, a Bingu ne nedostaje radne snage, onda o cemu pricamo? elem da ne trunim dalje na ovaj dio...

ok, ajde da ja onda ne govorim sta bi ti. reci ti iz prve ruke sta bi uradio da si prvi do Dzambica. a pojam ne bih ni koristio da ne znam sta znaci. ne znam ni sto ti je potrebno da pokusavas neko sukanje da pravis povodom istog. jako dobro upoznat sa pojmom vjerovatno prije nego si ti postao ekonomista. osim ako nisi diplomirao prije 2000/2001. naravno da mozemo i o njemu, ali on je na periferiji teme o kojoj pricamo. ali sta ti bude draze - svakako...
Ne znam šta si mislio, znam samo šta si rekao, a to je da su u vrhu po platama. Uostalom, odakle crpiš podatak da su u vrhu po platama u sektoru trgovine? Nisu trgovina samo Bingo, Merkator, i Konzum.

Već sam pisao gore drugom forumašu: plata trgovca u Bingu (sa prevozom i toplim) 770 KM, prosječna plata u Bingu (sa prevozom i toplim) 900+ KM, prosječna plata u FBiH (sa prevozom i toplim) 1200+ KM. Izvori podataka: hipi gospođa u dnevniku kod Senada i Federalni zavod za statistiku. Razliku izračunaj sam. Hint: nije 150 - 200 KM. :D

Realni sektor broji više zaposlenih od javnog. Tako da to što javni ne dobiva koverte još uvijek ne znači kako “većina zaposlenika ne dobiva koverte”. Ne znaš da li je to slučaj, ne znam ni ja, ali ja nisam ni tvrdio da većina zaposlenih dobiva koverte, nego da većina preduzeća to radi. Javne institucije nisu preduzeća, dok su javna preduzeća manjina. No, suštinski je nebitno. Prosječan radnik FBiH zaradi 300 KM više od prosječnog radnika Binga - bez koverti.

Što se tiče ovoga o radnicima u sektoru trgovine vani, nigdje nisam rekao kako im je plata vani iznadprosječna, nego da nije uporediva sa platom u Bingu. Ne u apsolutnim iznosima, nego gledano u relativnom smislu: prema prosječnoj plati ekonomije, prema medijan plati, prema kupovnoj moći, i drugim parametrima.

Koje su granice produktivnosti, o kojima govoriš? Ne znam na šta misliš, ako ne kažeš na šta misliš. Analgorija sa rudarom nije adekvatna, jer je riječ o proizvodnom sektoru, a produktivnost proizvodnog i retail sektora ne znači iste stvari.

Što se tiče pitanja šta bih ja. Postoji stara debata u ekonomiji (ili korporativnim finansijama, da budem precizniji): kome menadžment zapravo odgovara i čije ciljeve maksimizira? Vlasničke (shareholders) ili svih zainteresovanih strana (stakeholders), što podrazumijeva vlasnike, zaposlene, i širu društvenu zajednicu.

Nekada davno, 70tih godina prošlog vijeka, čika Milton Friedman, tada planetarno najveća ekonomska zvijezda, izjavio je da menadžment maksimizira isključivo interese vlasnika, koristeći sva raspoloživa sredstva koja mu tržište dopušta. Ako to znači da će plaćati radnike $1, plaćat će ih $1, jer više ne mora. Ukratko, neoklasična laissez-faire priča s kojom si ti uletio na ovu temu, a koja je u širem dijelu javnosti postala poznata pod kolokvijalnim pojmom - neoliberalizam. Friedmanova doktrina se našla u udžbenicima. Kada otvoriš bilo koji stariji ekonomski udžbenik, tamo ćeš naći da je cilj i svrha firme - maksimizacija dobiti. Tačka.

Danas su manje-više svi ozbiljni ekonomisti odustali od takve doktrine. Ne iz kojekavkih moralnih i SJW razloga. Nego zato što smo od Friedmana do danas shvatili da firme koje imaju hronično nezadovoljne radnike dugoročno ne opstaju, baš kao što ne opstaju firme koje su nemarne prema društvenoj zajednici.

Recimo, ekonomski modeli lijepo pokazuju da radnici koji smatraju da su potplaćeni, “kompenziraju” svoju platu tako što minimiziraju rad (tj. slackaju), a nerijetko i potkradaju poslodavca. Sjećam se jednog nezadovoljnog kolege, koji je radio u računovodstvu, a imao je običaj reći: “Da me hoće konkurencija kontaktirati, dao bih im sve poslovne tajne koje traže”. Firme čiji su radnici ogorčeni na samu firmu, nisu firme koje opstaju.

Ili, ako govorimo o radnicima na višem hijerarhijskom nivou, zamisli ekonomistu koji vidi potencijal za optimizaciju retail prodaje kroz prediktivnu analitiku. Mogućnosti su neograničene, od optimiziranja lokacija za supermarkete, preko utvrđivanja artikala koji donose najveću dobit kroz promociju, preko sezonalnosti cijena, itd. Ali zašto bi se neko jebavao time za hiljadu maraka? Nek' ti mama pravi prediktivne modele. To je slack. I oportunitetni trošak za Bingo.

S druge strane, jedini razlog zašto javnost još uvijek ima relativno blagonaklono mišljenje o Bingu jeste ekonomski nacionalizam. Neka ga, naš je, da ne kupujemo kod anamo onih. Međutim, promijeni li se percepcija javnosti, Bingu se ne piše dobro. Kao što rekoh gore, firme koje ne mare za društvenu zajednicu, nisu firme koje dugoročno opstaju. Možda je najaktualniji globalni primjer Facebook. Od tehnološkog superstara i čeda, kroz niz skandala, sentiment ogorčenosti prema Facebooku preselio se u američki Kongres, i sada je pitanje vremena kada će djelatnost istog biti žestoko regulisana ili će firma biti raskomadana na više dijelova.

Bingo sada jaše na jeftinoj radnoj snazi i time maksimizira Džambićev interes. Ali šta kada se nezaposlenost dodatno smanji, bilo širenjem ekonomije (eto, dolazi Lidl) ili odseljavanjem stanovništva, šta kada standard poraste, i Bingo bude prinuđen dizati cijenu koju plaća za rad, te izgubi jedinu konkurentsku prednost koju ima? Uzdat će se u lojalnost ogorčenih radnika kojima je davao 700 maraka? Uzdat će se da će ekonomski nacionalizam prosječnom građaninu biti važniji od nižih cijena Lidla? To je glupava i kratkovidna seljoberska politika.

Stoga, da sam prvi do Džambića, radio bih ono što Džambić kaže, ili ne bih bio prvi do njega. Samim tim, nije pitanje šta bih uradio da sam prvi do njega, nego šta bih uradio da sam Džambić. A odgovor je da bih maksimizirao interes svih stakeholdera. Zato što više nije 1970. I zato što želim vjerovati da nisam kratkovid.
lijep post. ajde da ne idemo u ponjave vise, jer se generalno slazemo. evo jednostavno pitanje za tebe. da li je plata radnicima u Bingu odgovarajuca u odnosu na podrucje gdje se nalazi i u obziru na konkurenciju?
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#646 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by detroit-mercy »

dend wrote: 13/12/2021 22:24
detroit-mercy wrote: 13/12/2021 21:31
Prvo, ako je nama Bingo najprofitabilnija firma u BiH onda smo sto se ekonomije tice u kurcu ali bas velikom kurcu.
Drugo, dvoje koje radi u Aldiju u Svabiji moze da sastavlja kraj sa krajem ili da drzi nos malo iznad vode. To sto je u Svapskoj generalno standar veci doprinosi tome da izgleda da oni imaju vise ali neces se ni tamo bas nesto nauzivati radom u Aldiju niti ces tih 30 dana odmora provesti na odmoru po svjestkim destinacijama, nego ce sjediti kod kuce ili rostiljati po lokalnim parkovima.
Pa kako izgledaju ekonomije susjeda ?

U Hrv. je prva INA pa Konzum pa elektroprivreda
U Srb. je prva elektroprivreda pa naftna industrija pa delhaiz ili ti ga Maxi trgovine
Inace su ekonomije susjeda pokazatelj necega, isti kurac ko i mi.
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#647 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by nepass1 »

problemnatravunu wrote: 14/12/2021 11:47 Znam ljude kojih Amko tako prca, sve moraju nadoknađivati
I u bankama je tako, podvali neko laznjak iz svog novcanika nadoknadis ako odmah ne skontas. Penny, amko, konzum s i to rade tako
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#648 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

belfy wrote: 14/12/2021 15:19

lijep post. ajde da ne idemo u ponjave vise, jer se generalno slazemo. evo jednostavno pitanje za tebe. da li je plata radnicima u Bingu odgovarajuca u odnosu na podrucje gdje se nalazi i u obziru na konkurenciju?
Pitanje je šta znači "odgovarajuća". Svojevremeno, kada je Kina pristupila WTO, a globalizacija uzela zamah, pa dio Zapadnih kompanija počeo outsourcati proizvodnju u Aziju, veliki broj Kineza radio je za $1/h. I tada se postavljalo pitanje da li je takva naknada odgovarajuća.

S jedne strane, uzimajući u obzir ogroman broj nezaposlenih koje je Kina imala, te ograničenu potražnju za radnom snagom, takva naknada bila je "odgovarajuća" u tržišnom smislu: ponuda i potražnja presjekle su se na $1/h. Ako je tržište pravedno, kako to vjeruju neoklasičari (neoliberali), onda je takva naknada bila i pravedna. Uostalom, zar nije bolje zaraditi $1/h, nego nula dolara po satu, što je takvim radnicima bila jedina "alternativa"?

Međutim, iako je njihova naknada oslikavala tržišnu realnost, takvi radnici su još uvijek bili ispod granice siromaštva. A ekonomske nauke postoje, između ostalog, da bi dale odgovor na pitanje kako eliminirati siromaštvo i podići standard stanovništva. Dakle, to što ih je tržište osudilo na siromaštvo ne bi smjela biti zadnja riječ.

Slično je sa radnicima Binga. Njihova plata, iako oslikava tržišno stanje, iako bi im bez Džambića bilo vjerovatno još gore, ne može pokriti mjesečnu potrošačku korpu, čak ni ako oba supružnika rade u Bingu. A to nije uredu, čak ni kada je tržišna realnost.
User avatar
nepass1
Posts: 9670
Joined: 06/07/2017 07:35

#649 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by nepass1 »

holowey wrote: 14/12/2021 13:32
Guadalajara wrote: 14/12/2021 12:23

Pa i u bankama je tako na salteru..Imaš manjak u kasi...hop iz svojeg dzepa...I ispred svoje djece...Pa moraš sa kartica kredit dizati da vratiš...ili da sve kolege dio plate...
eh ta u banci na salteru sama broji i odgovorna je za posao koji radi, a kasirka ili prodavacica nije zastitar na ulazu pa da se njoj odbija od plate jer nije sprijecila kradju... paralela bi bila da u banci na salteru odbiju od plate zbog pljacke banke/inflacije/kraha trzista
U bankama npr osigurano 15k na salteru, ako ne odneses u trezor i predjes tih 15k sve preko opljackano iz svog novcanika platis.
Pazar, donese bingo pofalici pazar, bude preko milion i oni ti napisu ima 1.000.852,25KM, neces brojati na salteru nego potpises i kasnije brojis i ako bude 1.000.652,25 onda zivkas bingo da fali love pa ili oni posalju 200 ili ti iz svog novcanika das 200.
akcija007
Posts: 2847
Joined: 17/05/2008 23:50

#650 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by akcija007 »

U Bingu je topli obrok u novcu se dobije a ne kao u Konzumu i Mercatoru da ga uplate na Pika kartocu i da mozes potrositi samo u Konzumu/Mercatoru
Recebuca mi je off, cuo sam da ako zelis da radis kao prodavac u trafici da moras potpisati bjanko mjenicu . Navodno zbog kradje, ako nesto otudjis i ne stanes/ ne pojavis se na poslu da mogz tu bjanko mjenicu aktivirati da se naplate. Eto... sve gore od goreg
Post Reply