BINGO trgovački lanac - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#651 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Guadalajara »

nepass1 wrote: 14/12/2021 17:55
holowey wrote: 14/12/2021 13:32

eh ta u banci na salteru sama broji i odgovorna je za posao koji radi, a kasirka ili prodavacica nije zastitar na ulazu pa da se njoj odbija od plate jer nije sprijecila kradju... paralela bi bila da u banci na salteru odbiju od plate zbog pljacke banke/inflacije/kraha trzista
U bankama npr osigurano 15k na salteru, ako ne odneses u trezor i predjes tih 15k sve preko opljackano iz svog novcanika platis.
Pazar, donese bingo pofalici pazar, bude preko milion i oni ti napisu ima 1.000.852,25KM, neces brojati na salteru nego potpises i kasnije brojis i ako bude 1.000.652,25 onda zivkas bingo da fali love pa ili oni posalju 200 ili ti iz svog novcanika das 200.
U banci na izvodu/nalogu...pishe 1500 bam...toliko das klijentu, a nije sam prebrojao...neko mu ukrade 200 bam...i dodje tebi na salteru jbt sve po spisku jer si mu dao 1300 bam ;-) i da se ne bi svadjao sa klijentom hop...200 bam..jos ispadnes lopov...
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#652 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Bobi »

Guadalajara wrote: 14/12/2021 18:47 U banci na izvodu/nalogu...pishe 1500 bam...toliko das klijentu, a nije sam prebrojao...neko mu ukrade 200 bam...i dodje tebi na salteru jbt sve po spisku jer si mu dao 1300 bam i da se ne bi svadjao sa klijentom hop...200 bam..jos ispadnes lopov...
Oh da, da nema iznad svakog šaltera kamera :D.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#653 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 14/12/2021 18:56
Guadalajara wrote: 14/12/2021 18:47 U banci na izvodu/nalogu...pishe 1500 bam...toliko das klijentu, a nije sam prebrojao...neko mu ukrade 200 bam...i dodje tebi na salteru jbt sve po spisku jer si mu dao 1300 bam i da se ne bi svadjao sa klijentom hop...200 bam..jos ispadnes lopov...
Oh da, da nema iznad svakog šaltera kamera :D.
Pa zavisi nije u svakoj filijali isto.
User avatar
nepass1
Posts: 9508
Joined: 06/07/2017 07:35

#654 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by nepass1 »

Imaju kamere, kad brojis klijentu pare snima te kamera. Vratis snimak i dokazes.
Pazar je najgore, npr gazda pekare as je napravio zbog 80KM haos, ovi da ne bi im otisao iz banke stisali i natjerali radnika da plati tih 80KM. Na kraju ispalo uposlenik banke ukrao 80KM pazara (a ustvari oni iz pekare dali 80KM manje) jos morao iz svog novcanika platiti. Pobunis se naredni mjesec fali neko u velikoj kladusi u poslovnici pa eto narednih sest mjeseci moras ga mjenjati
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#655 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Bobi »

Guadalajara wrote: 14/12/2021 18:57
Bobi wrote: 14/12/2021 18:56

Oh da, da nema iznad svakog šaltera kamera :D.
Pa zavisi nije u svakoj filijali isto.
Aha, obidji sve i jednu filijalu pa vidi :D.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#656 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Bobi »

nepass1 wrote: 14/12/2021 19:00 Imaju kamere, kad brojis klijentu pare snima te kamera. Vratis snimak i dokazes.
Pazar je najgore, npr gazda pekare as je napravio zbog 80KM haos, ovi da ne bi im otisao iz banke stisali i natjerali radnika da plati tih 80KM. Na kraju ispalo uposlenik banke ukrao 80KM pazara (a ustvari oni iz pekare dali 80KM manje) jos morao iz svog novcanika platiti. Pobunis se naredni mjesec fali neko u velikoj kladusi u poslovnici pa eto narednih sest mjeseci moras ga mjenjati
To se u ozbiljnoj banci ne moze desiti.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#657 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 14/12/2021 19:03
Guadalajara wrote: 14/12/2021 18:57

Pa zavisi nije u svakoj filijali isto.
Aha, obidji sve i jednu filijalu pa vidi :D.
Jes...jes...da mi mater nije bila bankar 35 godina ;-)
User avatar
nepass1
Posts: 9508
Joined: 06/07/2017 07:35

#658 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by nepass1 »

Joj sta se u ozbiljnim bankama desava nego prikrivaju sve moguce da ne bi izaslo u javnost i nastetilo poslu
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#659 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Bobi »

Guadalajara wrote: 14/12/2021 19:08
Bobi wrote: 14/12/2021 19:03

Aha, obidji sve i jednu filijalu pa vidi :D.
Jes...jes...da mi mater nije bila bankar 35 godina ;-)
Kad je ona bila bankar nisu postojale kamere :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31988
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#660 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Bobi »

nepass1 wrote: 14/12/2021 19:08 Joj sta se u ozbiljnim bankama desava nego prikrivaju sve moguce da ne bi izaslo u javnost i nastetilo poslu
Razumijem, to je do managera dovedenih pitaj vraga na koji način .
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#661 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 14/12/2021 19:09
Guadalajara wrote: 14/12/2021 19:08
Jes...jes...da mi mater nije bila bankar 35 godina ;-)
Kad je ona bila bankar nisu postojale kamere :lol:
Aha.. a.kad su tek uveli računare u bankama u SR BiH...i to za devizno poslovanje sa cijelim svijetom...elitni sektor...sve profesori jezika bili zaposleni...Znači konektovali se na server u Frankfurtu...nisam se ja tad bi rodio... :lol:
User avatar
nepass1
Posts: 9508
Joined: 06/07/2017 07:35

#662 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by nepass1 »

Zenska, radila u unicredit banci uzela od klijenta 100k orocenje da ne bi pukao skandal banka mu vrati pare, ona bez posla ostane. Sad radi u agenciji za bankaratvo. Ide u kontrole po bankama :lol:
Lik u raiffeisen uzimao lovu od kamata na ustedjevinu od dijaspore, godinama, dok ga nisu skontali i nogirali. Banka sve vratila. Nema optuznice nit policije nit ista da se ne nasteti ugledu banke.
Dizanje kredita na tudja imena
Ona zenska sto je radila u agenciji za kordinaciju policijskih tjela. Bila je po klixu, zbog prevara. Mislim da i sad radi tu.
Ona je sa uposlenikom sparkasse u talu od njih dobila papir da nema nikakvih dugovanja sa pecatom i svim. U sberbank digla kredit na kucnu pomocnicu, sa njenom licnom, valjda malo licile. Niko nije skontao.
Ma ima toga da se fina lektira napise. Mada nikad nisam cuo da se nesta desilo u privrednoj, vakufskoj i tim mini bankama.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#663 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Truba »

To je normalno sve

Akonjih zaganjaju morat ce i sefove i menadjere
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#664 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by belfy »

ExNihilo wrote: 14/12/2021 17:52
belfy wrote: 14/12/2021 15:19

lijep post. ajde da ne idemo u ponjave vise, jer se generalno slazemo. evo jednostavno pitanje za tebe. da li je plata radnicima u Bingu odgovarajuca u odnosu na podrucje gdje se nalazi i u obziru na konkurenciju?
Pitanje je šta znači "odgovarajuća". Svojevremeno, kada je Kina pristupila WTO, a globalizacija uzela zamah, pa dio Zapadnih kompanija počeo outsourcati proizvodnju u Aziju, veliki broj Kineza radio je za $1/h. I tada se postavljalo pitanje da li je takva naknada odgovarajuća.

S jedne strane, uzimajući u obzir ogroman broj nezaposlenih koje je Kina imala, te ograničenu potražnju za radnom snagom, takva naknada bila je "odgovarajuća" u tržišnom smislu: ponuda i potražnja presjekle su se na $1/h. Ako je tržište pravedno, kako to vjeruju neoklasičari (neoliberali), onda je takva naknada bila i pravedna. Uostalom, zar nije bolje zaraditi $1/h, nego nula dolara po satu, što je takvim radnicima bila jedina "alternativa"?

Međutim, iako je njihova naknada oslikavala tržišnu realnost, takvi radnici su još uvijek bili ispod granice siromaštva. A ekonomske nauke postoje, između ostalog, da bi dale odgovor na pitanje kako eliminirati siromaštvo i podići standard stanovništva. Dakle, to što ih je tržište osudilo na siromaštvo ne bi smjela biti zadnja riječ.

Slično je sa radnicima Binga. Njihova plata, iako oslikava tržišno stanje, iako bi im bez Džambića bilo vjerovatno još gore, ne može pokriti mjesečnu potrošačku korpu, čak ni ako oba supružnika rade u Bingu. A to nije uredu, čak ni kada je tržišna realnost.
ne znam cemu ovo sirenje ovog pitanja sve do Kine. cak i u ovom zadnjem pasusu gdje pominjes potrosacku korpu poredeci je sa platom u Bingu. pa, ako cemo gledati prema potrosackoj korpi (koja je sada oko 2,5k BAM) onda taj iznos prima jako mali broj ljudi. ajde, barem se slazemo da to oslikava trzisno stanje isto kao i da to nije u redu. no, kada se uzme vecina realnog sektora u BiH moze se reci isto. sto znaci da Dzambic sa onih 350 KM regresa i ovih sada 500 bonusa ipak dize ljestvicu na nivo vise. kao sto i sve doprinose uplacuje na racun i time i placa porez na iste uticuci time na vece penzije zaposlenika, kao i vecu uplatu u drzavne kase za razliku od kovertasa i onih koji isplacuju neoporezive dodatke.

samom isplatom svega ovoga na ovaj nacin on ima vece troskove, a realno bi ih mogao umanjiti, a da ljudi dobijaju vise na ruke. ja licno mislim da on tu radi u interesu obe strane gledajuci dugorocno. takodjer mislim da ce ulazak Lidla popraviti malo situaciju, ali ne u tolikoj mjeri, jer isti nece pokriti ni priblizno podrucje na kojem Bingo posluje. i meni bi bilo drago da Bingo daje vece plate, ali je cinjenica da ne mora i da bi sa tim dobio malo do nista. kada bude imao potrebe da reaguje, a sredstva ima, onda ce i reagovati. zasada su uplate kompletnog iznosa na racun zajedno sa regresom i bonusom vise nego sto nude ostali.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#665 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

belfy wrote: 14/12/2021 19:57
ExNihilo wrote: 14/12/2021 17:52

Pitanje je šta znači "odgovarajuća". Svojevremeno, kada je Kina pristupila WTO, a globalizacija uzela zamah, pa dio Zapadnih kompanija počeo outsourcati proizvodnju u Aziju, veliki broj Kineza radio je za $1/h. I tada se postavljalo pitanje da li je takva naknada odgovarajuća.

S jedne strane, uzimajući u obzir ogroman broj nezaposlenih koje je Kina imala, te ograničenu potražnju za radnom snagom, takva naknada bila je "odgovarajuća" u tržišnom smislu: ponuda i potražnja presjekle su se na $1/h. Ako je tržište pravedno, kako to vjeruju neoklasičari (neoliberali), onda je takva naknada bila i pravedna. Uostalom, zar nije bolje zaraditi $1/h, nego nula dolara po satu, što je takvim radnicima bila jedina "alternativa"?

Međutim, iako je njihova naknada oslikavala tržišnu realnost, takvi radnici su još uvijek bili ispod granice siromaštva. A ekonomske nauke postoje, između ostalog, da bi dale odgovor na pitanje kako eliminirati siromaštvo i podići standard stanovništva. Dakle, to što ih je tržište osudilo na siromaštvo ne bi smjela biti zadnja riječ.

Slično je sa radnicima Binga. Njihova plata, iako oslikava tržišno stanje, iako bi im bez Džambića bilo vjerovatno još gore, ne može pokriti mjesečnu potrošačku korpu, čak ni ako oba supružnika rade u Bingu. A to nije uredu, čak ni kada je tržišna realnost.
ne znam cemu ovo sirenje ovog pitanja sve do Kine. cak i u ovom zadnjem pasusu gdje pominjes potrosacku korpu poredeci je sa platom u Bingu. pa, ako cemo gledati prema potrosackoj korpi (koja je sada oko 2,5k BAM) onda taj iznos prima jako mali broj ljudi. ajde, barem se slazemo da to oslikava trzisno stanje isto kao i da to nije u redu. no, kada se uzme vecina realnog sektora u BiH moze se reci isto. sto znaci da Dzambic sa onih 350 KM regresa i ovih sada 500 bonusa ipak dize ljestvicu na nivo vise. kao sto i sve doprinose uplacuje na racun i time i placa porez na iste uticuci time na vece penzije zaposlenika, kao i vecu uplatu u drzavne kase za razliku od kovertasa i onih koji isplacuju neoporezive dodatke.

samom isplatom svega ovoga na ovaj nacin on ima vece troskove, a realno bi ih mogao umanjiti, a da ljudi dobijaju vise na ruke. ja licno mislim da on tu radi u interesu obe strane gledajuci dugorocno. takodjer mislim da ce ulazak Lidla popraviti malo situaciju, ali ne u tolikoj mjeri, jer isti nece pokriti ni priblizno podrucje na kojem Bingo posluje. i meni bi bilo drago da Bingo daje vece plate, ali je cinjenica da ne mora i da bi sa tim dobio malo do nista. kada bude imao potrebe da reaguje, a sredstva ima, onda ce i reagovati. zasada su uplate kompletnog iznosa na racun zajedno sa regresom i bonusom vise nego sto nude ostali.
Iznos potrošačke korpe ne zaradi "jako mali broj ljudi". Zarade ga dvije osobe koje primaju prosječne plate. A pošto se potrošačka korpa računa na nivou četveročlane porodice, to znači da prosječna porodica u kojoj oba supružnika rade zarađuje taj iznos. Prosječna.

Džambić ni marku doprinosa ne uplati dobrom voljom, nego zato što nema ni milimetar manevarskog prostora. Baš kao što teta na kasi ne izbaci fiskalni račun ama baš svakom kupcu jer je Džambić patriota koji voli da plaća PDV, nego zato što nema ni milimetar manevarskog prostora. Ništa on tu ne može "umanjiti".

I konačno, iako se nastavljaš ponavljati da bi povećanjem plata dobio "malo do ništa", ja se ponavljati neću, nego ću te referirati na prethodne postove. :)
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#666 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by dend »

ExNihilo wrote: 14/12/2021 20:27
belfy wrote: 14/12/2021 19:57

ne znam cemu ovo sirenje ovog pitanja sve do Kine. cak i u ovom zadnjem pasusu gdje pominjes potrosacku korpu poredeci je sa platom u Bingu. pa, ako cemo gledati prema potrosackoj korpi (koja je sada oko 2,5k BAM) onda taj iznos prima jako mali broj ljudi. ajde, barem se slazemo da to oslikava trzisno stanje isto kao i da to nije u redu. no, kada se uzme vecina realnog sektora u BiH moze se reci isto. sto znaci da Dzambic sa onih 350 KM regresa i ovih sada 500 bonusa ipak dize ljestvicu na nivo vise. kao sto i sve doprinose uplacuje na racun i time i placa porez na iste uticuci time na vece penzije zaposlenika, kao i vecu uplatu u drzavne kase za razliku od kovertasa i onih koji isplacuju neoporezive dodatke.

samom isplatom svega ovoga na ovaj nacin on ima vece troskove, a realno bi ih mogao umanjiti, a da ljudi dobijaju vise na ruke. ja licno mislim da on tu radi u interesu obe strane gledajuci dugorocno. takodjer mislim da ce ulazak Lidla popraviti malo situaciju, ali ne u tolikoj mjeri, jer isti nece pokriti ni priblizno podrucje na kojem Bingo posluje. i meni bi bilo drago da Bingo daje vece plate, ali je cinjenica da ne mora i da bi sa tim dobio malo do nista. kada bude imao potrebe da reaguje, a sredstva ima, onda ce i reagovati. zasada su uplate kompletnog iznosa na racun zajedno sa regresom i bonusom vise nego sto nude ostali.
Iznos potrošačke korpe ne zaradi "jako mali broj ljudi". Zarade ga dvije osobe koje primaju prosječne plate. A pošto se potrošačka korpa računa na nivou četveročlane porodice, to znači da prosječna porodica u kojoj oba supružnika rade zarađuje taj iznos. Prosječna.

Džambić ni marku doprinosa ne uplati dobrom voljom, nego zato što nema ni milimetar manevarskog prostora. Baš kao što teta na kasi ne izbaci fiskalni račun ama baš svakom kupcu jer je Džambić patriota koji voli da plaća PDV, nego zato što nema ni milimetar manevarskog prostora. Ništa on tu ne može "umanjiti".

I konačno, iako se nastavljaš ponavljati da bi povećanjem plata dobio "malo do ništa", ja se ponavljati neću, nego ću te referirati na prethodne postove. :)
:-)
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#667 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by belfy »

ExNihilo wrote: 14/12/2021 20:27
belfy wrote: 14/12/2021 19:57

ne znam cemu ovo sirenje ovog pitanja sve do Kine. cak i u ovom zadnjem pasusu gdje pominjes potrosacku korpu poredeci je sa platom u Bingu. pa, ako cemo gledati prema potrosackoj korpi (koja je sada oko 2,5k BAM) onda taj iznos prima jako mali broj ljudi. ajde, barem se slazemo da to oslikava trzisno stanje isto kao i da to nije u redu. no, kada se uzme vecina realnog sektora u BiH moze se reci isto. sto znaci da Dzambic sa onih 350 KM regresa i ovih sada 500 bonusa ipak dize ljestvicu na nivo vise. kao sto i sve doprinose uplacuje na racun i time i placa porez na iste uticuci time na vece penzije zaposlenika, kao i vecu uplatu u drzavne kase za razliku od kovertasa i onih koji isplacuju neoporezive dodatke.

samom isplatom svega ovoga na ovaj nacin on ima vece troskove, a realno bi ih mogao umanjiti, a da ljudi dobijaju vise na ruke. ja licno mislim da on tu radi u interesu obe strane gledajuci dugorocno. takodjer mislim da ce ulazak Lidla popraviti malo situaciju, ali ne u tolikoj mjeri, jer isti nece pokriti ni priblizno podrucje na kojem Bingo posluje. i meni bi bilo drago da Bingo daje vece plate, ali je cinjenica da ne mora i da bi sa tim dobio malo do nista. kada bude imao potrebe da reaguje, a sredstva ima, onda ce i reagovati. zasada su uplate kompletnog iznosa na racun zajedno sa regresom i bonusom vise nego sto nude ostali.
Iznos potrošačke korpe ne zaradi "jako mali broj ljudi". Zarade ga dvije osobe koje primaju prosječne plate. A pošto se potrošačka korpa računa na nivou četveročlane porodice, to znači da prosječna porodica u kojoj oba supružnika rade zarađuje taj iznos. Prosječna.

Džambić ni marku doprinosa ne uplati dobrom voljom, nego zato što nema ni milimetar manevarskog prostora. Baš kao što teta na kasi ne izbaci fiskalni račun ama baš svakom kupcu jer je Džambić patriota koji voli da plaća PDV, nego zato što nema ni milimetar manevarskog prostora. Ništa on tu ne može "umanjiti".

I konačno, iako se nastavljaš ponavljati da bi povećanjem plata dobio "malo do ništa", ja se ponavljati neću, nego ću te referirati na prethodne postove. :)
sve sto pises u ovom postu, kao i u prethodnom je meni sasvim jasno. kao i kod potrosacke korpe. po tvom sopstvenom pisanju sa prosjecnom platom i neoporezivim dodatcima (topli i prevoz) dvoje zaposlenih nece doci do nivoa prosjecne potrosacke korpe. dakle nece isti ostvariti kao prosjek SVIH plata na federalnom nivou. mada niko nije ni tvrdio da ce se to radom u Bingu postici.

i naravno da Dzambic moze proigravati sistem unutar legalnog. tesko mi je povjerovati da to ne vidis, jer pricamo o tome vec dva dana. i on bi mogao topli i prevoz davati zasebno, kao i bonove za kupovinu u svojim prodavnicama. time bi sasvim legalno izbjegao placanje poreza na ta davanja i smanjio svoje troskove, dok bi smanjio davanja drzavi, kao i penzije radnicima. ako cemo ici jos dalje, mogao bi otvoriti i blagajne za isplate pomoci radnicima koje su oslobodjene poreza ili slicne... imamo sasvim dovoljnon rupa u zakonu da on moze puno toga, a bez da zagazi u bilo kakvu ilegalu.

i, konacno, ja se necu vise ponavljati. reci cu samo sljedece, a sto je tebi sasvim jasno - on plate nece povecati dok ne bude morao. samo ovim bonusima koje daje je korak dalje od trenutacne konkurencije. naravno, u buducnosti ce ostati da se vidi da li ce se pojaviti neko bolji...
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#668 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Osmi Socrates »

Nemam ništa lično protiv onih koji rade u retail industriji, ali imam principijelne razloge protiv toga da se "još jedan (poprilično ugly) "middleman" uvalio između proizvođača i mene kao potrošača.

Nema tu nikakvog govora više o tržištu i tržišnim zakonima, kad je to slučaj. I to nije samo slučaj u Bosni, nego u čitavom svijetu. To je, onako, generalna, ocjena. Retail kakav je danas, pogotovo ovaj tipa Bingo i karafeke, je unakazio slobodno tržište, uništio mnoge male biznise, podigao cijene, a nije za podcijeniti ni to da je značajno poružnio gradove i okolinu. Brate, čitav koncept je rugobatan, od unutrašnjosti tih radnji, preko spoljašnosti koje one svojim postojanjem uvjetuju, pa sve do načina ostvarivanja profita. Sve je to produkt post-industrijskog doba. Presipanje iz šupljeg u prazno. Fol neko zapošljavanje. Masovno. Ništa ni sa čim.

Lično, da se pitam, ja bih zakonski zabranio retail biznise sa više od četiri- pet radnika. Vjerovatno bi to dovelo do ponovnog buđenja malih biznisa. Vjerovatno bi više ljudi kupovalo lokalne proizvode. Vjerovatno bi se više ljudi odlučilo da sebe osposobi za korisnije poslove. Uveo bih još neke mjere da ublažim udar. I gradovi bi nam tako izgledali daleko ljepše. Umjesto bezbrojnih šugavih parkinga, posadite zelenilo.

Wholesale biznisima bih omogućio lakše poslovanje, ali i sa nekim uvjetima, pogotovo što se tiče bližeg odnosa i sa proizvođačima i sa potrošačima. Lakše bi ih bilo kontrolirati, pa i pozvati na odgovornost, kad to zasluže.

Brate, dosta je jedan middleman između proizvođača i mene. Sve ostalo mrš. Niti šta proizvode niti šta poboljšavaju. Nema nikakvog razloga da postoje. Nepotrebni poslovi.

Wholesale biznisi se daju lakše regulirati, pa ni njihovo naplaćivanje godišnje članarine potrošačima nije neki problem, pogotovo ako se uzmu u obzir generalno niže cijene.

Bez obzira na Bosnu koja je sasvim druga tema, ne znam uopšte kome je cilj da čitav život, ili 20 godina, ili 10 godina, ili whatever radi u retailu. U retailu bi trebalo da rade mladi ljudi, studenti, samo dok ne nađu i dok se ne osposobe za šta bolje. Evo jedan sasvim ljudski osvrt na tu problematiku.



U ovom konkretnom slučaju (Bingo or whatever), ako ovaj vlasnik ostvaruje profit, a radnici ga ne napuštaju u velikom broju i pored malih plata, on je maksimizirao profit u okviru katastrofe od bosanskog tržišta. Ne znam šta se tu ima raspravljati. Čuj nesretni radnici znače i manji profit. Pa čitav ovaj slučaj dokazuje suprotno. Koji je bogati čovjek sretan da radi za iznos ispod prosječne plate? Nema ga na dunjaluku. Što znači da svi ovi radnici (ili ogromna većina) nisu sretni, ali ovaj blenton biznismen ostvaruje solidan profit već decenijama. I, ako je pametan, već je dobar dio tog na ublehu zarađenog novca investirao u nekoliko pravaca.

Na stranu to da ja lično sve ove radnike smatram saučesnicima u jednoj estetski (i svakako drugačije) neprihvatljivoj radnji protiv mene kao potrošača. Ne njih u Bosni direktno, nego sve ove što rade slične poslove u Kanadi. Ja bih isto mislio i da im ova Bingo ubleha, ili ona ubleha iz Walmarta, da fantastične plate.

Znači, ništa od šuplje. Ako si nesretan na radnom mjestu, idi za srećom. Traži drugi posao, na kojem ćeš biti sretniji. Fuckin' pursuit of happiness.

Osposobi se za neki korisniji posao. Obrazovanje. Prekvalifikacija. Whatever. Tako dokazuješ ispravnost zakona (jednog od) tržišta. Ako mase nesretnih radnika nisu u stanju zbog neke (nazovi) više sile da napuste posao na kojem nisu sretni, to više nema nikakve veze sa tržištom, i zakoni tržišta više ne važe. I ne bi se trebali ni raspravljati.
iz zadnje klupe
Posts: 916
Joined: 27/07/2012 18:10

#669 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by iz zadnje klupe »

Ne shvatam tu potrebu ljudi da svakog definisu sa crnim iili bijelim, kad postoji toliko nijansi izmedju
Tip prvu lovu ostvario sa poker aparatima s kraja osamdesetih, ko je malo stariji sjeca se te euforije sa tim aparatima, zaradjeno ulozio u prvu prodavnicu, zasto je on uspio da se izdvoji u odnosu na stotine, mozda i hiljade drugih, koji u trgovinu krenuli sa markovicem, a nastavili u ratu, treba biti predmetom ozbiljne ekonomske analize, za koju mi ovde nemamo dovoljno informacija
Prema onom sto za sada znamo, nijebio negdje u logistici i svercovao humanitarnu, nije bio u sda pa nije bio od povlastenih u snabdijevanju ljudi i vojske, zapravo on se pocinje izdvajati tek negdje oko 2000 godine, do tada niko za njega nije cuo, a u periodu 1992-2000 godina on cak nije bio ni u prvih deset na tuzlanskom kantonu, tu je bila cuvena hametova pijaca, omega, riva komerc i mnogi drugi
Ko poslodavac je mozda za nijansu bolji od ostalih, zasto su svi nagrnuli kod njega dok su ostali stagnirali, opet nemam dovoljno informacija
Ja znam za jedan slucaj kad je puko, kada je gorio objekat u mostaru, pa je poslije pred radnicima ljut demonstrirao kako se koristi aparat za gasenje, ljut sto niko ga nije ni probao koriftiti od radnika dokse pozar jos nije prosirio
Mozda je tad skontao da radnike ne placa dovoljno da bi se nesto borili, iligasili pozar
Osmi Socrates
Posts: 8064
Joined: 19/10/2020 15:33

#670 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Osmi Socrates »

Ali, eto, ako je zaradio na kocki, to je trebalo biti ako ne potpuno a ono djelimično kontrolirano od države, pa kad već koristimo slabosti ljudi, novac od toga neka ide u neke korisne društvene svrhe. Ili država ili charities trebaju (većinski) kontrolirati igre na sreću.

Kockanje ne možeš eliminirati, ali ga možeš iskoristiti za društveno dobro.

Mada, suštinski, nije ni važno na šta je ovaj zaradio pare. To šta oni rade u retailu je običan legalizirani šverc.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#671 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Milenkov buraz »

Sličan koncept je i Penny, znam da ljudi decenijama rade kod gazde Penny-a, čak šta više imaju solidne plate koliko za tu vrstu posla mogu biti.
User avatar
Reisova
Posts: 1007
Joined: 15/08/2011 16:28

#672 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Reisova »

Bingo, kao najveći treba biti primjer. Generalno imaju bas mnogo proizvoda iz Srbije, ucjenjuju Milkos i ostale, plate male a zaista smatram da trebaju pomoći zajednici. Ne kroz sadaku, već sport i obrazovanje.
I molim vas manite me komentara, SDA, bla, bla.... Jer ce ogaditi situaciju pa kada dodje prvo Lidl pa ostali, ah hoce vjerujte mi, bice kasno.

Ovo su konstrukvne kritike i trebaju primijeniti sliku u javnosti o sebi. Prerasli su oni davno SDA...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#673 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

belfy wrote: 14/12/2021 23:06
ExNihilo wrote: 14/12/2021 20:27

Iznos potrošačke korpe ne zaradi "jako mali broj ljudi". Zarade ga dvije osobe koje primaju prosječne plate. A pošto se potrošačka korpa računa na nivou četveročlane porodice, to znači da prosječna porodica u kojoj oba supružnika rade zarađuje taj iznos. Prosječna.

Džambić ni marku doprinosa ne uplati dobrom voljom, nego zato što nema ni milimetar manevarskog prostora. Baš kao što teta na kasi ne izbaci fiskalni račun ama baš svakom kupcu jer je Džambić patriota koji voli da plaća PDV, nego zato što nema ni milimetar manevarskog prostora. Ništa on tu ne može "umanjiti".

I konačno, iako se nastavljaš ponavljati da bi povećanjem plata dobio "malo do ništa", ja se ponavljati neću, nego ću te referirati na prethodne postove. :)
sve sto pises u ovom postu, kao i u prethodnom je meni sasvim jasno. kao i kod potrosacke korpe. po tvom sopstvenom pisanju sa prosjecnom platom i neoporezivim dodatcima (topli i prevoz) dvoje zaposlenih nece doci do nivoa prosjecne potrosacke korpe. dakle nece isti ostvariti kao prosjek SVIH plata na federalnom nivou. mada niko nije ni tvrdio da ce se to radom u Bingu postici.

i naravno da Dzambic moze proigravati sistem unutar legalnog. tesko mi je povjerovati da to ne vidis, jer pricamo o tome vec dva dana. i on bi mogao topli i prevoz davati zasebno, kao i bonove za kupovinu u svojim prodavnicama. time bi sasvim legalno izbjegao placanje poreza na ta davanja i smanjio svoje troskove, dok bi smanjio davanja drzavi, kao i penzije radnicima. ako cemo ici jos dalje, mogao bi otvoriti i blagajne za isplate pomoci radnicima koje su oslobodjene poreza ili slicne... imamo sasvim dovoljnon rupa u zakonu da on moze puno toga, a bez da zagazi u bilo kakvu ilegalu.

i, konacno, ja se necu vise ponavljati. reci cu samo sljedece, a sto je tebi sasvim jasno - on plate nece povecati dok ne bude morao. samo ovim bonusima koje daje je korak dalje od trenutacne konkurencije. naravno, u buducnosti ce ostati da se vidi da li ce se pojaviti neko bolji...
Šta znači da bi mogao topli i prevoz zasebno davati? Kako ih daje, ako ne zasebno? Na topli i prevoz se ne plaćaju nikakvi porezi, bez obzira da li ih daješ u kešu ili bonovima. Samim tim, davanjem bonova ne bi ni na koji način "smanjio davanja državi niti penzije radnicima", jer takvih davanja nema ni u kešu. Štaviše, na artikle koji radnici uzmu kroz bonove morao bi platiti barem PDV, dakle država bi nešto dobila time, dok davanjem u kešu Bingo prema državi ne uplaćuje ni marku.

Što se pomoći tiče, zaposlenik zakonski ima pravo da jednokratnu neoporezivu naknadu u slučaju smrti užeg člana porodice. Ako bi pokušao utajiti poreze koristeći taj član zakona, morao bi efektivno dokazati da je 9 hiljada njegovih zaposlenika istovremeno izgubilo užeg člana porodice. Toliko glup nije.

Dakle, nema manevarskog prostora i ne plaća doprinose dobrom voljom.
User avatar
nepass1
Posts: 9508
Joined: 06/07/2017 07:35

#674 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by nepass1 »

Reisova wrote: 15/12/2021 08:27 Bingo, kao najveći treba biti primjer. Generalno imaju bas mnogo proizvoda iz Srbije, ucjenjuju Milkos i ostale, plate male a zaista smatram da trebaju pomoći zajednici. Ne kroz sadaku, već sport i obrazovanje.
I molim vas manite me komentara, SDA, bla, bla.... Jer ce ogaditi situaciju pa kada dodje prvo Lidl pa ostali, ah hoce vjerujte mi, bice kasno.

Ovo su konstrukvne kritike i trebaju primijeniti sliku u javnosti o sebi. Prerasli su oni davno SDA...
I lidl kad dodje pozatvarace male firmme i proizvodjace
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#675 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by geralt »

Da su nasi vlasnici granapa malo manja govna, mozda bih i zalio to sto ih Bingo i ostali ostavljaju bez posla. Tretiraju radnike 10 puta gore nego Bingo, masovno kradu poreze i doprinose, jedno cetvrtina robe po policama sa isteklim rokom trajanja. Bingo je manje zlo u poredjenju s njima.
Post Reply