BINGO trgovački lanac - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#601 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by mirsek »

un1ted wrote: 13/12/2021 14:46
mirsek wrote: 13/12/2021 14:42 Ok,1600 eura, jel to dobra plata za pocetnika prodavca u trgovini ?
Dok ne probas, imati ces u teoriji odgovor. Trgovac ti je sve, od cistacice, do slaganja na rafovima, do raznih pm za sicu. Nije da se zalim sto su slabije placeni, sve je do nas, samo kazem da jesu. Ćeramo se dok vidimo ko će koliko izdrzati....
Radnici u trgovinama su skoro svuda u svijetu slabije placeni poslovi, ne znam fakat...
Druga stvar je to sto su kod nas robe tipa hrana, odjeca, obuca, tehnika, pogotovo kvalitetnije marke, pocesto iste cijene ili cak i skuplje nego na zapadu gdje su plate a i standard puuuno veci nego u BIH pa nama u BIH ovakve bingove plate jedva budu za hranu i rezije.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#602 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by un1ted »

mirsek wrote: 13/12/2021 14:54 Radnici u trgovinama su skoro svuda u svijetu slabije placeni poslovi
Pa moguce da jesu, ali vjerovatno imaju dovoljno prava nego kod nas. Nisam siguran da vani radnik u HIPERMARKETU odgovara za ukradeni sadržaj? Zamisli neko ukrade 100KM i radnici u toj smjeni moraju nadoknaditi.

Ne znam je li u bingetu ovakav slučaj, u merkatoru jeste.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#603 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by mirsek »

un1ted wrote: 13/12/2021 14:59
mirsek wrote: 13/12/2021 14:54 Radnici u trgovinama su skoro svuda u svijetu slabije placeni poslovi
Pa moguce da jesu, ali vjerovatno imaju dovoljno prava nego kod nas. Nisam siguran da vani radnik u HIPERMARKETU odgovara za ukradeni sadržaj? Zamisli neko ukrade 100KM i radnici u toj smjeni moraju nadoknaditi.

Ne znam je li u bingetu ovakav slučaj, u merkatoru jeste.
Ok, to su druge stvari. Ja sam se vise referisao na plate i ove bonuse.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#604 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by un1ted »

Vecina onih koje ja znam bi prije izabrali platu manju za 10% samo da ih sefovi ne hebu kako zele i da samo rade onaj posao za koji su se zaposlili.
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#605 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Scopio »

Radnik u trgovini prehrambenim stvarima u Njemackoj, ako je prvi porezni razred (neozenjen i bez djece) netto nikad ne moze prebaciti preko 1350€.
Oni diskonti koji placaju vise od toga, onda ne nude ugovor na puno radno vrijeme nego na tri ili cetri radna dana.

gastronomija i trgovina su dvije najpotplacenije grane u njemackoj.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#606 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by zippoo87 »

Mistic12345 wrote: 12/12/2021 23:46
zippoo87 wrote: 12/12/2021 19:34 Sve dok vlasnici firmi ne pocnu razmisljati da radnici zaradjuju njima lovu a ne da oni "daju" radnicima platu,ovdje nece biti normalne i zdrave firme sa pristojnim platama i uslovima rada.

Kada neki gazda u tvom prisustvu kaze da "on daje plate",treba mu odmah replicirati i reci,evo otpusti sve radnike i reci mi na kraju godine koliku dobit imas ??
Smiješno, vidi se da nikad ništa radili niste. Ne zarade oni nista, gazda njima zaradi, neda mi se objašnjavati, knjige ekonomije čitanje, pa možda i shvatite.
:lol:
:lol: :lol:
:-)
User avatar
Kiki_Musampa
Posts: 1603
Joined: 11/06/2011 07:36

#607 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by Kiki_Musampa »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 20:19
belfy wrote: 12/12/2021 20:07

cudno je citati ovakve izjave od tebe. apsi je apsolutno u pravu oko ovih 18 "milioncica". jesi ti sa nekim napravio ugovor o poslu, pa ga poslije placao vise nego sto je stojalo u ugovoru? evo, cak i ovaj bonus koji je isplatio skoro ispade da ne valja... mlacenje tudjih "milioncica" o gloginje. cinjenica je da je ovo dobar potez i korak naprijed. naravno da bi povecanje plata bilo jos jedan korak vise, ali i sam znas u kojem rangu se te plate krecu bilo gdje na svijetu. zasigurno nece sutra Bingo pokusati biti bolji poslodavac od Telekoma ili Elektroprivrede. njemu je dovoljno da bude medju najboljima u sferi trgovine. to ce mu obezbijediti i dovoljnu radnu snagu, kao sto ce mu obezbijediti i zeljeni profit.

i sam znas da ta prica "mogao je dati vece plate" se moze primjeniti na sve i jednog poslodavca od Amazona i Googla do Binga i Amke. isto kao sto znas i da to funkcionise na drugi nacin.
To što postoji ugovor o radu ne znači kako Džambić ne može radnicima ponuditi nove i bolje ugovore o radu. Ako je vizionar i napoželjniji poslodavac, kako kaže da jeste.

Plata koju je ova hipi gospođa spomenula za trgovce je nekoliko stotina KM ispod PROSJEČNE plate FBiH. Tako da ne, sorry, nigdje u razvijenom svijetu radnici u najvećem retail lancu u državi (i ujedno najprofitabilnijoj firmi!) nisu plaćeni cca 66% PROSJEČNE plate.
Da li su plate male, o tome raspravlja i onaj od 400,800 pa i 2000 primanja. Bingo daje radnicima dobre plate za posao prodavača. Prodavač u iNovinama ima 500, u nekoj državnoj 930+ sa svim, u nekim prodajnim lancima možda i više. Ono što se meni svidja kod Binga jeste da makar pomjera plate, mijenja davanja. To ne mogu npr reći za moju firmu, gdje je osnovica ista kao i prije 12 godina. Znači,ne treba sve crno gledati.
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#608 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Reisova »

Mene zanima, s obzirom na profit Binga, da li će se isti oduziti drustvnoj zajednici i uloziti u sport i kulturu ?!

Mi svi kevčemo oko sportskih rezultata ali ljudi ne ulaze ne nista. Posve je normalno u drugim zemljama pa i u Srbiji i Hrvatskoj da se to radi. Žao mi je što smo nargila nacija ali iskreno Bosnje ne vide sport kao doprinos izgradnje društva a ni države.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#609 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by zippoo87 »

Ne ostane nista od kriminala...lopov voli uvijek sve sebi...a drugim nista.
Kriminalac isto...pokradose sve i logicno da nema para onda za sport,kulturu,nauku,istrazivanje i sve ono sto ustvari i gura jedno drustvo naprijed i donosi rezultate i promociju u svijetu.

Mi smo zarobljeni od politickih etno-narko-nacional klanova i ko god nije u toj halci,on ima dvije opcije...otici odavde ili trpiti sve ovo,jer tesko je da oni koji su najvise tlaceni imaju snage da se odupru ovome.
A kao pojedinac,nahebes redovno od gazde,od kriminalnog sistema,od svakoga,jer si totalno nezasticen kada si van halke.

Ovdje sve tri etnije su prepisale klasicno ponasanje narko kartela i mafije i tako se i ponasaju...zauzeli su drzavu za svoje prljave poslove a narod im sluzi za punjenje kase i da se imaju na kome izivljavati.

Ko bi normalan radio ovo sto rade Dodik,Bakir,Covic i njihove klijentele,ko bi zdravog razuma radio sve ovo 30 godina i da im jos nije dosta,da svake godine nastavljaju samo sa jos gorim stvarima a bukvalno za 10 godina ovdje nece biti ni radnika ni ljudi ni djece...samo starci...ko ce puniti budzet ?
Doci ce stranci ili velike medjunarodne korporacije i usisati ce nam sve resurse...prvo vodu,pa sume,rijeke i bukvalno samo od vode ce uzeti milijarde i prodati je usvijetu a nasi majmuni od kriminala ne stizu uloziti ni 1 KM u buducnost.

Da imam "celicnu pesnicu",sta bi im radio,kleli bi svaki dan od kada su se rodili...sta su zla napravili ovdje i koliko toga su unistili i sta su ljudi raselili,opljackali i cije su sve porodice opklale od njih...nista im nije sveto...ubijaju djecu,vezu za radijatore oboljelu djecu,sistem su napravili koji ubija,umjesto da lijeci...najgore patnje su zasluzili.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#610 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by detroit-mercy »

zippoo87 wrote: 12/12/2021 20:05
animus wrote: 12/12/2021 19:55

Otvoriš lijepo firmu i primjenis tu filozofiju u praksi. Nista lakše. Zadovoljan ti, radnici i mi svi oko tebe.
Je li i u Njemackoj svako sebi otvara firmu i radi u njoj ?
Ili mozda ima i radnika koje gazde cijene?
Pa sad ako misili da je plata radnice u Aldi-u ili Lidlu u Njemackoj pljacka za Svapski standard i troskove zivota, grdno se varas.
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#611 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by detroit-mercy »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 20:19
belfy wrote: 12/12/2021 20:07

cudno je citati ovakve izjave od tebe. apsi je apsolutno u pravu oko ovih 18 "milioncica". jesi ti sa nekim napravio ugovor o poslu, pa ga poslije placao vise nego sto je stojalo u ugovoru? evo, cak i ovaj bonus koji je isplatio skoro ispade da ne valja... mlacenje tudjih "milioncica" o gloginje. cinjenica je da je ovo dobar potez i korak naprijed. naravno da bi povecanje plata bilo jos jedan korak vise, ali i sam znas u kojem rangu se te plate krecu bilo gdje na svijetu. zasigurno nece sutra Bingo pokusati biti bolji poslodavac od Telekoma ili Elektroprivrede. njemu je dovoljno da bude medju najboljima u sferi trgovine. to ce mu obezbijediti i dovoljnu radnu snagu, kao sto ce mu obezbijediti i zeljeni profit.

i sam znas da ta prica "mogao je dati vece plate" se moze primjeniti na sve i jednog poslodavca od Amazona i Googla do Binga i Amke. isto kao sto znas i da to funkcionise na drugi nacin.
To što postoji ugovor o radu ne znači kako Džambić ne može radnicima ponuditi nove i bolje ugovore o radu. Ako je vizionar i napoželjniji poslodavac, kako kaže da jeste.

Plata koju je ova hipi gospođa spomenula za trgovce je nekoliko stotina KM ispod PROSJEČNE plate FBiH. Tako da ne, sorry, nigdje u razvijenom svijetu radnici u najvećem retail lancu u državi (i ujedno najprofitabilnijoj firmi!) nisu plaćeni cca 66% PROSJEČNE plate.
Walmart, Aldi, niko od njih se ne moze pohvaliti velikim placama. Retail je sto se tice placa donja ljestvica.
McGradySA
Posts: 792
Joined: 24/02/2021 11:25

#612 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by McGradySA »

Reisova wrote: 13/12/2021 20:02 Mene zanima, s obzirom na profit Binga, da li će se isti oduziti drustvnoj zajednici i uloziti u sport i kulturu ?!

Mi svi kevčemo oko sportskih rezultata ali ljudi ne ulaze ne nista. Posve je normalno u drugim zemljama pa i u Srbiji i Hrvatskoj da se to radi. Žao mi je što smo nargila nacija ali iskreno Bosnje ne vide sport kao doprinos izgradnje društva a ni države.
Kakva bolan kultura,Bingo je SDA ispostava,njima je kultura zadnja rupa na svirali.A radnicima po kasama i skladištima imaju sasvim dovoljno "sportskih" aktivnosti.
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#613 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by belfy »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 22:51
belfy wrote: 12/12/2021 21:32

naravno da moze ponuditi bolje, ali vec rekoh da i ti sam razumijes (nadam se da ne grijesim) zasto nece. ili se sad samo nadforumavamo? ti si prvi ovdje na forumu pisao o industriji gaca i carapa i to iz razloga koji nam je poznat - jeftina radna snaga. nece on ponuditi najbolje, jer mu je dovoljno da je medju najboljima i time obezbijedi dovoljnu radnu snagu da bi sebi osigurao veci profit. ti bi sada nas da poredis sa "razvijenim svijetom". neda mi se trenutacno to provjeravati, ali sumnjam da im je plata iznadprosjecna.

ti i takvi najveci retail lanci imaju "nesto vise" od 100m BAM dobiti, pa ne podizu plate svojim radnicima. ili ocekujes da se vlasnik Binga vodi platama najvecih retail lanaca u svijetu? da ponudi ovdje radnicima vise nego Tesco jer mu treba radnika? on nudi dovoljno da zadovolji svoje potrebe za radnom snagom. sve dok je u vrhu sa PLATAMA OVDJE on nece imati probleme. isto kao sto je napravio odlican potez sa ovim bonusom i to lijepo prosirio kao vijest narodu.

upravo ovdje me cudi tvoje razmisljanje. da on sutra ponudi duple plate sta bi dobio u smislu poslovanja? da li bi to sto bi dobio (ako bi ista dobio osim deminishing returns) vrijedilo takvog ulaganja? da li te pare mogu biti negdje bolje ulozene? da li je mogao od pocetka davati radnicima vece plate na ustrb kredita koje je dizao ili akvizicija koje je pravio?

nevjerovatno mi je da ti ovako uskogrudo razmisljas. pogotovo kao ekonomista. da te on postavi kao prvog do sebe i pita te za savjet gdje pare treba da idu sasvim sam siguran da mu ne bi preporucio da idu u plate. jos vise sam siguran da mu ne bi rekao "sta je pisljvih 18 miliona gore-dole"... isto kao sto sam siguran da mu ne bi pricao o najvecim retail lancima na svijetu. jel tako?
Ali on nije u vrhu s platama ovdje. Prosjek plate njegovog radnika (u koji ulaze i plate menadžmenta) manji je za 300+ KM od PROSJEKA onoga što zaradi radnik u FBiH. Ili da ti ovako postavim stvari: gdje god se zaposliš u FBiH, možeš prosječno očekivati da ćeš zarađivati barem 300 KM više od prosječnog radnika Binga, i 500+ KM više od trgovca u Bingu. Pri tome uopće ne uzimamo u obzir da većina preduzeća tutne kovertu ispod stola, što Bingo ne radi, čime je razlika zapravo još veća.

Svjetskim retail lancima ne mora plata biti iznadprosječna, kako kažeš, da bi osporila tvoju inicijalnu tvrdnju, onu kako ni radnici vani u retail sektoru ne zarađuju bolje. Dovoljno je da nije ispodprosječna, odnosno bliža minimalnoj plati nego prosječnoj, a to svakako nije. Dakle, da sumiramo. Zasnivaš argument na tezama da je Bingo u vrhu s platama, i da radnici istog profila ni vani ne zarađuju bolje. Oboje je matematički netačno.

I konačno, sva relevatna istraživanja iz ekonomije rada pokazuju da su bolje plaćeni radnici produktivniji, a produktivniji radnici po definiciji produktivnosti zarađuju više vlasnicima kapitala. Dakle, odgovor na tvoje pitanje šta bi dobio jeste: veću produktivnost svog najvažnijeg resursa.

I zamolit ću te da se suzdržiš komentara šta bih ja kao ekonomista uradio. Barem dok ti, kao neekonomista, ne naučiš šta pojmovi poput diminishing returns zapravo znače, ako već imaš namjeru da ulaziš na taj teren i koristiš iste. :D
ja nisam rekao nigdje da je u vrhu sa platama generalno, nego u sferi trgovine, dakle sektora u koji spada. plate menadzmenta ulaze u prosjek i svih drugih trgovina, tako da to nije nikakav argument. kao sto nije ni ovo oko prosjeka sto zaradi radnik u BiH, sto sam vec naveo. i po recenom od strane one direktorice iz Binga razlika nije 300 KM od prosjecne (na generalnom nivou, a sto sam vec rekao da je pogresno mjerenje, ali uzmimo i njega u obzir kada si vec poceo sa istim) nego 150 - 200 KM (u zavisnosti od uracunatog prevoza za koji ista tvrdi da skoro svi imaju).

ako cemo se dotaci koverti i prosjecne plate moram te podsjetiti da koverte ne ulaze u proracun iste, kao da ih i, zapravo, vecina zaposlenika i ne dobija. veliki dio zaposlenih spada u djabojede ili njihove srodne duse javnih preduzeca. dakle, cijeli drzavni, entitetski, kantonalni i opstinski nivo zajedno sa vojskom, policijom, zdravstvom, obrazovanjem, elektroenergetskim sektorom, telekomunikacionim, vatrogascima i agencijama za nuklearnu energiju i ini... dakle, niko od njih ne dobija nista u koverti. kao ni kod jacih firmi kao sto su Mittal, Messer i drugi... da ne pominjem banke, farmaciju i osiguranja, a svi oni ulaze u obracun prosjecne plate i bez koverti.

mislim da je lako zakljuciti da koverta ne pravi neku bitnu razliku od prosjecne plate (mislim kod primanja, a ne kod proracuna prosjeka iste), jer istu dobija, zapravo, manji broj zaposlenih i to, opet, mahom u sektorima koji su dobrano ispod te iste prosjecne plate. sve i kada bi gledali sa nivoa radnika i drzave, onda je koverta opet nepozeljnija. ista sprecava i radnika da ima bolju penziju, kao sto i drzavi umanjuje sredstva. osim ako ne zelis reci da je koverta bolji nacin poslovanja... mada to nema previse veze sa temom o kojoj ovdje pricamo, jer Bingo ne daje istu...

da li ti tvrdis da je zaposlenje u svjetskim retail lancima pozeljno jer imaju iznadprosjecnu platu? ne rezumijem sta ti znaci ovo:
Zasnivaš argument na tezama da je Bingo u vrhu s platama, i da radnici istog profila ni vani ne zarađuju bolje. Oboje je matematički netačno.
ja sam rekao da je Bingo u vrhu sa platama u svom sektoru. ne znam sta ti znaci ovo sto sam podvukao. ako si mislio na to da dobijaju u nekoj razvijenijoj zemlji platu kao u Bingu, onda je jasno da to nisam mislio. ako si mislio reci da radnici vani u firmama kao Bingo zaradjuju vise od prosjecne plate za to bih volio vidjeti neku potvrdu. ja ti mogu uslikati jednu sutra... tako dok ne ustanovim sta si zelio reci ne mogu ni da ti odgovorim na ovo o "matematickoj tacnosti".

naravno da su bolje placeni radnici produktivniji, ali i to ima svoje granice u kojima vrijedi. vjerujem da ih i ti dobro znas. isto tako istrazivanja pokazuju i da su radnici sa kracim radnim vremenom produktivniji, ali i to u granicama za koje isto vrijedi. uvijek se tu sjetim one "matematike" da ako jedna zena rodi jedno dijete za 9 mjeseci onda ce 9 zena roditi dijete za mjesec... dakle, o produktivnosti u odnosu na platu mozemo pricati, ali treba znati da ista ima svoje granice. i one su dobrano odredjene sektorom i radnom pozicijom. rudar koji za 1k plate iskopa 10 tona nece za 10k plate iskopati 100 tona. onaj koji slaze proizvode na police isto tako. a tu je naravno i element nezaposlenosti. koliko ljudi ce pristati raditi odredjeni posao za odredjenu platu. ako su plate koje su pomenute istinite, kao i ovi bonusi, a Bingu ne nedostaje radne snage, onda o cemu pricamo? elem da ne trunim dalje na ovaj dio...

ok, ajde da ja onda ne govorim sta bi ti. reci ti iz prve ruke sta bi uradio da si prvi do Dzambica. a pojam ne bih ni koristio da ne znam sta znaci. ne znam ni sto ti je potrebno da pokusavas neko sukanje da pravis povodom istog. jako dobro upoznat sa pojmom vjerovatno prije nego si ti postao ekonomista. osim ako nisi diplomirao prije 2000/2001. naravno da mozemo i o njemu, ali on je na periferiji teme o kojoj pricamo. ali sta ti bude draze - svakako...
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#614 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by zippoo87 »

detroit-mercy wrote: 13/12/2021 21:02
zippoo87 wrote: 12/12/2021 20:05

Je li i u Njemackoj svako sebi otvara firmu i radi u njoj ?
Ili mozda ima i radnika koje gazde cijene?
Pa sad ako misili da je plata radnice u Aldi-u ili Lidlu u Njemackoj pljacka za Svapski standard i troskove zivota, grdno se varas.
Ne mislim ali opet se sa dvije plate u kuci moze zivjeti i ako radis u supermarketu...imas 30 dana godisnjeg odmora,imas regres ,imas bozicnicu,imas neka prava.
Znaci radis 11 mjeseci a placen si 13 mjeseci.
Sta kod nas imas ?????
detroit-mercy
Posts: 16074
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#615 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by detroit-mercy »

zippoo87 wrote: 13/12/2021 21:24
detroit-mercy wrote: 13/12/2021 21:02
Pa sad ako misili da je plata radnice u Aldi-u ili Lidlu u Njemackoj pljacka za Svapski standard i troskove zivota, grdno se varas.
Ne mislim ali opet se sa dvije plate u kuci moze zivjeti i ako radis u supermarketu...imas 30 dana godisnjeg odmora,imas regres ,imas bozicnicu,imas neka prava.
Znaci radis 11 mjeseci a placen si 13 mjeseci.
Sta kod nas imas ?????
Prvo, ako je nama Bingo najprofitabilnija firma u BiH onda smo sto se ekonomije tice u kurcu ali bas velikom kurcu.
Drugo, dvoje koje radi u Aldiju u Svabiji moze da sastavlja kraj sa krajem ili da drzi nos malo iznad vode. To sto je u Svapskoj generalno standar veci doprinosi tome da izgleda da oni imaju vise ali neces se ni tamo bas nesto nauzivati radom u Aldiju niti ces tih 30 dana odmora provesti na odmoru po svjestkim destinacijama, nego ce sjediti kod kuce ili rostiljati po lokalnim parkovima.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#616 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by zippoo87 »

detroit-mercy wrote: 13/12/2021 21:31
zippoo87 wrote: 13/12/2021 21:24

Ne mislim ali opet se sa dvije plate u kuci moze zivjeti i ako radis u supermarketu...imas 30 dana godisnjeg odmora,imas regres ,imas bozicnicu,imas neka prava.
Znaci radis 11 mjeseci a placen si 13 mjeseci.
Sta kod nas imas ?????
Prvo, ako je nama Bingo najprofitabilnija firma u BiH onda smo sto se ekonomije tice u kurcu ali bas velikom kurcu.
Drugo, dvoje koje radi u Aldiju u Svabiji moze da sastavlja kraj sa krajem ili da drzi nos malo iznad vode. To sto je u Svapskoj generalno standar veci doprinosi tome da izgleda da oni imaju vise ali neces se ni tamo bas nesto nauzivati radom u Aldiju niti ces tih 30 dana odmora provesti na odmoru po svjestkim destinacijama, nego ce sjediti kod kuce ili rostiljati po lokalnim parkovima.
Svugdje u svijetu su trgovine najveci po dobiti...Alibaba,Amazon,Walmart,po Njemackoj ti marketi,u BiH,Bingo...nije to dzaba...jeftina radna snaga ili cak bez velikog broja radnika,ako rade online trgovinu a marze ogromne.

Poenta je da u normalnim drzavama,cak i kada zaradjujes najmanje u lancu i dalje imas ista radnicka prava kao i onaj najbogatiji...dakle imas godisnji,imas darovanja,imas regres,imas bonus mozda,imas bolovanje...a opet te pitam,sta imas u BiH ?
Ovdje su kriminal i korupcija unistili temelje i propadanje je neminovno...a narod nece da progleda,svako brani svoju poziciju,iako je mizerna,umjesto da se svi dignemo i trazimo vise i podignemo ljestvicu svima...pa da minimalna plata bude 1000 KM a prosjecna 1500 KM,da u bolnicu kada odes,da se lijecis a ne da te neka nadrkana sestra otresa,jer je primljena preko stele u bolnicu ,da rudar ne pravi proteste za platu od milju KM a zivot mu ugrozen svake sekunde dok je dole u zemlji,jer su pokrali pare pa rudari umjesto robotima,kopaju ugalj krampama....primjera je milijarda.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#617 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by karanana »

za ova tako da kazem nkv zanimanja, treba uvest satnicu i prekovremeno i tu se ljudi koji tu rade iskopaju. znaci satnica ti je 5 maraka i ne mogu te jebati da radis 6 dana po 10 sati i da dobijas 600 maraka. prekovremeni rad preko 40 sati sedmicno treba biti placen i to po vecoj cijeni rada od prvih 40 sati. onda ce ljudi s pjesmom raditi po 60 sati.
belfy
Posts: 7690
Joined: 06/08/2007 09:00

#618 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by belfy »

karanana wrote: 13/12/2021 21:51 za ova tako da kazem nkv zanimanja, treba uvest satnicu i prekovremeno i tu se ljudi koji tu rade iskopaju. znaci satnica ti je 5 maraka i ne mogu te jebati da radis 6 dana po 10 sati i da dobijas 600 maraka. prekovremeni rad preko 40 sati sedmicno treba biti placen i to po vecoj cijeni rada od prvih 40 sati. onda ce ljudi s pjesmom raditi po 60 sati.
sve to imaju i rudnici i Mittal i vece firme.
ReymondReddington
Posts: 674
Joined: 07/01/2018 22:25

#619 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ReymondReddington »

Ne znam sta ljudi ocekuju u vezi plate za ova radna mjesta koja ne zahtijevaju nikakve kvalifikacije. Ta mjesta ce uvijek biti osudjena na minimalnu platu.

Realno koje kvalifikacije zahtijeva radno mjesto popunjavanje polica hranom? Ili rezanje sira ljudima? Nikakve. Tu bukvalno moze raditi svako.

To sto je kod nas minimalna plata ispod 500 maraka nije problem binga nego drzave.

Sve je to do ljudi na kraju. Vlast je odraz naroda. Narod zasluzuje da radi za 500 maraka i prekovremno. Vlast narodu i omogucava da radi za 500 maraka.
User avatar
dend
Posts: 3440
Joined: 08/10/2018 14:07

#620 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by dend »

detroit-mercy wrote: 13/12/2021 21:31
zippoo87 wrote: 13/12/2021 21:24

Ne mislim ali opet se sa dvije plate u kuci moze zivjeti i ako radis u supermarketu...imas 30 dana godisnjeg odmora,imas regres ,imas bozicnicu,imas neka prava.
Znaci radis 11 mjeseci a placen si 13 mjeseci.
Sta kod nas imas ?????
Prvo, ako je nama Bingo najprofitabilnija firma u BiH onda smo sto se ekonomije tice u kurcu ali bas velikom kurcu.
Drugo, dvoje koje radi u Aldiju u Svabiji moze da sastavlja kraj sa krajem ili da drzi nos malo iznad vode. To sto je u Svapskoj generalno standar veci doprinosi tome da izgleda da oni imaju vise ali neces se ni tamo bas nesto nauzivati radom u Aldiju niti ces tih 30 dana odmora provesti na odmoru po svjestkim destinacijama, nego ce sjediti kod kuce ili rostiljati po lokalnim parkovima.
Pa kako izgledaju ekonomije susjeda ?

U Hrv. je prva INA pa Konzum pa elektroprivreda
U Srb. je prva elektroprivreda pa naftna industrija pa delhaiz ili ti ga Maxi trgovine
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#621 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by -Chesterfield- »

karanana wrote: 13/12/2021 21:51 za ova tako da kazem nkv zanimanja, treba uvest satnicu i prekovremeno i tu se ljudi koji tu rade iskopaju. znaci satnica ti je 5 maraka i ne mogu te jebati da radis 6 dana po 10 sati i da dobijas 600 maraka. prekovremeni rad preko 40 sati sedmicno treba biti placen i to po vecoj cijeni rada od prvih 40 sati. onda ce ljudi s pjesmom raditi po 60 sati.
Ja sam tužio svoju firmu što mi plaćaju uvijek tih 40 sati, a radim duže, odnosno imam više sati.
Izgubio sam na sudu, mada i dalje mislim da sam u pravu.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#622 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by nKrkan »

-Chesterfield- wrote: 13/12/2021 22:31
karanana wrote: 13/12/2021 21:51 za ova tako da kazem nkv zanimanja, treba uvest satnicu i prekovremeno i tu se ljudi koji tu rade iskopaju. znaci satnica ti je 5 maraka i ne mogu te jebati da radis 6 dana po 10 sati i da dobijas 600 maraka. prekovremeni rad preko 40 sati sedmicno treba biti placen i to po vecoj cijeni rada od prvih 40 sati. onda ce ljudi s pjesmom raditi po 60 sati.
Ja sam tužio svoju firmu što mi plaćaju uvijek tih 40 sati, a radim duže, odnosno imam više sati.
Izgubio sam na sudu, mada i dalje mislim da sam u pravu.
Ozbilljno? Hahahaha ,to bih i ja mogao,jos imam i broje dokaze haha
Svoj primjerak ugovora od 40h sedmicno nisam nikad ni dobio ,a radim prosjecno 66 do 70 sati sedmicno( jedan dan odmora imam) 😂 ali eto hajd... Imam bolju platu za jednu opstinu ze dok kantona pa se ne bunim
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#623 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by -Chesterfield- »

nKrkan wrote: 13/12/2021 22:35
-Chesterfield- wrote: 13/12/2021 22:31

Ja sam tužio svoju firmu što mi plaćaju uvijek tih 40 sati, a radim duže, odnosno imam više sati.
Izgubio sam na sudu, mada i dalje mislim da sam u pravu.
Ozbilljno? Hahahaha ,to bih i ja mogao,jos imam i broje dokaze haha
Svoj primjerak ugovora od 40h sedmicno nisam nikad ni dobio ,a radim prosjecno 66 do 70 sati sedmicno( jedan dan odmora imam) 😂 ali eto hajd... Imam bolju platu za jednu opstinu ze dok kantona pa se ne bunim
Ma nemam ja toliko viška sati. Imam maksimalno jednu ili dvije dnevnice po osam sati mjesečno.
zippoo87
Posts: 15614
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#624 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by zippoo87 »

Nista nije uredjeno ovdje i privatnik te jase kao magarca a ne placa.

Ovdje prvo treba uvesti bruto platu i onda ce sve poceti da se rjesava po sili zakona...nece vise biti toga da ti se ne placaju doprinosi i da te neko potkrada.
Ali nema kad kriminalna bagra da se bavi n3cim normalnim,dok odu na Sud,dok se malo preko medija prepucavaju sa ostalim nacionalistima,dok stite kriminal,dok zaposljavaju u institucije...pa nemaju ljudi vremena da se bave usvajanjem zakona i brigom za radnike.
ajdamo
Posts: 1047
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#625 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ajdamo »

-Chesterfield- wrote: 13/12/2021 22:31
karanana wrote: 13/12/2021 21:51 za ova tako da kazem nkv zanimanja, treba uvest satnicu i prekovremeno i tu se ljudi koji tu rade iskopaju. znaci satnica ti je 5 maraka i ne mogu te jebati da radis 6 dana po 10 sati i da dobijas 600 maraka. prekovremeni rad preko 40 sati sedmicno treba biti placen i to po vecoj cijeni rada od prvih 40 sati. onda ce ljudi s pjesmom raditi po 60 sati.
Ja sam tužio svoju firmu što mi plaćaju uvijek tih 40 sati, a radim duže, odnosno imam više sati.
Izgubio sam na sudu, mada i dalje mislim da sam u pravu.
Koliko su te izašli troškovi postupka?
Post Reply