BINGO trgovački lanac - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
belfy
Posts: 7533
Joined: 06/08/2007 09:00

#551 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by belfy »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 20:19
belfy wrote: 12/12/2021 20:07

cudno je citati ovakve izjave od tebe. apsi je apsolutno u pravu oko ovih 18 "milioncica". jesi ti sa nekim napravio ugovor o poslu, pa ga poslije placao vise nego sto je stojalo u ugovoru? evo, cak i ovaj bonus koji je isplatio skoro ispade da ne valja... mlacenje tudjih "milioncica" o gloginje. cinjenica je da je ovo dobar potez i korak naprijed. naravno da bi povecanje plata bilo jos jedan korak vise, ali i sam znas u kojem rangu se te plate krecu bilo gdje na svijetu. zasigurno nece sutra Bingo pokusati biti bolji poslodavac od Telekoma ili Elektroprivrede. njemu je dovoljno da bude medju najboljima u sferi trgovine. to ce mu obezbijediti i dovoljnu radnu snagu, kao sto ce mu obezbijediti i zeljeni profit.

i sam znas da ta prica "mogao je dati vece plate" se moze primjeniti na sve i jednog poslodavca od Amazona i Googla do Binga i Amke. isto kao sto znas i da to funkcionise na drugi nacin.
To što postoji ugovor o radu ne znači kako Džambić ne može radnicima ponuditi nove i bolje ugovore o radu. Ako je vizionar i napoželjniji poslodavac, kako kaže da jeste.

Plata koju je ova hipi gospođa spomenula za trgovce je nekoliko stotina KM ispod PROSJEČNE plate FBiH. Tako da ne, sorry, nigdje u razvijenom svijetu radnici u najvećem retail lancu u državi (i ujedno najprofitabilnijoj firmi!) nisu plaćeni cca 66% PROSJEČNE plate.
naravno da moze ponuditi bolje, ali vec rekoh da i ti sam razumijes (nadam se da ne grijesim) zasto nece. ili se sad samo nadforumavamo? ti si prvi ovdje na forumu pisao o industriji gaca i carapa i to iz razloga koji nam je poznat - jeftina radna snaga. nece on ponuditi najbolje, jer mu je dovoljno da je medju najboljima i time obezbijedi dovoljnu radnu snagu da bi sebi osigurao veci profit. ti bi sada nas da poredis sa "razvijenim svijetom". neda mi se trenutacno to provjeravati, ali sumnjam da im je plata iznadprosjecna.

ti i takvi najveci retail lanci imaju "nesto vise" od 100m BAM dobiti, pa ne podizu plate svojim radnicima. ili ocekujes da se vlasnik Binga vodi platama najvecih retail lanaca u svijetu? da ponudi ovdje radnicima vise nego Tesco jer mu treba radnika? on nudi dovoljno da zadovolji svoje potrebe za radnom snagom. sve dok je u vrhu sa PLATAMA OVDJE on nece imati probleme. isto kao sto je napravio odlican potez sa ovim bonusom i to lijepo prosirio kao vijest narodu.

upravo ovdje me cudi tvoje razmisljanje. da on sutra ponudi duple plate sta bi dobio u smislu poslovanja? da li bi to sto bi dobio (ako bi ista dobio osim deminishing returns) vrijedilo takvog ulaganja? da li te pare mogu biti negdje bolje ulozene? da li je mogao od pocetka davati radnicima vece plate na ustrb kredita koje je dizao ili akvizicija koje je pravio?

nevjerovatno mi je da ti ovako uskogrudo razmisljas. pogotovo kao ekonomista. da te on postavi kao prvog do sebe i pita te za savjet gdje pare treba da idu sasvim sam siguran da mu ne bi preporucio da idu u plate. jos vise sam siguran da mu ne bi rekao "sta je pisljvih 18 miliona gore-dole"... isto kao sto sam siguran da mu ne bi pricao o najvecim retail lancima na svijetu. jel tako?
izvrsni direktor
Posts: 9023
Joined: 20/12/2018 16:11

#552 Bingo - generalna diskusija

Post by izvrsni direktor »

jasib wrote: 12/12/2021 11:20
apsidejzi wrote: 12/12/2021 11:06
Zena sinoc lijepo kaze da drzava moze uticati na visinu plate smanjenjem nameta. Na svaku marku koju ti daju za platu, poslodavac mora jos 71 fening dati drzavi. Na 100KM povecanja on mora stvoriti jos 71 marku poreza. Na platu od 1000 maraka daje se jos 710 maraka. Bukvalno jedna nova plata. Na ovih 5 miliona sto je uplaceno radnicima, Bingo je morao platiti 3,5 miliona poreza. Mogli su lagano tih 8,5 milona staviti u offshore kompaniju i izbjeci placanje i radnicima i drzavi. Tako rade "normalni" ljudi. Sto se mene tice, kapa do poda. Ovo je velik potez. Ogroman. Nevjerovatan.
Binko kupi jabuke za 0,30 KM, prodaje ih za 1,15 KM, sve sa PDV. Novac od marže, zaradu, unosi u izgradnju novih objekata, ne u plaće radnika. Pohlepa, gramzivost, skorojevićki mentalitet... Kao da mu nije dovoljan trenutni monopol u BiH :-)

Slazem se. Mcdonalds, kfc, stabucks, coca cola, pa onda lidl, kaufland, mere, oa onda zara, adidas....svi su oni imaju skorojevicki mentalitet. Zaradu ulazu u nove objekte i sirenje. Oni bi svi najradije da nikog nema, samo da oni postoje..koji su to skorojevici.. :-)
User avatar
apsidejzi
Posts: 8077
Joined: 25/05/2013 23:49

#553 Bingo - generalna diskusija

Post by apsidejzi »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 19:26
apsidejzi wrote: 12/12/2021 19:23
Ma ja ba. Sta je 18 milioncica gore dole. najlakse trosit tudje pare. To sto covjek ima 200mil duga nikom nista. TO sto je zarobio milijardu u kapitalu koji ima rok trajanja nikom nista. Plus sto ja cisto sumnjam da ima 100 miliona dobiti. Mozda je u pitanju bruto dobit al dok odbije kredite, amortizacije, picke matarne na dnu salda ostane mozda 2-3%.
Ne, 2019. godine 93 miliona čistog profita. Ove godine će vjerovatno biti preko 100 miliona. Dakle, 200 miliona duga je ništa za firmu koja godišnje ostvari 100 miliona čistog profita.

I nisam rekao da 18 miliona podijeli ljudima na ulici, nego radnicima koji su mu zaradili taj novac.
Nisu radnici zaradili taj novac! Oni su tocak u mnogo vecem sistemu. Novac je zaradio RIZIK od 1,5 milijardi maraka koji je kupljen u robi. Novac je zaradilo stratesko postavljanje prodavnica, novac je zaradilo stratesko trazenje dobavljaca. Radnici jesu radili odredjene poslove ali glavninu novca je zaradio RIZIK ulozenog kapitala.

I na kraju krajeva, podijelio je novac svojim radnicima. Ti isti radnici su potpisali ugovor bez ovih 500 km a dobili su ih. A nisu morali. Ti kad odes na intervju za posao i tamo stoji plata 2000KM i ti potpises, to onda znaci da si pristao da prodas svoje radne sate za taj iznos. Ako stoji 936 onda si pristao da prodas za taj iznos. Ako dobijes ekstra 500 to si dobio na lijepe oci. Niko te nije tjerao da potpises ono sto si potpisao. Niko te ne sprecava da trazis novi posao. Niko te ne sprecava da navece kada dodjes s posla uzmes uciti programirati u nekom programskom jeziku ili se ucis neku drugu vjestinu i kroz par godina sam sebe obucis za novu djelatnost koja je bolje placena.

Jel to toliko tesko za razumjeti?
izvrsni direktor
Posts: 9023
Joined: 20/12/2018 16:11

#554 Bingo - generalna diskusija

Post by izvrsni direktor »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 19:26
apsidejzi wrote: 12/12/2021 19:23
Ma ja ba. Sta je 18 milioncica gore dole. najlakse trosit tudje pare. To sto covjek ima 200mil duga nikom nista. TO sto je zarobio milijardu u kapitalu koji ima rok trajanja nikom nista. Plus sto ja cisto sumnjam da ima 100 miliona dobiti. Mozda je u pitanju bruto dobit al dok odbije kredite, amortizacije, picke matarne na dnu salda ostane mozda 2-3%.
Ne, 2019. godine 93 miliona čistog profita. Ove godine će vjerovatno biti preko 100 miliona. Dakle, 200 miliona duga je ništa za firmu koja godišnje ostvari 100 miliona čistog profita.

I nisam rekao da 18 miliona podijeli ljudima na ulici, nego radnicima koji su mu zaradili taj novac.
I da podijeli, ti bi prvi opet rekao "jebo ga 18 miliona, a ima 200 miliona zarade", tvoj istomisljenik bi rekao "jebo ga 18 miliona kad vara na datumima proizvoda, podvaljuje", a treci jaran bi napisao "jebo ga 18 miliona krao je u ratu", onda bi onaj napisao "skorojevicki mentalitet" ..
Jebiga, bosnjo mentalitet
sencobih
Posts: 6945
Joined: 08/09/2010 08:33

#555 Bingo - generalna diskusija

Post by sencobih »

Imam osjećaj da bi se mnogi bolje osjećali da je ostao na onom granapu iz 93 sa dva radnika, a on budala ulagao dobit u druge granape, kakav skorojević :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#556 Bingo - generalna diskusija

Post by Bloo »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31485
Joined: 16/04/2011 18:46

#557 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by skafiskafsnjak »

A dje je Senad :mrgreen:
ajdamo
Posts: 1030
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#558 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ajdamo »

Bloo wrote: 12/12/2021 22:20 :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Hvala :bih:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#559 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

izvrsni direktor wrote: 12/12/2021 21:41
ExNihilo wrote: 12/12/2021 19:26

Ne, 2019. godine 93 miliona čistog profita. Ove godine će vjerovatno biti preko 100 miliona. Dakle, 200 miliona duga je ništa za firmu koja godišnje ostvari 100 miliona čistog profita.

I nisam rekao da 18 miliona podijeli ljudima na ulici, nego radnicima koji su mu zaradili taj novac.
I da podijeli, ti bi prvi opet rekao "jebo ga 18 miliona, a ima 200 miliona zarade", tvoj istomisljenik bi rekao "jebo ga 18 miliona kad vara na datumima proizvoda, podvaljuje", a treci jaran bi napisao "jebo ga 18 miliona krao je u ratu", onda bi onaj napisao "skorojevicki mentalitet" ..
Jebiga, bosnjo mentalitet
Nije uopće bitno šta bih ja ili ma ko drugi rekao. Bitno je da bi njegov radnik mogao lakše nahraniti svoju porodicu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#560 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

apsidejzi wrote: 12/12/2021 21:38
ExNihilo wrote: 12/12/2021 19:26

Ne, 2019. godine 93 miliona čistog profita. Ove godine će vjerovatno biti preko 100 miliona. Dakle, 200 miliona duga je ništa za firmu koja godišnje ostvari 100 miliona čistog profita.

I nisam rekao da 18 miliona podijeli ljudima na ulici, nego radnicima koji su mu zaradili taj novac.
Nisu radnici zaradili taj novac! Oni su tocak u mnogo vecem sistemu. Novac je zaradio RIZIK od 1,5 milijardi maraka koji je kupljen u robi. Novac je zaradilo stratesko postavljanje prodavnica, novac je zaradilo stratesko trazenje dobavljaca. Radnici jesu radili odredjene poslove ali glavninu novca je zaradio RIZIK ulozenog kapitala.

I na kraju krajeva, podijelio je novac svojim radnicima. Ti isti radnici su potpisali ugovor bez ovih 500 km a dobili su ih. A nisu morali. Ti kad odes na intervju za posao i tamo stoji plata 2000KM i ti potpises, to onda znaci da si pristao da prodas svoje radne sate za taj iznos. Ako stoji 936 onda si pristao da prodas za taj iznos. Ako dobijes ekstra 500 to si dobio na lijepe oci. Niko te nije tjerao da potpises ono sto si potpisao. Niko te ne sprecava da trazis novi posao. Niko te ne sprecava da navece kada dodjes s posla uzmes uciti programirati u nekom programskom jeziku ili se ucis neku drugu vjestinu i kroz par godina sam sebe obucis za novu djelatnost koja je bolje placena.

Jel to toliko tesko za razumjeti?
Sutra ako 9k radnika prestane raditi, koliko će novca Bingo zarađivati? Tačno tako, odgovor je nula KM. To što nisu jedini čimbenik u Džombićevih 100 miliona KM godišnjeg profita, ne znači kako nisu esencijalan čimbenik, jer jesu.

Novac ne zarađuje rizik, ljudi zarađuju novac. Džambić je uložio svoj kapital, koji jeste pod rizikom poslovanja, ali radnici su ti koji upravljaju rizikom, i čine ključnu razliku između pozitivnog i negativnog ishoda. Džambić je kupio robu kojom trguje, ali neko je tu robu utovario, prevezao, i istovario, neko ju je složio na police, neko čuvao od krađe, i neko provukao kroz kasu, uz sve ostale logističke i operativne funkcije koje čine kompleksan retail sistem. Taj neko zove se radnik.

Da, radnici su pristali na 500 KM. Ali pristali su zato što im iza leđa stoji nekoliko stotina hiljada nezaposlenih. To nije slobodna volja, niti su to pregovori, to je egzistencijalna nužnost. Na koncu, pristajali su kmetovi da rade besplatno u feudalizmu, ali to ne znači kako je stvar bila pravedna, nego su u tom i takvom socio-ekonomskom sistemu jedino tako mogli preživjeti.

Samim tim, nazovimo stvari pravim imenom: Džombić zarađuje 100 miliona godišnje, ne zato što je vizionar, nego zato što su mu radnici na rubu siromaštva. Zato što profitira na ekonomskoj katastrofi koju svi živimo. A mogao bi zarađivati 60-70 miliona godišnje, te istovremeno osigurati pristojan život istima.

Pa ipak, bira radije koji milion više. Ja takav izbor ne smatram moralnim, niti poslovno mudrim. Ti si slobodan zauzeti drugačiji stav.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#561 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

belfy wrote: 12/12/2021 21:32
ExNihilo wrote: 12/12/2021 20:19

To što postoji ugovor o radu ne znači kako Džambić ne može radnicima ponuditi nove i bolje ugovore o radu. Ako je vizionar i napoželjniji poslodavac, kako kaže da jeste.

Plata koju je ova hipi gospođa spomenula za trgovce je nekoliko stotina KM ispod PROSJEČNE plate FBiH. Tako da ne, sorry, nigdje u razvijenom svijetu radnici u najvećem retail lancu u državi (i ujedno najprofitabilnijoj firmi!) nisu plaćeni cca 66% PROSJEČNE plate.
naravno da moze ponuditi bolje, ali vec rekoh da i ti sam razumijes (nadam se da ne grijesim) zasto nece. ili se sad samo nadforumavamo? ti si prvi ovdje na forumu pisao o industriji gaca i carapa i to iz razloga koji nam je poznat - jeftina radna snaga. nece on ponuditi najbolje, jer mu je dovoljno da je medju najboljima i time obezbijedi dovoljnu radnu snagu da bi sebi osigurao veci profit. ti bi sada nas da poredis sa "razvijenim svijetom". neda mi se trenutacno to provjeravati, ali sumnjam da im je plata iznadprosjecna.

ti i takvi najveci retail lanci imaju "nesto vise" od 100m BAM dobiti, pa ne podizu plate svojim radnicima. ili ocekujes da se vlasnik Binga vodi platama najvecih retail lanaca u svijetu? da ponudi ovdje radnicima vise nego Tesco jer mu treba radnika? on nudi dovoljno da zadovolji svoje potrebe za radnom snagom. sve dok je u vrhu sa PLATAMA OVDJE on nece imati probleme. isto kao sto je napravio odlican potez sa ovim bonusom i to lijepo prosirio kao vijest narodu.

upravo ovdje me cudi tvoje razmisljanje. da on sutra ponudi duple plate sta bi dobio u smislu poslovanja? da li bi to sto bi dobio (ako bi ista dobio osim deminishing returns) vrijedilo takvog ulaganja? da li te pare mogu biti negdje bolje ulozene? da li je mogao od pocetka davati radnicima vece plate na ustrb kredita koje je dizao ili akvizicija koje je pravio?

nevjerovatno mi je da ti ovako uskogrudo razmisljas. pogotovo kao ekonomista. da te on postavi kao prvog do sebe i pita te za savjet gdje pare treba da idu sasvim sam siguran da mu ne bi preporucio da idu u plate. jos vise sam siguran da mu ne bi rekao "sta je pisljvih 18 miliona gore-dole"... isto kao sto sam siguran da mu ne bi pricao o najvecim retail lancima na svijetu. jel tako?
Ali on nije u vrhu s platama ovdje. Prosjek plate njegovog radnika (u koji ulaze i plate menadžmenta) manji je za 300+ KM od PROSJEKA onoga što zaradi radnik u FBiH. Ili da ti ovako postavim stvari: gdje god se zaposliš u FBiH, možeš prosječno očekivati da ćeš zarađivati barem 300 KM više od prosječnog radnika Binga, i 500+ KM više od trgovca u Bingu. Pri tome uopće ne uzimamo u obzir da većina preduzeća tutne kovertu ispod stola, što Bingo ne radi, čime je razlika zapravo još veća.

Svjetskim retail lancima ne mora plata biti iznadprosječna, kako kažeš, da bi osporila tvoju inicijalnu tvrdnju, onu kako ni radnici vani u retail sektoru ne zarađuju bolje. Dovoljno je da nije ispodprosječna, odnosno bliža minimalnoj plati nego prosječnoj, a to svakako nije. Dakle, da sumiramo. Zasnivaš argument na tezama da je Bingo u vrhu s platama, i da radnici istog profila ni vani ne zarađuju bolje. Oboje je matematički netačno.

I konačno, sva relevatna istraživanja iz ekonomije rada pokazuju da su bolje plaćeni radnici produktivniji, a produktivniji radnici po definiciji produktivnosti zarađuju više vlasnicima kapitala. Dakle, odgovor na tvoje pitanje šta bi dobio jeste: veću produktivnost svog najvažnijeg resursa.

I zamolit ću te da se suzdržiš komentara šta bih ja kao ekonomista uradio. Barem dok ti, kao neekonomista, ne naučiš šta pojmovi poput diminishing returns zapravo znače, ako već imaš namjeru da ulaziš na taj teren i koristiš iste. :D
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#562 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by Truba »

zippoo87 wrote: 11/12/2021 22:01
mirsek wrote: 11/12/2021 22:00
Jysk ima 13 platu, mislim da su im plate oko 750 KM (ne znam jel to bez TO i prevoza), radno vrijeme 6 sati, ako radis nedjeljom dobijes slobodan jedan radni dan u narednoj sedmici itd...
Jysk ima i bonuse...bilo je skoro clanaka u medijima,gdje su dobili bonuse po par milja KM...to je pola godisnje plate u BiMgu :D
Ja mislim da je ovo samo za radnike najuspjesnije poslovnice
izvrsni direktor
Posts: 9023
Joined: 20/12/2018 16:11

#563 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by izvrsni direktor »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 22:45
izvrsni direktor wrote: 12/12/2021 21:41

I da podijeli, ti bi prvi opet rekao "jebo ga 18 miliona, a ima 200 miliona zarade", tvoj istomisljenik bi rekao "jebo ga 18 miliona kad vara na datumima proizvoda, podvaljuje", a treci jaran bi napisao "jebo ga 18 miliona krao je u ratu", onda bi onaj napisao "skorojevicki mentalitet" ..
Jebiga, bosnjo mentalitet
Nije uopće bitno šta bih ja ili ma ko drugi rekao. Bitno je da bi njegov radnik mogao lakše nahraniti svoju porodicu.
I sa ovih 500KM ce lakse nahraniti. Pa taj potez ne pohvali, vec popljuva. Tako bi bilo sa 1000KM, ma i sa 5000. Opet bi rekli sda-ovac, nakro u ratu, skorojevic
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5499
Joined: 04/08/2020 19:22

#564 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by -Chesterfield- »

Ne sviđa mi se naslov teme.
Ako može Bingo - kralj dobrih cijena.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#565 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

izvrsni direktor wrote: 12/12/2021 22:59
ExNihilo wrote: 12/12/2021 22:45

Nije uopće bitno šta bih ja ili ma ko drugi rekao. Bitno je da bi njegov radnik mogao lakše nahraniti svoju porodicu.
I sa ovih 500KM ce lakse nahraniti. Pa taj potez ne pohvali, vec popljuva. Tako bi bilo sa 1000KM, ma i sa 5000. Opet bi rekli sda-ovac, nakro u ratu, skorojevic
Hoće. Ovaj mjesec.
User avatar
mayab
Posts: 26957
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#566 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by mayab »

Jah, kad skontaš, svaki uposlenik bi bio presretan da od januara ima mjesečno stoju više , a ovo jednokratno je samo jednokratno, dobro je , ali valja živjeti cijelu godinu
ajdamo
Posts: 1030
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#567 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ajdamo »

mayab wrote: 12/12/2021 23:34 Jah, kad skontaš, svaki uposlenik bi bio presretan da od januara ima mjesečno stoju više , a ovo jednokratno je samo jednokratno, dobro je , ali valja živjeti cijelu godinu
U januaru će povećati plate, to sam jučer pročitao u komentarima ispod YouTube videa sa face tv.
Android Knego
Posts: 1553
Joined: 13/03/2012 08:11

#568 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Android Knego »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 22:50 Samim tim, nazovimo stvari pravim imenom: Džombić zarađuje 100 miliona godišnje, ne zato što je vizionar, nego zato što su mu radnici na rubu siromaštva. Zato što profitira na ekonomskoj katastrofi koju svi živimo. A mogao bi zarađivati 60-70 miliona godišnje, te istovremeno osigurati pristojan život istima.

Pa ipak, bira radije koji milion više. Ja takav izbor ne smatram moralnim, niti poslovno mudrim. Ti si slobodan zauzeti drugačiji stav.
Uvijek me zanimalo: koliko miliona profita godišnje je limit za gazdu ovog kalibra da se okvalifikuje kao pohlepan, koliko kao nemoralan, koliko kao poslovno mudar, koliko kao moralan, a koliko kao human? U brojevima, moliću lijepo. :D
Mistic12345
Posts: 14
Joined: 02/12/2021 22:44

#569 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by Mistic12345 »

zippoo87 wrote: 12/12/2021 19:34 Sve dok vlasnici firmi ne pocnu razmisljati da radnici zaradjuju njima lovu a ne da oni "daju" radnicima platu,ovdje nece biti normalne i zdrave firme sa pristojnim platama i uslovima rada.

Kada neki gazda u tvom prisustvu kaze da "on daje plate",treba mu odmah replicirati i reci,evo otpusti sve radnike i reci mi na kraju godine koliku dobit imas ??
Smiješno, vidi se da nikad ništa radili niste. Ne zarade oni nista, gazda njima zaradi, neda mi se objašnjavati, knjige ekonomije čitanje, pa možda i shvatite.
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#570 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by prof. »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 21:32


Ali on nije u vrhu s platama ovdje. Prosjek plate njegovog radnika (u koji ulaze i plate menadžmenta) manji je za 300+ KM od PROSJEKA onoga što zaradi radnik u FBiH. Ili da ti ovako postavim stvari: gdje god se zaposliš u FBiH, možeš prosječno očekivati da ćeš zarađivati barem 300 KM više od prosječnog radnika Binga, i 500+ KM više od trgovca u Bingu. Pri tome uopće ne uzimamo u obzir da većina preduzeća tutne kovertu ispod stola, što Bingo ne radi, čime je razlika zapravo još veća.

Pa treba ovo pod hitno reći radnicima binga, oni jadni rade za mizeriju a bilo gdje da se zaposle mogu imati 3 stoje više :-) :lol:
Ja ne znam u kojem univerzumu vi živite ali za NK radnika kojemu je jedina obaveza da natrpa robu u skladištu i složi je na policu ili da sjedi i provlači artikle na kasi dok mu na ekranu računar zbraja cifru i čak mu kaže i koliko kusura da vrati plata koju bingo daje je surova realnost. Niko na svijetu radnika koji je lako zamjenjiv ne plaća više od minimuma i to je tako sviđalo se nama ili ne.
Ima tu rješenje, sjedi i zagrij stolicu, nauči nešto i postani nezamjenjiv. Al jbg boli glava a i ostane malo vremena za zadrugu i trač.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#571 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

Android Knego wrote: 12/12/2021 23:41
ExNihilo wrote: 12/12/2021 22:50 Samim tim, nazovimo stvari pravim imenom: Džombić zarađuje 100 miliona godišnje, ne zato što je vizionar, nego zato što su mu radnici na rubu siromaštva. Zato što profitira na ekonomskoj katastrofi koju svi živimo. A mogao bi zarađivati 60-70 miliona godišnje, te istovremeno osigurati pristojan život istima.

Pa ipak, bira radije koji milion više. Ja takav izbor ne smatram moralnim, niti poslovno mudrim. Ti si slobodan zauzeti drugačiji stav.
Uvijek me zanimalo: koliko miliona profita godišnje je limit za gazdu ovog kalibra da se okvalifikuje kao pohlepan, koliko kao nemoralan, koliko kao poslovno mudar, koliko kao moralan, a koliko kao human? U brojevima, moliću lijepo. :D
Kad ti radnici donesu mjesečno 8.5 miliona KM profita, što je ujedno i najveći profit jednog preduzeća u državi, a ti im za to platiš 30% potrošačke korpe.

Je l' more ovako u brojevima?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#572 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by ExNihilo »

prof. wrote: 12/12/2021 23:50
ExNihilo wrote: 12/12/2021 21:32


Ali on nije u vrhu s platama ovdje. Prosjek plate njegovog radnika (u koji ulaze i plate menadžmenta) manji je za 300+ KM od PROSJEKA onoga što zaradi radnik u FBiH. Ili da ti ovako postavim stvari: gdje god se zaposliš u FBiH, možeš prosječno očekivati da ćeš zarađivati barem 300 KM više od prosječnog radnika Binga, i 500+ KM više od trgovca u Bingu. Pri tome uopće ne uzimamo u obzir da većina preduzeća tutne kovertu ispod stola, što Bingo ne radi, čime je razlika zapravo još veća.

Pa treba ovo pod hitno reći radnicima binga, oni jadni rade za mizeriju a bilo gdje da se zaposle mogu imati 3 stoje više :-) :lol:
Ja ne znam u kojem univerzumu vi živite ali za NK radnika kojemu je jedina obaveza da natrpa robu u skladištu i složi je na policu ili da sjedi i provlači artikle na kasi dok mu na ekranu računar zbraja cifru i čak mu kaže i koliko kusura da vrati plata koju bingo daje je surova realnost. Niko na svijetu radnika koji je lako zamjenjiv ne plaća više od minimuma i to je tako sviđalo se nama ili ne.
Ima tu rješenje, sjedi i zagrij stolicu, nauči nešto i postani nezamjenjiv. Al jbg boli glava a i ostane malo vremena za zadrugu i trač.
Ne rade u Bingu samo NK radnici. Tu rade i trgovci, vozači, ekonomisti, računovođe, menadžeri, IT osobolje, i drugi. Prosječna plata svih njih je 900 KM sa toplim i prevozom uključenim.

Poyy.
prof.
Posts: 575
Joined: 17/10/2009 22:37

#573 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by prof. »

ExNihilo wrote: 12/12/2021 23:56
prof. wrote: 12/12/2021 23:50

Pa treba ovo pod hitno reći radnicima binga, oni jadni rade za mizeriju a bilo gdje da se zaposle mogu imati 3 stoje više :-) :lol:
Ja ne znam u kojem univerzumu vi živite ali za NK radnika kojemu je jedina obaveza da natrpa robu u skladištu i složi je na policu ili da sjedi i provlači artikle na kasi dok mu na ekranu računar zbraja cifru i čak mu kaže i koliko kusura da vrati plata koju bingo daje je surova realnost. Niko na svijetu radnika koji je lako zamjenjiv ne plaća više od minimuma i to je tako sviđalo se nama ili ne.
Ima tu rješenje, sjedi i zagrij stolicu, nauči nešto i postani nezamjenjiv. Al jbg boli glava a i ostane malo vremena za zadrugu i trač.
Ne rade u Bingu samo NK radnici. Tu rade i trgovci, vozači, ekonomisti, računovođe, menadžeri, IT osobolje, i drugi. Prosječna plata svih njih je 900 KM sa toplim i prevozom uključenim.

Poyy.
Pa kakve to veze s vezom ima? Menadžeri i IT stručnjaci ne rade sigurno za 900 KM i kakve veze oni imaju s prosječnom platom?!
Prosječna plata u bingu je mala jer veliku većinu njihove radne snage čini niskokvalifikovanii radnici koji su neproduktivni i lako zamjenjivi a takve niko na svijetu ne plaća puno.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10290
Joined: 27/04/2021 22:52

#574 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by tramvajtrojka »

prof. wrote: 13/12/2021 00:02
ExNihilo wrote: 12/12/2021 23:56

Ne rade u Bingu samo NK radnici. Tu rade i trgovci, vozači, ekonomisti, računovođe, menadžeri, IT osobolje, i drugi. Prosječna plata svih njih je 900 KM sa toplim i prevozom uključenim.

Poyy.
Pa kakve to veze s vezom ima? Menadžeri i IT stručnjaci ne rade sigurno za 900 KM i kakve veze oni imaju s prosječnom platom?!
Prosječna plata u bingu je mala jer veliku većinu njihove radne snage čini niskokvalifikovanii radnici koji su neproduktivni i lako zamjenjivi a takve niko na svijetu ne plaća puno.
ako ti mislis da su ti ljudi tek tako zamjenjivi ti zivis u bas zescoj iluziji radnja je kompleksan sistem i da tu stalno mijenjaju radnike raspalo bi se sve kao kula od karata i zato ne shvacas poentu kad trebaju vece plate radnicima jer one mu donose sva ljetovanja i skupe limuzine bez njihovog truda bi bio golo nista

ova tema je savrsen lakmus papir da se vidi ko je imao dodira sa bosanskim realnim sektorom a ko je uhljeb
Benjo34
Posts: 1916
Joined: 21/01/2018 00:49

#575 Re: Bingo - generalna diskusija

Post by Benjo34 »

prof. wrote: 13/12/2021 00:02
ExNihilo wrote: 12/12/2021 23:56

Ne rade u Bingu samo NK radnici. Tu rade i trgovci, vozači, ekonomisti, računovođe, menadžeri, IT osobolje, i drugi. Prosječna plata svih njih je 900 KM sa toplim i prevozom uključenim.

Poyy.
Pa kakve to veze s vezom ima? Menadžeri i IT stručnjaci ne rade sigurno za 900 KM i kakve veze oni imaju s prosječnom platom?!
Prosječna plata u bingu je mala jer veliku većinu njihove radne snage čini niskokvalifikovanii radnici koji su neproduktivni i lako zamjenjivi a takve niko na svijetu ne plaća puno.
Trgovac ili ekonomski tehničar u bingu ne bi trebao biti posmatran kqo NK i neproduktivan. Čak šta više zbog usranog sistema ima i inžinjera koji rade te poslove. Ti radnici, ako se bude na njih gledalo kao na lako zamjenjive, će bez ikakvih problema otici u konkurenciju. U ovom slučaju mi je čak i drago da ce Lidl uci na naše tržište. Sigurno ce se tu znati više reda.
Post Reply