BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#676 Re: Energija u BIH

Post by Project Sejuani »

Sanjarko wrote: 06/10/2021 04:20 Sve je ovo talaska i lose po okolinu ne samo u Bosni. Nuklearke zagadzuju samo tako, HC mijenjaju tokove rijeka samim tim klimu planete, TE zagadzuju s raznim cesticama, VE i SE slabo nesto iako i VE prave smetnje pticama i drugim zivotinjama bukom, plus zauzimaju ogromne prostore povrsinom. Znaci gledano samo su trenutno donekle prihvatljive VE, SE skroz, ostalo nikad nije bilo prihvatljivo.

Samo je Nikola Tesla imao dobru viziju sta uradit i kako elektricnu energiju dobit, ali nazalost nikad on ni drugi nisu kako znam taj problem dosad rijesili. Jedino mozda ja jesam ali mene niko neslusa, a i da slusa sad slabo i sta od ideja i zelim da dam.

PS. Ima jos jedna vizija, i to sam mozda uspio rijesit.

Ljudi znaju bit prilicno glupi.

Ajnstajn bio upravu.
Koji blam, nuklearna energija je najčišći izvor električne energije, višestruko više radijacije ispusti elektrana na ugalj nego konkretno nuklerna elektrana. mante se tih glupavih priča da su nuklearke zlo, što se tiče klimatskih promjena i utjecaja čovjeka nuklerne elektrane su rješenje.
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#677 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

evo ćemo jednu u BOOnovićim
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#678 Re: Energija u BIH

Post by Sanjarko »

Project Sejuani wrote: 14/10/2021 15:35
Sanjarko wrote: 06/10/2021 04:20 Sve je ovo talaska i lose po okolinu ne samo u Bosni. Nuklearke zagadzuju samo tako, HC mijenjaju tokove rijeka samim tim klimu planete, TE zagadzuju s raznim cesticama, VE i SE slabo nesto iako i VE prave smetnje pticama i drugim zivotinjama bukom, plus zauzimaju ogromne prostore povrsinom. Znaci gledano samo su trenutno donekle prihvatljive VE, SE skroz, ostalo nikad nije bilo prihvatljivo.

Samo je Nikola Tesla imao dobru viziju sta uradit i kako elektricnu energiju dobit, ali nazalost nikad on ni drugi nisu kako znam taj problem dosad rijesili. Jedino mozda ja jesam ali mene niko neslusa, a i da slusa sad slabo i sta od ideja i zelim da dam.

PS. Ima jos jedna vizija, i to sam mozda uspio rijesit.

Ljudi znaju bit prilicno glupi.

Ajnstajn bio upravu.
Koji blam, nuklearna energija je najčišći izvor električne energije, višestruko više radijacije ispusti elektrana na ugalj nego konkretno nuklerna elektrana. mante se tih glupavih priča da su nuklearke zlo, što se tiče klimatskih promjena i utjecaja čovjeka nuklerne elektrane su rješenje.
Znas li koliko svake godine milijardi eura Njemacku odlaganje nuklearnog otpada kosta, ja neznam ali znam da su govorili pravo puno, i gdje su ga i odlagali popucali zidovi tih skladista i stijene, to znam. Onda imali smo incidenata s istima, i 2 havarije velike. HE mijenjaju okolis, samim tim tokove, tokovi ko zna na sta uticu, vjerovatno mijenjaju i one klimu. TE zagadzuju prilicno, iako Njemci rade na poboljsanju istih da manje zagadzuju. Neznam koliko je tehnika uznapredovala u vezi njih.

Razumijem da je ovo sve nuzno zlo, ali je opet zlo, i Nikola je jedini razmisljao tad toliko o obnovljivim izvorima energije. Nazalost stoljece trebalo proc da i drugi pocnu.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#679 Re: Energija u BIH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Nuklearke su bile višestruko manji zagađivači od svih ostalih izvora energije. Ključna riječ bile nekada, jer više nisu. Three Mile, Chernobil, a posebno Fukushima su zagadile okolinu na najgori mogući način i na neograničeni period (10.000+ godina) više od svih drugih izvora zajedno. Dalje, rudarenje i obogaćivanje urana nije lako niti jeftino - to je prljav posao koji troši puno nafte i struje. Odlaganje otpada je problem, ali trenutno najpogodnije u nekadašnjim jamama rudnika soli, gdje se otpad u buradima učahuri u so, i sve zatrpa u nadi da ga niko neće iskopati nikad. 10.000 godina je dug period.

Konačno rješenje je odbacivanje otpada u svemir ili direkt prema Suncu. Još je skupo, ali Elon Musk radi na tome da postane makar malo jeftinije.

Nisu ni fotonaponski paneli dobro i dugoročno rješenje. Energija samo danju, a za noć trebaš baterije čija proizvodnja opet uništava planetu. Rudnici litija, nikla, kadmija i olova i rijetke zemlje, sve je veoma prljavo i troškali. Efikasna reciklaža litijumskih baterija ne postoji, olovo će uvijek biti prisutno jer je stabilno i trajno. Dalje, topi se kvarc u Jajcu da se dobije silicij u Izraelu i Kini, što implicira da se potroši velika količina struje u jednom mjestu, da bi se "uštedilo negdje drugo". Onda, šta za 100 godina kad budemo imali milijarde tona smeća u vidu solarnih panela?

Vjetroagregati se non stop vrte i imaju kratak vijek, a gdje god imaš osovinu, imaš i značajan OPEX. Nestabilan izvor napajanja, opterećuju značajno VN/SN mrežu, a imaju ograničen uticaj na okolinu jer proizvode niskofrekventne smetnje u vazduhu. Laže ko kaže da nema uticaja na čovjeka, životinje su samo osjetljivije.

Energija plime i oseke, kao i valova još nije dovoljno sazrela, ali obećava. Energija fuzije tek u povojima, ne znam jesu li u ITERu na TOKAMAKU probili 5 sekundi sa 10MW energije što daje izlaz 50MWs ili cca 0.014MWh :D, a to je bilo nekad 90tih godina... Tanko zasad.

Kakogod belaj je veliki, jer postoje objektivni pokazatelji i hidrogeološki dokazi da Zemlja u svojoj kompletnoj historiji otkad su formirani okeani nije doživjela ovakav skok temperature u ovako kratkom periodu. Analiza je urađena na najboljem mogućem mjestu Antartiku, jer led je taj koji pamti SVA razdoblja otpočetka iz godine u godinu, iz eona u eon. Biće atmosferskog sranja ko u filmu 2012, 100%.


Šteta je da se nismo mentalno pomjerili od Tesle, jer asinhroni motor/generator i radio su i dalje najbolji moderni izumi i isti su kao što su bili i prije 150 godina, sve ovo sa xG tehnologijama su samo nijanse. Čovjek je bio daleko ispred ovog vremena, pa taj je izračunao vlastitu frekvenciju planete i pokušao da rezonancijom stvoriti energiju iz metalne jezge Zemlje i električki nabijene atmosfere... Puno je znao, a malo je bio iskorišten. Alien svog doba.

Budućnost je u materijalima i dizajnu: zamislite solarni panel sa 95% korisnosti kao npr. asinhroni motor ili transformator. Zamislite supravodič na sobnoj temperaturi bez otpora, a koji otvara nebrojene mogućnosti sa levitacijom, zanimljivi meissnerov efekat lebdenja zahvaljujuci potiskivanju magnetnog polja, to bi bila revolucija u izradi prijevoznih sredstava i prenosa energije, letjelica itd, sve BEZ GUBITAKA. Zamislite, fuzijski reaktor na vodu, koji uz to proizvodi kiseonik vitalan za život čovjeka u bilo kojoj okolini...

Zamislite u svemu tome sad normalno čovječanstvo koje voli sebe, druge ljude i okolinu. Malo nas je takvih. :bih: :thumbup: A.I. će preuzeti dalje, samo je pitanje vremena hehe. Terminator scenario vjerovatno. :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#680 Re: Energija u BIH

Post by Sanjarko »

studiorum_tuzlaensis wrote: 14/10/2021 16:59 Nuklearke su bile višestruko manji zagađivači od svih ostalih izvora energije. Ključna riječ bile nekada, jer više nisu. Three Mile, Chernobil, a posebno Fukushima su zagadile okolinu na najgori mogući način i na neograničeni period (10.000+ godina) više od svih drugih izvora zajedno. Dalje, rudarenje i obogaćivanje urana nije lako niti jeftino - to je prljav posao koji troši puno nafte i struje. Odlaganje otpada je problem, ali trenutno najpogodnije u nekadašnjim jamama rudnika soli, gdje se otpad u buradima učahuri u so, i sve zatrpa u nadi da ga niko neće iskopati nikad. 10.000 godina je dug period.

Konačno rješenje je odbacivanje otpada u svemir ili direkt prema Suncu. Još je skupo, ali Elon Musk radi na tome da postane makar malo jeftinije.

Nisu ni fotonaponski paneli dobro i dugoročno rješenje. Energija samo danju, a za noć trebaš baterije čija proizvodnja opet uništava planetu. Rudnici litija, nikla, kadmija i olova i rijetke zemlje, sve je veoma prljavo i troškali. Efikasna reciklaža litijumskih baterija ne postoji, olovo će uvijek biti prisutno jer je stabilno i trajno. Dalje, topi se kvarc u Jajcu da se dobije silicij u Izraelu i Kini, što implicira da se potroši velika količina struje u jednom mjestu, da bi se "uštedilo negdje drugo". Onda, šta za 100 godina kad budemo imali milijarde tona smeća u vidu solarnih panela?

Vjetroagregati se non stop vrte i imaju kratak vijek, a gdje god imaš osovinu, imaš i značajan OPEX. Nestabilan izvor napajanja, opterećuju značajno VN/SN mrežu, a imaju ograničen uticaj na okolinu jer proizvode niskofrekventne smetnje u vazduhu. Laže ko kaže da nema uticaja na čovjeka, životinje su samo osjetljivije.

Energija plime i oseke, kao i valova još nije dovoljno sazrela, ali obećava. Energija fuzije tek u povojima, ne znam jesu li u ITERu na TOKAMAKU probili 5 sekundi sa 10MW energije što daje izlaz 50MWs ili cca 0.014MWh :D, a to je bilo nekad 90tih godina... Tanko zasad.

Kakogod belaj je veliki, jer postoje objektivni pokazatelji i hidrogeološki dokazi da Zemlja u svojoj kompletnoj historiji otkad su formirani okeani nije doživjela ovakav skok temperature u ovako kratkom periodu. Analiza je urađena na najboljem mogućem mjestu Antartiku, jer led je taj koji pamti SVA razdoblja otpočetka iz godine u godinu, iz eona u eon. Biće atmosferskog sranja ko u filmu 2012, 100%.


Šteta je da se nismo mentalno pomjerili od Tesle, jer asinhroni motor/generator i radio su i dalje najbolji moderni izumi i isti su kao što su bili i prije 150 godina, sve ovo sa xG tehnologijama su samo nijanse. Čovjek je bio daleko ispred ovog vremena, pa taj je izračunao vlastitu frekvenciju planete i pokušao da rezonancijom stvoriti energiju iz metalne jezge Zemlje i električki nabijene atmosfere... Puno je znao, a malo je bio iskorišten. Alien svog doba.

Budućnost je u materijalima i dizajnu: zamislite solarni panel sa 95% korisnosti kao npr. asinhroni motor ili transformator. Zamislite supravodič na sobnoj temperaturi bez otpora, a koji otvara nebrojene mogućnosti sa levitacijom, zanimljivi meissnerov efekat lebdenja zahvaljujuci potiskivanju magnetnog polja, to bi bila revolucija u izradi prijevoznih sredstava i prenosa energije, letjelica itd, sve BEZ GUBITAKA. Zamislite, fuzijski reaktor na vodu, koji uz to proizvodi kiseonik vitalan za život čovjeka u bilo kojoj okolini...

Zamislite u svemu tome sad normalno čovječanstvo koje voli sebe, druge ljude i okolinu. Malo nas je takvih. :bih: :thumbup: A.I. će preuzeti dalje, samo je pitanje vremena hehe. Terminator scenario vjerovatno. :)
+1 Dzaba rudnici s zidovima, gradzenim od raznih materijala, popucase zidovi i stijene od radijacije. Onda tesko i dijelove odlagat N/A centrala. Radioaktivni su. Ako se dobro sjecam Njemacku 20 milijardi eura to sve kosta godisnje. Ne drzite me za rijec jer sam davno to gledao i slusao kad su o tome na jednoj emisiji DWa govorili.

Nisam na fuziju mislio iako sam i na tome nesto pisao i skrabao davno. Na energiju iz munja i jos nesto. Obnovljivi su i Tesla o tome [munjama] razmisljao prije stoljece i radio. Trebalo tolko vremena proc da pocnu i drugi.

O supervodicima sam isto nesto radio. Bili bi glomazni ali bi se mozda isplatili. O fuziji vodika/kisika [vode] nisam nista i nisam to dobro nikad ni shvacao. Osnovno da ali skroz, ne.

AI ako sve i preuzme, preuzet ce pod kontrolom drugih ljudi, koji ce presjec i rec ne treba nam ovoliko ljudi na planeti.

A planetu smo dobro skrsili i izazvali novo geolosko doba, Antropocen.
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#681 Re: Energija u BIH

Post by Project Sejuani »

studiorum_tuzlaensis wrote: 14/10/2021 16:59 Nuklearke su bile višestruko manji zagađivači od svih ostalih izvora energije. Ključna riječ bile nekada, jer više nisu. Three Mile, Chernobil, a posebno Fukushima su zagadile okolinu na najgori mogući način i na neograničeni period (10.000+ godina) više od svih drugih izvora zajedno. Dalje, rudarenje i obogaćivanje urana nije lako niti jeftino - to je prljav posao koji troši puno nafte i struje. Odlaganje otpada je problem, ali trenutno najpogodnije u nekadašnjim jamama rudnika soli, gdje se otpad u buradima učahuri u so, i sve zatrpa u nadi da ga niko neće iskopati nikad. 10.000 godina je dug period.
Vidi se da ne pratite razvoj nuklerne energije, danas se više otpad o kojem govorite ne odlaže već se dalje obogaćuje te ponovo koristi kao gorivo u nuklearkama, vaše razmišljanje o nuklearnoj energiji je zasnovano na saznanjima od prije 50 godina pa je razumljiv strah.

Spomenuo si černobil, fukušimu i three mile, od navedenih samo je fukušima nedavna i ako saberemo sve moguće reperkusuje koje su te katastrofe donijele ne mogu se ni porediti sa zagađenjem koje je prouzrokovano spaljivanjem uglja, dizela i benzina te još i plina. Od navedenih katastrofa samo je černobil imala neki veći utjecaj na stanovništvo ali odma da vam kažem nuklerke sa takvim jezgrima se više ni ne prave, jer dokazano nisu sigurne. U prevodu nema šanse da se desi neki novi černobil sa postojećim tehnologijama. Bezrazložno se bojite nuklearne energije a pogotovo otpada koji se danas koristi opet kao gorivo nakon obogaćivanja.

Zemlja treba biti nuklearna zaboravite na sunčevu energiju, vjetar ili ugalj.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#682 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

Nemamo mi školovanog portira za nuklearnu elektranu a kamoli nekog ko bi s tim upravljao :D.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#683 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 15/10/2021 07:58 Nemamo mi školovanog portira za nuklearnu elektranu a kamoli nekog ko bi s tim upravljao :D.
Dobro sad. Nekad smo proizvodili neke od najbitnijih komponenata za nuklearne elektrane i još masu opreme. Ha znamo upravljati sa TE Tuzla, TE Kakanj, TE Ugljevik, TE Gacko, TE Stanari..Ko da je NE nesto posebno. :wink:
IrenaT
Posts: 102
Joined: 07/10/2021 11:53

#684 Re: Energija u BIH

Post by IrenaT »

Pozabavila sam se realnosti cijena za domaćinstva i koristila plan poslovanja Elektroprivrede. Na samom kraju plana imaju tabele planiranih troskova po djelatnostima za 2022., 2023. i 2024. godinu. Kada sam podjelila te troškove za proizvodnju sa planiranom proizvodnjom na strani 31. dobijam planiranu cijenu proizvodnje od 9,36 F/KWH za 2021. odnosno 9,59 F/KWH za 2022. odnosno 9,67 F/KWH. Piše da se u 2022. i 2023. godini proizvodnja smanjuje zbog revitalizacije po jednog bloka, vjerovatno je to razlog zašto je veća proizvodna cijena u tim godinama. Elektroprivreda mora otkupljivati energiju iz obnovljivih izvora i tu je cijena otkupa 11,222 F/KWH (a trošak za 2021. godinu je 58,6 miliona KM planiran za ovo, bar tako piše negdje u tekstu). Znači, realno je da ih energija koja prodaju košta i preko 9,5 F/KWH kad je sami proizvedu uz obaveznu nabavu.
Onda sam pogledala izvještaj o poslovanju za 2020. godinu i tamo našla (tekst na strani 27) da im je za domaćinstva prosječna prodajna cijena energije oko 6,3 F/KWH. Na mom računu je cijena za energiju 6,64 F/KWH (imam 1 tarifu, tj. srednju), ali na dvotarifnom brojilu to ispadne nešto niže tako da je vjerovatno ovih 6,3 realna cijena. Kolko se sjećam nije bilo promjene cijene bar zadnjih 4-5 godina. Dakle, na svakih 1 KWH prodaje domaćinstvu izgubi se oko 3,2 feninga. E sad, ako je planirana prodaja za domaćinstva u 2021. godini (na 38. stranici plana) 2.142,6 GWH onda imamo da je Elektroprivreda za godinu dana donja 68,563 miliona KM. Za 2020. godinu je prodaja domaćinstvima bila 2.189,5 GWH (moguće veća zbog korone) pa su vjerovatno tu bili donji oko 70 miliona. Vjerovatno se zbog iseljavanja i negativnog prirodnog prirastaja smanjuje potrosnja domacinstava, ali je realno da vec godinama gube strasne iznose cuvajuci socijalni mir
User avatar
Haris.ba
Posts: 24396
Joined: 08/09/2005 20:08

#685 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

Ne bih da cackam mecku. Ali, vidim masta se o nuklearkama.

Nije isto, ali gdje sada trenutno se odlaze nuklearni otpad u BiH?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#686 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Guadalajara wrote: 15/10/2021 09:09
Bobi wrote: 15/10/2021 07:58 Nemamo mi školovanog portira za nuklearnu elektranu a kamoli nekog ko bi s tim upravljao :D.
Dobro sad. Nekad smo proizvodili neke od najbitnijih komponenata za nuklearne elektrane i još masu opreme. Ha znamo upravljati sa TE Tuzla, TE Kakanj, TE Ugljevik, TE Gacko, TE Stanari..Ko da je NE nesto posebno. :wink:
Koje su najbitnije komponente za nuklearne elektrane ? Kotao (koji nije oko jezgra nego gdje primarna para grije vodu i proizvodi sekundarnu koja onda ide na turbine sto imaju i termoelektrane - ako sam dobro procitao - sto nije ni blizu "najbitnijih komponenti") , zakljucak se najlakse da uzeti od NEK Krsko koja je napravljena u saradnji sa Francuzima odakle je i vecina komponenti kupljena.

Drugo..... Nama dati da imamo nuklearnu elektranu :lol: :lol: , mogu mislit u Evropi kad bi culi.. " Bosnia is building a nuclear power plant - oh ok a powe... Whaaaaaat " :lol:
User avatar
mk ultra
Posts: 19228
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#687 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

IrenaT wrote: 15/10/2021 09:18 Pozabavila sam se realnosti cijena za domaćinstva i koristila plan poslovanja Elektroprivrede. Na samom kraju plana imaju tabele planiranih troskova po djelatnostima za 2022., 2023. i 2024. godinu. Kada sam podjelila te troškove za proizvodnju sa planiranom proizvodnjom na strani 31. dobijam planiranu cijenu proizvodnje od 9,36 F/KWH za 2021. odnosno 9,59 F/KWH za 2022. odnosno 9,67 F/KWH. Piše da se u 2022. i 2023. godini proizvodnja smanjuje zbog revitalizacije po jednog bloka, vjerovatno je to razlog zašto je veća proizvodna cijena u tim godinama. Elektroprivreda mora otkupljivati energiju iz obnovljivih izvora i tu je cijena otkupa 11,222 F/KWH (a trošak za 2021. godinu je 58,6 miliona KM planiran za ovo, bar tako piše negdje u tekstu). Znači, realno je da ih energija koja prodaju košta i preko 9,5 F/KWH kad je sami proizvedu uz obaveznu nabavu.
Onda sam pogledala izvještaj o poslovanju za 2020. godinu i tamo našla (tekst na strani 27) da im je za domaćinstva prosječna prodajna cijena energije oko 6,3 F/KWH. Na mom računu je cijena za energiju 6,64 F/KWH (imam 1 tarifu, tj. srednju), ali na dvotarifnom brojilu to ispadne nešto niže tako da je vjerovatno ovih 6,3 realna cijena. Kolko se sjećam nije bilo promjene cijene bar zadnjih 4-5 godina. Dakle, na svakih 1 KWH prodaje domaćinstvu izgubi se oko 3,2 feninga. E sad, ako je planirana prodaja za domaćinstva u 2021. godini (na 38. stranici plana) 2.142,6 GWH onda imamo da je Elektroprivreda za godinu dana donja 68,563 miliona KM. Za 2020. godinu je prodaja domaćinstvima bila 2.189,5 GWH (moguće veća zbog korone) pa su vjerovatno tu bili donji oko 70 miliona. Vjerovatno se zbog iseljavanja i negativnog prirodnog prirastaja smanjuje potrosnja domacinstava, ali je realno da vec godinama gube strasne iznose cuvajuci socijalni mir
jedno je cijena energije, nadomire oni to kroz mrežarinu

otvori izvještaj DERK-a za 2020, prosječna plaćena cijena za 1kWh u totalu je 15.45kf/kWh. to je cijena, a ovo kad ti odvoji cijenu energije bla bla.

Sačekaj da se ODS odvoji od EP, pa ćeš onda vidjeti pravu total cijenu koja će biti cca 20kf/kWh najmanje, plus što će naknada za obnovljive ići sa pola kf na 2kf

dosta će se tu sabrati, cijena energije u tome je samo početak.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#688 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

Guadalajara wrote: 15/10/2021 09:09
Bobi wrote: 15/10/2021 07:58 Nemamo mi školovanog portira za nuklearnu elektranu a kamoli nekog ko bi s tim upravljao :D.
Dobro sad. Nekad smo proizvodili neke od najbitnijih komponenata za nuklearne elektrane i još masu opreme. Ha znamo upravljati sa TE Tuzla, TE Kakanj, TE Ugljevik, TE Gacko, TE Stanari..Ko da je NE nesto posebno. :wink:
Jest posebno, ima nuklearni reaktor :lol: .
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#689 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

MorningStar wrote: 15/10/2021 09:34
Guadalajara wrote: 15/10/2021 09:09

Dobro sad. Nekad smo proizvodili neke od najbitnijih komponenata za nuklearne elektrane i još masu opreme. Ha znamo upravljati sa TE Tuzla, TE Kakanj, TE Ugljevik, TE Gacko, TE Stanari..Ko da je NE nesto posebno. :wink:
Koje su najbitnije komponente za nuklearne elektrane ? Kotao (koji nije oko jezgra nego gdje primarna para grije vodu i proizvodi sekundarnu koja onda ide na turbine sto imaju i termoelektrane - ako sam dobro procitao - sto nije ni blizu "najbitnijih komponenti") , zakljucak se najlakse da uzeti od NEK Krsko koja je napravljena u saradnji sa Francuzima odakle je i vecina komponenti kupljena.

Drugo..... Nama dati da imamo nuklearnu elektranu :lol: :lol: , mogu mislit u Evropi kad bi culi.. " Bosnia is building a nuclear power plant - oh ok a powe... Whaaaaaat " :lol:
Gudija da zaposliimo :lol: , da pali-gasi svjetla na ulazu :D. Westinghouse je izgradio Krško.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#690 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Bobi wrote: 15/10/2021 09:45
MorningStar wrote: 15/10/2021 09:34

Koje su najbitnije komponente za nuklearne elektrane ? Kotao (koji nije oko jezgra nego gdje primarna para grije vodu i proizvodi sekundarnu koja onda ide na turbine sto imaju i termoelektrane - ako sam dobro procitao - sto nije ni blizu "najbitnijih komponenti") , zakljucak se najlakse da uzeti od NEK Krsko koja je napravljena u saradnji sa Francuzima odakle je i vecina komponenti kupljena.

Drugo..... Nama dati da imamo nuklearnu elektranu :lol: :lol: , mogu mislit u Evropi kad bi culi.. " Bosnia is building a nuclear power plant - oh ok a powe... Whaaaaaat " :lol:
Gudija da zaposliimo :lol: , da pali-gasi svjetla na ulazu :D. Westinghouse je izgradio Krško.
A ma sve mi znamo,pravimo,radimo i imamo tako to.. Samo se ne vidi... :D
A koliko se sjecam citao sam da je saradnja sa Francuzima bila oko tehnogija blah blah, a eto kazes americka firma je gradila ?- Nije bio gladi-gudi stasao tad da je napravi sa rajom :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#691 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

Ma nemamo mi ovdje ni za klinac-palac stručnjaka, i ono što se osposobi zanogeta vani, nece da ga prave budalom da ga stavljaju u platni razred osoba koji pišu tužbe ili fakture :D.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#692 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

MorningStar wrote: 15/10/2021 09:34
Guadalajara wrote: 15/10/2021 09:09

Dobro sad. Nekad smo proizvodili neke od najbitnijih komponenata za nuklearne elektrane i još masu opreme. Ha znamo upravljati sa TE Tuzla, TE Kakanj, TE Ugljevik, TE Gacko, TE Stanari..Ko da je NE nesto posebno. :wink:
Koje su najbitnije komponente za nuklearne elektrane ? Kotao (koji nije oko jezgra nego gdje primarna para grije vodu i proizvodi sekundarnu koja onda ide na turbine sto imaju i termoelektrane - ako sam dobro procitao - sto nije ni blizu "najbitnijih komponenti") , zakljucak se najlakse da uzeti od NEK Krsko koja je napravljena u saradnji sa Francuzima odakle je i vecina komponenti kupljena.

Drugo..... Nama dati da imamo nuklearnu elektranu :lol: :lol: , mogu mislit u Evropi kad bi culi.. " Bosnia is building a nuclear power plant - oh ok a powe... Whaaaaaat " :lol:
1. reaktor
2. separatori :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#693 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

Onaj Energoinvest je bio baš smiješna firma.
A tek kako su im smiješne reference. Da padneš na guzicu na kakvim su bezveznim projektima radili :lol:
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#694 Re: Energija u BIH

Post by Project Sejuani »

Bobi wrote: 15/10/2021 07:58 Nemamo mi školovanog portira za nuklearnu elektranu a kamoli nekog ko bi s tim upravljao :D.
To nam je najveća mahana znam. :(
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#695 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

Bobi iz Zenice, ovaj iz Tuzle ? Ono da priča o industriji u Sarajevu :lol:
Tačno se vidi po upisima da su ljudi iz manjih sredina. :D
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#696 Re: Energija u BIH

Post by Project Sejuani »

Haris.ba wrote: 15/10/2021 09:26 Ne bih da cackam mecku. Ali, vidim masta se o nuklearkama.

Nije isto, ali gdje sada trenutno se odlaze nuklearni otpad u BiH?
Možete se vi ovdje ismijavati koliko hoćete ali vidjet ćete da je nuklearna energija zajedno sa hidroelektranama budućnost elektrosnadbijevanja. Obnovljivi izvori energije jednostavno ne mogu parirati nuklernim i hidro elektranama. Prirodi svaka čast ali postavlja se pitanje jel bitnije imati struju il je bitnije imati lijepu rijeku, usputno uz izuzeće možda une i vrbasa sve naše rijeke su zagađene, tako da nisu ni lijepe. dobro moram dodati i krivaju u ove lijepe. :D
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#697 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Guadalajara wrote: 15/10/2021 10:16
MorningStar wrote: 15/10/2021 09:34

Koje su najbitnije komponente za nuklearne elektrane ? Kotao (koji nije oko jezgra nego gdje primarna para grije vodu i proizvodi sekundarnu koja onda ide na turbine sto imaju i termoelektrane - ako sam dobro procitao - sto nije ni blizu "najbitnijih komponenti") , zakljucak se najlakse da uzeti od NEK Krsko koja je napravljena u saradnji sa Francuzima odakle je i vecina komponenti kupljena.

Drugo..... Nama dati da imamo nuklearnu elektranu :lol: :lol: , mogu mislit u Evropi kad bi culi.. " Bosnia is building a nuclear power plant - oh ok a powe... Whaaaaaat " :lol:
1. reaktor
2. separatori :D
Znaci mi pravili reaktor ( mislim ne sarafe za isti nego onako ono pravili i sklapali)
2. Seperator
Koji je to krucijalni dio:
Image :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#698 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

Guadalajara wrote: 15/10/2021 10:16
MorningStar wrote: 15/10/2021 09:34

Koje su najbitnije komponente za nuklearne elektrane ? Kotao (koji nije oko jezgra nego gdje primarna para grije vodu i proizvodi sekundarnu koja onda ide na turbine sto imaju i termoelektrane - ako sam dobro procitao - sto nije ni blizu "najbitnijih komponenti") , zakljucak se najlakse da uzeti od NEK Krsko koja je napravljena u saradnji sa Francuzima odakle je i vecina komponenti kupljena.

Drugo..... Nama dati da imamo nuklearnu elektranu :lol: :lol: , mogu mislit u Evropi kad bi culi.. " Bosnia is building a nuclear power plant - oh ok a powe... Whaaaaaat " :lol:
1. reaktor
2. separatori :D
Jel znaš ti sta je separator a da ne guglaš :D?
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#699 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Guadalajara wrote: 15/10/2021 10:22 Bobi iz Zenice, ovaj iz Tuzle ? Ono da priča o industriji u Sarajevu :lol:
Tačno se vidi po upisima da su ljudi iz manjih sredina. :D
Vise industrije imas u oba nabrojana grada nego u Sarajevu (tj. bilo je ne znam dokle su sa rezanjem i "privatizacijom" stigli). Sto se tice Sarajeva mali je to gradic kao i ti sto si nabrojao :wink:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#700 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Project Sejuani wrote: 15/10/2021 10:29
Haris.ba wrote: 15/10/2021 09:26 Ne bih da cackam mecku. Ali, vidim masta se o nuklearkama.

Nije isto, ali gdje sada trenutno se odlaze nuklearni otpad u BiH?
Možete se vi ovdje ismijavati koliko hoćete ali vidjet ćete da je nuklearna energija zajedno sa hidroelektranama budućnost elektrosnadbijevanja. Obnovljivi izvori energije jednostavno ne mogu parirati nuklernim i hidro elektranama. Prirodi svaka čast ali postavlja se pitanje jel bitnije imati struju il je bitnije imati lijepu rijeku, usputno uz izuzeće možda une i vrbasa sve naše rijeke su zagađene, tako da nisu ni lijepe. dobro moram dodati i krivaju u ove lijepe. :D
Nuklearna jeste, samo mi ne mozemo napraviti 30 MW hidroelektranu (koliko ono temeljaca za vranduk ? Kako su krenuli kamen po kamen i zavrsit ce je temeljcima :lol: ) a kao pravili bi nuklearnu elektranu (da ne spominjemo da nam to MZ nebi ni u najavi dopustila, dati balkanskim ludjacima na politicki nestabilnom tlu nuklearku :lol: )
Post Reply