BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#2676 Re: BiH energija

Post by Ci-Nick »

Naše realne potrebe ( to što pokriva Elektroprivreda BiH) su oko 5 TWh. Ako računamo da HE mogu proizvesti 1,2 do 1,5 TWh, tri planirana vjetroparka do 0,5 TWh, ako zadržimo stabilnih 2 TWh iz TE, bar od 2030. do 2050. onda nam nedostaje 1 do 1,5 TWh iz solara. Da bi to dobili treba nam instalisanih 1 do 1,5 GW.
To je investicija od cca 2 milijarde KM.
Koliko je to realno u narednih 10 godina ? Nije neizvodivo da se godišnje investira 200 miliona KM u solar.
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#2677 Re: BiH energija

Post by saimidin »

Ci-Nick wrote: 16/07/2022 08:34 Naše realne potrebe ( to što pokriva Elektroprivreda BiH) su oko 5 TWh. Ako računamo da HE mogu proizvesti 1,2 do 1,5 TWh, tri planirana vjetroparka do 0,5 TWh, ako zadržimo stabilnih 2 TWh iz TE, bar od 2030. do 2050. onda nam nedostaje 1 do 1,5 TWh iz solara. Da bi to dobili treba nam instalisanih 1 do 1,5 GW.
To je investicija od cca 2 milijarde KM.
Koliko je to realno u narednih 10 godina ? Nije neizvodivo da se godišnje investira 200 miliona KM u solar.
Problem je sta cemo kad ne sija sunce ili bude susa ili ne puse vjetar ili trojka :izet:

Morali bi imati mnogo vise instalirano svega, I mogucnosti skladistenja u baterije I preko dana pumpati neretvu uzbrdo na solare I jos, unu, drinu, vrbas, bosnu I par manjih... po par brana I prepumpavati do besvijesti

Nije nemoguce, ali...
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#2678 Re: BiH energija

Post by anelsol »

mk ultra wrote: 16/07/2022 00:14
anelsol wrote: 15/07/2022 08:40

Slijedi nam sretna energetska budućnost. I da sve bivše rudarske kopove prekriju solarnim panelima ne mogu proizvesti više od 200 -250 megavata.
Zato imas vec odobrenih vise pojedinacnih projekata solara vece snage nego navedena

Imaju sad 2 na kojima sam ukljucen, imaju i prikljucak dozvoljen...

A kamaru ovih malih do 29.5MW
Privatni proizvođači će prodavati el. energiju po tržišnim cijenama, što je normalno. U slučaju skokova u prodajnoj cijeni država nema nikakav uticaj da zaštiti stanovništvo i privredu. Država, pa ni lokalna zajdnica u kojoj se grade takve elektrane nema mnogo koristi od istih. Niti zapošljavaju, niti donose neku značajnu finansinsku korist lokalnom stanovništvu. Čitam neki dan u B. Petrovcu planirana solarna elektrana od 80 megavata a godišnje će na ime koncesione naknade uplaćivati u budžet opštine 200.000 KM što je mizerija u odnosu na prihode koje će ostvarivati. Izgradnja fotonaponskih elektrana ne spada po važećoj zakonskoj regulativi u gradnju, pa ne plaćaju niti građevinsku rentu niti naknadu za uređenne zemljišta. Po meni pravična koncesiona naknada bi bila barem između 5 i 10 % ostvarenih prihoda. Sada je npr u HNK manja od 2 % što se djeli po 1/2 između kantona i opštine. Ispadne kikiriki na kraju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#2679 Re: BiH energija

Post by Haris.ba »

anelsol wrote: 16/07/2022 13:32 Po meni pravična koncesiona naknada bi bila barem između 5 i 10 % ostvarenih prihoda. Sada je npr u HNK manja od 2 % što se djeli po 1/2 između kantona i opštine. Ispadne kikiriki na kraju.
A kakva koncesiona naknada na solar?
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#2680 Re: BiH energija

Post by anelsol »

Haris.ba wrote: 16/07/2022 13:35
anelsol wrote: 16/07/2022 13:32 Po meni pravična koncesiona naknada bi bila barem između 5 i 10 % ostvarenih prihoda. Sada je npr u HNK manja od 2 % što se djeli po 1/2 između kantona i opštine. Ispadne kikiriki na kraju.
A kakva koncesiona naknada na solar?
Iz Zakona o kocesijama HNK:

Image

Image

E sad zanimljiva situacija je u tome što kocesiono područje je u pravilu državno zemljište. Samo platiš kocesiju i koristiš to zemljište de fakto pod okriljem kocesije bez da državi platiš i jednu marku.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#2681 Re: BiH energija

Post by Haris.ba »

anelsol wrote: 16/07/2022 14:10 E sad zanimljiva situacija je u tome što kocesiono područje je u pravilu državno zemljište. Samo platiš kocesiju i koristiš to zemljište de fakto pod okriljem kocesije bez da državi platiš i jednu marku.
Zaboravio sam na ovo. :thumbup:

A sto se ne placa na drzavno zemljiste kada i.a posebna koncesija na poljoprivredjo zemljiste?
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#2682 Re: BiH energija

Post by Ci-Nick »

anelsol wrote: 16/07/2022 13:32
mk ultra wrote: 16/07/2022 00:14
Zato imas vec odobrenih vise pojedinacnih projekata solara vece snage nego navedena

Imaju sad 2 na kojima sam ukljucen, imaju i prikljucak dozvoljen...

A kamaru ovih malih do 29.5MW
Privatni proizvođači će prodavati el. energiju po tržišnim cijenama, što je normalno. U slučaju skokova u prodajnoj cijeni država nema nikakav uticaj da zaštiti stanovništvo i privredu. Država, pa ni lokalna zajdnica u kojoj se grade takve elektrane nema mnogo koristi od istih. Niti zapošljavaju, niti donose neku značajnu finansinsku korist lokalnom stanovništvu. Čitam neki dan u B. Petrovcu planirana solarna elektrana od 80 megavata a godišnje će na ime koncesione naknade uplaćivati u budžet opštine 200.000 KM što je mizerija u odnosu na prihode koje će ostvarivati. Izgradnja fotonaponskih elektrana ne spada po važećoj zakonskoj regulativi u gradnju, pa ne plaćaju niti građevinsku rentu niti naknadu za uređenne zemljišta. Po meni pravična koncesiona naknada bi bila barem između 5 i 10 % ostvarenih prihoda. Sada je npr u HNK manja od 2 % što se djeli po 1/2 između kantona i opštine. Ispadne kikiriki na kraju.
Nije sigurno da će privatni proizvođači prodavati po tržišnim cijenama.
Vjerovatnije je da će prodavati po otkupnim cijenama.
Vidimo u posljednje vrijeme da su država i zakon iznad tržišne ekonomije.
Mađarska je zabranila izvoz energije, Francuska će nacionalizirati EDF takk sto će prisilno otkupiti 15% ranije prodatih udjela elektroenegetske kompanije da bi bila 100% vlasnik i mogla prodavati struju stanovništvu po cijeni po kojoj zeli bez da zaradi tuzbe dioničara.
Pogazen je zakon da je "imovina neotuđiva"..
Last edited by Ci-Nick on 16/07/2022 15:00, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#2683 Re: BiH energija

Post by Haris.ba »

Ci-Nick wrote: 16/07/2022 14:56 Pogazen je zakon da je "imovina neotuđiva"..
A gdje pise da je imovina neotudjiva?

Svugdje postoji eksproprijacija. Stvar je samo da li postoji javni interes, i plati li se po trzisnoj cijeni.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#2684 Re: BiH energija

Post by Ci-Nick »

Haris.ba wrote: 16/07/2022 14:59
Ci-Nick wrote: 16/07/2022 14:56 Pogazen je zakon da je "imovina neotuđiva"..
A gdje pise da je imovina neotudjiva?

Svugdje postoji eksproprijacija. Stvar je samo da li postoji javni interes, i plati li se po trzisnoj cijeni.
Da istina.. ali se sada i zbog izmisljenog razloga otuđuje.
Ovim ruskim oligarsima oduzeše imovinu i bez suđenja i bez dokaza.
User avatar
mk ultra
Posts: 19519
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2685 Re: BiH energija

Post by mk ultra »

anelsol wrote: 16/07/2022 13:32
mk ultra wrote: 16/07/2022 00:14
Zato imas vec odobrenih vise pojedinacnih projekata solara vece snage nego navedena

Imaju sad 2 na kojima sam ukljucen, imaju i prikljucak dozvoljen...

A kamaru ovih malih do 29.5MW
Privatni proizvođači će prodavati el. energiju po tržišnim cijenama, što je normalno. U slučaju skokova u prodajnoj cijeni država nema nikakav uticaj da zaštiti stanovništvo i privredu. Država, pa ni lokalna zajdnica u kojoj se grade takve elektrane nema mnogo koristi od istih. Niti zapošljavaju, niti donose neku značajnu finansinsku korist lokalnom stanovništvu. Čitam neki dan u B. Petrovcu planirana solarna elektrana od 80 megavata a godišnje će na ime koncesione naknade uplaćivati u budžet opštine 200.000 KM što je mizerija u odnosu na prihode koje će ostvarivati. Izgradnja fotonaponskih elektrana ne spada po važećoj zakonskoj regulativi u gradnju, pa ne plaćaju niti građevinsku rentu niti naknadu za uređenne zemljišta. Po meni pravična koncesiona naknada bi bila barem između 5 i 10 % ostvarenih prihoda. Sada je npr u HNK manja od 2 % što se djeli po 1/2 između kantona i opštine. Ispadne kikiriki na kraju.
To po petrovcu selu nema jos ni urbanisticku
Govorim ti o 2 ili cak 3 elektrane reda 100MW-300MW u totalu, koje pocinju sa izgradnjom naredne godine.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#2686 Re: BiH energija

Post by anelsol »

mk ultra wrote: 16/07/2022 15:11
anelsol wrote: 16/07/2022 13:32

Privatni proizvođači će prodavati el. energiju po tržišnim cijenama, što je normalno. U slučaju skokova u prodajnoj cijeni država nema nikakav uticaj da zaštiti stanovništvo i privredu. Država, pa ni lokalna zajdnica u kojoj se grade takve elektrane nema mnogo koristi od istih. Niti zapošljavaju, niti donose neku značajnu finansinsku korist lokalnom stanovništvu. Čitam neki dan u B. Petrovcu planirana solarna elektrana od 80 megavata a godišnje će na ime koncesione naknade uplaćivati u budžet opštine 200.000 KM što je mizerija u odnosu na prihode koje će ostvarivati. Izgradnja fotonaponskih elektrana ne spada po važećoj zakonskoj regulativi u gradnju, pa ne plaćaju niti građevinsku rentu niti naknadu za uređenne zemljišta. Po meni pravična koncesiona naknada bi bila barem između 5 i 10 % ostvarenih prihoda. Sada je npr u HNK manja od 2 % što se djeli po 1/2 između kantona i opštine. Ispadne kikiriki na kraju.
To po petrovcu selu nema jos ni urbanisticku
Govorim ti o 2 ili cak 3 elektrane reda 100MW-300MW u totalu, koje pocinju sa izgradnjom naredne godine.
Gdje se to radi?
saimidin
Posts: 2796
Joined: 20/05/2011 17:53

#2687 Re: BiH energija

Post by saimidin »

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/scho ... /220716044

Jel ono bila vijest da su svi blokovi TE u :bih: cccp tehnologija

Koliko ce biti problem zbog sankcija za odrzavanje?
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#2688 Re: BiH energija

Post by Ci-Nick »

https://www.capital.ba/zbog-skupog-ogre ... grijalice/

Kako se nijemci ne sjetiše grijalica..
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#2689 Re: BiH energija

Post by anelsol »

Pet puta tender pao. Primjer kad nesposobni službenik nije u stanju da napiše zakonitu tendersku dokumentaciju i provede postupak:

https://www.biznisinfo.ba/rekonstrukcij ... a-cekanju/
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#2690 Re: BiH energija

Post by anelsol »

Potražnja za ugljem raste isto kao i za strujom:

https://www.capital.ba/vucic-kupio-sav- ... smrzavati/
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#2692 Re: BiH energija

Post by geralt »

anelsol wrote: 16/07/2022 13:32
mk ultra wrote: 16/07/2022 00:14
Zato imas vec odobrenih vise pojedinacnih projekata solara vece snage nego navedena

Imaju sad 2 na kojima sam ukljucen, imaju i prikljucak dozvoljen...

A kamaru ovih malih do 29.5MW
Privatni proizvođači će prodavati el. energiju po tržišnim cijenama, što je normalno. U slučaju skokova u prodajnoj cijeni država nema nikakav uticaj da zaštiti stanovništvo i privredu. Država, pa ni lokalna zajdnica u kojoj se grade takve elektrane nema mnogo koristi od istih. Niti zapošljavaju, niti donose neku značajnu finansinsku korist lokalnom stanovništvu. Čitam neki dan u B. Petrovcu planirana solarna elektrana od 80 megavata a godišnje će na ime koncesione naknade uplaćivati u budžet opštine 200.000 KM što je mizerija u odnosu na prihode koje će ostvarivati. Izgradnja fotonaponskih elektrana ne spada po važećoj zakonskoj regulativi u gradnju, pa ne plaćaju niti građevinsku rentu niti naknadu za uređenne zemljišta. Po meni pravična koncesiona naknada bi bila barem između 5 i 10 % ostvarenih prihoda. Sada je npr u HNK manja od 2 % što se djeli po 1/2 između kantona i opštine. Ispadne kikiriki na kraju.
200 000 godisnje je za Bosanski Petrovac bogatstvo za koje bi se mnoge druge opstine u slicnoj situaciji otimale.

Hajmo razmisljati kako da stimulisemo sto vise ljudi da u to ulazu, a ne kako cemo ih oderati nametima. Sto vise proizvodnje, to bolje.
User avatar
Ozimician
Posts: 5537
Joined: 05/09/2012 23:21

#2693 Re: BiH energija

Post by Ozimician »

geralt wrote: 22/07/2022 05:22
anelsol wrote: 16/07/2022 13:32

Privatni proizvođači će prodavati el. energiju po tržišnim cijenama, što je normalno. U slučaju skokova u prodajnoj cijeni država nema nikakav uticaj da zaštiti stanovništvo i privredu. Država, pa ni lokalna zajdnica u kojoj se grade takve elektrane nema mnogo koristi od istih. Niti zapošljavaju, niti donose neku značajnu finansinsku korist lokalnom stanovništvu. Čitam neki dan u B. Petrovcu planirana solarna elektrana od 80 megavata a godišnje će na ime koncesione naknade uplaćivati u budžet opštine 200.000 KM što je mizerija u odnosu na prihode koje će ostvarivati. Izgradnja fotonaponskih elektrana ne spada po važećoj zakonskoj regulativi u gradnju, pa ne plaćaju niti građevinsku rentu niti naknadu za uređenne zemljišta. Po meni pravična koncesiona naknada bi bila barem između 5 i 10 % ostvarenih prihoda. Sada je npr u HNK manja od 2 % što se djeli po 1/2 između kantona i opštine. Ispadne kikiriki na kraju.
200 000 godisnje je za Bosanski Petrovac bogatstvo za koje bi se mnoge druge opstine u slicnoj situaciji otimale.

Hajmo razmisljati kako da stimulisemo sto vise ljudi da u to ulazu, a ne kako cemo ih oderati nametima. Sto vise proizvodnje, to bolje.
Da smo kao drzava pametni - uveli bi 0% income tax i na tome profitirali i razvijali se. Ne mozemo mi uskladjivati poreznu politiku sa EU, jer u tom slucaju, svaki iole normalan investitor ce izabrati EU, a ne nas. Moramo imati neku komparativu prednost u odnosu na ostale, a ovo je najjednostavnija. Dubai je takvom politikom privukao ljude svih profila u zemlju. Gdje god se drzava puno mijesa u poslovanje, tu nema napretka.

Ja licno znam nekoliko privrednika koji su ulozili u fotonaponske elektrane, koje se po sadasnjim cijenama otkupa mogu otplatiti tek za 12-15 god.
Eh sad ako ih opalis po usima, uvedes jos dodatne namete, sta ce ti ljudi uraditi? - Kupit ce sebi novo auto, zeni torbicu, napravit ce vikendicu, putovat ce po svijetu. Ko je onda na gubitku vise u tom slucaju - on ili mi kao drustvo? Sve ljude koji zele investirati treba podrzati.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#2694 Re: BiH energija

Post by Ci-Nick »

Ozimician wrote: 22/07/2022 10:41
geralt wrote: 22/07/2022 05:22
200 000 godisnje je za Bosanski Petrovac bogatstvo za koje bi se mnoge druge opstine u slicnoj situaciji otimale.

Hajmo razmisljati kako da stimulisemo sto vise ljudi da u to ulazu, a ne kako cemo ih oderati nametima. Sto vise proizvodnje, to bolje.
Da smo kao drzava pametni - uveli bi 0% income tax i na tome profitirali i razvijali se. Ne mozemo mi uskladjivati poreznu politiku sa EU, jer u tom slucaju, svaki iole normalan investitor ce izabrati EU, a ne nas. Moramo imati neku komparativu prednost u odnosu na ostale, a ovo je najjednostavnija. Dubai je takvom politikom privukao ljude svih profila u zemlju. Gdje god se drzava puno mijesa u poslovanje, tu nema napretka.

Ja licno znam nekoliko privrednika koji su ulozili u fotonaponske elektrane, koje se po sadasnjim cijenama otkupa mogu otplatiti tek za 12-15 god.
Eh sad ako ih opalis po usima, uvedes jos dodatne namete, sta ce ti ljudi uraditi? - Kupit ce sebi novo auto, zeni torbicu, napravit ce vikendicu, putovat ce po svijetu. Ko je onda na gubitku vise u tom slucaju - on ili mi kao drustvo? Sve ljude koji zele investirati treba podrzati.
Kod nas svako ko se usudi da nesto radi,.. je sumnjiv. Treba ga držati pod stalnom prismotrom i redovno ga reketirati.
Imao sam firmu i sjećam se svih kontrola porezne i uprave za indirektno.
Dolaze sa ozbiljnom pretpostavkom da potkradaš njih i državu i moraš dokazati da nisi kriv.
Potpuno pogrešno postavljena država u kojoj se ti kao korisnik usluga države koju plaćaš moraš ponašati,.. ili se tako bar od tebe očekuje,.. kao da tebe država hrani.
User avatar
geralt
Posts: 5199
Joined: 14/09/2017 12:45

#2695 Re: BiH energija

Post by geralt »

Ozimician wrote: 22/07/2022 10:41
geralt wrote: 22/07/2022 05:22
200 000 godisnje je za Bosanski Petrovac bogatstvo za koje bi se mnoge druge opstine u slicnoj situaciji otimale.

Hajmo razmisljati kako da stimulisemo sto vise ljudi da u to ulazu, a ne kako cemo ih oderati nametima. Sto vise proizvodnje, to bolje.
Da smo kao drzava pametni - uveli bi 0% income tax i na tome profitirali i razvijali se. Ne mozemo mi uskladjivati poreznu politiku sa EU, jer u tom slucaju, svaki iole normalan investitor ce izabrati EU, a ne nas. Moramo imati neku komparativu prednost u odnosu na ostale, a ovo je najjednostavnija. Dubai je takvom politikom privukao ljude svih profila u zemlju. Gdje god se drzava puno mijesa u poslovanje, tu nema napretka.

Ja licno znam nekoliko privrednika koji su ulozili u fotonaponske elektrane, koje se po sadasnjim cijenama otkupa mogu otplatiti tek za 12-15 god.
Eh sad ako ih opalis po usima, uvedes jos dodatne namete, sta ce ti ljudi uraditi? - Kupit ce sebi novo auto, zeni torbicu, napravit ce vikendicu, putovat ce po svijetu. Ko je onda na gubitku vise u tom slucaju - on ili mi kao drustvo? Sve ljude koji zele investirati treba podrzati.
0% income tax je takodjer glupost i druga krajnost, jer porez nije jedino sto ulagaci gledaju kad razmisljaju u koju ce zemlju investirati. Od poreza finansiras npr. pravosudno-policijski sistem (ulagaci hoce bezbjednost i pravnu drzavu) i obrazovanje (ulagaci hoce obrazovanu radnu snagu). Neuporedivo vise poduzetnistva imas u Skandinaviji nego u tvom Dubaiju.

Meni je jednostavno zasmetalo ovo razmisljanje "previse ovi zaradjuju, treba ih vise guliti".
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#2696 Re: BiH energija

Post by anelsol »

geralt wrote: 22/07/2022 13:06
Ozimician wrote: 22/07/2022 10:41

Da smo kao drzava pametni - uveli bi 0% income tax i na tome profitirali i razvijali se. Ne mozemo mi uskladjivati poreznu politiku sa EU, jer u tom slucaju, svaki iole normalan investitor ce izabrati EU, a ne nas. Moramo imati neku komparativu prednost u odnosu na ostale, a ovo je najjednostavnija. Dubai je takvom politikom privukao ljude svih profila u zemlju. Gdje god se drzava puno mijesa u poslovanje, tu nema napretka.

Ja licno znam nekoliko privrednika koji su ulozili u fotonaponske elektrane, koje se po sadasnjim cijenama otkupa mogu otplatiti tek za 12-15 god.
Eh sad ako ih opalis po usima, uvedes jos dodatne namete, sta ce ti ljudi uraditi? - Kupit ce sebi novo auto, zeni torbicu, napravit ce vikendicu, putovat ce po svijetu. Ko je onda na gubitku vise u tom slucaju - on ili mi kao drustvo? Sve ljude koji zele investirati treba podrzati.
0% income tax je takodjer glupost i druga krajnost, jer porez nije jedino sto ulagaci gledaju kad razmisljaju u koju ce zemlju investirati. Od poreza finansiras npr. pravosudno-policijski sistem (ulagaci hoce bezbjednost i pravnu drzavu) i obrazovanje (ulagaci hoce obrazovanu radnu snagu). Neuporedivo vise poduzetnistva imas u Skandinaviji nego u tvom Dubaiju.

Meni je jednostavno zasmetalo ovo razmisljanje "previse ovi zaradjuju, treba ih vise guliti".
Vadiš iz konteksta mog posta i pojednostavljuješ sa "previše oni zarađuju, treba ih više guliti", što apsolutno nije bila poenta onoga što sam rekao. Svaka elektrana, bilo solarna ili vjetro koristi resurse zemljišta, a to je resurs lokalne zajednice. Lokalna zajednica mora osjetiti korist od tog resursa koji ti se daje kao investitoru da ga eksploatišeš. Ako jedno preduzeće na bazi tvog resursa zaradi 20.000.000,00 KM (u konkretnom slučaju je bilo riječ o elektrani od 80 megavata) i od toga lokalna zajednica dobije 1 %, ja ne znam ko koga tu guli.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#2697 Re: BiH energija

Post by Haris.ba »

anelsol wrote: 22/07/2022 17:50 Lokalna zajednica mora osjetiti korist od tog resursa koji ti se daje kao investitoru da ga eksploatišeš. Ako jedno preduzeće na bazi tvog resursa zaradi 20.000.000,00 KM i od toga lokalna zajednica dobije 1 %, ja ne znam ko koga tu guli.
O cemu se prica? O drzavnom zemljistu ili privatnom zemljistu?

Valjda kad je drzavno zemljiste je najlakse sprovesti javni poziv, pa ko ponudi vise - dobije zemljiste. :D

A, sada ako se radi o privatnom zemljistu - valjda je cilj da se koristi, a ne zjapi prazno.
Uhvatili se procenata koliko uzeti, umjesto da je najbitnije da postoji postrojenje i da se nesta proizvodi.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#2698 Re: BiH energija

Post by anelsol »

Haris.ba wrote: 22/07/2022 17:52
anelsol wrote: 22/07/2022 17:50 Lokalna zajednica mora osjetiti korist od tog resursa koji ti se daje kao investitoru da ga eksploatišeš. Ako jedno preduzeće na bazi tvog resursa zaradi 20.000.000,00 KM i od toga lokalna zajednica dobije 1 %, ja ne znam ko koga tu guli.
O cemu se prica? O drzavnom zemljistu ili privatnom zemljistu?

Valjda kad je drzavno zemljiste je najlakse sprovesti javni poziv, pa ko ponudi vise - dobije zemljiste. :D

A, sada ako se radi o privatnom zemljistu - valjda je cilj da se koristi, a ne zjapi prazno.
Uhvatili se procenata koliko uzeti, umjesto da je najbitnije da postoji postrojenje i da se nesta proizvodi.
Kako si zaključio da sam ja protiv izgradnje elektrana?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24854
Joined: 08/09/2005 20:08

#2699 Re: BiH energija

Post by Haris.ba »

anelsol wrote: 22/07/2022 18:00
Haris.ba wrote: 22/07/2022 17:52

O cemu se prica? O drzavnom zemljistu ili privatnom zemljistu?

Valjda kad je drzavno zemljiste je najlakse sprovesti javni poziv, pa ko ponudi vise - dobije zemljiste. :D

A, sada ako se radi o privatnom zemljistu - valjda je cilj da se koristi, a ne zjapi prazno.
Uhvatili se procenata koliko uzeti, umjesto da je najbitnije da postoji postrojenje i da se nesta proizvodi.
Kako si zaključio da sam ja protiv izgradnje elektrana?
Ko ce ti doci praviti kada se raspravlja da malo uzima lokalna zajednica? Onda ti ne preostaje nista drugo nego baviti se korupcijom i kupovati zastupnike da ti ne povecaju porez.

Jos solarne ploce i vjetroparkovi nisu zahtjevni ekoloski toliko ko jezera za hidrocentrale i termoelektrane za vazduh i prostor.
Problem porezne politike je sto se subvencionira uopce od strane potrosaca "obnovljiva energija".
Dolazi vakat koji se dugo najavljuje - najbitnije je imati energije. A, ne sada oporezivati je. Jer bez energije se ista mora uvesti. I onda lokalna zajednica dodje u situaciju da nema ni poreza, a ni energije.

Lokalna zajednica treba privuci sto vise investicija. Bolji je aranzman da se da privatniku zemlja, nek zaradi sto vise, ali da nakon odredjenog broja godina to sve postane drzavno.
User avatar
anelsol
Posts: 3077
Joined: 10/05/2017 22:41

#2700 Re: BiH energija

Post by anelsol »

Haris.ba wrote: 22/07/2022 18:04
anelsol wrote: 22/07/2022 18:00

Kako si zaključio da sam ja protiv izgradnje elektrana?
Ko ce ti doci praviti kada se raspravlja da malo uzima lokalna zajednica? Onda ti ne preostaje nista drugo nego baviti se korupcijom i kupovati zastupnike da ti ne povecaju porez.

Jos solarne ploce i vjetroparkovi nisu zahtjevni ekoloski toliko ko jezera za hidrocentrale i termoelektrane za vazduh i prostor.
Problem porezne politike je sto se subvencionira uopce od strane potrosaca "obnovljiva energija".
Dolazi vakat koji se dugo najavljuje - najbitnije je imati energije. A, ne sada oporezivati je. Jer bez energije se ista mora uvesti. I onda lokalna zajednica dodje u situaciju da nema ni poreza, a ni energije.

Lokalna zajednica treba privuci sto vise investicija. Bolji je aranzman da se da privatniku zemlja, nek zaradi sto vise, ali da nakon odredjenog broja godina to sve postane drzavno.
Nemam nista protiv niti subvencija koje uostalom i ja plaćam uz račun (drugi par rukava je da je godinama Operater za obnovljive izvore vodio Boris Misrača koji je tamo napravio opsti haos), niti protiv izgradnje, ali evo dat ću ti primjer. Na području Gubavice kod Mostara privatni koncesionar je dobio koncesiju da gradi solarnu elektranu. Helem ta elektrana će zauzeti svo zemljiste pored lokalnog puta pored kojeg postoji mogućnost izgradnje privrednih objekata, sada kada su konačno dobili vodovodnu mrežu. To zemljiste se koristi i za ispašu stoke. Izgradnjom elektrane ta opcija otpada. Ugovorom o koncesiji je određeno da će ta firma plaćati u budzet Mostara godišnje 6.000,00 KM, a to naselje je, za 6.000 KM godisnje, sto je realno mizerija, je za idućih 30 godina izgubilo mogućnost izgradnje bilo kakvih objekata uz put sto je mozda bila razvojna šansa.

Kazes da lokalna zajednica treba privuci sto vise investicija. Slazem se, ali u konkretnom slucaju to je onemogućeno, bar za narednih 30 godina. Nije sve crno-bjelo.
Post Reply