BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#726 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Guadalajara wrote: 15/10/2021 11:35
MorningStar wrote: 15/10/2021 11:30
Upravo :D plan "glasajte za nas pa da vas povedemo i onda se snadjite a mi smo tu odma iza" :lol:

Opstina centar, koga lazes aaaaaa - ajde reci pa nije valjda da te sramota kakvi su to kompleksi - treba da se ponosis svojim krajem (sam si rekao da ti je dedo ili ko vec rodjen u Sarajevu - sebe si izostavio :mrgreen: )

3500+ kilometara :lol:
Jok, nego je trebalo ostati u krnjoj jugoslaviji :lol:

Sto ce ba mene biti sramota kad sam ja gradska raja iz Šehera, a ne iz nekavih Tuzli i Zenica...ma nije ni iz Tuzle ili Zenica vec od...tamo 20-30 km dalje u sumi i brdima. :mrgreen:
Jok trebalo je proturit da te tuce neprijatelj motkom dok se ne umori. :lol: Maestralan plan.

Jasta si ti gradska raja :lol:

Pa doduse i jeste - ne volim gradove bjezim u sumu na vikendicu kad god mogu da ne gledam "gradsku raju" poput tebe da se ne nerviram :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#727 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

MorningStar wrote: 15/10/2021 11:38
Guadalajara wrote: 15/10/2021 11:35
Jok, nego je trebalo ostati u krnjoj jugoslaviji :lol:

Sto ce ba mene biti sramota kad sam ja gradska raja iz Šehera, a ne iz nekavih Tuzli i Zenica...ma nije ni iz Tuzle ili Zenica vec od...tamo 20-30 km dalje u sumi i brdima. :mrgreen:
Jok trebalo je proturit da te tuce neprijatelj motkom dok se ne umori. :lol: Maestralan plan.

Jasta si ti gradska raja :lol:

Pa doduse i jeste - ne volim gradove bjezim u sumu na vikendicu kad god mogu da ne gledam "gradsku raju" poput tebe da se ne nerviram :D
Sta ces glavni je grad u pitanju. Nisu nekakve tamo zabiti u pitanju gdje ti je medo prvi komsija :D

Zato ti dolazis na portal i forum cije je sjediste u Sarajevu, a ja ne idem na nekakav iz Tuzle :lol:

A sta da ti kazem...malo se vise socijalizuj, izadji malo medju ljude. Malo vise treba imati pozitivan pogled na zivot. Maniti se negative i frustracija. Stete zdravlju. :D
Bobi
Forum administrator
Posts: 32139
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#728 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

Guadalajara wrote: 15/10/2021 11:45 A sta da ti kazem...malo se vise socijalizuj, izadji malo medju ljude. Malo vise treba imati pozitivan pogled na zivot. Maniti se negative i frustracija. Stete zdravlju.
Ko mu kaže, za dvije godine 28000 postova. :thumbup:
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#729 Re: Energija u BIH

Post by MorningStar »

Guadalajara wrote: 15/10/2021 11:45
MorningStar wrote: 15/10/2021 11:38

Jok trebalo je proturit da te tuce neprijatelj motkom dok se ne umori. :lol: Maestralan plan.

Jasta si ti gradska raja :lol:

Pa doduse i jeste - ne volim gradove bjezim u sumu na vikendicu kad god mogu da ne gledam "gradsku raju" poput tebe da se ne nerviram :D
Sta ces glavni je grad u pitanju. Nisu nekakve tamo zabiti u pitanju gdje ti je medo prvi komsija :D

Zato ti dolazis na portal i forum cije je sjediste u Sarajevu, a ja ne idem na nekakav iz Tuzle :lol:

A sta da ti kazem...malo se vise socijalizuj, izadji malo medju ljude. Malo vise treba imati pozitivan pogled na zivot. Maniti se negative i frustracija. Stete zdravlju. :D
Ja bi prije medu izabrao za komsiju nego nekog sa karticom sda - sta cu tako je :D

A sto ti dolazis na portal koji drze r'Vati - jel te sramota - izdajes stranku i narod :lol:

Ja sam pozitivan za sebe- meni dobro, zao mi malo naroda u Bosni (onih postenih dobrih) koji su zaglavili sa ovom stokom na vlasti tako i obidjem malo forum i nasmijem se budalastinama (al nekad tako perfidne stvari se pisu da se vrijedja inteligencija obicnog covjeka od sendvicara)



Ajde sretno idi da nam napravis nuklearnu elektranu, akobogda. :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#730 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 15/10/2021 11:47
Guadalajara wrote: 15/10/2021 11:45 A sta da ti kazem...malo se vise socijalizuj, izadji malo medju ljude. Malo vise treba imati pozitivan pogled na zivot. Maniti se negative i frustracija. Stete zdravlju.
Ko mu kaže, za dvije godine 28000 postova. :thumbup:
Bobi, ne se ljutiti! Znas da se ja volim saliti i da nisam zlonamjeran :D :kiss:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#731 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

MorningStar wrote: 15/10/2021 11:49
Guadalajara wrote: 15/10/2021 11:45

Sta ces glavni je grad u pitanju. Nisu nekakve tamo zabiti u pitanju gdje ti je medo prvi komsija :D

Zato ti dolazis na portal i forum cije je sjediste u Sarajevu, a ja ne idem na nekakav iz Tuzle :lol:

A sta da ti kazem...malo se vise socijalizuj, izadji malo medju ljude. Malo vise treba imati pozitivan pogled na zivot. Maniti se negative i frustracija. Stete zdravlju. :D
Ja bi prije medu izabrao za komsiju nego nekog sa karticom sda - sta cu tako je :D

A sto ti dolazis na portal koji drze r'Vati - jel te sramota - izdajes stranku i narod :lol:

Ja sam pozitivan za sebe- meni dobro, zao mi malo naroda u Bosni (onih postenih dobrih) koji su zaglavili sa ovom stokom na vlasti tako i obidjem malo forum i nasmijem se budalastinama (al nekad tako perfidne stvari se pisu da se vrijedja inteligencija obicnog covjeka od sendvicara)



Ajde sretno idi da nam napravis nuklearnu elektranu, akobogda. :D
A nemam karticu SDA :roll:

Pa imao sam i za komsije i Hrvate i Srbe i u ratu...Sarajevo je ipak urbana sredina....jel :D


:thumbup:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#732 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

Obrtnici u Federaciji BiH upozoravaju: Rast cijena struje ugrozit će naš položaj

Obrtnička komora Federacije BiH saopćila je kako će najavljeni rast cijena električne energije dodatno ugroziti ionako težak položaj obrtnika u ovom bh. entitetu.

Kako su naveli, ukoliko dođe do poskupljenja struje, veliki broj radnji suočit će se sa smanjenjem konkurentnosti, padom prodaje usluga i smanjenjem produktivnosti.

"Rast cijene električne energije dovest će do naglog povećanja cijena svih proizvoda i usluga koji u svom procesu ovise od električne energije, što će sigurno privredu i obrtništvo u FBiH učiniti manje konkurentnom. Domaći obrt i privreda će doživjeti stagnaciju i pad. To bi bio oštar udarac obrtnicima", naveli su.

Također, napomenuli su kako obrtnici već plaćaju struju po skupljim tarifama te da taj izdatak teško podnose.

"Sada će biti još teže. Najavljeno povećanje cijene struje rezultirat će povećanjem cijena praktično svega što se proizvodi u Federaciji BiH, kao i cijena usluga. Upozoravamo da će ovaj čin dovesti obrtništvo na granice egzistencijske isplativosti rada, posebno za ona zanimanja gdje je udio električne energije veći. Očekujemo ukoliko dođe do poskupljenja struje da će se hitno iznaći rješenje pomoći obrtu i poduzetništvu", zaključili su iz Obrtničke komore Federacije Bosne i Hercegovine.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32139
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#733 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

Guadalajara wrote: 15/10/2021 11:49
Bobi wrote: 15/10/2021 11:47

Ko mu kaže, za dvije godine 28000 postova. :thumbup:
Bobi, ne se ljutiti! Znas da se ja volim saliti i da nisam zlonamjeran :D :kiss:
Pa bubaš gluposti, razmisli prije nego sto klikneš Submit .
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#734 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 15/10/2021 12:05
Guadalajara wrote: 15/10/2021 11:49

Bobi, ne se ljutiti! Znas da se ja volim saliti i da nisam zlonamjeran :D :kiss:
Pa bubaš gluposti, razmisli prije nego sto klikneš Submit .
U nedostatku bilo cega konkretnog na temi i u vijestima. Sta da pricamo ? Ima li ista od TE bloka 7 ? Ista od TE Banovici ? Bilo je nesto o rudnicima, nekakvim dugovima...i muk...nista...Onda nakon toga vijest da je ovo kilavo oko Bloka 7...pa se paralelno sa vijestima o rudnicima i novim termoelektranama...non-stop javlja onaj placenik...kako se zove Zisko...i frajer govori kako ne valja da se prave nove termoelektrane...i da jos je bila vijest da ce povecati cijenu struje...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32139
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#735 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

Ma je*eš Ziska :mrgreen: , Blok 7, vjetro i solarne, HE na vecim rijekama gdje moze i ole. Cekat da nam strancis necim uslovljavaju...pa nek jedu govna. Samo treba malo zakonski papirologiju smanjiti da manji individualni proizvodjaci to brze i jeftinije realizuju.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#736 Re: Energija u BIH

Post by Guadalajara »

Bobi wrote: 15/10/2021 12:21 Ma je*eš Ziska :mrgreen: , Blok 7, vjetro i solarne, HE na vecim rijekama gdje moze i ole. Cekat da nam strancis necim uslovljavaju...pa nek jedu govna. Samo treba malo zakonski papirologiju smanjiti da manji individualni proizvodjaci to brze i jeftinije realizuju.
Slazem se. Pitam se kako Dodiku niko nije problematizovao izgradnju TE Stanari ? Boli ga k. U tišini se sve završilo...niko ni de ni bre...Haj nek stisne da mu ko sta kaze...bi ga zatjerao u 3pm...Isto sad su remontovali TE Ugljevik...niko nista ne mjeri...kakvo crno zagadjenje...mjerenje...nema to kod njega. :mrgreen:
User avatar
Project Sejuani
Posts: 771
Joined: 02/09/2021 10:06

#737 Re: Energija u BIH

Post by Project Sejuani »

Bobi wrote: 15/10/2021 12:21 Ma je*eš Ziska :mrgreen: , Blok 7, vjetro i solarne, HE na vecim rijekama gdje moze i ole. Cekat da nam strancis necim uslovljavaju...pa nek jedu govna. Samo treba malo zakonski papirologiju smanjiti da manji individualni proizvodjaci to brze i jeftinije realizuju.
Realno je to moguće, jebe nas samo CO2 porez al kako nas neće u EU jbg i nije neki problem.

Ja bih samo ostavio Unu, Krivaju i eventualno vrbas (ne znam kolio je zagađen) ove ostale rijeke stavit u suru i riješili bi problem električne energije na duge staze.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24789
Joined: 08/09/2005 20:08

#738 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

https://www.klix.ba/biznis/zatvara-li-p ... /211016001

Kakve li se igre igraju kada nekome nije mrsko ovakav lazljiv tekst u malom trzistu Bosne plasirati.
No zašto Gazprom, koji isporučuje 40 posto plina u Evropu, nije opravdao svoju ulogu vodećeg dobavljača i pojačanjem isporuka utjecao na stabilnije cijene i uz to još dodatno zaradio?
Zato sto mu niko nije trazio da pojaca isporuku? :D
Prvi uspjesi su već tu: Mađarska je upravo potpisala 15-godišnji ugovor s Gazpromom. Ako to učine i ostale EU članice to će značiti dugoročni primat Gazproma na europskom energetskom tržištu što će EU učiniti još neatraktivnijom i nepristupačnijom za moguću konkurenciju iz sektora ukapljenog zemnog plina, što se prije svega odnosi na plin iz SAD-a.

Dugoročni ugovori bi potkopali i Green Deal EU-a o dekarbonizaciji tržišta energentima. EU članice bi bile prisiljene do sredine ili čak do kraja sljedećeg desetljeća kupovati fosilni plin čak i ako bi dovoljno energenata iz obnovljivih izvora stajalo na raspolaganju.
Znaci prevedeno - americki ukapljeni plin je zelenkast, ruski zemni gas je prljav.

Ludilo mozga nek se nastavi.

A sto Amerikanci ne ponudise evo sada na trziste svoj proizvod? Sto Amerikanci ne pojacaju snadbjevanje?

P.S.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#739 Re: Energija u BIH

Post by babanovac »

Potrosnja uglja u US, povecana za 23% u odnosu na proslu godinu. Samo hajcaj... Toliko o "zero CO2 " najavljenom za 2035. Nego, brine me Leonardo di Caprio, nesto ne tweeta, evo ima mjesec.
Njemacka termoelektrana od 1200 MW, otvorena prosle godine, taman se razradila ovog oktobra.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23231
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#740 Re: Energija u BIH

Post by Sanjarko »

babanovac wrote: 17/10/2021 10:17 Potrosnja uglja u US, povecana za 23% u odnosu na proslu godinu. Samo hajcaj... Toliko o "zero CO2 " najavljenom za 2035. Nego, brine me Leonardo di Caprio, nesto ne tweeta, evo ima mjesec.
Njemacka termoelektrana od 1200 MW, otvorena prosle godine, taman se razradila ovog oktobra.
A Bosnjine elektrane problem jer nisu ekoloske, ee. :oops:
aston_martin
Posts: 449
Joined: 26/09/2020 18:41

#741 Re: Energija u BIH

Post by aston_martin »

Kakva će biti zima: Izuzetno niske temperature u BiH mogu dovesti do energetske katastrofe

https://www.klix.ba/biznis/kakva-ce-bit ... /211028048
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#742 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Kakve enrgetske katastrofe?

Jedan grad u drzavi koristi gas kao energent za grijanje (a ni sarajevo ne kompletno) o cemu pricamo jbt :-)

Fkt svakakvih se debila ufatilo da sere i da namakne sebi posla

Bit svega, naredne godine cijena struje za industriju ide gore solidno
Mislim da ce to pozitivno utjecati na generalno ekonomiju, jer ce dovesti do novih ulaganja i generalno bolje svijesti o energiji.
Sve dalje o nekim apokalipsama, to je gore nego prica o kovidu
zigzag
Posts: 5726
Joined: 18/04/2014 11:26

#743 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Čavalić lupa ko maksum po diviziji.

Njima je standardno da predviđaju nekakve ekonomske katastrofe. Da nije sad aktualna cijena struje ne bi bi pričao o energetskoj katastrofi.
Spominjao bi npr,katastrofu demografije, katastrofu odlaska mladih, katastrofu zaduživanja obveznicama i sl.
Kao i drug mu Adnan Hadžić.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65980
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#744 Re: Energija u BIH

Post by _BataZiv_0809 »

mk ultra wrote: 28/10/2021 22:44 Kakve enrgetske katastrofe?

Jedan grad u drzavi koristi gas kao energent za grijanje (a ni sarajevo ne kompletno) o cemu pricamo jbt :-)

Fkt svakakvih se debila ufatilo da sere i da namakne sebi posla

Bit svega, naredne godine cijena struje za industriju ide gore solidno
Mislim da ce to pozitivno utjecati na generalno ekonomiju, jer ce dovesti do novih ulaganja i generalno bolje svijesti o energiji.
Sve dalje o nekim apokalipsama, to je gore nego prica o kovidu
Zar nam nece sve poskupiti zbog toga
User avatar
Haris.ba
Posts: 24789
Joined: 08/09/2005 20:08

#745 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

_BataZiv_0809 wrote: 28/10/2021 22:49 Zar nam nece sve poskupiti zbog toga
Hoce.
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#746 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

_BataZiv_0809 wrote: 28/10/2021 22:49
mk ultra wrote: 28/10/2021 22:44 Kakve enrgetske katastrofe?

Jedan grad u drzavi koristi gas kao energent za grijanje (a ni sarajevo ne kompletno) o cemu pricamo jbt :-)

Fkt svakakvih se debila ufatilo da sere i da namakne sebi posla

Bit svega, naredne godine cijena struje za industriju ide gore solidno
Mislim da ce to pozitivno utjecati na generalno ekonomiju, jer ce dovesti do novih ulaganja i generalno bolje svijesti o energiji.
Sve dalje o nekim apokalipsama, to je gore nego prica o kovidu
Zar nam nece sve poskupiti zbog toga
Pa hoce ali ces vise trositi... A on ce morati po objektu da instalira ili solar ili da ustedi energiju na druge nacine sto znaci sigurnu investiciju ako misli da to ostane tako
Investicija = pare ostalima...

Vrtimo u krug :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22797
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#747 Re: Energija u BIH

Post by drndalo »

Nego zna li ko vise sta se trenutno desava u RS po pitanju novih solara/vjetrova? Vidim neke jumbo plakate kao neki projekti, ali ne stignem procitati sve jer brzo vozim... :izet:

Mijenja li se sta u zakonima, ne do bog povoljno po individualne proizvodjace (potencijalne)...?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24789
Joined: 08/09/2005 20:08

#748 Re: Energija u BIH

Post by Haris.ba »

Bobi wrote: 15/10/2021 12:21 Ma je*eš Ziska :mrgreen: , Blok 7, vjetro i solarne, HE na vecim rijekama gdje moze i ole. Cekat da nam strancis necim uslovljavaju...pa nek jedu govna. Samo treba malo zakonski papirologiju smanjiti da manji individualni proizvodjaci to brze i jeftinije realizuju.
Blok 7 nema 99% nista. Banke zavrcu pipu sto se tice finansiranja. Pitanje je vjse mogucnosti kotlovnicu isfinansirati, a kamoli Blok 7.

Vjetar? Eno desavanje naroda za vjetropark na Vlasicu . Aha, bice.

HE na vecim rijekama? Gdje? Na kojim? Nema skoro vise nista. Da se ekolozi pitaju trenutne brane bi se rusile. Narod koji zivi tamo gdje bi se nesta i pravilo ne da.

Solar ostaje kao neko rjesenje. Ali, i to ima svoje probleme.
Last edited by Haris.ba on 29/10/2021 11:41, edited 1 time in total.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32139
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#749 Re: Energija u BIH

Post by Bobi »

Jesi pesimista :D, daj malo pozitive :D ili da se roknemo dmah :lol: ?
zigzag
Posts: 5726
Joined: 18/04/2014 11:26

#750 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Samo auto na baterije.
Post Reply