BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mk ultra
Posts: 19518
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2601 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by mk ultra »

EFD22 wrote: 16/06/2022 10:12 @mk ultra

Da li je potrebna dozvola za off grid sistem koji bih stavio na vlastitu kuću?

Inverter je takav da višak solarne energije daje u baterije, ako je i to puno a nema potrošnje, onda se gasi.
Forsira se potrošnja prema potrebama solar/baterije pa tek onda mreža.
I sve se te komutacije dešavaju bez osjeta za mrežu, znači mreža ne zna da to išta postoji, samo bi mi potrošnja bila manja.

Imam dobru ponudu proizvođača Solis, paneli, nosači, kablovi, sigurnosne sklopke, inverter i dvije baterije sve dođe 10-ak hiljada KM bez montaže, 5kW.

Pa da vidim da li da to uzimam, imam neki špurijus da će od sljedeće godine struja bit mnogo skupa, a tek ugradio TP za grijanje :mrgreen:
izvini nisam vidio ranije, nije tag radio :mrgreen:

tzv hibridni inverter
monofazno, 5kW? sa koliko kWh baterija i kojim baterijama?

daj mi info da te probam izvući cijenom, za monofazni sistem bi to trebalo biti malo jeftinije za opremu
litij je jebeno poskupio :run:

jeftinija je ta varijanta bez baterija, ali iskren da budem sa trenutnom cijenom struje i ovim zakonima, za domaćinstvo je sve upitne isplativosti... kako god želiš, sve je moguće izvesti

samo ta kombinacija Toplotna pumpa + struja iz solara sa Prosumerom je vrhunska...

toplotna pumpa oko 6000kWh
ti trošiš 6000kWh

praviš solarku na 8-10kW, i proizvodiš koliko si potrošio u godini dana.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10569
Joined: 10/03/2022 22:16

#2602 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by ZoomZoomKiwi »

mk ultra wrote: 21/06/2022 16:48
EFD22 wrote: 16/06/2022 10:12 @mk ultra

Da li je potrebna dozvola za off grid sistem koji bih stavio na vlastitu kuću?

Inverter je takav da višak solarne energije daje u baterije, ako je i to puno a nema potrošnje, onda se gasi.
Forsira se potrošnja prema potrebama solar/baterije pa tek onda mreža.
I sve se te komutacije dešavaju bez osjeta za mrežu, znači mreža ne zna da to išta postoji, samo bi mi potrošnja bila manja.

Imam dobru ponudu proizvođača Solis, paneli, nosači, kablovi, sigurnosne sklopke, inverter i dvije baterije sve dođe 10-ak hiljada KM bez montaže, 5kW.

Pa da vidim da li da to uzimam, imam neki špurijus da će od sljedeće godine struja bit mnogo skupa, a tek ugradio TP za grijanje :mrgreen:
izvini nisam vidio ranije, nije tag radio :mrgreen:

tzv hibridni inverter
monofazno, 5kW? sa koliko kWh baterija i kojim baterijama?

daj mi info da te probam izvući cijenom, za monofazni sistem bi to trebalo biti malo jeftinije za opremu
litij je jebeno poskupio :run:

jeftinija je ta varijanta bez baterija, ali iskren da budem sa trenutnom cijenom struje i ovim zakonima, za domaćinstvo je sve upitne isplativosti... kako god želiš, sve je moguće izvesti

samo ta kombinacija Toplotna pumpa + struja iz solara sa Prosumerom je vrhunska...

toplotna pumpa oko 6000kWh
ti trošiš 6000kWh

praviš solarku na 8-10kW, i proizvodiš koliko si potrošio u godini dana.
Nema žurbe :mrgreen:

Jeste da, u pitanju je hibridni inverter 5kW.

Baterija je Pylontech LFP, jedna je 2.4kWh @48V, ja bih u ovoj cijeni dobio dvije. Dobio bih još 100m kabela H1Z2Z2-K crnog i crvenog
13 half-cut mononristalnih panela od po 410W
I ostali pribor, nosače, sklopku itd…

S tim da poslije mogu još dodavati baterije po želji, ako bude potrebe i novca.

Na sve bih dobio “samo” 10 godina garancije.

Ne bih se zezao sa on-grid zajebancijama, jer mi se ne isplati sva sila dozvola i papirologije, a pogotovo ne za standardnu ‘nepovlaštenu’ cijenu.


I da, TP je spojena samo na podno grijanje (voda max 32°), 9kW monofazna, a kuća je prizemna od 85 kvadrata, 25cm ekoterm blok plus 10cm stiropor, stolarija Veka MD82 sa trostrukim staklima. Strop 15cm kamene vune. Podovi mrtva ploča, ljepenka, folija, 4cm stirodur ravni, podno grijanje i 5-7 cm estrich. Podloga je 50% keramika, 50% laminat 33 8mm sa filcom 1.6mm namijenjenim za podno grijanje.

Jedva čekam zimu da vidim jesam li se zafrkao ili ne :mrgreen:
User avatar
mk ultra
Posts: 19518
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2603 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by mk ultra »

Provjeri ti te garancije
Hibridi dobijaju 5god garanciju

Haj sutra ti sastavim da i ja provjerim
Isporucio sam dosta trofaznih, monofazni 2kom

Te baterije rade na 51.2V 2.5kWh

Lokacija ugradnje Sarajevo?

Isto tako, hibrid ima 2 AC prikljucka, pa bi i to morao prilagoditi
Jedan za rezervno napajanje iz baterija
Drugi klasicni prikljucak za redovno napajanje i eventualno vracanje energije u mrezu
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10569
Joined: 10/03/2022 22:16

#2604 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by ZoomZoomKiwi »

Lokacija je Zenica.

Ma ja ovo vagam već duže vrijeme.

Kuću pravim od oktobra prošle godine i evo konačno je pri kraju.

Nije da mi je ostalo išta novca ni za namještaj a kamoli za solare, ali ovo bih mogao preko firme završiti.

Baš me interesuje kakva je cijena kod drugih opcija.

Na kratkoročnu isplativost i ne gledam previše, veća mi je satisfakcija osjetno manji račun za električnu energiju, pa kad god da se sabere, ako ćemo iskreno. Naravno, sve dok će se to desiti u životnom vijeku opreme. A, svakako sam ubijeđen da će struja dobro poskupiti sljedeće godine.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2605 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by Bobi »

Evo ko ima malo viška para, cijena manja ngo neki bolji mobitel :D ili graficka kartica za minig moze usput zaradit kroz ustedu :D. Nesto kontam prodat graficku karticu sto koristim za mining i kupit panel, trenutno je bolja zarada nego od crypto :D.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17229
Joined: 31/03/2019 14:56

#2606 Re: BiH energija

Post by vjeshalica »

https://www.zurnal.info/clanak/operator ... raka/25096

Eeh to su ti obnovljivi izvori i nabijanje obaveza samo da tajkuni i dalje se bogate
User avatar
mk ultra
Posts: 19518
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2607 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by mk ultra »

EFD22 wrote: 21/06/2022 18:53 Lokacija je Zenica.

Ma ja ovo vagam već duže vrijeme.

Kuću pravim od oktobra prošle godine i evo konačno je pri kraju.

Nije da mi je ostalo išta novca ni za namještaj a kamoli za solare, ali ovo bih mogao preko firme završiti.

Baš me interesuje kakva je cijena kod drugih opcija.

Na kratkoročnu isplativost i ne gledam previše, veća mi je satisfakcija osjetno manji račun za električnu energiju, pa kad god da se sabere, ako ćemo iskreno. Naravno, sve dok će se to desiti u životnom vijeku opreme. A, svakako sam ubijeđen da će struja dobro poskupiti sljedeće godine.
izraćunao sam se :mrgreen:
ako je ovo sa porezom to ti je dobra cijena opreme
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#2608 Re: BiH energija

Post by Ci-Nick »

Pljačka jeste,.. odgovarati trebaju,.. ali nije to izmišljeno u BiH.
Sad da se provede ozbiljno istraživanje u Njemačoj ili Francuskoj došli bi do istih malverzacija i činjenice da ljudi i kompanije koje finansiraju stranke imaju privilegije.
Samo se u Njemačjoj ne radi o milionima nego o milijardama. jer mi plaćamo po KWh 0,0042 KM a nijemci 0,13 KM.
Oni plaćaju za obnovljive više nego mi za struju i mrežarinu.
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2609 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by zippoo87 »

Ima li neko preporuciti neku firmu na podrucju TK za dobru pvc stolariju?
Trebaju mi prozori da se promijene
Znaci treba mi naziv i eventualno mail da ih kontaktiram pa da mogu doci uzeti mjere i dati ponudu.
Yavuz je ispod kvaliteta koji mi treba,njih preskocite.
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#2610 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by crveni_makovi »

@zippoo87
Ja bih izbjegla i tvoje komsije iz Gracanice. Stolarija im je ok ali je ugradnja fuseraj.
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2611 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by zippoo87 »

crveni_makovi wrote: 22/06/2022 10:59 @zippoo87
Ja bih izbjegla i tvoje komsije iz Gracanice. Stolarija im je ok ali je ugradnja fuseraj.
Koja firma ?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2612 Re: BiH energija

Post by drndalo »

Ci-Nick wrote: 21/06/2022 10:30
anelsol wrote: 21/06/2022 09:11 Izgleda da Evropi prijeti energetska kriza u do sada neviđenim razmjerama. Mogao bi megavat ove zime skočiti i na 1.000 EUR-a:

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/fran ... /220621004
Teško je povjerovati da se sve dešava tako slučajno,.. neplanirano.
Sve je krenulo sa koronom, pa problemom sa transportom i distribucijom, eto odjednom nema brodova i kontejnera, kako je do 2020. sve funcionisalo.
Pa u kratkom vremenu cijena transporta kontejnera od Kine do Europe ode sa 2,500 na 11.000 $
OK. Razumijem desi se poremećaj pa cijena usluge ode 20% ali kako može nešto poskupiti 300 % u par mjeseci.
Pa se onda nastavlja problem sa poluprovodnicima i čipovima i cijena automobila raste za 20 do 30%, pa rastu cijene čelika, uglja, drveta, šećera, pšenice, ulja, plina, nafte, struje,.. i to ne malo nego od 50 do 300 %. I odjednom svega fali,.. kao da se uduplala potrošnja u par mjeseci.
Imam skoro 60 godina i ne sjećam se ovakvih dešavanja. Od Drugog svjetskog rata globalna ekonomija i populacija rastu i nije se ni u jednom trenutku desilo da baš svega nedostaje.
Sad je neminovno usporavanje potrošnje pa da vidimo da li će cijene krenuti da padaju, i da li će se konačno pojaviti viškovi.. ili će se nastaviti igra sa nestašicama.
Malo poretjerujes... Zbog cega ima vec 2-3 godine (i prije korone) rastose cijene gradj. materijala u svijetu ? Znam da mi je kum pricao o tome kako repromaterijal iz njemacke teze dobivaju i skuplje jer su Kinezi bili navalili ko ludi narucivati svega, i deponovati "nek se nadje"... Nije da je nestvarna tvoja teorija o koristenju prilike, jer je svi koriste koliko mogu, ali je krenulo ovako kako sam ti rekao... Kada ce stati, vidjecemo...

U principu, nesigurnost bilo kojeg tipa tjera ljude u impulsivne kupovine. Stvaranje zaliha, time dobavljaci pokusavaju zajahati taj isti val, pa dokle ide...
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#2613 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by crveni_makovi »

Ne sjecam se stvarno kako se zove firma. Znam da su se hvalili kako rade skoro iskljucivo izvoz i kako da nije pandemija ne bismo nikad dobili priliku da kupimo njihove prozore blablabla. Lose su izmjerili stolariju i sve postavili nakrivo. Radili neuredno pa smo kasnije nasli dosta čioda po podu.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10569
Joined: 10/03/2022 22:16

#2614 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by ZoomZoomKiwi »

mk ultra wrote: 22/06/2022 10:02
EFD22 wrote: 21/06/2022 18:53 Lokacija je Zenica.

Ma ja ovo vagam već duže vrijeme.

Kuću pravim od oktobra prošle godine i evo konačno je pri kraju.

Nije da mi je ostalo išta novca ni za namještaj a kamoli za solare, ali ovo bih mogao preko firme završiti.

Baš me interesuje kakva je cijena kod drugih opcija.

Na kratkoročnu isplativost i ne gledam previše, veća mi je satisfakcija osjetno manji račun za električnu energiju, pa kad god da se sabere, ako ćemo iskreno. Naravno, sve dok će se to desiti u životnom vijeku opreme. A, svakako sam ubijeđen da će struja dobro poskupiti sljedeće godine.
izraćunao sam se :mrgreen:
ako je ovo sa porezom to ti je dobra cijena opreme
Da da, sa PDV-om.
Super, hvala na infu!

Ako mi prođu ova sljedeća dva posla koja sam konkurisao, mogao bih ovo sebi zbaviti.

Hvala još jednom.
zippoo87
Posts: 15615
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#2615 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by zippoo87 »

crveni_makovi wrote: 22/06/2022 11:16 Ne sjecam se stvarno kako se zove firma. Znam da su se hvalili kako rade skoro iskljucivo izvoz i kako da nije pandemija ne bismo nikad dobili priliku da kupimo njihove prozore blablabla. Lose su izmjerili stolariju i sve postavili nakrivo. Radili neuredno pa smo kasnije nasli dosta čioda po podu.
Da nije Alibegovic plast?

Oni kod nas vaze kao najbolji i najskuplji i iskreno do sada nisam cuo prituzbe.
Ti si to trebala reklamirati i neka ti ponovo urade kako treba.
User avatar
hopi
Posts: 5699
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2616 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by hopi »

Znam da upadam u temu onako iz vedra neba, ali me zanima kakva je situacija sa ovim panelima zimi? Pogotovo to pitam recimo za sarajevo, znamo kako je zimi od novembra pa do marta, smog, magla, slabo sunca se vidi, mrak brzo padne itd,a ipak su to mjeseci kada se najviše grije tj najniža je Temperatura. Kakva je iskoristivost panela tada? Pretpostavljam da je situacija na selu, u planinskim područjima ipak povoljnija.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#2617 Re: BiH energija

Post by Ci-Nick »

drndalo wrote: 22/06/2022 11:05
Ci-Nick wrote: 21/06/2022 10:30

Teško je povjerovati da se sve dešava tako slučajno,.. neplanirano.
Sve je krenulo sa koronom, pa problemom sa transportom i distribucijom, eto odjednom nema brodova i kontejnera, kako je do 2020. sve funcionisalo.
Pa u kratkom vremenu cijena transporta kontejnera od Kine do Europe ode sa 2,500 na 11.000 $
OK. Razumijem desi se poremećaj pa cijena usluge ode 20% ali kako može nešto poskupiti 300 % u par mjeseci.
Pa se onda nastavlja problem sa poluprovodnicima i čipovima i cijena automobila raste za 20 do 30%, pa rastu cijene čelika, uglja, drveta, šećera, pšenice, ulja, plina, nafte, struje,.. i to ne malo nego od 50 do 300 %. I odjednom svega fali,.. kao da se uduplala potrošnja u par mjeseci.
Imam skoro 60 godina i ne sjećam se ovakvih dešavanja. Od Drugog svjetskog rata globalna ekonomija i populacija rastu i nije se ni u jednom trenutku desilo da baš svega nedostaje.
Sad je neminovno usporavanje potrošnje pa da vidimo da li će cijene krenuti da padaju, i da li će se konačno pojaviti viškovi.. ili će se nastaviti igra sa nestašicama.
Malo poretjerujes... Zbog cega ima vec 2-3 godine (i prije korone) rastose cijene gradj. materijala u svijetu ? Znam da mi je kum pricao o tome kako repromaterijal iz njemacke teze dobivaju i skuplje jer su Kinezi bili navalili ko ludi narucivati svega, i deponovati "nek se nadje"... Nije da je nestvarna tvoja teorija o koristenju prilike, jer je svi koriste koliko mogu, ali je krenulo ovako kako sam ti rekao... Kada ce stati, vidjecemo...

U principu, nesigurnost bilo kojeg tipa tjera ljude u impulsivne kupovine. Stvaranje zaliha, time dobavljaci pokusavaju zajahati taj isti val, pa dokle ide...
ne pretjerujem,.. karikiram,.. :lol:
Ne vjerujem ni ja teorije zavjere.
Više vjerujem u inteligenciju jata ili krda.
Inteligenciju ili glupost, to ćemo tek da vidimo.
Dugo se vjerovalo da ptica koja leti na čelu jata zna put do Afrike, a onda su naučnici došli do spoznaje da na vrhu jata leti mlada jaka ptica a da koristeći inteligenciju jata nađu put do Afrike.
E tako se i ovdje došlo do spoznaje da je bolje manje proizvoditi a po boljoj cijeni prodati.
Zapravo ta fora i nije neka novotarija.

http://archiv.arbeit-wirtschaft.at/serv ... 3321136216

"Während die Menschen hungerten, wurde Weizen ins Meer geschüttet, um den Preisverfall des Getreides am Weltmarkt zu stoppen.
1933 erreichte die erste große Wirtschaftskrise des 20. Jahrhunderts ihren Höhepunkt. Überall auf der Welt hungerten die Menschen, weil sie keine Arbeit fanden und sich nichts zum Essen kaufen konnten, und manche verhungerten. Sie hätten nicht streben müssen, denn es war eine weltweite Überproduktion an Lebensmitteln zu verzeichnen.
Kaže, " Dok su ljudi gladovali pšenica bačena u more, da bi se zaustavio pad cijene žitarica na svjetskom tržištu.
1933. godine je prva ekonomska kriza 20. stoljeća dosegla svoj vrhunac. Ljudi su gladovali širom svijeta jer nisu mogli naći posao i kupiti sebi hranu, neki su i umrli od gladi a nisu morali umrijeti jer je zabilježen višak proizvodnje hrane širom svijeta."

.
User avatar
mk ultra
Posts: 19518
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2618 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by mk ultra »

hopi wrote: 22/06/2022 11:29 Znam da upadam u temu onako iz vedra neba, ali me zanima kakva je situacija sa ovim panelima zimi? Pogotovo to pitam recimo za sarajevo, znamo kako je zimi od novembra pa do marta, smog, magla, slabo sunca se vidi, mrak brzo padne itd,a ipak su to mjeseci kada se najviše grije tj najniža je Temperatura. Kakva je iskoristivost panela tada? Pretpostavljam da je situacija na selu, u planinskim područjima ipak povoljnija.
proizvode i zimi, ali daleko manje
najveći dio proizvodnje je februar - oktobar
Tesnjak_91
Posts: 163
Joined: 27/11/2021 09:01

#2619 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by Tesnjak_91 »

SV Energija d.o.o su u nas na firmi uradili solarne panele, projekat, dokumentacija i sve ostalo što je potrebno oni rješe. Trenutno se čeka dozvola za prodaju viška el. energije elektrodistribuciji, a ona za ličnu potrošnju se relativno brzo zbavila.

Znam da su dobre pare utučene u to. :-D
User avatar
hopi
Posts: 5699
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2620 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by hopi »

mk ultra wrote: 22/06/2022 15:55
hopi wrote: 22/06/2022 11:29 Znam da upadam u temu onako iz vedra neba, ali me zanima kakva je situacija sa ovim panelima zimi? Pogotovo to pitam recimo za sarajevo, znamo kako je zimi od novembra pa do marta, smog, magla, slabo sunca se vidi, mrak brzo padne itd,a ipak su to mjeseci kada se najviše grije tj najniža je Temperatura. Kakva je iskoristivost panela tada? Pretpostavljam da je situacija na selu, u planinskim područjima ipak povoljnija.
proizvode i zimi, ali daleko manje
najveći dio proizvodnje je februar - oktobar
ma ja logično
nego evo što je kolega efd2 gore pisao, kombinacija tih solarnih panela i toplotne pumpe za grijanje
kako, i otprilike koliko on struje može prozivoditi za grijanje? lupam je li to 5%, 30%, ostatak će onda morati iz mreže uzimati ako dobro kontam
User avatar
mk ultra
Posts: 19518
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2621 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by mk ultra »

hopi wrote: 22/06/2022 19:31
mk ultra wrote: 22/06/2022 15:55

proizvode i zimi, ali daleko manje
najveći dio proizvodnje je februar - oktobar
ma ja logično
nego evo što je kolega efd2 gore pisao, kombinacija tih solarnih panela i toplotne pumpe za grijanje
kako, i otprilike koliko on struje može prozivoditi za grijanje? lupam je li to 5%, 30%, ostatak će onda morati iz mreže uzimati ako dobro kontam
Po sadasnjim uslovima elektroprivrede samo lokalna upotreba, visak se uzima iz mreze

Po novim uslovima, visak koji napravis u danu kad si van kuce, dobijas kao -kWh unutar obracunskog perioda 1 godine.
Tako da ako ti
- toplotna pumpa koristi 6000kWh el energije godisnje
- ti trosis 6000kWh energije

Pravis na krovu solarku koja u godini proizvede 12000kWh
User avatar
hopi
Posts: 5699
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2622 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by hopi »

hvala ti na dogvooru, jasno mi je sada

znači ti ćeš faktički ljeti prozivoditi višak struje, tj više ćeš proizvesti nego što potrošiš (nema grijanja, dug dan, sunčani itd) i onda taj višak slati elektroprivredi i tako biti u pretplati
onda zimi manje naravno proizvodiš, grijanje preko struje, trošiš to što si u pretplati od ljeta
doktor78
Posts: 3017
Joined: 14/09/2006 11:02

#2623 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by doktor78 »

mk ultra wrote: 22/06/2022 19:46
Po sadasnjim uslovima elektroprivrede samo lokalna upotreba, visak se uzima iz mreze

Po novim uslovima, visak koji napravis u danu kad si van kuce, dobijas kao -kWh unutar obracunskog perioda 1 godine.
Tzv. prosumer, istovremeno si i proizvođač i potrošač, s tim da moraš više trošiti nego što proizvodiš inače će EP sklapati ugovor s tobom po drugim uslovima.
User avatar
mk ultra
Posts: 19518
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2624 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by mk ultra »

Tesnjak_91 wrote: 22/06/2022 16:23 SV Energija d.o.o su u nas na firmi uradili solarne panele, projekat, dokumentacija i sve ostalo što je potrebno oni rješe. Trenutno se čeka dozvola za prodaju viška el. energije elektrodistribuciji, a ona za ličnu potrošnju se relativno brzo zbavila.

Znam da su dobre pare utučene u to. :-D
eki smajo radio :mrgreen:
zigzag
Posts: 5747
Joined: 18/04/2014 11:26

#2625 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by zigzag »

@MK imaš li neku procjenu koliko do kraja godine može biti instalisano MW u BIH? Ili u narednih par godina. Vjerovatno će se neke veće elektrane graditi par godina.
Post Reply