BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Project Lucian
Posts: 590
Joined: 28/04/2022 09:03

#2551 Re: Energija u BIH

Post by Project Lucian »

mk ultra wrote: 13/06/2022 14:39 Konkretno za ovog, racun za struju bio 2500-2700KM
Prvo radio na 27kW panela i inverterom 25kW, to je u martu i aprilu smanjilo racun 30%
Investicija bila 30k, isplativost 3godine

U maju dograđeno još 40kW panela i ugrađen još jedan inverter 25kW

Stanje sa slike, pokriva se skoro sva dnevna potrosnja

Imam jos 3-4ovdje u i oko sarajeva
Jedan sto namjestaj radi, 85% racuna pokriva za investiciju od 200k
Mjesecni racuni od 3500-5500KM
Isplativost za 5god

A da ne govorimo o vecim projektima koji dobiju jos 15-20% povrata sredstava
Od augusta prosle godine preko ruku mi proslo 8MW i to samo meni gdje su drugi... Valjda budale
Ja još uvijek ne mogu da vjerujem da ljudi misle da su solari ubleha. Pa nekad stvarno znamo biti pravo priglupi.
Test1234
Posts: 240
Joined: 22/02/2021 11:10

#2552 Re: Energija u BIH

Post by Test1234 »

Haris.ba wrote: 13/06/2022 22:47
anelsol wrote: 13/06/2022 21:15 Danas na jednom sastanku dobih informaciju da se na području FBiH planiraju četiri spalionice otpada. Jedna u Kaknju druga u Lukavcu, a ostale dvije nije mi rečeno. Koliko sam shvatio ove dvije imaju neke veze sa cementarama, kakve ne znam. Vidićemo ima li išta od toga.
Uzece se lova na studije, papirologiju i to je to.

Nema sanse da narod da spalionicu.
Živi vi mene bili Heidelberg Cement grupacija u Kaknju već odavno spaljuje otpad.
Dobili su 2 (drugu) okolinsku dozvolu po kojoj imaju pravo da spaljuju rabljena ulja, gume, i tzv RDF Refuse Derived Fuel do 25 mm.
Isto tako u Lukavcu znam da cementara spaljuje otpadno smeće i do 50% energenta.
Lokalna zajednica je bila protiv, konkretno u Kaknju par mjesnih zajednica koje su u okruženju cementare, međutim slabo pije vode.
Studije se odrade sa ljudima koji su u komisijama za izadavanje dozvola, ministarstvima, općinskim vlastima, sve se da završiti.
Ruka ruku mije!
Inače ovo je širom poznat projekat EU
Spalionica u Beču, Švedskoj, Finskoj..
Trebam li napomenuti da obje cementare u vlasništcu Heilderberg grupacije planiraju uvoziti otpad koji će spaljivati u BiH i za to dobojati oko 20-30e/t
To bi im zamijenilo primarni energent, mazut i ugalj koji sada kupuju, znači win win kombinacija.
Test1234
Posts: 240
Joined: 22/02/2021 11:10

#2553 Re: Energija u BIH

Post by Test1234 »

Haris.ba wrote: 14/06/2022 07:37
studeni76 wrote: 13/06/2022 23:11 Pa koliko znam cementara u Lukavcu već radi spaljivanje nekog otpada. Mislim i da su gume u pitanju. Al ne vidi se da nesto previše ispuštaju u zrak, za mjerenja ne znam kakva su.
Kad su dobili dozvolu za to?

Nema vise lahko dobiti eko dozvolu.
Nije lako dobiti Okolinsku dozvolu, naravno, međutim, sad dolazimo do ključnog pitanja. Za koga rade ove silne NVO koje opstruiraju sve živo u vezi gradnje hidroelektrana, vjetroelektrana, terrmo da ne govorim..
Kad državne kompanije konkretno EPBiH obznani neki projekat on se na sva moguća zvona sabotira i daju se primjedbe na takve budalaštine, samo da se stopira, iako ta kompanija daje smiješno jeftinu energiju stanovnicima tzv socijalna energija opravdan naziv.
Za koga rade NVO?
Ko ih finansira?
Koji su im interesi?
Kad su stranci u pitanju nema primjedbi, nema propusta, žalbi, dizanja graje, hmm
Naravno da rade za strani interes i isključivo im je cilj da potope domaće tržište, gdje bi strani investitori (od kojih su debelo plaćeni), preuzeli tržište prodajom električne energije po cijeni koja je daleko skuplja nego danas koju dobijamo od isporuke domaćih kompanija.
neki
Posts: 6674
Joined: 17/02/2005 07:57

#2554 Re: Energija u BIH

Post by neki »

Test1234 wrote: 14/06/2022 08:29
Haris.ba wrote: 14/06/2022 07:37

Kad su dobili dozvolu za to?

Nema vise lahko dobiti eko dozvolu.
Nije lako dobiti Okolinsku dozvolu, naravno, međutim, sad dolazimo do ključnog pitanja. Za koga rade ove silne NVO koje opstruiraju sve živo u vezi gradnje hidroelektrana, vjetroelektrana, terrmo da ne govorim..
Kad državne kompanije konkretno EPBiH obznani neki projekat on se na sva moguća zvona sabotira i daju se primjedbe na takve budalaštine, samo da se stopira, iako ta kompanija daje smiješno jeftinu energiju stanovnicima tzv socijalna energija opravdan naziv.
Za koga rade NVO?
Ko ih finansira?
Koji su im interesi?
Slovenci, uglavnom..par puta se desilo i da njihovi lobisti javno priznaju da im je cilj povećanje cijena el. energije u BiH kako bi cijena bila konkurentna da i njihovi prodavači uđu na tržište
zigzag
Posts: 5705
Joined: 18/04/2014 11:26

#2555 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Mediji su tu jača strana blokada.
Te mjesne zajednice u Kaknju možda jesu imali neki bunt ali niko nije znao za to. Lukavac isto ništa. A spalionice rade već godinama. Ali da neko javno preduzeće da zahtjev za spalionicu, onda bi to bilo popraćeno desetinama novinara i udarnim naslovima.

Što se tiče solara, imamo vrlo dobru poziciju pogotovo južni dio države i ovaj globalni rast cijene struje je pokrenuo lavinu ulaganja kod naših ljudi. Nisu to male količine nego ozbiljni projekti. Ali i pored te neke 100%tne isplativosti, treba sagledati i rizike. Nije to samo priključi ploču i imaš struju.
Za mini količine je daleko od isplativosti. Možda ako struja stanovništvu bude 600-700% skuplja kao što je sada u nekim EU zemljama onda se isplati staviti na krov.
User avatar
anelsol
Posts: 3058
Joined: 10/05/2017 22:41

#2556 Re: Energija u BIH

Post by anelsol »

zigzag wrote: 14/06/2022 08:51 Mediji su tu jača strana blokada.
Te mjesne zajednice u Kaknju možda jesu imali neki bunt ali niko nije znao za to. Lukavac isto ništa. A spalionice rade već godinama. Ali da neko javno preduzeće da zahtjev za spalionicu, onda bi to bilo popraćeno desetinama novinara i udarnim naslovima.

Što se tiče solara, imamo vrlo dobru poziciju pogotovo južni dio države i ovaj globalni rast cijene struje je pokrenuo lavinu ulaganja kod naših ljudi. Nisu to male količine nego ozbiljni projekti. Ali i pored te neke 100%tne isplativosti, treba sagledati i rizike. Nije to samo priključi ploču i imaš struju.
Za mini količine je daleko od isplativosti. Možda ako struja stanovništvu bude 600-700% skuplja kao što je sada u nekim EU zemljama onda se isplati staviti na krov.
Zaista zanimljivo kako su spalionice prošle ispod radara. Nedavno sam bio na nekom skupu vezano za autoput u Mostaru. Helem pojaviše se i NVO na raspravi o ekologiji. Uvjek iste face se vrte samo sada novo udruženje fol Eko nešto. Provjerim registrovani par mjeseci prije rasprave, dakle namjenski da uspore gradnju autoceste. Pričaju uglavnom gluposti, moraju opravdati lovu koju su dobili.
milko
Posts: 2
Joined: 26/08/2008 21:20

#2557 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by milko »

mk ultra wrote: 05/02/2022 13:49 Unread post by mk ultra » 05/02/2022 14:49

madner wrote: ↑05/02/2022 14:44
mk ultra wrote: ↑05/02/2022 12:03


Ako nema potrosnje nema ni proizvodnje
Kad izađe novi zakon proizvodis non stop i dajes u mrezu
To sto si predao mozes besplatno preuzeti iz mreze
kWh za kWh (robna razmjena, bez poreza i dozvoljena fizickim i pravnim licima)...

Sredina ove godine
Ali uvijek imas neku potrosnju, frizider, TV itd...

Mozda je glupo pitanje ali bitno mi je zbog racunice.
ma da ali ti proizvodiš 6kW na primjer, a trošiš jedva 1kW...
Je li donesen ovaj zakon u FBiH? Nešto nisam upratio.
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2558 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by mk ultra »

milko wrote: 16/06/2022 09:33
mk ultra wrote: 05/02/2022 13:49 Unread post by mk ultra » 05/02/2022 14:49

madner wrote: ↑05/02/2022 14:44
mk ultra wrote: ↑05/02/2022 12:03


Ako nema potrosnje nema ni proizvodnje
Kad izađe novi zakon proizvodis non stop i dajes u mrezu
To sto si predao mozes besplatno preuzeti iz mreze
kWh za kWh (robna razmjena, bez poreza i dozvoljena fizickim i pravnim licima)...

Sredina ove godine
Ali uvijek imas neku potrosnju, frizider, TV itd...

Mozda je glupo pitanje ali bitno mi je zbog racunice.
ma da ali ti proizvodiš 6kW na primjer, a trošiš jedva 1kW...
Je li donesen ovaj zakon u FBiH? Nešto nisam upratio.
nije
RS jeste, stupio na snagu 01.06. ali još se čekaju dozvole od Elektroprivrede sa novim mrežnim pravilnikom
FBiH, prema trenutnom stanju, biće akobogda mart naredne godine, podvlačim akobogda.
User avatar
Filter
Posts: 8013
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#2559 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by Filter »

timpra :D
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10287
Joined: 10/03/2022 22:16

#2560 Re: Solarni paneli, zelena energija, firme koje se bave instalacijom istih

Post by ZoomZoomKiwi »

@mk ultra

Da li je potrebna dozvola za off grid sistem koji bih stavio na vlastitu kuću?

Inverter je takav da višak solarne energije daje u baterije, ako je i to puno a nema potrošnje, onda se gasi.
Forsira se potrošnja prema potrebama solar/baterije pa tek onda mreža.
I sve se te komutacije dešavaju bez osjeta za mrežu, znači mreža ne zna da to išta postoji, samo bi mi potrošnja bila manja.

Imam dobru ponudu proizvođača Solis, paneli, nosači, kablovi, sigurnosne sklopke, inverter i dvije baterije sve dođe 10-ak hiljada KM bez montaže, 5kW.

Pa da vidim da li da to uzimam, imam neki špurijus da će od sljedeće godine struja bit mnogo skupa, a tek ugradio TP za grijanje :mrgreen:
Druga strana medalje
Posts: 50
Joined: 31/12/2021 15:59

#2561 Re: Energija u BIH

Post by Druga strana medalje »

Ono sto je zanimljivo da niko u cijeloj BIH ne spominje potrebu za stednjom el. energije niti iko prica o tome Na javnom snabdjevanju u BiH krajnja potrosnja je blizu 6.700 GWH a ista uzrokuje jos blizu 800 GWH prenosnih i distributivnih gubitaka. Kada bi se samo 2% od toga uspjelo uštedjeti (a uštedilo bi se sa iole logičnijim prodajnim cijenama za krajnje kupce, posebno domaćinstvima, nema logike da budu 30% manje od proizvodne i 90% manje od trzisne) na krajnjoj potrošnji pa to plasirati van BiH to bi bilo oko 150 GWH prodaje po cijeni od preko 330 Eur/MWh (kakva jeste trenutno za iduca 3 kvartala). Ovo znači da bi elektroprivrede (čije vlasništvo je skoro u cjelosti javno/narodno) mogle ostvariti dodatni prihod od 96,8 miliona KM na godisnjem nivou uz iste troškove samo kad bi potrošači trošili malo manje/racionalnije. Ovo bi plaho popravilo BDP cijele države. Kada vlasti hvale pred javnosti jeftinu cijenu struje zaborave spomenuti ove nus-pojave jeftine cijene el. energije za domacinstva i privredu pa su svi sretni jer dobiju 1 KM na cupriji, a ne znaju da gube 1,5 KM na mostu
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2562 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

O tome sam i ja pisao
Kamara investicija je blokirana jer je energija jeftina

Zasto koristiti visokoefikasne uređaje, fasade, solare, kad ti je racun 80KM :run:
zigzag
Posts: 5705
Joined: 18/04/2014 11:26

#2563 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Zašto se potrošnja domaćinstava preko neke prosječne potrošnje ne naplaćuje po skupljim-tržišnim cijenama?

Ne može i ne treba cijena struje za penzionere koji imaju manju potrošnju da bude ista kao neko ko troši tri ili 4 puta više od penzionerskog domaćinstva.
Pogotovo neko ko bi sad grijao cijelu kuću na struju.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#2564 Re: Energija u BIH

Post by hare_1989 »

Druga strana medalje wrote: 17/06/2022 08:42 Ono sto je zanimljivo da niko u cijeloj BIH ne spominje potrebu za stednjom el. energije niti iko prica o tome Na javnom snabdjevanju u BiH krajnja potrosnja je blizu 6.700 GWH a ista uzrokuje jos blizu 800 GWH prenosnih i distributivnih gubitaka. Kada bi se samo 2% od toga uspjelo uštedjeti (a uštedilo bi se sa iole logičnijim prodajnim cijenama za krajnje kupce, posebno domaćinstvima, nema logike da budu 30% manje od proizvodne i 90% manje od trzisne) na krajnjoj potrošnji pa to plasirati van BiH to bi bilo oko 150 GWH prodaje po cijeni od preko 330 Eur/MWh (kakva jeste trenutno za iduca 3 kvartala). Ovo znači da bi elektroprivrede (čije vlasništvo je skoro u cjelosti javno/narodno) mogle ostvariti dodatni prihod od 96,8 miliona KM na godisnjem nivou uz iste troškove samo kad bi potrošači trošili malo manje/racionalnije. Ovo bi plaho popravilo BDP cijele države. Kada vlasti hvale pred javnosti jeftinu cijenu struje zaborave spomenuti ove nus-pojave jeftine cijene el. energije za domacinstva i privredu pa su svi sretni jer dobiju 1 KM na cupriji, a ne znaju da gube 1,5 KM na mostu
Nije problem, nek bude cijena za domaćinstva tržišna, a nek mi onda država finansira ugradnju LED rasvjete u kompletnom stambenom objektu, nek mi finansira kupovinu A++ bijele i smeđe tehnike, nek mi finansira ugradnju solarnih panela na krov i nema problema. Gdje treba to potpisati da tako bude, prvi sam?

Lahko je tuđim ...... gloginje mlatiti. Zagovarate tržišnu cijenu, a iole kvalitetna led sijalica preko 8 KM po komadu.

Ma ćaoss...
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2565 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

hare_1989 wrote: 17/06/2022 08:51
Druga strana medalje wrote: 17/06/2022 08:42 Ono sto je zanimljivo da niko u cijeloj BIH ne spominje potrebu za stednjom el. energije niti iko prica o tome Na javnom snabdjevanju u BiH krajnja potrosnja je blizu 6.700 GWH a ista uzrokuje jos blizu 800 GWH prenosnih i distributivnih gubitaka. Kada bi se samo 2% od toga uspjelo uštedjeti (a uštedilo bi se sa iole logičnijim prodajnim cijenama za krajnje kupce, posebno domaćinstvima, nema logike da budu 30% manje od proizvodne i 90% manje od trzisne) na krajnjoj potrošnji pa to plasirati van BiH to bi bilo oko 150 GWH prodaje po cijeni od preko 330 Eur/MWh (kakva jeste trenutno za iduca 3 kvartala). Ovo znači da bi elektroprivrede (čije vlasništvo je skoro u cjelosti javno/narodno) mogle ostvariti dodatni prihod od 96,8 miliona KM na godisnjem nivou uz iste troškove samo kad bi potrošači trošili malo manje/racionalnije. Ovo bi plaho popravilo BDP cijele države. Kada vlasti hvale pred javnosti jeftinu cijenu struje zaborave spomenuti ove nus-pojave jeftine cijene el. energije za domacinstva i privredu pa su svi sretni jer dobiju 1 KM na cupriji, a ne znaju da gube 1,5 KM na mostu
Nije problem, nek bude cijena za domaćinstva tržišna, a nek mi onda država finansira ugradnju LED rasvjete u kompletnom stambenom objektu, nek mi finansira kupovinu A++ bijele i smeđe tehnike, nek mi finansira ugradnju solarnih panela na krov i nema problema. Gdje treba to potpisati da tako bude, prvi sam?

Lahko je tuđim ...... gloginje mlatiti. Zagovarate tržišnu cijenu, a iole kvalitetna led sijalica preko 8 KM po komadu.

Ma ćaoss...
to ima i sad, sa 20% povrata investicije na sve energetske projekte.
zigzag
Posts: 5705
Joined: 18/04/2014 11:26

#2566 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

On bi džaba.
Druga strana medalje
Posts: 50
Joined: 31/12/2021 15:59

#2567 Re: Energija u BIH

Post by Druga strana medalje »

Prijatelju, zašto bi ti država to finansirala ? Uz tržišne cijene struje ti bi sam imao motiv i računicu da investiraš u te stvari. Država bi iz višestruko veće dobiti elektroprivreda imali sredstva da subvencionire one koji su socijalno ugroženi i to do određenog broja kwh mjesecno (kako je u svim normalnim drzavama trenutno). U ovakvom sistemu, koji je i nezakonit, veću korist imaju bogatiji nego siromasni, a siromasni misle da je ovo dobro za njih.
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#2568 Re: Energija u BIH

Post by hare_1989 »

zigzag wrote: 17/06/2022 08:54 On bi džaba.
Naravno da bih. Ako traže punu, tržišnu cijenu za domaćinstva, ja onda tražim puni, kompletan, 100%-tni popust na gore navedeno. Tako smo kvit.

Ima Federacija para ko blata, budžet pun ko šipak, inflacija ga napunila toliko da 5 godina niko ne radi u FBiH, svi bi mogli imati plate i penzije veće nego trenutno.
zigzag
Posts: 5705
Joined: 18/04/2014 11:26

#2569 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Ono bi još pregovaralo sa državom i postavljalo uslove.
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#2570 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

jah :lol:

država to sam ja
Druga strana medalje
Posts: 50
Joined: 31/12/2021 15:59

#2571 Re: Energija u BIH

Post by Druga strana medalje »

hare_1989 wrote: 17/06/2022 08:58
zigzag wrote: 17/06/2022 08:54 On bi džaba.
Naravno da bih. Ako traže punu, tržišnu cijenu za domaćinstva, ja onda tražim puni, kompletan, 100%-tni popust na gore navedeno. Tako smo kvit.

Ima Federacija para ko blata, budžet pun ko šipak, inflacija ga napunila toliko da 5 godina niko ne radi u FBiH, svi bi mogli imati plate i penzije veće nego trenutno.
Ja stvarno nemam komentara na ovo gore napisano, ali sam odavno skontao da u srednjoj skoli treba uvesti obavezan predmet "osnove ekonomije"
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#2572 Re: Energija u BIH

Post by hare_1989 »

zigzag wrote: 17/06/2022 08:59 Ono bi još pregovaralo sa državom i postavljalo uslove.
Ne sa državom. Sa entitetom. FBiH je entitet, ne država.

I ne bih pregovarao. Uzmi ili ostavi. Nema pregovora.

I pod ovim JA, mislim na jedno 200-tinjak hiljada istomišljenika, stanovnika entiteta FBiH.
zigzag
Posts: 5705
Joined: 18/04/2014 11:26

#2573 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

@druga strana medalje..

Kakvo je trenutno stanje raspoloživosti termoelektrana i uglja na depoima?
User avatar
hare_1989
Posts: 337
Joined: 14/06/2022 13:38

#2574 Re: Energija u BIH

Post by hare_1989 »

Druga strana medalje wrote: 17/06/2022 09:02
hare_1989 wrote: 17/06/2022 08:58

Naravno da bih. Ako traže punu, tržišnu cijenu za domaćinstva, ja onda tražim puni, kompletan, 100%-tni popust na gore navedeno. Tako smo kvit.

Ima Federacija para ko blata, budžet pun ko šipak, inflacija ga napunila toliko da 5 godina niko ne radi u FBiH, svi bi mogli imati plate i penzije veće nego trenutno.
Ja stvarno nemam komentara na ovo gore napisano, ali sam odavno skontao da u srednjoj skoli treba uvesti obavezan predmet "osnove ekonomije"
Osnove, neosnove, ovako, onako, okreni, obrni, briga me.

Hoću pare, a kako će i šta će, ne interesuje me.

Tržišna cijena ------------> Finansiranje u štedne uređaje, solarne panele i utopljavanje objekata.
zigzag
Posts: 5705
Joined: 18/04/2014 11:26

#2575 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

hare_1989 wrote: 17/06/2022 09:03
zigzag wrote: 17/06/2022 08:59 Ono bi još pregovaralo sa državom i postavljalo uslove.
Ne sa državom. Sa entitetom. FBiH je entitet, ne država.

I ne bih pregovarao. Uzmi ili ostavi. Nema pregovora.

I pod ovim JA, mislim na jedno 200-tinjak hiljada istomišljenika, stanovnika entiteta FBiH.
Evo ja predstavljam entitet i 500.000 stanovnika. Ako nećeš pregovore onda od januara, svi pa i penzioneri, dobijaju poskupljenje od 15%
Post Reply