BiH energija (elektro-solarna-ostalo)

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
aston_martin
Posts: 394
Joined: 26/09/2020 18:41

#576 Re: Energija u BIH

Post by aston_martin »

:skoljka:
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#577 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Danas sam dobio info zvanican, posto sam i ja bio u nedoumici, a i citao sam na forumu da je neko pisao u vezi CO2 takse
Ta taksa se placa u fondu zastite okolisa u zemlju u koju se izvozi, ne kod nas. ;-)

Npr
Papir iz Natrona, 01.01.2026 kad dođe na HR granicu placa taksu koliko treba da bi se to moglo ivesti
A bice bogami fina suma po toni materijala. :skoljka:

2026 je za 4 godine... Ova godina je vec na kraju... To ce za sekund jbt a niko nista o tome...
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#578 Re: Energija u BIH

Post by animus »

Spaljivanje gasa je isto obuhvaceno CO2 kvotama. To nije alternativa a za ove sto misle da vjetra ima uvijek evo zadnja vijest da ga bas ove godine nema dovoljno u Evropi i da je proizvodnja puno manja od očekivane te da je cijena struje skočila na rekordne nivoe. Energija postaje zlato polako.

Modernije TE sa manjim zagađenjem ce se vratiti na tržište u velikom stilu za par godina. HE ce zlata vrijediti.
zigzag
Posts: 5563
Joined: 18/04/2014 11:26

#579 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

mk ultra wrote: 14/09/2021 23:18 Danas sam dobio info zvanican, posto sam i ja bio u nedoumici, a i citao sam na forumu da je neko pisao u vezi CO2 takse
Ta taksa se placa u fondu zastite okolisa u zemlju u koju se izvozi, ne kod nas. ;-)

Npr
Papir iz Natrona, 01.01.2026 kad dođe na HR granicu placa taksu koliko treba da bi se to moglo ivesti
A bice bogami fina suma po toni materijala. :skoljka:

2026 je za 4 godine... Ova godina je vec na kraju... To ce za sekund jbt a niko nista o tome...
Znači za robe koje se uvoze iz cijelog svijeta uključujući i USA, plaćaće se tim fondovima.
Sve to će biti prefakturisano krajnjem korisniku robe, uglavnom stanovniku EU.
Što znači da im život drastično poskupiti a generalno će postati nekonkurentni.
To je lijepa politika samoizolacije.
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#580 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

zigzag wrote: 15/09/2021 07:13
mk ultra wrote: 14/09/2021 23:18 Danas sam dobio info zvanican, posto sam i ja bio u nedoumici, a i citao sam na forumu da je neko pisao u vezi CO2 takse
Ta taksa se placa u fondu zastite okolisa u zemlju u koju se izvozi, ne kod nas. ;-)

Npr
Papir iz Natrona, 01.01.2026 kad dođe na HR granicu placa taksu koliko treba da bi se to moglo ivesti
A bice bogami fina suma po toni materijala. :skoljka:

2026 je za 4 godine... Ova godina je vec na kraju... To ce za sekund jbt a niko nista o tome...
Znači za robe koje se uvoze iz cijelog svijeta uključujući i USA, plaćaće se tim fondovima.
Sve to će biti prefakturisano krajnjem korisniku robe, uglavnom stanovniku EU.
Što znači da im život drastično poskupiti a generalno će postati nekonkurentni.
To je lijepa politika samoizolacije.
Pa ako budu imali dokaz da za proizvodnju utrose energije unutar dozvoljenog limita i pri tome izbace CO2 koliko smiju, mogu bez dodatnih taksi izvesti

Meni je to korektno

On ulozi milijarde da proizvodi celike, papir itd najefikasnije moguce i onda mu neko sa ćiro mašine dovuče proizvod koji je u proizvodnji košta 5x manje upravo radi toga...

Tako da lokalna proizvodnja nece imati drugu opciju nego solar i vjetrar...ili smo u kitici da prostiš

Na struju co2 taksa po MWh ce se naplacivati oko 50eur... Ko ce kupiti onda taj MWh koji ce najmanje kostati 85eur/MWh?
aston_martin
Posts: 394
Joined: 26/09/2020 18:41

#581 Re: Energija u BIH

Post by aston_martin »

animus wrote: 14/09/2021 23:41 Spaljivanje gasa je isto obuhvaceno CO2 kvotama. To nije alternativa a za ove sto misle da vjetra ima uvijek evo zadnja vijest da ga bas ove godine nema dovoljno u Evropi i da je proizvodnja puno manja od očekivane te da je cijena struje skočila na rekordne nivoe. Energija postaje zlato polako.

Modernije TE sa manjim zagađenjem ce se vratiti na tržište u velikom stilu za par godina. HE ce zlata vrijediti.


Po svemu sudeći, mi ćemo kupovati čistu ekološku struju iz evrope. Uostalom, solarni paneli se mogu postaviti u Saharu, i ostale pustinje gdje je uvijek sunčano.

Karta pustinja u svijetu, gdje se mogu postaviti solarni paneli:

Image
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#582 Re: Energija u BIH

Post by animus »

mk ultra wrote: 15/09/2021 07:48
zigzag wrote: 15/09/2021 07:13

Znači za robe koje se uvoze iz cijelog svijeta uključujući i USA, plaćaće se tim fondovima.
Sve to će biti prefakturisano krajnjem korisniku robe, uglavnom stanovniku EU.
Što znači da im život drastično poskupiti a generalno će postati nekonkurentni.
To je lijepa politika samoizolacije.
Pa ako budu imali dokaz da za proizvodnju utrose energije unutar dozvoljenog limita i pri tome izbace CO2 koliko smiju, mogu bez dodatnih taksi izvesti

Meni je to korektno

On ulozi milijarde da proizvodi celike, papir itd najefikasnije moguce i onda mu neko sa ćiro mašine dovuče proizvod koji je u proizvodnji košta 5x manje upravo radi toga...

Tako da lokalna proizvodnja nece imati drugu opciju nego solar i vjetrar...ili smo u kitici da prostiš

Na struju co2 taksa po MWh ce se naplacivati oko 50eur... Ko ce kupiti onda taj MWh koji ce najmanje kostati 85eur/MWh?
Image
Cijena struje nikad veca nije bila. I sa ovom taksom se itekako isplati TE. A ako budemo kupovali po ovoj cijeni mi cemo vise biti u mraku nego u civilizaciji.
Ci-Nick
Posts: 5062
Joined: 15/03/2015 17:38

#583 Re: Energija u BIH

Post by Ci-Nick »

A šta ako izvoziš el.energiju proizvedenu u hidroelektranama a ovu termo koristiš za domaće tržište na kojem nema CO2 takse?
Elektroprivreda RS-a je već razdvojila sve proizvođače i distribuciju a i FBiH će morati uskoro.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#584 Re: Energija u BIH

Post by animus »

Nema to veze jer se placa na ukupno proizvedenu u TE. Da nije kriminala u rudnicima mogli su stotine miliona zaraditi ove godine.
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#585 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

animus wrote: 15/09/2021 18:06 Nema to veze jer se placa na ukupno proizvedenu u TE.
Tako je
CG vec ima pravilnike za max ispustanje CO2 godisnje
Ci-Nick
Posts: 5062
Joined: 15/03/2015 17:38

#586 Re: Energija u BIH

Post by Ci-Nick »

:izet:
animus wrote: 15/09/2021 18:06 Nema to veze jer se placa na ukupno proizvedenu u TE. Da nije kriminala u rudnicima mogli su stotine miliona zaraditi ove godine.
Ko plaća?
Kome plaća?
Njemački RWE je nakupovao certifikata kad su bili po par eura toliko da se obezbjedio do 2030. god.
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#587 Re: Energija u BIH

Post by animus »

Placa onaj ko zqgadi a placa se onome kome izvozis. Tako sam ja razumio.
Ci-Nick
Posts: 5062
Joined: 15/03/2015 17:38

#588 Re: Energija u BIH

Post by Ci-Nick »

animus wrote: 15/09/2021 19:49 Placa onaj ko zqgadi a placa se onome kome izvozis. Tako sam ja razumio.
Mislim da postoji vrlo malo razumjevanja po ovom pitanju,..a ni novinari se ne snalaze da stvar učine jasnijom.

Postoje emisije certifikata koji su besplatni, ako nemaš dovoljno onda kupiš da bi pokrio svoju enisiju u toj godini. Ako ne pokriješ onda plaćaš kaznu.
EU planira da kod uvoza robe, proizvoda koji je CO2 intenzivan tražiti dokaz da je proizvod pokriven certifikatom ili naplatiti taksu koja bi pokrila CO2 emisiju nastalu za taj proizvod.
Sve u svemu, još administracije, još parazita i još poreza.
Njemačka uvodi taksu od 2023. i na dizel gorivo, lož ulje, gas,.. pa će život siromaha biti još teži.
Vjerovatno će se za par godina sjetiti da oporezuju i meso jer nije meso za svakog, a krave proizvode mnogo metana i CO2. :cry:
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#589 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Ci-Nick wrote: 15/09/2021 20:21
animus wrote: 15/09/2021 19:49 Placa onaj ko zqgadi a placa se onome kome izvozis. Tako sam ja razumio.
Mislim da postoji vrlo malo razumjevanja po ovom pitanju,..a ni novinari se ne snalaze da stvar učine jasnijom.

Postoje emisije certifikata koji su besplatni, ako nemaš dovoljno onda kupiš da bi pokrio svoju enisiju u toj godini. Ako ne pokriješ onda plaćaš kaznu.
EU planira da kod uvoza robe, proizvoda koji je CO2 intenzivan tražiti dokaz da je proizvod pokriven certifikatom ili naplatiti taksu koja bi pokrila CO2 emisiju nastalu za taj proizvod.
Sve u svemu, još administracije, još parazita i još poreza.
Njemačka uvodi taksu od 2023. i na dizel gorivo, lož ulje, gas,.. pa će život siromaha biti još teži.
Vjerovatno će se za par godina sjetiti da oporezuju i meso jer nije meso za svakog, a krave proizvode mnogo metana i CO2. :cry:
To je isto tacno
To je bio problem u CG, tipa imali na nivou drzave 1000T CO2 da izbace
Oni dali 500 tona za termo elektranu
I ostalih 500 nekom kombinatu (dzabe)

Onda je TE isfurala svojih 500T za tipa 3mj
Pa otkupljivala po xx cijeni te dozvoljene kolicine od te privatne firme - kombinata

Kod nas nema toga ni u naznakama jbt... A priblizava se sve

Paralelno sa tim ide i zabrana distribucije ugljeva tako da alajhimanet ćumure

Ps prosumer zakon ide jakoo brzo
zigzag
Posts: 5563
Joined: 18/04/2014 11:26

#590 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Hajde da dočekamo dan zabrane distribucije uglja.

Da vidimo ko će pokrenuti rat.
Ci-Nick
Posts: 5062
Joined: 15/03/2015 17:38

#591 Re: Energija u BIH

Post by Ci-Nick »

mk ultra wrote: 15/09/2021 21:44
Ci-Nick wrote: 15/09/2021 20:21

Mislim da postoji vrlo malo razumjevanja po ovom pitanju,..a ni novinari se ne snalaze da stvar učine jasnijom.

Postoje emisije certifikata koji su besplatni, ako nemaš dovoljno onda kupiš da bi pokrio svoju enisiju u toj godini. Ako ne pokriješ onda plaćaš kaznu.
EU planira da kod uvoza robe, proizvoda koji je CO2 intenzivan tražiti dokaz da je proizvod pokriven certifikatom ili naplatiti taksu koja bi pokrila CO2 emisiju nastalu za taj proizvod.
Sve u svemu, još administracije, još parazita i još poreza.
Njemačka uvodi taksu od 2023. i na dizel gorivo, lož ulje, gas,.. pa će život siromaha biti još teži.
Vjerovatno će se za par godina sjetiti da oporezuju i meso jer nije meso za svakog, a krave proizvode mnogo metana i CO2. :cry:
To je isto tacno
To je bio problem u CG, tipa imali na nivou drzave 1000T CO2 da izbace
Oni dali 500 tona za termo elektranu
I ostalih 500 nekom kombinatu (dzabe)

Onda je TE isfurala svojih 500T za tipa 3mj
Pa otkupljivala po xx cijeni te dozvoljene kolicine od te privatne firme - kombinata

Kod nas nema toga ni u naznakama jbt... A priblizava se sve

Paralelno sa tim ide i zabrana distribucije ugljeva tako da alajhimanet ćumure

Ps prosumer zakon ide jakoo brzo
Poenta je u smanjenju emisije,..
2005, su u EU rekli svake godine po 2% manje i do 2030. smanjiti emisiju CO2 na 55% emisije CO2 iz 2005.
Pa su obuhvatili 11,000 preduzeća koja navodno emituju 45 % ukupne emisije CO2.
Kažu da su pretjerali sa procjenjenom startnom količinom.
Pa se pojavio višak certifikata koji su se mogli kupiti po bagatelnim cijenama. Tako da još uvijek nema nekog značajnijeg opterećenja jer kome je trebalo kupio je.
Ako pogledamo potrošnju uglja EP BiH po godinama bit će jasno da se smanjuje za više od 2% i bez zakona i bez certifikata.
Prije par godina je to bilo 7 miliona tona, ove godine 5 miliona a za dvije godine će biti 4,3 miliona tona uglja.
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#592 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

zigzag wrote: 15/09/2021 22:01 Hajde da dočekamo dan zabrane distribucije uglja.

Da vidimo ko će pokrenuti rat.
Davno je zabranjeno u Eu, a Khifa htjela da podvali ugljeni pelet :mrgreen:
zigzag
Posts: 5563
Joined: 18/04/2014 11:26

#593 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Ma kakav pelet. Samo brezanski ugalj. Da vidimo tog Janeza Kopača koji će zabraniti Sarajevu da loži ugalj.
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#594 Re: Energija u BIH

Post by geralt »

Ljudi se ovdje ponasaju kao da su Evropljani neki ljudi sa posebnim potrebama koji se ne znaju hljeba najesti, a kamoli upravljati najvecom ekonomijom svijeta.

Kako ce zabraniti? Vrlo jednostavno, zaprijete zavrtanjem pipe EU grantova i EBRD kredita.

Isto ovako smo govorili da od akciza na gorivo nece biti nista, ko ce to smjeti uvesti.
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#595 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

zigzag
Posts: 5563
Joined: 18/04/2014 11:26

#596 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

To je neko likovanje?
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#597 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

nikakvo likovanje, ovo EU ne doživljava ko prolaznu zajebanciju

biće ludilo, a Prosumer zakon nam stiže :mrgreen:
poskupljenje struje
energijska efikasnost naših starih zgrada, poskupljenje energije, nema mogućnosti bilo kakve alternative... moglo bi biti svašta

ono što sam dobio od jednog čovjeka iz ministarstva info, struja najmanje 2x poskupljuje u naredne 2 godine.
zigzag
Posts: 5563
Joined: 18/04/2014 11:26

#598 Re: Energija u BIH

Post by zigzag »

Ugalj i čelik odnosno enegetika i industrija su spojili EU a to će ih i razdvojiti.

U EU je haos sa strujom:
https://hupx.hu/en
Sutra u 9 naveče na mađarskoj berzi struje cijena jednog megawata je 243 eura. To ima totalno negativan uticaj na život građana i privrede u EU.
Zato što EU birokrate na silu guraju totalni prestanak konvencionalnih izvora struje iako nemaju realnu i racionalnu zamjenu za konstantno 24satno snabdijevanje strujom.

Naše termoelektrane proizvode po 48 eura po megawatu. I zato imamo jeftinu struju. Bez njih bi plaćali ovu gore pomenutu cijenu od 243 eura i imali želje da uvoznici struje zaradu potroše na lijekove.
User avatar
mk ultra
Posts: 19128
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#599 Re: Energija u BIH

Post by mk ultra »

Trziste velikih sistema baterija na ovom noivou naredne godine dolazi na red u EU...
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#600 Re: Energija u BIH

Post by geralt »

Da imamo pameti, sad bi krenuli u masovnu izgradnju pumpno-akumulacionih HE slicnih onoj u Capljini, i onda zgrtali pare kad komsijama skoci cijena MW. Jebo baterije, ne mogu one cuvati ni priblizno energije kao sto moze voda, a kod nas je geografija za to idealna.
Post Reply